Reklama

neděle 2. září 2018

Kam odejít z Facebooku? Tipy na svobodné sociální sítě.

- svo -
2.9.2018  Samizdat2016
Cenzura, šikana, zneužívání dat, politická manipulace.
Máte už dost Facebooku, který si přivlastňuje všechny vaše údaje, prodává je bůhví komu a ještě vás cenzuruje, buzeruje a šikanuje na základě naprosto neprůhledných uživatelských podmínek? Sociální média jsou cenným nástrojem, bez kterého se těžko obejdeme. Jaké jsou další možnosti?


Sociální sítě v Rusku a Číně budou nejspíš časem „z bláta do louže“, nehledě na kontroverzní majitele, takže pro mě třeba známá ruská VKontakte opravdu není řešení. Navíc vyžaduje moje telefonní číslo, fotku a vůbec, prudí podobně jako Velký Bratr Facebook. Máme tady ale sítě, které jsou svobodné už z principu.

Tady jsou moje tipy, které hodlám vyzkoušet. Na prvních dvou už mě najdete. Seřazené jsou podle počtu uživatelů a podle toho, jak se mi zamlouvají. Diaspora, MeWe a Minds mají jako prioritu ochranu soukromí, bezpečnost a transparentnost. Nebudou shromažďovat osobní údaje a neprodávat tyto informace za účelem reklamy. Jejich heslem je No ads, no tracking, no data mining.


Minds https://www.minds.com/
Počet uživatelů: cca 2 milióny
Mobilní aplikace: Android, iOS
Registrace: uživatelské jméno a e-mail


Minds má většinu standardních funkcí služby Facebook – profily, časové osy, sdílení médií, zasílání zpráv, skupiny atd. Je to open-source, a zatím poněkud nerdy komunitní platforma. Jeho otevřený zdrojový kód, šifrované zprávy a politika nulové cenzury z něj dělají skvělé místo pro ty, kdo se ocitli v exilu z Facebooku nebo Twitteru.

MeWe https://mewe.com/
Počet uživatelů: cca 1,5 miliónu
Mobilní aplikace: Android, iOS
Registrace: uživatelské jméno a e-mail


MeWe má jednoduché a intuitivní rozhraní, velmi podobné základnímu nastavení Facebooku. Umožňuje uživatelům publikovat a sdílet obsah (včetně fotografií, videí, dokumentů a hlasových zpráv) a chatovat s jednotlivci nebo (soukromými) skupinami. Kapacita na vaše data je až 8 GB. Má reklamu, ale není cílená. Samofinancují se z prodeje prémiových služeb – větší kapacita, tajný chat a podobně. Můžete si k němu prý připojit Facebook a Twitter, i když je tato funkce v současnosti poněkud skrytá. MeWe není založeno na principu Open source.DIASPORA https://diasporafoundation.org/
Počet členů: cca 660 000
Mobilní aplikace: Android
Registrace: uživatelské jméno a e-mail


Jedná se o jednu z nejstarších alternativ na Facebooku. Její heslo je: Decentralizace, Svoboda, Soukromí.

Je to decentralizovaný open source projekt – kdo chce, si může založit server. Uživatelé si pak mohou vybrat, kde chtějí, aby jejich účty byly uloženy a nastavit si tam účet. Samozřejmě mohou komunikovat s jakýmkoli jiným uživatelem v síti, bez ohledu na umístění hostitele.

Diaspora umožňuje nastavit osobní skupiny, se kterými sdílíte různý obsah, hashtagy a podporuje cross-posting do jiných sociálních sítí, včetně Facebooku a Twitteru. Bohužel, jejich decentralizace znamená, že vývoj aplikací pro mobily byl pomalý, což je nevýhoda pro mobilní uživatele. Pro Android je k dispozici řada aplikací, pro systém iOS ne. Vývojáři nicméně doporučují, aby členové Diaspory přistupovali z mobilního zařízení prostřednictvím prohlížeče.


Gab https://gab.ai/
Počet členů: cca 460 000
Mobilní aplikace: zakázána společnostmi Apple a Google
Registrace: uživatelské jméno a e-mail
Gab je sociální síť, která má motto zachování osobní svobody a svobody projevu na internetu. Byla založená jako necenzurovaná alternativa levicově biasovaného Twitteru. Uživatelé zde, podobně jako na Twitteru, sdílejí zprávy o délce 300 znaků. Žádné reklamy, provoz je samofinancován z prodeje prémiových služeb.

Doufám, že se potkáme na kus řeči ve svobodnějším prostředí, než je progresivistický a politicky úkolovaný Facebook. Pro udavače a bonzáky bude zjištění, že se můžeme bavit bez jejich zastrašování, cenzury a šikany, velká rána. K nezaplacení. Stačí, když nás odejde hodně. Aspoň na chvilku denně.

