Reklama

pátek 28. září 2018

Pouhá epizoda?


Lenka Procházková
28. 9. 2018    (předneseno na Litoměřickém semináři 22. 9. 18 ZDE)
„V historii našeho národa bude socialismus pouhou epizodou.“
Slova, která jsem objevila v pozůstalosti mého otce spisovatele Jana Procházky, napsal v létě roku 1970. Tedy v době, kdy normalizace už šlapala do pedálů a on sám byl vystaven mediálnímu lynči. Jeho knihy už zmizely z veřejných knihoven a tři desítky filmů, natočených podle jeho scénářů, byly vyřazeny z distribuce. O sedm měsíců později zemřel, ale tehdy v létě o své nemoci ještě nevěděl. Udeřila tak náhle, že předstihla i zatýkací komando. A tak se připravený politický proces proti zrádcům socialismu musel obejít bez hlavního protagonisty.


Přitom naprostá většina tátovy tvorby počítala se socialismem jako s cílovou epochou naší historie. Protože ale viděl, že putování k tomu cíli bude ještě dlouhé a klopotné, věnoval svůj krátký život sepisovaní svědectví o osudech lidí, které na té cestě potkal. Jeho empatie i s postavami tzv. zápornými, které na putování nevyšly dobrovolně, otvírala oči filmovým divákům, neboť jim nabídla širokoúhlý pohled na krajinu, v níž stranická linie byla jen jednou z vrstevnic směřujících k obzoru.

Některé z tátových příběhů dokážou zavibrovat v myslích a srdcích i dnešních diváků, kteří onu tak „dávnou“ dobu sami neprožili. Je to způsobeno schopností autora vnímat a předávat autentické emoce. Neboť ideologie a režimy přicházejí a odcházejí, ale láska, hněv, bolest a naděje s lidmi zůstávají. I pocity zrady, zklamání a bezmoci patří napříč časem do citové výbavy člověka.

Normalizace byla založena na lidském strachu. Režim, který čistkami rozděloval lidi na hrdé a na „sráče“ (což je dobový výraz Ludíka Vaculíka), si dopředu čistil terén i pro „nerozhodnuté“, pro ty, co teprve k volbě, do které skupiny se zařadí, dospívali. Časem se kontury zjemnily, ale to už Jan Procházka neprožil. Z objevené věty, že socialismus bude v historii našeho národa pouhou epizodou, jsem vnímala jeho velikou bezmoc z toho, že ideály Pražského jara neměli už občané, zrazení vlastními politiky, sílu udržet. Cítila jsem z té věty hluboký smutek nad zmarem historického vývoje našeho národa. Národa, který myslel politicky, ale jehož myšlenky se vždy osudově rodily předčasně a tudíž nevhodně, takže je svět nepřijal. Ale lidé žijící v krajině, z ní vzešly a která tvarem připomíná lidské srdce, na své „kacířské“ myšlenky nezapomínali a uchovávali je na potom, až okolnosti budou příznivější. Ale když ta doba oficiálně nastala a polovina světa požívala slovo socialismus jako šamanské zaklínadlo, ukázalo se, že i země nejbližší ten proklamovaný socialismus pouze trpěly, zatímco my jsme se jej po svém a s velikou nashromážděnou energií pokusili uskutečnit. Což zcela logicky vyděsilo šamany nejen z Východního ale i ze Západní bloku. Jaká třetí cesta, když svět je bipolární?!

Dnes už vím, že táta svou větu napsal jako pochmurnou věštbu a současně v ní rozpoznávám i skutečnou příčinu jeho smrti. Nemohl dál žít ve světě, který nerozeznal svou jedinečnou příležitost, a v zemi, kde zmizel obzor.

Lidé jako já a další, co v Pražském jaru teprve dospívali k politickému myšlení, jsme tu ale pořád. V některých z nás nezakrněly ani ideály demokratického socialismu a ani naděje, že jednou přijdou znovu na řadu. Víme, že obzor je záležitost pohyblivá. A jelikož Země je kulatá a také stále v pohybu, může se náš někdejší ztracený obzor objevit znovu, jiným hledačům a na zcela netušeném místě planety.

V Evropě to asi nebude, ta teď prožívá jinou „epizodu“. Zatím ji pokrytecky halí do katechismu lidských práv a svobod, ale nová pravidla, která zavádí, ukazují spíš na inženýrské plány nadlidí (tedy nadnárodních stvůr), které mají Evropu změnit k nepoznání.

