Reklama

úterý 28. srpna 2018

Tři týdny v Rusku

Pavel Letko
28.8.2018 E-republika
Rusko udělalo obrovský kus cesty vpřed, buduje svůj stát jako pospolitost národní, občanskou i státní. Řečeno s klasikem “můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat”.Letošní dovolenou jsem strávil v Rusku. Z mnoha důvodů. Jedním z nich byla skutečnost, že šlo o jedinou evropskou zemi, v které jsem nebyl ani na skok. Tak toto léto jsem si to vynahradil. Letadlem do Moskvy a pak tři týdny na sever, až k Bílému moři, na jedno z někdejších „souostroví Gulag,“ Solovecké ostrovy, potom zpět na jih do Petrohradu a s Aeroflotem do Prahy. K takovému výletu se sluší napsat pár slov i když se nedá říci, že bych byl něčím vysloveně překvapen, přeci jen šlo o velkou zkušenost. Nechci však psát nějaký cestopis, a tak jen telegraficky o nesdělitelném:

 1. Rusko je veliké a je to vidět na každém kroku. Široké silnice, obrovské domy, velká náměstí, rozlehlé parky, hluboké lesy, široký prostor je cítit všude.
 2. Silnice snesou srovnání s těmi našimi, spíše jsou na tom lépe. Výstavba nových je zde zřejmá na první pohled. Stejně jako nové značení, nové semafory s vteřinovým ukazatelem či autobusovými zastávkami. Zřetelně jsou vidět státní investice do infrastruktury, a to až po odlehlé kouty Ruska. Abychom však vychutnali silnice někdejší, socialistické, svezli jsme se asi 200 km po silnici, která vypadala jako někdejší dálnice na Berlín, tedy betonová, do kdysi významného města Kargopole. Místním to možná tolik nevadí, většinu roku je stejně pokrytá ledem a sněhem. Rodáci jsou vybaveni terénními automobily a severskou zkušeností. Zimu mají na rozdíl ode mne rádi.
 3. Ve všech městech jsou obchody naplněné zbožím srovnatelně s naší zkušeností z Čech. Jen je to v Rusku větší. Tak obchodní dům GUM v Moskvě, kdysi zdroj posměchu pro primitivní nedostatkové zboží je dnes sídlem nejluxusnějších světových značek v oblasti módy. Taková naše pražská Pařížská ulice s tím rozdílem, že zde je zastřešená a násobně větší. Sortiment v obchodech na dalekém severu je srovnatelný třeba s našimi městečky na Šumavě.
 4. V Rusku mohutně investují do památek všeobecně, a do památek spjatých s pravoslavnou církví zvlášť. Ta prožívá svůj nový rozmach.
 5. Ve městech je pořádek, časté jsou parky, dětská hřiště a nějaké to muzeum. Platí to od Moskvy přes Jaroslavl, Pudož, Kargopol, Petrozavodsk, Rostov až po Petrohrad. Obzvláště pro Petrohrad, podle mého názoru nejhezčí evropské velkoměsto.
 6. Šváby ani jinou havěť jsme neviděli, přestože jsme spali v těch nejlevnějších ubytovnách.
 7. Čechy tu mají z nepochopitelných důvodů rádi, přestože vědí, že my je moc rádi nemáme.
 8. Uvaděčky v muzeích jsou vzdělané, sečtělé, často mluví plynně anglicky a rozumí oboru, který je předmětem výstavy.
 9. Nekonečné lesy vypadají zdravě a nedají se srovnávat s neduživým stavem Šumavy či Krkonoš, o Krušných horách nemluvě.
 10. Často jsou vidět pozůstatky doby minulé, od vybydlených oprýskaných paneláků po zkrachovalé velkopodniky typu Poldi Kladno, jenom zde zase o dost větší. Na druhou stranu je rovněž vidět nová výstavba.
 11. V Rusku se potýkají s mizením vesnic, často je třetina domů ve vesnici opuštěných. Kdo by měl zájem o “daču” u jezera v krásné nedotčené přírodě nějakých 3000 km od Prahy, pořídí zde levně, možná zcela zdarma.
 12. V každém městě i městečku je alespoň jedna socha V.I. Lenina a jeden pečlivě udržovaný a zdobený památník padlým ve 2. světové válce. Osoba V. I. Lenina je prostě součástí ruské historie. Podobně zde často vidíme „Sovětské“ či „Komsomolské“ ulice. Éra budování socialismu patří k historii podobně jako samoděržaví cara Petra Velikého. Symptomatická je historka o Leninově pomníku v Sergijev Posadu, kde jej někdo polil barvou. Druh vandalství, který bychom mohli vyvážet. Druhý den vyhořel jeden přilehlý klášterní objekt. Od té doby stojí socha Lenina nerušeně vedle sochy pravoslavného světce. Ať už je ta historka pravdivá nebo ne, ukazuje, že cesta smíření a respektu je cestou správnou, opačná cesta vede ke sváru, nenávisti, rozbrojům, bídě a nakonec možná k válce. Podobně působí pomník padlým v jiném městě. Přestože svým stylem nezapře éru budování socialismu, je zhotoven tak, aby dal vyniknout nedalekém pravoslavnému chrámu. V Petrohradě zase můžeme vidět obrovské nápisy „Leningrad - město hrdina“. Neodhazují svůj někdejší název na „smetiště dějin“, ale naopak, Petrohrad leží v „Leningradské oblasti“.
 13. Sochy Lenina nijak nebrání výzkumu období “budování komunismu” a jeho obětí. Například rozsáhlý areál sedmi tisíc obětí budovatelů Bělomořsko-baltského kanálu na místě hromadného hrobu je zdoben květy a ústředním mottem “lidé, nezabíjejte se navzájem”. Muzeum historie ukazuje pracovnu Lenina i Stalina stejně jako působení Čeky a dalších nástrojů rudého teroru.
 14. Ve městech nejsou prakticky vidět bezdomovci. Jen v Moskvě jsem viděl dva a v Petrohradě 3. Přišli k naší polní kuchyni pro jídlo. Spletli si nás s Armádou spásy. To samozřejmě neznamená, že jich není více, Petrohrad má kolem 6 milionů obyvatel a Moskva 12. Nicméně trend je patrný. Doba žebráků z doby Jelcina, miláčka Západu, je pryč.
 15. Venkovská romantika bříz a domečků z pohádek vychází ze skutečnosti. Domy jsou tu neokázalé, maximálně dvoupodlažní, ale vždy originálně zdobené. Zvěrstvo výstavby sídel zbohatlíků patrné u nás od Šumavy k Tatrám jsme neviděli. I domy bohatých drží linii svébytné ruské architektury.
 16. Lidé jsou v Rusku stejní jako my. Někteří protivní, jiní srdeční. Ženy častěji nosí šátky a dlouhé sukně, rády mají typickou modrou a k líčení ruskou červenou. Jsou více živočišné, sebevědomé, řídí rychlá i terénní auta, na Solovkách se prohánějí ve čtyřkolkách. Po prašných cestách tamtéž si vykračují jak na setkání „manažerek roku“.


