Reklama

úterý 4. září 2018

Hrdinství smutné a radostné

Patrick Ungermann
4. 9. 2018
Nedávno padli v Afghánistánu tři naši vojáci. Pohřbu se všemi poctami předcházel televizní rozhovor s vojenským hodnostářem. Bohužel jsem si jeho jméno a hodnost nezapamatoval. Důstojník přesvědčivě vylíčil, že každá smrt vojáka zasáhne širokou řadu jeho blízkých. Tomu se dá jednoznačně rozumět a jen bych dodal, že čím méně válek, tím méně zármutku v širokých řadách blízkých. Důstojník vyjádřil pohoršení nad, cituji: „patologickou sedlinou nenávisti“ v lidech, kteří hrdinství našich žoldnéřů zpochybňují, nebo jim závidí výhody a plat. Hrdinství tří padlých má podtrhnout i to, že jednomu z nich se narodil syn, kterého otec ani neviděl.


Mně je takový způsob hrdinství, přiznám se, cizí. Pokouším se o hrdinství civilisty. Pomáhal jsem u porodu dítěte, protože jsem věděl, že právě tam budu na svém místě. Půlroční stáž v zahraničí se obešla beze mne, jelikož vím, že dítě tatínka potřebuje. Každé všední odpoledne sedíme nad učením, ať je mi dobře nebo zle. Pomohl jsem té šikovné dětské bytosti s vytvořením pracovních návyků. Ačkoli manželství nebývají každý den růžová, nenapadlo by mě se nechat rozvést, nebo si jen tak někoho náhradního shánět. Každý den je mi jasné, že dítě tatínka potřebuje. Přitom se jakýkoli civilista může stát obětí v jakékoli válce.

Rád bych, aby se mír stal běžným stavem lidského života. Na druhou stranu v okamžiku, kdy vyvážíme válku, nemůže nikdo říkat, že naše vlast žije v míru. Nevidím hmatatelné důkazy pro televizní slova důstojníka, že nás NATO vojáci v Afghánistánu chrání před terorismem. Za dané situace jsem ochoten věřit spíš prohlášení Islámského státu v Iráku a Levantě: „Přišli jste zabíjet k nám, přijdeme zabíjet k vám.“ Stovky zavražděných Západoevropanů dokazují, že nezůstalo u slov.

Nejsem proklamativní pacifista a dovedu ctít padlé při obraně vlasti. V naší rodině se vyskytl jak legionář, tak svobodovec. Oba sice bojovali i na cizí půdě, ale k vlasti se přibližovali, nikoli vzdalovali. Navíc se bili s mocí, která u nás skutečnému státnímu životu bránila. Jednoduše se tvrdí, že NATO bojuje za naše bezpečí. A je to pravda? Petr Pelikán, styčný důstojník československé jednotky, která před čtvrt stoletím v rámci tažení NATO proti Iráku odletěla do války, v televizi řekl: „Hlavní úkol Československé protichemické jednotky byl přidat vlaječku do té koalice. A jinak se tvrdilo, že tam jsme, abychom zajišťovali protichemickou bezpečnost, protože se předpokládalo (a nevím, jestli to byla pouze hysterie nebo čirá nevědomost), že Saddám Hussain disponuje a je schopen použít chemické zbraně. Když byl Irák poražen, tak potom tam bylo hojně inspekcí hledajících zbraně hromadného ničení a nemám pocit, že by tam byli cokoliv našli.“ V této souvislosti připomenu případ, kdy Česká televize odmítla rozhovor s generálem Wesleym Clarkem, který v roce 2007 veřejnosti sdělil, že o šest let dříve dostal Pentagon příkaz napadnout Irák a kromě toho rozvrátit sedm zemí do pěti let! Co myslíte, zvyšujeme své bezpečí ryzími útoky na vybrané státy? Nejlépe takové útoky vystihuje pojem preventivní válka. V září 2002 vyhlásily Spojené státy americké velkou imperiální strategii, podle které mají SSA právo vést preventivní válku. Takovou strategií hodlala vláda Spojených států přesvědčit veřejnost o nutnosti útoku na Irák.

