Reklama

.

.

pátek 14. září 2018

Patologie manipulativní role politických totalizátorů

Vladimír Pelc
Vladimír Pelc
14.9.2018  VašeVěc
Předseda Ústavního soudu ČR Pavel Rychetský nedávno prohlásil, že nejrůznější sociální sítě nyní hrají patologickou manipulativní roli, a to prý obdobně, jako se to dělo ve třicátých letech minulého století v Německu. Rozdíl od působení současných sociálních sítí je prý pouze v tom, že při nástupu nacismu v Německu šlo o hrubé fyzické násilí.

Veřejný prostor informací svobodný není. Veřejnoprávní sdělovací prostředky funkci seriózních informačních prostředků neplní; jsou plné nepravd i lží, informací zkreslujících skutečnost. Svobodným a demokratickým veřejným prostorem informací je internet. Svobodným protože je pasivně i aktivně přístupný každému – pasivně tak, že se v tomto prostoru můžete pohybovat bez omezení, brát na vědomí, a názor, tvrzení atp. akceptovat, nebo odmítnout; aktivně tak, že do něho můžete se svými názory vstupovat také bez omezení. Demokratickým je, protože umožňuje přečíst si i napsat v podstatě libovolný názor. Proto je veřejný prostor internetu předmětem ataků politických totalizátorů. Mají strach ze svobody. Ze svobody slova. „Historie se občas opakuje, to, co se děje dnes, je velmi podobné tomu, co se dělo při nástupu nacismu ve třicátých letech minulého století v Německu. A je tady jeden výrazný rozdíl. Místo hrubého násilí a uniforem tu patologickou manipulativní roli hrají nejrůznější sociální sítě. A naše moderní civilizace se tomu neumí bránit,“ tvrdil P. Rychetský v rozhovoru pro HlídacíPes.org v rámci projektu Mapa justice. *)

Dělat paralelu mezi nacistickým, především fyzickým násilím, které při svém nástupu používal nacismus v Německu ve 30. letech minulého století, a mezi současnou existencí a působením sociálních sítí, je nemístné.

Především sociální sítě nejsou fyzickým násilím (i když někteří jeho uživatelé k němu mohou vyzývat). Před fyzickým násilím nacistů byla jen malá šance na únik – šlo uniknout buď emigrací vnější, nebo vnitřní. Souhlas s ideologií, s politikou nacismu byl právě tím násilím (u vnitřně emigrujících, ostatní většina národa souhlasila) vynucován. Sociální sítě fyzickým ani jiným násilím nejsou; uniknout před nimi, nebo před těmi, o které člověk nemá zájem, je jednoduché – občan je nevyhledává, vypíná je. Zkrátka platí zde (Karla Poláčka) Michelupovo Adolfe, vypínám tě! (to když v rádiu vysílali Hitlerův projev). Obrana před nacistickým násilím mohla být pouze pasivní (aktivní nesouhlasitelé byli v koncentrácích, na popravištích). Obrana před sociálními sítěmi, některými manipulativními weby atp., je aktivní – na občanovi záleží, zda je vůči sobě aktivuje. Zmiňované nacistické násilí bylo celistvé, komplexní, souhrnné, všudypřítomné − týkalo se celého území Německa, později území dalších; působení sociálních sítí je částečné a závisí na tom, zda občan jejich působení na sebe umožní. Patologické manipulativní roli fyzického násilí se vyhýbá obtížně; patologické manipulativní roli (některých) sociálních sítí se vyhýbá lehce.

Citovaná paralela, kterou udělal P. Rychetský, je nemístná. Souběžně položit fyzický nacistický teror a aktuální působení sociálních sítí nelze.

Lze však najít obsahovou paralelu z té doby, kterou P. Rychetský zmínil, která místná, tedy vhodná na tomto místě, je. Na svobodu veřejného prostoru ve zmiňované době, tedy při nástupu nacismu k moci v Německu, tehdy zejména na působení tisku, útočil ve své knize Mein Kampf (Můj boj) Adolf Hitler. Jeho argumenty v nepříliš změněné podobě užívají političtí totalizátoři stále. A. Hitler v první části knihy nazvané Účtování, v její 10. kapitole s nadpisem Příčiny zhroucení mj. uvádí, že čtenáře tisku, aktuálně bychom řekli příjemce sdělení z veřejného informačního prostoru, i ze sociálních sítí, lze rozdělit do tří skupin: Za prvé do té, která věří všemu, co si přečte. Za druhé do té, která nevěří ničemu. A za třetí do hlav, které přečtené kriticky prověří a poté posoudí. První skupina je co do počtu zdaleka největší. Skládá se ze širokých vrstev obyvatelstva a představuje z tohoto hlediska duševně nejjednodušší část národa. A tak zejména s ohledem na skupinu první, nejrozsáhlejší, má stát povinnost dohlížet na to, aby se v informování, ve výchově tiskem, zabránilo každému zlořádu. 
Co je či není zlořád, rozhodují politici, policisté a další dohlížitelé. Veřejný informační prostor musí být kontrolován. To je základ totalitního vidění, a s maximou, že co občan, to blb, který musí být chráněn, je základem patologie manipulativní role současných politických totalizátorů.