Závěr


Ne náhodou tuto zemi několikrát navštívil Masaryk a ne náhodou sem vedly cesty mnohých českých intelektuálů, a to i v době, kdy šlo opravdu o zbídačenou zemi. Vždyť před pouhými sto lety to byla země většinového analfabetismu, zaostalosti a bídy včetně po staletí opakovaných hladomorů. Někde jsem četl, že Rusko můžete buď nenávidět nebo milovat. Vybral jsem si to druhé. Možná i proto, že jsem pochopil, že jim opravdu nemůžeme mnoho poradit, natož je soudit. Bylo by to stejné, jako když mravenec chce radit slonovi, jak se žít. Napadlo mě, že kdyby našim demokraticky zvoleným politikům půjčili Rusko, pravděpodobně by do půl roku bylo po Rusku a do roka by tam vypukl hladomor. Jsme neuvěřitelně směšní ve své zálibě někoho pořád kritizovat a nenávidět. Myš radí kočce, mravenec medvědovi, brouk pytlík každému. I malá země může být krásná, když bude tím, čím je, a nebude si hrát na to, co není. Podobně Praha působí jako krásná miniatura ve srovnání s Moskvou či Petrohradem.

Ať je to jak chce, Rusko udělalo obrovský kus cesty k všeobecné prosperitě, buduje svůj stát jako pospolitost národní, občanskou i státní. Řečeno s klasikem, “můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat”.


Související články:

68 komentářů :

 1. Rusko se za sto let vubec nezměnilo. To jste byl asi někde jinde. Nebo jen hloupě lžete! Pruvodní jev Rusa chudoba,zaostalost,alkohol, nic jiného tam není.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Takto nějak si představuji projev agenta provokatéra, který vystoupí v diskusi jako první s bezobsažným a nepravdivým výronem. V době internetu už pravdu svými bláboly nepřekryjete. Agente, máte to marný! Tomáš Marný :-)

   Smazat
  2. ano 15:03 a Západ je už dávno psychiatrické sanatorium naruby. Normální jsou vevnitř a pacienti venku

   Smazat
  3. Jedna zmena byla, ze Rusove svrhli komunismus a zavedli demokraticky system. Teprve potom se Cechum rozbresklo, ze komunismus vlastne nemaji radi. A pak prisla rusofobia - potom, co Rusko prestalo byt komunisticke.

