Reklama

sobota 29. září 2018

Studie: Čechy ohrožuje jedovatá rtuť

Elektrárna Vřesová
Hnutí Duha
28. 9. 2018  Hnutí DUHA  a  Outsidermedia
Pomohlo by splnění nových limitů pro uhelné elektrárny
Společná tisková zpráva
Výroba energie spalováním hnědého uhlí řadí Českou republiku mezi důležité znečišťovatele jedovatou rtutí. V oblasti emisí rtuti z výroby energie zaujímáme 4. místo v EU. Výrazně více však znečišťuje Německo a Polsko. Ukázala to nová vědecká studie Evropské agentury pro životní prostředí.[1]


Studie zároveň říká, že díky novým evropským limitům pro znečištění z uhelných elektráren klesnou roční emise z těchto zdrojů v EU z 15,5 tuny (v roce 2013) na méně než 9 tun (po roce 2021, kdy mají být limity splněny). Pokud by všechny státy aplikovaly nejvyšší standardy, pak by emise klesly až na 2,5 tun za rok.[2]

Studie popisuje celkovou situaci v Evropě takto: „Historické a současné emise rtuti jsou stále zásadním ohrožením životního prostředí a zdraví lidí. Hlavním zdrojem nových emisí rtuti je pálení uhlí. Polovina rtuti pochází ze zdrojů mimo Evropu.“

Jak ukázala dřívější měření, Česká republika však rtuť nejen vypouští, ale také patří mezi země s největším spadem rtuti na čtvereční kilometr. 55 procent tohoto spadu pochází ze zdrojů na území České republiky.[3] Největším zdrojem rtuti vypouštěné do ovzduší je dle Integrovaného registru znečišťování elektrárna Vřesová (372 kg za rok 2016, kdy jsou nejnovější data), na druhém místě je elektrárna Počerady (293 kg) a na třetím Elektrárny Tušimice (159 kg). Za nimi následují další velké uhelné elektrárny – Kladno, Prunéřov, Mělník, Chvaletice a Tisová.[4]

Hnutí DUHA a Greenpeace proto požadují, aby stát zamezil udělování výjimek z nového evropského limitu pro emise rtuti z velkých uhelných elektráren a naopak donutil provozovatele k jeho splnění (termín je do srpna 2021), nebo k odstavení elektrárny. Není důvod vystavovat obyvatelstvo zdravotním rizikům, zejména když v současnosti nemodernizované uhelné elektrárny vyrábí – vzhledem k vysokému přebytku výroby nad spotřebou – elektřinu na vývoz.[5] Podle nedávné studie je v případě rozumného rozvoje obnovitelných zdrojů možné – bez ohrožení stability sítě a dodávek elektřiny – zavřít všechny uhelné elektrárny (s výjimkou tepláren) do roku 2030.[6] Stejně tak stát musí přitvrdit proti pálení hnědého uhlí v domácích kotlích a kamnech a naopak vyčlenit další peníze na kotlíkové dotace.[7]

Česko patří paradoxně i do desítky zemí, které nejvíce přispívají ke znečištění Baltského moře rtutí, sice daleko méně než Polsko či Německo, avšak je jediným znečišťovatelem, který neleží přímo u moře.[8] Právě hromadění rtuti ve vodě, její přeměna na extrémně nebezpečnou formu methylrtuť a následné hromadění této formy v tělech vodních živočichů je zásadním problémem, neboť skrze konzumaci ryb a mořských plodů se methylrtuť hlavně dostává i do organismů lidí.