V pohnutém srbském chorálu Christe – Bože se zpívají i tato slova: „Sbohem první, ještě nenarozený syne…“ Zpívá to otec, který na den svatého Víta léta Páně 1389 bránil vlast proti turecké islamizaci. Věděl, že na Kosově poli padne, že synka neobejme. Válku nikam nevyvážel. Padl na půdě své země při jednoznačné obraně. Dostal se do dvorany junáckých písní. Obětoval se a myslel na volný život dětí. Ano – hrdina.

V našem životě mají stejnou váhu dva myšlenkové postupy, analýza a syntéza. Čistě analýza nedostačuje. Bez syntézy nedovedeme porovnávat, rozlišovat, dávat hlavy dohromady. Jakmile zmíněný vojenský hodnostář vyslovil to o patologické sedlině nenávisti, přišla mi na mysl jiná zpráva. Žoldnéřské vojsko vysílají naši vrcholní politici po dohodě se zahraničními státníky do hrozně vzdálených zemí, jejichž průměrní domorodci možná netuší, že existuje Česká republika. Žádná z těch „tramtárií“ nám válku nevyhlásila. Když profesionální voják takové střety přežije a je jasné, že brzy začne mít nárok na výsluhu, může se stát i to, čemu čelil voják, který na portálu www.ozbrojeneslozky.cz 12. května 2016 píše: „Úředníci resortu obrany plýtvají lidskými zdroji a neprodlužují úvazky zkušeným a kvalifikovaným vojákům, kterým se blíží nárok na výsluhu. Bez zdůvodnění ignorují vůli a doporučení jejich velitelů, jakož i potřebu obsadit volná systemizovaná místa, pro něž pak těžko shánějí a draze cvičí nováčky.“ Takové jednání bych nazval odhalením patologické sedliny chamtivosti. Nabízí se srovnání s propouštěním učitelů k 30. červnu a s nabídkou práce zase od září. Proč platit pedagogům dovolenou o prázdninách, že? Tohle už se v současnosti dít nesmí, čili učitelé svoji důstojnost našli. A snad i ve vojsku podobné nešvary ministerstvo obrany zarazí.

Naprosto neznámí lidé nasbírali pro potřeby široké řady truchlících pro tři padlé vojáky ke dvěma miliónům peněz. O státních penězích pro válečné veterány a pro pozůstalé se tak odkrytě nehovoří.

Nemohu se zbavit ošklivého dojmu, že tak, jak na mou zemi přecházejí sankce, které si vymysleli jiní a jinde, přecházejí na nás i války cizinců. Budoucímu svébytnému Českému státu přeji život v míru a nám všem radostné hrdinství beze ztrát.

29 komentářů :

 1. Nějak autore úplně nechápu, proč by vojáci měli automaticky brát nějaké výsluhy. Neberou je doktoři, pekaři, kováři, řidiči, horníci, ani zdravotní sestry, tak proč sakra vojáci, nebo celníci?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To nie su vysluhy a podobne, ale to su uplatky.
   Stat si ich takto kupuje,asi z nich ma strach.
   Su to prislusnici silovych zloziek, ktore ak by povstali, tak polozia vladu, urobia statny prevrat, zbrane na to maju.
   Ale inac je to ozaj na zamyslenie, preco vysluhove beru iba profesie, kde sucastou zamestnania je aj nosenie zbrani.

   Smazat
  2. U ozbrojených sil je to normální a všude...

   Smazat
  3. No oni ti příslušníci ozbrojených sil jsou podobu své služby omezováni státem na občanských právech. Nesmí podnikat, mít druhé zaměstnání, nesmí se politicky organizovat, musí sloužit tam, kde potřebuje stát. Chápejte pak výsluhu jako kompenzaci za omezení výše uvedených občanských práv.

   Smazat
  4. Tak to ovšem chápu, musí to pro ně být obrovská újma, myslím, že by rozhodně měli za to hrozné příkoří brát aspoň pětkrát tolik.

   Smazat
  5. 15:41 Ano, také mě tato informace otevřela oči a zcela zmněnila úhel pohledu na toto kvalifikované povolání. Ne pětkrát, ale minimálně padesátkrát tolik.