   Smazat
  4. 15:03 - to musel psát nějaký lumen jako je Votápek, Štětina či Liboir Dvořák, Fištejn či Mitrofanoff, nebo nenávistnice Petra Procházková.
   Hovoří to o jisté duševní demenci.

   Smazat
  5. 15:03 - Provokatére, kdo Tě platí???
   Já jsem byl v Rusku několik krát a plně souhlasím s autorem článku.
   Bylo by dobré, aby Češi a Slováci začali trávit dovolenou u moře na Krymu a dovolenou v horách na krásném Kavkaze. Obdivovatelé historie by si přišli na své v St. Petersburgu. Je podstatné, že nás tam mají lidé rádi (osobně jsem se o tom přesvědčil několik krát). Jsem názoru, že s Ruskem a s ruským lidem je dobré být přáteli na věčné časy a nikdy jinak. Není to fráze. SSSR, kterého bylo Rusko součástí vděčíme za osvobození a díky roku 1968 jsem měl krásné a pokojné dětství na které rád vzpomínám.

   Smazat
  6. Od stolu to tak některým duchem chudším může vypadat. Stačí se zvednout a projet širou Rus a učinit to opět po dvaceti letech. Zdrojově stabilní směřování celého národa je pak patrné snad i slepcům a hlušcům z té západní propagandy.

   Smazat
  7. Ta idiote, ani jsi tam zřejmě nebyl ! Jsi jen tupý, nevzdělaný debil s vymytou palicí, který žije naprosto zbytečný život. Hoď si to někde na stromě - "to dáš" ! Nikomu nebudeš scházet, protože takového kokota lidé jen litují !

   Smazat
  8. To víte z vlastní zkušenosti nebo z veřejnoprávní televize? Nemohlo zůstat Rusko 100 let beze změny, když po řádění Němců na ruském území nezůstal kámen na kameni. Například Ržev byl v roce 1943 vypálen, obyvatelstvo vyvražděno a studny otráveny. A nyní se podívejte na mapy (google), jak vypadal Ržev v roce 2014.
   bv.

   Smazat
  9. Mně se líbí, co 15:03 řekl. To je jediné co může udělat. Mohl by klidně pokračovat v podobném duchu a dodat tomu i jakousi intelektuální formu. Bohužel toho není schopen a tak si dnes moc srandy neužijeme.

   Smazat
  10. 17:58, no když to píšou na Novinkách, tak to bude asi pravda :D Na světě je jen 56 měst a Moskva je poslední. Takže třeba takový Caracas nebo Dháka na tom budou asi lépe. Wake up, bimbo!
   Zkusím to vysvětlit kamarádovi. Bydlí už dva roky na okrajině Moskvy, kam developeři ještě nezasáhli, v jedné postarší socialistické bytovce v předělaném bytě, a furt to tam vychvaluje, až mi s tím leze na nervy.
   Já jsem tam byl loni jen na tři dny po mnoha letech, jen v centru, a Moskva mě mimořádně příjemně překvapila.
   Přestaň žrát ty manipulativní sračky.

   Smazat
  11. 9:35, slabota. Na tak velkou zemi jako Rusko najít jen takhle málo yebnutých tzv.putinofilů, to se mi nezdá.
   Já bych na Česko za víkend našel mnohem výživnější videjka, třeba jednu mentální chuděrku, kterou nahuckali za dvě stovky na soulož se psem s tím, že jí díky Kalouskovi pojišťovna proplatí interrupci, kdyby náhodou otěhotněla. Jakou měla radóst, chudinka, velebila Kalouska..
   Mě tyhle blbosti nezajímají. Když jsem měl nedávno chuť vidět něco o Rusku, pustil jsem si sérii videí o cestách po ruské hlubince, jak v Evropě, tak na Sibiři, od jednoho Kanaďana. Prostý, klidný, normální život. Realitu uvidíš i na jejich soc.sítích. Sestříhané kraviny jsou pro pitomce jako jsi ty, ty realito.

   Smazat
  12. 17:58 Tady kvičíš jenom ty, talato. Moskva určitě má nejmíň bordelů, buzerantů, heren a feťáků, takže podle západních měřítek "kvality života" je na tom samozřejmě bídně. Novinek se drž, tam píší "jedinou pravdu" pro takové modré, prázdné makovice, jako seš ty. Sem radši nechoď, tady budeš vždycky jenom za blba.