Methylrtuť má vysoce toxické účinky na nervovou soustavu. Má schopnost prostupovat placentou a negativně ovlivňovat vývoj mozku ještě nenarozeného dítěte v těle těhotné ženy. Ukládá se v lidském těle a během těhotenství se postupně dostává do vyvíjejícího se organismu dítěte.[9]

19 komentářů :

 1. Tak proto...!
  A já stále nemohl přijít na to, proč se mi zdá generace lidí narozená v posledních cca třiceti letech výrazně hloupější, než generace před nimi.
  A ona za to může rtuť!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ne rtuť, ale Hnutí DUHA a GREENPEACE. Zajímá mě, co dělají "aktivisté" ekoteroristů se sebou samými, aby se nám za Zemi žilo lépe. Je vědecky prokázáno, že každý "aktivista" je nejméně stejný aktivní znečišťovač životního prostředí, jako afričtí vetřelci. Vydechují CO2, bzdí plyny s obsahem síry (smradlavý sirovodík) a metanu, v množstvích rapidně se zvyšujících při jejich aktivitách. Podporou populace dřevokazného hmyzu, např, kůrovců, jednak navyšují spotřebu kyslíku a produkci škodlivin, jednak zajišťují likvidaci stromů - zelených plic planety...

   Tahle moje studie byla vypracována ve volném čase, za moje, bez nároků na veřejné prostředky, ani maskované granty a dotacemi. Zřejmě ta rtuť působí pouze na osůbky štítící se poctivé práce, které proto budou "aktivistovat" do poslední státní koruny... aby pak, ze zoufalství, musely jít škodit/žebrat jinam - nebo dokonce začít užitečně pracovat. Ale práce je pro ně až poslední šánc, jak získat cejny a neztratit glanc...

   Smazat
  2. 6:47 Nevšiml jsem si, že by lidé dnes pod 30 let byli hloupější než ty. Za těch tvejch komoušů, bylo všeho spadu z ele. podstatně vyšší něž dnes, Krušné a Jizerské hory toho důkazem. Taky ten spad na tobě zanechal jisté následky do dnes.

   Smazat
  3. 12:4
   Víš co je AIM,co se tam měří????
   Víš,že PRAŠNOST A OXIDY DUSIKU RAPIDNĚ STOUPLY,A ŽE NEJHORŠÍ PRO ČLOVĚKA JSOU ČÁSTKY MENŠÍ NEZ 10 mí????!!!!VÍŠ HOVNO,TAK DRŽ DRŽKU HOVADO TUPÉ!!!!!!!!!!!!

   Smazat
  4. 12:58 Expertům se spektrometrem trvalo pět sekund zjistit že jsi pouze smrdutý pšouk z Putlerovy prdele! Proto jsou pro tebe tyto částečky prachu prakticky neškodné, jsi zničitelný pouze speciálním anti-perspirantem schopným neutralizovat sic vcelku neškodný, leč velmi otravný a smrdutý plyn zvaný putlérium :D:D:D

   Smazat
  5. 15:49
   Je VIDĚT,že o OVZDUŠÍ A HYGIENĚ VÍŠ HOVNO,ZMRDE VOBŘEZANEJ!!!!!
   NESER se mezi Čechy TY POSRANINO PŠONCKÁ!!!!!!!!

   Smazat
  6. 12:58 To jsi vypotil sám, znalče, nebo ti někdo pomohl. Podstatně vice těchto mikro částic a oxidu dusíku vyprodukuje osobní doprava, tak že blbe auta.

   Smazat
  7. 17:45
   Píšu tam něco,že oxid dusíku produkuje RTUŤ????!!!!!!
   Se prober hovado!!!!!!!
   Samozřejmě,že víc aut má na svědomí zvýšení NOx(jakychkoliv) a, že PRAŠNOST je čím dál tím vyšší!!!!!!!
   Jsi KOKOT a nech si dát před boudu AIM i s návodem,scheisse dummkopf!☺

   Smazat
  8. A to jste si nikdo nevšiml, že se už třicet let soustavně zvyšuje spotřeba živočišného uhlí? To je, co se týče rtuti absolutně signifikantní.

   Smazat
  9. To se Vám opravdu jenom zdá. Můj dědeček byl už tehdá takový rtuťovitý.

   Smazat
 2. Kreténi kteří brzdí jádernou energetiku teď pláčou nad tím co sklízí? A kdo je za to platí? Za to, aby nás dostali do středověku.

