Reklama

čtvrtek 20. září 2018

Svoboda slova. Se vším všudy, nebo s výjimkami?

Jiří Baťa
20. 9. 2018
Václav Klaus ml. přišel s pozoruhodným názorem, resp. s návrhem zákona, který by měl chránit svobodu slova (míněno ve veřejném prostoru), jinými slovy, aby Facebook a další sociální sítě nemohly mazat a cenzurovat příspěvky, ale mohly blokovat (mazat) pouze výzvy ke genocidě a „podobně“. 

V podstatě lze s myšlenkou V. Klause souhlasit, stejně jako s jeho zdůvodněním o svobodě slova, které je garantováno Ústavou ČR. Nicméně, jak pan Klaus upozorňuje, že je třeba blokovat nebo mazat takové příspěvky, výzvy, sdělení nebo vyjádření, které jsou v rozporu s Listinou lidských práv a svobod. Jako příklad uvádí genocidu a jiné.

V této souvislosti není od věci se také zabývat otázkou, zda pro blokování nebo mazání stačí sdělení, které má charakter genocidy apod., když ty další atributy pro blokování nebo mazání pan Klaus více nerozvedl, resp. blíže nespecifikoval, což asi měl.

Domnívám se, že v rámci „svobody slova“ by do kategorie „blokovaných nebo k mazání určených sdělení“ měly být zahrnuty nejen negativní názory, myšlenky, úvahy nebo sdělení genocidního charakteru, ale rovněž krátké, urážlivé, hanlivé, cynické, drzé a dehonestující výpady, výrazy, vzkazy, výzvy a napadání, které směřují k nejvyšším představitelům státu, tj. k prezidentovi, premiérovi, případně představitelům vrcholných orgánů Poslanecké sněmovny, Senátu, ÚS, NNS atd. V žádném případě tím není myšleno nějaké omezování svobody slova, ani o nějaké „komunistické manýry“, jak tuto myšlenku zákona na ochranu osobnosti nejvyšších státních představitelů už předem hodnotí (a odmítají) pravicoví politici, ale o společenskou potřebu mravního usměrňování ve výrazech, kterými jsou v poslední době bezuzdně častováni prezident Zeman nebo premiér Babiš. V případě, že by to však bylo ošetřeno v navrhovaném zákoně o svobodě slova, mohlo by být tomu požadavku učiněno zadost.

Svoboda slova ve veřejném prostoru (všeobecně) přece neznamená, že lze bez jakýchkoli zábran vyjadřovat své názory a kritiku hrubými, vulgárními, urážlivými slovy, která dehonestují lidskou důstojnost nebo jinak ponižují člověka a to zvláště, jedná-li se, jak již zmíněno, o vrcholné představitele státu a myslet si, že takové jednání člověku umožňuje demokracie. Tím není ani náhodou myšleno, že by se takové omezení nemělo vztahovat také na obyčejného občana, protože i ten má právo na lidskou důstojnost a čest.

Má-li někdo potřebu vyslovit veřejnou kritiku, nesouhlas či negativní názor, jazyk český má k dispozici dostatečnou zásobu jiných slovních výrazů, kterými lze vyjádřit i nejdrsnější kritiku bez toho, že budou použity vulgarity a urážky na hranici lidské důstojnosti. Jinými slovy, v případě V. Klausem ml. navrhovaného zákona o ochraně svobody slova, by bylo také vhodné při vyjadřování kritiky a názorů nekompromisně uplatňovat požadavek na respektování práva na lidskou důstojnost, občanskou čest, lidskou morálku, mravy, etiku a nedovolit (zakázat) používání hrubého, neslušného či vulgárního a urážlivého (často dehonestujícího) jednání nebo vyjadřování se ve veřejném prostoru. Jistě ve společnosti existují i jiné důvody, jak bránit nebo zneužívat svobody slova než ty, výše zmíněné. To by však mělo být předmětem seriózní debaty či diskuzí na půdě Sněmovny. 

- - -


Jiří B a ť a , 14. září 2018  

37 komentářů :

 1. Pro me je to jasne !
  Kdo je zvolen z vule lidu , tak NESMI byt dehonestovan a urazen ! Nazory Klause mladsiho se mi libi, ale panove jak hodnotit vyzvu ke GENOCIDE ?

  Destruktivni baba Merkerova - vyzvami k nasilne integraci
  a invazi nejen, ze vola po GENOCIDE, ale uplatnuje ji !

  Proc se tito lide nepouci z osudu zemi, jako byla Jizni Afrika, nebo osudu mest, jako je treba Detroit v Michiganu ?

