Reklama

středa 8. srpna 2018

Z Oděsy utíkají, odjíždějí navždy: Oděsan o „skvělém východisku“

Slavné oděské schodiště
Sergej Člijanc
8. 8. 2018 Ourtsidermedia
Ruský filmový režisér narozený v Oděse, scénárista a producent Sergej Člijanc vypráví o tom, jak nyní žije jeho malá vlast u „samotného Černého moře“. Povídání je zveřejněno na Sergejově stránce na sociální síti.


Z Oděsy lidé odjíždějí. Odjíždějí navždy. Někteří tvrdí, že se vrátí, ale nikdo se ještě nevrátil, kromě postarších neúspěšných a kromě hloupých bezvýznamných. Tak neutíkali dokonce ani Židé za komunistů. Odjíždějí při sebemenší možnosti uchytit se v práci v jiné zemi.

V Oděse mi nezůstal ani jeden kamarád, jehož děti by nežily v zahraničí anebo nesnili o odjezdu. A rodiče jsou šťastni, že děti odjely. Teskní a radují se. Říkají: „Ať, třeba se jim bude dařit.“ Odjíždějí příbuzní i známí, sousedé i spolupracovníci, přátelé z jachtingu a jejich přátelé. Odjeli lékaři, filmaři, stavitelé i bandité. Odjíždějí podnikatelé i kvalifikovaní manažeři. Odjíždějí krásné ženy a moudří muži.

Znamená to, že nemají naději do budoucna.

Často ty lidi potkávám na zahraničních letištích a ve městech, na jachetních závodech a filmových festivalech, v horách na lyžích a na dalších různých křižovatkách světa. Všichni se ptají, jak je v Oděse. Chystám se přijet na návštěvu a navštívit přátele. Jenže koho navštívit, když všichni ujeli?

V mém domě, v němž nikdy nebylo možno koupit byt, se jich nyní prodává sedm. Polovina domu je neobydlená. A to stojí na břehu s výhledem na moře.

Kdo neodjel, ten zavřel obchod, anebo zavřeli jeho. Jiní jednoduše nechodí do práce, mají-li něco k pití. Někteří starší nechtějí nikam jet a přežívají den za dnem, měsíc za měsícem ve sklíčenosti a alkoholu.

Kdo zůstal? Policajti a poslanci? Prostitutky a sexuální turisté. Je to Oděsa nebo Thajsko? A kdo přijel místo těch, kteří odjeli? Organizují se ubohé festivaly a výstavy jídla. Město je zacpané auty a idiotskými novostavbami! Restaurace a bary jsou plné a všichni se cpou. Kanalizace ve městě má na kahánku. Lidé tu jsou. Ale co je to za lidi? Jaké je to nevysvětlitelné stěhování?Převzato z Rusvesna.su

Překlad: Zajoch

73 komentářů :

 1. Přijedte k nám a hlaste se ne jako Ukrajinci,ale Rusové a to na místa plánovaná našimi politiky pro musulmáky.
  Budeme EU řikat,že jsme už kvoty pro migranty dávno vámi naplnili a tak si může své muslimanské samopalniky,kterým strejda Putin dal pár kulek co jim chyběly,KLIDNĚ MAKRELA NECHAT!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pro všechny imigranty musí platit stejná pravidla.

   Smazat
  2. 18:29 To ano, ale až budou platit stejná pravidla pro normální a "nepřizpůsobivé" občany.

   Smazat
  3. A co třeba platí pro nepřizpůsobivého a pro normálního ne?

   Smazat
  4. Normální si např. netroufne jít na sociálku pro peníze na pračku, kterou pak rovnou z obchodu - ještě zabalenou převeze do bazaru. Pokud sociálka zorganizuje výlet za poznáním - autobusem po vlastech českých - zadarmo - pak do toho autobusu nikdo jiný, než cigán rozhodně nesmí! Pokud ráčíte, můžu takhle pokračovat! Máte otázky, jak kdyby jste tu nežil nebo byl slepý a hluchý.

