Reklama

pondělí 10. září 2018

Afganistán: To bych nečekal

Vidlák
10. 9. 2018      vidlakovykydy
Měl jsem návštěvu. Vojáka, který v Afghanistánu byl. Našel si mě přes naše společné známé, bavili jsme se jen ústně a všechny vzkazy předával člověk. Nedošlo na jediný telefonát ani e-mail. Prostě se u mě nečekaně zastavil kamarád z druhého konce republiky, že četl moje články o Afghanistánu a prý by mi mohl domluvit rande s někým, kdo to má z první ruky.


To víte, kývnul jsem na to, šlo to rychle a včera večer jsme s novým známým vypili prakticky všechno, co jsem doma ještě měl. Stálo to za to. Dostalo se mi informací a historek, že to budu zpracovávat ještě dlouho a určitě se k tomu ještě vrátím v dalších článcích. Ale nerad bych vás v tomto ajfru o něco ochudil a tak dávám na sklo takový neuspořádaný vějíř informací. Něco je pro mě tak fantastické, že se zdráhám tomu uvěřit. Dávám je na sklo, tak jak jsem to vyslechl.

1. Těch mrtvých z Afghanistánu máme víc než se uvádí. Naši novináři píší jen o těch, kteří měli konec kariéry mimořádně oslnivý. Tři letos a pět před časem. O těch se mluví.To jsou ti, kteří padli ve styku s nepřítelem. Ale pak jsou mrtví z nehod a dokonce i ze sebevražd. Ti se píší do jiných tabulek. Dohromady jsou naše ztráty víc než dvojnásobné. V novinách dojde jen na ty, kteří se dají snadno označit za hrdiny. Ti, co prostě spadli s autem ze skály, předávkovali se práškama nebo se prostě sesypali z vypětí a pak jim vypadl odjištěný granát z ruky, o těch se nemluví. Ale jsou.

2. Amíci jsou jen na základnách, kde je letiště. Všechny základny jsou obležené pořád. Jen dokud tam těch amíků bylo sto tisíc, měli dost lidí a techniky na sledování perimetru a tak bylo ostřelování základen menší. Dneska se to prostě nedá zvládnout. Základna je vždycky protáhlá, bo kopíruje údolí a je tam dráha pro letadla. Z hor létají rakety a miny. Všude kde dráha není, tam nejsou ani amíci. Tam se stává každou chvíli, že Tálibán odřízne zásobování na několik dní, týdnů i měsíců a tu a tam vběhne nějaká velká banda dovnitř a pak se střílí zblízka. Ostatně teď jsou dva takové případy. Stačí odříznout zásobování, počkat na špatné počasí a střílet po vrtulnících. Pak ti Afghánští vojáci zjistí, že jsou jen laciný frontový materiál a vzdávají se a dezertují.... a přidávají se k Tálibánu. Každý měsíc je v Afghanistánu dobyta, rozstřílena či jinak zničena nějaká základna afghánské armády. Pak se tálibové stáhnou, Amíci tam naběhnou s velkým haló, pobudou tam pár týdnů, předají to místním a vypadnou. A všechno se opakuje.

3. Naši velitelé, co se občas nechají v Afghánu vyfotit, jak přijeli za mužstvem, nemají ani ánung, jak to tam doopravdy vypadá. Přiletí letadlem, udělají pár fotek, jdou do bunkru, vyslechnou hlášení a letí domů. Nikdo nikdy nejel s mužstvem na patrolu, nikdo se ani na kilometr nepřiblížil k plotu či zdi základny. Nikdy nebyli ani vzdáleně pod palbou a nikdy se nepodívali na terén jinak než z desetikilometrové výšky nebo na fotkách. Prý v tomto vynikal Stropnický. Místní nejvyšší velitel (plukovník, generál) ten cítil povýšení a řekl ministrovi, co chtěl slyšet, ten rozdal medaile a vypadl.

4. V Afghánu je neuvěřitelně komplikovaný terén. Jakákoliv smysluplná silnice po které se na základnu vozí zásoby, ta se kroutí a klikatí a je nekonečně dlouhá. Neexistují žádné ani přibližně přímé směry. Cesty sice jsou, ale tak pro osla a někdy ani to ne. Tálibán nemá nikde ani nejmenší problém kteroukoliv silnici uzavřít. Pak přiletí drony, několik dní se pročesává prostor nejprve bezpilotně, pak pilotně, pak z vrtulníků a pak se tam teprve může jet. Jeden Tálibánec s padesáti náboji, které vhodně nadělají díry do potahu náklaďáku dokáže spustit akci za miliony a miliony dolarů, rozvrátit zásobování a ještě to přežít. Jediné zásobování pak funguje letecky a kolem každého dopravního letadla krouží stíhačky, Thunderboldy a kdo ví co ještě, aby vůbec mohlo přistát.