  OdpovědětSmazat
 2. Z vlastnich zkusenosti poskakovani svetem vim urcite, ze zeme (a mesta), kde je stabilita a neni predatorska kriminalita prosperuji a stat bohatne.

  Baba Merkerova v Evrope a Globaliste v Americe zavadi CHAOS, ktery nakonec ublizi vsem !

  OdpovědětSmazat
 3. Nas oblibeny president Trump, ktery svymi akcemi dokazal, ze je ekonomicky genius, musi denne slyset, od Globalistu , ze je - cituji :
  "Godzila, Frankestein, Hitler, Mussoliny, UFOun, atd. atd."

  Etnicky je to stejna parta lidi, kteri posilali do Gulagu lidi za vtip v hospode.

  Kdyz 80 % medii vlastni zminena skupina lidi, tak mohou ovlivnit volby v jejich prospech - theoreticky !

  Uvidime co se stane 6.listopadu !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ten tvůj Trump se ještě nedostal přes 50% aproval zatím nejhorší rating ze všech potusů. Probuď se Hedvíčku Trump je celému světu pro smích.

   Smazat
  2. Žiji v nádherné zemi v jihovýchodní Asii jsem zde již mnoho let a mám za kamarády spoustu američanů. Každý z nich si děla z Trumpa srandu. A kurňa teplota moře 30°a pivko na 7°válíme se na pláž celé dny look up bordan beach Google Earth 2 kilometry pláže jen pro nás, a krásný voňavý holčičky, fuck Florida, byl jsem tam nebylo k hnutí pro černý zdrogovany šmejdy

   Smazat
  3. Zatím dává psožravýmu xindlu pěkně na prdel! Nebude to dlouho trvat a vrátí se jim nn krčiska co tam patří odvěků! - https://www.dhm.de/fileadmin/medien/lemo/images/ba008251.jpg

   Smazat
 4. bezvýhradný souhlas. Totiž, kde chybí argumenty tam se to vždy hemží vulgaritami.

  OdpovědětSmazat
 5. PREDICTION BUDOUCNOSTI !
  Bude-li lidmi presidenta Trumpa ovladnut Kongress / Senat, tak Trumpova revoluce bude pokracovat vetsim, zesilenym tempem !
  A urcite zasahne i Evropu. S Ruskem bude mir !

  Bude-li Kongress / Senat ovladnut Globalisty , tak se pripravte na valku s Ruskem a na DISKRIMINACI, kazdeho belocha v Cesku, at je pracvicovy , nebo levicovy !
  (My jsme to zazili a pamatujeme si vsechno !)

  OdpovědětSmazat
 6. Všeobecně bych řekl, že čím méně zákonů, tím lépe.
  Nežijeme snad v zemi, kde soukromý hoteliér nesmí odmítnout zákazníka, který se mu nelíbí, např. proto, že je černoch, nebo homosexuál? Jak tedy může soukromá firma Facebook likvidovat některé názory, protože se jí nelíbí? Pokud ty názory nejsou v souladu se zákonem, měl by právo zjednat stát. Má k tomu dost prostředků a možností.
  Nelze delegovat na soukromou firmu rozhodování, co je a co už není v hranicích zákona a dle svého uvážení provádět zásah do svobod občanů (omezení svobody slova). Řekl bych, že není třeba nový zákon, ale že by ti vymazaní, by měli FB zažalovat a žádat odškodnění. Nějaký právník, by se takové hromadné žaloby, jistě rád ujmul. P.K.

  OdpovědětSmazat
 7. Václav Klaus ml. je jediný slušný politik v ods samozřejmě má pravdu.

  OdpovědětSmazat
 8. Iluzí lze nazvat snahu Václava Klause ml., že zákonem přijatým současným Parlamentem ČR, lze u nás zaručit svobodu slova.

  Zcela opomněl, že u nás nejde jen o svobodu slova, ale o "úpadek a odcizení naší ekonomiky, mimořádnou krizi politickou, mediální, morální, právní, vzdělávací, osvětovou, kulturní, státní i národní. ...bídu duchovní" (více v starším článku prof. Blížkovského, neustále platném: http://www.ceskenarodnilisty.cz/clanky/dockame-se-moudrejsi-politiky.html )

  Komplexní řešení současného stavu našeho státu a společnosti vyžaduje obnovu státu, zcela zajišťujícího české národní zájmy, s existencí centralizované vlády a efektivní správy, založené na autoritě legislativních orgánů a právním státu.
  L.S.

  OdpovědětSmazat
 9. Kdy je vlastně slovo svobodné a kdy svévolné? Kdy se stává svévole svobodou? Za jakých podmínek? A jak je to s nesvobodou?

