Reklama

pondělí 3. září 2018

Moskva 2018

Martin Koller
3. 9. 2018
V letošním roce jsem navštívil vojenské veletrhy Eurosatory 2018 v Paříži a Army 2018 v Moskvě. Bylo to opravdu zajímavé, zvláště z hlediska srovnání obou měst i veletrhů a samozřejmě naší republičky. V Rusku jsem nebyl tři roky a dost se tam změnilo. Reálná situace se dost odlišuje od protiruské propagandy v evropských médiích. Je faktem, že Moskva je výkladní skříní státu. Nicméně totéž platí o více evropských městech z hlediska jak vzhledu, tak životní úrovně obyvatel ve srovnání s jinými destinacemi státu. Stačí porovnat Prahu a severní Čechy.


V Moskvě a okolí je vidět především obrovský stavební rozvoj. Přitom se staví účelově a potřebně, hlavně obytné domy a infrastruktura typu nových nádraží a železničních tratí pro nové vlaky. Nevytváří se zbytečné nesmysly typu drahých, šest metrů širokých dlážděných chodníků jako v Praze, aby se honem ještě něco získalo před koncem funkčního období partajního úřednictva na magistrátu a zároveň zhoršila průjezdnost ulic a kvalita ovzduší. Navíc je třeba konstatovat, že v Moskvě je na ulicích čistěji, než v Praze, natož v afroislámské Paříži, kde ulice v některých obvodech začínají připomínat domorodé vesnice, kde se vaří venku a odpadky pohazují jako na smeťáku.

Kromě toho v Moskvě na ulici nepotkáte opilce, žebráky, páchnoucí bezdomovce, povalující se feťáky a dredaře, natož nějaké otravné islámské kazatele, či agresivní migranty. Ne, že by tam panoval láskyplný multikulturalismus podle bláznivých iluzí euromarxistů z Bruselu. Nicméně lidé se respektují a cizinci ze států SNS a Ukrajiny (minimálně 2,5 milionu a nahrnou se zpět do ukrajinské armády) přijíždějí za prací a pracují. Parazité nejsou vítáni, ani živeni na úkor pracujících. Lidé se obecně chovají slušně a přátelsky. Mnozí se diví, proč se vůči nim organizuje v EU dlouhodobá nenávistná válečnická kampaň. Konec konců, Rusové jsou Evropané s křesťanskou historií na což mnozí propagandisté v EU i ČT zapomínají v rámci ideologického podlézání válečným štváčům. Nicméně ani přistěhovalci z Asie nejsou v Rusku problematičtí, spíše naopak, takže můžeme mluvit o funkčním společenství různých ras, které žije civilizovaně. Přitom policie je méně viditelná, než v dřívějších letech. Možná právě euroasijské společenství, které stojí na základech světové civilizace je perspektivnější, než agresivní afroislámský primitivismus importovaný v současné době do EU.

Je třeba konstatovat, že v Moskvě nemá člověk ve dne a večer pocit ohrožení, jako v Paříži, především v okrajovějších částech natož v pařížské příměstské dopravě. Moskva budí dojem většího pořádku, než Paříž, nebo Praha. Nedělám si iluze o tamní, především čečenské narkomafii. Nicméně se v moskevském centru nevyskytuje prostor jako spodní část václavského náměstí a blízké okolí ovládané dlouhodobě v noci černošskými narkomafiány (kokain), arabskými (heroin) a vietnamskými (pervitin) za tichého a pravděpodobně zcela nezištného přehlížení problému magistrátem ovládaného ANO a neziskovkáři. V Paříži jsou na rozdíl od Moskvy prostory, kam se neodváží nejen turisté, ale ani policie a podobné je to i v některých městech Švédska a brzy i Německa, takže pomalu ani nevíme, co se tam děje.

