Reklama

čtvrtek 20. září 2018

Petrohrad

Martin Koller 21. 9. 2018
Krátce po Moskvě jsem navštívil Petrohrad. Jedná se o druhé největší město Ruska se zhruba pěti miliony obyvatel a zároveň je pojímáno jako největší evropské město Ruska. A málokde je vidět tolik krásných žen. Stejně jako v Moskvě je vidět obrovský stavební boom. Jedná se nejen o bytové domy, ale rovněž o veřejně prospěšné stavby. Kolem Petrohradu byl, stejně jako okolo Moskvy vybudován za několik let moderní a funkční okruh, tedy to, co se v Praze buduje už třicet let bez valného úspěchu. Jedná se o čtyřproudovou komunikaci v obou směrech, místy vysutou, místy patrovou, a v jednom místě o tunel pod mořským dnem, to vše o celkové délce přes 60 km. Uživatelé nejsou příliš nadšení faktem, že je zpoplatněna, takže cesta kolem zhruba třetiny Petrohradu stojí 300 rublů. Kdyby nebylo neukázněnosti části ruských řidičů, vesměs mladíků, pravděpodobně jako u nás začínajících managerů, jezdilo by se docela dobře. Právě oni jsou důkazem toho, že režim není zrovna teroristrický k přestupkářům. Hustota používání klaksonu a agresivita provozu připomíná do značné míry Paříž. Nicméně, stejně jako v Paříži, je v Petrohradě z hlediska hustoty dopravy poměrně málo vážných nehod.

Petrohrad jsem navštívil především kvůli vojenským a technickým muzeím. S výjimkou skvělého muzea dělostřelectva a ženijní techniky, kterému může ve světovém měřítku jakž takž konkurovat muzeum královského dělostřelectva v londýnském Woolwich, došlo k velkým změnám. Za čtyři roky od mojí poslední návštěvy bylo přestěhováno muzeum válečného námořnictva do nově zrestaurované budovy a železniční muzeum bylo přemístěno ze starého nádraží do moderní klimatizované prosklené haly. Lze tam vidět i několik československých lokomotiv, ale rovněž vlak se strategickou raketou. K vidění jsou i další muzea, především kosmonautiky, nebo ruského vojenského lékařství a samozřejmě kulturní skvosty jako Ermitáž. Dále nelze v Petrohradu přehlédnout novou a fungující síť veřejných toalet.

V Petrohradě jsou prakticky stejné ceny pohonných hmot jako v Mokvě, tedy 44 až 45 rublů za litr benzínu pdpovídajícího našemu speciálu. Potraviny jsou mírně levnější, než Moskvě, plechovka českého „kozla“ se dá koupit i za 45 rublů. Stejně jako v Moskvě, zmizela pečená kuřata. Elektřina je zhruba za polovinu ve srovnání s naší republikou, voda je levnější, než u nás. Poměrně drahé je dálkové topení, ale české úrovně nedosahuje. Levnější, než v Moskvě jsou byty v novostavbách. Malý byt nazývaný Transformer je za 1,4 milionu rublů a byt o ploše 68 m² nabízejí za 3,4 milionu, při kurzu koruny a rublu zhruba 1 ku 0,37.

V Petrohradě jsou lidé stejně normální, civilizovaní a přátelští jako v Moskvě. Na ulicích žádní opilci, feťáci, dredaři a podobný výkvět reprezentující západní demokracii. Pouze jedna žebračka, evidentně domácí, nikoli z Rumunska. Není zde vidět ani nějaké národnostní napětí. Nakupoval jsem v obchodě u postaršího Azerbejdžánce. Nadával hlavně na poměry doma, které ho donutily vystěhovat se do Ruska. Byl muslim, ale nijak se tím nepředváděl, problémy se sousedy neměl a byl vesměs v dobré náladě. Navštívil jsem rovněž vernisáž moderního afrického malířství, pořádanou Tatianou Tudvasevou. Nejsem odborník, ale pár obrazů bych si koupil, kdybych na ně měl, prostě proto, že se mi líbily. Mohli bychom to nazvat vydařenou multikulturní akcí, navíc se soutěží, kterou vyhrála velmi akční Lotyška. Pravděpodobně proto, že umělci se dokážou sami uživit, jeden z nich přiletěl z Anglie, a nesnaží se parazitovat jako většina migrantů, které si zve jako obohacení vyspělá EU. V Rusku na rozdíl od EU a všelijakých kompaktů a deklaraci OSN a EU je multikulturalismus funkční a kromě již starších výstřelků islámských teroristů nenásilný.

