Reklama

čtvrtek 20. září 2018

Diana Johnstone: Neposlušné Maďarsko

Diana Johnstone
Diana Johnstone
20. 9. 2018 blog P.C. Robertse
CNN objevila nedávno paradox. Jak je možné, ptala se, že v r. 1989 byl Viktor Orban západem oslavovaným liberálním vůdcem, vyzývajícím k odchodu sovětských vojáků ze země, a dnes je maďarským premiérem, tulícím se k prezidentu Putinovi?


Duté hlavy! Důvod obojího zůstává přece tentýž. Dnes stejně jako i dřív, chce Orban, aby jeho země byla nezávislá. Toužil po tom v minulosti a touží po tom i dnes.

V r. 1989 bylo Maďarsko satelitem Sovětského svazu. Cokoli Maďaři chtěli, museli to přizpůsobovat direktivám z Moskvy a komunistické ideologii. A cokoliv Maďaři chtějí dnes, musí to přizpůsobovat direktivám z Bruselu a ideologii Evropské unie. Tzn. „naším společným hodnotám“.

Avšak co jsou tyto „společné hodnoty?“

Není tomu tak dávno, co Západ, to je Amerika a Evropa, vyhlašovaly svoji příchylnost ke „křesťanským hodnotám“. Ty totiž v sobě kromě jiného obsahovaly i západní odsouzení bezvěreckého Sovětského svazu.

Tohle už je ovšem minulost. Dnes jedním z důvodů, pro který je Orban považován za hrozbu našim společným evropským hodnotám, je jeho odvolávání se na maďarskou představu „křesťanského charakteru Evropy a na roli národů a kultur“. Nu a na oživení křesťanství v Maďarsku, stejně jako v Rusku, se proto na Západě dnes pohlíží s velkým podezřením.

Takže řečeno na rovinu. Křesťanství už dnes mezi „západní hodnoty“ nepatří.

A co je tedy dnes nahrazuje? Měly by to zřejmě být ony „naše společné zájmy“, kterými by mohly být míněny demokracie a svobodné volby.

Ale ouha! Orban byl velkou většinou hlasů zvolen znovu premiérem, avšak vedoucí liberál EU Guy Verkostadt nazval výsledek této volby „voličským mandátem, který Maďarsko vzdaluje od demokracie“. Nu a jelikož tedy volby mohou národy od demokracie vzdalovat, nemohou přece představovat základ „našich společných hodnot“. Lidé prostě mohou pod vlivem tzv. populizmu volit špatně – což je záležitost velmi nedobrá a stresující.

Takže jak z toho ven? Řekněme tedy, že skutečné a funkční společné hodnoty EU jsou vyjádřeny v jejích dohodách a smlouvách a jde tedy o svobody čtyři. Ale pozor, nefiguruje mezi nimi např. svoboda vyjadřování, protože mnohé evropské státy si vytvořily zákony proti tzv. „nenávistným projevům“, které mohou mít až nedozírný dosah a sám termín „nenávistné projevy“ je otevřen interpretaci stejně nedozírné.

Takže ty svobody EU jsou jiné a jsou to: volný pohyb zboží, osob a kapitálu v celé EU. A otevřené hranice. To je základ EU. Prostě dogma volného obchodování.

Problém doktríny otevřených hranic spočívá v tom, že se neví, kde se má ta otevřenost zastavit? A jestli se vůbec má někde zastavit?

Když Angela Merkelová oznámila, že stovky tisíců uprchlíků jsou v Německu vítány, rozumělo se tomu tak, že jsou vítáni imigranti všech druhů a typů, kteří na pobídnutí německé kancléřky začali Evropu zaplavovat ve velkém stylu. Jednostranné německé rozhodnutí se automaticky vztáhlo na celou EU, charakteristickou dnes hlavně neexistencí mezistátních hranic.

Pro otevřené hranice mají různé země buňky větší či menší, ale je jedna země, která pro ně nemá buňky vůbec. Tou zemí je Maďarsko. Stát malý středoevropský s populací nižší než 10 milionů, který nikdy neměl nic společného s koloniálním systémem a proto nikdy neokusil spolunažívání s národy v Africe či Asií, což ovšem okusily už Britanie, Francie, Holadsko a Belgie. Jako jeden ze států, poražených v 1. světové válce muselo Maďarsko odevzdat velkou část svého území sousedům, zvláště pak Rumunsku. Masovou imigraci do své země Maďaři pak na své kůži nikdy nepoznali, protože pro potenciální imigranty by byl velkou překážkou velmi specifický a obtížný maďarský jazyk. Takže lze říct, že Maďaři jsou spojeni se svou národní identitou víc než národy jiné, a proto se cítí být masovou imigrací ze strany zcela odlišných kultur víc ohroženi.

