Reklama

sobota 8. září 2018

Je další agrese USA proti Sýrii již naplánována?

The Saker
8.9.2018 překlad Zvědavec
Věci, které nás těší, jsou ty, které vyžadujeme pořád znovu a znovu. Horatius
Bombardujte, bombardujte, bombardujte, bombardujte, bombardujte Írán. John McCain
Prezident Putin, Rusko a Írán jsou zodpovědní za podporu zvířete Assada. Zaplatí velkou cenu... Donald Trump
Je těžké vést dialog s lidmi, kteří si pletou Rakousko (Austria) s Austrálii (Australia). Vladimir PutinBis repetita


Zdá se, že se vracíme v kruhu: Anglosionisté se opět zřejmě připravují na to, že použijí naprosto stejnou organizaci Bílé přilby (neboli „dobří teroristé“), aby provedli další chemický útok pod falešnou vlajkou v Sýrii, a znovu z něj obviní vládní síly. Rusové opět varují svět v předstihu, a stejně jako minule, (téměř) nikoho to vůbec nezajímá. Dokonce se objevily zprávy, že USA už zase zvažují zavedení (zcela nezákonné) bezletové zóny nad Sýrií (o tom jsem naposledy slyšel během prezidentské kampaně Hillary). A stejně jako minule se zdá, že cílem USA je zachránit „dobré teroristy“ před velkým vládním vítězstvím.

Vypadá to, že moje předpověď - že každé „cvaknutí“ nás přivádí o krok blíže k „třesku!“ - se bohužel naplňuje, a zatímco se zdá, že impérium se vzdalo myšlenky na totální znovudobytí Sýrie, neokonzervativci zcela jasně usilují o něco, z čeho by se mohl vyklubat velký raketový útok na Sýrii. Skutečnost, že odpálení velkého počtu raket poblíž ruských sil by mohlo vést k ruskému protiútoku, který by zase na oplátku mohl vést k velké, možná i jaderné válce, vůbec nezahrnuje kalkulace neokonzervativců. Opravdu, neokonzervativci jsou většinou spíše hloupí (jako když se „krátce soustředí“) lidé, se silným smyslem pro nadřazenost a mesiášský pohled na svět. Nejde mi však na rozum, že je tak málo lidí v USA a EU, kteří si s tím dělají skutečně starosti. Jaderná válka se stala jaksi nemyslitelnou, takže mnozí došli k závěru, že se to nikdy nemůže stát.

Další věc, kterou neokonzervativci zřejmě vůbec nevnímají, je to, že situaci v Sýrii nelze změnit pomocí raketových útoků nebo bomb. Za prvé, poslední útok USA jednoznačně prokázal, že americké střely Tomahawk jsou snadným cílem pro syrskou (většinou zastaralou) vzdušnou obranu. Spojené státy by samozřejmě mohly více spoléhat na AGM-158 JASSM, které je mnohem těžší zadržet, ale bez ohledu na to, jaké střely použijí, v podstatě nesníží vojenský potenciál Sýrie z toho důvodu, že v prvé řadě existuje málo lukrativních cílů pro raketové útoky v Sýrii. Vzhledem k tomu, že USA dobře vědí, že nedojde k žádnému chemickému útoku (dokonce by k němu ani nemělo dojít, protože i Spojené státy prohlásily v roce 2013, že Sýrie nemá chemické zbraně), předpokládám, že by se Bílý dům mohl rozhodnout vyhodit do povětří několik prázdných budov a prohlásit, že „zvíře Assad“ byl takto potrestán. Ale i když nebude americkému raketovému útoku vůbec nikdo vzdorovat, nebude mít z vojenského hlediska vůbec žádný smysl. To však vyvolává otázku, jaký by byl důvod útoku na Sýrii? Bohužel, nabízí se poměrně zřejmá odpověď - nadcházející raketový útok má málo společného s válkou v Sýrii, a mnohem více souvisí s vnitřní politikou USA.

