Reklama

pátek 21. září 2018

Poučení z uprchlické krize

Zbyněk Fiala
21.9.2018  VašeVěc
Děláme dobře, když se tak obětavě věnujeme osvětě evropských partnerů a poukazujeme na potřebu pomoci uprchlickým zemím.
Je lepší, když lidé mají důvod zůstat doma. Ale měli bychom vidět i břevno v oku svém.

Migrantská krize v Evropě má jasný vzorec. Sedmdesát procent příchozích jsou muži. Třeba ze Sýrie jsou to ti, kdo měli půdu, která se dala prodat, aby měli peníze na cestu. To znamená, že na tom nebyli nejhůř ani oni, ani jejich region. Těžko prodáte půdu, kterou kypří rakety nebo je obsazená nějakou ozbrojenou bandou. Chudáci, kteří byli opravdu vyhnaní válkou, nedošli daleko. Syrští uprchlíci jsou hlavně v Sýrii, většinou v uprchlických táborech, o kterých se nepíše.

S výjimkou přišli reportéři německého týdeníku Spiegel, když navštívili jeden z nich. Tábor Twahina v severní Sýrii tvoří změť improvizovaných úkrytů z nějakých cárů, starých dek, pytlů, koberečků. Není tam nic, žádné sprchy, žádná elektřina, ošetřovna, škola. Tisíce rodin, které sem utekly z Allepa, Homsu nebo Hamy, vytvořily improvizovaný tábor mimo dosah Úřadu vysokého komisaře Spojených národů pro uprchlíky (UNHCR).

Z louže, ze které berou vodu, kouká cholera, a už se taky začíná šířit mezi dětmi, píše reportáž Spiegelu. Typický osud jim popsal Abdallah Ali z vesnice, kde se opravdu bojuje. Míval 22 ovcí, teď už nemá nic. Domů se vrátit nemůže, ale nemá ani na cestu dál. Otec čtyř synů a pěti dcer, ale s těmi žil před bombardováním, před Islámským státem, před službou v syrské armádě. S těmi, co zbyli, utíkal mnohokrát. Když krátce prožívali vládu „kalifátu“, to ženy raději ani nevycházely z domu. Pak přišli Kurdové, kterým patří i tento tábor. Ali tu žije už rok. Spíš živoří, čtu si v mezinárodním vydání týdeníku, jehož originální reportáž vyšla z 25. srpna.

Spiegel se právem počítá ke světové novinářské elitě, a tak se pochopitelně nespokojil s pouhým popisem ve věci, která teď Německo výrazně rozděluje. Ve věci migrace se postoj veřejnosti vytrvale přesouvá od tábora „zvládneme to“ k táboru, „vraťte je zpátky“. Nejnebezpečnější konflikt je přímo uvnitř konzervativní části vládní koalice, mezi bavorskou CSU, která získala na svou stranu i šéfa zpravodajské služby, a CSU kancléřky Angely Merkelové. Proud uprchlíků sice ustává, letos se snížil na necelou třetinu, ale v zemi jich je přes milion a v opačném směru narůstá podpora extrémistů z AfD. Mění se i poměry v Evropské unii, kde přebrala protiuprchlickou iniciativu Itálie.

Co se s tím dá dělat?


Podle Spiegelu se nabízí desatero úkolů, jak byly posbírány mezi experty na migraci, politickými poradci, námořními záchranáři a pracovníky uprchlických táborů v Sýrii, Nigeru, na Maltě a v Bavorsku.