Planýrováním tradic národů Starého světa při vytváření životního prostoru pro nové osadníky se nezrodí vyšší kvalita demokracie, kterou „náš“ zakázaný socialismus s lidskou tváří měl být, spíš je to metoda, jak demokracii umrtvit. Neboť za její životnost mohou ručit jen lidé propojení společnou pamětí. Malé národy, které se po staletí učily přežívat veliké křivdy a mnohdy je i odpouštět, se podílely svou vytrvalostí na výchově národů větších, a občas ty velké i něčemu naučily. Jinak řečeno, demokracii v Evropě stvořily a udržovaly její národy, každý ze svého prostředí, elánu a z kapacity svých mozků. Příčinou velkých válek v moderní Evropě nebyla demokracie, ale její absence v některých režimech a nedostatek demokratických mravů v jiných. Blíží se výročí Mnichova, takže si připomeňme, že Mnichovská dohoda porušila mezinárodní smlouvy, a že se přitom zaštiťovala ochranou lidských práv. „Ve vzdálené zemi o jejíchž lidech nevíme nic.“

Státy, jejichž představitelé Mnichovský diktát podepsali,nezachraňovaly mír. Hrály o čas na vyzbrojení pro válku.

Dnes zní velmocenský diktát z Bruselu. Ve jménu lidských práv proudí do Evropy vyhnanci (nebo snad vyslanci ?) ze zemí vzdálených, kde demokracie ještě nezvládla ani slabikář. Lidé o jejichž identitě nevíme téměř nic. A tak jen podle jejich skutků můžeme soudit, zda do Evropy přicházejí hledat učitele lidského soužití anebo učedníky pro svou posedlost.

Bruselští direktoři je představují jako nešťastné mladší bratříčky a žádají, abychom je vzali pod ochranu a uzdravili jejich oči, vyschlé pouští, životadárnou nadějí. Přitom direktoři sami přivírají oči před poznanou pravdou a vnucují svůj úzký průhled jako normu evropského bystrozraku. Jenže když osleplí vedou téměř slepé, je vyloučeno, že směřují k nadějným vyhlídkám. Přesto jsou varovné hlasy vidoucích okřikovány jako zrada společných hodnot. Maďarsko už stanulo před koncilem. A neodvolalo! To ocenili nejen mnozí Češi a Poláci, ale dokonce i Slováci. Zdá se, že staré vroubky vryté do paměťové mapy střední Evropy se novým nebezpečím zarovnávají. Slepecké brýle už odhodili i představitelé Bulharska a myslící hlavy v Itálii. I německá disciplína dostává trhliny a začíná být zřejmé, že stylizace říšské kancléřky do Matky Terezy neskončí blahořečením.

Jaký smysl má ta velkovýroba slepeckých brýlí? Je to zase hra o čas? O čas na co? Na přísun vojáků, pro které je smrt dveřmi do ráje? O čas na přesuny válečné techniky k hranicím RF? Chystají evropští slepci na pokyn nadnárodních stvůr nové tažení proti Rusku? Jejich inkviziční mediální příprava na mě tak působí. Jako laická pozorovatelka sice vidím, že ve všech rozehraných partiích zatím „náš demokratický“ Západ prohrává, protože hraje sám proti sobě, (jak nedávno poznamenal jeden debatér na internetu), nicméně to vše je jenom předehra k něčemu, co ani nechci nahlas vyslovit. V té hře, bude-li opravdu rozpoutána, nám tentokrát nehrozí protektorát. Protentokrát jsme zařazeni do šiku agresorů.

Můžeme si myslet, že naše dnešní konference ničemu nezabrání. Ale přesto jsme na ni přišli, zblízka i zdaleka. Stejně tak se setkávají lidé v jiných městech a v jiných zemích Evropy. Sdílená lidská úzkost, paměť a instinkt pronikají i do národních parlamentů. Hlasy, co odmítají kapitulovat pod nátlakem, si rozumějí bez tlumočníka už i v Bruselu.

Ale o tom jistě budou na dnešní konferenci mluvit podrobněji jiní. Takže na závěr chci s povzdechem konstatovat, že v současné Evropě o socialismus a podobu jeho tváře nejde. Teď jde o mnohem víc.