„Jistěže si dovedu představit příslušníky jistých bezpečnostních složek, kteří budou postupně požadovat větší míru kontroly komunikace veřejnosti, elektronické komunikace, různých těch facebooků a jiných jevů. Přitom takovou kontrolu nelze realizovat bez velmi zásadních a hlubokých zásahů do lidských práv a svobod. Ta kontrola prostě neumí být selektivní, ta musí být paušální,“ řekl v rozhovoru P. Rychetský. *)

Václav Bělohradský v eseji O slovech a státech (r. 2001) napsal: Demokracii neohrožuje svoboda všech říci nebezpečná slova, šířit nebezpečné texty a obrazy. Ohrožují ji naopak ti, kdo chtějí dnes zakázat nebezpečná slova a nebezpečné obrazy, aby zítra mohli zakázat slova a obrazy, které je obviňují a usvědčují.

Sociální sítě nejsou formou nefyzického terorismu; politicky manipulativní jsou naopak útoky proti této formě svobody. Nechci být chráněn kýmkoli – státem ani nestátem v libovolných podobách – před rozličnými názory prezentovanými ve veřejném informační prostoru sociálních sítí. Právě taková údajná ochrana má patologickou manipulativní roli, a chránit má výlučně politické totalizátory, kteří tak upevňují svou moc.

20 komentářů :

 1. starej lzid Rychetsky jak zvykem u techto parasitu jest ,bude slouzit treba onomu Adovi kdyz to kapne zlatku.Tahni dedku do kelu vzdyt jste pozehnali vsechna ta svinstva zlocincu co se v CR motaji ve vlade a pozehnali jste to rozhodnutim .Jste mozna vetsi luza nezli byl onen znamy kladensky prokurator Urvalek co soudil Salcmana , on to aspon delal z presvedceni.A asi taky vedel co cini

  OdpovědětVymazat
 2. Rychetský chce stále vice sloužit svým chlebodárcům prý velkým korporacim,které už maji nezdaněných peněz celé hory a nyni se derou do politiky,aby splnili heslo

  MY MENŠINA MAJITELŮ VELKÝCH PENĚZ SE DOSTANEM DO POLITIKY A TAM SPLNIME TO CO V HISTORII BYLO VŽDY FAŠISMEM.

  K tomu vy pitomi voliči potřebujeme K ODSOUHLAŠENI vás,aby jste později poté co vám zavřeme pusy cenzurou šli válčit a vypařit se BRZY v atomových hřibech.

  CHCE TOTO RYCHETSKÝ A DALŠI VLEZDOPRDELISTÉ REŽIMU BRZY TOTÁLNI CENZURY A TIM I UKRADENÉ DEMOKRACIE A SVOBODY SLOVA?

  OdpovědětVymazat
 3. Obřezanec Rychetský je liberální fašoun, jak když vyšije ! Vyhnat tohoto ksindla !

  OdpovědětVymazat
 4. Samotný fakt, že pan Rychetský je židovského původu, bych do toho netahala, ani žid si nemohl před narozením vybrat rodinu, do které přijde. Spíš si myslím, že v jeho případě platí, že starého psa novým kouskům nenaučíš. Je to v něm, všichni tihle mají nějak v hlavě, že vědí nejlépe ze všech, co je pro nás dobré … A mají tendenci si myslet, že všichni jsou idioti, které je třeba stále vychovávat. Přitom právě tihle rádobyintelektuálové už sami nejsou schopni rozeznat dobré od zlého a zlé od ještě horšího.

  OdpovědětVymazat
 5. Pane Pelci, Nemuset psát anonymně, dovolil bych se spolupodepsat...

  OdpovědětVymazat
 6. Co k tomu člověku napsat jen další hnůj v řadě. Co dělá eu je diktatura a tenhle by dělal to samé.

  OdpovědětVymazat
 7. Pan Rychetský je vzorem přizpůsobivého parazita. Má spoluúčast na všech zákonech napsaných zvrhlými parazity.

  OdpovědětVymazat
 8. Žena, která žalobu na Maďarsko přichystala, se nachází na Sórošově utajovaném seznamu!

  https://aeronet.cz/news/video-projev-viktora-orbana-v-eu-parlamentu-a-jeho-obrana-krestanske-evropy-pred-socialisty-a-liberaly-postavime-se-jako-narod-i-proti-vam-pokud-budete-chtit-rozhodovat-o-nasi-zemi/

  OdpovědětVymazat
 9. Nevím, jestli dnešní elitní lokajové v takovýchto případech, jako je Rychetský v tomto rozhovoru, jestli spíš bezostyšně lžou a manipulují, nebo spíš jsou sami už takhle totalitně zformovaní, ale ať platí víc to jedno, nebo to druhé, obojí bere dech, kam už se tihle režimní paňácové dopracovali.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlas, kvůli tomuhle jsme blbci zvonili klíčema.

   Vymazat
  2. Ad Vláďa - nejenom to, ukazuje se zřetelně, jak popřevratová politika, v celém spektru, je dokonale a již od prvopočátku řízena ke prospěchu nadnárodních korporátních elit. Rychetský je důležitou součástí.

