Reklama

pondělí 6. srpna 2018

Tálibán zabil tři české vojáky v Afghánistánu ve dnech, kdy Spojené státy jednaly právě s tálibánskými teroristy o svém setrvání v jejich zemi? Kdo je tedy vinen smrtí našich bojovníků…?

Břetislav Olšer
6.8. 2018   Rukojmí
Armádní speciál dopraví 8. července 2018 do Prahy ostatky tří vojáků, kteří padli za oběť sebevražednému útočníkovi na východě Afghánistánu. Příletu se zúčastní prezident Miloš Zeman. A jména padlých vojáků? Byli to rotný Martin Marcin a desátníci Patrik Štěpánek a Kamil Beneš.
Trojice vojáků zahynula při běžné hlídce v okolí vojenské základny Bagrám v provincii Parván na východě země. Útok byl prý nenadálý, byla v podstatě spatřena pouze jedna osoba, která se odpálila v prostoru, který byl bohužel vybrán tak, že následky byly skutečně fatální. Oběťmi útoku byli i dva afghánští a jeden americký voják, kteří jsou po operaci v místní nemocnici.Při setkání s Pplk. v.z. MUDr. Marke Obrtelem jsem obdivoval jeho odvahu. Vystudoval Vojenskou lékařskou akademii a stal se vojenským lékařem s diplomem Univerzity Karlovy v Praze, byl podplukovníkem, ovšem s plánovanou hodností plukovník, byl velitelem kontingentu Armády české republiky (AČR) a náčelníkem její 11. polní nemocnice v Afghánistánu, přesto napsal otevřený dopis Ministru obrany ČR a vládě ČR. Co ho k tomu vedlo...?


Snímek Břetislav Olšer

"Vracím válečná vyznamenání, protože se hluboce stydím za to, že jsem sloužil zločinecké organizaci, jakou je NATO v čele s USA, a jejím zrůdným zájmům po celém světě. Chci tímto svým gestem také jednoznačně vyjádřit svůj naprostý nesouhlas s politikou USA, uplatňovanou vůči Rusku, zemím EU a všem svobodným a suverénním zemím světa nyní i v minulosti a zejména s jejími důsledky..."

“Hluboká lítost a soustrast všem příbuzným obětí sebevražedného atentátu. Nemělo by nás to však odrazovat od úsilí nadále bojovat s mezinárodním terorismem,” uvedl prezident republiky a vrchní velitel ozbrojených sil České republiky Miloš Zeman. Možná bude sdílnější ve středu při příletu obětí.Působení vojáků v Afghánistánu stálo ČR v roce 2016 přes 693,55 milionu korun oproti 805,03 milionu korun v roce 2015. Dalších 32,87 milionu korun stála v roce 2016 ochrana českého zastupitelského úřadu v Kábulu jednotkou vojenské policie.

Podle armády sloužilo k letošnímu 12. červenci v Afghánistánu 249 českých vojáků. Tím byl v podstatě naplněn dosavadní mandát, podle kterého jich v zemi může působit až 250. Podle mluvčího obrany Pejška navýšil dnešní útok počet celkových obětí během misí českých vojáků v zahraničí na 28, v Afghánistánu 15, první padl v roce 2007.

Nejhorší útok si v roce 2014 vyžádal pět obětí. Severoatlantická aliance vede v Afghánistánu nebojovou misi Rozhodná podpora. Vojáci NATO nevedou v zemi bojové operace, podporují ale afghánské bezpečnostní síly. Česká armáda nyní v zemi působí v Kábulu a na základně Bagrám…

A to vše přesto, nebo právě proto, že Tálibán projevil 3. srpna 2018 při mírových jednáních s USA mimořádnou pružnost a dokonce připustil, že by část amerických vojáků mohla v Afghánistánu zůstat. Výměnou žádá účast na politickém rozhodování a patrně i jistou autonomii na územích, které nyní kontroluje. Tvrdí to zdroje obeznámené s jednáním, které Tálibán vede se Spojenými státy. Blíží se konec sedmnáct let trvající americké války ve Střední Asii?

Letos prý proběhly už nejméně tři schůzky mezi povstalci z Tálibánu a vyjednavači Spojených států. Jistě jedno setkání se konalo v Kataru, kde mají Tálibánci oficiální kancelář. Americkou stranu na něm vedla Alice Wellsová z washingtonského ministerstva zahraničí. Za pozornost stojí, že radikálové, kteří považují za zbytečné vzdělávat vlastní dcery, bez rozpaků jednali s ženou, třebaže vysoce postavenou.

A ejhle, opět je v roli urvaný vlečňák Donald Trump, který loni v srpnu naopak oznámil novou strategii v afghánské válce, která se táhne už 17 let. Počítá s nasazením více vojáků a zesílením náletů (více v článku Trump představil strategii pro Afghánistán). „Vrazi musí vědět, že se nemají kde ukrýt. Neexistuje místo, které by bylo mimo dosah amerických zbraní a moci. Odplata bude rychlá a silná,“ prohlásil v létě Trump a slíbil uvolnění pravidel boje proti teroristům.

Navíc vyslání specializovaných týmů proti Tálibánu dokazuje, že CIA pod vedením nového ředitele Mikea Pompea zaujala v boji proti povstalcům tvrdší postup. „Nemůžeme plnit svoje úkoly, pokud nejsme agresivní,“ uvedl Pompeo na bezpečnostní konferenci na Texaské univerzitě. „Každou minutu se musíme soustředit na zničení našich nepřátel,“ dodal. (Aby se v tom americkém lavírování Bílého domu kdo vyznal; jednou hot a podruhé čehý...)