Moskva začíná vypadat až příliš evropsky a bohatě. Kupříkladu prakticky zmizely pouliční stánky s levnými pečenými kuřaty a šavermou a jiné stánky s všemožným levným zbožím. Nahradily je řetězce různých zahraničních firem od Mc Donald, až po Döner Kebab. Je otázka, zda se jedná o kosmetický tlak ze strany státu, nebo zájmové skupiny oligarchů spolupracujících se zahraničními partnery přebírají kontrolu nad trhem s občerstvením a stravováním ve velkoměstě. Každopádně to znamenalo likvidaci mnoha tamních živnostníků a malopodnikatelů a růst cen. Tedy jakási ruská babišizace (privatizace státu multimiliardáři podle ukrajinského vzoru). Jen si v Rusku nikdo z miliardářských oligarchů nehraje na spasitele národa, přítele obyčejných lidí a bojovníka proti afroislámské migraci s prolhanou podporou většiny médií a prodejných reprezentantů dalších partají.

V Rusku všeobecně v posledních letech výrazně zdražily potraviny, přibližně na českou, či evropskou úroveň a benzín podražil nedávno o zhruba 20 %. Hranatý bílý chleba stojí 40 rublů, šiška salámu 200 a 500 rublů, makový závin velikosti našeho z marketu, ale čerstvý s trojnásobným množstvím máku 300 rublů, dvoulitrová láhev Coly 140 rublů, Croissant 7 days 40 rublů, sušenky zhruba 40 až 60 rublů a dvojitý Burger King s hranolky a Colou 260 rublů. Dříve litrová Cola obsahuje pouze 0,9 litrů nápoje, takže i zlodějina nadnárodních korporací s cílem maximalizace zisku je všudypřítomná. Kurs rublu ke koruně je zhruba 35 až 37 haléřů.

Existují akce, kde lze nakoupit levněji. Hotové a servírované potraviny jsou samozřejmě dražší, než suroviny, které jsou určené k vaření, což platí i u nás. Nicméně kvalita, pokud lze posuzovat podle chuti a reakce trávicího traktu je dobrá, možná lepší, než u českých oligarchických europotravin. Kromě toho lze konstatovat, že potravin je všude dostatek, včetně masa a masných výrobků a jižního ovoce v širokém sortimentu. Potravinové embargo evidentně neuspělo a Rusko na rozdíl od například naší republiky buduje potravinovou soběstačnost. Zato EU bude ničit vlastní potraviny, dovážet americkou sóju a z ní pravděpodobně vyrábět česká jablka, sýry a vepřové, protože česká pole se musí využívat na „ekologickou“ výrobu řepkového oleje za dotace pro Agrofert.

Bez ohledu na růst životních nákladů nevypadají Moskvané nějak chudě. Rostou ceny, ale rostou i platy. Prakticky každý má moderní mobil. Především ženy kráčející po ulici a tupě zírající na displej, až téměř vrážejí do ostatních chodců, případně sledující stupidní telenovelu na schodech metra jsou stejně početné jako v Praze. V Moskvě je pravděpodobně víc nových zahraničních aut střední a vyšší třídy na počet obyvatel, než v Praze, což platí již řadu let. Staré žigulíky jsme za týden viděli tři. Na veletrhu Armija, či Army měly rodiny, většinou obyvatel Moskvy a okolí, podle odhadu odborníka velký počet fotoaparátů v ceně kolem v přepočtu kolem 20 000 korun za tělo (plus výměnný objektiv). Vzhledem k počtu několika set tisíc návštěvníků je to slušný vzorek životní úrovně ruské střední třídy.

