Reklama

čtvrtek 13. září 2018

Co se děje ve Venezuele

13.9.2018   Tribun
Na svůj dotaz jsem dostal jedinou kloudnou odpověď od Morybunda, a protože napsal něco, co si jinde nepřečtete, ale napsal to doprostřed flamu, rozhodl jsem se to vytáhnout:

Dobrý den,
na twitteru jste položil do pléna otázku „Co se dnes děje ve Venezuele?“. Omlouvám se, že se na ni pokusím odpovědět zde, poněvadž twitterový účet nevlastním a myslím, že tam je snad i nějak omezen počet znaků, takže se příliš rozepisovat nelze. Začal bych asi tím, že je skutečně nutno se na celou věc podívat bez klišé o socialismu. Tato klišé jsou totiž pouze jedním z nástrojů neoliberální pravicové propagandy, ovládající téměř celý svět. Dobře to popsal v jedné své úvaze Andre Vltchek na příkladu ČLR – když se tam něco podaří (přehrada Tři soutěsky, lunární vozítko, železnice do Lhasy…), tak je to jedině proto, že opustili „zatuchlý socialismus“ a vydali se cestou „volnotržního kapitalismu“, když se něco nepodaří, tak se to nepodařilo v komunistické Číně…

Diskreditace všeho levicového po celém světě je v běhu již desítky let a ze strany neoliberálů jde o věc pochopitelnou, leč notně průhlednou, vyčpělou a hloupou. A tak i v případě Venezuely musí být každý článek (který navíc nikdo není schopen napsat o vlastní invenci a podložit jej fakty z vlastního studia zdrojů, ale pouze otrockými překlady korporátních výstupů největších tiskových agentur) začínat slovy „v socialistické Venezuele“ a končit „také nedostatek toaletního papíru“, aby si každý p.t. občan správně dovodil kýženou rovnici, že cokoliv nalevo=socialismus=hlad, bída a neštovice. Venezuela je požehnáním pro globální kapitalismus, který v ní má opět svůj příklad „nehodný následování“ pro všechny, kteří by se snad opovážili jít vlastní cestou.

Konkrétní fakta bez frází o socialismu jsou asi taková, že ROPA. Ta tvoří více než 90% exportu a při dnešních tržních cenách tak zkrátka nejsou peníze. Diverzifikace průmyslu na jiné exportní komodity (v případě Ven. třeba hliník) byla započata, ale skrze výše popsané zatím nedokončena. Dá se říci, že s dramatickým propadem cen ropy před pár lety se zastavilo téměř vše – především budování dopravní infrastruktury, která byla pro další rozvoj ekonomiky klíčová. Nebyly zkrátka peníze. Do toho, proč si to nepřiznat, vstupuje také neschopnost a korupce – nicméně, proč si to opět nepřiznat, ta tam byla i před Chávezem a Madurem.

Třaskavá směs „mismanagementu“, nízkých cen ropy, neutuchajících snah opozice o „změnu“ (všemi prostředky) a zahraničních sankcí je příčinou současného neutěšeného stavu věcí. 

Podle všemožných průzkumů (které jsou, pravda, problematické), je však obyvatelstvo kritické jak k vládě, tak k opozici zhruba stejnou měrou.

Opozice si nabíhá také tím, že se obrací ke Spoj. státům ve stylu Zvacího dopisu, což i zavilý antimadurista považuje za nepřípustné. Vláda je také pod tlakem početných skupin „grassroots socialistů“, kteří naopak požadují daleko radikálnější přístup k řešení krize. Ti stojí neochvějně především za odkazem Cháveze a jsou k vládě a systému kritičtí zleva. Hodně lidí z Venezuely emigruje z ekonomických pohnutek do okolních zemí – stejně jako za Cháveze do Venezuely emigrovaly miliony Kolumbijců. V okolních státech však nezřídka čelí opovržení – co naplat, když vládu ve většině okolních zemí dočasně převzali pravicoví populisté a ti hrají na nacionální strunu.