Znám také jednu mírně popletenou ženu - novinářku Petru Procházkovou, která je dnes je vdaná za Zafara Paikara z Afghánistánu a má s ním syna Zafara. Pracovali spolu, když ona byla před lety v Kábulu novinářkou a on byl jejím řidičem; byl totiž na tamní americké ambasádě jako vedoucí řidičů a přičichnul k trochu jinému životu. Potřebovala údajně někoho, kdo umí jazyk a zároveň zná prostředí a situaci. Je prý ideální, když vás dokáže i ochránit nebo alespoň upozornit na možné nebezpečí.

On toto všechno splňoval a navíc byl pohledný muslim. A je zde první patologická posedlost Procházkové – je vysazená na islámské borce… Předtím už totiž žila s jiným muslimem, Čečencem Ibrahimem v Moskvě, a jak sama říká, takovým osamělým životem, měla strašně práce, nikam jsem nechodila, kolem ní se potáceli jen pomatení poloopilí, nebo snad zdrogování afghánským opiem, novináři.

Ale život běžel. Pak ale Ibrahima unesli. V době diverzní akce Šamila Basajeva se poté s několika novináři okázale nabídla jako rukojmí místo pacientů nemocnice. Že by to bylo proto, že Basajeva osobně znala? Kdo byl Basajev? Na jihu Ruska působila rozvětvená teroristická organizace, v jejímž čele stál právě inkriminovaný Šamil Basajev, který měl těsné kontakty s vyslanci mezinárodních nábožensko - extremistických organizací, působících prakticky ve všech oblastech Jižního federálního okruhu včetně Stavropolu i Astracháňské a Volgogradské oblasti…

Procházková ve vlastních analýzách údajně dokázala rozlišit mezi urputnými válečnými magnáty typu Basajev a obyčejnými Čečenci, kteří na jejich válečnou posedlost jen doplácejí, i když například v rozhovoru pro slovenskou Svobodnou Evropu (není spřízněnost některých reportérů s některými sdělovacími prostředky docela zajímavá?) ze 4. 10. 1999 Procházková, zdá se, Basajeva jaksi omlouvá… Ten „hodný terorista“, co s ním Petra Procházková dělala interview, poté potvrdil, že to on zosnoval útok na moskevské divadlo…

Jedna z mnoha otázek Procházkové na Basajeva, co ji poté ruské úřady označily jako personou non a musela tak Rusko opustit pro svoji protiruskou činnost:

Mnoho Dagestánců není zrovna nadšeno vaší pomocí. Jsou ti lidé, kteří vás pozvali [k tomu, abyste začali vést válku i v Dagestánu] skutečně reprezentativní skupinou?

„Vždycky budeme rádi bojovat proti Rusům a budeme pomáhat každému, každým způsobem kdo usiluje o svobodu. A pomoc našim dagestánským bratrům je prostě naší povinností. Je to pro nás radost moci tuto povinnost nyní naplnit a budeme ji plnit i v budoucnosti. Rusové budou muset Dagestán dříve nebo později opustit.

Kampaň, kterou vyvolaly ruské sdělovací prostředky, jejímž cílem je přesvědčit svět, že má jejich armádu podporu všech Dagestánců, nemůže vést k ničemu dobrému. Konflikt se jen prodlouží a bude prolito více krve. Čím dříve Rusové opustí Dagestán, tím lépe…“ https://legacy.blisty.cz/art/11987.html

A když ji tedy ti zlí Rusové vyhostili, došlo jí, že nic nemá. Okomentovala to slovy: „To jediný, co máte, vám vezmou, a jste v řiti… Vyhodili mě v únoru, zabavili mi věci, přijela jsem do Česka jen s kabelkou, azyl mi poskytli kamarádi. Kouřila jsem, pila, žila undergroundový život, jako by mi bylo sedmnáct, ale bylo mi sedmatřicet. Kdyby nepřišlo 11. září 2001 a já neodjela do Afghánistánu, tak nevím, co by se mnou bylo. Tam se vrátily staré časy, byla to makačka, ale lidi zajímalo, co se tam děje, vracela se mi válečná nostalgie. Do čtyřiceti jsem měla pocit, že je na všechno čas…“

Pochlubila se též, že na amerických základnách v Afghánistánu jsou obchody pro cizince, kam ale běžní Afghánci nesměli, u vchodu bylo nutné ukázat pas. Petra Procházková navzdory svým muslimům v rodině dle svých slov pokaždé odcházela s pěti láhvemi vodky, pro dědu tři, pro ni dvě dvě. A její švagrová dělala fantastickou pálenku, vyráběla ji tajně i za Tálibů; z rozinek a říká jí kamiš…

Vraťme se však do 10. červenec 2014, kdy jsem napsal o jednom z předcházejících neštěstí: Smrt pěti mladých mužů byla velká tragédie (vojáci David Beneš, Jan Šenkýř a Libor Ligač, rotmistr Jaroslav Lieskovan a četař Ivo Klusák, in memoriam povýšen do hodnosti štábního praporčíka), která navždy poznamená jejich blízké. Svojí částečkou umřou i oni sami. Nevratnost toho faktu je zoufalá, nepomohou kondolence, vyznamenání, odškodnění, patetické proslovy.
Prostě je definitivně pryč pět lidských bytosti, ve kterých vkládaly své naděje rodiče, bratři, manželky, děti; bolest a hoře nesmírné… Nic pro ně nikdy nenahradí jejich životy. Lze od rána do večera v televizích sypat slova chvály a uznání… Nic od ničeho, pojde… Není nic strašnějšího, zvláště když si člověk uvědomí, že jejich smrt byla zbytečná. Nebo snad ve válce zbytečné smrti není…? Je nezbytné proto nezaměňovat příčinu s důsledkem. Nezemřeli vlastní vinou při dopravní nehodě, ani na zhoubnou chorobu či nešťastnou náhodou.

