Reklama

sobota 22. září 2018

Obživlosti: Autocenzura

Ivan Hoffman za mlada
Ivan Hoffman
22. 9. 2018 KulturníNoviny
Nerad říkám lidem to, co nechtějí slyšet, ale říkám si, že říkat jim to, co slyšet chtějí, by bylo ještě horší. Podle mé zkušenosti je málo lidí, kterým se chce přemýšlet anebo dokonce přehodnocovat názory, které už mají. Naprostá většina chce být utvrzována v tom, co si myslí. Proto zvou mezi sebe toho, o kom si myslí, že má s nimi stejnou krevní skupinu a v tom, co si myslí, že je utvrdí.


Měl jsem několik přednášek pro Českou křesťanskou akademii, které dopadly stejně nešťastně jako besedy o politice. Mí křesťané byli rozmrzelí, že jim doporučuji držet se evangelia – například všechno rozdat a následovat Krista, místo snahy polepšit si církevními restitucemi. Na besedách o politice jsem zas několikrát otrávil publikum konstatováním, že mezi politiky, ze kterých vybírají, není podle mé osobní zkušenosti žádný rozdíl. Ti, které obdivují, jsou stejní jako ti, které nesnášejí, že je to zkrátka jedna banda, od které nemají nic dobrého očekávat.

Naučil jsem se, že mám mluvit jen, jsem-li tázán, (tyto obživlosti jsou troufalou výjimkou z pravidla!) a že nejméně škody nadělám, když se z besedy, na kterou jsem srdečně zván, srdečně omluvím.

Jak člověk stárne, dostává šanci korigovat některé priority. Nemá zapotřebí se tolik prosazovat. Nemusí se vyjadřovat ke všemu a reagovat jako lítací dveře. Stárnutí člověka činí legitimně nevrlým a současně vědoucně shovívavým k nositelům silných názorů a jediných pravd. V počátcích kariéry pak záleží na senzitivitě, se kterou člověk odhadne, co se bude líbit, aby svou práci prodal. Když má autor větší kus cesty za sebou, neřeší už, jak nejlépe prodat svou práci, nýbrž jak si práci udržet a současně se za ni nestydět. Pro moralisty, ke kterým se počítám, je stárnutí požehnáním: Představuje šanci, že se jednou odváží podívat na sebe do zrcadla.

Důležité je mít se před sebou na pozoru. Udržet si od sebe odstup a současně se brát vážně. Znát svou cenu a neošidit zaměstnavatele tím, že mu budu odezírat ze rtů, co chce slyšet, čili povrchní prorežimní banality, které by rád prodával publiku, které má za povrchně banální. Myslím, že poctivé a současně korektní je pokusit se to, co lidé nechtějí slyšet, napsat tak, aby si to přečetli. Nepodařilo by se mi to bez autocenzury. Většinu mého psaní tvoří počítání do deseti. Stále se musím ptát, kdo jsem já, abych někoho soudil. A co chvíli si připomínám, jak mí oblíbení Beatles zpívají „I don´t want to spoil the party…“

PS.: Když jsem v práci, držím se zpátky, protože to, co píšu, není o mně. To až teď na stáří jsem si řekl, že nemusím věčně pracovat a dopouštím se těchto obživlostí. Před časem mne Tomáš Koloc potěšil informací, že některé Obživlosti přebírá z Kulturních novin na Slovensku Nové slovo. Svět je jak známo malý. Šéfredaktorem Nového slova byl před pětačtyřiceti lety tatínek mého kamaráda ze střední školy Ivana Podstupky, se kterým jsme o přestávkách vášnivě diskutovali o politice. Musím někdy do Nového slova napsat, jestli nemají na Ivana kontakt.14 komentářů :