Řešením vlády na tuto situaci je v současnosti probíhající denominace Bolívaru a jeho navázání na kryptoměnu Petro, která je kryta ropným bohatstvím a Petro Oro, která je kryta zlatem. Jedno Petro=60 dolarů=3600 nových Bolívarů. Vzhledem k tomu, že jde o poměrně sofistikovaný, dlouho připravovaný a nákladný systém, někteří analytici předpokládají, že Venezuele v tomto pomáhalo Rusko. Cílem je obejití zahraničních sankcí a oslabení, či zničení černého trhu s dolarem, který nabyl neuvěřitelných rozměrů (také díky vlivnému protirežimnímu webu sídlícímu v USA, který denně určoval nesmyslně nadsazené směnné kurzy, které pak prodejci ve Venezuele automaticky používali). Různých pokusů o ekonomické oživení tam už bylo několik, ale vždy mi připadaly takové „ad hoc“ a šité horkou jehlou, tento pokus s Petrem snad bude úspěšnější.

Závěrem snad jen tolik, že ve Venezuele to dnes opravdu není jednoduché, ale označit to jako vinu socialismu je stejné sofisma jako „Co jsi neztratil, to máš. Neztratil jsi rohy? Tedy máš rohy!“ . Příčiny krize jsou vícevrstvé, částečně domácího, částečně zahraničního původu. Řešení musí být systémové a nebude hotové za týden. Patrně bude muset dojít i ke změnám na nejvyšších postech a je otázka, jak to dotčení budou přijímat. Doušku o „vidíte, to je socialismus v praxi“ snad nejlépe popírá realita, kdy mnozí Venezeulané, kteří nemohou současnému vedení státu přijít na jméno, při vyslovení jména Chávez jihnou a vzpomínají na „staré dobré časy“. A Chávez, jak všichni dobře víme i díky masmediální masáži, byl přeci socialista jako řemen.


- - -

 

19 komentářů :

 1. Na otázku, co se děje ve Venezuele, je jednoduchá odpověď a to, že se tam děje za posledních několika desetiletí pořád stejná věc a to, že Venezuela chce jít vlastní cestou a nechce sloužit fašistickému státu USA a jelikož se to USA nelibí, tak tam už po několikáte připravuje USA barevnou revoluci s cílem totálně rozvrátit Venezuelu. Venezuela má jedny z největších zásob ropy na světě a USA tyto zásoby potřebuje si vzít a nejdůležitější je, že USA to chce zadarmo, aby tyto zásoby ropy dostali Američani zadarmo, aby zisky byly co největší a Venezuela neměla z toho vůbec nic. To je hlavní z Venezuely.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Své osvobození od Husajna, které Iračané až tak moc nechtěli (druhý důvod agrese USA v Iráku, když se chemie nepovedla) dodnes tento stát splácí Američanům ropou zdarma! Očekávejme, že brzy Amerika sesadí ve Venezuele legitimně zvoleného prezidenta a Venezuela to draze zalatí! (Že by ropou zdarma?) M.R.

   Vymazat
  2. 19:53 Otázkou je, zda USA na to v současnosti ještě "mají sílu" ? Kdyby to bylo tak jednoduché, už by to provedly zřejmě dříve. Lze předpokládat, že "ve hře" jsou ještě další hráči...

   Vymazat
  3. 19:04 Dobře jste to napsal a o to jde usa zmocnit se ropy.