Ani tím, že se ocitli v nesprávné době na nesprávném místě, kde si je vrah spletl s nejnenáviděnějšími Američany. Válka je krutě organizovaný masakr, při němž jsou ti stateční, kteří brání svobodu a demokracii, a proti nimž stojí zákeřní útočníci, kteří touží umírat pro čtvrtý muslimský ráj a dvaasedmdesát černookých panen.

Pod námi je afghánský Hindúkuš… Snímek Břetislav Olšer

Bývalý místopředseda vlády a ODS Miroslav Macek na téma Afghánistán v těch letech napsal: „Pořád nerozumím tomu, co je hrdinského na tom, být žoldákem. Ten musí pochopitelně poslouchat i ty rozkazy, se kterými vnitřně nesouhlasí a musí se účastnit bitev a válek, které jsou (jako většina těch minulých, současných a budoucích) zcela nesmyslné a nic neřešící. Rizika, že přitom může být zmrzačen nebo zemře, si je jistě dobře vědom. Za to je přece též placen. Má navíc na vybranou: může se kdykoliv žoldu vzdát a jít dělat nějakou méně rizikovou práci… Jak jsem záhy zjistil, moji zobecňující glosu leckteří berou jako znevažování smutku a bolu rodin padlých vojáků. Není tomu tak, nicméně chápu, že kdo chce psa bít, vždycky si hůl najde…“

Je snad neetické zmiňovat se o zaopatření padlých vojáků? Samozřejmě, pro jejich nejbližší jde o naprosto podružnou záležitost; přišli o milované bytosti a to už nenapraví ani ten nejvyšší obolus. Možná to bylo již v dávné anabázi, když na konci roku 1979 se v Kremlu rozhodli, že je třeba sovětské vojáky poslat na vyžádanou pomoc spřízněné komunistické vládě v Afghánistánu.

Invaze začala 25. prosince 1979; kdyby Rusové v Kábulu zůstali, mohli by porazit i v roce 1994 vzniklé hnutí Tálibán a jeho Islámský emirát. Sověti však museli z Afghánistánu vycouvat a nové islámské síle v podobě Tálibánců se podařilo dobýt téměř 55 procent země téměř bez jediné bojové akce.

Pak zemřeli čeští vojáci a prezident republiky Miloš Zeman 8. července 2014 na Pražském hradě vystoupil s prohlášením k jejich úmrtí, když zahynuli na následky výbuchu improvizovaného výbušného zařízení v afghánské provincii Parwan.

„S hlubokým dojetím jsem vyslechl zprávu o tragických obětech českých vojáků na základně Bagrám. S dojetím tím větším, že na této základně jsem poměrně nedávno byl, a je možné, že jsem právě s těmito vojáky mluvil. Chtěl bych samozřejmě vyslovit hlubokou soustrast jejich rodinám. Chtěl bych vám sdělit, že se pochopitelně zúčastním příletu ostatků těchto vojáků na letiště Kbely. Chtěl bych říci, že nezemřeli zbytečně, protože v Afghánistánu je jedna z nejvýznamnějších teroristických základen, která organizuje útoky vůči celému civilizovanému světu. Kromě již známých útoků v New Yorku bych chtěl připomenout útoky v Londýně, Madridu, ale také v Bombaji, ač indická armáda nebyla v Afghánistánu nasazena. Není vyloučeno, že teroristé plánovali nebo plánují také útoky na další země a další města včetně České republiky. Takže čím intenzivněji se bude bojovat v Afghánistánu, tím nižší je riziko, že budou zasaženi i nevinní civilní čeští občané. V tomto je hluboký smysl jejich boje a v tomto je hluboký smysl jejich obětí. Dovolte mi, abych ještě jednou všem rodinám, příbuzným a přátelům těchto padlých vojáků vyjádřil svoji nejhlubší soustrast."

Právník Jiří Vyvadil ale měl také svůj názor na Afghánistán i na slova prezidenta Zemana: „Vojenské mise Západu jsou jedním hlubokým a navíc zcela nelegitimním omylem. Jsou klasickou nespravedlivou válkou od počátku. Neopírají se o útok na tu či onu zemi, jde o válečné výpravy, pro které finančníci či politici v pohodě svých kanceláří při vybraných doušcích tu whisky, tu něčeho jiného, případně s milenkou na klíně vydefinují nějaký ten důvod boje za svobodu a demokracii. Argumentace je tak chabá a tak lidsky nepřesvědčivá, že se jim těžko dá věřit. Ale vojáci jsou placení, a jsou povinni bojovat za jakýkoliv důvod, který je jim předložen…“

(Třeba proti zbraním hromadného ničení, resp. v rámci svobody a demokracie pro irácký lid… pozn. autora…)

Blogger Petr Fojtík měl identický pohled na tuto děsivou událost: „Kábulská vláda od konce druhé světové války spolupracovala se sovětskými bolševiky v mnoha oblastech vědy, výzkumu i hospodářství. Sovětští geologové prováděli výzkumy obrovských nerostných nalezišť v Afghánistánu, pomáhali finančně i hospodářsky chudému, ale mladému a konečně nezávislému státu ve výstavbě infrastruktury, nemocnic i škol. V nemocnicích pracovali sovětští lékaři, ve školách učitelky i z Ukrajiny…. a samozřejmě afghánská armáda měla své sovětské poradce… A tak Spojené státy v rámci studené války „založily“ Tálibán. Za pomoci svých vojenských odborníků a tajných služeb začali finančně a vojensky podporovat opozici kábulské prosocialistické vlády – mudžahedíny…“ Absurdní komedie kolem české tragédie v Afghánistánu

A teď hypoteticky, ale přesto s patřičnou logikou; kdyby se spojily zmíněné sovětské a americké armády, jako v průběhu 2. světové války, nebyl by dnes Tálibán zase vůdčí silou Afghánistánu, který je pro US Army druhým Vietnamem. Vojáci USA byli v Afghánistánu nenáviděnější okupanti, než zde byli kdysi Rusové. Celkem v Afghánistánu zahynulo 14 454 sovětských vojáků, dalších přes 35 000 jich bylo zraněno a zmrzačeno. Do války jich bylo nasazeno 545 tisíc...

