Reklama

neděle 9. září 2018

Voda je život

Aleš Macháček 
9. 9. 2018    E-republika
S nápadem na výstavbu přehrad o překot je to jako s mojí známou, co si koupila sud na vodu pod okap za víc než 12 litrů (neboli Kč 12.000,-) a pak se celé měsíce dívala, jak se na dně sudu rozmnožují pavouci.

Prvním předpokladem pro překonání tohoto nového typu ekologické krize bude změna myšlení. Do staveb budoucích přehrad a záchrany lesů by nadále neměli mluvit aktivisté, jejichž nevyřčeným ideálem je divočina bez lidí. Za současné klimatické situace se dosavadní lhůty povolování staveb stávají překážkou, která bude doslova ohrožovat naší existenci. Zejména, když se letos tak názorně přesvědčujeme, že voda je nejdůležitější životní potřebou...
Jaroslav Bašta, Nová republika
Podle toho, co jsem od pana Bašty četl, je to sympatický, milý člověk. S jeho články lze většinou souhlasit. Nevím sice, koho myslí těmi aktivisty, jejichž nevyřčeným ideálem je divočina bez lidí, ale to budou ekoteroristé. Pan Janda nebo jiný spřátelený orgán s nimi vbrzku zatočí. Avšak pojmutí letošního sucha jako nový typ ekologické krize je označení nehodné pana Bašty. Krize je vyvolána dopadem naší (bílé) civilizace na planetu Země, ví se o ní dlouho a její řešení musí být globální.

Změna myšlení, po které pan Bašta volá, pozvolna začíná. Je to po zásluze stále více rezonovanými hlasy z USA, hlasy Noama Chomského, Naomi Klein a dalších aktivistů jako Yanis Varoufakis, ekonom Evropského jara, DiEM 25. Ten ze své zkušenosti ministra financí získal představu, kde vzít peníze na přehození výhybky. Výhybka by byla možná, je třeba vybrat tu správnou kolej.

V Německu meandrují potoky do původního tvaru. Sice tím nedoženou 4 až 6 metrů výškové ztráty podzemní vody, ale aspoň se snaží. Kde začít, to je ta otázka, a Němci začali tam, kde nemohou napáchat mnoho škod a hlavně to neohrožuje zisky koncernů.Řeka Střela s délkou přes 100 km a povodím téměř 1000 km2 je citlivým barometrem nejen na srážkovou vodu, ale i na ostatní atributy našich zásahů do přírody. Vzrůst spotřeby vody v oblasti od Žatce ke Stříbru a nová místa odběru podzemních vod, ztráta původních vodních mlýnů, pravděpodobně ztráta lesního porostu. Možná že zisk a prodej pitné vody je příčinou častějšího vysychání.O cenách a prodeji více na Pravdě o vodě Radka Novotného. Je možné, že reformou správních složek, kdy Střela připadla s. p. Povodí Vltavy, nejsou peníze a lidé na zpracování studie o nejvhodnějším způsobu prevence skutečné krize. Je možné, že ministr zemědělství nemá správné podklady po ruce.


Když se dívám na konec své diplomové práce s názvem Vodohospodářská studie toku Zubřiny, čtu jména Dub, Němec, Moudrý, Špánek, Votruba, Broža. Ptejme se studentů, které profesory ctí a považují je za skutečné odborníky, ptejme se po celém světě ale i v hospodách v jednotlivých povodích. Sestavme skupinu lidí znalých, na které se spolehneme pro jejich vědeckou erudici. Najděme skupinu vodohospodářů, kteří označí tu trať před námi. Jistě tu mezi námi jsou.

A hlavně: Nikdo to za nás neudělá. Jinak budeme skutečně těmi, kteří si nedovedou sami pro sebe čerpat podzemní vodu, a proto to mezinárodní firmy dělají za ně.

Zelený investiční program Evropského jara:
Budeme transformovat evropské hospodářství směrem k budování ekologické, sdílené prosperity. Dnes jsme nepřipraveni pro měnící se klima. Mnoho obcí nemá dostatek prostředků na přechod k udržitelnějším zdrojům energie. Jiné postrádají schopnost chránit občany před ekologickými katastrofami. To není jen nebezpečí pro evropské občany. Je to také zmeškaná příležitost obnovit infrastrukturu kontinentu v kontextu udržitelnosti.
Carpe diem...


