Reklama

sobota 4. srpna 2018

Turecko: Hra je dohrána

Yekta Uzunoglu
4. 8. 2018
Již delší dobu píšu, že USA je ve vztazích s Tureckem na rozcestí, ale jelikož jsem Kurd a to ještě z Turecka, je pravděpodobné, že moje články týkající se tohoto tématu, byly vnímány jako zaujaté.
Ale nyní už můžeme říct, že USA na rozcestí s Tureckem či proti Turecku, jsou již rozhodnuty. Důvody, proč došlo k časovým prodlevám při rozhodování, mají co do činění se zpožděním ve stabilizačním procesu Trumpovy administrativy.
Ano, hra je už dohrána, spadla klec.


Turecký Sultán si o to koledoval a koleduje už delší dobu. Útočil na všechny strany včetně Evropy a plival jim do ksichtu a nikdo z evropských politiků, kteří inteligenčně patří tak maximálně do IQ 130 a to bez předpokladu vyváření nějakého konceptu slouží poslušné jen svému kapitálu majícímu své zájmy v Turecku, tak tito politici vnímali a vnímají plivaní Erdogana do svého ksichtu jako naplň své práce.

USA konečně po stabilizaci Trumpovy administrativy začaly aplikovat vůči Turecku plán, který existuje už delší dobu a zatím ležel někde v šuplíku, a sice zničeni moci Erdogana. Toto se může dít jen a jen ekonomicky a teď plán oprášily. Proč nyní? Mimo jiné proto, že USA hodlá uvalit na Irán tvrdší sankce, a jsou tři země, které mohou tyto sankce znehodnotit, a sice Čína, Rusko a Turecko. Turecko jako sousední země může mít největší vliv ze všech tří, tak jako už v minulosti, USA už nechce uvalit sankce jen na oko, ale de facto.

Také proto v minulých měsících USA zakázaly vývoz zbraní pro tureckou policii. Minulý týden USA uvalily sankce na dva ministry Erdoganovy vlády, sice na ministra vnitra a na ministra spravedlnosti, zavedly zdanění dováženého tureckého oceli a jsou na cestě daně na veškeré zboží dovážené z Turecka doposud jako nezdaněné, což se tyká zastavení dovozu z Turecka ve výši 1,5 miliard USD.

Turecko se stalo díky USA, SRN významným vývozcem zbraní, ale tyto zbraně jsou vyrobené buď v licenci, nebo motor či elektronika pochází z USA a tudíž dle mezinárodního práva o obchodě se zbraněmi Turecko potřebuje od USA souhlas k vývozu ke každé komoditě. Například Turecko uzavřela v tomto roce s Pákistánem smlouvu o prodeji 30 bitevních vrtulníků v hodnotě 1,5 miliardy USD, ale povolení k vývozu ze strany USA již nedostane a tudíž je nemůže vyvézt a proto je Pákistán oprávněn Turecko zažalovat, což určíte rád učiní jak Pákistán, tak ale i ostatní odběratelé... To jsou ukázkové příklady, do jaké míry tyto sankce zasáhnou tureckou ekonomiku a to navíc dlouhodobě, jelikož tím zničí kredit Turecka jako spolehlivého dodavatele zbraní.

Turecko před lety s USA a s dalšími zeměmi NATO uzavřelo jakési konsorcium na výrobu postmoderních stíhaček F 35, kde rovnou objednalo 100 kusů a dodává v rámci konsorcia jisté díly vyráběné v Turecku. K oficiálnímu předání prvních kusů došlo před třemi týdny, ale nikoliv k předání fyzickému. Minulý týden americký Senát zakázal dodávky těchto letounů a k zastavení dodávek už chybí jen podpis Trumpa! Trump rád zastavení dodávek podepíše, už minulý týden na Twitteru dával jasně najevo, že na Turecko přijdou opatření. Poprvé v dějinách NATO nějaká země - v tomto případě ta nejsilnější - uvaluje vůči druhé zemi NATO sankce – a to dokonce na zemi s druhou nejsilnější armádou NATO! Hra je dohrána!

