Reklama

sobota 29. září 2018

Zhodnocení Trumpa: A že by nakonec Trump Veliký?

Paul Craig Roberts
29. 9. 2018      PaulCraigRoberts
Podporoval jsem zvolení Trumpa prezidentem ze tří důvodů. Byl jediným kandidátem, který uznával potřebu normalizovat vztahy s Ruskem a skoncovat s rozdmycháváním konfliktu s ním. Byl jediným kandidátem, který uznával potřebu obnovit vysokou produktivitu americké výroby a návrat pracovních přležitostí ze zámoří zpět do USA. Byl jediným kandidátem, který mluvil přímo k americkým lidem a ne k zájmovým skupinám vládnoucí elity. Bál jsem se však toho, že Trump, s poměry ve Washingtonu neobeznámený, nebude dost dobře vědět, koho má jmenovat do vlády tak, aby svých cílů dosáhl.


Trump si nebyl ani dost dobře vědom velikosti hrozby, kterou jeho agenda představovala pro vojenskobezpečnostní komplex, americké globální korporace a vládnoucí oligarchii. Normalizováním vztahů s Ruskem by totiž zproblematizoval nejen bilionový roční rozpočet vojenskobezpečnostního komplexu, ale i jeho politickou moc. A přivedení pracovních příležitostí ze zámoří zpět do USA by zvýšilo hodnotu americké pracovní síly a tím i výrobní náklady amerických globálních korporací.

A dál: Trumpovy projevy přímo k americkým lidem vyvolaly v příslušnících vládnoucí oligarchie přízrak lidové revoluce, která by se mohla obrátit přímo proti nim.

Takže příliš mnoho nepřátel pro prezidenta, který ani dost dobře nevěděl, jak má vládu řídit. A za to všechno platil. Byl to – a je dosud – především z prstu vycucaný útok na prezidenta v podobě aféry Russiagate, zorganizovaný někdejším ředitelem CIA Brennanem a podpořený vysokými činovníky Demokratické strany v FBI, téměř všemi americkými presstitutkami a dokonce i Trumpovým náměstkem generálního prokurátora Rosensteinem.

To vše v úhrnu znormalizovat vztahy s Ruskem Trumpovi tedy zabránilo. A špatní jeho ekonomičtí rádci, a to ať už úmyslně či neúmyslně, odvedli jeho pozornost od návratu pracovních příležitostí zpět do USA k problému cel. A to s tím výsledkem, že USA mají dnes na krku obchodní válku a američtí občané zas zvyšující se ceny zboží.

Vládnoucí oligarchie se zkrátka a dobře rozhodla, že z Trumpa učiní varovný příklad. Takový, který všem budoucím kandidátům amerického prezidenství napoví, že mluvit přímo k lidem, je jejich nejbezpečnější zhouba.

Trump byl poslední naší nadějí, která se, jak se zdá, noří v těchto dnech pod hladinu. Trumpova politika na Středním východě se toho času nachází v rukou jeho sionistického zetě a izraelského premiéra Netanjahua, a to s tím výsledkem, že mezinárodní napětí se zde zvyšuje. Trumpův režim pohrozil syrským a ruským vojenským silám, že jestliže zaútočí na poslední syrskou provincii, která je ještě obsazena washingtonskými teroristy, bude to mít za následek masívní americký útok na Sýrii. Nu a aby toho nebylo málo, prosazuje Trump přestěhování amerického velvyslanectví do Jeruzaléma, a jednostranně vypověděl USA z dosavadní platné nukleární dohody s Iránem – a těmito činy v podstatě rezignoval na svůj původní a vyhlašovaný úmysl se ze Středního východu stáhnout.

Mohl bych pokračovat, ale myslím, že to k vykreslení obrazu stačí.

Nu a nyní pustím na chvíli a na krátký špacír fantazii.

Trumpův režim se buď pomátl, anebo je natolik srozuměn s možností budoucí války, že není s to pochopit, že Rusko prostě nemůže připustit americko-izraelskou destabilizaci Iránu, stejně jako nemůže připustit americko-izraelskou destabilizaci Sýrie. Čímž se ovšem hrozby šíleného Trumpova poradce Boltona na adresu Iránu mění i v přímé hrozby národním zájmům Ruska.

A tak prezident, který se chystal zlepšit vztahy s Ruskem, je zhoršil víc, než to dokázali Obama, Hillary Clintonová a Victoria Nulandová.

Je to k nevíře - a od ní už je jen krátká cesta k té fantazii.

Anebo to fantazie není?