  Štefan

  OdpovědětSmazat
 10. 12:25 pane - ja nejsem schopen nekdy unest
  vzpominky !
  Tak vylezu na strechu domu ve 3 rano a vyhlizim UFO !

  Plesnivy nejsem ! Mam hodne (bohatych) vlasu, platiny a
  zlata. Babicky na Floride po me vzdychaji, ale v mem veku je to k nicemu, tak radej premyslim jak zachranit svet.

  Florence me minula o ticic mil. Jsem ji vdecny, ale Globaliste rekli (to neni stranda), ze ji udelal president Trump - zatim co Hurrican Irmu udelal president Putin.

  Ten "rusky" Hurrican mi ukradl kus strechy na garazi a odnesl ji do Canady (z jihozapadni Floridy.)
  Tak je to !

  12:33 - A ty mi POLIB prdel ! Tys mi zavidel i tu garaz bez strechy ty zasranej Globalisto ! Ty hemeroide z vyfuku baby Merkerove !

  OdpovědětSmazat
 11. 13,07
  Hergot,tak von ti LUMP sehnal papundekl do foroty kvůli hurikánu a ty máš hned garáž?????
  Hmmmmmmmm,to je fakt LOS ORIGINALOS KOKOTINOS!!!!!!.-D

  OdpovědětSmazat
 12. Cesi, vy tam v te Evrope, NEMATE poneti , jak Johannesburg a Durban v JAR byla krasna, (a bohata), mesta v 70-tych letech. (Za vlady B.J. Vorstera !)

  Ted je z nich jedno z nejhorsich mist na svete !

  Neposlouchejte vase utopisticka , ulhana media a poslechnete me ! NEDOPUSTTE, aby o tom kdo prijde do vasi zeme rozhodoval nejaky IMBECIL v Bruselu , nebo Berline .

  Kdyz prestane existovat Praha, tak nebude mit kam jezdit na knedliky a kdyz prestanete existovat vy, tak si nebudu moci uvedomovat kolik daru me dala nebesa oproti vam. Tim neminim pouze muj zjev, ale i intelekt !
  nick honolulu

  OdpovědětSmazat
 13. Helemese, jak jsou podělaní z Ortela:)
  https://www.novinky.cz/kultura/483823-cesky-slavik-letos-nebude-kvuli-hlasovani.html

  OdpovědětSmazat
 14. 13,25
  A co jsi po minulém "hlasování" čekal?
  Vždyť je to klasika.....eurohovnotnej Banga a spol.jsou jedničky,Češi s vlastním názorem jsou NEBEZPEČÍ!!!!!
  "Na všechny dvojí metr máte,takhle to přeci nejde dál,jedny mentalitou omlouváte,druhý čeká kriminál".....

  OdpovědětSmazat
 15. Zmizelo zde nekolik prispevku, tak bye , bye !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hedvíčku ty nezklameš, je sranda číst ty tvoje věčné agitky na Trumpa s trapnou přehazovacku a velkou prdelí Trump je jen pohůnek židů kteří si ho zvolili

   Smazat
  2. 5:24 Ti si to aspoň zvolili! Těhle se nikdo neptal a stejně jim vládnou! - https://www.youtube.com/watch?v=I1ImlHGLPj0

   Smazat
 16. 13,48
  Konečně!.-D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 13:52 - Jsi slabomyslny rado-by "vtipny" BLBEC !
   Kdyz ti vadi informace, tak strihej do prdele a poslouchej Ct.24

   Smazat
 17. Honolulu mohl by jsi nám vysvětlit, proč pan prezident Trump někdy mluví vcelku rozumně a pak udělá náhle obrat o 180 stupňů jako například při podpoře Malé Británie s tím vylhaným případem s Novičokem nebo s bezdůvodným vypovězením smlouvy s Iránem? Pokud je mi známo, tak Irán smlouvu dodržoval a nebo proč hned konfrontační politika vůči Číně a vyhlašování půlce světa embarga? To byla politika Ohamby a smečky Clintonovců vedených tou čarodejnicí nad hrobem. Nemluvě o Rusku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 13:56 - Ano pane MOHL a vysvetlil bych Vam rad jeho strategii, ale vy mate fanatickou cenzuru, ktera vse maze a ja nevim jak ji obejit.

   To stejne ohledne IRANU ! Co se stalo a proc se to stalo !

   To stejne ohledne NATO, ktere budete platit
   ze sveho !

   Mam tak dokonale zalepenou hubu, ze vam nemohu vysvetlit jeho negativitu ke Canade a k Berlinu, ale ujistuji vas, ze sleduji vse velmi svedomite protoze mu fandim.
   ON ZACHRANIL SVET, pred valkou s Ruskem ! Ztrati-li pozici po listopadu , tak se pripravte na zmatky a bidu.
   nick honolulu - vzdy pravdomluvny, slusny a politicky nekorektni.

