Reklama

pondělí 20. srpna 2018

Srpen 68: Zeman a Kiska. Pozdní statečnost?

Radim Valenčík
20.8.2018¨ blog autora
Zeman se dopustil strašného hříchu – odmítá se vyjádřit ke smutnému výročí 21. srpna 1968. Měl by být ztrestán červenými trenýrkami, které vyvěsí všichni uvědomělí a stateční v tento den, v České televizi by jej měl nahradit Kiska.


Každého, kdo chce vyvěsit trenýrky, se ptám: Pamatujete si ještě na Zemanův článek v Technickém magazínu ze srpna 1989, tj. z doby "předrevoluční"? - Že jste jej ani nečetli, nebo dokonce nevíte, že takový článek existuje?! No to snad ne! Tak si ho rychle přečtěte. Plné znění najdete třeba zde. Doporučuji si vyhledat i dobové reakce na něj:

http://milos.chytrak.cz/1989/zeman-tm.php

Kdo si ten článek přečte, pochopí, že jen blbec (opravdu jen blbec, ignorant, zapouzdřenec či jak to nazvat) se může pohoršovat nad tím, že Zeman k 50. výročí tragického 21. srpna 1968 nevystoupí.

Před listopadem se ve zméněném článku k tomuto výročí vyjádřil jasně: V důsledku sovětské okupace a následného normalizačního režimu došlo ke všetrannému úpadku společnosti a byl nejvyšší čas zahájit nápravu stavu. K pokusu o nápravu a částečné nápravě pak krátce na to i za jeho účasti došlo.

K čemu by se měl vyjádřit nyní? Měl by vyjádřit spokojenost nad současným stavem?

A kdyžuž jsme u té historie. Poprvé se Zeman k okupaci vyjádřil tím, že na Dubčekovu vývzu vstoupil do KSČ. To tehdy bylo velmi statečné, což ovšem ignorant nedokáže pochopit. Po druhé se k okupaci vyjádřil, když Dubček zradil očekávání (což je ovšem jen část jeho mnohem komplikovanějšího politického odkazu, který nyní nehodnotím). Zeman tehdy demonstrativně z KSČ vystoupil. To bylo ještě statečnější a Zeman za to zaplatil tím, že intelektuálně přežíval ve Sportpropagu, zatímco jiní "snaživci" řádové nižších intelektuáních rozměrů byli na výsluní.

Tak vyvěste červené trenýrky. Pro mě to může udělat jen ten, kdo je omezený svou intelektuální pohodlnosti a manifestuje tím to, jak snadno se nechá manipulovat. A ti, co ho k tomu vyzývají? Tvrdím, že u 99 % z nich je to projev buď kariérismu, nebo projevem toho, co nazývám "pozdní statečností" (snahou dohonit to, na co kdysi neměli dost odvahy). Vlastně u velké většiny z těch 99 % to bude kombinace obojího – kariérismu (podlézání současné globální moci) a mindráku projevujícího se v "pozdní statečnosti".

A Kiskův projev? Pokud v České televizi bude, moc se na něj těším. Doufám, že se od Kisky dozvím, jak byl statečný on, jak se prezentoval za minulého režimu při výročích 21. srpna 1968. Myslím, že to zajímá všechny. Nerad bych i jeho podezíral z "pozdní statečnosti".

- - -


24 komentářů :

 1. Pane Valenčíku, Technický magazín jsem si kupoval, ale článek Miloše Zemana nepamatuji. O nic jsem nepřišel. Už je to jedno, co tehdy psal. Že budeme vyrabovanou kolonií, to geniální prognostik nevěděl. Psavec Zeman nikdy nebyl, chyběl mu k tomu intelekt.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ještě dodán, že Zeman byl pro mne menší zlo a Kisku nemusím.

   Smazat
  2. Ať si říká kdo chce, co chce, Klaus byl aspoň snaživý. Udělal si CSc. a napsal ve španělštině článek o přednostech socialistického hospodářství.

   Smazat
 2. 30.září uplyne 80.výročí mnichovské dohody. Jsem zvědavý zda poběží stejně hysterická kampaň a nebo bude ticho ,protože spojenci co nás zradili jsou už zase kámoši a ti co byli kámoši jsou teď pro nás nebezpečí. Jestlipak Kiska ,Merklová a spol. v září pronesou projevy na ČT ohledně rozbití Československa následné okupaci a vzniku Slovenského štátu.Nebo se to teď nehodí ?

