Reklama

neděle 19. srpna 2018

Stanislav Novotný: K 50. výročí srpnových událostí

rozhovor se Stanislavem Novotným
19.8.2018  ParlamentníListy
Kdo vám na první dobrou vytane na mysli při vzpomínce na rok 1968? Dubček? Černíkova vláda? Různí reformní komunisté, kteří se mávnutím kouzelného proutku chtěli zbavit své minulosti v 50. letech? 
Nadšení mladí lidé, kteří naopak přišli obrodit a změnit KSČ? Formující se antikomunistická opozice, jež doufala ve svobodné volby? Mrtví, kteří se dostali pod pásy velmocenské politiky? Osudy zlomených lidí? Intelektuálové a konstruktéři pražského jara? Vyvolení a kmáni? Zrádci, kolaboranti a věční oportunisté? Mučedníci a světci?Já slyším Karla Kryla. V srpnovém roce Kryl zpíval a zpíval. Byl jedinečně aktuální, nadčasový i prorocký. Národní bard stál proti všemu zlu. Proti všem, kdo důsledně živí zubatou a taky tu ženskou bez pásky na očích. A tak žil pořád. Tady, v emigraci i po emigraci. Rval se i lkal, ale nevzdával se. Moci byl nepohodlný prakticky vždy. Tehdy i po Listopadu. Národ ho miloval a miluje, ale zároveň ví, že jeho naléhavý hlas trápí naše svědomí.

Kryla nelze spojit s jednou událostí. Písek zasypal a zasype mnoho tehdejších i dnešních osobnůstek. Ale on bude pořád pět tu svou a bude volat po odpovědnosti a po lásce k lidem, k vlasti. Bude zneklidňovat pyšné, mocné, prodejné, podlé a zbabělé.

První principál se jej snažil tlačit do ústraní. Nechtěl poslouchat jeho loutnu pod hradními okny. Cítil, že básník tuší, že se zase tolik nezměnilo a že zlatá doba nenastává. Nelze jen tak a bez následku střídat ohlávku. A zemské škůdce prorok adorovat neumí – nemůže. Jeho srdce se zlomilo předčasně, ale jeho hlas bude znít do věčnosti.

Vzpomeňme, prosím, na pěvce silnějšího divizí a poslechněme si třeba pokorné Děkuji.


26 komentářů :

 1. Jeden z mála, který si dělal iluze a pak prozřel. Pořád stejná píseň. Prachy, prachy, prachy, tehdy pokusně s pomocí "demokracie" a "socialismu s lidskou tváří". Možnost beztrestně krást ve velkém. Tehdy odloženo o dvacet let.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Souhlas. Proč jsou parazitické zločinné elity proti centrálnímu plánování, protože by je to omezovalo v rozkrádání. Proto za socialismu byla stabilita a proto socialistický blok vyhrál (stačilo půl roku a západ by zkrachoval). Války za socialismu díky plánování nebyli a rozvojovým zemím se pomáhalo, tak že to fungovalo a vytvářela se tam infrastruktura a rostla vzdělanost obyvatel.

   Jenže parazitické elity nalezli do strany a prodali nás (první pokus 1968, kde elity zaváděli reformy likvidující hospodářství). Vše šlo zpočátku dobře a lidé se měli lépe a lépe (v Rusku po válce první země opustila potravinové lísky a rozvoj hospodářství prudce převyšoval západ). Jenže po smrti Stalina nastal obrat o 180, protože ve straně vyhráli parazitické elity a elity již plně sloužili nadnárodnímu řízení (i když si to ve všech případech neuvědomovali, ale většina chtěla hrabat jako elity na západě).

   Smazat
  2. ŠKODA,ŽE DNEšNI KOMUNISTE JSOU ŘIZENI DIVERSANTY

   v jejich vedeni,kteři nejdou s dobou a nedokáži napsat ani útlou knižku s názvem

   SOCIÁLNĚ EKOLOGICKÝ TRŽNI HOSPODÁŘSKÝ SYSTÉM A JAK PORAZIME DNEŠNI KAPITALISMUS BEZ PŘÍVLASTKŮ

   nejhorši formu kapitalismu vycházejici z gangsterismu o němž i pan PAPEŽ napsal,že je to nejhorši forma tyranie.

   Zas všechno za ty lenivce museji asi udělat voliči nebo kdo,.
   Je to pravda nebo ne?