   Smazat
  6. Omlouvám se, myslel jsem to samozřejmě ironicky. Opakuji, nevidím jediný důvod, proč by měl být někdo ad hoc placený ještě jednou. A když se někomu nelíbí být tak strašlivým způsobem omezený na právech, může si přece najít práci někde jinde. Jinak než účelově toto "specifikum" samozřejmě nevidím.

   Smazat
  7. 15:01
   Neberou je ani hasiči a jiní kteří doopravdy nasazují život za naše spoluobčany. Vojáci je berou z důvodu který dnes již neplatí protože nebojují za naši rebubliku ale za zájmy cizích velmocí. A to je naprosto mimo mísu. I takový rádoby kometátor našich- tedy vládních nepravostí Soukup na TV Barandov hloupě srovnává nesrovnavatelné. Naše legionáře v Rusku, naše bojovníky kteří opustili republiku která byla obsazena Germány aby pokračovali v boji proti Těmto parazitům na lidstvu. A srovná vá je se žoldáky kteří za peníze bojují v zájmu USA (NATO) proti vlastencům v jiných zemích. Hamba takovým hajzlům.
   Václav

   Smazat
  8. 4. září 2018 21:37
   Jo ještě doplňuji, poslední dobou mne Soukup připomíná pořad "mohu do doho mluvit"!
   Prostě právník. Nic nevyřeší a kecá.
   Václav

   Smazat
  9. Tito vojáci nechrání ČR, ale bojují za cizí zájmy. Ať si je platí ty, pro koho bojují. Jen ČT24 a NOVA melou a melou. Rudé právo před 30 léty byl slabí odvar.

   Smazat
  10. Chtel bych zde diskutujici upozornit, ze vcera predala PCR (take jedna ze silovych slozek, na ktere se vztahuje "vysluha") k soudnimu stihani pripad cloveka, ktery v okoli Narodni tridy vylepoval letaky, kde zminene vojaky nazyval: "zoldaky okupacni armady" (tedy nic co by se nezakladalo na dolozitelnych faktech). Toto jeho jednani zaklada skutkovou podstatu tr.cinu "schvalovani teroristickeho cinu", kde horni hranice tr.sazby je 10 let!!!! a pokud by pouzil media s "vetsim dosahem" (internet, rozhlas, TV), tak az 15 let!!!!, coz je mnohem vic, nez "za vrazdu".

   To jenom abyste si uvedomili, ze zijeme v totalitnim state s plosnou "profizlovanosti", proti kteremu byla "komunisticka totalita", jen jakesi demo.
   Jura

   Smazat
 2. Pěkný citlivý článek.

  Po zbytečné smrti tři vojáků NATO české národnosti teď jen jednou pronesu něco málo na toto téma. Protože to nutně znamená dotýkat se citů pozůstalých po lidech, kteří jinak mohli být těmi nejlepšími manžely, tatínky a vlastenci. Možná. A takových lidí je obrovská škoda vždy, i když umřou zbytečně za cizí zájmy někde na konci světa.

  Vláďa z Brna

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tři český žoldáci co zahynuli v Afganistanu nejsou hrdinové!!! Nehájili zájmy české republiky. Je potřeba si vzpomenout že žoldáci bojují po boku Američanů, kteří ke konci druhé světové války bombardovali Prahu, Plzeň, Nitru, Nové Zámky, Bratislavskou Apolku a Petrochemu v Dubové na Slovensku. Co jim český a slovenský národ udělal, že ke konci války mu Američané vybombardovali území a zabili tisíce lidí???? A v tomto NATU spolu s Američany bojují čeští žoldáci. Nato bombardovalo naše bratry SRBY. Co mu Srbové udělali že NATO vybombardovalo tuto zemi - ZEMI SLOVANů.
   Hrdinou je pan Zacharčenko - bývalý lídr Doněcké národní republiky. Ten bojoval tělem a duší za svobodu DLR. Té DLR, ve které Ukrajinci vraždí nevinné lidi. A co na to EU??? Opravdu si myslíte že v tomto konfliktu nemá NATO a EÚ prsty???