   Smazat
 2. Podobné je to v Pobaltí. Podle tamních médií 1/3 obyvatelstva utekla ještě za časů CCCP a další 1/3, zejména mladých, odešla po odtržení a zejména po vstupu do EU. Protiruské zákony se sice velmi prezentují, ale nikdo se je neodváží zavést opravdu, protože 1/3 obyvatelstva tvoří etničtí Rusové - a tedy i voliči. Dále vše jede na ruský plyn a energie, probíhá obchod atd. Navíc nikdo nechce riskovat naštvání ruského medvěda. Ukrajina ukázala, kam by to vedlo.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nevím, jak je to s Oděsou, ale úbytek obyvatel pobaltí se dá snadno dohledat na Googlu. Stačí dát "pupolation in Lithuania, Latvia, Estonia". Počet lidí tam doslova padá. Blbě je na tom i Maďarsko, ale největší tragédie je Bulharsko. Všude stejná křivka - po roce 90 setrvalý pokles. Ať se to líbí,nebo ne, Putin měl pravdu, když řekl, že rozpad SSSR byl největší geopolitickou katastrofou 20. století.

   Smazat
  2. Kecy, Pobaltí funguje velice dobře. Krásná města, čistota, turistický ruch, výborný servis. Mládež sice odjede do světa, ale vrací se a doveze nové poznatky, zkušenosti. Kromě tamních Rusů, ti se už nevrací a nikomu to nechybí. Mám kamaráda odsud, seznámili jsme se v Německu a už je nazpět doma. Pobaltí je perfektní na dovolenou. Doporučuju.

   Smazat
  3. 15:52
   POBALTÍ A JEJICH MÍSTNÍ FAŠISTI KROM HAJLOVÁNÍ A SKOMÍRAJÍCÍ ZEMĚDĚLSTVÍ NEMAJÍ CO NABIDNOUT,TAKŽE TY TRAPNÝ POHÁDKY SI NECH ORO RETARDY Z HAVLOLEJNOŽUMPY!!!!!

   Smazat
  4. To 15:52 Asi jste tam nebyl, co? A dáte na kamaráda. No ten se jistě chlubit nebude. Premiéři těchto zemí si stěžovali právě na to, že se mladí nevracejí! Nevidí doma perspektivu. Chystají proto společnou politiku, která by mladé přiměla k návratu. Rusové se nestěhují, ale ani neutíkají, protože se jim (kromě občasných výkřiků nácků) nic špatného neděje a kromě toho oni mají kam jít. A Rusové by jistě chyběli. Už proto, to, že je jich tolik a nejsou to žádní nýmandi. Naposledy proběhlo médii, že si ekonomové stěžují na slabý turistický ruch. I když je známo, že ekonomové si stěžují vždycky a na všechno, je třeba to brát v úvahu. Takže váš příspěvek je pěkný blábol.

   Smazat
  5. 15:39 1/3 mladých odešla vstupu do EU? To je zvláštní, protože ta 1/3 mladých odešla zejména do zemí EU. To mi nějak nedává smysl.

   Smazat
  6. 15:52 Z Pobaltí lidé odcházejí, protože tam kromě písečných dun, pastvin a řídkých lesíků nic není. SSSR je dotoval, stavěl tam potravinářský a elektronický průmysl. Protože tam nejsou žádné zdroje energií, tak jim postavil atomové elektrárny. Ale po osamostatnění jsou v pytli. Bez surovin a dotací jim zbývá jen ta turistika pro chudáky, protože k vidění tam toho moc není.

   Smazat
  7. Anonymní 8.srpna 2018 18:32

   Na tom není nic záhadného. Odešli do těch zemí EU, kde doufají, že dostanou za práci pořádně zaplaceno. Jde tedy o legální migraci (mobilitu) za prací.

   S informaci, že by se většina těchto (převážně mladých) lidí vracela domů (jak uvádí 15:52), jsem se zatím nikde nesetkal.

   Např. Litevců (počet obyvatel 2017 kolem 2,85 miliónu, v roce 2000 to bylo ještě 3,32 miliónu) pracuje údajně v západní Evropě asi 200.000 aniž by o tom litevské úřady oficiálně věděly.