Možná, že to od nich není nijak zvlášť hezké, ale změnit se to nedá. Je to tak, jak je, a jak oni to cítí.

Nedávno Maďarsko velmi přesvědčivě znovu zvolilo Orbana premiérem, a to jako výraz souhlasu s jeho odmítáním nekontrolované imigrace do země, což v EU vyvolalo pověsti o Orbanovi coby diktátorovi. Nu a Viktor Orban ve svém nedávném projevu před Evropským parlamentem na tyto výtky reagoval takto: „Buďme upřímní. Chtějí odsoudit Maďarsko a Maďary, kteří rozhodli, že naše země se zemí přistěhovalců nestane. S respektem, ale tak pevně, jak je to možné, odmítám hrozby proimigrantských sil a odmítám vydírání Maďarska a Maďarů, založené na lžích. Informuji vás, že jakkoli rozhodnete, Maďarsko nelegální imigraci zastaví a bude své hranice bránit. I proti vám, bude-li to nezbytné“.

Orbanův projev vyvolal poprask. Někdejší belgický premiér a horlivý evropský federalista Guy Verkostadt ve tweetu adresovaném svým kolegům z Evropského parlamentu napsal: „Nemůžeme dovolit ultrapravicovým populistickým vládám, aby stahovaly demokratické evropské státy na oběžnou dráhu Vladimira Putina“. A varoval: “Nalézáme se v bitvě o přežití evropského projektu. V zájmu Evropy musíme toho muže zastavit“.

Nepřipomíná vám tato výzva ZASTAVIT MAĎARSKÉHO PREMIÉRA výzvu členů zdravého jádra KSČ směrem k Moskvě a Brežněvovi, aby zastavil československé reformisty z roku 1968?

Ne?

Mi ano.


Z webu P.C.Robertse vybral a přeložil Lubomír Man

32 komentářů :

 1. Článek je zbytečně dlouhý, každý by si měl poslechnout Orbána v europarlamentu, to totiž nebyla obhajoba Maďarska, to byla obžaloba EP a EU: https://www.euportal.cz/Articles/19728-skvely-viktor-orban-takto-v-evropskem-parlamentu-postavil-za-svou-zemi-a-odpalkoval-bruselske-mocipany-a-odhalil-jejich-pokrytectvi-podivejte-se.aspx

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jne pro jedince ducha mdlého, kteří jsou s bídou schopni napsat text delší než SMS, je nad jejich možnosti přečíst dvě stránky textu....

   Smazat
  2. Pro 20.9.2018 16:41, jak výstižné :-)))) a co pak přečíst nějakou knížku. Naprosto nepředstavitelné.

   Smazat
  3. Dle mého názoru není třeba dehonestovat autora 15:53. Samozřejmně je nejlepší vyslechnou autentický projev. Ale jinak článek dobrý.
   Václav

   Smazat
 2. Pokud "evropský projekt" přežije, bude to:
  • díky politikům, jako je Orbán a
  • navzdory politikům, jakých je teď v E. parlamentu, radě, Radě a komisi příliš.

  OdpovědětSmazat
 3. Autorka by si mohla overiť informácie skôr, ako niečo napíše. Maďarsko po 1. svetovej vojne nemohlo stratiť žiadne svoje územie, pretože Maďarsko do Versailles NEEXISTOVALO!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Formulace v článku je rozhodně nepřesná.
   Na druhou stranu ale, pokud nástupcem multinárodního Uherského státu uznáváme jednonárodnostní Maďarsko, tak de facto přišlo o území.

   Smazat
 4. DOKUD NEVZNIKNE V ČR SILA OBČANŮ VOLIČŮ,KTERÁ POŠLE

  politickou třidu Šmejdů do hrobu,který nám oni PRÁVĚ TED připravuji jejich diktaturou vlády menšiny neomarxistů tedy falešných humanistů, potažmo islamistů ,nebudou mít občané nikdy klid,ale NAOPAK bude jim brzy i ucpána pusa cenzurou vnitrákŮ ČSSD,aby mohli být dobiti vadnými zákony a okradeni do naha exekucemi kapitalismu bez přivlastků a mantinelů,systémem vycházejícím jasně z gangsterismu implantovaném dále zubožovanému Česku!

  NAVRHUJTE NAMISTO PRÁZDNÝCH PŘISPĚVKŮ JAK Z TOHO MARASU VEN A JAKÝ PROGRAM SI VLASTNĚ OBČANÉ VOLIČI PŘEJI A PROČ!

