Reklama

pondělí 24. září 2018

K otázkám Václava Moravce 23.9.2018

Zdeněk Jemelík
24. 9. 2018  blog autora a Chamurappi
V Otázkách Václava Moravce ze dne 23.září 2018 připadla celá polovina časového prostoru na problematiku činnosti Policie České republiky a trestního řízení. V podstatné části šla řeč o kyberzločinu a způsobu, jakým se s ním naše policie pustila do křížku. Debatovali policejní prezident Tomáš Tuhý, nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a chvíli i eurokomisařka Věra Jourová. Po větší část pořadu vládla ve studiu až selanková pohoda.

Za zapamatování stojí sdělení, že PČR reagovala na novou hrozbu docela pružně zřízením speciálních útvarů, které ovšem nejsou zatím obsazeny dostatečným počtem specialistů. Pro politiky odsud vzešel veledůležitý vzkaz: je nezbytné vyřešit odměňování policejních IT specialistů, protože policie při dodržování podmínek služebního zákona nemůže jako zaměstnavatel konkurovat soukromým firmám. To je vážná věc, protože PČR a snad ještě více Vězeňská služba ČR jsou podfinancované a zdvíhat platy specialistů proti obecně nízkému základu na úroveň soukromého sektoru bude tvrdý oříšek. Ale politici, kteří v předvolební horečce rozdávají na všecky strany dosti lehce, by se jeho rozloupnutí neměli vyhýbat. Je ostatně obecně na čase, aby začali věnovat podstatně větší pozornost všem ozbrojeným sborům, protože není záruka, že budeme do nekonečně tou bezpečnou zemí, v které nedochází k teroristickým útokům.

Zajímavostí bylo sdělení Pavla Zemana o významném poklesu počtu vyšetřovaných trestných činů z více než 300 tis. v r. 2013 o přibližně 90 tis. do r. 2017. Zpráva by zněla ještě lépe na pozadí postupujícího vyprazdňování vězeňských cel. Zatím ale věznice opět praskají ve švech, což zdánlivě nesouhlasí s údaji o vývoji početnosti vyšetřovaných trestných činů.

Televizní diváky mohla zaujmout informace, že pan policejní prezident míří do diplomacie, jmenovitě do funkce velvyslance ve Slovenské republice. Naproti tomu Pavel Zeman se nebude ucházet o úřad evropského žalobce a hodlá se pevně držet svého křesla.

Teprve 13 minut před koncem pořadu atmosféra poněkud ochladla, když Václav Moravec připomněl reorganizaci republikových útvarů PČR, tedy sloučení Útvaru pro boj s organizovaným zločinem a Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality do Národní centrály proti organizovanému zločinu. Zatímco z policejního prezidenta vyzařovala spokojenost, nejvyšší státní zástupce zachoval jistou rozmrzelost. Policejní prezident správně připomněl, že nové organizační uspořádání usnadňuje mezinárodní policejní spolupráci.

To nejhorší ale na Pavla Zemana teprve čekalo: Václav Moravec nastolil problém „nejsledovanější trestní kauzy“. Nakonec mu musel vysvětlit, že míní trestní stíhání Andreje Babiše a spol. A dvakrát snaživě připomněl vyjádření pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové z června r.2017, z něhož odvozoval, že kauza se vyvíjí pomaleji, než je zdrávo. Pavel Zeman mu především vysvětlil, že z pohledu zevnitř státního zastupitelství v žádném případě nejde o nejsledovanější kauzu a odmítl Moravcův náznak podezření, že v ní snad dochází k průtahům. Upozornil na poměrně nedávné vyřízení stížností obviněných, zaručil dozorovému státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi klid na práci a stanovil polovinu r.2019 jako hranici, po jejímž překročení by další protahování trestního stíhání považoval za exces. Odkazem na čas vyřízení stížností obviněných ale mlžil. Procesní lhůta pro podání stížnosti proti sdělení obvinění jsou 3 dny od doručení usnesení. Stížnost ale nemá odkladný účinek a lhůta pro její vyřízení je pouze pořádková, tedy nevynutitelná. Například obv. Shahram Abdullah Zadeh podáním stížnosti proti sdělení obvinění neodvrátil projednání návrhu na uvalení vazby ani o hodinu a dozorový státní zástupce ji zamítl zhruba pět měsíců po jeho uvěznění (ne, nebyl za to kázeňsky potrestán). Pavel Zeman ovšem skutečný stav trestního stíhání nesmí znát a ani není přímým nadřízeným Městského státního zastupitelství v Praze. Jak správně uvedl, může pouze podat podnět Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze k vykonání instančního dohledu.