A co turecká ekonomika? Od té doby, co začala tajná válka mezi USA a Tureckem (nyní již otevřená), turecká lira ztratila za pár měsíců víc než 22% vůči dolaru. Po uvalení sankcí na dva Erdoganovy ministry za pár hodin ztratila víc než 3 %! Zastavit takový pokles turecké liry už není v silách turecké Národní banky. Aby Turecko zastavilo odliv devizových prostředků, zvýšilo úrokovou sazbu až někam mezi 16-19 %! Tím Turecko vyprovokovalo inflaci, která se za pár týdnů vyšplhala na 15 %! A to jen začátek!

Za posledních pár týdnů všechny ratingové společnosti snížily bodové hodnocení Turecka ve všech oblastech ekonomiky od bank až po logistiku. V logistice Turecko ztratilo na zebřičku 20 bodů a je na 47. místě ve světě a to znamená, že je někde až za Vietnamem.

Na cestě je rozhodnutí amerického soudu ohledně výše trestu vůči turecké státní bance HALKBANK, kdy adoptivní syn Erdogana turecko - ázerbájdžánský playboy Zarrab před americkými vyšetřovateli a následně před soudem prásknul svého adoptivního otce a přiznal, že porušili sankce vůči Iránu a porušovali je léta. Porota soudu uznala tureckou banku vinou v 5 z 6 bodů obžaloby a dle amerických zákonů o soudech a soudcích výši trestu může následně určit samotný soud a nikoliv porota. Americký soudce měl toto učinit nejpozději někdy do konce 12. dubna tohoto roku, ale jelikož asi ještě doba nebyla zralá, tak toto dosud odkládá. Vůči francouzské bance BNP pokuta činila něco kolem 10 miliard USD za podobný delikt. Nakolik odhadne soudce svoji pokutu v době už pro rozhodnutí zralé, si můžeme jen domýšlet. Ale i kdyby soudce uložil pokutu jen ve výši několik miliard, jedná se o tureckou státní banku a nikoliv jako v případě BNP, ale o soukromou! Tím ztrácí státní banka Turecka ve světě bankovnictví svou důvěryhodnost tak, jako nikdy předtím, turecké banky jsou závislé na zahraničních investorech jako žádné jiné banky žádné jiné země na naší planetě...

Který odpovědný vedoucí, ředitel či činitel mezinárodních fondů by v současné době mohl investovat do Turecka, když samotní ministři turecké vlády jsou pod sankcemi USA!

Prostě po 15 letech se vrací do Turecka to turecké hospodářství, které nemůže skončit jinak, než krachem - a tím se otevře cesta možná i k demokracii...

32 komentářů :

 1. To je ale blábol zaujatého Kurda.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Naopak, - ako obyčajne pán Yekta Uzunoglu píše veľmi logicky a racionálne, bez ohľadu na svoju kurdskú národnosť. Turecko je samozrejme zločinecká diktatúra, Európu ohrozuje už stáročia, genocída Arménov, genocída Grékov, genocída Bulharov a momentálne aktuálna genocída Kurdov to len potvrdzuje = Turecko nemá s civilizáciou absolútne nič spoločné.

   Vymazat
  2. Pán 21:53 je zřejmě dokonale informován.

   Vymazat
  3. ..ano,měl by mlčet a nemíchat se do věcí,kterým ani nerozumí.....Turecku nezbývá než vystoupit z NATO a z EU,tam se odehraje turxit za týden i s cestou...no a má v plánu vstoupit do zcela jiného společenství bez dolaru,to bude zase hřebík Americe...no a už to budou zbraně turecké,akorát místo černé hvězdy budou mít červenou s vycházejícím měsícem a náhradní díly dodá Čína....

   Vymazat
  4. Anonymní 4.srpna 2018 -asi budte kámoš Moniky Uzunoglu, manželky pana Uzunoglu a spol., ta si s ním vyřizuje účty kde se dá, blábolí samé sprosťárny, chce z manžílka vytřískat prachy.