   Smazat
  13. 20:18 Pohádky jsou hezké, nicméně realita je tristní! - https://www.youtube.com/watch?v=I1ImlHGLPj0

   Smazat
 2. Moje mladá kamarádka strávila letos letních čtrnáct dnů s přáteli v Moskvě, Petrohradě a "přilehlých" oblastech. Mluvila obdobně, jen navíc vyprávěla o příjemném pocitu bezpečí, o neuvěřitelném bohatství historických pamětihodností a o často bezprostředním přátelském přístupu obyčejných lidí. I já měla z jejího vyprávění pocit naší malosti, až miniaturnosti. Zvláště líčení provozu moskevského metra mě naplnilo až malomyslností, snad bych ten rychlý provoz s nelehkým nákupem jízdenek elektronickou cestou ani nezvládla. Začínáme technicky zaostávat a naše sebezahleděnost je nám na škodu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. MS 2018 ve fotbale v Rusku navštívilo kolem 900 Čechů (kteří si koupili vstupenky v ČR). To je poměrně dost. Pozoruhodné je to, že na webu si můžete přečíst osobní komentáře návštěvníků MS prakticky z celého světa, jenom od těch Čechů nikde nic. Je tu několik možností: a) neumějí psát, b) je to cenzurováno, c) bojí se to říct nahlas, protože to není v souladu s linií našich masmédií :-)

   Smazat
  2. Já bych to tak pesimisticky neviděla. To že to nepublikují neznamená, že o tom nemluví se svými známými. Ani moje kamarádka to nikde nepublikuje, přesto mluví všude s nadšením - ale jen mezi svými dobrými známými. Má vyšší funkci ve školství, kterou by pro její projev mohl nějaký zlomyslník napadat, což se dneska děje. Ale mezi lidmi je to jako za komoušů, skryté vnímání pravdy je v pořádku a je to čím dál lepší. Čím větší pokrytectví v mainstreamových médiích, tím satyričtější pohled zdola.

   Smazat
  3. Máme kontakty s Ruskem už hodně dlouho a musím také konstatovat, že se pohli skutečně hodně dopředu, i když oni sami furt na něco nadávají. Je to velmi různotvárná země, spousta různých komunit, ohromná, s velkými městy, a svůj půvab má i ruská hlubinka. Města jsou většinově čistá, i když ne každé by vás lákalo na nějaký dlouhý pobyt. Společenské kontrasty jsou, ale ne děsivé, i když v číslech to vypadá jinak. S lidmi jsem měl vždy dobré zkušenosti. Vím, že neexistuje výhradně dobrý národ, ale já jsem měl na to štěstí. Zaujala mě zmínka o řídičích - tak to je pravda, jsou to blázni :)

   Smazat
 3. V Rusku se k něčemu schyluje, protože se prý zdekoval Medveděv (v krizových situacích v zemi obvykle onemocní) a ve stejné době zmizela i Naibulinová z Centrální banky RF (a ještě k tomu tam prý hořelo). A USA si k tomu ještě stěžují, že nemají info od svých donašečů - viz článek: https://cz.sputniknews.com/svet/201808257952504-kreml-rozvedka-usa/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. asi to zase bouchne v Sýrii, Rusko už má ve Středozemním moři skoro dvacet lodí a pár ponorek (!), západ má v Syrském Idlíbu až příliš mnoho "specialistů", kterým hrozí brzké ukončení, Trump se domlouval s Merklovou na jejich záchraně, Francie volá do útoku ještě dříve, než došlo k chemickému útoku prý zase od Assada (opakovaný západní vtip už ale není vtipem), no a Rusko se připravuje na protiútok na třech frontách, včetně té dálně-východní

   Smazat
  2. 15:11, není třeba konspirovat. Pokud by se něco takového stalo, jsou toho plné noviny.

   16:50, obávám se, že se skutečně schyluje k velmi vážným událostem. Možná kritickým.

   Smazat
  3. 15:11, Medvěděv: už ho máte zpět. Asi jezdil na kole někde v horách a natloukl si kušnu.

   https://iz.ru/782802/2018-08-28/opublikovany-pervye-fotografii-medvedeva-posle-soobshchenii-o-travme

   Smazat
  4. 16.50 , Rusko celou situaci v Syrii predlzuje tim , ze propusti islamity s rodinami , prez humanitarni koridory , jmenovite do Idlibu jen se sapiky a tam je zapadni koalice opet vyzbroji . Kdyz Rusko a SAA zautoci , zhebnou pri tom i jejich rodiny , ktere jsou vydavany za original Syrany .Zel , islamisty a rodiny musi byt pobiti ! Jine cesty neni , nebo tenhle pribeh neskonci a odebira to Rusku prostredky . Cely problem s Ruskem je Syrie .

   Smazat
  5. Pro 6:16 - moc moudré to řešení není, není ani praktické. Je přece lepší čistit velké části území i za cenu dohody, než boje na život a a na smrt, kterou i vlastní straně přinesou citelné ztráty a prodlužují konflikt.