   Smazat
  3. Ja nechapu, proc je venovano 21.8. tolik casu a narku, ze to bylo neco nejtragictejsiho v historii naseho naroda. Safra, soveti skoncili, uz 25 let tady MUZEME VSICHNI zavolit KSC a pokracovat v politice Prazskeho jara. To se mi zda logicke, ne ty nesmyslne pripominky toho, co se stalo, kdyz to muzeme jednoduse napravit. Nechapu, kdyby vsichni ti, co 21.8 kritizuji, zavolili zase KSC, mame se jak v raji, jako na jare 68! KDY JSOU PRISTI VOLBY DO PARLAMANTU? Tam ukazme ODKAZ PRAZSKEHO JARA. VOLME KSC! A jestli si nekdo mysli, ze politika pred 21.8.68 byla spatna, CHVALME VSTUP VARSAVSKE SMLOUVY DO CSSR KAZDY DEN a volme jen pravicove strany, jak to delame doposud - a J A K M O C se ted mame dobre! LEPE UZ TO NEJDE.(A bohuzel uz ani nebude, jen hur a hur!!!!!!)

   Smazat
 2. Kryl musel být odstraněn, tak jako Dubček. Což se jim povedlo. Zachránit národ lze: JE NEZBYTNÉ ABY PREZIDENT ODTAJNIL KDO A KÝM A PROČ BYLI ZABITI. Byli zabiti proto aby se mohla cesta vydláždit pro HAVLA a jeho akt předání republiky ZÁPADU. Západ použil Česko pro své účely.. prvně vykradl co se dalo a udělal z českého národa svoji kolonii.

  TRANSFORMACE ekonomiky a politiky měla mít zcela jiný ráz. Čuba dostal zelenou vybudovyl SLUŠOVICE jakožto model pro kapitalismu. Slušovice by vydláždily cestu pro celou transformaci ekonomiky. DUBČEK měl udělat politickou transformaci. Byli jsme prominentní stát pro celý Východní blok. Měli jsme prominentní místo ... vytvořili bychom model pro SSSR, Polsko, Maďarsko, Bulharsko atd atd...MY BYCHOM VEDLI REVOLUCI TRANSFORMACE.... Toto se ale nemělo stát, USA byly v bankrotu a bylo potřeba vykrást SSSR a ostatní státy.

  Z prominentního místa jsme dostali místo od Západu ... LOKAJSKÉ ...

  Pro RUSKO dnes nejsme partnerem ... pliveme konstatně na RUSKO a na PUTINA. Rusko nám nikdy nebude DŮVĚŘOVAT jakožto partnerovi...

  Pro Západ jsem prodejná děvka - národ LOKAJŮ - Chamberlain to řekl jasně, a to co řekl platí ... západní elity se nezměnily.

  Dubčeka zabili tak jako Dianu - DÁLKOVÝM OVLÁDAČEM ... převzali řízení auta. Samotný řidič nemá kontrolu nad ničím. Auto je plně pod kontrolou dálkového ovládání...BRZDY, PLYN, VOLANT.... řidič nemůže dělat nic. A když nezahynul v havárce tak se postarali o to aby dodělal v nemocnici.

  Kryla - oddělali na srdeční kolaps. Buď micro magnetický impulse vystřelený ze zbraně a zastavý srdce. Nebo prostě mu dali do sklenky "medicínu" co způsobila infarkt... JEDNODUCHÉ

  Havel se pak smál a colastal a oyslavoval na HRADĚ a předával krok za krokem státnost do rukou FAŠISTŮ.
  Jo Vám to ještě nedošlo, že fašismus nebyl poražen v 2 sv. válce. Západ se o to postaral. A tak dnes jinými způsoby ale se stejnou filosofií máme globální konflikt.

  Česko dnes je na tom tak jak bylo během protektorátu.....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dubceka museli odstranit,pretoze ožrala Havel by sa nebol stal prezidentom.
   Aj po odstraneni Dubceka este mali problem,aby Venca zvolili za prezidenta.
   Ak sa dobre pamätam,tak toto hovado bolo zvolene za 1 prezidenta CZ,ale to takym sposobom,ze musela den pred volbami zavriet jedneho poslanca,asi Sladek,ucelovo ho demokrati obvinili,zavreli,nasledujuci den po volbach ho prepustili.
   Tymto cinom umoznili zvolenie Venca za prezidenta.
   Sladek bol proti tomu,aby bol zvoleny Venco za prezidenta.
   Tož,demokracia je demokracia

   Smazat
  2. Některé závěry odpovídají. Jiné jsou fantasmagorní.Když si to nedokážete vysvětlit vymýšlíte nepřirozené.

   Smazat
  3. 10:46
   VOŽRALU A UDAVAČE HAVLA ZVOLILI KOMUNISTI A NA PODRUHY ZAVŘELI Dr.SLÁDKA,ABY TA PIZDA VEŠKRNOVÁ MOHLA DĚLAT MEGAVOSTUDU PÍSKÁNÍM PŘI ZNOVUZVOLENÍ TÝ ZRZAVÝ SVINĚ!!!!!!!