 • Začíná to potřebou více pomoci v táborech na místě. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) a země sousedící s konflikty potřebují víc peněz, aby mohly lépe pomáhat těm, kdo opravdu potřebují ochranu a pomoc.
 • Tito lidé však nemůžou žít věčně v závislosti. Víc jim pomůže, když se dostanou k nějaké placené práci. Taková místa by měla vznikat co nejblíž u těchto táborů.
 • Pokud jde o Evropu, musí začít kontrolou vnějších hranic, přinejmenším zjištěním a ověřením identity těch, kdo je překročí.
 • Část uprchlíků čelí náboženskému pronásledování, o ty by se měla Evropa za účasti UNHCR postarat – v uprchlických táborech.
 • Je také třeba začít potlačovat příčiny, kvůli kterým prchají ekonomičtí migranti zejména z Afriky. Jednou z nich je predátorská globalizace. Evropským společnostem by se mělo zakázat zaplavovat africké trhy dotovaným laciným zbožím, které likviduje domácí produkci.
 • Ohroženým lidem na moři musí Evropa pomoci, to nelze přenechat soukromým společnostem.
 • Do Evropy ať migranti vstupují tranzitními tábory, kde budou mít úřady několik týdnů na to, aby posoudily žádosti o azyl. Kdo nevyhoví těmto kritériím, nemá právo zůstat.
 • Návrat do vlasti se musí s africkými státy vyjednat, místní vlády potřebují důvod, aby o to stály.
 • Například pro Senegal, Gambii či Nigerii mohou jako lákadlo pro takovou dohodu posloužit kvóty pro poskytování pracovních víz.
 • Imigrační zákony by se měly upravit v tom smyslu, že ti, kdo byli odmítnuti, ale přišli před nějakým stanoveným datem, mohou zůstat a pracovat./////


Tolik Spiegel. Z českého pohledu to může vypadat trochu jinak.

Tady však musím začít trochu ze široka. Jedná se o zahraničně-politiku, ale tu my nemáme. V podstatných věcech se nesmíme dotýkat ani na zem spadlé. Proto ani nepotřebujeme zvláštního ministra pro přikyvování.

Nepřekvapilo, jak k těmto tématům proběhla porada nejvyšších ústavních činitelů v Lánech (chyběl jen dosluhující předseda Senátu Milan Štěch, který se bojí, že by ho prezident Miloš Zeman přetáhl holí). Ve věci afghánské mise nebo oddané příchylnosti k NATO zněla jednohlasně jako gregoriánský chorál. Napadl by mne i posměšnější příměr, když se hlavičky souhlasně kývaly jako u jednodenních kuřátek nad čerstvě objeveným zrním.

O to hlasitěji však musíme křičet tam, kde nedokážeme nic ovlivnit. Uprchlické téma k tomu patří. Tím se vysvětluje nesoulad mezi mírou ohrožení a hlasitostí křiku. Česko migranty nepřitahuje, pokud sem z neopatrnosti vlezou, mají starost hlavně jak se dostat ven. Zachraňujeme lidstvo ve věci, která nám může být jedno.

To nevylučuje, že můžeme mít pravdu. Zcela určitě uděláme pro řešení situace nejvíc, když začneme pomáhat v ekonomickém rozvoji zemím, kde televize (i v každém mobilu) od rána do večera ukazuje bohatství jiných, jen za tou louží, na dosah ruky. Jen dvoje podrážky prošlapeme.

Pokud jde o rozdíly mezi „my“ a „oni“, tady už máme více zkušeností. Naše ekonomika je odírána zhruba stejně, jako ty z rozvojovek. Proto se nikdo nehrne k nám, ale míří k těm, kdo berou i nás na hůl. Ukazuje se, že velkorysá pomoc v podobě přílivu přímých zahraničních investic do země je pouhým poskytnutím práva pracovat za málo a starat se o zisk někoho, kdo o nás až takovou starost nemá. Přesný je postřeh týdeníku Spiegel, že ve zdrojových zemích migrace fungují stejně ničivě jako bída i dumpingové dodávky dotovaného zboží, které položí domácí výrobu.

Jestli chceme něčemu opravdu pomoci, musí to být podpora rozvoje místní výroby pro domácí potřebu, subsistenci. Ale co si tam pak navaří, ať si i snědí. Jestli otevřeme srdce bezcelnímu africkému exportu a podobným nesmyslům, subsistenci jim sežerou investoři. Skoupí pole, vyženou místní farmáře a začnou vydělávat, aby si mohli koupit dům v Londýně.