Na dotazy o platech jsme nedostali příliš přesné odpovědi, ale nástupní plat po škole může být jen 15000 rublů, začínající úředník má přes 40000 rublů, Burger King nabízel práci za 63000 rublů a strojvůdce metra má přes 90000 rublů. Průměrný plat v Moskvě přesáhl letos 100000 rublů. Kurz rublu ke koruně je zhruba 35 až 37 haléřů. Mnoho Rusů má dvě zaměstnání a tamní kapitalismus je tvrdší, než v EU. Společnost je z hlediska majetku a příjmů dost rozdělená, jako v Evropě, přičemž ruští zbohatlíci střední úrovně se předvádějí stejně hloupě, jako evropští. Na druhé straně je v Rusku levnější pitná voda, elektřina, plyn a benzín do aut. Po nedávném zdražení stojí jejich druh odpovídající naturalu 95 zhruba 44 ruble za litr. Bez velké nadsázky lze říci, že životní úroveň evropské části Ruska a kolonie Česko se v podstatě vyrovnávají.

Evidentně chudá je v Rusku část důchodců, takže i v přístupu k starým lidem se Rusko europeizuje. Nicméně prezident Putin dokáže poslouchat názory občanů a rozhodl se omezit rozsah nepopulární důchodové reformy, což si v evropské demokracii, obzvláště její prolhané české verzi, vůbec nedovedu představit. S nestydatým ožebračováním důchodců státotvornými evropskými demokraty z pražské havlérky reprezentovanými vedením TOP 09, KDU-ČSL, ODS, ANO i ČSSD máme dost vlastních zkušeností, zvláště z období vlády Kalouska a Nečase. Lži, sliby a dodnes nikdo, včetně mesiáše a krále slibů Babiše ani nevyrovnal ztrátu na důchodech vzniklou právě za vlády Kalouska a Nečase (zhruba 2500 korun měsíčně chybí na každém důchodu) a dokonce ani růst životních nákladů v posledních letech díky Singerově devalvaci koruny zaměřené na udržení koloniálního postavení Česka jako levné servisní země Německa. Před volbami se všichni předhánějí ve slibech zvyšování důchodů, ale ceny stále rostou, letos se opět zdražuje česká elektřina vyráběná na prodej za levnou cenu do Německa v našich elektrárnách postavených z našich daní. Naopak v Rusku již několik let běží program podpory rodin s dětmi a těch je vidět dost, vypadají zdravě a chovají se normálně. I zde máme co dohánět, místo rozhazování peněz na podporu profesionálních parazitů z politických neziskovek všemožných rasových a sexuálních menšin a úchylných experimentů EU.

Pokud někdo v EU, či ČT vykládá pohádky o ruském komunismu, měl by Rusko navštívit, aby se probral. Byty v Moskvě stojí zhruba tolik, co u nás, ale záleží na jejich umístění z hlediska jak Moskvy, tak v okolí. Jinde je bydlení levnější, s výjimkou Petrohradu. To je zhruba stejné, jako u nás, může se jednat až o násobky různých měst a vzdáleností. Zároveň sestaví i na vesnici, kde přibývají moderní domky, dokonce i s tepelnou izolací a mizí rozpadající se dřevěné chalupy, vesměs neobývané. Nicméně ruská vesnice má z hlediska kvality domů stále ještě nižší úroveň, než česká, modernizovaná z velké části už v předlistopadovém období.

Nájemné bydlení je v Rusku levnější, než u nás. Přes mohutnou výstavbu a modernizaci bytového fondu ještě místy existují v okrajových částech Moskvy a v oblasti kolem Moskvy zanedbaná stará sídliště. Jako všude jinde záleží na konkrétních lidech. Něco podobného vidíme i na okraji některých českých měst a multikulturní okraje Paříže jsou místy stejné, ne-li horší. Rozdíl je v tom, že životní úroveň v Rusku na rozdíl od EU roste a jistí ji obrovské zásoby surovin i prostoru a spolupráce s Čínou a mnoha dalšími zeměmi.

