Reklama

úterý 25. září 2018

Sto let montážních prací na budování republiky

Pavel Letko
25. 9. 2018  E-republika
Máme konečně, co jsme chtěli, svobodný stát, věrni zůstaneme. Král Karel I. se vrací prostřednictvím svých relikvií a veřejné úcty do Čech, na Moravu a do Slezska jako blahoslavený českého národa.

- - -
Bude tomu 100 let od vzniku Československé republiky. Podívejme se letem světem, jak běžel čas. Před 100 lety většina mladých Čechů sloužila blahoslavenému Karlovi z rodu Habsburků v c. k. armádě do roztrhání svých těl. Nicméně netruchleme, jak píší ZDE.


Král Karel I. z Domu Rakouského se vrací prostřednictvím svých relikvií a veřejné úcty na mnohá další místa do Čech, na Moravu a do Slezska plným právem jako blahoslavený českého národa na počátku nového tisíciletí, kdy se otevírají nové možnosti pro naplnění vize o sounáležitosti národů křesťanské Evropy, vize, které obětoval život, na jehož konci, na samém prahu věčnosti, řekl: „Musím tolik trpět, aby mé národy znovu našly cestu k sobě.“

Ano, císař trpěl, přišel o trůn a později vlivem nemoci i o život. Pro slávu, věci movité i nemovité rodiny Habsburků položilo život více jak sto tisíc Čechů. Bojovali za císaře pána a jeho rodinu, tedy ne všichni, našli se i zrádci. Ti dezertovali k nepříteli a místo, aby položili život za Habsburky, raději jej položili za ruskou dynastii „Holstein‑Gottorp‑Romanov“. Těchto nešťastníků bylo kolem 5 tisíc, přeživší menšina zrádců z legií se pak vlivem válečného vývoje stala vojenským základem nového státu, Československa. Menšinu z menšiny, která bojovala za komunisty, pomíjím, i když v jejích řadách působil Jaroslav Hašek, nejslavnější spisovatel český.


TGM a půjčka bez rizika


A co dělal touto dobou před sto lety náš prezident Osvoboditel Masaryk? Půjčil si od Spojených států 10 milionů dolarů na nákup amerických zbraní pro tu část legií, která bojovala za cara a jeho rodinu do roztrhání svých těl, přičemž vešla do historie hlídáním, případně rozkradením, carského pokladu. S touto zkušenostní výbavou, kdy ten dělá to a ten zas ono, jsme vstoupili do roku osvobození, do roku znovunastolení české státnosti. Každý s tím, co uměl a co mu bylo nejbližší. Jeden uměl střílet na lidi, jiný psal Osudy dobrého vojáka Švejka a další si půjčoval na cizí účet. První dostal trafiku, tvůrce nesmrtelného Švejka brzy zemřel. Ten, který si půjčil na cizí účet, dostal titul Osvoboditel a stal se prezidentem. Pak bylo jasné, že se dluh zaplatí.


Kdo je zasloužilým Čechem?


V Čechách se rozhořel spor o to, kdo se o stát zasloužil víc. Emigrace, nebo domácí „muži 28. října“? Cynik by řekl, že nejvíce se o vznik státu zasloužila prohra německých vojáků na východní i západní frontě 1. světové války. Tehdejší “němečtí vlastenci”, včetně vyznamenaného rakouského důstojníka jménem Adolf Hitler, se zasloužili o rozbití okovů „žaláře národů,“ Rakouska-Uherska. Německo zatáhlo císaře pána do této války a v ní si vedlo tak bravurně, že nakonec všechno prohrálo, i s tím c.k. mocnářstvím. Proto mocnosti Dohody slíbily samostatnost národům pod monarchií, aby podlomily již tak chátrajícího ducha rakousko-uherské armády. Už ta válka byla prostě příliš drahá, jedna komunistická revoluce v Rusku stačila. A nikdo nestál o další dělnické revoluce zejména v Německu. Je to jasně vidět na osudech německého císaře Viléma II. v porovnání s koncem ruského cara Mikuláše II. a jeho rodiny. Zatímco Vilém spokojeně dožíval v exilu, car s rodinou byl revolucionáři zavražděn. Vítězství socialistů například v USA a komunistů v Německu by bylo pro vítězné mocnosti mnohem horší než prohraná či vyhraná válka. V Čechách se revoluce ovšem nekonala, lid obecný se vyřádil v „mírné revoluci v mezích zákona“ odstraněním feudalismu a nastolení kapitalismu anglo-francouzského střihu. Hodně mávání, troubení, pění a mraky nadějí. Nacionální nadšení vydrželo 20 let a pak přišlo vyúčtování.