Ani v roce 2014 po více než deseti letech války, která už stála Spojené státy nejméně 450 miliard dolarů, přes 1,600 mrtvých a 15,000 vážně zraněných vojáků US Amy, nedosáhly USA žádného ze svých strategických nebo politických cílů. Každý americký voják v Afghánistánu stojí ročně milion dolarů. CIA tam zaměstnává 80,000 žoldáků, náklady neznámé. USA utrácí neskutečných 20,2 miliard dolarů ročně jen za klimatizování ubytoven vojáků v Afghánistánu a Iráku. Bude další afghánsko-irácký Memorial the Wall..?

Bin Ládin ve službách USA proti SSSR, ovšem mnozí budou tvrdit, že tomu tak nebylo. Řekněme to tedy jinak; Usáma prokazatelně bojoval proti Sovětům to nelze vyvrátit, stejně tak, jako boj proti Sovětům vedla CIA. Shrňme to a vyjde nám resumé; bin Ládin bojoval proti stejnému nepříteli jako CIA. Pak se ale karta obrátila; vůdce a zakladatel Al-Kájdy vyhlásil Svatou válku Západu po vypuknutí bojů v Perském zálivu.

Mudžáhíd s americkou protiletadlovou raketovou kompletu země-vzduch FIM-92 Stinger

Stál za útoky na New York a Washington z 11. září 2001. Při americké invazi do Afghánistánu unikl z obleženého jeskynního komplexu pákistánsko-amerického původu Tora Bora. Poslední léta se skrýval v Pákistánu. Zabilo ho americké komando v domě v pákistánském Abbottábádu. U zrodu Tálibánu stálo na počátku devadesátých let málo známé studentské hnutí v Kandaháru, ve kterém kromě paštunských studentů působili i jejich učitelé z náboženských škol.

Právě tuto skupinu začal podporovat Pákistán, aby neztratil vliv v Afghánistánu. Čas však oponou trhnul, uplynulo dvacet roků a afghánský bývalý prezident Karzáí poprvé vyzval k mírovým rozhovorům s hnutím Tálibán a ustanovil speciální mírovou radu, která by na ně měla dohlížet, aby se rovněž Tálibán mohl zúčastnit voleb.

A není to ještě tak dávno, kdy Tálibánci sťali hlavy sedmnácti Afgháncům, kteří slavili a tančili dlouho do noci. Mezi mrtvými byly i dvě ženy. Mužům byly hlavy odděleny od těla, ženám byly gentlemansky „jen“ podříznuta hrdla. Lačnost po krvi je nepopiratelná. Temný primitivismus středověku? Omyl, psal se srpen 2012, počátek třetího tisíciletí naší skvělé civilizace. Kdo plakal nad těmito mrtvolami, kdo zná jejich jména…?

Vnucuje se pořád stejná otázka: Proč USA nenechaly Sověty v Kábulu a okolí? Zatracená studená válka. Mohly tam za ně vyčistit bojiště od mudžahidů, takže by nevznikl Tálibán, ani Al-Kájda, nebylo by Usáma bin Ládina, ani katastrofy z 11. září 2001… A dnes? Není právě toto vše příčinou tragického důsledku, kvůli kterému byli zabiti i členové české vojenské mise v Kábulu?

Inu, válka je vůl, zvláště když USA napřed v Afghánistánu zlikvidují z politických důvodů sovětskou armádu, aby pak doplácely na vraždy mudžahedínů; stejného nepřítele, jenž nyní může za smrt českých vojáků… Bylo to fakt nutné? Nebo jim snad chyběl Pearl Harbor, aby se vzpamatovaly…? A Dnes máme další tři mrtvé voják v Afghánistánu… Kdy ty hrůzy skončí…?

Jak umírali čeští vojáci v Afghánistánu:

3. května 2007 - Nikolaj Martynov


Rotného Nikolaje Martynova připravila o život v provincii Badachšán lavina kamení a bahna. Bylo mu 27 let.


17. března 2008 - Milan Štěrba


Praporčík (podporučík in memoriam) Milan Štěrba, příslušník vojenské policie, zemřel při útoku sebevraha. Bylo mu 34 let.


30. dubna 2008 - Radim Vaculík


Rotný (praporčík in memoriam) Radim Vaculík přišel o život v provincii Lógar poté, co terénním vozem najel na nastraženou nálož. Bylo mu 29 let.


31. května 2011 - Robert Vyroubal


Nadrotmistr (poručík in memoriam) Robert Vyroubal zahynul v provincii Vardak, když se svým autem najel na improvizované výbušné zařízení. Bylo mu 31 let.


9. října 2011 - Adrian Werner


Rotmistr (poručík in memoriam) Adrian Werner zemřel v olomoucké vojenské nemocnici. V červenci 2011 byl těžce zraněn při útoku na českou předsunutou základnu v provincii Vardak. Bylo mu 32 let.


8. července 2014 - David Beneš


Rotmistr (štábní praporčík in memoriam) David Beneš se stal obětí exploze improvizovaného výbušného zařízení v okolí základny Bagrám v provincii Parván. Bylo mu 28 let.