   Američané i Saudi jsou i mezinárodní situací nuceni "své bojovníky" daeš opustit. Nechme věcem průchod, jak to dělají Rusové. Je to efektivní, málo nákladné, s malými ztrátami a "humanitní".

   Leo

   Smazat
  6. 6:22, není to tak jednoduché, protože západní predátoři se nevzdávají. Třeba Makron, to nafoukané štěně, co si hraje na státníka, to hraje na obě strany a myslí si, jak je chytrý.

   V Idlíbu mělo být použito několik metod, potřebuje to ale dost času. Jednak sociální napětí, kdy se vybíjí jednotlivé klany mezi sebou, pak zabíjení pohlavárů speciály a koupenými zabijáky, dobrý účinek má hrozba útoku, kdy strach donutí část islamistů se vzdát a přejít na druhou stranu, a samozřejmě i samotný útok na pečlivě vybrané cíle, aby se křehká hranice mezi strachem a nenávistí posunula směrem ke strachu. Tím bude větší množství ochotno se vzdát.

   Jenže v Idlíbu je několik tisícovek islamistů ze zemí, které se Sýrií nebo Irákem nic nemají, a právě tito jsou v zaměřovači. Konkrétně zabijáci ze střední Asie, Číny a Ruska. Ovšem o tyhle lidi USA mimořádně stojí.

   Smazat
 4. Tak přesně tak pravda nelze umlčet a pravicoví sluhové západu jsi můžou trhnout nohou.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. i ten blbeček (15:03), který nemá snad ani na toho slouhu :-)

   Smazat
  2. 15:21 Ten bude za to placený a zblblý fašisty z stop09.

   Smazat
 5. 15:03 to je honsiculu tan zna vse i rusko je to vsak "felch"!!!

  OdpovědětSmazat
 6. 16:50 Medveděv a Naibulina jsou na ŘD ve svých soukromých protiatomových krytech za Uralem. Dokonce i Bakala se prý stěhuje do toho svého na Modravu :-)

  OdpovědětSmazat
 7. Kdybych viddel sochu Lenina, tak by se mne asi udelalo spatne. Mam ale teorii, proc Rusove vsechny komunisticke symboly neodstranili. Zapad je prakticky tlaci do naruce Ciny, tak nemuzou projevovat moc agresivni anti-komunismus.

  Rusko se snazi vylepsit vztahy se zapadam snad uz dve dekady. Odpovedi je jenom osocovani, snakce, nenavist, provokace, vojenske hrozby. Nektere kruhy v USA chtely Rusko uplne znicit, vymazat z mapy. Pochopitelne se Rusko musi branit a hledat spojence.

  Minuly rok Putin udelil Rad Svateho Ondreje apostola Xi Jin Pingovi.
  https://www.youtube.com/watch?v=WiPEwYqg-9w
  Nastesti na tom vyznamenani neni zadny kriz.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Lenin byl velký Rus stejně jako Napoleon velký Francouz. Rusové nejsou tací blbci, co my, nelítají ode zdi ke zdi. Berou historii jako celek a nevytrhávají z ní, co se právě hodí věrchušce. To nemá se vztahy s Čínou či Vietnamem nic společného. Ruské letectvo má stále na křídlech rudou hvězdu, ruské jaderné ponorky a námořnictvo mají zpět modrý svatojiřský kříž v bílém poli.
   Nechat sochu Gottwalda nebo Husáka stát u nás, tak všechny šplhavce včetně učitelů trefí šlak. My jsme národ růžových tanků a Stalinových front na maso.

   Smazat
  2. Zeptal jste se někdy sám sebe : "Od koho vím, že Lenin, Stalin a další osobnosti ruských dějin byli tací "diktátoři, zločinci, psychopati" apod. ? Za 80. let věnoval kolektivní Západ na propagandu a vykreslení sovětské epochy Ruska a jejich představitelů v tom nejhorším světle desítky miliard dolarů. Když se k tomu přidala po převratu v roce 1953 a vraždě Stalina a Berji komunistická "věrchuška" trockisty Chruščova a svedla všechny zločiny a nepravosti na Stalina, lži o Stalinovi a celém předcházejícím vývoji zaplnily svět. Ale bylo to opravdu tak ? Dnes se ukazuje že z údajných 100 milionů "obětí Stalina" bylo za období 1922 až 1953 popraveno necelých 700 tisíc osob. Pokud zvážíme, že v Rusku proběhla revoluce, občanská válka vyvolaná agresí a intervencí kolektivního Západu, probíhal boj mezi fašistickými trockisty vesměs židovského původu a ruskými bolševiky, byla 2. světová válka, tak to číslo za těch 31 let není tak vysoké. A kolik jich bylo "nevinných" a kolik jich bojovalo se zbraní v ruce proti novému režimu ? Pravdivý obraz ruských dějin (a nejen ruských) se od historiků a novinářů nedozvíme. Ti vždy psali za něčí peníze ! Proto dnes v Rusku probíhá analýza celých dějin, které byly překrucovány zejména v posledních 25 létech. A věci se ukazují dosti jinými.