   Vymazat
  5. Ať žije Mončáá - smrt Yekty Mekty z Dönmeh sekty!

   Vymazat
 2. Kurdi vsadili na USA kartu. Čaká ich v blízkej či vzdialenejšej dobe len rozčarovanie, lebo USA poznajú len vlastné záujmy a keď bude výhodné Kurdov obetovať tak ich bez mihnutia oka obetujú.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Toto je článek o Česku. Veškerá výroba přešla pod německou, francouzskou a belgickou správu, výrobní technologie jsou pouze zahraniční, licence taktéž, pozemky skoupené také zahraničním kapitálem... Zatím je to dobré, platy mají v Německu, Francii a Belgii 4x vyšší, to znamená EU funguje dobře, není důvod ji rušit.

   Vymazat
 3. Yekta pociťuje bolest nad zradou USA, spáchanou na syrských Kurdech. Takhle je nutno jeho text číst.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. je lepší to nečíst .. vzlykání a onanie nad možnými problémy Turecka potažmo Erdogana z tohoto textu trčí jak sláma z družstevnických bot .

   Jekta se tetelí radostí nad každým Tureckým bolákem, nechci říct, že bych Erdogana zbožňoval, ale Jekta je vyloženě trapnej v tomto článku.
   On si snad myslí, že když Turecko lehne popelem, tak Kurdové si na jeho troskách vybudují Kurdistán ?
   To, co předvedli v Sýrii ( ne všichni, ovšem, pár jich má i rozum a čest ) spíše napovídá, že o Kudrech budem zanedlouho číst jako o dinosaurech.

   Koloděj

   Vymazat
  2. Koloděj 23:12 nám mimo jiné říká, že družstevní rolníci neměli na boty. Kde to sebral, pitomec? Jaký asi potom může mít úsudek o Kurdech, USA a Turecku?

   Vymazat
  3. Kdy jsi sebral ty na klávasnici a počítač pitomec. Yektla jenom jektlá o Tureckých bolácích. Upocená ušmudlaná uyektaná politika jakou běžně i u nás půl století je provozována kupř. S .86-tým rokem.Zakomplexovaní příslušníci jednoho zakomplexovaného národa. Turci jsou daleko vod nás.

   Vymazat
 4. Ani se sultánovi nedivím usa ho chtěli svrhnout a udělat se zemi to samé co v Sýrii.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A kdo to povídal?

   Vymazat
  2. 22:42 O nezdařeném puči je dost článků.

   Vymazat
 5. Pane Uzunoglu upřímně mi je Kurdů líto a psal jsem Vám to již vícekrát. Existuje snad již 100 let rezoluce o státu Kurdů a kdyby to bylo v zájmu SS tak už to dávno prosadily jako že vznikl Izrael bez jakékoliv rezoluce. Vidíte sám že ty sankce v současném rozložení mocenských sil nefungují a Rusku dokonce prospívají a mám pocit že Turecku prospějí také. Kurdové jsou stateční ale Turci mazaní a v tomto světě je to skoro důležitější. Co nebudou moct prodat legálně prodají nelegálně jako tu ropu ze Sýrie a ještě na tom vydělají více než na legálním obchodu. Kurdové mají nějak smůlu ve výběru přátel.

  OdpovědětVymazat
 6. Co asi mohou nabídnout Američané Rusku, aby Erdogana nechalo na holičkách? A kolik na tom trhne Čína? Babo raď!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nebojte se. Rusko a USA jsou spojené nádoby. Turecko je odvěký Ruský nepřítel. Putin vrazí v příhodnou chvíli Erdoganovi kudlu do zad.

   Vymazat
  2. Co mohou nabídnout? No přece to po čem Rusko již dvě staletí touží - Bospor a Dardanely!A USA umí rozdávat z cizího....