Taky u nás by se mělo víc myslet na místní lidi. Zaujalo mne, jaký ohlas měla krutá ekonomická argumentace ČMKOS, která se vysmívá tomu, že u nás se mají zahraniční akcionáři nejlíp na světě. Tohle považujete za konkurenceschopnost?

Rád bych si někdy přečet diplomovou nebo aspoň ročníkovou práci z některé ekonomické fakulty, která by pospojovala české extrémy – nejnižší minimální mzda byla jedním z nich – s dominantními vlivy příslušných zájmových skupin. Zatím jsem nikde nic takového nenašel, a přitom jsme extrémisty i v počtech těchto extrémů. Měli jsme nejbenevolentnější herny, nejpozdější zákaz kouření, nejmenší diverzitu zemědělské výroby, nejhojnější a nejnenasytnější exekutory ze všech zemí OECD, a teď třeba kralujeme nejrychlejším růstem cen realit. Výčet by byl bez konce. V tomhle jsme opravdovými premianty.

Málokterá země světa je v tak pevném stisku zájmových skupin. Mají rozum, nechávají nás dýchat, ale ne o moc víc. Jenže i my tím rozvracíme Evropu. Naše kecy možná nikoho nezajímají, ale naše podbízení, například v mzdách řidičů kamionů, už ano. Brexit je reakcí na příliv migrantů do Spojeného království (kterému teď hrozí rozpojení) nikoliv z Blízkého východu, ale z toho ještě bližšího, z východní Evropy. Oni tomu říkají „polští instalatéři“, protože britský nadhled neumožňuje rozlišovat východní domorodce podle barvy pasu, ale patříme tam taky.

Dokud si tedy budeme uchovávat svoji lacinou konkurenceschopnost, budeme vnímáni jako ti, kdo Evropě škodí, a my ji zase budeme vnímat jako nepřítele. Jenže s tímhle nepřítelem se musíme poprat sami mezi sebou. A tady už máme kompetence.

Základem místního štěstí jsou místní banky, pokud možno družstevní, asi i etické, které sbírají místní úspory a pomáhají je nasměrovat do místní zemědělské, potravinářské a jiné výroby, pokud možno taky družstevní nebo vlastněné obcí či zaměstnanci. O tomhle chci mluvit na konferenci Alternativy Zdola a dalších partnerů o lokalizaci a družstevnictví, která proběhne 9. října v Braunově domě v Praze.

Jakmile se zvýší podíl domácí výroby pro domácí spotřebu, sníží se zranitelnost globalizací. Lidé budou mít větší podíl na výnosu hospodaření a méně důvodů hledat štěstí jinde. To platí u nás, jako někde v Africe. Větší podíl na výnosu zároveň zvedne naše sebevědomí, takže si budeme moci dovolit i nějakou tu zahraniční politiku.

Ale začíná to u těch místních bank. Proto u nás nejsou – další český extrém – prakticky možné. Tak je dopřejme aspoň té Africe…


Zbyněk Fiala
vasevec.cz28 komentářů :

 1. Jen si nemyslete kdyby prošel návrh makrely tak by dostali 30000 na dávkách a byli by i tady je třeba se bránit proti migraci.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jestli že by tady Mohamedáni dostávali za své nicnedělání 30 tisíc tak jako důchodce sahám ihned po zbrani...!!!

   Smazat
  2. TO SE CHCEŠ ODPRÁSKNOUT?

   Smazat
  3. Pokud by tyhle peníze dostali v Německu a u nás sotva čtvrtinu téhle částky, tak proč by tu zůstávali dýl, než je nutný?

   Smazat
  4. Páračko, tobě by to nevadilo? Odpověz!

   Smazat
  5. Tak paračko, nebuď baba, vylez!

   Smazat
 2. No asi 15 let mudruji, proč u nás není ani jedna česká banka, myslím státní, a ani jinak asi s výjimkou Creditasu nic. Kecání o odlivu dividend mě už nezajímá.
  Potřebuje český stát love ? Tak ať nevydává s halasným troubením dluhopisy, ale založí alespoň jednu státní banku s přijatelnými úroky pro střadatele ( ne SBČS - to je banka pro prospěch kdovíkoho, že pane Singere a předchůdci?).