Zde bychom rovněž neměli zapomínat, že Rusko, a Sovětský svaz urazily podstatně delší cestu z hlediska růstu životní úrovně, než země západní Evropy. Počátkem minulého století bylo carské Rusko zemí dřevěných pluhů a rozpadajících se chalup v děrevňach naplněných zavšivenými negramotnými, opilci a syfilitiky. Následně bylo zničeno první světovou válkou, občanskou válkou a druhou světovou válkou s ničivou německou okupací a totální devastací značných prostor v evropské části a v devadesátých letech ekonomickými experimenty Gorbačova a Jelcina, které přinesly větší škody, než druhá světová válka. Rusko začínalo opakovaně na podstatně horší startovací čáře ve srovnání se zeměmi EU a s USA, navíc dlouhodobě pod tlakem všemožného embarga a sankcí od roku 1921. Dnes se Rusko blíží západní Evropě z hlediska životní úrovně, zatímco Evropa euromarxistů a multikulturalistů hnije a upadá. V Evropě neexistuje stát, který by dokázal něco podobného jako Rusko. Rusové mohou být hrdí.

Veřejná doprava je v Rusku stále poměrně levná, včetně taxíků. Lístek na příměstskou železnici na vzdálenost přes 80 km stojí kolem 150 rublů. Přibývá moderních příměstských vlaků vybavených informačními displeji, wifi a také toaletami. Ty ve starších stalinských motorácích zcela chyběly, takže je nahrazovala spojovací chodbička mezi vagony se všemi hygienickými efekty. Občas bylo možné vidět i divoký úprk některých cestujících do houštin kolem stanic. Hygiena byla dlouhodobým sovětským problémem, takže před druhou světovou válkou dokonce postavili celou třídu křižníků bez toalet uvnitř a rudí námořníci si ulevovali v plátěných budkách na okraji paluby. Rovněž pravdoláskaře Gorbačova, ani zkorumpovaného opilce Jelcina takové detaily nevzrušovaly, protože oni příměstskými motoráky nejezdili. Důstojnost začal vracet ruskému občanovi až Putin. Mimochodem, stát, který řeší čistotu ulic, sociální problematiku bydlení a dopravy a potravinovou soběstačnost pro svoje občany se sotva připravuje na útočnou válku.

Dopravní specifikou jsou takzvané maršrutky. Jsou to mikrobusy, které postávají u nádraží a zajišťují dopravu obyvatel do okolí. Doplňují rovněž transport ve větších městech. Jezdí jednou, či dvakrát za hodinu po určených trasách, někdy i nabírají lidi jako taxíky. Patří buď státním podnikům, nebo podnikatelským skupinám. Mohou se zdát legrační a jednoduché, ale jsou efektivní a levné. Rozhodně efektivnější, než český systém jednoho podnikatele, který si koupí velký autobus, provozuje ho z velké části poloprázdný dvakrát za den, pobírá od státu takové dotace, že si sám jezdí v Superbu a likviduje železniční dopravu. Dostupnost mnoha vesnic je v Rusku i bez vlastního auta podstatně lepší, než u nás.

27 komentářů :

 1. Situace většiny ruských obavatel pořád ještě není jednoduchá. Ale jestli vývoj v Rusku půjde dalších 18 let stejným směrem a tempem jako minulých 18 let, tak v roce 2036 už budeme rusům jen tiše závidět.

  OdpovědětSmazat
 2. Podle estrády Kvartal 95 hořekují Ukrajinci, že k nim nikdo z Ruska neutíká.

  OdpovědětSmazat
 3. Díky za zajímavou reportáž. Ten Babiš toho tolik zatím nezk.rvil jako ostatní včetně socanů, u kterých jste také byl.

  OdpovědětSmazat
 4. Přesně pane Kollere stejné postřehy jako pan Větvička souhlas.

  OdpovědětSmazat
 5. Cekame na ten duchod, bydleni ve stohu neni prijemne osiny stipou nejen za krkem, prazdne hrobky davno zabydlene a tak vzpominame na soudruha Husaka jak to resil Cest praci soudruzi hr na ne ,jako v 48 osmem

  OdpovědětSmazat
 6. Žiji mnoho let na ostrově Phuket, rusů zde rok od roku přibývá až to není hezký. Konečně je to trend po celém Thajsku. Rusi a číňani jsou všude kam se vrtneš, na tržištích slyším jen samou ruštinu, je vidět že na to mají prostředky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Emiráty to samé, Rusové a Asiaté, a to i s malými dětmi, čili mladí lidé... V nejdražších hotelích s plnou penzí. J.