   Další zajímavé podrobnosti o vývoji migrace:
   https://de.wikipedia.org/wiki/Litauen#Migration

   Smazat
  8. Jsou to ekonomičtí migranti, který jak Pepek Vyskoč je pojmenoval: hlasujou nohama o politickou reprezentaci své země:-). Hlasování nohama jak je vidět probíhá i v jiných zemích. Nebo jak již tady odznělo: až se setká v Londýně Litovský nácek, ukrajinský banderovec se Pšonkem z Polska při čištění veřejných záchodů, všichni budou nostalgicky vzpomínat na někdejší lesk a slávu Polsko-Litevské reci Pospolitej: https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Koruna_polského_království

   Smazat
  9. 8:55 přestaň tady tapetovat cizí texty.

   Smazat
  10. 15:52 kecy, kecy, kecičky, jeďte se tam k tomu svému kamarádovi podívat (jestli se nebude stydět si vás tam pozvat) a pak teprve tady něco vykládejte, propagandisto!

   Smazat
  11. Hlupáci nevzdělaní. Vůbec nezáleží, co si vy trosky myslíte třeba o Estonsku, protože to je země, která je dávno za vodou, zatímco Česko je v loji. Ostatní jsou na tom taky slušně, i když na Estonce nemají. Estonsko je na úrovni Finska. Bohatá, příjemná země, ale i Litva s Lotyšsko mají co nabídnout. Ve všech lze bezproblémů příjemně žít, rozhodně líp než tady, protože tam velice dobře funguje občanská komunitní společnost. Z post SSSR prostoru to jsou jednoznačně lídři. Hlavně Estonci. Nejhůře je na tom RF a z toho je vidět, kdo koho živil a vydíral.

   Smazat
  12. 22:27 nezlobte se, ale píšete hlouposti. Čím je Estonsko "za vodou"? Tím, že se vylidňuje? Čim je Česko v loji? Nejnižší nezaměstnaností v EU? Čím je Estonsko bohatá země? Vždyť tak SSSR invetoval do průmyslu, který tam nebyl? Země bohatá na nacistickou minulost? Čím je podle vás bohatá tahle země. Snad na cyklostezky. Ty se dělají v pobaltské placce hezky. "lze bez problémů příjemně žít", to si mladí Estonci nemyslí a zdrhají do ciziny.

   Vaše sentence o tom, že RF je na tom nejhůř, je blbost. Vaše blbost.

   Smazat
  13. 23:56 To je pravda, statistikám se nedá věřit, Pobaltí rozhodně k lukrativním destinacím nepatří, jen bažiny a mělký moře, maximálně řidké lesy, ale jinak nic. Rusko je jiný kafe, tam by stačilo jen vyměnit tyhle tu - https://www.youtube.com/watch?v=I1ImlHGLPj0

   Smazat
 3. Nynější vláda Ukrajiny pracuje pod heslem, čím hůř tím lépe. Ukrajinci nepochopili, že převrat organizovaný EU se nedělal proto, aby se Ukrajinci měli lépe, ale jenom proto, aby se Ukrajina poštvala proti Rusku a aby se v budoucnu až Ukrajiny EU patřičně vyzbrojí zabíjeli Slovani mezi sebou. USA se nepodařilo obsadit Krym a vybudovat tam raketové základny namířené na Rusko, tak to udělá v Oděse a Ukrajinci budou tleskat.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Z Ukrajiny do Ruska se už vlakem ani letadlem nedostanete a do konce roku zmizí i autobusové linky.

   Smazat
  2. Že by převrat na Ukrajině organizovala EU? Srandovní představa. EU neumí zorganizovat svoje vlastní
   a podstatně jednodušší záležitosti. Takže z toho bych EU neobviňoval.

   Smazat
  3. 15:54 Úplný souhlas.

   Smazat
  4. Organizovaly USA, posloužila EU. Pán na plánování a příkazy, a otrok na práci.

   Smazat
  5. 21:21 Hm, nějak v tom tu EU nevidím. Ale chápu, že kdo ji tam vidět chce, určitě ji tam uvidí.

   Smazat
  6. Někdo v tom EU vidět nechce, tak ji nevidí.