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 10:33 V kapitalismu "státní banka" ? Zločin ! Nemožné.
   Ani tu vodu ty "české" svině v žoldu západu, neuchránili. A s "horním zákonem" si vytřeli řiť.

   Smazat
  2. Je jasny ze brzy bude muset NATO otevrit sklady zbrani na pomoc US teroristum /Isis a Al Qaeda/.
   Pistelo se vsude jak starne populace a ze vyplaceni pensi je pro evropany a jine zeme,jsou strasne...Ted jich dovazeji miliony, zavislych na penezich evropanu. Na ukor nas a nasich deti , totalne ozebracovane ..Ostra diskriminace lide pres 40 let ,zakazujici jim zamestnani , byla v dusledku jejich zkusenosti . Pamatuju se jak jsme rvali na managery /13 za 16 mesicu/ : Zalez nekam, idiote a neprekazej..A prestali neco delat dokud nezmizel..
   Zdaleka nejhorsi po zdravotnictvi, preplneni mest, zadnej afroarab nepujde pracovat !!! do zemedelstvi , a do vyroby protoze produktivita stoupla za poslednich 30 let o 200% a zbaneba velmi nelidske podminky. Dostavaji jen praci , kde se nic nedela !
   Mezitim se ukazuji na putovnivh vystavach jak afroarabove vynalezli vsecko !!!
   Anglie , ktera se vyhnula nejhorsi zaplave musi postavit Kazdy rok 240 tisic bytu. Velikosti mesta Liverpool. Na to nejsou penize nikde, tady se vymrsti teroristicke utoku na obydli evropanu a jejich rodin..Saudi Arabie zoufale hleda penize /Aramco a prodej akcii za miliardy /, na financovani teroristu a EU zradcu a jejich zbesile vrazdeni a OKUPACI EU.

   Smazat
 3. Sirotci...:
  https://stredoevropan.cz/2018/09/21/sestnactilety-africky-sirotek-zatcen-v-marseille-pro-serii-znasilneni/

  https://stredoevropan.cz/2018/09/21/ve-svedsku-byla-ve-skole-znasilnena-ucitelka-mladikem/

  OdpovědětSmazat
 4. Výsledkem výzkumu DNA - především určujících rodových linií podle chromozomu Y (jeho haploskupin) vyšla najevo zajímavá věc. Obyvatelé Německa jsou směsí keltů a Slovanů, severská haploskupina I2 (Nordická) je tam zastoupena 5-10% a to na vytvoření národa nestačí. Prusové - vzor němectví , jsou Slované z od Kaliningradu (Pěrvaja RUS), Východní Německo má 33% Keltů a 28% Slovanů a směrem k Polsku se poměr převrací. Obyvatelé Germánie byli převážně Slované ( Suavové=Slávové, ne Švábové). Bavoři přišli v 6.století z Bulharska a bájní Ariové obývali oblast na sever od Kaspiku a byli to Staroslované - Arij znamená Oráč, stejně jako Rýn je staroslovansky Rýna - rýha. Proto Němci nemají žádné zábrany pustit sem další etnika, škodolibě říkají - Když neexistuje naše Germánská národnost, nebude tady existovat žádná.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Velmi pochybné a zcela zvulgarizované výsledky jednoho výzkumu, provedeném na malém vzorku lidí.

   MM

   Smazat
  2. vojta21. září 2018 13:02
   Zajímavý výzkum. Ale co s ním? Možná ho ještě omlátit neonacistům o palice.
   Jinak pochybuji, že by se Němec, u kterého by se nenašla kapka germánské krve, přestal považovat za Němce. Podobné by to mělo být např. i u Čechů. Má-li někdo více nordické krve, než slovanské, také by se neměl na základě této skutečnosti přestat považovat za Čecha. Národnost je více záležitostí rodové příslušnosti, než složení DNA. Ne, že by to lidé neměli znát, také by mě to zajímalo. Ale tím složením, lze také národy rozeštvávat, v zájmu nějakého jiného cíle. P.K.