   Smazat
 7. from nick honolulu to autor !
  To je velmi zajimave, co jste napsal - dekuji ! Dobre jsem se pobavil.

  OdpovědětSmazat
 8. from people to honolulu...
  Jen se bav privandrovalce , Rusko se vyviji podle moznosti statu . Vsude na svete , kde jsou problemy , prispecha mirove usa a pomuze te , ci one zemi sankcemi . My slovane nikdy nepujdem proti Rusku ,zdel to tam u vas doma !

  OdpovědětSmazat
 9. Pane Kollere, díky. Tohle vám bakalonoviny nepřetisknou a Poche zváží žalobu za prozrazení zahraničněpolitického státního tajemství - že můžeme Rusům jenom tiše závidět jejich perspektivu, kterou je Rusko pro ruské děti a pro jejich děti. Medikolog

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. jj skvělá perspektiva, sice z té země uteklo za posledních pár let několik miliónů lidí, ale zřejmě to byli samí blbci co si té perspektivy nevšimli :-D

   Smazat
 10. Jedna připomínka. Rusku se povedla zimní olympiáda v Soči a pak mistrovství světa ve fotbale. To ale západ Rusku neodpustí. Následovaly sankce pod různými záminkami. To, že v Rusku v současné době se lidem daří a to z vlastních zdrojů a hlavně bez žádného zadlužení, ani státu, ani občanů, ani státní zprávy, což může západ zadlužený až po uši, zuřivě závidět. A proto západ Rusku tento úspěch nepromine. Západ neustále přemýšlí, jak nenáviděné Rusko zničit, porobit, zotročit a rozkrást jeho zdroje. Západ pro to dělá vše možné i nemožné. Pokud se podaří udržet jednotu Ruska, nemá západ šanci. Pokud se podaří iniciovat západu v Rusku barevnou revoluci, je možné, že se západu podaří Rusko rozložit. Záleží jenom na samotných Rusech, ale že západ proti Rusko připravuje jeho likvidaci, to je zcela jasné. Úspěch se neodpouští.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak tak, závist je hrozná věc a vede k nenávisti, což sledujeme v přímém přenosu. Úklady na zničení Ruska jsou snad staré jak Rusko samo, ale pokud se Rusům dobře povede, byli by blázni, aby se hnali do revoluce. Navíc mají dost příkladů kolem, jak takové revoluce končí a komu to všechno nakonec poslouží - obyčejným lidem rozhodně ne. Už i ruští oligarchové nejsou na prodej, hromadně odmítají spolupráci s americkou CIA, nefungují ani prachy, ani výhrůžky obstavování zahraničního majetku. Dobře vědí, že smlouva s ďáblem nikdy nekončí happyendem. Západ má velký problém, ale ne s Ruskem, sám se sebou. I když ho všemožně maskuje rusofobií a pod., před pravdou neuteče. Čím dřív se začne starat sám o sebe a přemýšlet pozitivně, tím dřív se bude jeho stav zlepšovat. Ale dokáže to ještě vůbec?