8. července 2014 - Ivo Klusák


Četař (štábní praporčík in memoriam) Ivo Klusák se stal obětí exploze improvizovaného výbušného zařízení v okolí základny Bagrám v provincii Parván. Bylo mu 34 let.


8. července 2014 - Libor Ligač


Desátník (štábní praporčík in memoriam) Libor Ligač se stal obětí exploze improvizovaného výbušného zařízení v okolí základny Bagrám v provincii Parván. Bylo mu 33 let.


8. července 2014 - Jan Šenkýř


Desátník (štábní praporčík in memoriam) Jan Šenkýř se stal obětí exploze improvizovaného výbušného zařízení v okolí základny Bagrám v provincii Parván. Bylo mu 39 let.


14. července 2014 - Jaroslav Lieskovan


Rotmistr (štábní praporčík in memoriam) Jaroslav Lieskovan podlehl v Ústřední vojenské nemocnici Praha následkům těžkých zranění z 8. července 2014 po explozi improvizovaného výbušného zařízení v okolí základny Bagrám v provincii Parván. Bylo mu 39 let.


7. ledna 2015 - Jiří Schams


Nadpraporčík Jiří Schams byl těžce zraněn v březnu 2008 po útoku sebevražedného útočníka. Dva měsíce ležel v kómatu. Ze zranění se částečně uzdravil. Podlehl rakovině ve věku 42 let.


10. listopadu 2017 - Jaroslav Mevald


Nadrotmistr Jaroslav Mevald byl zraněn v červenci 2014. S těžkým zraněním hlavy dál kryl své spolubojovníky. Prodělal tři operace hlavy. Zemřel ve věku 39 let.


5. srpna 2018 - Martin Marcin, Kamil Beneš, Patrik Štěpánek


Při patrole v okolí základny Bagrám v provincii Parwan došlo k útoku sebevražedného atentátníka. Následkem výbuchu utrpěli tři čeští vojáci, rotný Martin Marcin (1982), desátník Kamil Beneš (1990) a desátník Patrik Štěpánek (1993), smrtelná zranění. Nejstarší z vojáků sloužil v armádě od roku 2003, byl čtyřikrát nasazen v zahraničních operacích (2 × mise KFOR Kosovo, 2 × mise v Afghánistánu). Mladší vojáci sloužili v armádě od roku 2013 a 2015.Zdroj fotografií: Ministerstvo obrany ČR, inmemoriam.army.cz

66 komentářů :

 1. Já si myslím, že prostě jsou země, kde nějaká evropská kultura nemá místo. Naco se tam ti blbci cpou. Izolovat a ohnat ostnatým drátem. Byla šance, že oblast s rodovou společností spacifikují sověti. To se nelíbilo USA, tak tam dnes umírají i naši.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. PANE OLŠERE CHTĚL BY JSTE,ABY SE STALO NATO ZBYTEČNÉ

   speciálně pro Českou republiku?
   Dnes jsme my špičkovi aktivisté z naši nepolitické Společnosti OSV,kterým jste i vy členem mluvili s panem doktorem Obrtelem a prozatim jen jemu jsme řekli jak by to hezky šlo.
   Okamžitě pochopil ten mechanizmus, kterým se to dá uskutečnit a zdálo se nám,že souhlasil.

   Co kdyby jste si s nim o tom promluvil?
   Dost by nás tu občany a voliče zajimalo,kdyby jste pak našel odvahu a i vy plnou silou napsat,že ta myšlenka je prima uskutečnitelná jen chtit.

   TÍM BY SE STALY TY MISE PRO REPUBLIKU ÚPLNĚ ZBYTEČNÉ, NO NI?

   Smazat
  2. Dobrý článek pane Olšere. Zejména by si všichni měli konečně uvedomit a vštípit do paměti tu pasáž, která to vše nejvíce vystihuje:

   "Nevratnost toho faktu je zoufalá, nepomohou kondolence, vyznamenání, odškodnění, patetické proslovy...
   Prostě je definitivně pryč pět lidských bytosti, ve kterých vkládaly své naděje rodiče, bratři, manželky, děti…"

   Ano, rodiče bez syna, děti bez táty, babičky a dědové bez vnuků, bratři a sestry bez sourozence... a pak už jen poslouchat okázalostní žvásty o hrdinech, o důležitosti toho zbytečného 14-ti letého úsilí v cizí zemi za cizí zájmy. Tu přehršel lží a keců, jak jsme tam potřební, důležití a bůch ví co ještě...

   A pokud si to vybrali dobrovolně, tak kolik z nich, co podstupují to riziko, že jejich děti budou jednou vychovávany někým jiným v roli otčíma, si v tu chvíli vůbec uvědomí, jak příliž lacino nesou svou kůži na trh...,
   ZA CIZÍ ZÁJMY!!!
   J.C.

   Smazat
  3. Omyl. Pan Olšer neumí napsat žádný článek dobře. Připomíná to karbenátek. Je do toho pomleto všechno možné, bez struktury, je tam mnoho opakování. Zkrátka, nese to všechny rysy demagogie.

