Reklama

pátek 7. září 2018

Záznam divadelní hry Lenky Procházkové "Rozhovor v Moskvě" (Jazzová sekce, Praha 23. 8. 2018)

8. 9. 2018
Dramatizace záznamu rozhovoru sovětských představitelů s unesenými československými představiteli ze dne 23. 8. 1968 (podle odtajněných dokumentů ze sovětských archivů)

18 komentářů :

 1. Panu Korálovi chybí k perfektnímu ztvárnění Dubčeka už jen slovenština.

  OdpovědětSmazat
 2. Zajímavé ztvárnění situace, které mladší obtížně pochopí.
  Jen pár citací - „škrtněte ty emoce, soudružko, jste povinen se zamyslet, nic nemáme připraveno, sjezd je reakce na vaši akci“.
  Ale moc děkuji paní Lence, za přepis z moskevských „rozhovorů“ a jejich dramatizaci. Paní Lenka je jednička.
  Pamětník.

  OdpovědětSmazat
 3. No, je to inscenace, nic víc. A víme i ze současnosti, jak účelovost dějiny usměrňuje. Víme také dnes, že šlo v podstatě o to, zda nás bude okupovat Varšavská smlouva nebo NATO. Nešlo o žádnou lidskou tvář - ani socialismu ani kapitalismu. Šlo o vítězství jedné nebo druhé diktatury. V r. 1989 jsme vzdali tu socialistickou a vrátili jsme se k té kapitalistické, navíc, samozřejmě bez lidské tváře a k nadvládě zločinu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. S tou eventualitou nato, máte pravdu. Slyšel jsem od vojenské osoby, že rozhovorem s bundespohraničníkem získal info, že když tu pražskou rebelii nedají do latě sověti, tak to budou muset zařídit oni. Jalta byla stále platná.

   Smazat
  2. Je směšné vymýšlet si příběh neschopného vedení státu, které muselo k šéfům na kobereček a slíznout kritiku za neplnění uložených úkolů. Počkejme si, jak Zeman půjde na kobereček, protože neutrácíme slíbené dvě procenta na zbrojení. Vrtulníky potřebují odbyt.

   Smazat
  3. Střídavá změna příslušnosti Bohemie k východu či západu plyne ze zeměpisné polohy. Hranice je takřka tisíc let neměnná. Ale je tu veliký rozdíl mezi léty ´68 a ´89. Zatímco po 60. létech zůstává řada výkonů uměleckých, vědeckých a technických, devadesátá léta jsou léta pádu.Mezi nimi totiž leží tzv. normalizace.

   Smazat
  4. Před převratem se zdálo, že zlí komunisté bránili těm, co tehdy "nemohli", protože byli komunisty pronásledováni, rozvinutí jejich tvůrčích sil na poli uměleckém a vědeckém. Po převratu tito nadějní a zneuznaní géniové obsadili všechna výnosná a vlivná koryta, což bylo tak všechno, co dokázali. Celkově to s námi jde s kopce.

   Smazat
 4. Takový starý dědci a ani jeden neumím slovenski ! Ostuda

  OdpovědětSmazat
 5. Představitel Leonida Iljiče Brežněva pan Zbyněk Kiesewetter je synem pluk. Judr. Zbyňka Kiesewetera, který byl po potlačení Pražského jara 1968 hlavním vojenským prokurátorem a sehrál smutnou úlohu normalizace v ČSLA...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonym 22:48

   A z toho plyne - co?!
   Čím synem jste Vy? Byl Váš otec také anonym?

   Smazat
  2. Neplyne z toho vůbec nic. Já jenom jak svět je malý.

   Smazat
  3. Malý, ale zalidněný malichernými anonymy, kteří co neví, nepoví...

   Smazat
  4. 22:48
   Mohl byste se prosím rozepsat, v čem spočíval ten smutek v úloze vojenského prokurátora za normalizace v ČSLA? V 76-78 jsem byl na vojně a ne že by to byla pořád jen samá sranda, ale nic tak hrozného, z čeho bych se dodnes budil hrůzou, jsem nezažil. Dokonce ani ty 4 dny, o které jsem šel do civilu později z důvodu nasluhování, mě nijak zvlášť traumaticky nezasáhly.

   Smazat
  5. Hlavní vojenský prokurátor Zbyněk Kiesewetter nereagoval na trestní oznamení na vlastizrádce z roku 1968-trestní čin ohrožování evropského míru-Biľak, Indra, Švestka, Jakeš, Kapek a jiní, nereagoval na trestní oznamení na neznamého pachatele z řad okupantů-úmrtí československých občanů v důsledku střelby do lidí, ani na trestní oznamení na příslušníky z řad ČSLA a LM, kteří se dopustili při potlačování pokojných demonstrací proti okupaci v roce 1969 vraždy....Navíc zahájil trestní řízení proti odpůrcům okupace z řad ČSLA a proti lidem, kteří jako protest proti okupaci odmítli nastoupit vojenskou službu. Zkrátka Brežněv jako okupant a Kiesewetter jako kolaborant okupanta.

   Smazat
  6. 12:02
   Mohl byste prosím svá nařčení doložit?

   Smazat
  7. Nemohl. Je to stejný, jako byste po mně chtěl doložit moje nařčení, že prezident Václav Havel se dopustil trestního činu ohrožování evropského míru, tím, že jako nejvyšší velitel armády poskytl vojenská letiště pro americká letadla, která následně humanitárně bombardovala Srbsko. Každá doba má svoje měřítka morálky. Jednou je okupace jako bratrská pomoc, podruhé bombardování jako humanitární bombardování atd....Ale bude lepší, když se v tom nebudeme moc patlat.

   Smazat
  8. 13:17
   Aniž bych se chtěl sebeméně zastávat pana Havla, je otázka, jestli nějaká trestní oznámení na jeho počínání byla vůbec podána. Pokud ne, pak nelze nikomu vyčítat, že se jimi nezabýval. A tak samo je to s plněním povinností pana Kiesewettera. Nemluvě o tom, že právo určují vždy ti, kteří drží moc. Jako dnes, tak i kdykoli dříve. Bylo by tedy velice naivní domnívat se, i kdyby byla podána trestní oznámení na skutky spojené se zájmy vládní moci, že tato moc by se sama usvědčila a odsoudila. Jak známo, právo je jen vůle mocných povýšená na zákon a pokud by se vůbec vládnoucí moc měla vůli zaobírat se nějakými svými činy, které by nebyly v souladu se zákonem, tak si ten zákon jednoduše napíše. To je ovšem krajní a zbytečně náročný způsob zbavování se obtížného hmyzu. Daleko spíše se uplatňuje odložení stížnosti jako neopodstatněné, nebo pro nedostatek důkazů. Jak jsme byli svědky již mnohokrát. Stát rozbitý, rozkradený, zadlužený, znefunkčnělý, přeměněný v kolonii, systémy státu jdou od krize ke krizi ale nikdo za nic nemůže a ve vězeních jsou drobní zlodějíčci a odsouzenci za neplacení výživného. Co chcete komu vyčítat?

   Smazat
  9. Na příkladu toho vojenského prokurátora je zarážející, že on foristické čistky přežil, zatímco jiní museli svou odbornou kariéru ukončit. Důvod se našel. Antikomunistická nenávist se dala výhodně použít k likvidaci konkurence na pracovišti. Funkce si mezi sebou začala dělit disidentská spodina. Místo svobody začali mít lidé strach.

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.