   Smazat
  7. 23:02 Špatně se díváte. Co bylo největším "tahákem" Majdanu, když ne vstup do EU, kterou si Ukrajinci představují jako ráj na zemi? Amíci jim přece nemohli slibovat, že se stanou dalším státem USA. A vedoucí země EU se těší, jak si z Ukrajiny udělají další kolonii, jako jí udělaly z nás.

   Smazat
 4. Kde tyhle blbosti berete? Oděsa je krásné město, kosmopolitní, starobylé. Právě že teď po Majdanu se začíná město rozvíjet. Trvá to sice trochu pomalu, ale jistě. Dřív byl hezčí Krym. Více turistů, lepší pláže, lepší cesty, čistější, vybudovanější. Za čtyři roky ho Oděsa předběhla o tři míle. Oděsa se začíná podobat středomořskym městům, Krym bohužel začíná vypadat jako díra. Ale přírodu má zatím nezdevastovanou. Otázka, jak dlouho.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Doporučuji si poslechnout včerejší vysílá ní (archiv) Svobodného rádia, kde hovoří pan Skála o návštěvě Krymu. Ale vypadá to, že Vy jste znalec poměrů v Oděse, tak pardon.
   Sims.

   Smazat
  2. Oděsa, meziroční úbytek obyvatel 1,4%. Fakt docela dost.

   Smazat
  3. To je až neskutečný blábol! Tohle se neodváží říci ani současný kyjevský politik. Oděsa nebyla nikdy kosmopolitní. Už proto ne, protože to byla vdycky vojenská základny loďstva. Byli tam národy Ruska a později SSSR. To jo, ale ne celosvětově. A teď už vůbec ne! Celá Ukrajina jde do kopru! Zeptejte se kohokoliv z Ukrajiny ve vašem okolí. Do Krymu se lijí miliardy a miliardy rublů. Obnovuje se infrastruktura, na kterou náckové z Kyjeva dvacet let kašlali. Od vody až po elektřinu a plyn. Silnice, nové letiště v Simferopolu, a nyní nový most... Jste primitiv.

   Smazat
  4. 15:59 Vy jste asi na Krymu nikdy nebyl. Já tam byl 5x a v Oděse také 5X. Oděsa se nemůže Krymu vyrovnat. Co může Oděsa turistovi nabídnout aby tam mohl pobýt 2 týdny??? Krásné pláže???? Potěmkinovy schody???. Prostě Oděsa na Krym nemá a nikdy mít nebude. Stačí si vzít statistiky kolik je rekreantů v Oděse a kolik jich je na Krymu. 15:59 - Vaše pohádky vyprávějte těm, co byli sami nejdál v Brně a ne zkušeným cestovatelům!!!

   Smazat
  5. 19:15 ale byl jsem jak na Krymu tak v Oděse, a zopakuju, Krym bohužel hodně oproti Oděse ztrácí. Kromě jiného, začíná být strašně špinavý. Změnila se struktura rekreantů a je to znát.

   Oděsa je kosmopolitní. Ne ve smyslu N.Y. nebo L.A., ale oproti jiným městům bývalého svazu ano.

   Smazat
  6. 22:09 Byl na výletě prstem po mapě.

   Smazat
  7. 22;09
   TO TVOJE LHANÍ UŽ HRANIČÍ Z OBSESÍ,JDI SE LÉČIT HAVLOTROSKO!!!!

   Smazat
  8. vypadá to,že zde komunikuje europoslanec Štětina. Ukrajinu sjezdil křížem krážem, pravděpodobně se byl podívat na nový most na Krym a nyní nás cvičí ve své propagandě.
   Sims.

   Smazat
  9. 22:23 Si všímám, rudoprde, že ten tvůj zkurvenej komoušskej fotr v tesilovým saku s nevkusným hadrem místo kravaty a smradlavejma haxnama v trapnejch hnědejch polobotkách se asi musel dost hřát přízní velkejch rudejch soudruhů co? Taky si se asi těšil na teplý místečko co po něm zdědíš a náhle do toho přikvačil ten vandrák chrchlavej v ošuntělých džínách, vytahaným svetru s flaškou v ruce a udělal ti pořádnej rejhanec přes plány, co? To se frustrátskej smrade nedivím že z toho máš celoživotní trauma - Havel v každý větě:))) Tvůj fotr z toho asi zdech, co? Uchlastal se bez svý funkcičky, estaban jeden zkurvenej ... snad ho budeš záhy následovat!