 1. Nejchytřejší a hlavně nejslušnější novinář. Vždycky si vzpomenu, jak ho nasadili do Radiožurnálu ještě v dobách, kdy se tam smělo telefonovat na politické pořady a komentátoři byli tak pravicoví a jednostranní a volající tudíž tak levicoví, že si mysleli, že problém vyřeší, když vezmou nějakého komentátora, který nebude posluchače tak iritovat. A nastala katastrofa, tolik nenávistných volajících, kteří Hoffmana naprosto vyštípali, do té doby žádný pravičák neměl, sprostota, agresivita, vyhrožování, nakonec Hoffman skončil, škoda pro veřejnoprávní rádio, ale čtenář si ho našel vždycky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Taky to tak vidím. A čím dýl ho sleduju, tím jsem si tím pohledem jistější. Tam, kde ostatní buď zvyšují hlas, nebo dají na většinový diskurz, on zůstává svůj. Škoda, že je takových tak málo.

   Smazat
 2. To máte pravdu já též nečtu a neposlouchám co nechci slyšet.

  OdpovědětSmazat
 3. Pane Ivane Hoffmane, uctive pozdraveni od nicka honolulu, ktery vas a Libora Stejskala povazuje za neklepsi novinare v Cesku !

  Auto cenzuru a vubec zadnou jinou cenzuru vsak NEUZNAVAM !
  Vase nadani dane vyssimi mocnosti nebeskymi vas zavazuje k akci !
  Vstupte do myslenkove areny s ostrym perem a bubnem !
  Pichejte a bubnujte na poplach, kdyz se vam neco nelibi.

  Cim vice budete mit nepratel , tim vice se priblizite k dokonalosti ! (A odmena vas nemine !)

  OdpovědětSmazat
 4. Svoboda kam jste šli?

  Paul Craig Roberts

  Moje generace je poslední, kdo zná soukromí a žil většinu našich životů svobodně.

  Vzpomínám si, že když řidičské průkazy neměly fotky a rozhodně ne otisky prstů. Řidičský průkaz byl vydán pouze s důkazem o narození.

  Než se objevily automobily, ID v demokratických zemích neexistovaly. Byl jsi tím, o čem jsi říkal, že jsi.

  Dotčivé otázky, které nás každodenně přivádějí, i když dělají něco jednoduchého, jako je hlášení telefonického nebo internetového připojení, které je venku, nebo se dotýkalo poplatku kreditní kartou, byly nepřípustné. Vzpomínám si, že když můžete telefonovat u společnosti, například telefon nechte odpovědět nejpozději ve třetím kole s reálnou osobou na řadě, která by mohla problém vyřešit během několika minut, aniž byste museli znát vaše číslo sociálního zabezpečení a vaše číslo mateřské jméno. Dnes, po půl hodině, kdy se robotové hlasy ptají na rušivé otázky, můžete nakonec získat někde v Asii pravou osobu, která je ovládána takovým úzkým systémem pravidel, že tato osoba je ve skutečnosti robot. Osobě není dovoleno použít jakýkoli úsudek nebo diskrétnost a posloucháte reklamy na další půlhodinu, zatímco budete čekat na nadřízeného, ​​který slibuje, že se má věc zabývat.

  V okamžiku, kdy jste online, jste předmětem shromažďování informací o sobě. Dokonce ani nevíte, že se sbírá.

  Podle zpráv brzy budou o nás informovat naše kamna, ledničky a mikrovlnné trouby. Nové vozy už dělají.

  Když soukromí zmizí, neexistují žádné soukromé osoby. Tak co se lidé stanou? Stávají se předměty velkého bratra.

  Teď jsme v tom okamžiku.

  Tento rozhovor s Julian Assange stojí za 53 minut: https://www.rt.com/news/438968-assange-last-interview-blackout/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přemýšlejte o Assange na minutu. Nedělal nic špatného. Neexistují proti němu žádné obvinění. Všechny poplatky byly propuštěny. Nemůže však odejít z ekvádorského velvyslanectví v Londýně, aniž by ho zabrali britští policisté a předali mu Washington, jehož státní zastupitelství má v úmyslu stíhat Assange za zradu, i když není občanem USA, nýbrž australským a ekvádorským občanem.

   Co udělal Assange? Nic než praxe žurnalistiky. Jeho problém, jediný jeho problém, je, že jeho žurnalistika zahanbuje Washington a Washington má v úmyslu pomstít.