   Smazat
 5. Naše "vlády", kdyby se nebály nových pánů, by měli odrážet všechny tyto pokusy o nevyžádanou migraci, jasným argumentem.
  Náš stát, jak dříve tak i po hadráku, nebyl kolonizátorem,
  neraboval ve "třetím světě" suroviny ani nedovážel otroky.
  V pohádrakové době jsme sice dělali a i dnes děláme stafáž
  našim přátelům, bývalým ale dnešním kolonizátorům, ale zato
  se vykupujeme "finanční pomoci". Sice většina skončí jinde než by měla, nebo rovnou u "teroristů", ale pocit sounáležitosti zůstává.

  OdpovědětSmazat
 6. To je teda síla. Emmerová přetrumfla Šojdrovou :o

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Co-se-syrskymi-sirotky-Senatorka-Emmerova-prichazi-s-prevratnym-navrhem-ze-ktereho-budou-jasat-homosexualove-Sojdrova-jiste-ne-552340

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zkoušejí udělat za každou cenu průlom do HRÁZE ANI NOHU... ani kapku, nebo se přižene černá záplava, která co nesebere, to zničí.

   Na co platíme žoldáky a zbraně? Na OCHRANU VETŘELCŮ A LUPIČŮ? Abychom byli bezbrannou kořistí té verbeže?

   Jako beran na bránu republiky ZNEUŽÍT HOMOSEXUÁLY, MADAM EMMEROVÁ? Styďte se, vy jedna političko!

   Smazat
 7. Jak se dá pomoci v Sýrii? Protestovat proti válce, které vedou USA s NATO a s pomocí "umírněných teroristů"odnožemi AlKajdy. To je jediná cesta západní Evropy k záchraně před islamizací. Jenže občané si zatím vesele tleskají, jak s diktaturou kapitálu se i oni korupným od kapitálu potěší, než je dostihne spravedlnost a že bude ve jménu Aláha docela po vzoru někdejšího německého nacismu, bude jen logické. A pak spustí euronárod řev o nespravedlnosti boží. Pořád se Západ motá v bludném kruhu, v USA od soudů pro neamerickou činnost k soudům o ruském "vměšování" do USA voleb, vše jako přes kopirák s někdejšími Urválky a spol. v ČR. Za slib beztrestnosti nepráskají "svědci", ale "soudci" za ně vymýšlí pohádky, které se musí naučit zpaměti, aby jejich výpověď byla pro kukluxklanskou mašinérii přijatelná. No a pak se vyhlásí sankce, sankce, sankce, proti Rusku tč. 62. A to překvapení, až dostane kapitál rozum a vyhlásí světovou sankci na USA, jako lék pro postižení stihomamem. Jak ubohé, stále se nedokáží USA vymanit ze své historie masových vrahů indiánských národů a otroků.

  OdpovědětSmazat
 8. Jiří Jírovec21. září 2018 17:27

  To, co píše Der Spiegel jsou pouhé žvásty o záplatách, které mají zabránit, aby světová loď přestala nabírat vodu.

  Základní problém světa je v tom, že je veden dvacítkou šmejdů, kteří si hrají svoje neokoloniální a geopolitické hry. Nehrozí jim nebezpečí, že je někdo obžaluje z válečných zločinů a že půjdou do lochu.

  Jsou to poserové, kteří neváhají vydávat miliardy na vlastní bezpečnost. Nenávidění komunističtí předáci kdysi jezdili v otevřených limuzínách kolem špalírů lidí. Trumpovi dopravili do Helsinek dvě stejná auta, která před hotelem zajela do stanu, aby nebylo vidět, z kterého vystoupil. jestli vystoupil z prvního nebo druhého.

