Reklama

neděle 2. září 2018

Zbyněk Fiala: V Brexitu nejde jen o syrečky, i když o ty teď taky

Zbyněk Fiala
1.9.2018 VašeVěc
Topící se vláda v Londýně se chytá stébla, které plave na vlnách šampaňského a českého piva. Hrozba odstoupení od Bruselem prosazených pravidel chráněného původu, kterou si chce Británie vynutit ústupky, může zničit i globální dominanci olomouckých tvarůžků.


Britští vyjednavači konečně našli páku na Brusel, která připomíná mučení zubní vrtačkou. Když nám nevyhovíte, přestaneme uznávat evropská označení původu, tlumočil nový britský ministr pro evropské záležitosti Dominic Raab svému bruselskému protějšku Michelu Barnierovi. Znamenalo by to, že klidně nalepí vinětu šampaňského na domácí patok povzbuzený uhličitou hustilkou.

Už vidím, jak omdlévají čeští lidovci, kteří tolik bojovali v Evropském parlamentu za kopeček národní přidané hodnoty. Má nahradit aspoň trochu to, co nám ubírají nadnárodní vlastníci našich podniků. Nyní už zákon stanovuje, že nikde jinde nesmějí chovat třeboňského kapra nebo vyrábět jihočeskou nivu, marně nahrazovanou roquefortem. Stejné platí pro olomoucké tvarůžky či české pivo, zejména nejpopulárnější japonský Pilsner Urqwell. Tady bychom se museli bránit, a může to mít horší důsledky, než že se zkomplikují a prodraží lety anglických nezaměstnaných do Prahy, kde se zpíjejí jak Dáni, takže jsou k nepoznání.

Barnier se nechce dát. Zná hodnotu toho, na čem je směroplatná nálepka šampaňského a koňaku, tohle by mu šéf Jean-Claude Juncker nikdy neodpustil. Ale je tu taky parmská šunka spolu s 3000 dalšími lokálními produkty pod ochranou označení původu, které je odlišuje od nekalé konkurence. Představa, že by se teď na něj všichni sesypali, je reálná. Pokud nenabídne zázrak, tvrdí někteří, za měsíc ve funkci skončí a finále převezme do svých vlastních rukou Evropská rada, čili šéfové států osobně.

Ale ono už nejde jen o syrečky. Kdyby jednání s Británií zkrachovalo na olomouckých tvarůžcích či českém pivu, hrozí rozpojení i samotného Spojeného království, jak slibujií Skotové, a přidají se další. To by mohlo spustit evropskou řetězovou reakci rozpadů s netušenými důsledky. Další bezpečnostní hrozbu by znamenala oslabená spolupráce s britskou jadernou flotilou. Jen naivka by nad tím mávl rukou s poznámkou, že jadrné ponorky mají přece také Francouzi. Ano, ale co s Evropou bude, když francouzskou palebnou převahu (k tomu ty ponorky ani nemusí obnovovat schopnost plavby) přestane vyvažovat ta britská?

Žertíčky stranou, situace je vážná, jednání o Brexitu drhne. V Bruselu se to mělo rozštípnout už dřív, teď se mluví aspoň o říjnu. Klíčovým prvkem nynějších jednání je přitom několik „červených linií“, přes které se jedněm nechce tam, a druhým sem. K těm kritickým místům dohody, která by britským subjektům nadále umožnila využívat evropského vnitřního trhu, se počítá otevřená hranice s Irskem, volný pohyb osob a pokračující podléhání Evropskému soudu pro lidská práva.

Zatím to na těchto třech podmínkách krachuje. Opadající naděje na dohodu nejlépe charakterizuje fakt, že vláda Theresy Mayové teď studuje 25 dokumentů se scénáři „tvrdého Brexitu“ či „pádu z útesu“, čili důsledky toho, kdyby Británie odcházela bez dohody. Oleje do ohně přililo zjištění, že podobné scénáře jsou v tajnosti zpracovávány i v Bruselu. I bez studií je přitom vidět, že libra už ztratila čtvrtinu hodnoty a zhruba stejně ztratily na Londýnské burze ryze britské společnosti ve srovnání s těmi nadnárodními, které si mohou přesunout sídlo jinam.