   Vymazat
 7. Tak pán je Kurd ... Kurd, čo tak úslužne líže americkú čižmu, že si ani nevšimol, že jeho pániček už hodil Kurdov cez palubu.
  Tento "tureckonemeckočeskýkurd" nepochopil, že USA možno budú viesť vojnu s Tureckom - ALE - nakoniec sa vždy nejako dohodnú. Nakoľko jeden potrebuje druhého ... ale ... Kto potrebuje Kurdov?
  No nik.
  Kurdskí predáci vsadili všetko na USA - a keď prišlo na lámanie chleba, USA sa s Tureckom dohodli nechajú Kurdíkov pekne masakrovať.
  Sultán Turecka sa uspokojí. USA sa zbavia otravnej príťaže a Kurdi budú len akousi hmlistou spomienkou.
  .
  Autor článku naozaj nepochopil nič. USA potrebujú Turecko! Pretože Turecko môže kľudne kupovať a vyrábať zbrane aj v inej licencii, svoj tovar predávať a potrebné kupovať aj inde ako v USA.
  Ale čo USA? Veď tí vedú vojnu už s každým. Áno EÚ sa bude pred nimi ďalej plaziť, nič iné nevie. Ale všade inde už nakopú USákom zadky.
  .
  Inak predpokladám, že tento tureckonemeckočeskýkurd písal rovnaké nadšené články aj o tom, ako do roka a do dňa padne Ruská ekonomika, keď sankcie a ekonomické ataky ťahali rubeľ dole ... ako to dopadlo vieme ... takže aj tieto "predpovede" a názory budeme brať veľmi podobne.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Počůvaj, ty kokot. Čo som poznal, tak do USA odyšlo za posledných 30 rokov tak pol východného Slovenska.
   Tolko k tým tvojim chujovinám kto sa pred kým plazí a kdo komu nakopává zadky.
   A ako to v tom Rusku dopadlo?

   Vymazat
  2. Probuď se! Kurdové jsou velmi potřební, ale mezinárodní politika se nehraje s odhalenými kartami. Pokud dojde ke zpochybnění turecké státnosti, okamžitě se Kurdů ujmou Číňané a budou si nový Kurdistán hýčkat.

   Vymazat
 8. ukľudni sa - a venuj pozornosť pravopisu - neurážaj, a komentuj s úctou k iným, no k veci - Kurdi nevedia kam, ale Pjakin cca pred rokom vyhlásil že Turecko sa rozpadne, a všetko to pomaly k tomu smeruje, a či USA potrebujú Turecko, no v terajšej situácii Turci nepotrebujú USA, je im na príťaž,

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ptákin se rozpadne mnohem dřív i s tím jeho Chujlostanem:))))

   Vymazat
 9. Já myslel, že hra pan Uzunoglu je zde dohrána, ale vidím, že jsem se sakra mýlil. Manipulace, jako vždy, pna Uzunoglu ví, že útok na tureckou liru už probíhá 2 roky, a to zatím neoficiálně ze stany amerických židobank. Už dva orky ukazují v IS Bankasi film, jak americký dolar požírá tureckou liru. Podobný útok zkusili již američtí židobankéři pro rublum neuspěli, 2 roky válči proti liře, to je významný posun, že už američtí židobankéři nedokáží dostat neposlušnou zemi na kolena. Ohledně inflace, jistě si pan Uzunoglu pamatuje, kdy tureckou ekonomiku řídila americká agentka /profesorka Čilerová, tehdy inflace byla více než 100% a nikdo si v Turecku z toho vrásky tak moc nedělal, ekonomika se nepokládala. Díky Erdoganovi je dnes někde kolem 10%. USA ví, že nyní hraje o členství Turecka v NATO, USA nakonec couvne, a kdyby nakonec necouvlo, jen dobře, těch zločinů NATO ve svět už bylo dost. Doufám, že jednou za to budou u nás politici postaveni před soud, že podporovali vraždění NATO ve světě. Erdogane, děláš to dobře, nenecháš srát Turkům od zločinců z USA na hlavu, turecký národ na tebe může být hrdý. Kdo dohrál, jsou Kurdové v Turecku, už z toho nebude ani autonomie. Připomněl bych pohádku o dědečkovi co měnil až vyměnil.