   Smazat
  2. 8:51
   V podstatě s vámi souhlasím. Ale ten závěr "Úspěch se neodpouští." je trochu mimo mísu. Západu vždy, už 1000 let šlo jen o to, přivlastnit si jeho zdroje. Vše ostatní jsou jen kecy, které tento hlavní cíl mají jen zakrýt. Jezdím do Ruska již 15 let, poslední 3 roky dost často. To, co píše pan Koller mohu jen potvrdit. Loni jsem byl na MAKSu v Žukovském a pak i v Alabinu a parku Patriot a tam jsem mohl jen smutně závidět. Zvláště když tam vystavovali L410 z Kunovic a předváděli akrobatickou skupinu na Albatrosech s tím, že většina ruských pilotů je odkojena těmito Československými letouny. Tam jsem zase po čase pocítil hrdost jako Čechoslovák. Smutno mi bylo z Česka. Hlavně když jsem musel většině Rusů na otázku odkud jsem přidat "Čechoslovakia". Tož asi tak nějak. Lidé nás tam ještě neberou jako póvl, pamatují si. Mik

   Smazat
 11. Před 2 měsíci jsem byl v Rusku, co p.Koller píše je opravdu tak, vláda by se měla podívat, jak se udržuje čistota nejen v Moskvě, ale i Kazani či Irkutsku. V jaké stavu jsou silnice a dálnice, mosty tam nepadají o závod, a železnice jezdí běžně 100km/h. a na čas. To samé je i v ČLR. Máme co dohánět.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Byl jsem tam před padesáti dvěma roky. Nemohu tedy srovnávat s páně Kollerovým dnešním posouzením. Ale dle mých poznatků z oněch velmi vzdálených časů tak naše tehdejší vesnice byly o sto let před ukrajinskými a jejich města (Kijev, Jalta),svým vzhledem zase o dvacet let před našimi městy. Samozřejmě vše porovnáváno tím pohledem zpoza padesátiletí. Zato tehdy tam benzin byl levnější než sodovka. Stravování v lidových jídelnách na velmi dobré úrovni. Opilců dost, ale milicionářů také. Tolik pamětník.

   Smazat
  2. Souhlas. Praha je proti Moskvě a Pekingu 100 let za opicema. Mik

   Smazat
  3. 23:36, Praha a Moskva jsou dvě odlišná města. Moskva je megapolis. Je sice poměrně starobylá, má mnoho památek, ale 13 milionů stálých obyvatel, plus hosté limitují, i vzhled metropole. Široké bulváry, ohromná sídliště, rozsáhlé parky, mnohaproudé prospekty. Praha je podstatně menší a komornější. Obě města mají svůj půvab a Praha je klenot evropské staré architektury.

   Smazat
 12. Souhlasím s panem Kollerem, byl jsem v Nižném Novgorodě, Moskvě a Petrohradu. Ale viděl jsem i venkov na cestě z Nižného za rodiči mojí ženy kolem poutního místa vesničky Diveyevo. A v podstatě se v popisu s panem Kollerem shoduji. Ve velkých městech pořádek, čisto, bezpečno. Západní vliv téměř ve všem. Kvalita jídla a kultura stravování, ale design prostředí na překvapivě dobré úrovni… Sorry, ale tady se má 80% našich restauratérů hodně co učit. Venkov je venkov, spousta peněz se po cestě ztratí v kapsách úředníků, takže to podle toho i vypadá, co si budeme nalhávat, jako všude... Rusko je velká země, v 90. letech za jelciády na pokraji hladomoru a dnes je tam kde je. Nehodlám si idealizovat Putina a jeho kabinet, ale objektivně je za nimi kus dobré práce. Nic méně ještě větší kus práce mají před sebou. A mě nezbývá než jim (ruskému lidu) popřát mnoho sil a úspěchů, a aby hlavně neupadli do pohodlnosti jako my, jinak vše ztratí. Bohužel z liberální politiky západu a EU se stala kotva, která nás táhne ke dnu. Buď se necháme stáhnout a nebo ji odsekneme. Při plném vědomí toho, že přeseknuté lano vyvolá pořádné zakymácení a přelití vody přes palubu, jsem ochotný to podstoupit. Cokoli co povede k obnovení suverenity a soběstačnosti. Otázka je, co ostatní, jak daleko do budoucnosti je schopný dohlédnout průměrný občan? Obávám se, že jen délku nákupního košíku, či na další stránku televizního programu….. PH

