Reklama

neděle 23. září 2018

Možnosti reakce Ruska na poslední provokaci

The Saker
22. 9. 2018   blog autora
Za posledních 24 hodin zaplavily internet - včetně tohoto blogu - všemožné názory na to, co by ten či onen dělal, kdyby byl na Putinově místě. Ty návrhy se pohybují od vyhlášení bezletové zóny nad Sýrií po, a to si nedělám legraci, vyslání několika ruských SSBN (ponorek s interkontinentálními balistickými raketami) k izraelským břehům. A protože Putin přinejmenším prozatím nesáhl k žádným odvetným opatřením, moří mé moderátory obvyklý chór prozpěvující cosi o zrádci Putinovi, a to svými klasickými projevy upřímného znechucení nad Putinem, Ruskem a mou maličkostí:-)


Já si uvědomuji, že nic, co řeknu, nezmění názory posledně jmenované skupiny, ale co se týče zbytku nás, kdo žijeme v reálném světě, mohla by pomoci krátká rekapitulace skutečných možností. Tady je – ve stručném, neprůstřelném provedení.

1. Putin má naprostou pravdu v tom, že na nic nespěchá a neohlašuje žádná bezprostřední opatření. Nejen že je tato oblast naší planety nesmírně nebezpečná, ale Putin rovněž potřebuje vyjádření všech expertů. V ruštině říkáme, že „spěch je dobrý leda na chytání blech“.
2. Krom toho tu *jsou* věci, které je potřeba prošetřit. Například Rusové prohlásili, že jejich a syrská vzdušná obrana jsou teď spojené. Většina lidí si neuvědomuje, že baterie S-200 nevystřelí jen tak sama od sebe nebo na základě rozhodnutí obsluhy. Takové rozhodnutí se přijímá přinejmenším na úrovni velitelství vzdušné obrany, které hodnotí hrozby a vymezuje cíle. Je velká pravděpodobnost, že v řetězci událostí, které vedly k sestřelení toho Il-20, byli zapojeni i Rusové.
3. Vyhlásit nad celou Sýrií bezletovou zónu není v současnosti v ruských možnostech. Ať se vám to líbí, nebo ne, je to fakt. Nicméně vyhlásit zakázanou zónu nad oblastmi Hmímím a Tartús, to by Rusové dokázat mohli, zejména za pomoci lodí ruského námořnictva u syrského pobřeží a systému včasného varování AWACS ve vzduchu (další možnost by byla vyslat nad severní Sýrii pár stíhaček MiG-31BM na pravidelné letecké hlídky). Velikost takové zakázané zóny nad ruskými jednotkami by se musela velmi pečlivě dohodnout se všemi příslušnými experty a právníky (ano, Rusku na mezinárodním právu záleží).
Takže nespekulujme a počkejme si, až Kreml přijme nějaké rozhodnutí. Pak můžeme hodnotit. Právě teď jsou všechny spekulace plýtvání časem.

A když už mluvíme o Sýrii: zaznamenal někdo, že dohoda Turecka a Ruska teď vylučuje veškerá odůvodnění jakéhokoli útoku USA na Sýrii a že Izraelci zorganizovali svůj poslední krvavý akrobatický kousek hned poté, co byla tato dohoda oznámena?

Nakonec v trochu lehčím tónu – věděli jste, že Rusům patrně došel novičok a teď tráví dcery generálů, co hráli ve vojenské kapele, jedem na krysy? Ne?

Podívejte se sami :-)

34 komentářů :

 1. Já tedy čtu o bezletové zóně, kterou Rusové vyhlásili až k břehům Izrahellu do 26. září jako o hotové věci.

  A časovém rozvoji akcí kolem sestřelení iljušinu vyneseném po minutách a zahrnujícím všechny Rusku dostupné zdroje.
  Napínavé by bylo, kdyby zahrnuli záznamy signálů z paluby letadla.
  Datum zveřejnění v neděli (bezletovou zónu vyhlásili preventivně).

  Saker poněkud zaostal za vývojem?
  Jaja, už to vidím, 19. září.
  Na vojně se situace mění každou minutou a někdy latríny vůbec nestačí.

  OdpovědětSmazat
 2. Putka se nanejvys zmuze na vyslani "letadlove lodi", kde nemaji funkcni zachody a matrosove chodi srat pres zabradli:-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 8,12.
   Za pracu cez vikendy a sviatky mas od Sorosa nejake priplatky ?