Nicméně Zemanovu vyjádření můžeme rozumět také tak, že ani komunální a senátní volby, ani volby do Evropského parlamentu neovlivní jakékoli vzrušující rozhodnutí v kauze Čapí hnízdo, ať již by to bylo rozhodnutí o zastavení trestního stíhání nebo podání obžaloby. Je otázka, zda to je skutečně dobře: neprůhledný stav řízení umožňuje Babišovým odpůrcům, aby do nekonečna předhazovali jeho trestní stíhání jako domnělou nepřístojnost jeho politického působení. Při tom se může stát, že nakonec vyjde najevo, že v řízení o získání dotace hrál Andrej Babiš jen okrajovou úlohu a nepodaří se prokázat mu subjektivní stránku trestného činu.

Má-li být postup dozorového státního zástupce a mlžení Pavla Zemana projevem šetrnosti k vnitropolitické situaci, je to současně doklad o zákeřnosti rozhodnutí vyvolat právě před parlamentními volbami trestní řízení kvůli starému správnímu deliktu. Nástroje trestního práva by neměly sloužit k vyvážení slabosti postavení účastníků soutěže o politickou moc. V případě České republiky se k nim ale sahá poměrně často, což snižuje úroveň naší demokracie.


- - -10 komentářů :

 1. Mohu li vyjádřit svůj názor, Bureše sprostí obvinění.
  Vůbec bych se ho nechtěl zastávat, ale to co udělal on v Čapím hnízdu, udělali možná stovky jiných "podnikatelů" také.
  Dotace, a je naprosto jedno jakého druhu, mění fungující společnost v trosky. Záhadné změny názvů firem ve spojitosti s různými výběrovými řízeními, samozřejmě dotovanými z evropských fondů, jsou na hony vzdálené férové a křišťálově čisté soutěži.
  Kdyby za tohle chtěli zašít Bureše, museli by zašít polovinu republiky.
  I když, při rozvalu naší policie a justice je všechno možné...

  OdpovědětSmazat
 2. Jiří Jírovec25. září 2018 8:32

  Moravec se neodvážil poukázat na základní věc: Poté, co se dostal Babiš k moci, jeho oponenti volali "Ó hrůza, bude ovlivňovat policii!" Mají-li pravdu, pak policie není neovlivnitelná, což znamená, že ji mohl (v zájmu své kariéry) ovlivňovat třeba tandem S+Ch.

  Čapí hnízdo má několik rovin:

  (1) Podnikatelský záměr, to znamená vytvořit společnost, která by dosáhla na dotace. To by možná bylo napadnutelné, kdyby se vynořil odposlech z Babišovy ložnice, kde říká, tehdy ještě pouhé partnerce, že pro ni vymyslel dárek a začne jí špitat tajemství, jak s Faltýnkem oserou EU o 50 mega; Jenže

  (2) Ve hře je správní řízení a výsledek podepsaný jednou Rathem a pak Bendlem. To je mrzutá věc, protože na této úrovni se mělo potvrdit, zda je žádost OK a může být poslána;

  (3) EU žádosti vyhověla, dotaci poskytla, stavba byla dokončena, v roce 2015 splnila požadovaných pět let provozu a dál slouží veřejnosti;

  (4) Jenže Babiš vstoupil do politiky a v polovině volebního období se stal s 30% preferencí absolutní hrozbou pro ČSSD.

  (5) Tento bod je pouhou spekulací. Duo S+Ch zaleklo a rozjelo kampaň. Přišlo anonymní udání a česká policie začala vyšetřovat. A následovalo rovněž anonymní udání k EU. Sobotka není žádný lumen a tak se rozhodl jít proti Cimrmanovu pravidlu "Když se sám nepochválím, nikdo to za mě neudělá" a pokusil se odstranit Babiše z vlády. Místo aby všude prohlašoval "Moje vláda je úspěšná, já o moje vláda jsme dosáhli to a to", a občas hodil ohlodanou kost Babišovi s tím, že jeho ministr si pod jeho vedením vedl docela slušně, podnikl trapnost s demisí na hradě.

  (6) Pak do toho vstoupil OLAF. MF na základě doporučení soudu celou zprávu nezveřejnil, ale protože v Česku se všechno vykecá, do medií se dostala klíčová věta: "Čapí hnízdo mohlo, ale nemuselo být podvod. To musí zjistit český soud." Někteří politici situaci zjednodušili: OLAF mluví o podvodu, ergo Babiš je podvodník.