   Vymazat
  3. Plati zde zase skutecnost ze jine Genocidy na jine lidi nejsou ty spravne.
   Kdyz se jedna o 5 milionu masakrovanych v Hitlerovskych koncentracich , o genocide Armencu , silene masakry Vietnamcu a deti ,tito nejsou povoleny . Dle verejneho vyhlaseni zidu, tyto se snazi ukrast jejich genocidu !!!
   Visel napis nad branami konc. taboru Arbait macht Frai, dnes na vstupem do EU ,take koncentracniho tabora nyni, je mozne povesit Napisy : Nasili, masakry,nenavist , nerovnost, teroristicke podle vrazdy / a podle merkel/ ,Osvobozuji..
   Od zivota nasich spoluobcanu, evropanu.
   Nikdo jim zivoty nevrati.

   Vymazat
 10. Nenávist vůči "menšinám", méně/více úspěšným, patří ke každé lidské společnosti. Největší problém vzniká v okamžiku, kdy takový stav začne využívat i vládnoucí elita k "odlákání pozornosti" od její vlastní (někdy trestné) činnosti. A fakt je, že není problém vše doložit/zdůvodnit i "vědecky"; mnohé jevy lze vykládat několika způsoby, dle potřeb.
  Řešení, jak se vyhnout násilí prakticky neexistuje, jde v podstatě o daň, kterou společnost platí za svoji existenci. Vše má svoje pozitiva i negativa, neúspěch může být inspirací pro příští úspěch.
  Většina nadávající na netu na "černé", je za "střízliva" schopná násilí pouze proti slabším, i proto se vyskytlo hodně incidentů obtěžování žen v šátcích, zatímco třeba na skupinu romů, nebo bílých lidí, dělajích "bordel", si většinou nikdo netroufne.
  Je celkem komické řešit zákonem "zahalování", tedyopět jde o slabší ženy, a neřešit např. na veřejnosti ozbrojené muže. Prostě iracionalita, chaos lidských reakcí je norma, běžné chování. Pro mnohé je asi hodně těžké to připustit, stejně jako i to, že většinu násilí způsobuje alkohol a jiné drogy. Dokonce i znásilňující tzv. "muslimáci" jsou obvykle opilí; tudíž s námi mají přece jen něco společného.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 11:34 na povrchu věci úmyslně, nebo z prostoduchosti?

   Vymazat
 11. Tak Rychetskému vadí sociální sítě, těm, co na nich píší zase vadí sítě asociální, za které dr. Rychetský kope. A že se přitom šíří "rychna" mu nevadí. To je tak, když nebudou mainstrýmová media na čele s ČÉTÉ tak unizóno lhát, nebude reakce občanů na jejich goebbelsovskou propagandu tak dotěrná a kapitálem zkorumpované falešné pisálky a mluvky dehonestující. Jak jsem četl na seznamu cz., na hrubý pytel hrubé záplaty. Nemohl by dr. Rychetský z titulu své vážnosti promluvit trochu těm mediálním sedmilhářům do duše? Včera to udělal Zeman na adresu prolhaných Zpráviček, jimž mají být české děti manipulovány, jako kdysi Hitlerhugend.

  OdpovědětVymazat
 12. Rychetský , ano , máš pravdu ! Havloidsatanisti a veřejnoprávní kanalizace se chovají tak , jako náckové při nástupu Hitlera ! Ty patříš mezi ně !

  OdpovědětVymazat
 13. Omlouvat někoho tím, že nemůže za to, kam se narodil, je poněkud pofidérní. Hitler také nemohl za to, že se narodil do rodiny, kde babička za mlada, když sloužila u Rotschildů ve Vídni,kde byl i mladej pán, přišla svobodná do jiného stavu a porodila jeho otce. Rotschildi se k ní zachovali dobře, koupili jí byt a dosmrti jí platili měsíční apanáž. A na krev se nezapomíná, když bylo potřeba vybrat v Němeku někoho do čela Sociální demokracie.

  OdpovědětVymazat
 14. Dohledejte si, kdo a co byla rodina Rychetských za okupace. A co dělala matka dr.Rychetského po r. 1948. Všechno kvalifikovaní právníci.

  OdpovědětVymazat
 15. Bud jd to zradce, ktery vedome slozi nepratelum ceskeho naroda nebo hlupak, ktery ac predseda US, necetl ustavu listinu zakladicj prav a svobod, kdyz propaguje zasahy do svobody obcanu.

  OdpovědětVymazat
 16. Pokud je kritizovaná citace skutečně pravdivá a nevytržená z kontextu, pak je v mých očích učebnicovým příkladem změny, která postihuje velkou část politiků, pokud se z pozice opoziční dostanou konečně k moci. Konkrétně pak srovnávat emotivní výlevy na sítích s bitkami v Německu před válkou, je nejen nonsens, ale ze strany současných představitelů moci zrůdný pseudoargument prosazující cenzuru. V mých očích jde o jednoznačný nástup totality.

  OdpovědětVymazat