   Smazat
  2. 8:12 zcela zásadní, skvělý argument k diskuzi o geopolitické situaci. A ta podrobná, věrohodná informovanost! Takové mainstream nemít, tak se neprosadí. JiH

   Smazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  4. Netáhlovic Jeník použije atóm a maj putlero-chamenejníci po pyči pytel! A prej i pan Receptpis na Erteple kdesi ve starým armádním vodkladišti vyhrabal ještě z dob korejský války zakonzervovanej pár atomovejch Anč! To se nebude (pr)Assad stači divit, až mu FSA vodpálí jediním výstřelem celou divizi:)))

   Smazat
 3. Putin nic nepodnikne, bude pouze strašit svět, svými nic neříkajícími žvásty. Za Ruskem nikdo nestojí, ani ta Čína by se kvuli Rusku do ňičeho nepouštěla.Mopslíček Putin poštěkuje, ale celej Západ včetně USA si stejně udělá co uzná za vhodné. Držím všemu ZÁPADNÍMU palce.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Idiot tvého kalibru se bude brzy divit, až Pindosové vypálí ze Sýrie do hajzlu. A bude to už velmi brzo.

   Smazat
  2. 9:53 Jak píšeš, idiot tvého kalibru se bude bzy divit, že tvuj rusáček nic nepodnikne, protože ví, že na USA nemá žádnou šanci, jen tak poštěkává. Na Rusa, má jeho dobrodružství v Sýrii ekonomicky devastujíci učinek. Brzy se budeš divi ty idiote svého kalibru.

   Smazat
  3. Ale nemá, ty truchloherče. Rusové si na syrském polygony vyzkoušeli nové zbraně, novou taktiku, nové postupy a koordinaci s armádou, které rusky nerozumí. To je super. Vymlátil své džihádisty z Čečny a Dagestánu. Udělali pro své zbraně dobrou reklamu a tak se jim teď daří pěkně zobchodovat své syrské úspěchy. To je přece ekonomické plus. Jen trouba tu piští a kvičí ve vzteku, že jeho milovaný vrahounský fašistický Amík je zase nasolen a hněten.
   Ať žije Rusko, světlo východu.

   Smazat
  4. 14:16 Je opravdu hnus, jací jsou mezi námi PRORUSKÁ individua, která blahem hýkají nad prodejem stroju na ZABÍJENÍ. Až ti tvi ruští vrazi vyvraždí tvoji rodinu, těmi užasnými zbraněmi, to je přece ekonomické plus, co budeš potom zvracet? Proruske hovado se nikdy nezapře a nezapomeń se na to SVĚTLO ASIATMONGOLU ODSTĚHOVAT.

   Smazat
  5. Nevíš, nemáš info, nerozumíš - jsi prostě jen hloupoučký. Jen tak na okraj - zaznamenal jsi, že Putin soustředil teroristy do Idlíbu a al-Tanfy ? Ani nevíš proč je vyhnal z ostatních území. Nu, buď rád, že nehoříme v jaderném ohni, Putin má nervy ze železa a nechce 3.sv.válku. Hlupáčku, tušíš vůbec, že 1. na ráně kromě nosičů je Evropa a v ní, představ si je Česko, nejsme na popel, buďme rádi, že je tam Putin !!!

   Smazat
  6. 14.15

   Ať žije Rusko, naděje Západu.

   Smazat
  7. Takový jako 9:15 tu už byli, moc dobře si je pamatuji, v době kdy vstoupili Rusové do Sýrie psali, že Putin nic nedokáže a Rusko pouze přijde o zdroje. Psali ty svoje hovadiny mimo mísu. Rusové, ale jedním leteckým úderem položili USA státní elitu na lopatky. A to když zničili konvoje ropy, tím zlikvidovali plán USA státních elit na záchranu. Chtěli prodávat tuto ropu Evropě jako břidlicovou a tím se zachránit před bankrotem (poprvé se před krachem zachránili díky zradě elit Ruska, které prodalo celý socialistický blok západu za babku). Teď už USA statní elity nezachrání nic, pozice je strategicky pro Rusy vyhraná, pouze nesmí udělat nějakou zásadní vážnou chybu.

   Smazat
  8. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  9. 14:50 neumí sestavit přiměřeně odskloňovanou větu, ale ví, jak jsou ti Rusové ubozí. Ne Rusové, ale stát jménem Ruská federace, který je ekonomicky i vojensky skutečně řádově slabší než USA, nemluvě vůči celému tomu paktu NATO. Ale i tak si troufá trvat na své státní suverenitě, hájit svoje státní a ekonomické zájmy, dokonce je schopen obstát v proxy konfliktu jako je ten syrský. O vynuceném tahu s Krymem nemluvě. A proč tě, 14:50 tolik mrzí, že existuje stát který, ač slabší, úspěšně hájí svoje zájmy vůči mnohem silnějšímu protivníkovi? Já, jako příslušník malého národa přirozeně fandím těm slabším. Ty se, 14:50, třeba vztekni.