Možnosti Ruska a Sýrie


Je zde několik odlišností. Největší rozdíl je ten, že tentokrát je ruská námořní flotila ve východním Středomoří mnohem větší, než v minulosti: 15 lodí, včetně dvou nových fregat - Admirál Grigorovič a Admirál Essen (viz podrobná zpráva zde - a dvou pokročilých dieselových útočných ponorek takzvaného Projektu 636.3. To je velká palebná síla, zaměřená proti lodím, letadlům a ponorkám, a co je ještě klíčovější, je zde rozmístěno mnoho pokročilých systémů včasného varování. Vzhledem k tomu, že ruské a syrské systémy protivzdušné obrany byly integrovány v rámci jednotného automatizovaného protipožárního systému, znamená to, že Syřané budou velmi přesně „vidět“, co se děje v syrském vzdušném prostoru a kolem něj (to bude platit obzvláště v případě, že Rusové budou mít A-50U AWAC nepřetržitě v provozu).

Co mě znepokojuje nejvíce, jsou různé zprávy (jako je tato), které uvádějí, že americký ministr zahraničí Mike Pompeo minulý týden řekl ruskému ministru zahraničí Sergeji Lavrovi, že pokud dojde k jakémukoliv chemickému útoku, „bude za to zodpovědná Moskva“. Pokud tím blázni ve Washingtonu D.C. myslí „morálně zodpovědná“, potom je to jen nesmysl, jako obvykle. Obávám se však, že pokud stojí v čele takoví cvoci, jako je Bolton a Pompeo, Spojené státy by mohly uvažovat o útoku na ruské vojáky v Sýrii (ne nutně na dobře chráněných vojenských základnách Hmímím nebo Tartús). Tihle chlapíci by si snadno mohli vybrat za terč různá zařízení nebo syrské vojenské objekty, o nichž je známo, že tam jsou nasazení ruští vojáci, a prohlásit, že si nevybrali za cíl Rusy záměrně, a že tito ruští vojáci byli „zcela jasně součástí“ syrských chemických jednotek. Spojené státy, které se již zaměřily na únosy a zadržování ruských státních příslušníků, by příště mohly začít zabíjet ruské občany a následně za tato úmrtí svalovat vinu na Kreml. Nevěříte? Jen si vzpomeňte na „Skripala“ a uvidíte, že tato představa není až tak přitažená za vlasy.

Mimochodem, Rusové mají určité možnosti. Jedna věc, kterou by mohli udělat, je připravit 6 (modernizovaných) MiG-31 do stavu pohotovosti v jižním Rusku (nebo ještě lépe v Íránu) a udržovat dvě letky v bojové připravenosti nad Sýrií (nebo nad Íránem). V kombinaci s „očima“ A-50U by tyto stíhačky MiG-31 mohly Rusům poskytnout respekt vzbuzující schopnosti, zejména proti americkým bombardérům B-1B, nasazeným v Kataru nebo na ostrově Diego Garcia. Zatím nebyly stíhačky MiG-31 nasazeny v Sýrii do akce, ale pokud bude mise spočívat v zadržení velkého množství řízených střel s plochou dráhou letu, poté budou tyto stíhačky mnohem flexibilnější a schopnější silou, než Su-35 a Su-30, které jsou v malém počtu na základně Hmímím.

Klíčem k ochraně Sýrie je posílení syrských obranných systémů a systémů včasného varování, zejména v kombinaci s vyspělými mobilními systémy protivzdušné obrany, především systémy krátkého až středního dosahu, jako jsou Tor-M2 a Pancíř-S2. Dokud nebude dosaženo tohoto cíle, USA a Rusko zůstanou v nebezpečné „mexické patové situaci“, v níž jsou obě strany zapojeny do tzv. „jaderné hry na kuře“, kdy každá strana ohrožuje tu druhou, zatímco počítá s tím, že její vlastní jaderný potenciál odstraší protiútok nebo odvetu. To je extrémně nebezpečné, ale je toho velmi málo, co může Rusko udělat, aby zastavilo americké lídry v tom, aby se znovu a znovu nevraceli k téže strategii. Rusové dosud předvedli skutečně pozoruhodnou míru zdrženlivosti, ale pokud budou hodně přitlačeni, bude pro ně další krok spočívat v provedení odvetného úderu proti USA - a to takovým způsobem, který by jim poskytl to, co CIA nazývá „věrohodnou popíratelností“ (o této možnosti jsem hovořil zhruba před rokem v tomto článku). Pokud budou Rusové napadeni přímo a otevřeně, nebudou mít samozřejmě jinou možnost, než jim to oplatit. I když je pravda, že ruské síly v Sýrii a v blízkosti Sýrie jsou co do počtu silně převýšeny silami USA/NATO/CENTOM, mají Rusové obrovskou výhodu nad USA, pokud jde o řízené střely s plochou dráhou letu s dlouhým dosahem (viz analýza Andreje Martyanova „Patový potenciál Ruska: 800 librová gorila v Sýrii“ s detailním pojednáním o tomto tématu).