5. 90% všech sil se spotřebovává na hlídání příjezdových cest. Armáda NATO potřebuje skoro všechny své zdroje jen na to, aby vojáci neměli hlad, měli čím bojovat a mohli si vyčistit zuby pastou. Sto metrů od každé silnice začíná území nikoho, tedy Tálibánu, který si tam dělá co chce. Jediný důvod, proč Tálibán nekontroluje 100% území není v efektivitě našich čackých vojáků, ale v tom, že leckde ty Tálibánce nemají rádi. A tak tam vládne jiný warlord, který třeba bere prachy i od Američanů. Zvláště dokonalí v tomto byli italští vojáci, kteří platili vysloveně výpalné, že se na ně nebude střílet. A jsou dodnes nejúspěšnější kontingent co do ztrát. Na boj s nepřítelem se dá vyčlenit sotva deset procent techniky a vojáků.

6. Zatím to všechno funguje jen proto, že jsou vojáci dobře placení (prý lépe než si myslím, ale částku neřekl) a vědí že v případě toho nejhoršího mohou odletět. Zatím Tálibán nemá prostředky na to, aby zastavil letecký provoz a nemá zatím na to sestřelovat letadla při startu nebo přistávání. Ale to je jen otázka času. Celá mise skončí tak, že na základnách zůstanou vojáci, co se nedostali pryč a nikdo se nedostane k nim. Jednoho dne budou ustupující vojáci NATO stát za Amurdarjou na bývalém sovětském území a budou rádi, že to přežili. Směrem do Pákistánu se ustupovat nedá. Nakonec bude rozhodovat Putin, kdo se z té slavné vojenské mise NATO zachrání a kdo ne.

Tolik můj nový kamarád... Viděl jsem jeho vyznamenání, znám jeho jméno a co jsem vyslechl, to jsem napsal. Pokud přijde nějaký jiný voják, který to vidí jinak, rád to otisknu.

24 komentářů :

 1. Někomu se zalíbilo 10 000 USD měsíčně a eventuálně na sbírku v Čechách od lidí a státní pohřeb se salvou. Že jim to stojí za plánovanou truhlárnu nebo pekárnu, nepochopím...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 10 000 USD měsíčně to asi nebude. Pokud je toto pravdivé, tak tam chcípají za pár šupů.

   https://www.lidovky.cz/cesti-vojaci-v-zahranici-maji-plat-podle-miry-nebezpeci-denne-mohou-dostat-priplatek-az-5200-korun-i26-/zpravy-domov.aspx?c=A180807_165443_ln_domov_seb

   Základní tarifní plat mají například desátníci 26 260 korun, rotní 32 430 korun, praporčíci 39 640 korun nebo majoři 55 310 korun.
   Vojákům sloužícím v Afghánistánu náleží denně příplatek v rozpětí mezi 3600 a 5200 korunami podle hodnosti a nebezpečnosti zařazení.   Smazat
  2. Major by s příspěvkem 5200Kč na těch deset tisíc dolarů dosáhl, většina bude mít tak okolo 130 tisíc.

   Smazat
  3. Uz platili Usaci penize v iraku aby na ne teroristi prestali utocit..Od Koreje prohravaji porad...

   Smazat
  4. 22:13
   A kdo věří tomu, že je někdo tak blbej, aby pro truhlárnu kterou až ji dokončí mu někdo soudně zabavil jde bojovat do Afganistánu nebo někam jinam pod zprofanovanou značkou NATO je naprostý idiot.

   Smazat
  5. Je třeba si přiznat, že USA v Afghánistánu prohrály. Co z toho plyne pro nás?

   Zdroj: https://globe24.cz/svet/61761-je-treba-si-priznat-ze-usa-v-afghanistanu-prohraly-co-z-toho-plyne-pro-nas

   Smazat
 2. Kolaborantům to stačí i za pomyslných 30 stříbrných!!!!!

  OdpovědětSmazat
 3. Afghán je skvělá země k obraně je třeba se na tu nesmyslnou válku vybodnout stejně tam bude vládnout taliban.

  OdpovědětSmazat
 4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 5. Cenzore ty HOVADO pitome, muj prispevek byl od vojaku , kteri byli v Afganistanu a zastrelili snezneho muze.
  To neni moje vina, co ohlasi George Noory ! On je hvezda a ty jsi zavistlive kureci hovinko !

  Ty mas mit makuvku otevrenou pro vsechny druhy informaci.
  O sneznem muzi psali Rusove take.
  NEBESA SMILUJTE SE, tam je nejvice omezencu v tom Cesku na ctverecni kilometr.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale,ale Hedvíčku, ty přeci nikdy, nikdy, nikdy nenadáváš první, copak se to stalo že jsi začal? Ukradli ti bábovicky na pískovišti nebo něco jiného?

