Reklama

pátek 12. října 2018

Čermák: Filmaři a jejich falsifikace českých dějin- aneb filmaři a Církev

- rp -
12. 10. 2018  PrvníZprávy
Vybrat si pro dnešní komentář téma spojené s názvem v titulu, to chce trochu odvahy. Zvlášť kdy nejste filmový fanda, který často chodí do kin, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Vladimír Čermák.


Události z minulosti jsou nicméně pro mnohé filmaře tak přitažlivé, že pro našince zajímající se seriózně o minulost, kteří tu a tam zabloudí do kina či aspoň si pustí nějaký film v televizi, je nesnadné se vyhnout střetu s odlišným pohledem mnoha filmařů na to, co se stalo v českých dějinách. Samozřejmě tento problém konfrontace s výklady ze strany českých filmařů trochu souvisí - při značném rozsahu této problematiky – i s jinými faktory.

Silným motivem pro sepsání takového komentáře může být ovšem i vývoj situace v Polsku, kde to údajně vře kolem uvedení filmu Klérus do zdejších kin. Tedy filmu, který se netýká jen pedofilních aktivit mnohých polských (ale i jiných) kněží na příběhu čtyř polských duchovních z nedávné minulosti, ale obecně i hrabivosti a zkaženosti katolické církve, která zločiny svých farářů, kaplanů i mnohých prelátů vždy kryla. Tedy tématu, na něž jsou Češi, kteří se v minulých staletích získali s touto církví i trochu jinak, velmi citliví. Snad právě proto se však - na rozdíl od mnoha dnešních Poláků - v Čechách nevěnuje tématu mravní i jiné zkaženosti katolické církve ani v literatuře, ani ve filmech či na divadlech žádná významnější pozornost. Proč je tomu tak? Snad - myslím si - proto, že těch aktivních, tedy praktikujících věřících je v Čechách už jen zanedbatelný počet lidí, ačkoliv farářů importovaných do Čech a hlavně na Moravu z Polska zde působí čím dál více. Možná je tomu tak proto, že církevní problematika naštěstí už patří v Čechách k silně vyčpělým, nezajímavým tématům. Pokud by se měl zde točit nějaký film o katolické církvi, bylo by zde mnoho jiných, daleko horších námětů než jen pedofilní sklony českých flanďáků.

Obecně lze konstatovat, že domácí filmaři natočili v poválečné době množství filmů s historickou či dokonce i prehistorickou tématikou (ala Sokolí oko), což je trochu v rozporu s celkově nízkou úrovní rozpracování této problematiky v domácí historiografii. I proto se může stát, že skuteční zájemci o českou minulost, se často nevydrží na většinu z takto zaměřených filmů dívat až do konce. Někdy stačí i ukázky, které se promítají v televizi jako promo nadcházejících premiér či jako retro těch, které spatřily světlo světa už dříve, aby se naštvali či dokonce aby se jim zvedl žaludek. Prostě je nemusí, protože většinou jde jen o nějaké ideologicky motivované mýty, skazky a bludy Důvod bývá často jediný: jsou od začátku do konce lživé a pokřivené. Bez ohledu na to, zda pojednávají o době husitské nebo o holokaustu či o něčem jiném z české minulosti. Podílejí se na tom jak režiséři, tak dramaturgové či scénáristé, ale samozřejmě i ti, kteří rozhodují o udělení příslušných grantů na natáčení. Tedy ideoví potomci dřívějších cenzorů. Trochu snad i herci, kteří z nedostatku jiných příležitostí v zájmu zajištění své obživy berou s tím spojené štěky nijak nekorespondující s tím, co se kdy v minulosti v daném příběhu (POKUD SE VŮBEC STALO) dělo.