   Vymazat
  4. S Američany jsem udělal jednu zkušenost, že se na vás pořád usmívají a všechno je OK i když jsou po uši ve sračkách a při první příležitosti vás napálí a okradou a nepovažují to za něco špatného, ale naopak, považují to za svoji chytrost a vaši slabost a blbost. Americká povaha je přesně zachycená ve filmu "Podraz", kde všichni ti diváci drželi palce hrdinným podvodníkům, ale když se octnete na straně podvedeného dojde vám jak Amerika a Američani fungují. Oni taky umí myslet jenom v dolarech a žasnete nad našimi lidmi, kteří jsou v USA nějakou dobu, jak tento dolarový mor, který všechno z lidského života přepočítává na množství dolarů, za cokoliv je postihne a už jsou navěky ztraceni. Amerika je pro většinu naších lidí, kteří tam nebyli, ale ví jak to v Americe chodí, iluze a někteří, kteří pak v Americe narazí na realitu, tvrdě narazí na deziluzi. To že 11.9.2001 Amerika napálila celý svět, jako již mnohokrát po sobě v historii, to Američané považují za jejich chytrost, protože jak několikrát Obama řekl ve svých projevech, Američani jsou vyvolený národ. Je to velmi podobné tomu co říkal Hitler, ale dvakrát do stejné řeky nevstoupíš, takže je to jenom podoba.

   Vymazat
  5. Tak tohle mohu na 100% potvrdit, protoze zde uz 20 let ziju. A fakt je,ze posledni roky my zaclo vadit,ze vse se toci jen okolo $$$. Duraz kladeny na individualismus, a celkove pokrytectvi ve spolecnosti nuti Cloveka se zamyslet,proc zde vubec byt.
   Z meho pohledu vetsina americanu pripomina Alenku v risi divu,zijou v obrovske iluzi o tom,jak se maji dobre,aniz by brali v potaz dulezity fakt - VSECHNO JE TO NA DLUH.

   Vymazat
  6. Cena /svetova/ ropy stoupa a nedavno dosahla /z 50/,na 80 dolaru za barel. Rusko se pakuje.

   Vymazat
 2. Z venčí na Venezuelu útočí celý západní svět v podání křesťanské Ameriky.
  Nepokoje a rozbroje uvnitř státu má na svědomí politika katolické církve....tak jako v Německu, ale i u nás a jinde ve světě*

  OdpovědětVymazat
 3. Prakticky všechny zprávy presstituů z mainstreamu o Venezuele jsou bláboly. Třeba blbečci z ČT kdysi zveřejnili reportáž, jak se čeští zemědělci bojí sucha, jaké mají problémy a jak vláda na tento problém vyčleňuje milióny. To bylo v pořádku. Jenže další reportáž najednou tvrdila, jak ve Venezuele za podobné sucho může komunistický prezident Maduro. Haha. Podobné nesmysly jedou nejenom v ČT.

  Tidehunter

  OdpovědětVymazat
 4. Naprosto senzační článek k věci:
  http://literarky.cz/politika/rozhovory/26965-jose-alberto-pepe-mujica-pro-je-tolik-lidi-nemocnych-na-hlavu

  OdpovědětVymazat
 5. Na to mame v USA Perle Bolton Wolfowitz & spol
  Jak vcera mroz pravil s usmevem idiota Internacionalni soudni dvur v Haagu je Americe k smichu a je pro ne davno mrtev.Zcela sarkasticky poprel ze by snad pripravovali puc ve Venezuele .Trump moudre posloucha moudre poradce .Aoua Kirhner ml a dalsi ze stejne staje ,nejhorsi ze on jim snad i veri ,jen ten Honolulu je ten oddany a spravny poradce Howgh

  OdpovědětVymazat
 6. Hurvinci je treba se smele podivat do tvare REALITY / skutecnosti !

  Socialismus - t.zn. vzdy hladomor ! Smrad zatuchliny a kastanky u prdele, protoze ani hajzl papir, ted ve Venezuele nemaji ! Vam klastanky NEVADI, proto mate radi socialismus !

  A nesvadejte to na Ameriku ! Vsichni k nam utikaji ! Oni voli nas system nohama.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hovnolulu, opět prokazuješ svou tupost. Přečti si ten článek ještě jednou! Mimochodem, ani se nedivím redakci NR, že ty tvoje bláboly maže.