Největší problém je s Irskem, kde Brusel nechce připustit vznik obnovy tvrdé hranice mezi Irskou republikou v EU a brexitem přetřenou britskou provincií. Tam už nejde jen o principy, ale o život. Stávající otevřená hranice, umožněná vedle dohod o irském smíru také společným pobytem v EU, výrazně přispěla k ukončení sektářské války mezi protestanty a katolíky.

Hlavním plodem dohody o Brexitu má být přechodné období, kdy ještě téměř dva roky zůstává vše při starém, ale Británie už může vyjednávat obchodní dohody s dalšími partnery. Včetně té klíčové s Bruselem, samozřejmě. Jenže teď vypadá říjen jen jako příprava na listopad, a ten se zas může změnit v přípravu na prosinec. Moc daleko se však ustupovat nedá, 29. března všechno končí.

Stále větší neklid proniká i do britského tisku. List Financial Times zabědoval v půli léta redakčním článkem, ve kterém vypočítává zoufalé důsledky Brexitu bez dohody.

https://www.ft.com/content/0ebec84c-8e64-11e8-bb8f-a6a2f7bca546

Premiérka Mayová se pokusila najít kompromisní řešení v podobě plánu, který s vládou projednávala na uzavřeném zasedání ve svém rekreačním sídle v Chequers, ale pro Brusel byl tento kompromis příliš malý a pro vnitřní opozici v Konzervativní straně zase příliš poraženecký. Podle FT tak znovu zesílila obava, že i dobře připravenou dohodu mohou zmařit nějaké náhodné vlivy.

Co by to znamenalo? Chaos na všech frontách. Británie se ocitne v mezinárodní izolaci, ekonomiku potká šok a přinese politické důsledky, vypočítávají FT. Ale řekněme, že obě strany se pouze dohodly, že se momentálně nedokážou dohodnout na komplexní dohodě o odchodu a místo toho vláda zahájí sérii koordinovaných jednostranných akcí, aby zabránila národní krizi. Jenže i k tomu by potřebovala vstřícný přístup druhé strany, a něco takového lze po krachu jednání o článku 50 Evropské smlouvy těžko zaručit.

Takový „umírněný“ odchod bez dohody také obsahuje řadu závažných rizik. Bude tam tvrdá hranice s Irskem. Přechod na pravidla WTO znamená všeobecnou celní kontrolu. Kapitál uteče z londýnské City a útok na libru bude následovat. Může začít váznout zásobování potravinami kvůli zpochybnění certifikátů a standardů. V přístavech a na letištích zavládne zmatek. A výčet neblahých důsledků je bez konce, je nezávislý na tom, co si chceme namluvit, varují FT.

List se pozastavuje nad tím, jak britská vláda tato rizika zlehčuje. Ministr Dominic Raab dokonce zvažuje, že odmítne zaplatit finanční závazky vůči EU a dává přednost studiu scénářů pro odchod bez dohody. „Jenže dosavadní jednání ukázala, že EU má vždy vyšší kartu,“ konstatuje redakční komentář listu, který je mluvčím londýnské City. Připomíná, že Británie nikdy nebyla darebáckým státem, který neplatí své závazky.

Británie bude vždycky závislá na dobré vůli EU, aby obchod pokračoval, shrnují FT. O dobrou vůli, stejně jako o klíčový lék, může být nouze, proto je tak důležité dosáhnout oboustranně přijatelné dohody: „Trochu dát a trochu přijmout teď je lepší než drastický rozchod později.“

20 komentářů :