   Smazat
  2. George Noory? jaká hvězda, povoláním herec, provozuje sice velmi populární rádio (iHeartRadio), ale jinak zaměřen ve psaní na paranormální jevy atd. Sloužil u maríny a to je vše. Není důvod někomu k vůli němu nadávat i když to je cenzor. Třeba jste napsal (nebo opsal) nějakou ptákovinu. Sněžný muž? Když má někdo halucinace tak rozstřílí i ovci coby sněžného muže

   Smazat
 6. Ty nemas pravo - ty BLBECKU cenzore - neco mazat, co rekne americka velicina (George Noory) a vojaci z Afganistanu ! Ty to mas nechat k pozouzeni obcanum v Cesku.
  Jsi despoticky tyran a mas nasrano v makuvce.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Za sudem on stal
   a v rytmu se kyval
   tloukl prsty do drevene klavesnice
   ruku stale v kapse
   hral on kulecnik
   Slintal on sve srackomety
   byl to prizdisrac
   nebere ho nikdo vazne
   a to on dlouho neprezije
   dobedny ho daji
   a na smetisti spali

   Smazat
  2. Zpiva se na melodii "uz ho tam vezou
   s poblitou vestou
   na hrob mu dejte
   lahvici vina
   a u nohou at kurva mu zpiva

   Smazat
 7. Afganistánu se všichni vojevůdci vyhnuli. Věděli, že tam nemůžou uspět. Proto tam Američani vlezli, aby měli nekonečnou válku.

  OdpovědětSmazat
 8. V Afganistánu je nekonečné množství prachu, který je všude i v dutině ústní, mezi zuby. Je tam neskutečné vedro, ve dne, neskutečná zima v noční době. Nikdo tam neuznává Evropské hodnoty, nebo nehodnoty, lidských práv. Afgánci pracují i na dvě směny. Přes den u spojenců v NATO v noci u Talibanu. Kecy Stropnického o tom, že v Afganistánu, naši vojáci bojují za mír u nás v Česku, jsou nebetyčná pitomost. Afganistán, nikdy proti Československu, ani proti Česku nic neměl. Naší vojáci jsou tam jako okupační armáda. Měli by jsme se stydět, že jako národ, který byl několikrát okupován cizí armádou, sloužíme k okupaci někoho, kdo proti nám nikdy nic neudělal.

  OdpovědětSmazat
 9. Takhle to celé vypadá jako jeden velký nesmysl ve stylu - my vám tu svobodu dodáme, i kdyby jsme vás měli při tom do jednoho pozabíjet! Taky jsem měl známého v Avghánistánu a co mě zaujalo, bylo to, že tam US mají prý opravdu neskutečné množství natahané vojenské techniky. Už tehdy mě taky napadlo, že s tím asi moc proti horským partyzánům nenadělají, ale že to takto spíš vypadá, jako další udržovaná a provozovaná vojenská základna poblíž hranic s RF.

  OdpovědětSmazat
 10. 4,54 Přesně. Jenom dodám že je divné že si Stropnický za ten výlet neudělil Řád bílého lva a nedal rizikový příspěvek 10 milionů. Určitě on tuto hodnotu pro stát představuje.

  OdpovědětSmazat
 11. Já myslím, že v tom afgánu to je jenom hra, se kterou jsou obeznámeny obě strany. S lidskými ztrátami se počítá a jsou zanedbatelné. Lidí je jak sraček. Hlavní je dodávka zbraní a střeliva. Toho střílení na zdař bůh a do písku přináší velké peníze zbrojařům a ti pak platí "politikům". Afgán není Vietnam, "válčit" se tam dá do nekonečna a i prachy podobně tečou. Díky za Afgán, Irák, Syrii. Pokud si mají amíci kde "hrát", nebudou se srát mezi lidi.

  OdpovědětSmazat
 12. To co autor popisuje se nazývá - PORÁŽKA.

  OdpovědětSmazat
 13. A jaká je důvěryhodnost informací, získaných, s prominutím, při chlastačce?
  Není nad profesionální přístup.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Myslím že podstatně větší než to, co denně zvrací masmediální ohlupovadla. To už je tak hloupé a nekonzistentní, že se na to opravdu nedá dívat.

   Smazat
  2. Kdyby jsi nebyl debil, tak by jsi ten článek pochopil a neptal by jsi se jako vůl. Člověk , který tam byl, ti dá hafo pravdivějších informací, jak tvé bakalomédia s vyžraným reportérem, který je 100km v hotelu od dění.

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.