  OdpovědětVymazat
 10. Až Turecko - oprávněně - napadne Izrael a Izrael odpoví stejnou mincí, Turecko to prohlásí za izraelskou agresi a požádá země NATO o pomoc. Už se těším, jak humanitárně Izrael vybombardujeme.

  OdpovědětVymazat
 11. Příspěvky, no jedna hrůza, haňba to i číst. Pan U. ví o Kurdech a Turecku mnohem víc, než my tady všichni dohromady. Ale proč bychom nad tím dumali, připíšeme pár vulgarit a jdeme dál...
  Kurdská i turecká otázka je mnohem složitější, že jsme si schopni připustit. Situace nabrala nečekaný obrat s průběhem války v Sýrii, kde USA ztratily svůj vliv. Pro Turecko je tak v současné situaci toto spojenectví nevýhodné, s přihlédnutím k americké podpoře Kurdů a pokus o státní převrat včetně likvidace Erdogana. A s tím jde ruku v ruce i ekonomika. Turecko má nakročeno do BRICS a dedolarizaci a protože není svázáno s hloupou a nabubřelou EU, může si dovolit následovat tento nový světový trend již nyní. Rozhodně nezůstane osamoceno, zatímco USA by se to stát mohlo, snad s výjimkou Izraele, neboť zcela ztratily kredit, dohody s nimi snad už nikdo nemůže brát vážně. Možná Tramp pracuje na změně, ale to nebude ze dne na den, důvěra se zpátky získává složitě.
  Článek tedy popisuje současnou realitu, která je ale jenom jakýmsi vývojovým stádiem, jež nebude bezbolestné, jako žádná zásadní změna, ale to se týká jak Turecka, tak USA.
  A Kurdistán výhledově nemá šanci, neboť žádná ze zemí, kde Kurdové pobývají, s ním nesouhlasí, včetně spojenců těchto zemí a USA jsou příliš slabé na jeho prosazení silou. I to je nový fenomén. Zatím se ještě tváří jako ředitel zeměkoule, ale už je to jen ošuntělá maska. Zajímavé bude, co se objeví pod ní...

  OdpovědětVymazat
 12. k 8:12 ty kreténe ;"americká agentka /profesorka Čilerová" je největší podporovatelkou Erdogana ! Jejich synáčkové mají dokonce společnou akciovku !

  OdpovědětVymazat
 13. k 20:14
  Putin není tak hloupý aby pustil Turecko do BRICS ! Putin totiž moc dobře ví co znamená Pan-Turanismus !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Anonymní5. srpna 2018 22:42
   „Putin totiž moc dobře ví co znamená Pan-Turanismus !“
   Turkických národů je celá střední Asie a jejich centrem má být Kazachstán, s nově postaveným hlavním městem Astanou.
   Turecko má jít do kopru a Rusko už si dělá čáku na Baspor a Dardanely a možná i Bulharsko a další balkánská území. P.K.

   Vymazat
  2. O odchodu Turecka do kopru silně pochybuji, zatím tomu nic nenasvědčuje. Nebo si myslíte, že si na jeho armádu někdo troufne? A že by Putin ukecal Erdogana, aby odešel a přibalil si s sebou jako zavazadlo celé bývalé Turecko, tak to je opravdu ničím nepodložené sci-fi. A proč by to teď Putin dělal, když Turci kráčejí jejich směrem, ochotně a rádi? Bláboly. J.

   Vymazat
 14. Pana doktora Uzunoglu mám rád, je to dobrý člověk, ale tedy je tak trochu přání otcem myšlenky.

  Pak taky moc nerozumím té nadávce "z evropských politiků, kteří inteligenčně patří tak maximálně do IQ 130". To má být nějaká urážka, himbajs?? Ostatně věřím, že takový Špidla by ve verbálně zaměřených testech IQ pořád zaexceloval, ale ......

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.