Nic, co bylo uvedeno výše, není nové, svět uvízl v této situaci - nyní to trvá přes rok - a stále se zdá, že to nebere konce. Bohužel můžu jen souhlasit s Ruslanem Ostaškem: Pouze masivní vojenská porážka nebo neméně masivní ekonomický kolaps zastaví tyto lidi, kteří „si pletou Rakousko s Austrálií“, aby se vzdali šíleného pachtění za světovou hegemonií, dosahovaného násilím.


Is the next US aggression on Syria already scheduled? vyšel 31. srpna 2018 na thesaker.is. Překlad v ceně 478 Kč Zvědavec.

Poznámka editora (Zvědavec):To, že Rusové zveřejnili plán na další plynový útok pod falešnou vlajkou vzalo americkým válečným zločincům vítr z plachet a zajistilo, že k útoku nedojde. Skřípění zubů pentagonských a izraelských válečných jestřábů slyším až sem. Ostatně komentář Finian Cunninghama z 4. září to potvrzuje. Trump už plynový útok nezmínil, pouze varoval Sýrii, aby neútočila na teroristy.- - -


15 komentářů :

 1. Senátor za štát Virginia Richard Black vyhlásil, že vlastní údaje o príprave chemického útoku v Sýrii špeciálnymi službami Veľkej Británii, uvádza agentúra SANA.

  OdpovědětSmazat
 2. Jo tak nějak to bude naházejí rakety na nějakou prázdnou budovu a budou si tahat triko jsou to naprostí debílci nejhorší v století. Ruští poradci naprosto smázly poradce nata tak ať provokují pokud vyprovokují Ruskou armádu bude to jejich konec.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ti bohatí, co maj protiatomové bunkry si myslí, že až vylezou po válce na povrch se spoustu peněz a budou chtít lidem zase vládnout, že je ještě někdo bude poslouchat. Pravda je taková, že jak se ukážou, tak je lidi odkráblují, už jen pro to, že ti co válku rozpoutali byli teké bohatí, a to se neodpouští.

   Smazat
  2. Už nebudou mít kam vylézt ,vzpamatuj se !!!

   Smazat
 3. Ale pozor, už prej Rusové vybombardovali první nemocnici v Idlíbu...... zejtra druhou a třetí, odpoledne čtvrtou....patnáctou. Dál už to známe. Nakonec bude do týdne vybombardovaných všech 15 tisíc nemocnic, které jsou v oblasti špičkově vybavené a používané. Pro 1,5 milionu lidí před válkou, nyní 3 miliony, z nějakého důvodu se všichni utečenci shromáždili na tomto místě a porodili 1 milion dětí. A je tam jenom 10 tisíc teroristů, jinak je to samej civil. Ale zlý je Putin, ne ti teroristi, ti na to mají lidské právo se tam skrývat.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je treba usporadat demonstrace, postavit svedky pred TV kamery , dat dalsi miliony 9/11 teroristum ,a Bily Helmy vse zorganizuji aby to navazovalo , kazdej vydela.....USA bude mit hystericke zachvaty a ty se rozsiri na dalsi vlady..A Budou sankce.
   Putin zase pude hrat s Firsovem ledni hokej..
   Putin se zbavil toaletniho pairu za zlato vymenil ponevadz to vedel , ma nejakou rozvedku , ktera vi hodne, zatimco KASPAR roku 2018 May to vsechno moc dobre zakryva..Radil bych feministkam co nejmin mluvit na verejnosti , celej svet se pak nemuze udrzet smichem..A vesnicky blazni jsou o proti britum prvotridni Inteligenti.....Niki co kdaka v OSN je tesne druha a lidi se tesi ,ze brzy zase neco rekne...Pak mame Hilary , kterou zvolilo daleko vice volicu , nez Trumpa asi jako treti, pak jsou zase Hitlerovky , jako Krvavavmadla a Merkel..a dalsi..Nektery lidi uz vidi ,ze agresivita proti nekterym zenam hlavne na zapade neprilitla z nebe..Ale jako odpoved na jejich zlociny bez konce...At zije Skripal.
   A KDEPAK VUBEC JE ? Schovavaji hlavni postavu frasky ,zrovna tak jako Usamu , nam neukazali...
   A nebo nejak nemohli v obou pripadech....