   Smazat
  10. Hlupáci. Znovu zopakuju, že Krym začíná hodně ztrácet, je tam hrozný nepořádek, a co horší, začala tam řádit čečenská mafie jako v jiných ruských městech. Většina obchodů je zavřena, hotely bankrotují, zemědělství úplně upadlo. Protože se změnila struktura návštěvníků, tito zanechávají neuvěřitelný nepořádek všude po celém poloostrově, to vám řekne každý rodilý Krymčan. Spousta staveb zůstala nedostavěna, ceny se zvedly do astronomických výšin, vše zdraželo. Začaly neuvěřitelné obstrukce a buzerace ze strany byrokratů, což za Ukrajiny rozhodně nebylo. Přečtěte si rozhovor s majitelem unikátní ZOO Taigan. Balí to tam a stěhuje se do Řecka. A není sám. Tři čtvrtiny podnikatelů skrachovalo a ohromnými dluhy. A zatímco za Ukrajiny bylo konkursní řízení takové, aby mohli později znovu začít, za Rusáků to je zničující.

   Nikdo z domácích není spokojený, Doubrava se ptal JEN TURISTŮ!

   Smazat
  11. Blbeček trolíček 9:02 tieto svoje klamstvá servíruj blbečkom od riťopicha jandu, a nie ľuom, ktorí poznajú ako Krym, tak odesu, podotýkam, súčasné!

   Smazat
  12. 18:33
   TY CIKORKO Z BANDEROSTÁNU,O ODESSE VIME SVOJE,TAK SE NEZTRAPŇUJ HAVLOFILCKO!!!!!!

   Smazat
  13. 19:28 Čemu můžeš tak rozumět, ty kerej nerozumíš ani vlastním skřekům:) Ty UaSSáckolejnolahvárnickohavlobandeovskotrumpetovskonesvéprávnomongoloidolžinegerskejvječnězlitej klapehaltuntermehschskejčokopičípotrat co nikde nikdy nebyl, rusky neumí, ale hraje si tu jakej je megarusák, hovne tupej ...

   Smazat
 5. 15:52 tvoje dojmy ti nikdo nebere, ale zkus se juknout, jak je na tom tamní populace. Dost se to rozchází s tvým viděním, takže čemu věřit? Tvrdým datům, nebo dojmům?

  OdpovědětSmazat
 6. Jestli oni z tý Oděsy nezdrhají na Krym.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Z Oděsy nikdo nezdrhá. Nakonec v článku to je napsáno - plné restaurace, plné ulice. Tohle na Krymu není! Oděsa přitom není vysloveně rekreační oblast jako Krym, ale přístavní město. Jen tak mimochodem, jen přez Odesu se vyloží mnohem víc zboží než na všech ruských přístavech dohromady, včetně Vladivostoku.

   Smazat
  2. Blbeček trolíček 9:07 slopal si s Porošenkom?

   Smazat
  3. 9:07 Vyloží ano. Například se tam vykládá uhlí z USA poté, co Banderovci zablokovali jeho transport z Donbasu. A to se vyplatí! Jsem zvědav, kdy začnou z USA dovážet i obilí.

   Smazat
  4. 9:07
   Koukám, že Vám stačí přečíst si článek a vybrat z něj co se Vám hodí. Ano v článku je napsáno, že je Oděsa plná lidí. Ale jakých? Vždy´v článku je též napsáno a proto je o něm diskuze, že se původní obyvatelstvo stěhuje pryč. prodávají se byty na lukrativních adresách s vyhlídkou na moře a nikdo je nechce? Proč asi? No je to stejné jako v Chánově. Lidí spousta , ale jakých? Snad Vám to pane dojde o čem je řeč.

   Smazat
  5. 10:43, ne Jani, ale občas čtu zprávy ze zdrojů, kterým ty nemůžeš rozumnět. A taky jsem si celou oblast nedávno prohlédl zblízka.