  Jen klidně napište co vám napadne a může být PAK zařazeno do České školy brouků,kteři se teprve nyni uči jak křižit kusadla a ne že ne ANO!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Možná by jste se mohli prosim ,dejme tomu pokusit nám občanům dát jakési okruhy otázek k diskusi.
   Sami musite vidět,že naši vedouci intelektuálové nic za poslednich skoro třicet let nedokázali na nohy postavit nic,kromě toho,že chtěji zpět zacinkat socialismu a to je tak všechno.

   Smazat
  2. OK PŘIPOMINKA,DALI JSME UŽ DO PLACU,ŽE JE TŘEBA

   nejprve podle nás usilovat o odstranění NYNĚJŠIHO SYSTÉMU kapitalismu BEZ přivlastků a bít o to,aby byl nahrazen SOLIDÁRNIM STÁTEM SE SPRAVEDLIVÝMI DANĚMI a ne bezmantinelovým rabováni domorodců ČR ,který bude a má pokračovat donekonečna pokud mu budou voliči dále tleskat a volat jako dnes BRAWO!.

   TAKOVÉ SYSTÉMY TOTIŽ FUNGUJI V ÚSPĚŠNÝCH STÁTECH EVROPY A MY NEMÁME ANI JEDNU STRANU ČI HNUTI,KTERÉ BY TO PROSAZOVALO.

   Dokáže někdo k tomuto tématu dát přispěvek?
   Druhou věci je,že neschopná garnitura politických Šmejdů nebyla schopna za skoro třicet let odsouhlasit ani jeden použitelný zákon o referendu.

   BYLI BY JSTE NĚKDO PRO,ABY JSME JEJICH EMBARGO OBEŠLI A POSLALI JE TAK I S JEJICH BLOKÁDOU DO PRDELÉ?

   To jsou prozatim dva okruhy,kdo z brouků,kteři by se chtěli naučit křižit kusadla dokáže dat k těmto dvěma okruhům přispěvek opravdového lidového komentátora?

   Smazat
 5. Učitelé dějepisu a historie zbytečně prdlají.Článek je doopravdy zbytečně dlouhý ale pisatel se chtěl vyjádřit a to také udělal.Není o čem prdlat.Důležité je to co říká.Mět zde takového Orbána je nám češi hej,zatím tu máme bandu úchylů,debilůa volů a to jsem toho vola urazil.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přiteli, přestante prosim lamentovat a zkuste napsat návrh řešeni jak se zbavit pravděpodobně celé třidy politických Šmejdů a Netáhel co se nám usadili v Prdlamentu a terorizuji vadnými zákony občany a celou ČR!

   Smazat
 6. Urban nás žene do náruče neobolševiků

  OdpovědětSmazat
 7. Nejjednodušší proti emigraci je Australský způsob. Ale to by musela chtít CELÁ EVROPA!
  Jinak to nedopadne dobře pro evropany, včetně těch, kteří se dnes snaží do Evropy emigranty dostat.

  Jestliže máme chuť pomáhat chudým a potřebným, začněme každý u sebe doma, A je to jedno zda jde o Španělsko, nebo Rumunsko,či Polsko.

  OdpovědětSmazat
 8. Proc Orban neni rusofob, prestoze Madarsko bylo od valky v podruci SSSR? Madari si totiz mysli, ze neslo o Ruso-bolsevismus ale o Zido-bolsevismus.

  OdpovědětSmazat
 9. Jenom Maďarům tiše závidím. Přeskoč, přelez, nepodlez. Bohužel, máme většinu politiků, kteří se pocimrmanili. Můžeš podlézt, ale musíš se zas narovnat.
  Bohužel, podlézají v Bruselu a rovnají nás místo sebe.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pane Hricák uvědomujete si,že bez podpory voličů by žádný Orbán nebyl?
   Problém k řešeni se zjednoduši,když někdo z našich opravdových politiků a hnuti dokáže ziskat podporu voličů a přijde s vizi,která bude občanům jasná.
   Nebo si myslíte ,že jsme tu všichni trubky či co?

   Smazat
  2. Ano, jsme trubky. A do konce roku vam to bures potvrdi.

   Smazat
  3. TAK TO TU ŘVEME SMICHEM,VY MIZERNI VOLOTRKOVÉ

   neni možné,že by mezi námi bylo jen potrubi,
   Když se spojili ti Šmejdi k boji za svoje penize stači nám přestat se mlátit ostrými myšlenkami a vyjet s myšlenkou,napodobit je v SJEDNOCENI V BOJI ZA NAŠE PENÍZE a ty kapsy jim obrátit a ještě se u toho pobavime,dyť je to menšina a když se jako většina naučime křižit kusadla ,uvidite teprve všichni jaký bude dým!