Když Trump viděl, jak má obě ruce i nohy svázané materiálními zájmy vládnoucí oligarchie, rozhodl se ztenčující se vliv Washingtonu na vývoj věcí ve světě, už prostě jen DORAZIT. Jen a jen proto jmenoval americkou velvyslankyní v OSN Niki Halyovou, která zde okamžitě předvedla nejoslnivější výkon, když už jen několika svými projevy proměnila téměř všechny země, v OSN sdružené, v nepřátele USA. Trump sám přiložil k dílu své polínko, když svými cly a sankcemi rozzuřil Evropu až do běla, a Německo ještě víc, když mu rozkázal zastavit práci na rusko-německém mořském plynovodu. A pokračoval ve svém tažení i 26. září, kdy jednal s Bezpečnostní radou OSN jako se svým pacholkem. A jako by mu i tohle bylo málo, nejsoučasnějšími hrozbami a sankcemi žene Turecko, Irán, Indii a Severní Koreu přímo do náruče Ruska. A Evropu do nezávislosti.

A tak s jiskrou génia a vzdor celému svému neokonzervativnímu režimu likviduje Trump washingtonskou vedoucí roli ve světě.

Je to všechno jen důsledek arogance, anebo jde o šlápoty velkolepé strategie? Ale v každém případě: jestliže to skončí tam, kam to dnes směřuje, vejde Trump do historie jako Trump Veliký, který zachránil svět tím, že americkou hegemonii rozbil na kusy.

Překlad: Lubomír Man

29 komentářů :

 1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  2. To co dělá Trump, má svoji vlastní vnitřní,logiku. Je-li úkolem Trumpa zastavit Ameriku před zničením civilizace, pak se mu to může povést. Jedno křídlo GP chce velkou horkou válku s Ruskem. Druhé křídlo nechce takovou válku a chce stabilitu, ale musí se zabránit vyžrání Země Amerikou, protože to nemá perspektivu pro nikoho. Až by byla Země vyžraná do úplnosti, pak nebude Země pro nikoho k ničemu. Nebudou zdroje a důsledkem bude trpký počátek všeho nebo ničeho.

   Smazat
  3. oni za to vazne nemůžou - jsou opravdu tak hloupi a nemá vyznam je presvedcovat - je to jen 10% spodina naroda presne dle Gaussovky

   Smazat
  4. At to dopadne tak ci onak, jedno je jiste, ze hloupa a bezohledna Amerika padne. Padl Napoleon, Hitler, padne i America first. Lidstvo nemuze nehumani spolecnosti mit za sve vzory a poslouchat je. Je to proti vyvoji humanity. Vzdy je smetlo, smete i USA a USA si to zasouzi vice nez na 100%.
   American.

   Smazat
 2. Poznání, že Trump v současnosti usiluje v USA o změny podobné Gorbačovově "perestrojce" v SSSR před cca 30 lety je zřejmě trpké ...
  Otázkou jen je, zda USA budou následovat příkladu SSSR a dříve či později se rozpadnou...? Důsledky zřejmě pocítí celý svět.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Svět je na pokraji politické, ekologické a vojenské katastrofy. Jediná cesta z toho ven je vyhnat všechny americký debily k lopatě a ty nejhorší zavřít do kriminálů. Příliš si zvykli, že pro ně pravidla neplatí. Trump na tom dobře pracuje, ale je to obrovská masa lemplů a zločinců rozlezlých po celém světě (například skoro celá Duma Ruska). Jsou všude ve ve všech státech (u nás například Rychetský).

   Trump byl pro tuto úlohu na stabilizaci USA a tím i světa připravován velmi dlouho. Hraje to po americku, takže pro toho kdo nerozumí jejich pseudo konzumní kultuře to vypadá, že se zbláznil.

   Teď se láme chleba a velká čistka se blíží. USA státní elita a všichni jejich vlez do prdelkové, kteří nepřevléknou včas kabát budou začištěni.

   Umírající kobyla nejvíc kope a zachránit je může pouze velká válka a tu se budou do poslední chvíle snažit, ale většina obyvatel země si ji nepřeje a tak jim to snad nevyjde.

   Smazat
 3. Mam tak trochu obavy, ze Trump je spis narcis nez skutecny reformator. Jmenoval Boltona a Pompea, aby ukazal, jak je silny a nebojacny. Americka zahranicni politika je na vrcholu silenstvi. Nevim,k cemu to povede.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 21:21 On ten Gorbačov, jak se reálně ukázalo, také o reformách jen "mluvil". Do chvíle, než se mu vše rozsypalo "jak domeček z karet". Potom už jen jezdil po univerzitách a přejímal doktoráty a vyznamenání.
   Důsledky "jeho" jednání pociťujeme dodnes...

   Smazat
  2. Naopak Trump je geniální a nikoho lepšího na to nemohli sehnat. Zatímco Gorbačov byl šašek co uměl hezky mluvit, Trump v tom umí dobře chodit a je to opravdu silný hráč.
   To jak se tváří je pouze dobře promyšlená póza pro americký dav. Už předvedl hezkou řádku velmi šikovných manévrů. U Američanů není důležité co řeknou, dané slovo a čest v jejich kultuře nic neznamená (Indiáni to včas nepochopili a byli vyhubeni).

   Smazat
 4. Jen ať se usa rozsype jsou nebezpečím pro celý svět a nikdo nechce aby mu někdo poroučel.

