Reklama

sobota 8. září 2018

Drahoš a Poche: Pat a Mat na politické scéně

Jiří Baťa 8. 9. 2018
Pan profesor Jiří Drahoš byl možná dobrým předsedou AV, možná byl dokonce dobrý jako vědec v některém odvětví vědeckého bádání, ale co rozhodně není a ani nebude, dobrý politik. Na to, za jakou osobnost je jistými lidmi považován, jsou jeho současné činy hluboko pod úrovní politika, kterým by se rád stal. Je opravdu velkým štěstím pro ČR, že se pan Drahoš nestal prezidentem republiky, což nijak nesouvisí s tím, že se jím stal Miloš Zeman. Stejným štěstím by totiž bylo jeho nezvolení i tehdy, že by jeho protikandidát byl třeba Kazimír Zlotřilý. Není nijak důležité ani podstatné opakovat jeho často protichůdné výroky, názory a až teatrální výstupy na veřejnosti, kterým tleskala nemalá část jím ovlivněných občanů. Nicméně platí, že kdykoli, kdekoli se pan Drahoš objeví, vystoupí s nějakým proslovem, má to dvě roviny.

První, že občané, kteří si jej přišli poslechnout, budou bez jakéhokli uvažování a hodnocení jeho slovy nadšeni a budou mu freneticky dávat najevo svou náklonnost. Druhá rovina je, že co řekne, je jinými lidmi považováno, kulantně řečeno, za úlety, naprosté politické diletantství, kariérní populismus, ohlupování veřejnosti. Příkladem může být jeho veřejně vyslovená podpora nominantu na post ministra zahraničních věcí Miroslavu Pochemu (ČSSD) o kterém se vyjádřil, že „Poche se někdy vyjádřil vstřícněji k problémům okolo migrace. To z mého pohledu určitě není důvod k odmítnutí někoho jako ministra...!“

No jak by ne, vždyť je to, jako by mluvil o sobě, protože on se rovněž kdysi vyjádřil kladně k přijímání imigrantů, zde: „Aktuální situace migrační krize je výsledkem něčeho. Přijmout tady 2600 prověřených, z bezpečnostního hlediska, migrantů nebo uprchlíků, by neměl být žádný problém“, aby se později snažil z této úlitby vyvléci, když v rámci prezidentské kampaně se bránil tím, že se staví proti přijímání ekonomických imigrantů a že je proti kvótám, které zamýšlela nastolit EU. Věru, zásadovost hodna kandidáta na prezidenta republiky, není-liž pravda? Aby jeho slova měly větší efekt dodal, že chce dávat lidi dohromady a hledat to, co je spojuje. „Hledejme lidi, s kterými se shodneme v zásadních věcech, podpořme každého, kdo odporuje zlu, staví se proti nespravedlnosti a brání dalšímu ukrajování naší svobody!“

Jakkoli tato slova nejsou jednoznačně konkrétní, mají své adresáty, své příjemce. Jestliže pan Drahoš říká, že je třeba hledat lidi, se kterými se shodneme, koho má asi na mysli, s kým se mají shodovat? Podpořme každého, kdo odporuje zlu, staví se proti nespravedlnosti a brání ukrajování naší svobody? Koho těmito slovy oslovuje a jaké zlo, jakou konkrétní nespravedlnost a ukrajování naší svobody má pan Drahoš na mysli? To není otevřená, upřímná, čestná a vlastenecká výzva k občanům republiky, těmito slovy se totiž obrací k těm, kteří jej podpořili resp. k těm, co by chtěl, aby jej v nastávajících senátních volbách podpořili. Pan Drahoš kromě toho, že vstoupil do ne zrovna korektního politického prostředí (kterému velmi vyhovuje), sebevědomě také nastoupil do již rozjetého vlaku, ze kterého jen tak nehodlá vystoupit a chce dojet až na konečnou. Lze jen doufat a věřit, že opravdu brzy „dojede“!

Ale ještě pár slov k názoru pana Drahoše na nominaci M. Pocheho. Jestliže si pan Drahoš myslí, že pokud se „Poche někdy vyjádřil vstřícněji k problémům okolo migrace není důvod k odmítnutí někoho jako ministra...!“ Tak mu to asi přijde stejně irelevantní a nepodstatné, jako když on jednou něco řekne, aby to později vyvracel s tím, že přece zas tolik neřekl. Škoda, že pan bývalý předseda Akademie věd není schopen více myslet a své názory prověřovat než jen slepě důvěřovat, což je ostatně jeho zásadní charakterová chyba a osobní nedostatek: zásadovost je totiž u něj to poslední, co hraje nějakou roli. Pokud by se pan Drahoš nestavěl jen do roli populistického trolla, přitakávače a nepapouškoval názory jiných, poslouchal a sledoval informace kolem Pocheho musel by vědět, muselo by mu dojít, že je nemálo mimořádně vážných důvodů, pro které jej prezident, ale i premiér odmítají za ministra zahraničních věcí. Není však vyloučeno, že to ví a svůj názor na Pocheho prezentuje jako schválnost prezidentovi a premiérovi, se kterými se „nekamarádí“ a ani jinak je nemusí! Však víme proč!