33 komentářů :

 1. Paní Lenka.
  Zajímavá rodinná epizoda,táta byl proti komunistům a Vy proti kapitalistům.Tak nám popište,kam směrujete.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. PANI LENKA SI JEŠTĚ NEVŠIMLA,ŽE BY MOHLA PODPOROVAT

   sepsáni útlé brožury

   CO JE TO SOLIDÁRNI STÁT A JEHO SOCIÁLNĚ EKOLOGICKÝ TRŽNI HOSPODÁŘSKÝ SYSTÉM

   to ovšem asi nemůže snad proto,že neni ekonomka,ale mohla by s námi podporovat slovo SOCIÁLNI STÁT namisto dnešniho kapitalismu BEZ přivlastků,tedy plného nenažranců,kteři kradou jak straky,protože slovo BEZ si spletli s BEZ MANTINELŮ.

   Smazat
  2. Tata nebyl vubec proti komunistum.Byl proti tupcum,kteri jej idiotsky pohrbili.

   Smazat
 2. Paní Procházková , věnujte se raději dnešku , v navážení do socializmu jste spíš vedle , nejlíp se tu pro naprostou většinu lidí žilo za Husáka , pohoda , nevím o jakém strachu píšete ? Měli jsme komplet vybavené byty , zaměstnání , auta , chaty , chalupy , jezdilo se k Černému moři , na devizový příslib i na západ , žádní nezaměstnaní , žádní nelegální migranti , žádnou zemi naši vojáci neokupovali , zemědělství soběstačné , potraviny kvalitní !!! Dnes nám tu nic nepatří a politici jsou v bruselském nebo spíšv německém zadku daleko hlouběji , než byli kdysi v ruském !!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Place autorka , trpi , aby mohla byt co nejvice stredem pozornosti A JINE OBETI KOMUNISMU NEJSOU PAK NIC..Pouze tatinek slouzil Stalinovi , ale pak nesmel psat !!@ Ta hruza az z toho umrel @$%%^&**(*^%$, kdyz jine MUCILI ve veznicich , prinuceni otrocit v dolech a na Uranu a umirali na nasledky...A nikdy se nesnizili pomahat komunistum , i kdyz za to byly odmeny..
   Nikdy !!

   Smazat
  2. Paní Procházková,Vám i Vašemu slavnému disidentu můžu "děkovat" za to , že žiji v sociální pasti a bídě. Je mě 58 let a jsem ČID, nemohu dělat manuálně, nikdo mě nezaměstná a do starobního důchodu díky nějaéímu rádobygéniovi mohou lidé v 65 letech. A to mám "štěstí", že mám ČID , jinak by to bylo 2200 a polovina v poukázkách, z toho by tak vyžil pes. Průmysl a zemědělství nám tu zlikvidovala divoká privatizace a EU, neboť padly hranice, ale i cla.Neřeší tenhle stát žádné sociální problémy, za socialismu už by člověk byl rok ve starobním důchodu a lidé měli práci a sociální jistoty,neexistuje ideální režim, ale tenhle kapitalismus to je hrůza a děs.

   Smazat
 3. Paní Lenko, emoce je potřeba překonat a řídit se rozumem (od slova um), nezaměňujte s vypočítavostí, která je vlastně negativní emocí. Komunismus to je komunita (společnost) plus komunikace. Je potřeba se nenechat oblafnout. Marxismus je forma fašismu, aby byl přitažlivý oděl se do hávu komunismu. Marx sám byl zcela nepokrytý sluha otce lži jak napsal ve své básni již v osmnácti letech. Proto se teď mluví o neomarxismu pořád stejný princip, který z lidí dělá otroky. Rodíme se do neznáma a tak je těžké se v tom zorientovat. Přes všechny negativa, kdy do strany nalezli darebáci socialistický blok vyhrál a byl stabilní, jenže vrchní vedení sloužilo otci lži a prodalo fungující socialistický blok západu. Totiž přes všechnu demagogii, by nakonec demagogové vymřeli a hrozilo, že další generace díky kvalitnímu školství by vytvořili skutečně spravedlivou společnost. Stačilo počkat západ byl na lopatkách a SSSR mohlo určovat pravidla hry a zastavit války ve světě, bohužel strana ve všech státech byla obsazena zrádci národů a dopadlo to jak dopadlo a nyní jsem na hraně politické, vojenské a ekologické katastrofy.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Marxismus forma fašismu? Ale jděte. O neomarxismu mluví spíš ti, co ví kuloví. Kdo je otec lži? Jinak ale ta poslední věta v tom posledním souvětí souhlas. Dopadlo to teda hodně blbě a před nám zdá se průsEU jak mraky.