Kšeft je kšeft, nic osobního


Československo se nemohlo tak výhodně zadlužit jako jeho západní soused, osud Československa byl tedy zpečetěn. Budoucnost skýtal národ německý zadlužený Adolfem Hitlerem na nákup vybavení Wehrmachtu a Luftwaffe. Tak jako nakupoval Masaryk pro legie u Američanů, nakupoval Hitler u Angličanů, Francouzů i Američanů, ale jaksi ve větším. IBM, Ford, Rolls Royce a mnoho a mnoho dalších by mohlo vyprávět. Kdyby pánové a korporátky chtěly. A to pochopitelně nechtějí, protože nasazení jejich děrných štítků pro průmyslové vyhlazování lidí dnes už není košer. Ale Hitlerovy peníze posílané přes švýcarské neutrální banky, ty nikomu nesmrděly. Hitler byl navíc zárukou boje proti komunismu, tedy největšímu tehdejšímu světovému strašidlu. Je tedy naprosto pochopitelné, že když naši spojenci stáli před volbou: „Beneš nebo Hitler,“ zvolili toho druhého. Vždyť jak jinak by Hitler mohl dělat hráz komunismu, když Německo nemělo se Sovětským svazem společnou hranici? Německé hranice bylo třeba dříve posunout poněkud na východ, dříve než se východní, komunistické hranice, přesunuly na západ.

A co dělali dobří Češi? Chvíli mobilizovali, ale rychle vystřízlivěli a pak se dali do budování Třetí říše národa německého. V budování říší skrze montovny máme tradici a jsme v tom fakt dobří. Češi nejprve protestovali, divili se, že nemáme suverenitu, jenže nic naplat. Západní demokracie a Rusové k utrpení národa českého sice úplně nemlčely, ale vcelku spojeně kuňkaly. Hrstka dobrodruhů zemi opustila a dala se později do služeb našich „spojenců“ na západě či komunistů na východě. Po válce byli jedni popraveni a druzí vyznamenáni, na což se po sametu zase obrátil náhled. A tak začíná další dějství.


Jednomu trafiku, druhému kriminál


Po válce se vrátili naši dobrodruzi jako osvoboditelé, někde ovšem (například v Lidicích), je vřele nevítali. A tak jich řada znovu emigrovala, jiní skončili v československém socialistickém vězení, a jiní byli dokonce „vděčným“ národem popraveni. To už ovšem pro Čechy nebyla vzorem Třetí říše, ale „země, kde zítra již znamená včera,“ tedy Sovětský svaz. Budovali jsme socialismus, ale jakmile jsme mu chtěli dát lidskou (a českou) tvář, už tu byli naši osvoboditelé z našich iluzí. Přijeli v železných maringotkách a dočasně zde působili přes 20 let. Češi opět protestovali. A divili se, že nemáme tu suverenitu, jenže nic naplat. Západní demokracie k utrpení národa českého sice úplně nemlčely, ale jako obvykle jen kuňkaly. Později pár set lidí podepsalo protirežimní tzv. “Chartu”, naproti tomu statisíce prorežimní „Antichartu“. Ti druzí velikáni ducha dnes v médiích tvrdí, že vlastně o nic nešlo.


