Reklama

pondělí 17. září 2018

Rusko navrhlo vytvoření vakcíny proti fejkům

Vasilij Amirdžanov
18. 9. 2018    pravda
Termín "fejk" je již pevně zapsán nejen v lexikonu uživatelů sociálních sítí, ale častěji než jinde se používá na nejvyšší politické úrovni v některých zemích ve světě. Pro USA a Velkou Británii se fejkové zprávy, zrozené v sociálních sítích nebo v myslích geopolitických fantastů, staly podnětem pro ozbrojenou agresi. ... Koloběh fejků je svou povahou nebezpečná a dvojsečná zbraň. V určitém okamžiku se zapomíná kdo, kdy a komu zalhal. 


Mediální pole, na které, to chci připomenout, se dnes spoléhají při rozhodování některé státy, je hrozivě odtrženo od reality. Reálné zůstávají pouze rakety a oběti továrny na výrobu fejků. Vytvoření vakcíny proti fejkům je naléhavější než kdy jindy.

Na Facebooku nebo Twitteru se vytvoří účet, který je podporován několika lidmi, kteří vystupují jménem dříve neznámé politické skupiny nebo dokonce celého národa. Pro angažovaná média jsou tito samozvanci spolehlivým zdrojem informací. Největší zpravodajské agentury bezostyšně předávají fejkové zprávy a vytvářejí v hrubých rysech informační obraz světa.

Dálo se to již nejednou. Vezměme si třeba válku v Jižní Osetii, rozpoutanou Gruzií, události v Libyi, Egypte nebo nyní v Sýrii.Tragédie spočívá v tom, že jakékoli informační vhozy jsou interpretovány jako konečná pravda a že se stávají základem pro rozhodování hlav zemí kolektivního Západu.

Příběh s "novičkem" je ideálním příkladem. Fejk na fejk je poháněn fejkem. Synchronizace vzniku fejků a jednání anglosaských států již málokoho překvapí. Ještě před patnácti lety se přece jen kladl důraz na konkrétní fakta a důkazy z různých zdrojů při hodnocení událostí. Nyní ale bez vyšetřování a přesvědčivých důkazů západní demokracie okamžitě vynášejí rozsudky a samy se stávají katy.

Presumce neviny jako princip, neustále vyhlášovaná zeměmi, které údajně vyznávají demokratické hodnoty, je vlastně vyhozena na smetiště dějin. Funguje pouze tehdy, když je výhodné si na ni vzpomenout. Kdo si jako první oblekl bílý plášť na psychiatrické klinice, je také lékařem. A to je současná úroveň mezistátních vztahů.

Ministerstvo zahraničí upozornilo na jeden z technických zdrojů vzniku fejků - jsou to účty v sociálních sítích. Vytvoří se za pár minut. Menší náklady na jeho prosazení a "spolehlivý" zdroj informací je připraven.

Umístěte na fejkovou stránku zprávu o připravovaném jaderném útoku toho či onoho státu a v dnešních reáliích to může být podnětem pro preventivní útok.

Říkat, že mezinárodní právo se postupně změnilo na plastelínu, z níž jsou modelovány jakékoliv postavy, je již zbytečné. Stejně jako že se zavedená pravidla slušného chování na světové scéně úsilím USA a některých jejich spojenců postupně nahrazují právem silnějšího. Jakýsi návrat do středověku.

Na pozadí historie obviňování Ruska z vměšování se do málem všech událostí ve světě, včetně voleb v USA a procesu fotosyntézy v rostlinách, se jeví být myšlenka ministerstva zahraničí Ruska pozvat zástupce světových sociálních sítí do Moskvy docela logická. Téma je určeno - zpracování obecných kritérií pro identifikaci fejků a fejkových účtů.

Jak říkají právníci, když není nějaké téma legislativně regulováno, vytváří to velké problémy. Jakékoli interpretace, až po ty nejpodivnější, pouze ztěžují problém, který vyžaduje okamžité řešení.

"Stále jasněji vidíme potřebu vypracování transparentnějšího, nezávislého univerzálního systému pro rozpoznání fejkových účtů s přihlédnutím k mezinárodně uznávaným etickým, kulturním normám a zásadám svobody projevu", řekla mluvčí ministerstva zahraničí Ruska Marie Zacharová.