   Smazat
  2. Co jim český a slovenský národ udělal, že ke konci války mu Američané vybombardovali území a zabili tisíce lidí????
   xxxxxxxxxxx
   To je tak, český národ se nebránil, protože soudruzi ze Západu vyhrožovali, že pokud se bude bránit, padne na něj zodpovědnost za vyvolání Druhé války. No a beze zbraní mu nezbývalo, než poctivě pracovat pro vítězství Říše. To ovšem samozřejmě také bylo špatně, a bylo soudruhy ze Západu vyčítáno, že prý je málo sabotáží!
   No, a buďme spravedliví, bratia Šlováci bojovali po boku Říše, a Americe vyhlásili válku, takže, wo co gou?

   Smazat
  3. Pane Vláďo normálně si Vás velice vážím. Ale nesouhlasím s tím mohli být. Já si vlastence opravdu představuji jinak. Asi ne jako Vy a president. Vlastenec má hájt svoji VLAST. Ne zájmy korporací a populistických keců typu Bojují za Prahu. Seru na Prahu. Moji vlastí je Česká republika okleštěná po vzoru 'Bemen und Meren". Už po druhé oddělená od Slovenska. Ještě zbývá nás zbavit suverinity a včlenit nás do Germánské říše.

   Smazat
  4. Hmm, za mě a za ty moje padl nedávno hasič, před nemnoha lety policistka kterou přejel sfetovaný grázl se zákazem řízení když se mu snažila zabránit v jízdě, když ohrožoval české lidi na silnici... a ne někdo, kdo zemře v cizině za cizí zájmy jako profesionální válečník, neboli žoldnéř; i když ti všichni zemřeli při své práci v důsledku PRACOVNÍHO ÚRAZU S NÁSLEDKEM SMRTI, takže by se na ně mělo pohlížet stejně.

   Smazat
  5. Opravdu skvělý článek - dík.
   Volič -Vilč

   Smazat
 3. Ano, ti co bojují za přežití národa a jeho státu proti hubitelům, jsou hrdinové. Takové jsme měli třeba za 2. světové války, ale i snad většina řadových legionářů za 1. světové patřila do této kategorie. Ale nejen pro Afgánce je v tomto případě hrdinou ten, který, aby likvidoval nepřátele země a národa, položil svůj život. Taková je realita. Marné by bylo vykládat Čechům, že hrdinou byl Heydrych a ne ti, kdož ho zabili, které ale němečtí nacisté považují za teroristy. Pokud bychom posuzovali smrt nájemných vojáků, tak je stejně smutná jako smrt každého zaměstnance při výkonu povolání. A jak se chováme k ním, jako k hrdinům nebo obětem zaměstnání? Co takhle také státní pohřeb pro ně a fůru rádoby smutečních s prominutím falešných keců.

  OdpovědětSmazat
 4. viete o tom, že USA maníci prišli s karavanom aby sa prešli po miestach bojov a hľadali svojich hrdinov - I náš čoby kandidát na prezidenta - nemenovať - Kiska nie, sa ich opýtal nech mu ukážu miesto kde bojovali ich krajania že tam chce položiť veniec - a bolo ...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 17:42 Slovenskému národu ze srdce přejí budoucího prezidenta pana Harabina. Měl jsem možnost v tomto roce ho vidět na bratislavském Slavíně při setkání s Nočními vlky. To co předvedli američtí diplomaté na Slovensku v rozhovoru s panem Harabinem u příležitosti SNP bylo k smíchu. Dle mého názoru ukázali američtí diplomaté svou tupost a neznalost dějin Slovenska. Putování s karavanem to je jako putovat s cirkusem. Největší sranda byla, že američtí diplomaté vůbec nedokázali panu Harabinovi odpovědět kde mají jejich účastníci SNP pomníky!!! Jestli časem budou občané Čech a Slovenska mít takovou inteligenci jako tyto američtí diplomaté, tak potěš pánbůh.
   Bratrům Slovákům ještě jednou přejí, aby se stal pan Harabín prezidentem Slovenské republiky.