  OdpovědětSmazat
 3. Myslím,že druh znečištění o kterém píše článek, bylo násobně větší před cca 50-60 léty, než nyní. Tehdy se tím nikdo netrápil.
  A docela by mně zajímalo, kolik rtuti se do oběhu dostalo a dostane se zákazem prodeje klasických žárovek naší milou EU - jedna lineární trubice obsahuje cca 3mg Hg. Já vím LED atd. Ta má zase svoje chuťovky (As, ale ten je i v uhlí).

  OdpovědětSmazat
 4. Jeden litr rtuti odpovídá asi čtyřem a půl milionu zářivek či výbojek. Podle údajů výrobců je množství Hg srovnatelné u malých i velkých zářivek. Proto jsou tzv. úporné zářivky nejhloupějším řešením (krátká životnost , nízká světelná účinnost- poloviční oproti rovným trubicím). Naproti tomu v Číně se těží zlato amalgamovým způsobem a veškerá použitá rtuť se z cenových důvodů nechává odpařit do vzduchu.Do toho si ale Čína mluvit nenechá.

  OdpovědětSmazat
 5. Čechy ohrožuje sionistické drancování

  OdpovědětSmazat
 6. Já vím, že je to naprd, ale aspoň trochu se pokusit omezit další pronikání Rt do prostředí. Například dotovat zpětný výkup zářivek,třeba i výměnou nové zdarma za 3-5 nefunkčnich. Dobrovolné vrácení vyřazených svítidel do krabic v obchodech prodeje potřebuje zákazníky zamotivovat. Když už takový jed dáme do oběhu, tak než vymyslíme něco lepšího,pokusme se maximalizovat návrat použitých. Ať netvoříme další DDT.

  OdpovědětSmazat
 7. 2151
  Navštívil jsem firmu NARVA, kde v areálu výrobní fabriky je ekonomicky oddělená firma, zabývající se recyklací. Sice zářivek a výbojek, ale rozhodující příspěvek rtuti je od zubařů z černých plomb. Přepočítejte si příspěvek elektráren
  českých - je to stejné, jako kdyby každý obyvatel ČR rozmlátil každých deset dní jednu zářivku. Nabízí se omezit výkon elektráren - ale Polsko a Německo jsou naši konkurenti a my přijdeme o zisk. Pamatuji, že v šedesátých létech se zpětně odebíraly vybité články - ale to se nedovážely z opačného konce světa, byly za Slaného. Recyklační firma, o které jsem mluvil, sídlí v Brand-Erbisdorfu, zářivky se vyrábějí též v Nových Zámkoch (Osram). A peníze? Nejcennější není rtuť, nejcennější je luminofor, a ten se dováží z Japonska. To jsou náklady globalizace, zisk už shrábl někdo jiný. Co když je recyklace třikrát dražší, než výroba_?
  Není nakonec řešení někde v plánovaném rodičovství?

  OdpovědětSmazat
 8. Omlouvám se, to množství rtuti v zářivkách je řádově nižší než ta množství produkovaná spalováním pevných paliv.
  Možná, ale bude důležitá lokální koncentrace. Například by mně zajímaly hodnoty ze starších trakčních měníren, kde se používaly rtuťové usměrňovače.

  OdpovědětSmazat
 9. Kovovou Hg vykupoval Spolek pro chemickou a hutní výrobu Ústí nad Labem (Spolchemie). Pro malá množství zná cestu do šrotu každý zubař. Pro výrobu kvalitního hydroxidu sodného a draselného už se amalgamová metoda v ČR neužívá. Zavedená membránová technologie pochází z Japonska.
  V národním muzeu v Praze měli exponát zeminy, kde byly viditelné kapičky rtuti i s místem nálezu. Protože exponát nebyl v hermetickém pouzdře, rtuť se časem odpařila a byl tedy vyřazen. V lokalitě Jedová hora lze dodnes najít malá množství rumělky HgS (článek je v časopise Vesmír, ale je bohužel zpoplatněn).

  OdpovědětSmazat
 10. Provozy kde se pracovalo s kovovou rtutí, měly své bezpečnostní předpisy, jejichž součástí byla i pravidelná výměna omítek a podlah. Sanace bývalých objektů v Neratovicích a Ústí nad Labem se teprve řeší.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.