Související články:

23 komentářů :

 1. Voda nyní začíná a končí u každého z nás. My jsme díky laxnosti správních orgánů přišli o pitnou vodu ve studni - stačilo k tomu nějakých 20 let, kdy celá vesnice nemajíc kanalizaci vypouští své splašky trativody do podzemí. Takže si vodu na vaření musíme dovážet a z naší studny se stala voda užitková v hodnotě nachytané vody do sudu. Správní orgány obce, které jaksi silně zaspaly co se týká rozvedení vody a kanalizační sítě se tváří, jakoby se jich žádné problémy netýkaly, ač velmi dobře vědí, jaké to dědictví (bohatství) budoucí generaci v podzemí předají. Občané zase mají na paměti, že likvidace odpadních vod něco stojí a tak raději šetří na své výlety k moři. No a my, naše rodina šetří fakt každou "kapku" vody. V kuchyni sbírám do kýble veškerou vodu od linky, která neobsahuje chemii (jary apod.). Neprovozujeme myčku na nádobí, jedeme na klasiku a mohu říci, že denně našetříme až 50 litrů vody, kterou odneseme rostlinám na zahradu. A to i nyní, když začalo přeci jen pršet, voda se dává stromům, které jsou dlouhodobě ošizené o vodu z podzemí. Díky těmto opatřením jsme letos udrželi zahrádku v chodu a sklidili jsme ovoce i zeleninu. Sbírání vody a odnášení ven není nic příjemného, ale lze říci, že se jedná o věc prospěšnou. A taky to nese další výhodu - nemusíme tak často vyvážet jímku, protože nám praktiky našich spoluobyvatel, kteří se odpadních vod zbavují na vrub přírody hodně vadí. A podotýkám, že se již objevují signály, že hlubinné vrty do 30m již začínají vykazovat nevhodnost k pití. Takže ani nemusíme litovat, že nemáme na pozemku vhodné místo pro takový vrt, byl by možná k ničemu. A sousedi se všichni cachtají ve svých bazénech a na podzim je pěkně i s tou chemií vypustí ven, do přírody a jedna rodina se zase chlubí, že s touto vodou zalévá. No, nekupte to!
  Sims.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 11.16 Pamatuji vesnice krátce po válce. Dobytek v každém dvoře, močůvka protékala z hnojišť na "main street" a na návsi do rybníčku kadila hejna hus a kachen domácích. Hnojiště byla z devatenáctého století, ne-li starší. Místo trativodů byly senkrůny, někde praly domkářky prádlo ve strouze, kde byly, kromě vody, hektolitry močůvky... Ve velkých statcích, jako u strýcova bratra, byly v centru HNOJIŠTĚ - ZLATÝ DŮL SEDLÁKA ... a vedle, několik metrů, byla studna. Když její vodu pili koně a dobytek, mohli ji pít i lidé, ne? Jenom dnes s tím naděláte a proto jsou skleníkové děti samá alergie. Dodnes piji v lese z potůčků a ze studánek (voda musí odtékat!). Chápu, že si paďouři tahají do lesa pivo... ale koupenou vodu v PETkách nosit do lesa k potůčku... to je hodné Brněnské a Pražské kavárny.

   Vymazat
  2. možna že vrty ohrožuji životy ale co ja znam z okoli tak ty hlubine vrty živi nejmeně severni čast prahy a přilehle obce nevim co by potom marnotratni pražaci pili až jednou dojdou aže dojdou napovida nesmyslene a buranske kaceni lesu na těmi vryty jen tak na okraj ta voda je tak dobra že ji odjakžiova davali i novorzencum a kapitalisti ji dodnes přeprodavaji jako kojeneckou pulitr za deset

   Vymazat
  3. takovy miliarař či chudy milionař tak tomu je u konečniku šetřeni jakousi vodou zato chudi vovčani těch je jako much ale vody vypusti vic jak všichni miliardaři nasvětě dohromady a toje ta nerovnovaha