Jediná věc, která může zabránit předmětnému rozhovoru na téma fejkových stránek, je absence přání anglosaských států, které si činí nárok na světovou výlučnost. K jakýmkoli pravidlům nechovají dnes nějaký zvláštní respekt.

Stejná nechuť je vidět i u tématu konkrétní a mezinárodně uznané definice terorismu. Nyní existují "dobří" a "špatní" teroristé, i když se navzájem liší pouze existencí sympatií těch či oněch států. Zapadají do geopolitického plavebního koridoru - "dobří", ne - "špatní". Stejný postoj je i k fejkům.

Že je v zásadě možné se dohodnout, je fakt. Koneckonců, v šedesátých letech minulého století přece dokázali vytvořit mezinárodní systém jednotek fyzických veličin - účinnou variantu metrického systému. Podařilo se skamarádit stopu s metrem a Fahrenheita s Celsiem.

Problém fejkových účtů v sociálních sítích škodí všem, včetně samotných iniciátorů vytváření platforem pro přenášení lží. Jakákoliv akce vždy vyvolá protiakci. Jako odpověď jsou vytvářeny stránky, které zase působí jako mediální protiváha původního fejku. A tak do nekonečna.

Koloběh fejků je svou povahou nebezpečná a dvojsečná zbraň. V určitém okamžiku se zapomíná kdo, kdy a komu zalhal. Mediální pole, na které, chci připomenout, se dnes spoléhají při rozhodování některé státy, je hrozivě odtrženo od reality.

Reálné zůstávají pouze rakety a oběti továrny na výrobu fejků. Vytvoření vakcíny proti fejkům je naléhavější než kdy jindy.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová26 komentářů :

 1. Článek byl převzat a přeložen z jakéhosi pofidérního serveru, co na tom kdo cenzuroval?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A článek převzali xenofobové spolu s populisty, rasisty a extrémisty, podporováni proruskými a proputinovskými nedemokratickými servery, řízenými z Moskvy..
   Přeloženo do češtiny, je to odněkud, kde to nemá Soroš pod palcem, tak to bude pravda.

   Smazat
  2. Na blbou otázku, dobrá odpověď.

   Smazat
  3. Ruská Pravda je jeden z nejčtenějších ruských deníků.

   Jak může být něco odsuzováno, když jde o normální lidský názor. Pražská kavárna ztrácejíc půdu pod nohama šílí a kvičí.

   Smazat
 2. Je velice usměvné, když Rus informuje, že ti druzí píší samé fejky.Rus je mistr fejkových zpráv.Celej ten článek je jeden velký FEJK.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 9;13
   To víš ty českej Skřípale zfetovanej BLBIČOKEM!:-)

   Smazat
  2. 12.23 Izrael si vykoledoval to co před delší dobou Turecko sestřelením ruského letadla. Netanjahu už asi další návštěvou v Moskvě shovívavost Ruska nedojedná.

   Smazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  4. 19:14
   ZMLKNI VYGUME!!!!!!

   Smazat
  5. Ať tak či vonak, Sýrie bude rozdělená mezi Hebrejland a Nýosmanrajch a Putler pude do lejen ...

   Smazat
  6. Tak logicky, né? NR je jen běžný tu dobře, jindy mizerně z ruštiny přeloženej putleroffský hoax! Součást to hybridní války vedené kremelskou klikou anti-ruských židočekistů proti Bílé civilizaci! - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/image02021.jpg

   Smazat
  7. 8,30
   Tak proč jsi ty vole vobřezanej a ještě k tomu teplomilnej negr?!

   Smazat
  8. 8:59 Nejsi nadán zrakem, těkavý dočasný a velmi teplý putlerprde! Jinak bys viděl že já (zde - https://www.youtube.com/watch?v=LB9lObWclFQ )

   tvý prdonoše (jako tihle tu - https://www.youtube.com/watch?v=I1ImlHGLPj0 )

   rozeženu kdykoliv svou sukovicí jako prd! Tak proto buď nenápadnej, moc nesmrď a neskřekej nesmysly!!!!!!!:-)))))

   Smazat
  9. 9,33
   Jak říkám.....VOBŘEZANÁ PYČA A JEŠTĚ TELOMILNEJ MONGOLOIDNÍ NEGR!!!!!!!!!.-DDDDDDDDD
   Že někoho postarší si myslel blahý paměti i generalisimus císařských armád VALDŠTEJN,MĚL STEJNĚ JAKO TY PROGRESIVNÍ PARALÝZU A V CHEBU HO V ROCE 1634 ZAPÍCHLI JAKO PRASE,TAK VYSTYDNI NEBO DOPADNEŠ STEJNĚ!!!!!!!!!!!