PODĚLTE SE O SVOJE ZKUŠENOSTI. Neváhejte a napište, která sociální síť se vám osvědčila?


Autor: Eva Svobodová
Zpracováno podle údajů z Wikipedie a internetových recenzí:
https://www.maketecheasier.com/facebook-alternatives-social-networks/

13 komentářů :

 1. Dámo a pánové z NR,

  Bylo toto vše kolem vymazání jejího jméno a příjmení nutné? Tuto slečnu, by dané na NR a odkaz Google, mohlo poškodit profesně? Ona má totiž, úplně opačný osobní názor i na Rusko, podobný mému a Vašemu, zde byl prezentován názor, podvodný neskutečný!

  Děkuji za vyhovění mé prosby.
  V.H.

  OdpovědětSmazat
 2. 11:50 - V.H. snad si nemyslite, ze se s nimi domluvite ?
  Krome toho , kariera a nazory vasi slecny, jsou v dnesni dobe vsem lhostejne. Oni to delaji i presidentum.

  OdpovědětSmazat
 3. "S tímhle autem Sověti předběhli dobu o 40 let.
  Lehké energické vozidlo s vysokou výškou prahů a úzkými 16palcovými pneumatikami do kříže snadno zdolávalo nástrahy sovětského venkova prostého čehokoli, co by připomínalo asfaltové silnice. Konstrukce modelu v té době byla poměrně velice pokroková. Považte, jsme v roce 1955, v té době o pohonu 4x4 v osobním autě nikdo ani nepřemýšlel. Je to dlouhých 8 let před příchodem Jeepu Wagoneer, který ale k obvyklému osobáku měl ještě dál...
  Tento nakonec nikdy nevyráběný kompaktní off-road s dvojicí dveří vznikl pod pracovním názvem GAZ-M73 už v roce 1955. Suzuki X-90 vypadá nepochybně jako jeho moderní kopie"

  http://www.autoforum.cz/fascinace/s-timhle-autem-soveti-predbehli-dobu-o-40-let-unikatni-koncepci-proslavili-az-japonci/

  OdpovědětSmazat
 4. Vyliště my prdel sňějakýma socyjáňýma sýtema.
  Tydle sýťě sou jako kdybi sy něgdo veřejňe hoňil.
  Aveřejňě sy hoňý leda tak úúúchyl buzik .........

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. https://cs-cz.facebook.com/kalousek.miroslav/

   https://cs-cz.facebook.com/karel.schwarzenberg/

   KOKOTI fon NOBLESA

   Smazat
  2. Prezident USA Donald Trump se vydal do Národního golfového klubu v Sterlingu v době, kdy se ve Washingtonu konal pohřeb senátora Johna McCaina. Píše o tom Associated Press.

   Smazat
  3. 17.43 Kolik se v téže době konalo v USA funusů? Z toho kolik ve Washingtonu a kolik ve Washingtonu D.C..?

   Smazat
  4. 21:00 Plno. Na nějakého mag.ra s pošuk.nou palicí, který si myslel, že je prvním v kosmu, se.e pes.
   Takových ještě bude.

   Smazat
 5. Anonym V.H.byl nucen prosazovat své názory.Všem ostatním pak navrhuji,aby se zcela oprostili od tzv.sociálních sítí.Nijak je k životu nepotřebují a pokud jsou na nich závislí,musí se sami rozhodnout,co vlastně chtějí.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pane Petře M. 16:44

   Naprostý souhlas s prosazováním oprávněného mnou nezavyněného, postihující jiné osoby nezůčastněné. V dnešním čase kolem 14:10, pod tím sprosťákem, jsem se omluvil za své oprávněné kopie!

   Všem slušným čtenářům, kterým jsem vstoupil do plynulosti diskuze, jelikož NR, můj oprávněný požadavek po asi deseti dnech, konečně splnila. Já jim poděkoval a oni mne na oplátku zmizeli a sprosťáka anonymního 2. září 2018 14:09 zanechali?

   Bohužel, stále je nechápu a nerozumím jim, jakým způsobem korigují debatu, Vy jste je pochopil?

   V.H.

   Smazat
  2. V.H. 19:17 Na dědu Vševěda Majevského se neobracej,
   slušně řečeno : má o kolečko víc...
   (Na Rukojmích dělá denně revizora názorů).

   A ty se mrkni do Pravidel českého jazyka, abys odčinil své nezavyněné viny, hlupáčku.

   Smazat
 6. https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Feminizovana-zahranicni-politika-zabrani-valkam-tvrdi-vazne-svedska-vlada-Vydava-k-tomu-brozuru-ze-ktere-se-ma-cely-svet-ucit-549939

  Pokud budeme tolerovat mazání statusů či skupin, k jakému v poslední době dochází poměrně často, jednoho dne se probudíme v totalitě, jak popsal v románu 1984 George Orwell.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak a o to jde těm liberálním šmejdům.

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.