   Smazat
  2. 17:42
   Je mi naprosto jedno co si myslí maníci z USA a podobní. Je ji naprosto lhostejné co si myslí žurnalisté placení za to aby nás rozdělili. Ano byli rozdíly v názorech. A toje naprosto nermální. I v rodině která se skládá ze minimálně ze tří lidí jsou rozdílné názory. Ale ten kdo se snaží tyto názory z vnějšku přizpůsobit svým je naprostý hajzl hodný opovžení. A tento hajzl USA spolu se svými přívženci je ten koho bychom mněli odsoudit.
   Je to můj soukromý názor.
   Václav Vodrážka

   Smazat
 5. Všimli jste si, že se čeští žoldáci v Afganistanu vrátili do služby ve chvíli, kdy byl jmenován nový americký velitel afgánské mise? Vypadá to, že ten, který vydal rozkaz opustit obrněné vozidlo v nepřátelském městě musel odejít.

  OdpovědětSmazat
 6. Vojáci kteří přišli o život v Afganistanu nejsou dle mého názoru hrdinové, protože pokud je mi známo, neznám žádný zájem České republiky na vedení bojových operací v této zemi. Pokud je to nebojová mise jak tvrdí naši politici, tak proč tam vysíláme bojové jednotky. Jejich smrt je zbytečná, protože v Afganistanu nikdy nikdo v historii žádnou válku nevyhrál. Vláda ovládá cca 30% území a další ztrácí. Pěstování opia rok od roku stoupá a financování kmenových ozbrojenců je zajištěno. Dříve nebo později bude muset NATO odejít a vše se tam vrátí do starých kolejí. V tomto se mýlí i prezident Zeman a to tak že těžce.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Na NEBOJOVÉ MISI byla za druhé světové slavná DOENITZOVA PONORKOVÁ HUDBA (u té byl sen sloužit)

   Zatímco na pyšných velkých lodích vyplouvala hudba na bojové akce a potápěla se s lodí (Bismark, Scharnhorst, ...) tak ponorková hudba nastoupila v parádních uniformách Kriegsmarine v přístavu na molo a hrála marše a hymnu když ponorka vyplouvala a také když se jí podařilo vrátit z bojové plavby "domů".

   Zlí jazykové tvrdí, že v Lorientu jednoho hudebníka přejelo německé auto před bordelem, dalšího pak unesli a umučili odbojáři (podle Němců teroristé)... A někdo prý utrpěl zranění neslučitelné se životem, při dovolené u rodiny v Německu, od spojeneckých bombardérů...

   ZLATÉ NEBOJOVÉ MISE SLUŽBY V ZÁZEMÍ, NEBO V OPEVNĚNÉM TÁBOŘE. Vypadá to ovšem, že v lágrech sedí, s dovolením Talíbánu Amíci se spojenci, a hlídají se navzájem... Hlavně, že úroda opia bude letos zase dobrá.

   Smazat
 7. Pro mě to hrdinové nejsou šli tam pro prachy a vládnoucí panáci chtěj „spojence" usa. Hrdina byl můj táta který tuto zemi osvobozoval od nácků.

  OdpovědětSmazat
 8. 22:15
  PŘESNĚ TAK!!!!!!

  OdpovědětSmazat
 9. Někdy jsem rád, že nás jiní zbavují těch kteří za par dolarů jsou schopni bojovat v cizí zemi o které dle mého názoru maji povědomí maximálně z amerických debilních filmů.
  Václav

  OdpovědětSmazat
 10. Mohl by nějaký znalec historie napsat, kolik válek vedly členské státy Varšavské smlouvy jako celek od svého založení v roce 1955 (NATO založeno již 1949)až do svého rozpuštěnív roce 1991? Kolik československých vojáků se těch válek zúčastnilo a kolik jich padlo? Děkuji za informaci.

  OdpovědětSmazat
 11. V úterý čtvrtého září 2018 padl při výkonu služby dvaatřicetiletý policista. Utrpěl pracovní úraz s následkem smrti v důsledku nárazu služebního motocyklu do stromu na Novojičínsku.

  HÉJ! KOMEDIANTI, POLITICI, "ZASTUPITELÉ", NEZISKOVKY A NEZISKOVKÁŘI... a podobní: NIC NESLYŠÍM; KOLIK JSTER DALI NA SBÍRKU PRO POZŮSTALÉ? Pane presidente, čekám proslov o HRDINOVI! Pane premiere Babiši, totéž co od pana presidenta...

  NEBO SE VŠICHNI JDĚTE SE ŽOLDNÉŘI VYCPAT!

  (zprávu dnes dali na Novinkách)

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.