  Když se ta dvacítka setkala v roce 2010 na dva dny v Torontu, přišla jejich ochrana skoro na miliardu kanadských dolarů. Kolem kongresového centra tehdy postavili plot, zavařili dekly kanálů a uřezali nedávno vysázené stromky, aby z nich případní demonstranti nemohli nalámat hole. A poslali špicly mezi kanadské disidenty.

  Migrace není nic nepřirozeného. Konec konců i Praotec Čech odkudsi přitáhl a po Řípem vymlátil tehdejši obyvatele kraje oplývající medem a strdím.

  Amerika i Austrálie jsou přece osídleny migranty. V druhém případě dokonce bílými kriminálními živly.

  Česko migraci podporuje, ale jen tam, když potřebuje pracovní sílu. Dělali to Němci v šedesátých letech, kdy přišly asi 3 milióny Turků. Problém nastal až v okamžiku, kdy chtěli zůstat a mít něco ze sociálních vymožeností, které pomáhali tvořit a financovat.

  My děláme totéž s Ukrajinci, aniž bychom si uvědomovali, že se mnozí z nich už nebudou mít kam vrátit. Bezostyšně dovážíme lékaře a jiný personál a je nám jedno, že třeba zubař, který je v Praze, bude chybět někde na Ukrajině. A zlobíme se na naše absolventy, že jim je Česko u prdele a migrují za penězi jinam.

  Odpor českých politiků k uprchlíkům a migrantům je dán obavou, že jejich příchod zviditelní existenci 10% našich lidí, kteří žijí v bídě.

  Bakalou kontrolovaný server Aktuálně.cz uveřejnil obsáhlý projekt o chudobě v Česku. Stojí za prostudování (https://zpravy.aktualne.cz/domaci/chude-cesko/r~e8ce002ca06411e890620cc47ab5f122/).

  Mohu přidat vlastní zkušenost. Poslední dva roky se snažím vyřešit situaci člověka, který je nemocný a protože nemůže pracovat je v podstatě bezprostředků.

  V dohledné době o tom napíšu článek se jmény politiků a jejich reakcemi.

  Na tomto místě se omezím jen na konstatování, že český sociální systém není víc než mechanismus, jímž se přelévají peníze daňových poplatníků do kapes podnikatelů, kteří neplatí mzdy, které by stačily na normální život a majitelů bytů, kteří žádají nehorázné nájemné.

  Na řešení sociálních problémů pak nezbývá skoro nic. Ten "můj" člověk (není můj, vlastně jsem ho sebral na ulici) hledá malý byt. Musel by mít zhruba 50000 korun, aby se s ním potenciální pronajimatel bytu vůbec zabýval. Řekněme si s Paroubkem: Který bezdomovec na to, přátelé, má?

  Úřad práce a sociálních věcí hledá výmluvu, proč to, či ono nejde. Když ji najde, vysloví politování, proč opravdu, ale opravdu nemůže nic udělat.

  V takové situaci je pro politiky výhodnější žvanit o tom, že se v Afghanistánu bojuje za Prahu a miliardy které nemáme musíme dát na zbrojení.

  S jednou z těch militantních sněmovních blondýn jsem jednal. Pak pro sebe našla výmluvu a přestala komunikovat. Duto v hlavě jí vyplňuje starost o Izrael a dvě procenta na zbraně pro NATO.

  Je to přátelé na blití.  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jako jeden z mála jste schopen vnímat realitu. Jenže "základní problém" není v tom, že je veden "dvacítkou šmejdů", (mimochodem, každý dobrý úmysl lze vnímat negativně), problém je v tom, že jako "šmejd" se chová v podstatě každý, kdo k tomu má důvod a příležitost. A nejhorší je, že vše lze racionálně zdůvodnit.
   Ale pravdou je, že se svět pořád vyvíjí, a nelze říct, že k horšímu, i když spíš jde jen o vývoj vědy, technologií, které umožňují např. přístup k informacím, (a nemyslím tím hlavně informace politické, které se v podstatě negují, význam mají jen pro angažující se, ani nekonečné nesmyslné diskuze, některé informace lze opravdu k něčemu použít...), a to je jednoznačně pozitivní.
   Společnost se, jako vždy, "motá v kruhu", narůstá míra entropie, a to je normální jev.
   Nemyslím, že máme nějaké zvláštní/zásadní problémy, ale je to hlavně o osobním přístupu a vidění světa, naštěstí.
   Dnes jsem četl, že "sluníčkář" je naivní..., nevím, jestli pozitivní postoje musí pramenit z naivity, ale mám dojem, že protipólem sluniček může klidně být i paranoidní psychopat.
   A nákaza se šíří celkem rychle, z dějin se mi nezdá, že by emigranti někoho výrazně ohrožovali, největší bordel dělali spíš lidé, spojení duchem nějaké geniální myšlenky. Ale mohu se mýlit, dějiny jsou třeba zkreslené sluníčkáři...