  OdpovědětSmazat
 3. Kurnik už aby ty fašisti a zrádci z stop09 vypadli z parlamentu. To by byl president lichvář kiska kašlu na jeho kydy.

  OdpovědětSmazat
 4. Pane Anonyme. I kdyby jste se článek pana Miloše Zemana z Technického magazínu naučil jako modlitbu a denně opakoval, nikdy nepochopíte význam a souvislosti s dobou, při vaší ryzí inteligenci.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pánové, asi si nerozumíme. Na rozdíl od vás pro mne není důležité, co kdo napíše, ale co z toho vylezlo. V tomto ohledu zase Miloš tak úspěšný nebyl. Fabrika na obrazovky u Hranic nesvědčí o jeho technické erudici. Už nemá smysl obracet a pitvat jeho moudra, ale soustředit se na to, co pokalil.

   Smazat
  2. A ještě něco. Trochu si pamatuji, že se o článku někde mluvilo. Bohužel článkem argumentovali ti, ze kterých skoro nic užitečného nevypadlo a já to bral jako jejich skrytý boj o koryta a o vliv. Třeba o to, kdo vyjede do Německa a dostane se k domlouvání nějaké dodávky.

   Smazat
 5. 22:21 T xx, tedy Technický magazin jsem měl předplacený. Kdo zmiňovaný článek Miloše Zemana, dnes prezidenta ČR, přehlédnul nebo dokonce nepamatuje, je ignorant a "ostrůvkem pozitivní deviace" nikdy nebude. Kašpare

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ten článek šel tehdy z ruky do ruky. Byl to slavný počin. Kdo ho tehdy nečetl, byl mimoň nebo strachy podělaný funkcionář.

   Smazat
 6. Paráda! Paka budou na výročí vyvěšovat pokrývky svých hlav! Tedy, dle průjmu jejich mysliven soudě, to nic jiného než pokrývka těchto, to být nemůže.

  OdpovědětSmazat
 7. Pane Valenčíku, proč by "stateční" chlapci a děvčata z lemplkavarny nemohli v tento pamatný den vyvěsit svoji standartu s lízancem na rubu ?

  OdpovědětSmazat
 8. Jako vždy perfektní glosa pana docenta Valenčíka. Připomněl několiknásobnou odvahu Miloše Zemana včetně následků pro něj. Myslím, že každému, kdo nepodléhá současné propagandistické mašinérii, je to zřejmé.
  Možná by ale bylo dobré českému čtenáři přiblížit osobu slovenského prezidenta Kisky. To je úplný protiklad Zemana. Zeman projevovoval odvahu zpravidla v době, kdy to nebylo lehké. Kiska je úplně opačný příklad. Bezpáteřní oportunistický sráč. Pobývám často a opakovaně na Slovensku pracovně i soukromě. Můžu vás ujistit, že většina Slováků si dnes před Kiskou dokáže akorát tak odplivnout. Je přesně příkladem toho, jak v divokém kapitalismu 90. let zbohatli zejména prominentní synáčkové z bolševických rodin. Otec Kiska byl starej komunistickej hajzlik, nomenklaturní místopředseda OV KSČ v Popradu pro školství a kulturu. Připomínám, že to je region se silnými náboženskými projevy, blízko Levoča, centrum mariánských poutí. A dozor nad akcemi a iniciativami tohoto typu za minulému režimu šla přes starého Kisku. Mladý synáček se též snažil o vstup do KSČ. Není to ale jediný případ, který ukázal, že úplné blbce mezi sebe komunisté nechtěli. A že je Kiska dokonale blbej, prázdná hlava, nám ukazuje dnes a denně. Dalo by se dlouho mluvit o jeho podnikatelské činnosti, lichvářství, svědectví lidí, které vystěhoval na ulici, protože neplatili jeho přepálené půjčky. Některá svědectví jsem mohl též vyslechnout. Prezidentem se stal v podstatě jen díky jedinečné situaci, kdy proti němu stál Robert Fico, kterého někteří nechtěli z principu - tady zafungoval stejný model jako u nás (Zeman versus kontejner na protizemanovské hlasy). A pak tu byla druhá skupina voličů, kteří chtěli, aby Robert Fico zůstal předsedou vlády. Součinností těchto dvou faktorů se stalo, že slovenským prezidentem se stal tak obskurní človíček jako Kiska.
  Dnes se mu běžně říká "Bútorova bábka". Všechny projevy mu čte jeho poradce Bútora, jedna z ústředních postav tzv. bratislavské kavárny, havlovec, sorosovec. Jako řada jiných bezpáteřních oportunistů (u nás i na Slovensku) se dnes stal zastáncem pozérského účelové antikomunismu spojeného s rusofobii.Jak říká doc. Valenčík - hrdina pozdní statečnosti.
  Za hrdinu (v protikladu k Zemanovi i obecně) můžou dnes Kisku považovat jen opravdu tupá hovádka z TOP 09, strany, která už naštěstí odchází do historie včetně její hlavní postavy - Kalouska, další příklad bezpáteřního oportunismu, který začal v národně frontovní ČSL. Dnes jeden z nejodpornějších hulvátů a opilců v české politice.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 9:13 když už popisujete kdo byl kdo, tak okresní výbory KSČ a potažmo KSS neměly předsedu a tím pádem ani místopředsedy. Šéfem byl vedoucí tajemník s tajemníky např, pro průmysl, zemědělství, ideologii ... Takže starý Kiska byl doopravdy co?