   Smazat
  4. VLASTIMILE,REŽIM PODPORUJE TAKOVÉ KTERŘI NAŘIKAJI

   co kdyby jste radši začal navrhovat řešeni jak tu brzy otrokárnu fašistů z korporátni oligarchie nizkých platů a shrbených hřbetů změnit?

   Ono by nebylo na škodu přestat pracovat pro řežim pláčem nad rozlitým mlékem a radši NĚCO VYMYSLET,co vy na to vlastenče?

   Smazat
  5. 11:03 on ten vožrala co je teď na Hradě není také terno

   Smazat
  6. 11:53
   ZA TA ZRZAVÁ UDAVAČSKÁ A KOLABORANTSKÁ SVINĚ NA KOLOBĚŽCE SE TŘEMA V ŽÍLE BYLO VÍTĚZSTVÍ DEMOKRACIE!!!!!!☺☺☺☺

   Smazat
  7. Ano, jsem názoru, že Dubček byl zlikvidován západní rozvědkou. Ale zase říkám, že když už, tak Dubček měl být zlikvidován již v 1968. On se tenkrát postaral o to, že jsme se dostali do takové nějaké nerealistické euforie, že ted´ už přijde ten vysněný svět plný pravdy a čestnosti atd. pohádka pro hlupáky. On na tom vedoucím místě opravdu neměl co dělat, on byl pravou příčinou srpna 1968.

   Smazat
 3. Demokracie nám rozkvétá, byť s kosmetickou vadou, ti co kradli po léta, zas vesele si kradou.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak jako jsou okupanti po 21. srpnu 68, tak i naši a další vojáci v Afganistánu jsou okupanty též. I o tom zpíval K. Kryl - " Nasrat, jó nasrat"

   Smazat
  2. Dobře se to poslouchá, ale Kryl to trochu s tím kradením přepískl. Za komunistů krást ve velkém nešlo. Nebylo možné si posílat několik milionů do své soukromé firmy a být manažerem v jiné firmě. Také nešlo prodávat výrobky nějaké firmy přes soukromou firmu manažérů této firmy a tak shrabovat cizí zisk do své kapsy. Kryl takto uráží komunisty a začnou jim lidé opovrhovat. Někdy se o těchto praktikách vědělo, přičemž zaměstnanci si po nabyté (ne)svobodě nedovolili ani ceknout.

   Smazat
  3. 19. srpna 2018 10:29 a 13:18

   "Demokracie rozkvétá", autor Karel Kryl.

   https://uloz.to/live/!dt6PSE2FQ2gi/karel-kryl-demokracie-rozkveta-pisen-slozena-po-roce-1989-dnes-nehratelna-pro-radia-a-media-jako-celek-popisuje-vyrcenou-pravdu-a-realitu-politiky-a-predpoved-budoucnosti-v-ceske-republice-avi

   "Ti co kradli po léta, dnes X-násobně kradou", co je na tom přehnaného?


   Ramón

   Smazat
 4. Zasraní, drzí komouši, neberte si vůbec Kryla, který před vámi musel utéct z vlasti, do těch vašich špinavých tlam!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 13:36 Zavři hubu kapitalistický lháři a prozápadní poskoku smrdí ti z huby.

   Smazat
  2. Anonymní19. srpna 2018 13:36

   Nebo co..., mamánku. Už sis pohrál se šulinkem?
   Tak vyčůrat a spát.

   Smazat
  3. Anonymní 19. srpna 2018 20:38 - nebo ho√no

   Smazat
 5. 13:36
  TY ZMRDE DRZEJ,KVŮLI KOMU Z VLADTI PO HADRÁKU ODEŠEL?????!!!!!
  KVŮLI TY KURVĚ VOŽRALÝ KOLABORANTSKÝ JMENEM HAVEL,TAK ZAVŘI PROLHANOU TLAMU,HAVLOUNTERMENSCH!!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nikam neodešel, pendloval mezi Českem a Německem, kde měl manželku, rudý zmrde.

   Smazat
 6. 13:46
  TY HNĚDEJ PHUHU Z HAVLOTRENEK, KRYL BYL TAK ZNECHUCENEJ TÍM PROLHANÝM UDAVAČEM,ŽE BYL VÍC I NA SLOVENSKU NEŽ V ČECHÁCH!!!!!

  OdpovědětSmazat
 7. Jeho písně jsou poplatné i dnešní době. Snad i dvakrát tolik. A to jen proto, že (jak řekl Werich) trpíme pangejtismem.
  J.C.

  OdpovědětSmazat
 8. Moje velice zvláštní, snad dvěm, třemi ročníky narození vymezená generace si užila z Kryla jinou písničku.
  Její osu tvoří někde uprostřed
  láska k nedůvěře.

  V městě je řád
  a pro každého práce.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdyby někdo hledal:
   Pasážová revolta
   Karavana mraků

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.