To ovšem nemění nic na věci, že pan Drahoš podporuje lidi, od kterých sám dříve či později očekává podporu a jde-li o post ministra zahraničních věcí, pak stojí za to se za něj touto cestou „orodovat“ i za cenu, že ze sebe dělá pitomce! Pro upřesnění, Poche je podle Drahoše jeden z těch, který může „dávat lidi dohromady a hledat to, co je spojuje“. A je toho po oba víc než dost.

15 komentářů :

 1. Pan Drahoš může opravdu být schopný ve svém oboru, avšak politice by se měl velikým obloukem vyhýbat. Je to pouhá marioneta v rukou někoho a pokud si to neuvědomuje, je to o to smutnější a ze schopného vědce může být rázem ????????

  OdpovědětSmazat
 2. Co k tomu napsat dvě protinárodní existence naštěstí je Zeman+Babiš. Oni se oba můžou jít zahrabat.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Oni mu to veřejně "anonymní voliči" sečtou...

   Smazat
  2. Miloslav Pivoňka Jo doufám že tyhle protinárodní kavárnické špíny dostanou ve volbách pořádný kopanec.

   Smazat
  3. Jsem přesvědčený, že pan Drahoš byl neumětel i na AV ČR. Pochopil jen, že proti Zemanovi je třeba vystupovat, a že získá body pro sebe. Ani "leháro" a blábol v Senátu ho nečeká. Je nepoužitelný.

   Smazat
 3. Nechápu tenhle zvláštní sport "sebezpytování" těch "zklamaných" Zemanem, že ho něměli volit.

  Taky jsem ho volil jako menší zlo, ale vůbec mi to nevadilo a nevadí!
  Vždyť Hannig ani Hynek neměli žádnou šanci a
  kdokoliv jiný z kandidátů by byl horší než Zeman, od Horáčka přes Fischera, Hilšera, Topolánka po Kulhánka.

  Ano, Zeman má svoji dubovou hlavu. Ale právě to jsem považoval a považuji za přednost. Přestože se mi neustále nějaká jeho rozhodnutí nebo vyjádření nelíbí.

  OdpovědětSmazat
 4. Drahoš se neměl dávat dohromady
  s tou svoločí Pražskou kavárnou .
  To mu zlomilo vaz na věčné časy v politice . Vrať se do gorolije .

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 20:57 Však mezi ně patří tyhle studovaný se považují za elity navíc je v politice blbej jak štoudev.

   Smazat
  2. 20:57 Vy jste dobrej. Prý "neměl se dávat dohromady s Pražskou kavárnou". A s kým by se měl dávat dohromady, když ho Pražská kavárna strká do politiky jako svého bílého koně? Nemají nikoho jiného, kdo by nebyl namočen v nějaké špíně. Drahoš je tak blbý, že ho dříve do žádných výnosných lumpáren nepřibrali. Tak teď mají jedinou "čistou" figurku na pimprlové divadlo.

   Smazat
 5. Nejde ani tak o to, že Drahoš se v politice neorientuje, ač se do ní cpe. Jde o jeho celkově chabý rozhled a úsudek. Jinak by se takto neztrapňoval. Vyvolává to pak dodatečně úvahy, co vlastně dělal či byl schopen ve skutečnosti dělat i na té Akademii věd.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 22.10
   Přesně!
   Schopný člověk v nějakém oboru je většinou schopný obecně.
   Idiot je idiotem všude a vždycky.
   A soudruch vjedec Drahouš je idiot k pohledání.

   Smazat
 6. Vědomosti a tituly ještě nejsou znakem inteligence. (Drahož, Putna..)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, tituly si lze i koupit, většinou ženy je dovedou i vysouložit. Ale to přece není novinka?

   Smazat
  2. Jen připomínám...

   Smazat
 7. U pana Pocheho je zarážející ta jeho chorobná touha po postu ministra zahraničí. To by měl prověřit nějaký psychiatr, to nebude ze zdravé hlavy, už ty fotografie s úsměvem Mony Lisy naznačují psychopatii. Třeba nějaké tabletky by pomohly k znovunabytí duševní rovnováhy

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.