   Smazat
  2. O marxismu nevite nic.Tak radeji neplacejte kecy z hospody a neztrapnujte se svou ignoranci.

   Smazat
  3. Pro 18:44. Otec lži, tak ho nazýval Kristus, je Satan (nejvyšší elity USA ho vzývají a zabíjejí a mučí v jeho jménu děti a také židé vzývají Satana i když si mohou myslet, že je to Bůh) a modernější termín je GP (globální prediktor). Cílem marxistického projektu byl celosvětový koncentrák, ale ani mocnému GP nevychází jeho plány (život si cestu najde). Rusko totiž mělo shořet v celosvětové revoluci o což se snažil Trockij.

   Zákon času, kterým je označován zrychlený oběh informací ve společnosti vede ke konci vlády otce lži. To předpověděl Puškin v poémě Ruslan a Ludmila.

   (... Čaroděj černomor ...)
   On hvězdy z nebe sráží,
   když hvízdne lunou zatřese.
   Leč zákon času úklad maří
   a jeho moci vyhne se.

   Smazat
 4. Nemecky Marxismus byl modelem a predchudcem Nacismu. Spolecne maji mj. tazeni proti Rusku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Šmankote! Tohle bych asi potřeboval lépe vysvětlit, protože jinak si budu myslet, že to máte z toho polského sajrajtu, co se před nedávnem objevil na ostravsku a který zabil už dva lidi.

   Smazat
  2. Ano je to tak, zmatek v tom udělal Stalin, který naoko jednal v rámci Marxismu, ale později mu podepsal rozsudek smrti v díle "ekonomické problémy socialismu". Začal to už Lenin, když rozbil Marxistický plán na celosvětový koncentrák, vyhlásil že je možné provést revoluci v jedné zemi, oproti tezi, že revoluce proběhne najednou v celém světě, o což se snažil Trockij a plánoval obětovat Rusko v požáru celosvětové revoluce. To všechno proto, že se objevila skrytá síla a to bolševici, navázaní na staré síly z před křesťanské Rusi. Všichni si mysleli, že Rusko skončilo a rozpadne se. Nebyla žádná skupina, která by ho udržela pohromadě. V tu dobu vystoupil Lenin a prohlásil je "tady taková strana" a byli to bolševici. Eseři a Trockisté se smáli, protože jich bylo půl miliónu a bolševiků dvacet tisíc. Jenže lidé a národy bolševiky pochopili a podpořili a podařilo se jim nemožné a Rusko postavili na nohy. Bolševik znamená, že jedná v zájmů většiny (ne jak si přeje většina, která je spíše tupým davem) a velmi usilovala o vzdělání, většina lidí v té době v Rusku neuměla číst a psát. Menševici (nazývají se dnes různě)jsou elitáři a bojují za svoje parazitování na většině. Byla to složitá doba a bolševici přijímali do svých řad kohokoliv, kdo byl jenom trochu ochoten pracovat pro stát. Později, když se situace stabilizovala a lidé dosáhli určitého stupně blahobytu (bydlení, jídlo, zdravotnictví, školství pro všechny) parazité, kteří nalezli do strany a byla jich většina situaci otočili. A začali budovat marxistický koncentrák, který sice poskytl lidem základní potřeby, ale zcela dusil jejich tvořivost a život začínal být nesnesitelně nudný jako každý fašismus, kdy se žije podle pravidel a nereaguje na skutečný život. Jenže zákulisní vedení (GP) mezitím maximálně podpořilo západ, protože Stalin zavedl jeho marxistický projekt tam kam si (GP) nepřál. Stalin musel zemřít, protože by neumožnil zavedení dolarové nadvlády a v socialistickém bloku by se obchodovalo rublem a západ by velmi rychle zkrachoval, protože je to letadlo a protože rozvojové země, na kterých západ parazitoval by přešli do socialistického bloku.

   (GP využil převahu parazitů ve straně a klanový boj vyhrál Chrusčov, který zničil všechny kádry na vysokých postech oddané Stalinovi. Chrusčov pak SSSR začal likvidoval, pěstováním kukuřice, likvidací letectva, utracením zlata ... - Stalin tento obrat předpověděl, protože viděl jak do strany po jejích závratných úspěších nalezli zločinci - nicméně činil kroky, aby dal šanci na budoucí vývoj směrem k dobru)

   Smazat
 5. Neznám německý marxismus, Ten Marxův sice vznikl na půdě německé, ale Německo 1) vzniklo až v roce 1871, a 2) Karel Marx byl Němec, jako Jiří Dientsbier nebo Bibi Netanjahu
  Čech.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dovolte tedy, abych Vas s nemeckym Marxismem obeznamil.