   Vymazat
 2. Ta představa, že ekologové se stvořili pro ochranu přírody je scestná. Oni se zrekrutovali čistě z řad společenských buzerantů, kteří pro svůj kuří mozek musí spoldit něco, čím nakonec budou lidem a společnosti hodně, ale hodně škodit. Je to zvláštní druh lidí, který se tímto způsobem ukájí. Jsou to ti, které činí nejšťastnějším, když nakonec sousedovi vyhoří dům a nebo když kůrovec sežere naše lesy. Pobavila mne snaha některých občanů - ale buzeranty proti humanitě se stávají i obce - opět zablokovat výstavbu dálnice z Opatovic na Mohelno a Olomouc - protože jen několik set metrů od jejich domů povede dálnice a po nich budou jezdit auta. Jen si představme požadavek občanů, aby dálniční přivaděče do měst šly pár set metrů od jejich domů? Dnes jsou to sotva desítky metrů od silnic, po kterých se prohání třeba motorky s vykuchanými výfuky a 110 dB právě v noci, kdy jim nepřekáží jiná vozidla.Tedy s budováním "ekologické sdílené prosperity" (jak krásná, ale prázdná slova!) jsme na tom podstatně hůi, než za socíku. Ten aspoň uměl stavět přehrady, vyrábět ekologicky čistou energii bez růžových keců, udržet v pořádku lesy, budoval či obnovoval rybníky, "kde se koplo, tam byl pramen". Voda byla "za babku", třešně při jejich nadúrodě nestály 120 kč, ale jen 4, jablka v září v obchodech nestála 60 Kč, ale ta lepší jen 6 Kč, na štrůdl byla za 2 Kč. Hlávkový salát dnes za 22 Kč, tehdy za 1 kč. Jak je to možné, že ten socík uměl tak hospodařit, když jinak bylo vše špatné. Co naše kapitalistické komando udělalo špatné, že pozměnilo klima u nás k horšímu - a proč to udělalo - abychom se snadněji přizpůsobili migrantům z asijských a afrických pouští??? Proč tak košatě napadla blbost lidi v EU a třeba ne v Rusku? Asi jsme proto hnáni do nenávisti a rasismu proti Rusku. Prosím nechvástejme se, kolik lidí jsme povraždili díky mírovým misím a našim tankům, kterými se producírujeme tam i onde, jen ne doma na Národní třídě. Prostě děláme Národní třídy jinde. Ale ptal se nás snad někdo, zda chceme být okupanty cizích zemí? Teda to se máme po staletích, co Češi demonstrovali svoji mírumilovnost, čím chlubit! Spoluporodili jsme novou podobu euroatlantického nacismu - se vším všudy, byť někdy na ruby, když mocipáni pro svůj bysnys si vymysleli bič na lid v podobě kolonizace jejich země nepřizpůsobivými, kteří už je naučí skákat, jak kapitál píská!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Anonymní9. září 2018 11:17 "Ta představa, že ekologové se stvořili pro ochranu přírody"
   Jenže nejsou to ekologové, kteří by vyhubili většinu hmyzu, který je potřebný rostlinám a ptákům, atd. Viz - v Německu: zjistili úbytek 75 % hmyzu. A u nás také známe, že čelní sklo auta bývá po jízdě čisté, ne jak před desítkami let, kdy bývalo plné mrtvolek.
   Obecné odsuzování ekologů je na škodu, nezpůsobili ničení přírody. Škodlivý vliv mnoha dálnic s následnou nabídkou desítek názvů jogurtů, pramení jinde.
   Ekonom >< Ekolog

   Vymazat
  2. 12.46 Nedělejte z komára velblouda. Když je mokro a jsou trvalé louže, množí se komáři. Když je such jako letos, že vyschly i věčné "nádržky" v odhozených starých pneumatikách a v mokřadech se práší, nemají se komáři kde přemnožovat, dokonce ani kde množit... je jich méně. Ale od čeho jsou krásně vypasení hmyzožraví ptáci? A rejsci také nezmizeli. V popelnicích rozpálených a vysoušených sluncem se samozřejmě také daří méně muším larvám... ale kde jsou barbaři, ať již z dřívějška z Balkánu, nebo z nové Africké vlny - a jejich multikulturní smetiště, tam je much jako jindy.