   Smazat
 4. Britanie prisla proto opet s udajnymi dukazy o Rustich agentech , aby Rusko zpochybnila na mezinarodnim poli .Ze sami pouzivaji chem.zbrane , proto nemohou garantovat , ze udrzi Asada , ze nepouzije chem.zbrane .Velice pruhledne , ale pro zapadni demokracie postacujici .

  OdpovědětSmazat
 5. Četl jsem zajímavý článek v časopise Epocha č. 17/2018 na str. 25: "Narcis". Je zde uvedeno, že MUDr Sigmund Freud toto označení pro lidi vyhodnotil jako psychickou nemoc, se závěrem, že se jedná a psychopaty. Z posledních 100 let jsou zde vyjmenování Hitler a Stalin. Zvlášť v rámečku je sdělení: "Podle mnoha odborníků je ukázkovým narcistou Donald Trump". Tak ho hodnotí odborníci na psychologii. Pokud je to pravda, může se stát to, co udělali Hitler a Stalin?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kam by asi Freud zařadil Drahoše nebo Kalouska ?

   Smazat
  2. Nevím, jestli se lze podle tohoto zorientovat. Psychopati jsou zřejmě většina těch, kteří se derou do nejvýznamnějších řídicích funkcí států. Hitler byl asi ukázkový případ psychopata, ovšem voděného na šňůrkách a sloužící cizím zájmům. Stalin byl nutnou odpovědí na zájmy Západu. Kdo je Trump? Dost možná ten, s kým má být spojen kolaps USA. Něco jako Gorbačov v SSSR.

   Smazat
 6. Je to smutne a strach nahanajuce , ale na ulici "spratek" co dnes USA je , neprestane provokovat, kym nedostane cez drzku. Problem je , ze ten "spratek" ma jadrove zbrane.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Díky bohu že proti hnusnému spratku má pár zemí také nukleární zbraně ktere ho, spratka , drží za koule.

   Smazat
 7. S tím idiotským výkřikem směrem k bombardování Íránu se také opakovaně "vyznamenal" náš president Zeman. Ve jménu židovské etnokracie v Izraeli udělá málem cokoliv. Užitečný idiot....

  OdpovědětSmazat
 8. Ten "osvobozující" útok ze strany USA a Anglie je zcela nezbytný, protože prý musejí dostat z pasti v Idlíbu svých 200 amerických a anglických instruktorů (se specializací na instruktáž teroristů). Amerika proto žádá Putina a Erdogana, aby jejich "specialisty" v bezpečí dopravili na tureckou vojenskou základnu v Incirliku. Situaci ale prý zkomplikovala Anglie, protože odmítá spolupracovat s ruskou stranou. Situaci rovněž komplikuje skutečnost, že se nechtějí vzdát vybavení "specialistů" a jimi držených tajných a kompromitujících materiálů, které jsou pro Trumpa a Mayovou důležitější, než životy jejich "specialistů". Doprovodnou komplikací je očerňování Ruska nejenom v médiích, ale i v RB OSN. Přitom v zákulisí se s Ruskem jedná o výměně. Rusko prý požaduje výměnou za "specialisty" zrušení falešného chemického útoku, který chystají Bílé přilby. Jestli to prý západ nezarazí, je život "specialistů" v ohrožení. P.S.: ani v neděli není den klidu, že ?

  OdpovědětSmazat
 9. Dobrý večer.
  Když se tady tak diskutuje, poslechněte si V.V.Pjakina z 04.09.2018. Dnes vystaveno na YouTube

  https://www.youtube.com/watch?v=9MKFy53iH0k

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.