   Smazat
  2. Neposední čertík Bertík21. září 2018 4:34

   Hele HOVNOluláčku, jsi retard a blbec! Tak to bylo, tak to je a tak to zůstane!

   Smazat
 18. Se divím, že to Klausovo hovado ODS VUBEC SNESE.To odporné stvoření, jako jeho fotr, míří ke zločinecké KSČM potažmo zoufalcum SPD.tÍM CHLAPEC KONČÍ.

  OdpovědětSmazat
 19. 13:56 Myslíte vylhaný případ Novičok, no nevim nevim. Rus nikdy nic nepřizná, desitky případu kdy rusák lže, je lehce dohledatelné.Nečtěte tolik PAR LISTY, ARONET, SPUTNIK, JINAK VÁ BUDE Z TOHO HRABAT

  OdpovědětSmazat
 20. 15:38
  USSA LŽE,VRAŽDÍ,KRADE,TEROZIZUJE OD SVYHO ZBYTEČNÉHO VZNIKU TY OMYLE PŘÍRODY!!!!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 15:48 - Mugabe ty retarde, jsi na spatne addresse s tvymi analitickymi "schopnostmi" - jako vzdycky ty rudoprde !

   Smazat
  2. 18,08
   BUĎ Z HOVNA VZEŠLÁ PYZDO PIŠ ČESKY NEBO VŮBEC!!!!!!!!!!!!!!ANALÝZA.......NE A NA LÍZA!!!!!!!!!!!!

   Smazat
  3. 8:12
   Typický skřek průměrnýho místního užgryndaných čechomužika, kterým už velice brzy doufám, Putler poskytne nějakou tu azylovou kvótu někde na Sibíři a možná i příděl jedovatý pěny do koupele!:D:D:D

   Smazat
 21. Omezovanim vobody slova se problem nevyresi. Problem spociva v tom, ze ti hulvati postradaji vecne argumenty. "Mysli" jenom ve frazich. Napr. "patrime na zapad", Zeman nas tahne navychod a podobne nesmysly. Hulakaji na prezidenta, hazou lahve na premiera; je to zfanatizovana chatra. Ale i kdyz tem zviratum zakazete ty jejich zvireci projevy, tak zviraty stejne zustanou. Ostatne tvrzeni kandidata Drahose, ze ruske tajne sluzby usiluji o zvoleni Zemana je vetsi sprostota nez nejake vulgarismy.

  Resenim naopak je umoznit svobodu slova odpurcum tohoto silenstvi. Je napriklad treba diverzifikovat masova media, abychom slyseli pluralitu nazoru a ne jenom demonizaci Ruska. Je taky treba, aby BIS prestala bojovat proti "ruske propagande" a prestala sledovat ctyricet webu s nespravnymi nazory. Zatim ten neokonsky rezim jen zastrasuje, ale bude se to cim dal zhorsovat.

  OdpovědětSmazat
 22. SVOBODA SLOVA buď je, nebo není. Svoboda slova BEZ SVOBODY PO SLOVĚ NENÍ SVOBODOU SLOVA!

  Vůbec nesouhlasím s názory rabína OVADIA Josefa, NEJVĚTŠÍHO IZRAELCE VŠECH DOB! Ale učiním vše, aby mohly být bez následků pro publikující hlásány a rozšiřovány. Děkuji tomu muži, že jediný měl v sobě čest vysvětlit obsah svatých knih i Gójim. Když zemře Židovi osel, jeho sluha, přijde člověk (=Žid) o peníze. Proto Bůh ve svém milosrdenství dal Gójim dlouhý život, aby dlouho panské rase sloužili... a PRACOVALI NA NI/místo ní.

  Hmm, ale totéž o káfirech blábolí ISLÁM... a káfir je podle Svatého Proroka Muhammada, kéž mu Alláh požehná a dá mu mír, I KAŽDÝ ŽID!

  FLÁTERNÍCI VŠECH SEKT LEVANTY, DOHODNĚTE SE. Všechny vás běloši, s vašimi bandami samovyvolených vyžírků NEUŽIVÍ!

  OdpovědětSmazat
 23. Jako demokrat jsem pro absolutní svobodu slova kromě XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX, doufám, že jsem na nic nezapomněl.

  Váš cenzor

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já trvám na svoboďě nejen slova, při zachování zákonů, ale mám obavu, že ten kdo o zákonosti rozhoduje nemusí být fér.

   Smazat
 24. Tady je zas nablito od světaznalýho

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 2:04 děkuje 9:38 za inteligentní a podnětnou připomínku

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.