   Od 1. cervence (1848) mohly vychazet “Neue Rheinishe Zeitung” … Sefredaktorem byl Marx
   (Franz Mehring: Zivot Karla Marxe, Nakladatelstvi politicke literatury, 1962, str. 201)

   “V zahranicni politice byla osou pro “Neue Rheinische Zeitung” valka proti Rusku.”
   (tamtez, str. 205)

   ‘ Pouze valka s Ruskem je je valkou revolucniho Nemecka, valkou v niz Nemecko muze smyt hrichy minulosti, v niz se muze vzchopit, v niz muze potrit sve vvlastni autokraty; je to valka, v niz si Nemecko, jak se slusi na narod, ktery svrhava jarmo dlouheho ponizujiciho otroctvi, obetovanim vlastnich synu vykupuje pravo propagovat civilizaci a osvobozuje se dovnitr tim, ze osvobozuje navenek. ‘
   (Karel Marx, tamtez, str. 206)

   “nenavist k Rusum byla prvni revolucni vasen Nemcu”
   (Bedrich Engels, tamtez, str. 209)

   Smazat
 6. Po absolvování zkoušky z marxáku, která byla v osnovách všech VŠ mi neubylo nejasna. Jako pragmatik, si z něj pamatuji, že když společenské vztahy brzdí rozvoj pokroku a výrobním vztahům dozrává revoluce. V té době, děti lépe pracujících rodičů v PZO, si hráli digitální hry na Atari a my študáci automatizace jsme vyráběli ročníkovou práci na děrnoštítkových strojích Aritma. Tak nebylo co řešit. Myslím si že nezáleží na izmech,ale na lidech,tam kde vládne Beljakizmus, pšenka nepokvete. Když nebude pšenka, tak bude prostor pro závist÷nenávist a pápá homo sapiens.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za potvrzení, že Marxismus je fašistický blábol. Každý fašismus je citátně dogmatický, aby užiteční idioti - většinou zvrhlí mladíci bez dovedností, ale s velkými ambicemi - mohli křičet na lidi tyto naučená "moudra" a terorizovat je ve jménu nich (například sluníčkáři).

   Smazat
 7. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 8. Paní Procházková tenhle korporátní fašismus jste nám vycinkali. Zlatý socialismus teď by jsme nemusely řešit jestli bude ČR islamizovaná nebo bude poslední válka s Ruskem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Současný režim nevznikl cinkáním (to jste se někde nechal napálit od komunistů), ale zrušením socialismu v Moskvě. Přítomnému československému premiérovi Adamcovi bylo v Moskvě řečeno, že soudruh Gorbačov jej nepřijme. Současný kapitalistický premiér byl také členem KSČ a gymnasiální studia absolvoval ve Švýcarsku. Vasil Mohorita, syn státního zaměstnance, který přesvědčoval komunistické poslance, aby zvolili
   Václava Havla prezidentem Československé socialistické republiky, žije v Izraeli. Všechny akceschopné zrádce socialismu vygenerovala KSČ.
   Podrobněji o tomto jevu píše Egon Bondy v knize Neuspořádaná samomluva a Milovan Djilas v knize Nová třída.

   Smazat
  2. Cechum se rozjasnilo, ze komunismus vlastne nemaji radi az potom, co to padlo v Rusku. Az do te doby tim byli prolezli. Ted rikaji, ze oni komunismus nikdy nechteli a ze za vsechno muzou Rusi.

   Smazat
  3. 1.20.To ovsem neni o komunistech nybrz o karieristech.To je uplne jine slovo.

   Smazat
  4. 1:20 Každý systém je výhodné rozvracet zevnitř, protože zvenku je nepřítel příliš vidět.

   Smazat
  5. 1:20 Já to pane vím ale cinkálkové k tomu pomohli.