   Vymazat
  3. Ad.12.46 Málo hmyzu? Žiji na venkově, nikdy jsem nemusel mít v domě mucholapky a insekticidní prostředky. Mám nyní na zahradě velké mraveniště lesních mravenců a asi padesátku mravenišť v trávě těch rezavých či černých, u jímky na odpad do kompostu musím mít trvale postřik a v domě tucet mucholapek. Předloni nebylo pro mouchy na stropě vidět, že je bílý. Tak nevím, ale mám pocit, že je tomu naopak, že jsme zahmyzovaní a je otázkou, kdy přijdou štěnice, blechy a vši. Jedno pozitivní: stovky jiřiček, vytratili se ale vlaštovky a také vrabci. A v obci nemáme barbary - migranty, ale barbary statkáře, rozlévající močku a courající hnůj ze stájí po celém katastru. Takže k hmyzu ještě ten puch, který je sice zakázán v místech hřbitova v Letech, ale dovolen v místech obydlí lidí.

   Vymazat
  4. Ještě přidám:
   Snad se v Německu vědci nespletli, když počítali kus po kusu biliony hmyzu a nedopočítali se 75% kusů, asi ne druhů.
   Před desítkami let psal vědec R., že na Moravě je černozem mrtvá - mikrobi či které potvory byly vyhubené chemickými hnojivy. To ví kdekdo, nejen žáci ZŠ a SŠ, že chemie je xxx
   Ale pořád nevěřím, že hlavní smysl ekologů je škodit. Jak v diskusích bývá. Naopak!

   Vymazat
  5. základní úkol ekoteroristů byl snižování cen pozemků ve prospěch zahraničních "investorů", zejména němců, kde banky vytvořily programy pro nákupy krajiny v čr, teď sena a slámy, aby nemuseli snižovat stavy.

   Vymazat
 3. Vidím to,že slovo znárodnění,které je opakem slova privatizace a způsobuje osypky a hrůzu mnohým spoluobčanům je nutné oprášit a použít v zájmu zachování života našim potomkům.Neustálé žvanění, co by se mělo a nic se vlastně nepodniká způsobí vbrzku katastrofu obrovských rozměrů.Na nic nejsou peníze, ale údajně i chudým se u nás údajně žije dobře s čímž nesouhlasím.Je nutné znárodnit vodu a celé vodohospodářství. Zvýšit skokově spotřební daň na benzín a naftu a přestat pěstovat řepku a kukuřici,plodiny které pole doslova vysušují.Pěstovat plodiny našich předků.Daně z paliv investovat do vodohospodářství a rozšiřování dálnic platit jen z prodeje a provozu automobilů atd...,ale to by se muselo chtít.Kdysi napsal Jan Werich: Neříkej,že nemůžeš,když nechceš. Brzy přijdou dnové,kdy budeš chtít,ale nebudeš moci.

  OdpovědětVymazat
 4. Šetřit vodou je primárně zavádějící. Voda se neničí, voda se znečišťuje! I když vodu použiji jakýmkoliv způsobem, tak je stejně stále v koloběhu. Zásadní věcí je vodu zadržet v krajině a v podzemních vodách! První co je potřeba, tak oživit půdu a lesy, obnovit mokřady, bažiny a pokud možno původní koryta řek, budovat rybníky a teprve potom přehrady. Přestat pěstovat rostliny, které těžko zadržují vody v půdě, např. řepku. orat pole po vrstevnicích od spodu atd. Pokud budu šetřit vodu ve vodovodu a kanalizaci, tak stejně nic neušetřím, protože vodárna musí dodržet technologické minimum úpravy vody a stejně by potom zavodňovala kanalizaci aby se neucpala.....A samozřejmě zdroje vody znárodnit nebo vykoupit zpět!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Co máte za problém s řepkou v souvislosti se zadržováním vody v krajině?Vy jste agronom?