   Vymazat
 7. 22:40 - nemate prehled ! Vami jmenovani panove jsou pilire Globalistu a "Noveho svetoveho poradku" ! (NWO) !
  S tim my Trumpovci , nemame nic spolecneho !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Utika verbez do Ameriky o ktere jsme za komunistu ani netusili ze existuje .To co je v jizni americe neni pro lidi stejna luza jako v Indii a vubec kde zije barevna lina pakaz Proto tahnou do ameriky ,i kdyz bydli nekde v krovi tak se maji lepsi nezli doma ,rodice se zrikaji deti jen aby mohly v americe je nechat ,takovou luzu ktera nic neumi s IQ55 to je to co americu zachrani ,to same tahne ted do evropy z prdeli barevny luzy midle east a afriky .Ty jdi hlavne do prdele vejre se svym poucovanim to co nas ty ucis my jsme davno jiz zapomneli Vejrazko ci jak se jmenujes pobehliku .

   Vymazat
  2. Vole vzdyt jsou to nejvetsi Trumpovy poradci ,vzdyt i ten Kudlov co nemohl ani mit svou show
   jak je blbej ted je hlavni ekon .poradce a kdyz mluvvi ,nevi co blekoce po te mrtvici a to je jeste blbejsi nezli byl drive Ty vis uplne hovno kdo za koho kope ty jsi naivni blbecek co posloucha od rana do vecera na FOXu ty kasparky co se prohlasuji za Trumpisty ale je to verbez jako vzdy kdyz potece do bot, zacnou zpivat ,to on, my ne my mu verili ,jako vzdy, samej lzid

   Vymazat
 8. Principiálně vzato,
  Venezuela se zbavuje Amerického dolaru a to je
  hlavní důvod nesnází v zemi*

  OdpovědětVymazat
 9. Co se děje ve Venezuele? To co se dělo u nás před a při likvidaci zárodků socíku v r. 1989 s následným rozkradením národního majetku za 7 bilionů Kč = 7 tisíc miliard a zadlužením občanů dalšími 5 biliony!!! Přece si diktatura světového kapitálu nenechá nahlodávat svoji nadvládu a musí ji udržovat nejen ekonomickými zvěrstvy proti státům, pomýšlejícím na kapku sociální spravedlnosti mezi občany. Musí ji udržovat - tu nadvládu - i ohněm a mečem a proto ty spousty válečných zvěrstev kapitalistických států proti jinak orientovaným, třeba právě na sociální spravedlnost. No a to jak víme plodí migraci - známe to dnes z Evropy, znali jsme to z Kuby, nyní také z Venezuely. Jistě občané USA jsou z převahy mírumilovní a laskaví, ale ne všichni, nemalá část právě patří k těm kapitálem zkorumpovaným a pak samozřejmě nefandí lidem, ale vlastní kapse a tak musí držet basu se svými nadřazenými diktátory - volby nevolby, volky nevolky. Jistě Kubánci ukázali svoji svéhlavost a vydrželi těch dlouhých 6O let odolávat i značně bestiálnímu útočení svého silnějšího souseda. Mají šanci i vydržet Venezuelané a postavit se vyděračství kapitálu? Musíme držet nejen palce! A kdo a proč migruje do států EU a kdo je tím vinen? Zase za tím stojí jen a jen rozvrat států, vedený světovou diktaturou kapitálu, která ničí rodící se konkurenci a současně žene lidí do emigrace - a nechce si připustit, že jeho "aktivity" skončí pádem 4. říše římské, nejen národa německého jen proto, že má pro tuto chvíli z kšeftů s "bílým masem" nádherné zisky.

  OdpovědětVymazat
 10. Psát si tady můžeš bolševický úchyle co chceš.Ale vůbec nic to nezmění na faktu kdyby jste vládli sahaře tak vám do roka dojde písek.Vy můžete fungovat jen do tý doby dokud můžete krást.Prý levná ropa.Že teda nechcípají hlady v SA nebo kvůli levnýmu plynu v Norsku?

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.