   Smazat
  6. Pro 11:11. Rodíme se do neznáma a v té době nebyl ještě oběh informací ve společnosti tak vysoký, aby bylo zdola jasně vidět co s námi elity provádějí. Dnes již víme, že elity za babku prodali socialistický blok. Dnes již také víme, že jsme jinou možnost neměli, protože svět je řízen otcem lži a národy svoji svobodu musí teprve získat. Ve skutečnosti cinkání klíči byla nejlepší varianta, protože když by to nešlo po dobrém, tak by to šlo po zlém a zařídili by nám krvavou revoluci, o kterou se pokoušeli již v 68 (lidé byli sice tenkrát nadšení, ale to na Ukrajině na majdanu také).

   Smazat
 9. Málem. Co přispěvatel, to tvůrčí duch. Jenže, bez znalostí. Mnohý s nenávistí. Vzdělanec? Jistě ne.

  OdpovědětSmazat
 10. Paní Procházková svůj příspěvek nesměřuje ani ke komunizmu, ani ke kapitalizmu ale - k demokracii. A to ti, kteří znají z ČT jen jednostranné přístupy nemohou pochopit. My co jsme poslouchali Hlas Ameriky a teď čteme Novou republiku víme, o čem píše.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. S tím Hlasem Ameriky jste mě pobavil, málem jsem na tohoto praotce fake pozapomněl.

   Smazat
 11. Obávám se, že tzv. demokracie je jen odpadní produkt při plánovaném rozvracení Ruska, Německa a Rakouska-Uherska světovými válkami. K nelibosti plánovačů byl přijat některými zástupci mas jako "přirozený" model života.

  OdpovědětSmazat
 12. Čtu, čtu a narazím na "pražské jaro" a "socialismus s lidskou tváří". Přestávám dále číst.
  Jinak, jsou ideje a pak jejich protagonisté. Socialismus je opravdu slušná lidská idea. Jenže schází slušní protagonisté, jsou nahrazeni různými povětrnými mluvkami nebo přímo vlky v rouše beránčím. Bohužel, socialismus se do lidské směsice
  potenciálních vrahů, slušňáků či jejich karikatur, prostitutek, kšeftařů, tvrdě fyzicky pracujících, či práci přestírajích, podnikavců typu nákup a následný prodej, taky a hlavně lichvářů malých či těch velkých, zprostředkovatelů všeho a všude, politikářů s větrnou korouhvičkou, umělců s uměním všeumělství, panbíčkářů všeho druhu a podob. Prostě s lidmi typu, boože dej lehko...
  Začal jsem, že socialismus se do této směsice lidí ... Tak dodávám. NEHODÍ. A jeho vymyšlené hybridy s přídomky ?
  Zase jenom to, viz výše.

  OdpovědětSmazat
 13. Komunismus-utopie?Lide český - za Hitlera jsme kolaborovali a donášeli jeden na druhého,za komunismu jsme mávali vlaječkama a lezli rusům do zadku.Po roce 1989 jsme otočili zadnici a lezem do zadku amíkovi a Bruselu.Jenoduše ,bratři,dobře jsme kolaborovali aj ten komunismus jsme posráli a teď posíráme i ten kapitalismus o demokracii není řeč,ta tu nikdy neletěla a nepoletí,leda daleko okolo nás.Jsme to ale pardi.Švějke je dnes proti nám nula.

  OdpovědětSmazat
 14. Bacha, už jsme světoví, globalizace u nás zvítězila, už nás nereprezentuje Švejk, ale fejk, kdysi jsme tomu říkali lež, nebo kecy. Na západních univerzitách se vyučuje normalizace jejíž první praktické použití se podařilo v ČSR. Určitě nás čekají lepší zítřky.

  OdpovědětSmazat
 15. Vážený pane administrátore!
  Pokud již máte tu moc odstraňovat příspěvky k blogu, pak by bylo vhodné při každém mazání uvést důvod nebo porušení konkrétního pravidla diskuse nebo společenských norem chování. Jinak se jedná pouze o akt cenzury, protože je li blog veřejně přístupný pro diskusní příspěvky alespoň jednoho diskutéra, musí být veřejně přístupný pro všechny (dokonce i troly). Bylo by dobré zveřejnit (červeně, tučně) zásady a pravidla diskuse vedoucí k omezení diskuse pro některé příspěvky a u každého mazání uvést, které pravidlo bylo porušeno a jak. Pokud nemažete příspěvky plné vulgarit, osočování a pravopisných chyb, pak mazání vám nevhodných názorů je těžkou diskriminací a cenzurou, která na alternativě nemá místo. Zkuste mi alespoň odpovědět, nebo lépe s tím něco udělat.
  S úctou Ďuro Trulo

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.