 1. Evropská unie je charakteristická tím, že dává velký důraz na nepodstatné věci. Do Evropy se masivně přesouvá obyvatelstvo Afriky, které Evropu do několika let zničí, protože původní Evropané neuživí miliardu Afričanů a Evropa se změní v Afriku se vším všudy, tedy se změní na Islámský kontinent. Všichni vědí, že Afričané sem nepřišli pracovat ani se přizpůsobit zvyklostem Evropanů, ale naopak přišli nám Evropanům diktovat islámské náboženství. Jsou nenávistní vůči Evropanům a početné vraždy Evropanů jsou toho důkazem a bude hůř. Představitelé Evropských států se zmůžou jenom na poučování Evropanů, aby se dál nechali vraždit a brali toto vraždění Evropanů srdcem. Mezi tím dnes a denně přistávají u jižních břehů Evropy další a další tisíce muslimských Afričanů, kteří přicházejí do Evropy Evropany vraždit a Evropa diskutuje o tom jak se budou na etiketě jmenovat syrečky. Jsme prostě ztraceni.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 8:16
   Časy se mění.
   Dříve přicházeli Evropané do Afriky vraždit Afričany. Všichni už tenkrát věděli, že tam Evropané nepřišli přizpůsobit se zvyklostem Afričanů, ale naopak, přišli jim diktovat křesťanské náboženství. Byli nenávistní vůči Afričanům a početné vraždy Afričanů jsou toho důkazem - a bylo hůř.

   Smazat
  2. Jistě. To srdceryvné hýkání o důsledcích Brexitu možná donutí Hávu, Bakalu a spol redislokovat části svého kapitálu...

   Ale EU dělá že nechápe, jak humanitární by bylo černochy a jiné barevné muslimy PONECHAT V AFRICE PŘI VĚDOMÍ, že v Evropě dostanou jenom to, co si vydělají, že budou muset jíst vepřové, do mešity jezdit na pátky do Istanbulu nebo do Rijádu,... že je z moře nikdo lovit nebude! NEŽ JE TEĎ Z NEZBYTNOSTI DRAZE DEPORTOVAT "HEIM INS AFRIKA" VŠEMI PROSTŘEDKY - STŘELBU NEVYJÍMAJE. DÍKY ZHOVADILOSTI organizátorů neevropské krve, EU, EK, E. parlamentu a zrádconárodních vlád bude OČISTA DRAHÁ NEJENOM FINANČNĚ, protože zbytečně poteče krev. Pro pachatele a kolaboranty "hnutí vyžírků do Evropy" by měl být obnoven trest smrti - samozřejmě humánní, GILOTINOU.

   Smazat
  3. Viděli jsme to přicházet od roku 1947, kdy Stalinův rychle se fosilizující mozek naletěl socialistickým sionistům a americké elity se nechaly vydíráním přimět k podhílu na vytvoření Izraele na filištínské půdě.

   Od raného mládí mi bylo divné, jak to obě hlavní mocnosti tenkrát myslely.
   U Britů je jasné, že už od roku 1916 chtěli vytvořit ohnisko světových rozbrojů.
   Jako vžhy to těm patlům vyšlo nějak jinak.

   Hasan Nasralláh dí:
   "Time does not cancel the legitimacy of the Palestinian claim."
   S tím je nutno se porovnat, ne utíkat z Tel Avivu před Hasanovými raketami.

   Smazat
  4. Dámo a pánové z NR,

   Bylo toto vše kolem vymazání jejího jméno a příjmení nutné? Tuto slečnu, by dané na NR a odkaz Google, mohlo poškodit profesně? Ona má totiž, úplně opačný osobní názor i na Rusko, podobný mému a Vašemu, zde byl prezentován názor, podvodný neskutečný!

   Děkuji V.H.

   Smazat
  5. Když vůdci EU nic neumí, jen blábolí a smějí se a smějí se a fotí se a pak se opět smějí.

   Smazat
  6. Pane 8:23, máte to trochu popletené. Zaprvé, Evropané do Afriky a jinde nešli primárně vraždit místní obyvatelstvo, protože jim přinášelo zisk. Pokud jej likvidovali, tak proto, že se nechtělo podrobit. Podstata je však v tom, že Evropané byli silnější, a v přírodě i lidské společnosti to bylo vždy tak, že silnější měl snahu ovládnout slabšího, pokud z toho měl prospěch. To je princip přírody, je to normální a zákonité. Dnes však jde o naprosto zvrácený a sebevražedný proces, kdy slabší začíná ovládat a terorizovat silnějšího. Taková situace patrně v historii lidstva nikdy nenastala a Evropanům se to brzy stane osudným.