   Smazat
  4. 20. září 2018 18:16
   S tímto názorem naprosto souhlasím.Blci volili Veverky, TOp, Lidovce,Piráty, a soc.dem.

   Smazat
  5. 18,57
   Ono to neni jenom v tom, ze lidi spatne trucpartaje. Strasne dlouho tolerovali lumparny tem tradicnim. Kdyz to zjednodusim, propasli jsme dobu, kdy jsme mohli politiky vychovat. Kdy jsme jim mohli napsat pomysnou caru a za ni je nepustit. Odpousteli jsme jim lumparny uz od sametu. Kdyz padala jedna firma za druhou, bylo nam receno, ze je to nutna dan za transformaci. A my jim to bastili. Pritom vetsina byla sproste rozkradena.
   Uz tenkrat to meli poznat vladnouci partaje na odlivu volicu.
   Dnes uz je pozde. Chobotnice prorostla jako rakovina do cele spolecnosti. Mame v rozvalu policii, justici i media. Tuhle hydru dokaze znicit uz jenom osviceny diktator, nebo valka.

   Smazat
  6. Ad 18:05
   Maďarští voliči měli štěstí:

   1. na Orbána, protože se ukázalo, že se tento politik ukázal být ve své politické kariéře postupně někým jiným, než se původně jevilo a tím velmi efektivně zabránil tomu, že by ho liberál-fašisté mohli snadno už v zárodku odrovnat; a jeho podpora veřejností vystřelila do výšin poté, když se ukázalo že, světe div se, myslí vážně co říká;

   2. a na to, že jejich vlastizrádná 5. kolona se nedokázala včas tak pevně a bezohledně semknout, jako ta naše, včetně samozřejmě presstitutů a politických ku*ev všeho ražení;

   My u nás teď máme jedinou šanci, a můžeme jen doufat, že ji Tomio naplní; zatímco 5. kolona u nás je v zoufalství semknutá víc než kdy dřív.

   Smazat
 10. Orban jednoduse prozrel , ze spolecenstvi se zapadem je holyud !!

  OdpovědětSmazat
 11. Změna postoje Západu k Orbánovi je ilustrací typické anglosaské proradnosti, se kterou zejména anglofonní země házejí přes palubu kohokoliv, kdo přestal sloužit jejich zájmům.Historie je v tomto směru dostatečně poučná.

  OdpovědětSmazat
 12. Postoj Maďarů je možná překvapivý, ale chtějí-li přežít, nemají moc na výběr. A také my. Ty krokodýlí slzy, které se roní kvůli přijetí nebo nepřijetí "sirotků" u nás jsou zcela falešné. Ptejme se těch ronících, co udělali pro české děti, aby nežily na ulici, kolik jim věnovali ze své peněženky, lásky a svého času? Ptejte se, kolik peněz a svého osobního úsilí věnovali budování sociálně spravedlivé společnosti?Co udělali, aby české děti měly co do úst - "pamlskový zákon" zmírnili, aby mohli vytáhnout i těm chudým z kapsy.
  A pokud jde o nějaké stahování eunárodů na oběžnou dráhu Putina? Stále lepší, než stahování na oběžnou dráhu Hitlera, Musoliniho, Franka atd., jak se děje dnes za soudobé diktatury Bruselu. Ta bruselská koryta jsou bezedná, no z vašich peněz, občané - a ta hloubka těch koryt je tak neodbytná, že páni "poslanci" vekslují svá partajní vyznání podle toho, jak jsou kapitálem zahrnováni "pamlsky". Pan Telička - vekslák víry pak dovede dramaticky žvanit, ale co, kdy a kde vykonal pro dobro ČR? Jste permanentně občané zrazování tzv. zástupci lidu, vzpamatujte se a ten lidský škvár, probůh, již nikdy nevolte, nevole, nevolte....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ako Slovák z Bratislavy kúsok od Maďarska nemusím slov. Maďarov. Ale, čo sa týka postoja Orbána súhlasím s ním. Verím, že my Slováci a vy Češi tiež zaujmeme podobný postoj a tak zachránime našu zem pred islamizmen!