   Smazat
  4. 18;04
   Ty tvoje zvratky nesou rysy HAVLODEMENTA,KTEREJ MÁ V PALICI VÍTR A MELUZÍNU!!!!☺

   Smazat
  5. 18:10 To u tebe není vůbec možný nějakou stopu po hlavě detekovat, natož nějakým mozku, páč expertům se spektrometrem trvalo pouhých pět sekund zjistit že jsi pouze smrdutý pšouk z teplé lejnolíhně téhle pedofilní žůžovky, lejnere putler-rýči:)) - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/%D0%BF%D1%83%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D0%B7%D0%BC301.jpg

   Jéééééé, pane šeditelíí!!!
   ☺☺☺☺

   Smazat
  6. 18:56
   O SPEKTROFOTOMETRU VÍŠ TY PORNOMODELKO Z TVAROVOU NÁPLNÍ Z POSPÍŠILOVY FUJARY LEDA VELKÝ HOVNO!!!!!!!!!!!!!!!!☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺

   Smazat
  7. Taky mi ten článek přišel podivnej. Chvílemi nebylo jasné o čem a jakým pohledem bylo napsáno

   Smazat
  8. 19:04 píčo z čubky od potrata tvýho fotra přidej ještě smajlíka

   Smazat
  9. 19;12
   Jak je libo TY INCESTNÍ POTRATE OPIČÍ KURVY!!!!!!!!☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺

   Smazat
  10. 19:22 co dodat je to MAGOR!!!!

   Smazat
  11. 19;22
   To říká tvoje stará vo tvým synátorovi POMĚRNĚ ČASTO,CO????!!!!!☺☺☺☺

   Smazat
  12. 20:00 ne.To říkám tobě

   Smazat
  13. 20:12
   Aha a přitom čumíš do zrcadla ty HAVLOSMAŽKO!!!!!!☺☺☺☺

   Smazat
  14. 20:25 ?????

   Smazat
  15. 20;28
   Nehodlám diskutovat s nedovtipným!!!!!

   Smazat
  16. 20:25 Typický skřek průměrnýho místního užgryndaných čechomužika, kterým už velice brzy doufám, Putler poskytne nějakou tu azylovou kvótu někde na Sibíři a možná i příděl jedovatý pěny do koupele!:D:D:D

   Smazat
 2. Zprávu o pracovním úrazu s následkem smrti tří žoldnéřů jsem přečetl se stejnými pocity, jako zprávy o smrti tří profesionálních šoférů při dopravní nehodě... mnohem víc na mě zapůsobila smrt řidiče a dvou dětí - nebo smrt cestujících při železničním neštěstí. Proč? Ti cestující ani děti nezemřeli při výkonu svobodně zvoleného povolání. Mnohem horší, než smrt tří žoldnéřů by byla smrt jediného povolance, který na vojnu nastoupil ze zákona, aby ho nezavřeli...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. P.S. Mohli byste vyvěsit i tabla v pánu zesnulých při pracovních úrazech v ČR při výkonu nějakých užitečných dělnických povolání? A srovnat zabezpečení rodinných příslušníků zaměstnanců v soukromém sektoru?

   Smazat
  2. 15:07
   Pletete jabka a hrušky. Pracovní úrazy které se stanou našim pracovníkům v rámci pracovních povinností které jsou pro stát potřebné a teroristické akce našich občanů na území jiných států , které nejsou pro naše občany přínosem, ale zavržení hodné a ostudné.
   Václav

   Smazat
  3. Václave, 15:24

   přečetl jsem si už několik tvých názorů a mohu kriticky říci, že do detailu souhlasím.
   (jdu kolem)

   Smazat
  4. 15.24 Asi jste mé 14.59 a 15.07 nepochopil... Právě pozůstalí po dělnících, či policistech, kteří přišli o život při výkonu pro národ užitečné práce a žoldnéřů z koloniálních válek cizáckých společností je v krutém nepoměru. Pozůstalé padlých v Afghanistánu a dalších jejich koloniích by měli platit ti, kteří z těchto agresí mají materiální zisk. Český národ to zaručeně není...

   Smazat
  5. Kdo za jejich smrt může? Je to vláda ČR, PS a president. To jim nikdo neodpáře.

   Smazat
  6. Václave Napsal jste to za mě souhlas.

   Smazat
 3. Četí oupanti zemřeli. Právě v den výročí Pražského jara.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No zřejmě tam pohlížejí obyčejní Afghánci na naše vojáky jako my na Rusáky, Maďary, Bulhary, Poláky... v 68. Zřejmě i oni tam nyní mají svého Palacha...U nich jistě statečný Afghánec se postavil okupační zvůli. Jako tenkrát celý národ nenáviděl Rusy tak tam dnes u nich nevávidí nás.

   Smazat
  2. " Okupaci " v 68. u nás a současnou americkou v Afganistánu , lze opravdu těžko srovnávat !!

   Smazat
  3. 16:00
   OKUPACE JE JEN JEDNA!!!!!

   Smazat
  4. Která organizace by měla mít větší váhu OSN nebo NATO ? OSN je jen proto co se hodí Amikum do krámu ,ale co se jím nezdá nejraději by vystupovali !Co se tyče Afganistanu nemáme co tam dělat - jsme agresoři! a ti co je tam vyslali a podporuji jsou vrazi ( ať si tam pošlou své děťátka !!!

   Smazat
  5. 15:39 + 16:05 To ani náhodou. Jsou skutečné okupace a "okupace". Co je cílem okupace? Obsadit území nic neznamená. Okupant musí ovládnout hospodářství země, aby z ní měl užitek. Proto si dosadí vlastní politiky a s jejich pomocí se zmocní bank a ziskové výroby. Náklady ponechá okupovanému státu. Pak už jen bohatne, okupovaná země chudne. Podle těchto příznaků jsme okupováni až nyní. A ani k tomu nebylo potřeba cizí armády.

   Smazat
 4. Takže dohoda s Tálibánem nebude a ani o skutečnou dohodu nešlo,jen propaganda a naši vojáci jsou obětí jestřábů.

  OdpovědětSmazat
 5. vojaci museji udajně poslouchat rozkazy estli je to pravda když komunisticki lampasak jeneral šedifka na vysluni v dvochodku řikal že každej tam jde dobrovolně a z vlastni vule a otevřenym kontem

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dobrovolně si děláš prdel ! Ano podepíšeš vojnu tak musíš poslouchat! Ano jedou tam i za penězi ! Co kdyby tam poslali 20000 vojenských úředníčku to by byla sila ne ! A kolik máme generálů na 55000 vojáku ve zbrani !