   Smazat
  3. Lenina nechali i v mauzoleu, i když proti tomu spousta lidí protestovala. Přitom ani Kreml se k VŘSR nehlásí. Jenže je to jejich historie, a Lenin byl významnou osobou. Na MS ve fotbale byla v Moskvě jedna z nejčastějších otázek cizinců "kde spí Lenin?" a před mauzoleem fronta jako při 50.vyročí VŘSR. Rusa jste v ní neviděli.

   Smazat
  4. 18:50 - těch 780 tisíc popravených se týká jenom obdobá Velkého teroru v letech 1937-38, resp. 39. To jsou ovšem jen ti oficiální. Počet mrtvých v občanské válce a stejně i po ní se zjistit nedá (podíleli se jak rudí tak bílí). Podle paní, co jsem znal (dostala se sem po válce) se tam válčilo vlastně immervéhre až do vypuknutí války.
   Trockisté byli fašisté??? Na to jste přišel jak? Ohó, Chruščov byl také trockista? Jak se to projevovalo?

   Smazat
  5. Terror Stalina 37-39 nebyl Stalinuv teror malokdo zna jmeno Jagoda skret vypadajici jako pajdavec v Deutchlandu .Ten to byl kdo Stalinovi lhal a odstranil cele veleni -byl to silenec a oportunista (kupodivu nebyl zid, v te zemi v te dobe nikdo jiny nevladl)kdyz se Stalin dozvedel co zpusobil nechal ho zabit s urychlenim

   Smazat
  6. 0:21, myslím, že ta vaše známá to popsala dobře, válčilo se skoro neustále. Přesněji, v podstatě se jednalo o vybičované kriminální chování, vydatně podporované zvenčí, na než reagovala nově ustanovená mocenská vertikála, sama podobného ražení. Takhle to dopadá, když vypukne válka (napadení zvně), do toho přijde vnitřní rozvrat v podobě občanské války a vláda je tak slabá, že tomu nedokáže zabránit. Tehdy se šechna špína vyvalí ze dna společnosti, i šlechetní lidé zvlčí - daň válkám, vzpourám a převratům. Zlikvidovat kriminál a nastolit pořádek, a pak znovu čelit útoku zvenčí i vnitřnímu rozvratu... Já se divím, že to vůbec ustáli a znovu se zrodila velmoc. Zvlášť, když zvážím, kolik talentů uteklo za hranice a nesloužilo státu, anebo sloužilo proti němu. Proto je pro mě směšné, když někdo říká: "Stalin zabil miliony". Pokud chce někdo vidět, kdo nechal zabít statisíce lidí během dvou dnů a celkově miliony během šesti měsíců, ať se podívá třeba na portrét Harryho Trumana. A tomuto člověku klademe k památníkům květy po celém světě.

   Smazat
  7. 18:06 A rovněž Napoleon nebyl Francouz! Ale aspoň to bylo jeho skutečný jméno:)

   Smazat
  8. ... na rozdíl od toho Lenina. Jeho pradědek švec Zederblum žil v tzv. Pásmu osídlení, teprve po konverzi přijal příjení Uljanin a vydal se za "lepším" do Povolží! Tam později své příjmení opět upravil na Uljanov ...

   Smazat
 8. Uljanov a Kerenskij boli spolužiaci na strednej -

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Silvinka Pink29. srpna 2018 0:25

   Jak se to mohlo stát, když je každý jiný ročník narození? I když, v Rusku je prý možné všechno.

   Smazat
  2. Nekdo opakuje 4 obecnou i 5x proto se mohli na Vysoke setkat

   Smazat
  3. Nikde není dokument či zaznamenané svědectví, že by byli spolužáci. To zas nějaký dobráček hodil blbost do hloubky internetu a čeká na ozvěnu.

   Smazat
  4. Nebyli spolužáci. Ale studovali na stejném gumnáziu v Simbirsku, kde byl ředitelem Kirbisův otčím, profesor F. M. Kerenský - http://penzahroniki.ru/index.php/spravochnik/147-penzenskaya-personaliya/2098-kerenskij-fjodor-mikhajlovich-02-02-1838-1913

   Smazat
  5. Pro ty kdo neumí rusky: byl to jediný profesor, od kterého dostal Uljanov na vysvědčení čtyřku! Klasickou, tedy ne tu "ruskou" (což by byla naše 2 - tedy chvalitebná).