   Smazat
  7. 12:52

   Však oni Afričané a další do Evropy také nepřicházejí kvůli tomu, aby vraždili. Evropany budou také likvidovat teprve, když ti se nebudou chtít podrobit. Kdo je slabší a kdo silnější, to se mění - a ukáže se to až časem.

   "Princip přírody" není platným principem lidského soužití - na sociálním darwinismu proto není nic "normálního".
   A tvrdíte-li, že je-li to "zákonité", pak byste měl zkusit vysvětlit, zda - případně proč - za zákon považujete pěstní právo. Lidská společnost nikdy nestála a nemůže stát výlučně na právu silnějšího.
   To jsou - nesmějte se - evropské principy. A dějiny ukazují, že ne pouze evropské.

   PS: "Taková situace" (tedy když "slabší začíná ovládat silnějšího") nastala v dějinách nejdenou - například když si Germáni podrobili Římskou říši.
   Záleží ovšem samozřejmě také na tom, co ropzumíte silou a slobostí.

   Smazat
 2. ODEJÍT Z TY EUROHOVNOTNÝ STOKY BY MĚLA BÝT POVINNOST,JINAK DOPADNEME HŮŘ,NEŽ ZA 300 let PANOVÁNÍ HABSBURSKÉ PYSKATÉ INCESTNÍ SMEČKY!!!!!!!!!!
  P.S. O ODEJÍTÍ ZE SPOLKU OKUPANTŮ NENÍ POTŘEBA MLUVIT!!!!!!!!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak odejdi, rudorde, teda spíš vodvaň, někam tam do svýho Chujlostánu. Třeba ti tam poskytnou nějakou tu azylovou kvótu někde na Sibíři a možná i příděl jedovatý pěny do koupele!!!☺☺☺☺☺☺

   Smazat
 3. v nějake koloni chranit něco jakoby vyrobni značku je zcela bezpředmětne když udajně narodni patři nadnarodni kumpanii třeba se sidlem na kajmanech ale aby jsme nebyli až tak za vola tak třeba lihovci s lidovcema vedou parodii na valku a stavi se na zadni aby zabranili tomu co před časem sami zprasili v naději že nachytat alepon ty tupe a bezmozky k urnam protže každy hlasek bude rozhodovat a mlčici většina na udajne volby už beztak delši čas na to divadilko na demokrady tak nějak zvysoka sejři

  OdpovědětSmazat
 4. kdo zvas ma nato zkontrolovat kam naše desatky mizi v takovem tunilku jako je evrosajuz když nejme schopni ve svem domě zjistit kdo znas krade a ti co kradou nejvic jsou naši vyvoleni a ještě navic rozhoduji o velikosti kradeže

  OdpovědětSmazat
 5. PRO ZAČÁTEK STAČÍ NEVOLIT TEN EUROHOVNOTNEJ ODPAD PODPORUJÍCÍ uASS OKUPANTY.....VOLIČ SPD.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tyhle? - http://www.skrytapravda.cz/images/10zari2017/uaz-blockhain1.jpg

   Smazat
 6. K čertu s Británií! Ať ten paskvil, který vždy jen parazitoval na druhých, klidně totálně zkrachuje!

  OdpovědětSmazat
 7. V jednom filmu řekl Tomáš Holý: Ty koně smrděj až úplně voněj. To říci i olomouckých syrečcích. Evropská unie smrdí a smrdí čím dál víc. No někomu voní...

  OdpovědětSmazat
 8. Tak správně odejít z totalitní eu a být samostatní jako Švýcarsko.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 23:07
   To nebude nejmenší problém:
   stačí vybudovat zbrojní a farmaceutický průmysl a nalákat střadatele na bankovní tajemství. Pak už budou chybět jen ty Alpy...

   Smazat
 9. Nevidím to jinak, než že přijde doba, kdy si většina národa zvolí Ruský svět a budeme mít velké štěstí, že budmeme mít tu možnost...

  OdpovědětSmazat
 10. Dobře uleželý syreček bez štemplu od Bruselu je lepší než ten dvakrát dražší neuleželý originál. Ty svině bakterie odmítají respektovat licenční ujednání!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.