   Smazat
 6. Vůči americkým okupantům,
  rozlezlých po celé zeměkouli,nepociťuji nejmenší stopu sympatií. Naopak.
  Realita je pak ta,že česká armáda se svými "misemi",se na této okupační politice podílí.
  Jen proto, že jsme byli našimi kolaboranty vtaženi do agresivního paktu NATO, nebudu považovat zabité vojáky za hrdiny hodné obdivu a úcty,ale za pouhou námezdní sílu, která se za peníze horlivě hlásí do rizikových oblastí v zemích, s kterými nemáme nic společného.
  Prezidenta chápu,v roli vrchního velitele těch pahýlů, které zbyly z kdysi obranyschopné armády, je pouhou loutkou a jeho projevy o hrdinech si může strčit, víte kam...

  OdpovědětSmazat
 7. dnes je takova doba že někteři jsou ochotni uvěřit že za penize je možne položit i život jen nevim o jake republice se zde porat piče když zprivtizirovana dojče kolonie je spravně nejen legislativně ale chapu mistodržici že tupim vovčanum se musi vtloukat do jejich dutych hlav udajne vlastenectvi a udajne hrdinstvi

  OdpovědětSmazat
 8. zvyšit vydaje na armadu zvyšit počty bezmozkovych vojačku zvyšit počty humanitarnich vybombardovani apak třeba jednou až tam nebude na kameni kamen tak možna někdy přiště vaš olda hřiva

  OdpovědětSmazat
 9. Ti mrtví, zemřeli při výkonu svého povolání (žoldáka) na základě smlouvy s cizí mocí (USA).
  Nevím, jestli to má co dělat s naší vlastí. Jsme snad s Afghanistánem ve válečném stavu? P.K.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 16:03
   Pokud nevidíte souvislost jste na úrovni američanů , kteří jsou přesvědčeni že jsou first.

   Smazat
  2. pro P.K. doplňuji, u nás není možné vycestovat s vojenským vybavením do cizího státu bez povolení nebo lépe řečeno vysláním na misi. Zkuste překročit naše hranice se samopalem. Jinak Ti naši hošani mají naše insignie na uniformách.

   Smazat
  3. Anonymní6. srpna 2018 16:26
   Jsem si vědom, že ty názory jsou trochu na vodě, neboť nevíme na základě jaké smlouvy, či dohody tam vycestovali. Asi to bude zmatek. Velet jim budou nejspíš Američané, ale od jaké úrovně? Platit je budeme nejspíš my. Ty insignie ukazují, že i výstroj a možná osobní výzbroj, zajišťujeme také my.
   Je zde dost neznámých, abychom se dopracovali k nějaké odpovědnosti. P.K.

   Smazat
  4. 18:50 Samozřejmě, že účelem misí je bojovat za zájmy "přátel" za naše peníze a naše životy. Hlavně toho od nich co nejvíce nakoupit. Vždyť se podívejte, jaká vozidla tam používají.
   Prý tam chrání naší bezpečnost. Dost pochybuji, že by při vynaložení stejných nákladů u nás doma zahynulo díky teroristům 13 vojáků.

   Smazat
 10. Opravte: přijedou v srpnu, ne v červenci

  OdpovědětSmazat
 11. Afganistán je prý hranice NATO proti terorismu. Z normální vojenské logiky ale bráníme se na vlastním území. Na cizím území jsme jen agresoři a nemůže to změnit žádný politický žvást. Škoda těch padlých, ale nejsou to žádní VIP , ale lidé,kteří pracovali i tímto způsobem, aby přežili v této demokratické, kapitalistické společnosti.

  OdpovědětSmazat
 12. Jiří Jírovec6. srpna 2018 18:17

  Jakýsi "expert" právě teď mluví v ČT o Talibanu, jeho jednání s US a samozřejmě o lidských právech. Připomíná mi to rozhovor redaktorky BBC nebo CBC s jednou afghánskou ženou.

  Redaktorka mluvila o tom, že jednou ženy budou chodit do škol. Afghánka ji zarazila a řekla, že to přece za "pro-sovětské" vlády již bylo. No a reportérka přestala žvanit o zářné budoucnosti.

  Vláda před rokem 1979 chtěla uskutečnit pozemkovou reformu a náboženskou moc místních vládců. Mudžahedíni začali terorizovat Rusy, kteří v Afghanistánu byli. Ochrana ruských expertů postupně vedla k rozšíření operací a celkové válce. Tím se splnil cíl připravit Sovětskému svazu jeho vlastní Vietnam. Tím se holedbal Zbigniev Brzezinski. USA dodávaly zbraně (a zejména protiletadlové rakety Stinger) přes Pakistán.

  Šlo a vždy jde o geopolitické hrátky mocných, pro které nejsou žalobci ani soudci a tedy ani kriminály. "Naše" životy jsou samozřejmě cennější než nějakých domorodců. Ti samí poslanci, kteří posílají české vojáky na mise, teď budou utírat krokodýlí slzy a dál žvanit o demokracii a lidských právech, tedy neúspěšných vývozních artiklech.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 18:17
   Ano, už žvaní. A k tomu si pozývají i "odborníky" na slovo vzaté..., aby pokud možno co nejvíce ovčanů přesvědčili, že tihle hoši nezemřeli nadarmo, přičemž se předhánějí ve smyšlených důvodech, proč v tom dále pokračovat. S touhle bestiálností, jim vlastní, přicházejí vždy, když takto zemře člověk, kterého tam svým rozhodnutím poslali.
   J.C.