  (7) Případ se táhne, Babiš vyhrál volby v roce 2017 a zbytek ČSSD se díky ODS dostal do vlády. Nepovedlo se ani dvojí zbavení imunity Babiše a Faltýnka, tedy vrchních dvou hlav saně známé jako ANO. Faltýnek z obrazu vypadl a na Babiše zjevně není co svést.

  Zeman (zástupce) s uniformovaným fešákem blekotají u Moravce, že za nic nemohou, že nesmějí vědět, co se děje, leda z medií.

  Lze spekulovat o tom, že vyšetřujícímu policistovi a zástupci dal někdo po vojensku najevo, že se s tím moc serou (viz překotné zbavování imunity). Později možná přišla i opačná instrukce, totiž udělat to pořádně. Čas nehraje žádnou roli, může to být až v pětiletce páté, až Babiše přestane bavit politika. Pak už nebude vadit, že se všechno zahraje bez soudu do autu.

  OdpovědětSmazat
 3. Že sem na to vůbec klikl je bezcenná havloidní propaganda. Babiš bude vládnout a oni jsou vyřízení.

  OdpovědětSmazat
 4. Jen se dále cvičme v nenávisti

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Snad v ODOLNOSTI proti nenávisti zrádců Českého národa a Otčiny? Od koho se máme učit bojovat proti nenávisti? Jenom od těch nejlepších - tedy nejúspěšnějších. Od Izraele, od diaspor, prostě od Židů, kteří jsou velmistry boje proti nenávisti. Najměme české psychiatry a zjistěme soudce, na které Češi hodně a moc vědí - a mohou to dokázat...

   Smazat
  2. Koho bys chtěl ještě najímat? Podívej se na osazenstvo ČT, na všechny ty poloherce co kecaj do politiky a na naše vrchní bankéře, zjisti si jejich národnost. Máš je tam.

   Smazat
  3. 15.13 Já nehledám je, ale české "střídaly"... Bože, vysvětli mu, co vidí a co čte...

   Smazat
 5. Jo,jo, zlaté soudy za socíku. Dnes 10 roků - maňaná. Už to, že si lze beztrestně vymyslet kauzu a po léta takto odpůrce vláčet bahnem české žurnalistiky - pardon medialistiky, je výdobytek kapitalismu. Ale co chceme v diktatuře kapitálu? Snad aby "sloupy" státu sloužili občanům? Bláhovci, pak bychom nežili v kapitalismu, ale v tom kapitálem proklínaném socíku s občanskou rovnoprávností a sociální spravedlností - pro kapitál by to byla smrt. Proto ta naše válečná jatka všude tam, kde by se něco takové ve světě objevilo - fuj - jak je možné všem lidem přiznávat rovné právo a nějakou sociální spravedlnost. Kam by kapitál přišel? Na buben! A to přece nechce dokonce i korupným dobře vybavená střední třída, ta sice není ve světě lidí štěnicí, ale hnidou ano a i veš dovede kousat.

  OdpovědětSmazat
 6. "dnes Brusel, srdce Európskej únie, hostí už po štvrtýkrát doslova veľtrh organizácie Men having babies, ktorá sprostredkúva predaj a kúpu homosexuálom"
  "Neuvádza náhodou ten istý Dohovor, že štáty, ktoré sa pod neho podpisujú, “vykonajú všetky vhodné opatrenia na národnom, bilaterálnom a multilaterálnom stupni, aby zabránili únosom, obchodu či zneužívaniu detí s akýmkoľvek cieľom a akoukoľvek formou”? A čo sa dnes deje v bruselskom Hiltone, keď nie predaj detí ľudom, ktorí dajú najlepšiu ponuku?"
  https://www.hlavnespravy.sk/v-bruseli-uz-po-stvrtykrat-bruselsky-veltrh-deti-pre-gejov-obchod-vynasa-minimalna-cena-za-novorodenca-rapidne-porastla-akym-pravom-este-europa-hovori-o-pravach/1528564

  OdpovědětSmazat
 7. Já vás trochu rozveselím, jestli jste si všimli, tak máme novou tradici, rozvádějí se nám premiéři. Nebudu počítat rozvedené před funkcí, ale jen ty ve funkci a po funkci : Paroubek, Nečas a nyní Sobotka. Jestli nějaký chybí, tak doplňte. Nevím zda to nenaznačuje,že jim chybí solidnost.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.