   Smazat
  6. 18:13 jsou to Ukrajinci. Jestli se to nějaké režisérské fifleně nelíbí, ať jde.

   Smazat
  7. 18:30
   Jo, jo, i cikorky jsou většinou Češi milý pane.
   No ale Vám něco sdělovat je zbytečné. Mě článek zaujal a jestli mě něco na něm vadí tak snad jen vysvětlení co se staví nového a za jakým účelem. Zda jsou to byty, kanceláře nebo hampejzy.

   Smazat
 7. Ještě k těm důvodům pro emigraci. Na wikipedii jsem před časem v Estonsku objevil město Kunda. Je popsáno v češtině a můžete si je najít. Myslím, že na mapě SSSR ve škole záměrně chybělo, jinak bychom jevili o Sovětský svaz mnohem větší zájem. Ale pubertální nadšení už mi v mém věku tak dlouho nevydrží a tak jsem se podíval ještě na webové stránky města v estonštině. Ne, že bych snad rozuměl, ale nějaký internetový překladač mi to přeložil. A tak jsem se dozvěděl - kromě běžných každodenních zpráv - i to, že příští týden ve čtvrtek se bude rozdělovat potravinová pomoc Červeného kříže. Zkrátka estonsky už té srandy tolik nebylo....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pobaltí, stejně jako Ukrajina, se domnívalo, že čím více budou poštěkávat po svém sousedovi, tak tím více budou dostávat finanční pomoci ze západu, za to, že tak hezky štěkají. Poněkud opomenuli fakt, že sto let žili a přežili jenom díky Rusku a díky jeho pomoci. Štěkající hafani začínají hladovět (i díky sankcím) a asi se brzy budou okusovat vzájemně.

   Smazat
  2. 18:59

   Rusko nikomu nepomáhalo. Právě naopak, zdírali úplně všechny. Proto jsou na tom tak špatně a celé dr to rozpadá, zatímco ty ostatní republiky prosperují. Některé výborně, některé hůř, ale všechny jsou na tom lépe.

   Smazat
  3. 22:31
   Tichá hloupost je mi milejší ty PROUASSACKEJ MAMRDE PROHANEJ!!!!!!!

   Smazat
  4. 22:47 ProruSSácký poudáš? Oni si rádi hrajou na to že se bráněj, že jsou skoro jako esesáci! (Schutzstaffel = Ochranný oddíl) - proto si dali do názvu taky dvě "S" - https://en.wikipedia.org/wiki/Rossiya

   Jenže my co známe jejich agresivitu jim zásadně říkáme RuSÁci! Tedy od zkratky útočných oddílu pouličních rváčů SA (Sturmabteilung= útočné oddíly).

   Smazat
 8. 20;49
  NO VIDA,JAK JSOU NA TO ESTONSKÝ FAŠISTI DOBŘE.....CHYBÍ JEN KOUSEK OD ÚPLNÝ PRDELE!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak to se blbečku vbrzku shledáte.

   Smazat
 9. 9;09
  Těžko ty palice vylízaná!!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To se tobě stát nemůže co, palici žádnu nemajíce, těkavý prde v pravidelnejch pauzách vypouštěnej z lejnolíhně tohodle mongoloida:)) - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/291912_original.png

   Smazat
 10. nevěřte nikomu, kdo tam nebyl! V Oděse se už ani nemůžete vykoupat v moři, protože tam končí kanalizace tzv. novostaveb a voda není vhodná ke koupání! Jen tak mimochodem, ty výškové novostavby stojí na "rakušečníku", který nikdy nebyl vhodný pro vysoké stavby, tím se řídili už za cara. V dnešním bezvládí už nikoliv. Bude stačit menší zemětřesení (třeba až v Rumunsku) a uvidíme, jak se to sesype jako domečky z karet. Nicméně, kdo chce kam, pomozme mu tam!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ty blbečku zoufalý! Takhle vypadá to slavné Soči. Tam jsem byl kdysi jako děcko, moc si nepamatuju, ale kámoši tam byli před měsícem na MS ve fotbale a ty zážitky hrůzy bys měl slyšet. Švédi a Angličani tam měli loď a po celou dobu z ní nevystrčili nos.