   Smazat
 13. Ještě že je hrdé Maďarsko oni bojují i za naši zem ale doma si pořádek musíme udělat sami nevolit pravdoláskaře.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ANO ,UHODIL JSTE HŘEBIK NA HLAVIČKU,JSOU TU UŽ

   prvni opravdovi krutí aktivisté,kteři se sešli v OSV tedy Společnosti voličů a jak je vidět přicházeji i s prvnimi návrhy,které hodlaji zřejmě stále prohlubovat a opakovat.
   Na tomto webu zacházeji články za obzor a návrhy proto budou pokračovat v dalšich článcich.
   Rovněž všichni vi,že pan Orbán by existovat nemohl bez podpory voličů.
   Nám tady STOJI V CESTĚ vzniku možná mnoha Orbánů PROLHANÝ TISK A TV který pomáhá politické třidě Šmejdů už skoro 30 let voličské hlasy krást a nikoho z alternativy stále nenapadá,že takové volby nemusi vůbec platit!

   ÚKOL JAK TO NAPRAVIT SE MOŽNÁ ZJEDNODUŠUJE NA POŽADAVEK DOSTAT A VOLIT ZÁSTUPCE,KTEŘI SI DAJI DO PROGRAMU ODEBRAT POLITICKÝM STRANÁM PENIZE

   které zpronevěřuji odkopávánim voličů na FB,kde voliči rozmnožuji kapitál křiváka Zuckerberga,který je za ty jejich přispěvky tedy jeho penize obštastnuje CENZUROU!!!
   Zkusme nutit ty naše prý zástupce k tomu,aby pro tyto prostředky z našeho rozpočtu udělali zákon jimiž se přesunou na ALTERNATIVNI WEBY,které jsou občanskou avantgardou a ne,že ne ANO!

   Smazat
 14. Článek vyjadřuje jasně důvody proč Maďarsko jedná tak, jak jedná. Pro podobný přístup lid Čech ještě nedospěl. Plete si nálepkování s rozborem příčin a mimo pokřiku nehledá příliš řešení. Změna musí nastat v každém voliči. Každý volič si musí uvědomit, koho nebude volit a proč. Seznámit se s životopisy kandidátů a podle svých kritérií vybrat vyškrtat kandidáty (nebo strany, sdružení) které nebudete volit. Pro začátek doporučuji za kritérium udržení svrchovanosti ČR, bezpečí v ČR a vazby na neziskové organizace. Zbytek bude volitelný. Vybírat ženaté s dětmi, ženaté atp. Je třeba se zbavit toho, že volíte podle pocitu, který se ve vás snaží vytvářet média. Ale volit podle sebe.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To co popisujete jsme měli dělat hned po sametu. Obávám se, že dnes už je pozdě.
   Jak bylo napsáno v jednom příspěvku výš, dnes už máme zkorumpovanou policii, soudy i média. Čím chcete vytvářet tlak na kradnoucí politiky, když ti, kteří by je měli odhalovat veřejnosti (novináři), ti, kteří by je měli stíhat (policie) a ti, kteří by je měli trestat (soudci), jsou v jejich službách?
   Je to prorostlé opravdu jak rakovina a už nám schází k dokonalosti jenom popravy těch posledních, nekoupených. Jako třeba na Ukrajině. Ale i toho se můžeme dočkat. Až přijde velká krize, lidem dojdou peníze. A potom se začnou shánět po těch, kteří je rozkradli. A pak pravděpodobně přijde řada na odstraňování největších rebelů.
   Je to v řiti a nevidím cesty ven.

   Smazat
 15. POSLOUCHEJTE HRICAK REŽIM MÁ RÁD ŠKAROHLÍDY TAK SE HLASTE

  podivejte se,že minulý režim pukl kjako řepa a třeti řiše se taky měla chovat celé tisicileti.
  Jen klid přidejte se na naši rebelantskou stranu a seznamujte se s Národnim programem.
  Ono bude stačit uvědomovat občany nepřetržitě,že korporace s politikou byl vždy fašismus a ten je jenpotřeba umrtvit a bude hotovo,nebo si myslíte dále,že jste skeptik a to vám zůstane?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pane Hricáku připomináme vám,

   že nepolitická OSV vyhrála doposud VŠECHNY volby co jich jenom bylo.
   Svůj hrob našla ODS a TOP. Byl by v tom čert,kdyby ČSSD vnitráci i se svou havarujici stranou se TAKY jednoho dne nestali nebožtiky.
   Svoje dostala i KSČM,která namisto,aby otevřela svoje diskusni rubriky na svém stranickém webu odkopává svoje voliče na FB, k tomu zmetkovi Zuckrbergovi,
   světovému cenzorovi,aby tam ubozi dělnicií a rolnici nechávali svoje data a on s nimi kšeftoval a vydělal na dělnické třidě,která zmizela, aby se objevila na jeho posmoleném FACEBOOKU,kde se zatoulali i naši komunisté vedeni diversanty ve svém vedeni do černého pod břiškem žen!

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.