   Smazat
 9. Přečetli jste si, kolik Čechů pracuje v Anglii - 40-70 tisíc, podle zdrojů, lékařů je 1260? Kolik je v Německu - lékařů 1040 ....? Víte kolik stálo vzdělání jednoho lékaře české daňové poplatníky? Víte, co dostává Česko za toto vyvezené "zboží". Nulu, nulu, nulu. Jak to napravit? Školným, které bude odpovídat nákladům. Ten, kdo pak bude pracovat v Česku a platit daně - zase na studium třeba další generace lékařů - tomu se za každý rok dluh odepíše, celý dejme tomu za 15 roků po dosažení odbornosti. Ten kdo půjde poté, co shrábl zdarma studia do emigrace, si to zaplatí, myslím, že za 6 roků medicíny to bude bratru 5 milionů a pokud dosáhne i vzdělání ve specializaci, tak další 3. Třeba nebudou pak takové touhy si nakrást a utéci s nakradeným za hranice. To ovšem se týká všech oborů. To vůbec není asociální, naopak je to vysoce morální dluhy splácet - aspoň se to stále u nás ozývá, navíc když jde o vzdělance -inteligenta.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Komunisti, když zaplatili někomu cugrunt lékařské vzdělání, tak na nich chtěli aby tu minimálně pět let pracovali. Bylo to kruté, ale měli zakázaný na pět let výjezd na Západ. Když si dnes své vzdělání celé zaplatí bez podpory státu, tak ať klidně táhnou třeba hned. S tím se nic nemůže udělat. Hlavně kdo tam o ně ihned po škole bude stát.

   Smazat
  2. Školné se mělo zavést dávno; pokud je hlavní politikou státu "ekonomie", a pokud je možné peníze vydělat. Ale jde jen o kapku v moři, důležitější je kontrola financí, maximální elektronický dohled nad všemi, kdo o něčem rozhodují.

   Smazat
 10. Jenže si dnes studenti vysokých škol neplatí vůbec nic, studia jsou placena státem z daní. A pak se vyučenec sám zdarma exportuje. Zkuste říci ve Škodovce, aby vyváželi svá auta zadarmo a dokonce třeba v době, kdy bude v Česku o auta nouze? A Česko bude pak dovážet automobily za peníze třeba z Tramtárie!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zavádění školného je i v tomto případě nebezpečné a protisystémové. Absolvent jakékoli vysoké a odborné školy by měl podepsat smlouvu se státem o dluhu a splácení. Ať dluh klidně splácí i z ciziny. Sloužíc doma by se mu dluh automaticky odepisoval.

   Smazat
  2. Měl by být motivován! Tedy pokud vycestuje, tak by musel začít splácet, pokud by po studiu nejméně 10 let pracoval v oboru u nás, dluh by mu byl odpuštěn v plné výši!

   Smazat
 11. Likvidace evropských státu, není uprchlická krize.

