Reklama

čtvrtek 2. srpna 2018

Ukrajina žádá ČR, aby na hrobě českých vojáků ve Zborově nahradili slovo „slovanský"

© Foto: Public domain/Dezidor
2.8.2018  Sputnik
Ukrajinská státní komise ve spolupráci s Českou republikou požádala české úřady, aby poupravily text na pamětní desce umístěné na hrobě československých legionářů v ukrajinském městě Zborov v Ternopilské oblasti. O události informoval český server Aktualne.cz.

České ministerstvo obrany minulý rok provedlo rekonstrukci pamětního komplexu na místě, na němž v roce 1917 zahynulo celkem 173 Čechů v bitvě u Zborova.

Na pamětní desce byl obnoven text z roku 1927, ve kterém se píše — „zde, na staré slovanské půdě, odpočívají synové Československa padlí v bitvě u Zborova".

Ukrajinská státní komise ve spolupráci s Českou republikou požádala, aby byl původní text nahrazen slovy — „zde, na staré ukrajinské půdě".

Komise pod vedením místopředsedy ukrajinské vlády Pavla Rozenka ve svém dopise uvádí, že Kyjev od samého začátku plánované rekonstrukce nesouhlasil se souslovím „na staré slovanské půdě".

Česká republika to však odmítá a tvrdí, že Ukrajinci proti frázi během projektu neprotestovali. Podle ČR měl tajemník ukrajinské meziresortní komise Svjatoslav Šeremeť vyjádřit námitku až před slavnostním otevřením památníku, který se konal dne 2. července 2017.

Dagmar Martínková, jedna z účastnic podílející se na rekonstrukce památníku, uvedla, že Šeremeť neměl během diskuse o technické dokumentaci a samotné rekonstrukci žádné námitky. „Nic nenamítal, s ničím nám nepomáhal, všechno mu trvalo strašně dlouho. Stejně jako tamním úřadům," prohlásila Martinková.

„'Starou slovanskou půdu' chápou zřejmě i kvůli ruské okupaci Krymu a bojům na východní Ukrajině jako přiklánění se k rusofilství. Což považuji za nesmysl," vysvětlila Martinková ukrajinský postoj.9 komentářů :

 1. Ukrajinci jsou snad Teutony, nebo Turky?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ukrajinci sami nevědí kým jsou. Asi se považují za potomky Hyperborejců a Hunů. Okopírováním Polárního kruhu vynalezli Ukrajinci KOLO, které jim bylo vzápětí potulnými příživníky ukradeno, a je známo pod krycím jménem ČAKRA. Obdobně to, podle soudobých ukrajinských "historiků", dopadlo i s ostatním duševním vlastnictvím vynalézavých Ukrajinců... jsou prototypem Járada CIMRMANA - učitele Konráda Henleina a vynálezce všeho - daleko po Ukrajincích. Za první světové války Ukrajina existovala asi stejně, jako USA v předkolumbovské době. Poslat UKRONAZI k Banderovi a k Hitlerovi, ať jim poradí... Der Führer jim rád vysvětlí, že se drze roztahují na prastaré starobylé GERMÁNSKÉ PŮDĚ.

   Aby ten památník byl na starobylé ukrajinské půdě, musel by být na půdě nějakého starobylého baráku, staršího než z roku 1991, ve vlastnictví nějakého Ukrajince.

   Vymazat
  2. Ukrajina je bastard po bolshevikovi a vsechno bolshevicke je mi proti srsti.

   Vymazat
 2. Vzhledem k tomu, že Ukrajina vznikla v roce 1991 a Ukrajinská sovětská socialistická republika v roce 1922 vztahuje se památník k bitvě na ukrajinské půdě staré nejvýše mínus pět let.
  Samozřejmě, neztotožníme-li se s názorem ukrajinských historiků, že ukrajinci po vykopání Černého moře založili antickou civilizaci. Pak stáří ukrajinské půdy může klidně převyšovat i stáří planety Země.

  OdpovědětVymazat
 3. Ten potentát má pravdu,protože tato půda ve většině případů už není slovanská.Byla prodána za pár slibů na západ.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak, ta chudera Ukrajina patřila už snad 200 let židům a nyní patří tomu upírovi Rothschildovi, jako i téměř celý zbytek Ojropy...

   Vymazat
 4. Jo místní vládnoucí banderovci nejsou slované u nás kraďousek a spol to samé oni jsou germáni

  OdpovědětVymazat
 5. To nelze říct jinak: Jsou to debilové. Asi jim uniká, že by tam mohlo spíše být napsáno, když už ne všeobecně pravdivé "slovanské", tak tedy "Polsko-Litevské".

  Sranda je, že tehdy proti Polákům bojovali ti praví Ukrajinci z výhodu, kdy útočili na polsky sičící Lvov. Proč to byli Ukrajinci. Šlo o místní původní Tatary, Rusy, kteří žili na východním okraji Polsko-Litevského království, tedy Okrajinci = Ukrajinci. Jinak z Krymu a Dněpropetrovska.

  V současnosti jsou ti praví Ukrajinci ze západu a útočí na Rusy z východu. Uniká jim, že ti Lvovští uvědomělí jsou Ukrajinci proto, že jejich Polští, Litevští a Běloruští dědové, v době kdy Lvov již dávno patřil Rakousku Uhersku, si nechali nalít do hlav při "barevné revoluci" organizované tehdejším Rakouskem Uherskem, že jsou dajakým původním Ukrajinským kmenem.

  Bylo třeba rozbít sympatie místních jak k Rusku, neboť Litva ani Polsko v té době již neexistovali.

  Takto Rakouskem stvořený Ukrajinec byl k císaři loajální. Kdo z místních nesouhlasil, toho naložili a odvezli do koncentráku kousek za Gratzem. Potomci těch, kteří to přežili jsou dnes Rakušáci.

  Takže u Sborova, jaká že to Ukrajina. To asi ta co založil Lenin spolu se Stalinem. Musí být depresivní, žít s vědomím, že jejich vlast založili vlastně jejich úhlavní nepřátelé!!

  OdpovědětVymazat
 6. Většinou tito lidé mají chazarské předky. Stalin byl na ně za jejich zvěrstva moc mírný a teď to nikdo nevyřeší. Většinou to jsou strašný lenoši a jak říkávala moje babička: Lenost je matka všech neřestí. Dnešní mladí muži aby neměly starost o děti raději místo dělohy užívají tlusté střevo. No řekněte mi co to musí být aby se Vám líbilo mít přirození od exkrementů.

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.