Reklama

čtvrtek 13. září 2018

Čína investuje desítky miliard do Afriky, kontinent najednou ekonomicky roste

mbi13. 9. 2018  colonelcassad.livejournal.com a Eurasia24
Co nešlo celá desetiletí, najednou jde. Jak Západ přichází o svoji globální dominanci, začíná se ekonomicky dařit i Africe. Tahounem růstu černého kontinentu je Čína a její investice.


Nejvyšší čínský představitel Si Ťin-pching oznámil, že Čína podpoří rozvoj Afriky částkou 60 miliard amerických dolarů, současně že pak nebude od řady nejchudších států tohoto kontinentu požadovat splacení dluhů a úvěrů vyplývajících z mezivládních půjček poskytnutých těmto státům Čínou.

Podle deníku The Wall Street Journal (WSJ) to Si Ťin-pching prohlásil během svého vystoupení na zahájení dvoudenního Fóra spolupráce Číny s Afrikou v Pekingu. Podle WSJ prezentoval Si Ťin-pching čínské úřady jako věrohodnou sílu spolupracující s africkými zeměmi v oblasti hospodářského rozvoje, snižování chudoby a boje proti ohrožování regionální bezpečnosti.

Během svého vystoupení také zdůraznil, že Čína „v rámci investic v Africe nijak nesleduje své vlastní politické zájmy“. Vystoupení pak uzavřel tím, že „...nejkvalifikovanějšími pro to, aby posoudili, zda se čínsko-africká spolupráce rozvíjí úspěšně, jsou samotní Číňané a obyvatelé Afriky“.

Kritiku čínských aktivit vycházející z předpokladu, že čínské investice mohou prohloubit nadcházející africkou dluhovou krizi, Si Ťin-pching odmítl.

Investice ve výši 60 miliard dolarů vloží Čína do ekonomik afrických států v průběhu následujících tří let. Si Ťin-pching přislíbil africkým státníkům poskytnout podobnou pomoc i na předcházejícím summitu spolupráce v roce 2015. Z uvedeného objemu investic budou podle WSJ cca 35 mld. $ představovat zejména dotace, půjčky a úvěry, dalších 10 mld. bude využito na založení Čínsko-afrického úvěrového fondu rozvojových projektů a 5 mld. $ půjde na podporu importu z Afriky. Zbývajících 10 mld. $ proinvestují v Africe podle předpokladů Pekingu soukromé čínské firmy a společnosti.

Kromě toho v příštích třech letech pomůže Čína africkým finančním institucím vydávat v Číně dluhopisy, dodal Si Ťin-pching.

Jedná o výrazné navýšení snahy o posílení čínského ekonomického vlivu v Africe. Posílením hospodářských vztahů s africkými zeměmi prostřednictvím úvěrů a rozsáhlých infrastrukturních projektů Čína ve střednědobé i dlouhodobé perspektivě nevyhnutelně posílí svůj vojenský a politický vliv na africkém kontinentu.

Není pochyb o tom, že v nejbližších 10 letech vzroste do Afriky i dovoz čínských zbraní a vojenské techniky – a zřejmě tam kromě vojenské základny v Džibuti vzniknou i další vojenské objekty zajišťující ochranu čínských investic.

Čína přitom nabízí africkým zemím velmi výhodné podmínky spolupráce, neboť je považuje za své dobré obchodní a hospodářské partnery (na což Číňané obzvláště poukazují), a nikoli za ekonomické kolonie „vysávané“ za účelem maximálního zisku. „Ekonomická vděčnost“ těchto států pak může mít svůj odraz i v politické podpoře včetně podpory v OSN.

K lepšímu objasnění toho, jak velké prostředky vynakládá Čína na prosazování svých ekonomických zájmů v Africe, lze uvést, že podle různých odhadů tam od roku 2000 do současnosti vynaložila 130 až 150 mld. $.

A nadále také roste obchod Číny s Ruskem. Podle zprávy zveřejněné Hlavním celním úřadem Čínské lidové republiky vzrostl objem obchodu mezi Ruskem a Čínou za leden až duben letošního roku o 27,3 % na 31,1 mld. dolarů.