   Smazat
  10. Tak ty si tele? Proto tě ten škaredej negrofilní mongolid co mu lícní kosti trčej z dršky jak sáně kdykoliv se zašlebí, viz - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/291912_original.png

   pořád pouští mezi svý půlky?!!!!!.-DDDDDDDDD

   Smazat
  11. 18:42
   LABUŽNIK PRDELOVY SE MÁM VZBUDIL MEZI PŮLKAMA(NEBO ŽE BY KULKANA)KUBÍKA JANDY?????!!!!!
   ALE,ŽE TI TO TY ANÁLNÍ POKYOE Z KOKOLÁDY TRVALO!!!!!!!:-))))))

   Smazat
  12. 19:06
   Tak smůla - bohužel translator tvý rudoskřeky nebere, šelomí pšouku! To je asi tím, že tě už zasáhl můj nový sprej vyvinutý vědci na likvidaci smrdutého plynu kterým si tvořen a kterému dali pracovní název putlérium! Není na rozdíl od novyčou nebezpečný, ale je velice otravný a zamořující!!!!:-))))))

   Smazat
 3. Jako "cenzurování" zde označujeme skutečnost, že překladatelka se opakovaně snažila překlad poslat do redakce a mail neprošel, zjevně proto, že obsahoval slova, které automat nalézá ve vybraných slovech, která z jejich hlediska nesmí mail obsahovat, aby ho propustili.
  Anonym 9.13 nechť uvede, v čem je článek fejk a nějaké ruské fejky, ať se trochu zasmějeme člověku, který věří všemu co píše mainstream, tedy ideální konzument fejků.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pane doktore, smějete se někomu proto, že má jiný názor než Vy? No, od psychiatra a senátního kandidáta bych čekal spíše argumentaci, než výsměch. Petr

   Smazat
  2. Lidé se nesmějí těm, kdo mají jiný názor, ale smějí se hlupákům, kteří nalítnou na kdejakou pitomost.

   Smazat
  3. 11:54 Třeba na takovou pitomost, jakože někomu nedošel mail proto, že byl zcenzurován? Na to neskočí ani voliči pana doktora Davida. Petr

   Smazat
  4. Petr Víte co mi jsme Češi a chceme žít v České republice a nechceme žít v MAKRELYSTÁNU. Potřebujete namlátit hubu šmejde protinárodní.

   Smazat
  5. 12:00 Mnohonásobně a různými lidmi prokázaný fakt považujete za pitomost? I když tuto "pitomost" přiznal sám správce poštovního serveru? Vy jste zřejmě skvělý věřící. Co vám řekne "pan farář", to je svatá pravda a pochyby jsou rouháním. A jakékoliv důkazy o opaku jsou jen dílem Ďábla.

   Smazat
 4. 10:29
  Smích léčí.

  OdpovědětSmazat
 5. Některé falešné zprávy jsou pouze manipulující, mnohem účinější jsou ale falešné zprávy které působí na emoce davu a jsou schopné zmanipulovat přes soucit lidí davovou reakci "slušných a soucitných lidí".
  To je ten dnešní případ syrských sirotků, kteří nejsou sirotky. V minulosti to byl třeba strýček Brady, který nebyl strýčkem ani tím, za koho byl vydáván. Patří do toho i scénáře všech barevných revolucí i té naší sametové revoluce.
  Vakcínou proti takovým fejkům by mělo být mírnění se lidí v důvěřivosti a v emocích k tomu co je hlásáno v médiích a hlavně přemýšlení o tom, co je zamýšleno výběrem a zveličováním této zprávy z množství ostatních zpráv.

  OdpovědětSmazat
 6. 12:00 Nejsi ty ten Peťa z reklamy na Božkov. To by celkem odpovídalo...

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.