Reklama

úterý 28. srpna 2018

Sousedé se dělí o poklady Kaspického moře

- ZP -
28.8.2018 podle Le Figaro VašeVěc
Před dvěma týdny byla podepsána historická dohoda mezi pěti přímořskými zeměmi týkající se největšího uzavřeného moře bohatého na ropu, zemní plyn a kaviár. Bylo zapotřebí dvaceti let vyjednávání, aby země okolo Kaspického moře došly k historické shodě o statutu tohoto uzavřeného moře, vlastně největšího jezera na světě, vyhledávaného pro své bohatství.


Předminulý víkend se sešli zástupci Ruska, Íránu, Kazachstánu, Ázerbajdžánu a Turkmenistánu v přístavu Kazakh Aktau a vytvořili dohodu dovolující stavbu podmořského ropovodu a současně určili kvóty pro rybolov a zakázali jakoukoli vojenskou přítomnost. Rezervy ropy jsou v oblasti odhadem 50 mld. barelů a dalších cca 300 mld. m3 je přírodního zemního plynu. Pro Vladimira Putina ujednání podepsané předminulou neděli šéfy diplomacie pěti států a současně žádost o větší spolupráci mezi pobřežními státy, aby se zachoval klid v oblasti, mnoho znamená.

Íránský prezident Hassan Rúhaní rovněž přivítal dohodu, která trvá na tom, aby Kaspické moře patřilo pouze zemím okolo tohoto moře. Írán má 724 km pobřeží, Rusko má 695 km a Kazachstán má 2320 km pobřeží. Kaspické moře znamená důležitou mořskou dopravní a ekonomickou tepnu a strategický vojenský prostor. S kolapsem Ruska se Kaspické moře svého času ocitlo v právní prázdnotě.

Najednou čtyři pobřežní země, nástupnické státy někdejšího Sovětského svazu měly žít společně s pátým, a to Íránem. Dávné ujednání s Teheránem se ukázalo zastaralé. Tato země má rozlohu moře 371 000 km2. Jestliže Rusko se přiklání k možnosti, kdy by mělo více svobody k manévrování, Írán nezaujímá stanovisko, podtrhujíc jedinečnou specifiku Kaspického moře a společnou zodpovědnost mocností. Naproti tomu Kazachstán, Ázerbájdžán a Turkmenistán trvají na právu na moře, dohoda je kodifikována a převládají zájmy všech zemí.

Ve stejné době se Kaspické moře stalo územím z velkým vybavením zbraněmi. Rusko a Írán zvyšovaly námořní kapacity, zatímco USA dávaly dohromady ázerbájdžánské válečné loďstvo. Turkmenistán se zdá jako stát, který z dané dohody vytěžil nejvíce: bude moci instalovat podmořský ropovod a vyvážet naftu na evropské trhy přes Ázerbajdžán. Rusko muselo udělat ústupky, ale její diplomacie měla úspěch. Její převaha bude potvrzena zejména zákazem přítomnosti jakýchkoli vojenských zařízení na třetině Kaspického moře.

7 komentářů :

 1. SS se ROZLEZOU i tak!!! Tito AGRESOŘI pokoj NEDAJÍ!!!

  OdpovědětSmazat
 2. To je skvělé jinak by to byl usa národní zájem vyplenit místní zdroje a postavit základny.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. no právě,tento krok bezprostředně ohrožuje národní zájmy USA! Přece oni se svou armádou mají právo být tam kde si zamanou!

   Ale jsou to kluci fikaní, jistě něco vymyslí, i kdyby je měli se svou armádou "přesvědčit". Spíše to ale vypadá, že použijí "svoji armádu v zastoupení".

   Smazat
  2. Tak trochu vypálili Američanům rybník...

   Smazat
 3. No řekněme spíš, že Rusko bylo nově vzniklou situací donuceno k ústupkům. Ropovod a jižní trasy je budou obcházet a jako první si do této oblasti udělala služebku Mrs.Merkel. Je taky otázka, jak to bude s Íránem. Jestli USA splní svoje hrozby a Írán napadnou, bude to právě Amerika, kdo v této oblasti bude pánem z íránského pobřeží. A samozřejmě je taky otazná důvěryhodnost "partňorov" dohody. Možná Kazachstán nemá zapotřebí dráždit Rusy, ale co udělá takový Turkmenistán, to je otazné.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Máte špatné a málo informací.Doporučuji doplnit!Ale z jiného soudku ... Nedala by se obdobná smlouva dojednat i pro Černé moře??? Cosi zastaralého-co se sice od 2.světové dodržovalo -existuje ,ale s absencí mezinárodního práva je to už asi celé pasé.

   Smazat
  2. 14:52, nemám špatné info, jen jsem uvedl nejhorší scénář. Čas ukáže.
   Černé moře je moře, Kaspik je přece jen specifikum. Státy okolo ČM definovaly ČM jako "vnitřní moře" a uzavřely dohodu v r. tuším 1926, v Montreaux, která se týká vstupu lodí přez Bospor do akvatoria ČM. Dohoda je stále platná, ale obávám se, že ji lze obejít. Tedy pokud to není řešeno nějakou klauzulí, nečetl jsem jí.

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.