V době pobytu jsem měl možnost vidět dvě zajímavé akce. První byla večerní připomínka začátku německého útoku a prvního bombardování tehdejšího Leningradu v roce 1941. Jednalo se o nevšední kombinaci místní filharmonie a vojensko-historiockých klubů v historických uniformách a s dobovou technikou. Další den se konal na armádním polygonu, čtyřicet kilometrů od Petrohradu Den tankistů, organizovaný armádou, svazem důstojníků a kluby vojenské historie. Kromě historických dynamických ukázek a předvádění výcviku speciálních jednotek a různých typů obrněné techniky byl předveden útok před vodní tok pomocí plovoucích BVP a tanků jedoucích po dně v hlubokém brodění. Zajímavá byla rovněž vysoká úroveň zpracování replik historických sovětských a německých tanků a dokonce pojízdného tanku Renault 17 a dvou obrněných automobilů z první světové války klubů vojenské historie. Akce připomínala vlasteneckým podtextem a prezentací armády naše Bahna.

Z branné oblasti byl zajímavý rovněž televizní kanál T24, který se zabývá technikou a různými zajímavostmi, především pro chlapy. Jeho součástí je pořad Polygon, zabývající se ruskou armádou, její technikou a možno říci i propagací, včetně obranného průmyslu. Podobný pořad na propagaci naší armády a obranného průmyslu a spojeneckých armád jsem oficiálně navrhovat v roce 2010 za vlády ministra Vondry, velkého přítele NATO a dokonce s podporou tehdejšího vedení ČT a RRTV. Přesto se ho nepodařilo prosadit a za ministra Picka jsem byl skupinou jeho přítelkyň a předlistopadových politických pracovníků a absolventů sovětských politických škol vyhozen z ministerstva. Ani ministr a později premiér Babiš a jeho pravá ruka Stropnický nereagovali na návrh takového seriálu. Patrně bych musel propagovat EU a multikulturalismus, nikoli vlastenectví a slavnou historii boje proti německému nacismu. Na Slovensku pořad o armádě již řadu let mají a vytváří ho státní televize.

Platy v Petrohradu jsou nižší, ve srovnání s Moskvou. Průměr se pohybuje mezi 20 000 a 50 000 rubly. Proto se tamní obyvatelé mají co ohánět při rostoucích cenách, především potravin. Cena potravin ovšem letí nahoru v celé Evropě jako doklad nestability a blížící se krize. Rozdíl je ve výsledcích devalvace rublu a eura. Řada obyvatel Petrohradu má dvě i více zaměstnání. Horší je situace většiny důchodců, z nich někteří dostávají důchod i pod 8 000 rublů. V současnosti se připravuje reforma a rasantní zvýšení, ale obecně nelze přehlédnout obavy ze stálého růstu životních nákladů. I v tom je Rusko značně Evropské, nicméně politici, především prezident Putin problémy nepřehlížejí a snaží se je řešit i jindy, a jinak, než sliby před volbami a záplavou slibů, jak je zvykem u nás.