   Právo není nikde na obrázku. Spojené království porušuje všechny známé zákony, včetně svého vlastního, prostřednictvím nuceného zadržení Assange na velvyslanectví v Ekvádoru.

   Spojené státy ve svém odhodlání dostat Assange nemá žádný zákon, na který by se postavili. Má pouze syrovou bezuzdnou sílu, která může pracovat bez zákona.

   Jinými slovy, angloamerický svět je zcela bezpráví. Přesto ruská vláda pevně drží své iluze, že Spojené státy a Británie jsou země, s nimiž se mohou dohodnout.

   Digitální svět umožňuje paměťovou díru Big Brotheru. Není třeba spálit knihy. Stačí stisknout tlačítko a informace zmizí.

   Když píšu Google, Facebook, Twitter, Amazon, Apple a tak dále, všechny způsobují, že neschválené informace zmizí.

   V digitálním světě nejenže naše identity mohou být ukradeny - opravdu může být ukráněno několikrát, takže je mnoho z vás současně - ale také můžeme být smazány. Poof - stiskněte tlačítko a tam jdete. To usnadňuje vraždu. Nikdy neexistoval.

   Jak jsem řekl předtím a bude opět říkat, digitální svět a umělá inteligence jsou mnohem horší katastrofou pro lidstvo než kdy jindy byla Černovláska. Všichni inteligentní lidé zaneprázdněni při práci vytvářející nový svět ničí lidskou rasu.

   https://www.paulcraigroberts.org/2018/09/22/freedom-where-did-you-go/

   Smazat
  2. Plně a souhlasně se ztotožňuji s názory dikutujicích 8:00 - 8:54 - 9:02 - 10:41 a samozřejmě 12:40 světákem.

   Přeji pevné zdraví a také to ostré pero a bez servítek pane Ivane Hoffmane! Je to nanejvíš nutné při té nynější, úlisné, zcestné bídě "žurnalistiky".

   Ramón

   Smazat
 5. Neměla jsem nikdy možnost poděkovat panu Hoffmanovi za jeho účinkování na Praze2. Nikdy jsem si jeho odpovědi v pořadu Dity Senkové nenechala utéct, teď už ho dávno neslýchám, že by byl se svoji pravdou opět nepohodlný? Tak využívám tuto možnost pane Hoffmane, díky že jste.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Také mi Ivan Hoffman shází na Čro 2.V jeho komentářích se vždy objevil nový neotřelý pohled na komentované události.Mám obavy ,že má zákaz v tomto rozhlase vystupovat.Už je to zase jako za totality

   Smazat
 6. Taky si, čím jsem starší, méně libuji ve vyhrocených stanoviscích.
  Někdy si říkám, jestli vůbec ještě nějaké názory mám.
  K čemu mít názory na pitomosti.
  A svět se zvolna v prasečí prdel obrací.
  Už Kohelet říkal:
  Marné trápení mysli.

  OdpovědětSmazat
 7. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 8. Pane Hofmane! Nebuďte smutný, všechno vaše konání nebylo a není marné. Vaše autorství je pro naší rodinu vždy důvodem poslouchat či číst. Víme, že ne vždy jste mohl říct vše narovinu a naučili jsme se číst mezi řádky. Určitá úlitba byla nutná k tomu aby byl člověk puštěn k mikrofonu a proto jsme vždy brali některé věci s rezervou potřebnou k dešifraci. Jste člověk, který nás dokázal povzbudit a provést proudem falešné novinařiny. Mám vás osobně ráda jako dobrého člověka, to mi nikdo nevymluví. Věřím, že nejsme jediní kdo vás takto vnímáme, srdce promlouvá navzdory všemu....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Věříte správně, kromě Ivanu Hofmanovi věřím upřímnost názoru i Břetislavu Turečkovi, ostatní jsou pro mne většinou "póvl".

   Smazat
 9. Hofmana mám rád a když mám tu možnost, vždy si ho rád vyslechnu. Je to slušný žurnalista (jeden z mála) se silným vlastním názorem.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.