Objem vývozu z Číny do Ruské federace se za totéž období zvýšil o 21,1 % a dosáhl hodnoty 13,9 mld. $. Čínský import ruského zboží a služeb vzrostl o 32,8 % na 17,2 mld. $.

Obrat vzájemného obchodu mezi Ruskem a Čínou na konci roku 2016 vzrostl meziročně o 2,2 % a dosáhl 69,52 miliard $. V roce 2017 se toto číslo zvýšilo o 20,8 %, na 84,07 miliardy dolarů. Jen za duben představoval obchodní obrat mezi Ruskem a Čínou 8,1 mld. $.

Podle údajů ruského Ministerstva pro hospodářský rozvoj byla ČLR v roce 2017 největším investorem do ekonomiky RF, když její investice v daném roce představovaly kolem 25 mld. $.

Celkově lze uvést, že Čína postupně opouští svůj tradiční „izolacionismus“ a uskutečňuje vnitřní transformaci podle vizí a programu svého lídra Si Ťin-pchinga. Zřetelně tak demonstruje, že je připravena stále aktivněji vstupovat do vojensko-politického i ekonomického dění mimo vlastní hranice.


- - -

15 komentářů :

 1. No jo vliv Číny a Ruska roste dobře to dělají postavit jim montovny a naučit pracovat.

  Hon na čarodějnice kvůli pravdě:
  https://aeronet.cz/news/policistu-a-fanouska-spd-ze-sumperka-vysetruje-policejni-inspekce-kvuli-videu-z-krety-kde-natocil-topici-se-krestanske-migranty-v-muslimskych-habitech-idnes-opet-nalepkuje-aeronet/


  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Babiš se svou pomocí Africe bude dvojka
   (nebo první odzadu ?)

   Vymazat
  2. Pořád zlý Babiš, stále dokola. Já nevidím, že by jakkoli porušil to, co ve volbách slíbil. Jen vše nejde na lusknutí prsty:

   Andrej Babiš pro PL ostře proti EU: Stojím za Orbánem. Telička je zrádce. Poche ministrem nebude

   https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Andrej-Babis-pro-PL-ostre-proti-EU-Stojim-za-Orbanem-Telicka-je-zradce-Poche-ministrem-nebude-551260

   Babiš cizím firmám: Nechte nám peníze v Česku!

   https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Babis-cizim-firmam-Nechte-nam-penize-v-Cesku-551244

   Vymazat
  3. Anonymní13. září 2018 14:54
   „Pořád zlý Babiš, stále dokola.“
   Ten Babiš je stále v permanentním střetu zájmů. S tím nic neuděláte, i kdybych Vám věřil, že je Vám to líto. Píšete: „Babiš cizím firmám: Nechte nám peníze v Česku!“
   Jaká je realita, viz ty Parlamentní listy:
   „Šéfům nejvýznamnějších zahraničních firem vysvětlil, že veřejnost vnímá odchod zisků negativně. „Chci, aby ukázali, že už tady peníze investují, a aby investovali ještě více. A tím pádem se zbaví nálepky, že berou tolik peněz pryč,“ uvedl Babiš.“
   Rozumím tomu tak, že Babiš je prosí o nějaká gesta, aby veřejnost sklapla. Jinak jako předseda většinové vlády, má možnost tuto záležitost řešit zákonnou úpravou. To samozřejmě neudělá, je ve funkci právě kvůli prospěchu těchto subjektů. P.K.

   Vymazat
  4. Jenže A.Babiš peníze vydělal, když nebyl ve "střetu zájmů". Vstupem do politiky si nijak nepolepšil, spíš naopak: jdou po něm, kdo to nevidí, je slepý. To, že se tam pořád drží, je samo o sobě "hrdinský čin".
   Priorytou je funkčnost systému, a tu např. SPD nezajistí, protože bude bojovat v podstatě o hlouposti, které i kdyby byly prosazeny (přímá demokracie...), nijak ekonomice nepomůžou, naopak. A buďte si jistí, že Okamura by vládu nesestavil, dopadl by podobně, jako Vít Bárta, a navíc, v EU by s ním nikdo nemluvil, kvůli mnohým jeho příznivcům.
   Navíc, T.O. má mnohem větší motivaci v politice zbohatnout, než A.B...