  OdpovědětSmazat
 12. Aplikovanie cudzích kultúr do domácej kultúry.
  Potom ak domáca kultúra, odmietne cudziu kultúru.
  Tak tá domáca kultúra bude obvinená z rasizmu, xenofóbie, a. i. vecí.
  Veď toho sme svedkami už aj v Sasku, kde domáca kultúra, dáva najavo Berlínu že treba riešiť aj problémy domácich, nielen nových.
  Tak Berlín tam do Saska nasadí policajtov, a možno Bundeswher aby domácich upokojila, a ochránila prisťahovalcov.
  Ale čo budú robiť v Berlíne keď sa im Sasko osamostatní, a v Drážďanoch vyhlásia nezávislosť, ako sme boli svedkamy v Katalánsku.

  Potom obyvatelia Saska budú obvinený z rozbiania NSR a jej celistvosti?

  Budme radi že v EU nieje celí Balkánsky polostrov.
  Asi ťažko bi sa vysvetľovalo nielen Grékom, ale aj Macedóncom, Srbom, Bulharom, a Rumunom, o priati migrantov, o obohatení Pravoslávnej kultúry utečencami na 99% vyznavačí Islámu.
  Veď Gréci si v 1820 vydobyli samostatnosť, od Osmanskej ríše. Vymenili Gréckych kresťanov,z Anatólie, za Krétských a Gréckych Moslimov.
  Veď ako majú obohatiť kultúru Balkánu, keď národy žijúci na Balkáne majú negatívne skúsenosti z Islamom.

  To chcú v Bruseli nahovoriť že Balkánske národy obohatí v negatívnom zmysle utečenec??

  Španieli sa v 1490 oslobodili od Islámského jarma dobyťím posledného Španielského Emirátu Granada?
  Jeho výsosťami Ferninandom Aragónskym a Izabelou Kastilskou.

  Veď Gréci v Byzancii chránili Európu pred Islamom už v roku 600, kde Byzancia odrazila útok Islamu, a ochránila tak Európu na dĺhší čas, a nevďačná Európa sa im keď ich v Carihrade najviac potrebovali, odvrhli chrbtom ale ešte ich v 1204 vyplienili katolícky križiaci. a tak 1450 padlo Byzanské hlavné mesto Konstantinopol.

  A v tom období ani nemali v Bruseli šajnu, a zrejme ani dnes Brusel nemá šajnu.
  Čo potom ak integrácia v krajne zlyhá??
  To potom budú chodiť demarše z Bruselu, že daná krajna je xenofóbna, rasistická, kde domáce etniku sa proste bráni, pred agresormy??
  To potom vezenia nebudú postačovať, lebo kde dajú 30 000 alebo 50 000 obvinených, udajne z rasizmu, a xenofóbie??

  Pozitívna diskriminácia, kde 55 roční si proste nenájde prácu, lebo mali vhodného kandidáta z Afriky a Azie??

  Potom budú v TV vysielať že na pracovnom trhu sa našlo pre prisťahovalcov z Afriky a Azie 20 000 pracovných miest, ale na úradoch ostalo 80 000 nezamestnaných ktorí nechcú pracovať, a nahnevaní občan zavolá do redakcie, alebo rovno do politickej diskusie, a odpovie im:: Z koho robia idiota!!! Veď vo svojom bydlisku a regióne má problém si nájsť prácu, lebo firmy uprednostňujú prisťahovalcov, za ktorých platia malé mzdy a odvody, a on ako 55 roční by aj pracoval, ale za ponúkaní plat môže zamestnať až štyroch prisťahovalcov. A tak chudáka obvinia z rasizmu a propagácie hnutia ktoré má iný názor ako majú politický predstavitelia, krajny.

  Ale ako donútia ekonomického utečenca, ktorí chce ísť do Nemecka, aby ostal vo stredoeurópskom protektoráte Bruselu, keď tam on nechce byť, ale radšej do Švédska, Nemecka, Anglicka. Alebo pre Ekonomických utečencov zriadia v pevnosti Terezín utečenecký tábor, v ktorom je držaní proti svojej vôli??

  OdpovědětSmazat
 13. Prevzatí moci v Evropském parlamentu, Evropskýmy Komunistamy Partaj European Komunist (PEK) a Evropská Leninistická strana European Leninst Partai (ELP)

  https://www.youtube.com/watch?v=fyi4sxBj3c8

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.