Revoluce jako kýč a realita montoven


Teprve když se celý východní blok hroutil, začala jako v jedné z posledních zemí „revoluce“ i u nás. Samozřejmě šlo opět o “mírnou revoluci v mezích zákona“, řečenou sametovou. V Čechách se brzy rozhořel boj o to, kdo se zasloužil víc. Emigrace, nebo domácí Charta? Klaus z šedé zóny socialistického bankovnictví, nebo humanitární bombardér Havel? Cynik by řekl, že nejvíce se zasloužily o naší svobodu úspěchy afghánských mudžáhidů. Ti zatopili Rudé armádě natolik, že to přispělo k pádu Sovětského impéria.

Každopádně teď máme konečně, co jsme chtěli, svobodný stát. Češi snili o mercedesu za kupóny, ale pak pochopili, že to nebylo myšleno pro všechny. A tak šli zase se do montoven. V budování říší skrze montovny máme tradici a jsme v tom fakt dobří. Teď se nemusíme bát, že nás přepadnou sousedé, s nimž sdílíme stejné koloniální zájmy. Naopak naši vojáci střílí po celém světě, kde je napadne. Pardon, ne tedy kde nás napadne, ale kde to ve Spojených státech někoho napadne. Jsme věrní spojenci, sloužili jsme císaři pánu, sloužili jsme Třetí říši, sloužili jsme táboru míru a socialismu, věrni zůstaneme, sloužit budeme i světovému kapitalismu a to až do roztrhání těla. A ty montovny u nás jedou skoro zadarmo. Za Reinharda Tristana Eugena Heydricha se dělalo za špek, teď už vyšel z módy, tak jsme na něj jen skočili.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 500 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

32 komentářů :

 1. Tak předně - vyznamenaného rakouského frajtra! - ne důstojníka. A zadně - legionáři nic nerozkradli, ale svého času se hodilo to říkat. A někomu se občas hodí, jak vidno, i dál.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. S těmi slavnými legionáři bych si tak jistý nebyl. Jestli kradli či přemisťovali cizí majetek, jen si vzpomenout na "půjčku" peněz v Jekatěrinburgu.

   Smazat
  2. Volby se blíží...

   http://www.protiproud.cz/politika/4022-volby-se-blizi-bude-v-senatu-hrstka-rozumnych-herci-kreatury-i-slusni-lide-s-gabalem-do-migrantskeho-pekla-kdo-je-nejvetsi-bonzak-jeden-rozumny-prazak-do-vysoke-politiky-urcite-patri-mozna-i-te-nejvyssi.htm

   Smazat
 2. Némecký soldát neprohrál.

  Proradný angličan na měsíc nasadil Maxe von Baden, který zařídil podepsání totální kapitulace pod hlavičkou "Příměří".
  Pak už to převzali všestranně zrádní sociáldemokrati Ebert, Scheidemann a "čistič" Noske.

  U nás, jako ve všech nástupnických zemích s funglnovými vládami britskofrancouzských agentů to bylo obdobně.
  Jen v Rusku to malinko přehnali, takže agent Kirbis s obvázanou hlavou musel přestrojen za ošetřovatelku prchnout z Petrohradu.

  Tak si stěžoval, kolika ožralým plukovnikum musel podržet až britové zavedli ve svém evropském rádži burku a burkině.

  OdpovědětSmazat
 3. Největší rána pro SSSR byla havárie Černobylu a Afghánistán k tomu přispěl taky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 23:26 Mýlíte se, největší "chybou" SSSR bylo, že po smrti Stalina "přišel" Chruščov...
   Jeho působení, a činnost jeho následníků, je příčinou zániku SSSR. Havárie Černobylu a Afghanistán jsou pouhé epizody...

   Smazat
  2. 8:30 Pane politicky samozřejmě ale ekonomicky tyto dvě věci.

   Smazat
  3. Správná odpověď je, že největší ránou pro SSSR byl Gorbačov.