  OdpovědětSmazat
 5. No a pak že Pjakin a Pozorovatelka fantazírují. Jde o přesun řízení světa a snížení počtu obyvatel planety Země. Je ještě jedna možnost ale tu vám zdělí Honolulu alias Světlonoš.

  OdpovědětSmazat
 6. Tim, ze SPD v Cesku se dozaduje , aby immigrace do Ceska byla rizena zajmy statu a kontrolovana ceskymi autoritami a ne Bruselem - tim je presne na te stejne pozici, jakou ma agenda presidenta Trumpa se stavbou plotu na jihu na Rio Grande !

  Ted mu zase Globaliste zablokovali kasu. Plot je sabotovan nedostatkem penez a tento skandal je maskovan sexualnim skandalem studentu v roce 1983 !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  2. 9.25 Musíte to tam zatím bez něho vydržet. Do ČR se totiž ještě vracet nechce.

   Smazat
  3. 12:37 nějak nám uniká, co tím chtěl básník říct.

   Smazat
 7. Dr. Davide , Vase pristi dny budou plne napeti, kteremu se rika v Americe DRIVE-BY MEDIA = (that provides broad or misleading statement.)
  Coz je politicky atentat na osobnost odvozeny od vety drive-by shooting (coz je atentat na ulici).
  Budou vas pomlouvat doktore a dehonestovat.
  Kdyby to nedelali , tak by jste byl neskodny !

  Nekdo se vas zacina bat, ale ja nevim kdo !
  Drive-by media jsou vzdy abstraktni !
  honolulu svetlonos

  OdpovědětSmazat
 8. Robertsova představa o politické situaci v USA je nedokonalá, mnohem lépe ji posuzuje Honolulu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Trumpa nechaji jen zvatlat , ale po rychlem odstraneni Bannona a Tillersona byly do vlady prideleni Bolton a Pimpeo a dalsi , aby vladli jako neocons predtim a za kazdou cenu vyprovokovali konflikty ...
   Za nima pak stoji Wall Street a na too vse si musi parasiti pujcovat asi jednu petinu bohatstvi sveta ktere narody vytvori za jeden rok...

   Smazat
 9. Treba s tebou muchomurko slehne pepka a budeme mit konecne pokoj ,ty zamindrakovanej trotle je cas skoc do more a nebo lepe s mrakodrapu rovnou na beton Dekujeme

  OdpovědětSmazat
 10. On tu stale skuci
  ze blby pouci
  nikdo mu vsak nenasloucha
  a tak slabne jako moucha
  nadava a lesti saska
  je to tezka lopota ze ty vole ze Smichova
  my te radi nemame sami sobe zbrblame
  je to vul je to vul je to vul
  jako Bolton take vul
  volu plna misa
  splachnout a jiz se vyska
  uz jsou tam uz jsou tam
  ani Trump je nezachrani
  ma to tezke klarinetista
  neni to holt Aprentis
  trosku si si to prepisk

  OdpovědětSmazat
 11. Je to kakrouc, ten snad ani nejde zaslapnout, jedine prilepit na tape a nechat zkapat jako mys

  OdpovědětSmazat
 12. znovu a jasně.Je to strategie.Díky za Trumpa a Putina,protože jinak to nejde.Jako vždy perfektní článek a zhodnocení od tohoto člověka.Nastoleny otázky a člověče vybe si.Kdo zná politiku ve světě podle priorit jak říká Pjakin ,zná.Znovu díky těmto pánům a doufejme že vydrží,jinak jsme v řiti a tím celý svět.

  OdpovědětSmazat
 13. Mněla blít Hilari veliká.

  OdpovědětSmazat
 14. Oprava,měla bít vládkini světa Hylari veliká.

  OdpovědětSmazat
 15. Jaroslav Tichý30. září 2018 9:07

  Položme si otázku, zda takto Trump postupuje kvůli své neobratnosti, ješitnosti, nabubřelosti atd. či zda to má v popisu práce v souvislosti s plánovanou izolací USA a s její přestavbou, o které hovořili a psali Pjakin a Pozorovatelka. Pokud je ta druhá alternativa správná, pak si Trump nepočíná špatně, právě naopak. Jeho výkon je tedy třeba hodnotit z hlediska úkolu, který plní.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Otázka, zda si Trump počíná správně či nesprávně je předčasná. Gorbačov vypadal jako "suverén" a kam s ním SSSR a státy RVHP došly ?

   Smazat
  2. To je pravda, jenže Gorbi byl připraveným esem západu. Vzpoměňte jak kapal jeden sovětskej vůdce za druhým, až došlo na Gorbiho. Trumpa k němu přirovnávají, ale to je asi o něčem jiným. Sám V. V. Pjakin, asi nejlepší ruský analytik jej hodnotí tak, že zatím vše dělá dobře a promyšleně a pokud neudělá nějakou fatální chybu tak vyhraje. Pokud ho v rámci americké tradice sami neodbouchnou, tak uvidíme.

   Smazat
  3. Tiež spolieham na Pjakinovo hodnotenie, ktoré ma upokojuje, ale zároveň napĺňa nádejným očakávaním.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.