   Smazat
  10. Uz asi dva roky Situace v Syrii je jasna...
   V tehle veci !!
   JE NEZBYTNE PRO KAZDE ruske LETADLO A HELIKOPTERU POSKYTNOUT adekvatni DOPROVOD na jejich obranu. Zabranit vrahum utoky. A ztraty na lidskych zivotech !!!
   A v pripade /po sestreleni/, jejich zachranu. Tez na presne urceni utocniku a jejich pripadne okamzite zneskodneni....!!!!
   Proc to rusove nedokazou dodnes, pak neni jasne...

   Smazat
  11. 2:36 Tak jistě že maj spoustu možností. Nejreálnější ze všech ale pro ně vypadá ze všech možných asi tahle - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/EkGqBuz.jpg

   Smazat
 4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 5. Má to Putin těžké a neměl by nechat do Ruska furt kopat stačilo by dát Syřanům lepší PVO.

  OdpovědětSmazat
 6. Putin by měl umožnit zbourání nějakého vysokého baráku v Moskvě, který je na spadnutí, svou CIA (GRU), jako amíci v njůjoku. Obvinit z toho Isralel a vlítnout na ně. Isralelská
  občanka by se na místě určitě našla.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 9:54 A vy si myslite,že něco lepšího má?, tak možná nějaký prak a pár skobiček 10.54 Nekonečná hloupost proruských pisálku se opět potvrdila!!!

   Smazat
  2. S TEBOU TA PUBERTA DOST SILNĚ MLÁTÍ!

   Smazat
  3. Kdepak puberta, z té se dá vyrůst.
   U dotyčného jde o vrozený kretenismus, a tady je každá rada drahá.
   Ať žije Rusko, naděje slušných a inteligentních lidí.

   Smazat
  4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  5. 15.22
   Rusko je naše poslední naděje před neomarxisticky zblblým a degenerovaným Západem.
   Takových tupých a blbých howad, jako jsi konkrétně ty, se naopak rodí čím dál víc. Patrně důsledek
   příbuzenské plemenitby plus inkluzívní výuka.
   Hňupe, když chceš vidět primitiva, mrkni do zrcadla.

   Smazat
  6. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
 7. 13:59 Hloupé děcko, když to tak půjde dál, tak se možná dočkáš toho praku. Chyba ale bude, že to ani nezjistíš že jsi jen prach. Protože i z hovna je to stejné.

  OdpovědětSmazat
 8. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 9. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ať žije Rusko, naděje slušných a inteligentních lidí Západu.
   Vivat Putin.

   Smazat
 10. Doporučil bych zde všem "kecálistům" , kteří hodnotí situaci v Sýrii , aby se uklidnili! "Západ" se v Sýrii dostal do pozice USA ve Vietnamu, kdy už není žádná varianta vojenského řešení a budou muset přiznat "porážku" a přistoupit na "mírové" řešení, kde bude Asad a RF na "koni"!! Je pouze otázkou, jak dalece uplatní "vítězové" svojí pozici a jak budou velkorysí!! V každém případě se Asad už vyjádřil, že nedá žádnou zásadní zakázku "Západu" při obnově Sýrie a to je velmi bolestivé pro západní firmy, protože jde o veliké sumy!! Doufám, že nebudeme také my v embargu, protože jsme se po celou dobu konfliktu chovali k Asádovi slušně! Asádovi se nedivím, proč by měl "krmit" válečnické mrzáky ze "Západu", kteří Sýrii velice ublížili!! Vojensky je Sýrie již "vyřízena" a také Izrael se postupně uklidní, protože se nikdo nechce dostat do přímé konfrontace s Ruskou armádou v regionu, která je zde velmi silná, především raketovým potenciálem na hladinových lodích, kterých zde má docela dost!!! Trochu problému rozumím a zde není možné takticky Rusům vzdorovat, protože to je jedna "salva" a není žádný protivník!! A proto se žádná "válka" v regionu již konat nebude!! Jsou možné ještě nějaké konflikty s protiizraeleskými radikály , ale ty si také Rusko pohlídá, nakonec na Golanech na hranicích "úřaduje" ruská vojenská policie, takže "vojenské" věci v Sýrii jsou prostě vyřízeny a už zde nebude nikdo "otravovat"!! Ani Kurdové a Turci!!!

  OdpovědětSmazat
 11. Anonym8:12 takovému nelze nadávat.Toho lze pouze politovat nebo se mu vysmát,on si ve své prostoduchosti a chudobě ducha nic jiného nezaslouží!

  OdpovědětSmazat
 12. A MAŽETE A MAŽETE KURVY RUSKÝ NEBUDE TO DLOUHO TRVAT A VŠECHNI SI OKOUKNETE KANDELÁBR HAJZLOVÉ RUŠTÍ

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.