   Smazat
  4. Přesně tak to bylo . Co nestihl Gorbačov ,dorazil Jelcin . Tito tři výlupci - Chruščov, Gorbačov a Jelcin způsobili víc škody než 2 světová válka .

   Smazat
 4. trt - nemožnosť získať úvery, a nie Beneš alebo Hitler ale Stalin alebo Hitler, Beran - vytiahol tisícovku a povedal - Stalin mi ji sebere, ale Hitler ne ! inak kopa hlúpostí, Legio Banka fungovala na ruskom zlate ...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Beran také v ty dny prohlásil, že kašle na pohraničí, hlavně že má plnou šrajtofli.
   Pak se divte, že naši dědové po roce 1945 Agrární stranu zakázali.

   Smazat
 5. Výborný článek, až na to že demobilizace nebyla výsledkem nějakého všeobecného rozhodnutí lidu, ale přišla jako příkaz od tehdejší československé, přizdisráčské vlády.

  Té stejné, která odmítla Sovětským svazem nabízenou, vojenskou pomoc proti Německu, což je druhá nepravda v článku, že Rusové k našemu ohrožení "vcelku spojeně kuňkali".

  OdpovědětSmazat
 6. Výborný článek i kvalitní komentáře! Konečně ... snad poprvé tento měsíc!

  OdpovědětSmazat
 7. Tohle by měl přečíst Zeman k výročí 28. října 1918 místo jeho obyklých nesourodých canců ...

  OdpovědětSmazat
 8. Pry hodnota článku 500 Kč.Vždyť ten pelmel autora nestoji ani za zlámanou grešly!Jo jo,byla doba kdy frustrát by dostal přes držku,dnes pacifista a milovnik Ruska dostane za "hodnotny članek" 500 Kč.Děs,dik takovym lidem byly už dvě světove války.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. můžete být klidný pane anonymní 9:13, 500Kč za článek jistě nedostanu a neberu. Jde jen o formu prosby o příspěvek na provoz... Ten je mj. umožněn tím, že redaktoři píší prakticky zadarmo nebo symbolickou odměnu...Pro mě to vychází tak cca 20Kč za článek...buďte tedy v klidu, kvůli takovým obnosům se války nevedou :)

   Smazat
  2. Je to právě naopak! Článek je vynikající, psaný s nadhledem a sebeironií, bořící či alespoň zlehčující jisté sebeklamné národní pseudomýty a iluze o sobě samých a našich předcích! Dávám plný počet!

   Smazat
 9. Je tam pár zkratek ( ale vtipných) a nepřesností, ale celkově výborné.
  Hlavně je tam důležitá pasáž o těch " svatých" čs. legionářích.
  Možná by stálo za to také napsat, odkud a od koho Hitler vzal peníze a prostředky na vyzbrojení a oživení ekonomiky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 9:23 zkuste,Gottfrid Feder-Hitleruv ekonom a bude vam jasno.

   Smazat
 10. O jaké republice je tu řeč ? O té co jí za hodinku demontoval pod švestkou Klaus s Mečiarem ? Nebo o tom současném útvaru, který se tváří, že je ještě náš.

  OdpovědětSmazat
 11. Pan Letko trpí bludem, že v roce 1968 šlo o pokus dát socialismu lidskou tvář. Pravdou je, že šlo o první pokus o barevnou revoluci, který selhal. Kdyby to náhodou vyšlo, lidská tvář by se projevila v masových čistkách a pronásledování pracovitých lenochy.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mýlíte se. Šlo o zlidštění diktatury. Vzorem, že to jde, byla tehdejší Jugoslávie. Kecy o kontrarevoluci či "barevné revoluci" jsou jen hlouposti, které vyžvaňují bývalí normalizační funkcionáři a pár hloupých postsovětských propagandistů.