   Vymazat
 2. Tomu článku moc nevěřím,Číňané zase takoví dobráci nejsou a zplundrovaní Afričané do Číny utíkat nebudou.Hádejte kam budou utíkat?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Budou utíkat tam, kde nebudou muset pracovat, kde se budou moci potloukat a protloukat na úkor pracujících místních... a Číňané by jim rychle ukázali zač je v Číně miska rýže... KDO NEPRACUJE, I KDYŽ MÁ A MŮŽE, AŤ NEJÍ! TOHLE JSME V PADESÁTÝCH LETECH MĚLI V ČÍTANCE.

   Afričané se zplundrovávají navzájem, protože nikdo nepracuje a jenom kouká, koho oloupit a zotročit, jak nejlépe parazitovat... Číňané tam, stejně jako kdysi Němci, zavádějí pořádek! Paul von Lettow-Vorbeck by měl být kancléřem místo Merkelové a v EU místo Junckera. Za něho se černoši chovali slušně a pracovali i v Africe.

   Vymazat
  2. 12:33 Přesně! A nejen Tanganijka prosperovala. Německá Jihozápadní Afrika se stala domovem pro statisíce Němců, kteří tam byli svrchovanými pány a místním lidožroutům, různým těm Herrerům apod. předali základy kulturního chování! A sami si žádnýho z nich, aby je čímkoliv "obohacoval" do Německa nepustili! A proto bývávali hrdými Němci!

   Vymazat
 3. Tohle je ta správná "politika" evropští a US debilkové..

  OdpovědětVymazat
 4. Kdyby tam Čína víc expandovala, mohlo by to zmírnit migraci.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Omyl, ty gumový čluny jsou už teď čínský. Kriminální živly, islamisty, cvoky z afrických raplhausů, chudinu a celou okrajovou společnost je potřeba v co největším množství přesunout do Evropy - než se začne s budováním nové Afriky.

   Vymazat
  2. Co se divíte. Parazitizmus je vlastně kapitalismus.

   Vymazat
 5. Afrika ekonomicky roste díky Číně? No to je přece nedůležité, důležité je to, že na oslavy loupeživých rytířů v Mošnově přiletěl bombardér B-52 a plebs se bude moci zblízka podívat na skutečný americký nástroj na šíření pravdy a lásky ve světě, díky kterému máme dodnes dostatečný proud imigrantů z Vietnamu. Jakápak ekonomika, ničení s cílem "America first" :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jourové, ééé, pardon joudové se mohli podívat, co je bylo připravené od padesátých let 20. století kdykoliv ugrilovat a zplynovat na atomy, na atomové pánvičce Uncle SAMA - kdyby se Amíci nebáli téže laskavosti od Sovětů. Ale klídek, amifilové. O nic jste možná nepřišli. Ty hodné americké mašinky, starší než jejich nejstarší aktivní piloti, to ještě mohou v rámci DRANG NACH OSTEN kdykoliv udělat - a Rambové nezaváhají, ani John Bull, či Frantík. Ivanům nezbyde, než se bránit stejnou mincí. A my budeme tam, kam jste se (nebo vaši rodičové) procinkali klíči v děvětaosmdesátém. Zničená civilní obrana, zlikvidované prostředky ochrany obyvatelstva proti ZHN, i zrušené chráněné vodní zdroje PRO PŘÍPAD VÁLKY (tedy ne před Veolií) atd. atd. atd. Tak si ten B-52 řádně prohlédněte...

   Vymazat
 6. Tak vidíte, Čína, která Africe nic nedluží, přispívá rozvoji "černého" kontinentu. A země, které jako koloniální vrchnost Afriku rabovali, by ji rádi rabovali i dnes a když to nejde, tak aspoň obchodem s "bílým" masem, migranty. Ale jak přinutit EU diktatury ke změně vztahu ze zločinného na aspoň obchodní, když už ne altruistický. Ano, je čas platit reparace za války a utrpení obyvatel Afriky, způsobené Západoevropany! Tedy především jejich kapitálem!

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.