   Smazat
  2. 22;53

   TY KURVO ZDĚŠENÁ, JEĎ DO MER-KHELOSTÁNU, TAM JE TO RAELITA A NESER SI DO HUBY TY MOZKOVEJ IMPOTENTE!!!!!!!!

   Smazat
  3. 23:04 Děsnej je jen smrad z putleroskej lejen co šíříš. Proto zajeď zpátky do lejnolíhně toho škarednýho kremelskýho židočekisty s krysím xichtem a odtáhni i s nim za Ural! :D:D:D

   P.S.: Jo a skonči s kapitálkama, páč stejně těm svým lžidokretenským skřekům rozumíš jen sám, a možná ani to ne, lejnere-putlerýči!

   Smazat
  4. 22:53 ubožáčku, chudinko malomyslná, tady se diskutuje k Oděse a většinou se jedná o informace z první ruky, takže s nějakou lodí a městem Soči tady nepochodíš. Už podle jazyku je zřejmé, že lžete, protože taková kreaturka nemůže mít žádné kamarády ani doma, ani v cizině :-)

   Smazat
 11. Jedno je jasné, pokud by na západě ze dne na den zmizeli vyděděnci z Ukrajiny, tak to spousta podniků může zabalit. Takové Polsko žije doslova z otrocké práce Ukrajinců na polských plantážích, ale ti už také zvedají krovky a valí dále na západ. Ani v Česku to nebude moc růžové, až najednou pro ně nebude dost dobře placená práce, tak se na jednou Češi podiví, že tu máme Ukrajinu se vším všudy, včetně banditizmu, mafií, vymáhání výpalného atd., je to jenom otázka času.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Idiote. My potřebujeme hlavně odsud vyhnat Rusáky! Nejlíp s kopancem do zadku a zablokovat jejich příjezd. Definitivně. USA už podobná opatření udělali, tam se Rusák do země nedostane. Teď se chystají jim zablokovat pobyt v OSN. HURÁ!!!

   Smazat
  2. 22:35
   OMYL,HAVLOSRAČKY A HAVLOBANDROVCI MAJI PŘEDNOST!!!!!!!!!!!
   WAS IS DAS OSN TY POSRANINO PROLHANÁ?????

   Smazat
  3. Pro 22:35. Nevím odkud jste vzal informaci, že Rusové mají zákaz vjezdu do USA. Pouze ti pod sankcemi, alůe běžní turisté nikoliv. Pobyt v OSN jim zablokovat nemohou, protože OSN je samostatný subjekt a na území USA pouze sídlí. A to ještě pouze jedna jeho část. A může se klidně přestěhovat jinam. USA to dobře vědí. Co se týče vyhnání tzv. "Rusáků" os nás není tak jednoduché. Je jich tady totiž málo. Co by tu taky hledali. Sedí si pěkně na Azurovém pobřeží ve Francii (Sain Tropez), v londýnské City, na Barbadosu apod. Nebo doma v Moskvě či jiném velkoměstě. A čeští manažeři jim spravují majetek. Třeba největší ocelárny, lukrativní nemovitosti (např. Národní dům na Příkopech - dobréé, že. Ten koupili od Američanů) atd. atp. Takže spíš oni kopnou do zadku nás než my je. A pokud mlivíte o idiotovi, zřejmě koukáte do zrcadla.

   Smazat
  4. 22:52: Skonči s kapitálkama, páč stejně těm svým lžidokretenským skřekům rozumíš jen sám, a možná ani to ne, lejnere-putlerýči!

   Smazat
  5. 22:35 hloupej až to bučí :-)

   Smazat
 12. Tu sem našiel inú alternativu na ODESU.
  mnohí si zaspominají :) :)

  https://www.youtube.com/watch?v=un9oy0LbNRI

  OdpovědětSmazat
 13. Ano Oděsa předběhla Krym . Ale jen v porušování lidských práv a svobod .
  Kde jsou Kocábové , Schvarzenbergové , Bursík a Peletková . Pokud vijdete na ulici s plentou , tak ryskujete vybití oka nebo zubu . Nedávno tam pobodali Ruské motorkáře . Marcel

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.