   Smazat
  2. 11:23: Uplynula dosti dlouhá doba a šíří se střízlivější a pravdivější obraz tehdejších událostí. Není mým výmyslem, že rok 1968 je první pokus o barevnou revoluci. Budete muset se s tím smířit, protože pravdu nezašlapete. Tehdy v roce 1970 jako čerstvý absolvent vysoké školy jsem byl sveden k nesouhlasu s invazí hlučnou propagandou, která se dnes naprosto míjí účinkem a je kontraproduktivní. Normalizačním funkcionářem jsem nebyl. Z nedostatku argumentů si vymýšlíte. Byl jsem tehdy zaměstnancem výzkumného ústavu, kde jsem byl obklopen stranicky potrestanými kolegy, dokonce mi 10 let šéfoval člověk, kterému bylo zrušeno členství. Vážil jsem si ho. Dokonce mi kolem roku 1980 schválil vstup do strany. K mému štěstí se nepodařilo prosadit lidi z venku, kteří byli vyloučení, a já jsem byl zase překážkou příchodu kovaného komunisty. Podle toho, co mají za sebou po roce 1989 ti, které jsem tehdy předběhl, se za nic z tehdejší doby nestydím. Jak už tady napsal pán Jírovec, ti, co za komunistů nemohli, se většinou vrhli do zápasu o koryta a privatizace. Co jsem předpověděl pro "lidskou tvář" mohu doložit velkým množstvím příkladů z jiného pracoviště. Mne už nový režim na vlivnějším místě nepotřeboval. Komunisté důvěřovali mým odborným schopnostem v peněžním vyjádření podle ceny projektů desetkrát více než gauneři, co se prodrali po úspěšné barevné revoluci v roce 89.

   Zkrátka o nesvobodě a totalitě vím své. Svobodu zvůle a neodpovědnosti (viz doktor David v Litoměřicích) jsem nepotřeboval. Pro vás se zdá být zásadní a znakem lidskosti kapitalismu.

   Smazat
  3. 12:37 platný postřeh!

   Smazat
 12. Pan Letko by měl vzít na vědomí, že navrátivší významní zahraniční vojáci byli politicky úkolováni. Jedni v poválečném zápase vyhráli a druzí prohráli. Mohl by se pán Letko vyjádřit k tomu, co by se stalo, kdyby ti druzí vyhráli?

  OdpovědětSmazat
 13. Podnětný článek podléhající osobním představám, dojmům a víře. Nerespektuje globální politické danosti, od rozpoutání I. světové války anglosaskou finanční a politickou nadřazenost, atd. atd. Popisované události jsou pouhé epizody a samozřejmě umožňují různý výklad.

  OdpovědětSmazat
 14. Článek je hnusný stejně jako komentáře některých doživotních bolševiků. Není divu, že tento politický sajrajt uveřejňují Parlamentní listy - hnůj internetu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hlupáku ! Zkus nejdříve věcně argumentovat a pak teprve posuzuj.

   Smazat
  2. Jaroslav Šebek Běž do hajzlu číst to co tě baví.

   Smazat
  3. Jaroslav Šebek
   To bude věc vkusu. Mně se zase i přes určité nepřesnosti a nadsázku líbí.
   Vlastně mi přijde psaný tak, aby si v něm každý našel to své. Proto se trochu i divím, že vy jste si tam nenašel nic. Zajímavý úkaz.

   Smazat
  4. Nastavili ti zrcadlo, co, křiváku ... no takovej jsi! I tvý předci takový byli i kdyby sis milionkrát nalhával že né!

   Smazat
 15. Nno, tie roky sklamaní z každej idey a z toho, že nadšenie štrngania kľúčov sa zmenilo v sklamané škrípanie zubov, to všetko sa podpísalo pod túto emotívne "rozbředlou" esej. ...Mimochodom, prečo si tak prisvojujete históriu RČS i ČSSR? "Český - česká"...hm, kus územia vám tam akosi vypadlo, nie? Čitateľ zo Slovenska.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.