V Petrohradě, stejně jako v jiných částech Ruska se konaly komunální volby. Stejně jako jinde v Evropě za nízkého zájmu voličů. Obrovské demonstrace, které předváděla ČT, byly ve skutečnosti komicky malé. Většinou se jednalo o několik desítek povykujících, ať již skutečných nespokojenců, nebo ze zahraničí placených komediantů. Nicméně chápu, že reportér ČT Karas má asi za úkol vytvářet o Rusku pouze negativní informace a takové propagandistické produkty vidíme v českých médiích. Podle obyvatel Petrohradu je problémem rozbujelá byrokracie, která omezuje soukromou podnikavost a naopak vytváří umělou zaměstnanost mnohdy neschopných, která zatěžuje státní pokladnu. Něco jako neziskovky v EU. I v tom je Rusko velmi evropské. Rozdíl je v tom, že v Rusku dostávají podporu především občané, kteří pro svoji zemi něco udělali, zatímco v EU zbyteční povaleči, kteří škodí vlastním národům.

S byrokracií se pojí rovněž korupce, na niž si stěžují v Moskvě i Petrohradě. Tedy opět výrazně evropský demokratický jev. Doba vyděračských gangů, které profitovaly za oslavovaných demokratických vládců Gorbačova a Jelcina, kdy chyběly i základní potraviny, již sice odezněla, ale korupce se evropsky modernizovala, možno říci sofistikovala. Prezident Putin s ní sice bojuje, na rozdíl od naší republiky a EU nikoli jen slovy. Zkorumpovaní úředníci, až po gubernátory končí ve funkcích a někteří i ve vězení, ale podle mnohých Rusů se jedná o dlouhodobý a těžký boj. Právě otravná byrokracie a korupce jsou důvodem ukončení podnikání mnoha Rusů tvořících střední společenskou třídu a jejich odchodu do zahraničí, nikoli nějaká svoboda projevu a lidská práva, jak se nás snaží přesvědčovat protiruská propaganda. Ty jsou zhruba na stejné úrovni jako u nás a nelze se divit, že proti osobám ohrožujícím bezpečnost státu za cizí peníze a v cizím zájmu se zakročuje. U nás se zakročuje proti vlastencům.

Nikdo v Rusku není zvědavý na návrat „demokracie“ Gorbačova a Jelcina a rozkradenou zemi. Tím méně na z Bruselu a Berlína nařízený afroislámský multikulturalismus, cenzuru a rostoucí nesvobodu EU, včetně tolerování nacismu, fašismu a antisemitismu a likvidace států, národů a křesťanských tradic, a především praxí osvědčené evropské civilizace jakousi úchylnou ideologií označovanou jako evropské hodnoty. Rusové nemají zájem stát se bezprávnou levnou pracovní silou na věčné časy, jako obyvatelé slovanských zemí na západ od německých hranic. V Petrohradu, stejně jako v Rusku je stále mnoho k zlepšování, ale pozitivní vývoj nelze přehlédnout. Stejně nelze přehlédnout hrdost převážné většiny obyvatel Ruska na svoji zemi a svůj národ. Urazili obrovskou cestu a bez ohledu na problémy jsou výsledky vidět.

21 komentářů :

 1. Hezky napsáno. V době ještě před hadrákem, jsem byl v Moskvě 5x, v Leningradě 3x. Leningrad je doopravdy nádherné město. Jenom jsme měli pohé dva dny, takže se mnoho nestihlo. Teď již nemám šanci. Jednak jsem přestárlý dědek a duhák, kde bych asi vzal na letenku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Chybička se ti zřejmě vloudila. Leningrad byl přejmenován na původní Petrohrad.

   Smazat
  2. ... neopravuj když nevíš!

   přejmenován na původní Sankt-Petěrburg

   Smazat
  3. autor příspěvku ale navštívil Leningrad, má to tedy dobře-.

   Smazat
  4. Vopravdu hezky napsáno?Při čteni to připominá jednu knihu,kde autor,tak jak pan Koller byl hluchý a slepý.Proto se nelze divit,že byl vyhozen jak piše z ministerstva,když urazil takovou cestu nevidic celkově problém.
   Jistě,Petrohrad je vykladni skřini Ruska,tak jak za dob SSSR,ale celkově se Rusko vraci zpět k tomu co bývalo tj.zemi kde zitra znamená včera či spiš předevčirem a to autoru jaksi uniklo.