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Máte recht, včera bylo pozdě. S těmi zblbli máte pravdu, také se obávám, že jich je pořád většina, nebo je to těsné, což je vidno i na výsledcích voleb. Podlehli jsme západnímu pozlátku a co horšího, naši mladí už téměř nic jiného neznají, ti už se do toho narodili a jsou utvrzováni v tom, že jiná cesta není a pokud ano, je zaručeně špatná. Čest výjimkám. Takže budoucnost, kterou jsme jim nachystali a oni ji ještě umocní, mě trochu děsí. Láska k rodné hroudě, vlastenectví, tradice jsou konzervativní přežitek. Všichni se hrnou do světa a mnohdy neví, co mají za humny. Zato jsou Evropané, či rovnou světoobčané, podporují multikulti, neboť jim vysvětlili, že to je in, stejně jako volit liberální pravici či druhý extremismus, marjánko-dredové šílence, co si hrají na levici ve jménu humanity, ale zároveň schvalují bombardování Sýrie západní koalicí i bez mandátu OSN, protože je prý stejně neusnášení schopná, neboť takové humanitární bombardování by vždycky někdo zablokoval..
   Je to naprostý maglajs pojmů a hesel, ve kterým aby se prase vyznalo, natož mladý, nezkušený, virtuální občan vesmíru. J.

   Smazat
 13. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 14. Doporučuji pozorně tento článek přečíst rusofobům a trollům - kromě zvěsti z Ruska je tam také více méně /sice nepodrobná, ale přesto/ analýza a skvělé hodnocení naši situace - např. o Singerově koloniálním zhodnocení koruny, viz také 2500 korun ukradených důchodcům - kdo to ví, já jsem důchodce, ale to nevím. Pan Koller dle mého názoru má vidění jasnozřivé a velmi dobře se ho poslouchá ve Svobodném radiu. Pana Babiše nevidí rozhodně tak jak to udělalo 30 procent voličů. Jinak trollové a rusofobové všimněte si rovněž komentářů - co říkají o Rusku - očití svědkové /rusky očievidcy/. A jinak - komu není rady, tomu není pomoci. Poslední věta platí pro hlupáky, kteří si poradit nedají - oni všechno vědí líp, k jejich škodě, jejich hloupost bude prověřena skutečností.

  OdpovědětSmazat
 15. Rád si přečtu názory odborníků na otázky mimo jejich obor.Bohužel zbytečné útoky,ale i lži,které proníkají do textu (Agrofert,oligarchizace,dotace,řepka)snižují v mých očích hodnotu ostatních informací a začínám ochybovat o důvěryhodnosti autora.Škoda.

  OdpovědětSmazat
 16. " Potravinové embargo evidentně neuspělo"

  Dovoluji si soudruhovi Kollerovi připomenout, že embargo na dovoz potravin z EU vyhlásil soudruh Putin, ne že by EU zakázala vyvážet potraviny do Ruska.

  OdpovědětSmazat
 17. vrátila jsem se z Moskvy před týdnem, mohu potvrdit všude čisto, ochotní prodavači ne podavači jako u nás, v metru hlásí, aby mladí uvolnili místo invalidům a starším lidem, sundali si batohy, a to se také děje. V hotelu ochotní, úklid v pořádku. Muzea a hlavní památky v perfektním stavu, ty co nejsou, se opravují. Krásně opravené je muzeum kosmonautiky. Lidé na ulicích ochotní, rádi pomůžou, poradí. Jsou hodně věřící, a hrdí, že jsou Rusové. Je dostatek potravin, v restauraci a kavárně vás mile obslouží, obchody jsou plné západního zboží. Lidé chodí pěkně oblečeni, nikde nebylo vidět žebráky nebo opilce. To jsou postřehy z návštěvy Moskvy. Když potom vidím zaplivané, zaprášené ulice některých českých měst, plné odpadků a psích výkalů, tak si říkám, čím se máme u cizinců chlubit.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.