   Smazat
 13. Není kondolence "soudně usvědčeného lháře" jeho dalším lživým bonbotem?.V.J.Horák

  OdpovědětSmazat
 14. Děkuji Sovětské armádě za to že nás ženisty nezatáhly v roce 1987 do Avgánu .
  Každý rok zemře několik horníků v OKD . Dřou za 20 až 30 tisíc kč aby uživili svoje rodiny .
  Není mi líto našich vojáků kteří padnou nikoli za vlast , ale za žold .
  Pro mě jsou hrdinové naší dobrovolníci kteří bojovali proti fašismu ve : Španělsku , Polsku , na blízkém výchdě , v africe , Anglii , Rusku a poslední roky proti benderovcum na Ukrajině .

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A báňští záchranáři, policisté, hasiči, ...

   Smazat
  2. 18:36
   Horník má po roce práce 40.000, ulhaný bambulo.
   A s těma našema "hrdinama" na východní Ukrajině, jsi to kompletně zazdil.

   Smazat
 15. Břeťo, promiň, ale zase jeden tvůj nekonečný bezpohlavní článek ?
  Lidi fakt nemají čas, ani chuť číst takové slátaniny.
  Zkus někdy STRUČNĚ a jasně vyjádřit svůj zásadní názor - komentář k současným událostem na základě logicky řetězených faktů . Je to tak těžké pro zkušeného cestovatele a novináře ?
  A nějakou blbku Procházkovou do toho nepleť. je to ztráta času.
  Břeťo, jsi přece už taky jenom starý cyp, jako já a mnoho dalších, co něco zažili.
  Proč nenazýváš lidi, věci a události pravými jmény ?
  Čeho se furt bojíš ??

  OdpovědětSmazat
 16. Pro "diskutéry" tady. Nemusíte ty padlé vojáky litovat, nikdo to po vás nechce. Ale aspoň tedy zavřete ty vaše nevymáchané, sprosté rypáky a přestaňte špinit a tancovat na jejich hrobech, hovada jedny.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 19:04 ...to vám radí ušlechtilý a slušný humanista, zastánce pravdy a lásky.

   Smazat
  2. 19:04
   Právě jsi na těch hrobech zatančil tři takty obkročáku, smrade. Koho tu chceš umravňovat, ty vemeno!?

   Smazat
 17. 19;04
  Je mi jich líto,ALE OD ZAČÁTKU VĚDĚLI,ŽE JDOU BOJOVAT ZA uASSacký OKUPANTY A ŽE MÍSTNÍ POVAŽUJOU ZA NEPŘÁTELE!!!!!

  OdpovědětSmazat
 18. Hrdinové? Jak pro koho. Některým Afgáncům je to u prdele, některým cizí vojáci vadí.
  Mi osobně vadí, že se nám snaží namluvit, že Ti kluci kteří zemřeli, bránili se zbraní v ruce i NAŠE zájmy.

  Jaký zájem z pohledu ČR můžeme v Afganistánu mít? Spíš to je "plnění smluvních závazků" k organizaci, které as říká NATO.

  Proto by bylo vhodnější, kdyby se "takové události" vmediích nazývaly pravým a pravdivým jménem!

  OdpovědětSmazat
 19. Dnes tragická nehoda dělníka na D1 .
  Kolik dostane rodina s dětmi ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 19:51
   Pokud je z Banderostánu,v což doufám, dostane památeční čokoládu od Prostatochčenka!!!!

   Smazat
  2. 19:51 Na rozdíl od vojáků v Afghanistánu ten dělník nezemřel proto, aby naši "demokraté" předvedli svou oddanost Západu. Takže rodina dostane prd.

   Smazat
 20. Hlavní je, že dostali od našich politiků medaile.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 20:32 Však je tam politici poslali. Za naše peníze je poslali na smrt jen proto, aby se zavděčili "páníčkovi".

   Smazat
 21. V garazi jsem stal a stale premyslel
  stale vice pice republice
  juesej juesej
  to je nase sila to je nase sila at zije Trump a jeho rodina
  Hercegovina

  OdpovědětSmazat
 22. Kdo leze zabijet do cizi zeme,nemuze nic jineho cekat .Heydrich se taky divil,kdyz na nej hodili granat.

  OdpovědětSmazat
 23. Přesně , Vietnamci vyhnali okupanty z USA . Jenom my jsme řitolezi CCCP a dnes USA a EU .

  OdpovědětSmazat
 24. Každá doba chce své hrdiny... Tato špinavá a prolhaná doba si je musí vytvořit. A tak je posílají do Afghanistánu, aby tam střežili americkou základnu, přičemž nám vnucují zvrácené myšlenky, že chrání nás a naše hranice...
  A aby je to tolik nestálo, udělají tuto misi tzv. "nebojovou" a okázale ji nazvou "Rozhodná podpora".
  Klukům pak na místo "DRACHMY" podsypou "OBOLUS"...
  Co na tom, že od předchozích misí "tzv. bojových, se tato v ničem (ani v riziku) neliší, hlavní je, že na osobu za misi ušetří cca 200.000 Kč.
  A ti blázni jim tam nalezou... Na kolik si mladý člověk cení svého života? Za kolik jsou schopni nést svou kůži na trh?
  Každý strůjcem svého štěstí. Bohužel, jen rodinám a pozůstalým zbyly pouze oči pro pláč...
  J.C.

  OdpovědětSmazat
 25. Američané podporovali taliban proti Sovětským vojákům .
  Talibové dnes zabíjejí americké vojáky . Politika USA je na ho...

  OdpovědětSmazat
 26. No to co jsem tady četl,jak se tady odporné uráží,navzájem,nemá smysl psát svůj názor...

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.