   Vymazat
  2. Na řepce je celosvětově popsáno 71 mikroorganismů vyvolávající onemocnění rostliny, v podmínkách střední Evropy pak jde o 57 druhů škodlivého hmyzu. Škůdci přitom napadají ozimou řepku po celý rok, jednotlivé druhy ale představují riziko v různých fázích vývoje porostů. To v praxi vede k nutnosti opakovaně porosty řepky vůči škůdcům chemicky ošetřovat, a to zase vede k likvidaci v půdě potřebných mikroorganismů ústící do takzvané „mrtvé půdy“. Taková půda ovšem není schopna efektivně zadržovat vodu a krajina ztrácí svou retenční schopnost.

   Vymazat
  3. A že by někdo také porovnal, kolik vody spotřebuje průmysl, zejména doly, hutě a slévárny, dopravu nevyjímaje?Jakož i jaderné elektrárny a potravinářství včetně zemědělství. To potom tvorba HDP a vývoz z naší kolonie s položkou "spotřeba vody" začne vykazovat jiná čísla, aspoň si myslím.

   Vymazat
 5. revitalizovať lesy a parky - všade, na jedno auto desať stromov

  OdpovědětVymazat
 6. Nejlepsi - nejvice konstruktivni prispevek, napsal nick satan (12:41) - jine reseni neni !

  OdpovědětVymazat
 7. Přehrady proti suchu asi nebudou to pravé ořechové, neboť pod přehradami se projeví tzv efekt "hladové vody" jejíž přičiněním, se řečiště pod přehradami stále více zahlubuje a dochází tím k dalšímu vysušování krajiny. Jinými slovy, přehrady jsou sice schopné vodu zadržet, nicméně jsou zodpovědné za vysušování krajiny pod těmito přehradami.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Naprosto souhalasím s tímto příspěvkem. Přehrady jsou zhouba kajiny a nepřispějí k zadržování vody To snad je jasné i idiotovi,který nestudoval UK.

   Vymazat
 8. Vážený pane chytrý. Pan Bašta konstatoval své poznatky z hlediska normálního člověka, Vy se nám snažite jeno podsouvat vědetské poznatky. Jděte do prdlele. Lepší je poznatek který vidím než Váš euro.
  Václav

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Doplňuji k 23:07
   Pro udržení vody k krajně je lepší využiti malých zádrřných rybníčů (louží) na potůčcích a na větších řekách takzvaných polrůch a mokřadů. Zaručeně je to lepší než drahé přehrady. A hlavně je dobré aby pozemky- ktré byly už dříve zakazány pro výstavbu z důvodu možného zatopení se do tohoto statusu vrátili a pojištovny nepostkytovali náhrady. Každá stavba v zátovové oblasti je rizikem pro stavby které jsou pod ní a to se týká i mostů a a lávek přes potoky a řeky.
   Zodpovědnost je na stavebních komisích příslušných komisích od obecních po krajské. Ale ne nějaké abstraktní ale skutečné hmotné za jejich hlasování, tj. poměrné k jejich hlasům. Od předsedy - výboru - ke členům komise.Ti členové jsou většinou jenom takový užiteční itioti. Nakonec stejné je to i vyšších státních orgánů .
   Václav

   Vymazat
 9. Aspoň jednu by "demokrati" postavit mohli. Aby nemuseli poslouchat, že všechno ostatní postavili zločinní komunisti.

  OdpovědětVymazat
 10. Žiji sice ve městě,ale mám kliku mám u domku malou zahrádku, kde mi rostou rajčata,okurky,fazole,papriky a trochu bylinek. Letos už věřím na změnu klima, nepršelo, proto mám u každého okapu bečky, ve dřezu kyblík a co v kuchyni opláchnu, tak do něj zachytím. Divili byste se co vody za den nachytám, po oprání zeleniny,propláchnutí špaget, slítí vody z brambor.. Díky nachytané kýblvoďě zahráčka sucho přežila. Přemýšlím zda voda z vany po koupeli by šla využít na splachování WC, ale chybí mi technícké řešení a zručnost. Kdyby strana Zelených místo politikaření pomohla zájemcům s takovými projekty asi by to tolik nestálo,vodu by to šetřilo a Veolii ubralo zisk. Přatelé co vy na to?

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.