   Smazat
  5. 8,58
   Celkově jim Jajteles doporučuju mlčet a raději čumákovat z vokna.

   Smazat
  6. 8:58: Hluchý a slepý a ještě navíc hloupý seš tak leda ty.

   Smazat
  7. 8:58 Zjevně jste nepochopil onu slavnou větu - V zemi, kde zítra znamená již včera. Ale netrapte se tím, u vás je to úplně jedno.

   Smazat
  8. Petrohrad si nemůže pamatovat! je to blbec. Tento název nesl od srpna 1914 do ledna 1924!!

   Smazat
  9. 8:58 o cestách historického vývoje lidstva, míst vrcholících kultur, ráčíte vědět co, autore 8:58? Jak se ukazuje, hov.no. Tímto způsobem blíž k vašemu chápání.

   Smazat
 2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 3. Martine dávám ti plně za pravdu jak tuto situaci popisuješ. Je to to přesně tak.Loni jsem byl v Petrohradu a příští týden vyjíždím směr Moskva přes Minsk,Smolensk.Moc Tě zdravím..

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pane Sobarna a co tohle upozornění :
   Na rusko-běloruské státní hranici dochází k opakujícím se případům vracení občanů některých států, včetně České republiky, ruskými orgány zpět do Běloruska při pokusu hranici překročit. Dle sdělení ruských orgánů nejsou rusko-běloruské hraniční přechody určeny pro mezinárodní styk, neprobíhá zde systematická pasová kontrola a občané třetích států nejsou tudíž oprávněni rusko-běloruskou hranici překračovat.Je snad něco nového ? Já byl nedávno v Moskvě a musel jsem letadlem.Seriozní. Napište odpověď.Myslím to vážně.Moskva - nádhera. Naposled jsem byl před 20 lety a obrovsky s změnila.

   Smazat
 4. Čtenáři, zvyklí číst mezi řádky vědí, že v pátém řádku od konce má být namísto ,,západ" slovo ,,východ". Autor již
  není zaměstnancem státu, takže tato záměna pro něj nebude mít fatální důsledky.

  OdpovědětSmazat
 5. Jo moc pěkný článek a liberální proti Ruský štváči ať se jdou zahrabat.

  OdpovědětSmazat
 6. Moje neteř už z principu nenávidí Rusko. Sama neví proč. Její firma jako počítačovou expertku ji poslala na služební cestu do Petrohradu. Vzpírala se, nechtěla. Nakonec sportovně přiznala, že Petrohrad je nádherné město, ve kterém by si mohla představit, že by tam mohla žít. Rusové k ní byli velice pohostiní a splnili ji jaké koliv přání, které ji jen na očích viděli. Překvapilo ji a dojalo, jak nás Rusové mají rádi.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vaše neteř totiž věřila české propagandě.

   Smazat
 7. Dobry,jen mi neni jasne,co jsou ty osvedcene krestanske evropske hodnoty.Myslim,ze proti nim uz vystoupili davno osvicenci.Krestanska Evropa ma na svedomi nejvetsi genocidy doma i ve svete.Tim se rozhodne nemusime chlubit.

  OdpovědětSmazat
 8. No, evropští křesťané si to v rámci kontroly nad světem, přišli rozdat i do Asie, říkali tomu osvobození Ježíšova hrobu.
  V Pitěru se spíš jedná o zkušenost se Slovanskou povahou. Podobný šok zažili i západní návštěvníci letošního fotbalového šampionátu v Rossiji.

  OdpovědětSmazat
 9. Zdravím, za nedlouho jedu do Petrohradu ale jen na pár dní. Je i při tak krátké době pobytu nutné si dělat vízum? Stačí si to udělat tady? https://www.rusko-viza.cz/ Nebo je třeba ještě něco? Předem děkuji.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.