   Smazat
 9. Pane Valenčíku,máte pravdu jako vždy. Já jsem ten článek přepisovala 1 plus 9, byla to první vlaštovka po normalizaci. A odvážná. To se to dneska lidem kecá, když nehrozí žádné postihy. Miloše jsem volila, nesouhlasím s jeho tvrzením, že se v Afghanistánu bojuje proti teroristům, ale jinak s ním téměř ve všem souhlasím. Nechápu, kde berou umělci, či jiné nuly tolik nenávisti? O co těm blbům jde? Takže je správné, že nebude mít prezident teda náš prezident žádný proslov, nechť se projeví to Kiška, dám si kýbl pod televizi a snad nebude projev dlouhej.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pokud se tady dává na obdiv Milošovo hrdinství, je dosratý, když je řeč o nemravných odměnách exekutorů. Oběti exekutorů pravděpodobně volily Miloše a on se jim takto odmění.

   Smazat
  2. 10:17 citujte prosím "Miloše" výrok, ze kterého svoje hloupě obhroublé tvrzení vyvozujete. Abyste nebyl za primitiva. O čemž já nepochybuju.

   Smazat
 10. Ad 9:13
  Slovenskou politickou scénu poznám dost dobře. Je to přesně tak jak autor píše. Kiska je prázdná množina, která, podle mého názoru, je schopná všeho, pokud má za sebou synky USA.
  Morave

  OdpovědětSmazat
 11. Oprava
  synky z USA

  OdpovědětSmazat
 12. Kiska - no - ale jeho otec a aj on osobne podpísali prehlásenie že súhlasia bezvýhradne so vstupom vojsk VZ - je to fakt - inak by sa nestal nomenklatúrnym kádrom

  OdpovědětSmazat
 13. Kdo při prověrkách v 1970 nesouhlasil se vstupem vojsk VS, nezůstal ani ve straně, natož aby se stal nějakým politickým kádrem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Paní Věro, vstupoval jsem do strany kolem roku 1980 (vystupoval v roce 1990). První zaměstnání jsem nastoupil v roce 1970. Představte si, že se mne nikdy nikdo neptal, zda souhlasím nebo nesouhlasím s tím, na co se ptali vás. Měla jste si vybrat lepší kamarády.

   Smazat
  2. 19:53 Týkalo se to komunistů stávajících, tj. těch, kteří ve straně byli v r. 1968 a musili následně projít prověrkami.

   Smazat
  3. Věro Nedvědilová, ne všude a ne každého se na to při tehdejších prověrkách ptali a zejména se neptali na úrovních od kraje výš. Ona ta tehdejší čistka nebyla zas až tak úspěšná. Vím, že dost jich bylo dokonce přesvědčováno, aby zůstali, aniž museli cokoli slibovat. Nakonec ani ne všichni byli "prověřováni". Na druhé straně je pravda, že existovaly seznamy, kdo má být "vyškrtnut" a kdo "vyloučen". Dva stupně stranického trestu. V historii té strany je dobré poctivě se vyznat. Na tom by ovšem měl makat jistý "vědecký" ústav.

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.