   Smazat
 9. Rusko zilo a zije z toho co ma , mozna ne vzdy nakladalo s tim co ma prospesne , ale bylo to zasve .USA a zapadni kolonialiste korystili , parazitovali a zrizovali kolonie po celem svete , odkud jim kazdy den cinkali penize do jejich narodni kasicky .Takze , blahobyt zapadnich statu byl vykoupem miliony obeti po celem svete .Na druhe strane jsou lide na zapade sikovni a kreativni , jen jsou k tomu potreba zdroje a penize !A ty zajistuje napr.Deep State ...

  OdpovědětSmazat
 10. Připadá mi tak truchu více hloupé, neustále mazat med lidem kolem huby, jak je rusko užasné. . Mosva a několik málo větších měst není Rusko. Ruská vesnice je totálně zaostalá, tam se za 100 let skoro nic nezměnilo. A tak bych mohl pokračovat, co ruské zdravotnictví,obrovská katastrofa, co ruští duchodci v přepočtu 4 500KČ, co jejich byty? místo záclon noviny, jeden záchod a kuchyň pro pět rodin? tak bych mohl pokračovat dálea dále.Jenom tak náhodou teď čtu, že Rusko je poslední z 56 měst světa v kvalitě života. Tak si ty vaše bláboly vykládejte soudruhum na schuzi vaší KSČ.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. jako rusofob a čtenář "hovninek" byste měl zmínit kritéria, podle kterých se ty světové metropole hodnotily, že jedním ze třech nejdůležitějších kritérií byla politická situace a že vzhledem ke standardnímu rusofobskému schématu to přece jinak západ vyhodnotit nemohl, to by tam začaly zdrhat davy, což je naprosto nežádoucí, stačí zatím ty milióny Ukrajinců a další milióny i z ostatních svazových republik, kde to jde od deseti k pěti :-)

   Smazat
  2. 17:47 Ten váš příspěvek musím ohodnotit, jako velice slaboduchý a hloupý.Překrucujete fakta, kteráse vám nehodí.

   Smazat
  3. Váš přístup standardního zaslepence mně připomenul třeba tenis. Když už nestačí k prosazení svého favorita rozhodčí na empire, tak se nasadí protidrogoví specialisté, které zase řídí Říše dobra. Pak se musíte dívat na vítězícího s muskulaturou velmi vyvinutého bratra Williamse (užívajícího schválené léky, které prý nejsou dopingem) a prohrávající vyžle Šarapovovou (diskvalifikovanou meldoniem, které nikdy nebylo na seznamu látek dopingu). Holt, kde už nestačí rozhodčí, nasadí se politika, i ve sportu :-)

   Smazat
  4. 15:21 jak že, Moskva není Rusko, a co to tedy je? Tedy žádné jiné další město není Rusko? Petrohrad, Jekatěrinburg, Krasnojarsk, Kazaň.. Ťjumeň je Rusko, nebo ne? A kde jsi viděl záchod pro pět rodin a noviny na okně, u nějakých migrantů ze střední Asie? Měl jsi informovat fanoušky na MS ve fotbale, že se vlastně nacházejí v pekle, určitě by nepsali ty oslavné ódy.

   Vyberme tedy nějakou zasranou díru někde 2000 km od většího centra, vyberme nějakou podivnou komunitu, a tvrďme, že právě tohle je Rusko. Přitom zasraných děr se i tady najde fůra. Viděl jsi cikánské slumy na Slovensku? Ty se domníváš, že nikdo v Rusku nikdy nebyl a nezná tamní reálie. Ospalá díra někde v hlubině může být naopak velmi malebná a příjemným místem na život. Strč ty kecy do p®dele a přečti si reportáže Američanů o českém pohraničí.

   Apropos ratingy o kvalitě života ve městech... to je docela prča, protože tam jsou třeba kritéria jako "úroveň demokracie", "genderová svoboda", tak to se nedivím, že se Moskva propadla na samé dno, až za Sao Paulo nebo Káhiru.

   Smazat
  5. "Rusko je poslední z 56 měst..." sakra to jsou mi znalosti. Kde to město Rusko leží?

   To před tím nemá cenu ani komentovat. Blbec je zkrátka blbec, asi tak.

   Smazat
 11. 15:21 zameťte si před vlastním prahem, už jste navštívil naše malé vesnice, které se vylidňují raketovým tempem a už je nespasí ani chalupáři? Zrušeny autobusy, zrušeny prodejny, zrušeny školy, zrušeny už dokonce i pojízdné prodejny, zavřeny hospody, už nejsou k dispozici ani dobrovolní hasiči, kteří byli těmi posledními, co mohli něco zajistit a zorganizovat, nejsou kádry, že? Likvidace našich malých vesnic jde podle plánu, protože jich máme podle Bruselu příliš mnoho nad průměr EU, životaschopné budou pouze ty nad 1.500 obyvatel :-) Rusko Brusel (zatím) ještě neřídí, ale globalizační procesy tam působí také.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. je tu jeden obrovský rozdíl, opuštěné ruské pastoušky jsou postavené ze dřeva, kdežto ty české jsou z vepřovice, kamení nebo dokonce z cihel :-)

   Smazat
  2. 20:47, á pán je architekt! Do dřevěných pastoušek se vráží tisíce, aby je zrestaurovali. A pokud nemá obec/město peníze, je zakázáno je bourat. Zbořit se smí jen skutečná ruina nebo stavba, která z architektonického hlediska nemá velkou cenu. Městské domy z předminulého století bývají dřevěnými skvosty, zvlášť když jsou dobře zrestaurovány. Bohužel ne všude si tohoto dědictví váží, ale naštěstí vznikají i nové dřevěné klasické stavby.

   Vesnická ulice s opravenými klasickými ruskými dřevěnými domky s vyřezávanými okenicemi, ať už k bydlení nebo jako chatky, s malou předzahrádkou, jsou velmi příjemným místem. Zvlášť, když máš dobré sousedy. To je něco podobného, jako když máš českou vesničku se starými domky. Smát se dřevěné architektuře může jen bimbo, jako jsi ty.

   Apropos, pojem "finské domky" jsi už někdy slyšel? Anebo třeba "Okál" a zcela dozajista jsi nikdy neviděl americké nejen vesnické stavby. Ty se málokdy restaurují. Většinou se to zboří a postaví nová dřevěná bouda.

   Smazat
  3. 22:43 zjevně jste si zbytečně naběhnul, protože 20:47 to zjevně myslel jako ironii

   Smazat
 12. 17:51 LŽETE- nikdy nám rus se slevou nic nedal a vše si nechal řádně zaplatit. Ty své komoušské kecy si nechte pro vaši buňku KSČ. Co uranova ruda, tu vyraboval rus všechnu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. škoda, na západ nic nezbylo, jenom to cínovecké lithium :-)

   Smazat
  2. Je fakt, že s tím uranem je to k pláči, dříve mohl ČEZ nakupovat palivové články pro JE přímo z Ruska, protože v Česku jsme je neměli nikdy šanci sami vyrobit (ani Drábová se Zemanem a s celou TOP09 za zády by to nezvládla). Budoucí model dodávek bude složitější, protože se do dodávek ruských palivových tyčí budou muset zapojit dva spojenečtí příživníci - australský překupník a japonsko-americká Westinghouse, t.č. stále před krachem. Snad ji ČEZ zachrání. Bude to stejná šaškárna jako s Ukrajinou, která nedávno ohlásila, že již 1.000 dnů neodebírá zemní plyn od Ruska. Ruský plyn se díky překupováním dodává na UA jako polský, nebo slovenský atd. :-)

   Smazat
  3. 18:14 - lžete vy.

   SSSR od nás vždy kupoval uranovou rudu za světové ceny!

   Uveďte zdroj, ze kterého čerpáte ty nesmysly.

   Smazat
  4. 18:36, smíchané palivo pro JE není jen diktát Bruselu. Tyhle sviňárny se vymýšlí i tady, a je ohromná spousta lidí, kteří by to nejraději celé předali přímo Westinghouse. Týká se to jen Temelínu, kam se budou dodávat soubory se smíchanými palivovými články, takže se těšme se na ten čurbes. Dukovany mají dodávky hotového pal.kazet z Ruska, ovšem uran musí kupovat u Australanů.

   Smazat
 13. Jediné světové impérium jsou bez diskuze USA. Jenom impérium si totiž může dovolit porušovat pravidla, které dříve tak horkotěžko prosazovalo celé desítky let. Jenom impérium si může dovolit tunelovat kohokoliv na koho ukáže a to včetně svých spojenců. Jak třeba nazvat iniciativu Trumpa, který požaduje navyšování vojenských rozpočtů členských zemí NATO, aby za získané prostředky nakupovaly výhradně vyspělý americký vojenský šrot. Je to standardní obchod, nebo imperiální vydírání?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pokud máte moc, potom se jedná o standardní obchod.

   Smazat
 14. Hezké. Jsem dojat, bue smrk. Vy musíte bejt moc hodnej člověk, pane Letko. Ale Buch má s rusákama divný plány.
  Veme to vod podlahy.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 22:45 U nás se místo "ty blbče" říká slušně "ty Bláho". Konečně už vím, že je to opravdu synonymum. Díky.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.