Mohl bych zde uvést tituly těchto výtvorů v obsáhlém přehledu. Těch starších i těch nejnovějších. Horší je to ale s opačnými případy filmů, které lze považovat za výjimky z tohoto pravidla. Třeba Hřebejkovy Pelíšky, kde je jen pár maličkostí v rozporu s tím, co si o této minulosti starší lidé pamatují. Hřebejk by ovšem nesměl později natočit řadu paskvilů na toto téma, které nemusím. V žádném případě by se proto nedal zde prezentovat jako čestná výjimka. Daleko zajímavější při tomto „kádrování“ české filmové produkce (týká se to ovšem i té zahraniční) je zamyslet se nad tím, čemu se zdejší filmaři vyhýbají jako čert kříži, aby se nedostali do merku těm, kteří o tom co se tehdy stalo, něco vědí. Viz třeba období temna a tedy i církve, která ej s ním úzce spojena. Kladivo na čarodějnice zůstává jednou z mála výjimek, byť je jinak dílem jednoho z největších filmařských falsifikátorů českých dějin.

Osudová témata typu „bitva na Bílé hoře“ (či ještě předtím „bitva u Lipan“) zůstávají – snad i proto - jejich aktivitami prakticky nedotčena. Možná i ti, kteří jsou solidním studiem české minulosti prakticky ještě nepoznamenaní, tuší na jak tenký led by svými scénáři vstoupili. Musí je asi trochu mrzet, že téma pobitého moravského pluku u bělohorské obory, který tam údajně padl za vlast, nemohou zatím natočit. Samozřejmě nejen proto, že mýtus bitvy na Bílé hoře už zjevně dlouho nevydrží, ale také proto, že v údajném moravském pluku prakticky nebyli přítomni žádní Moravané. Nejen proto, že šlo přece o žoldnéře najaté za peníze moravských protestantských stavů hlavně v Sasku a v jiných německých a rakouských zemích.

Také postavy Jindřicha Schlicka - tohoto vzdáleného příbuzného jednoho z krajně problematických vůdců českých stavů popraveného 21. 6. 1621 na Staroměstském náměstí hraběte Jáchyma Ondřeje Schlicka (někdy též Šlika) - který poté co byl v šarvátce u obory zraněn, odtáhl se zbytky svého pluku na Moravu, aby se domohl dlužného žoldu, aby změnila o rok později nejen konfesi, ale i panstvo, kterému sloužila. O pár let později se stal maršálem císařských vojsk a dokonce prezidentem dvorské válečné rady (tedy i nadřízeným generallisima Albrechta z Valdštejna) a držitelem Zlatého rouna ve službách Ferdinanda II., tohoto jezuitského odchovance a zločince, odpovědného za to, co v podobě Temna málem zničilo českou společnost.

Čermák: Co se skutečně stalo před padesáti lety?

V českém filmu dodnes chybí byť jen zmínka o celé řadě zajímavých událostí z českých dějin od středověku až donedávna. Chybí také filmy zachycující skutečné role některých zamlčených „velikánů“, bez jejichž činnosti si nelze vůbec představit, co se tehdy stalo. Jejich spektrum je skutečně široké. K těm nanejvýše sporným postavám patří – ale jen zcela výběrově - třeba:

Zdenko Vojtěch Popel z Lobkovic – šedá eminence Habsburků v období před a po propuknutí třicetileté války. Muž, kterému se říkalo „dlouhý Hišpán“, klíčová postava skupiny, která se po Bílé hoře nesmírně obohatila na tehdejších rozsáhlých konfiskacích a hospodářských i jiných zločinech, jenž zde založil dynastii s velmi problematickým vlivem na další vývoj české společnosti.

Edvard Beneš - nanejvýše sporná figura v českých dějinách z posledního století, kolem které se nahromadilo tolik dohadů a falešných úsudků, jako snad kolem žádného jiného českého politika.

Rudolf Slánský – prototyp sériového zločince, který ve funkci ústředního tajemníka KSČ řídil to, čemu se někdy říká Únorové vítězství pracujícího lidu. Hlavní představitel stalinského sionismu, který dříve, než jej semlel vražedný mlýn, který pomáhal sám roztočit, podepsal nepočítaně rozsudků smrti nad politickými odpůrci režimu, který zde pod kuratelou Beriji a jiných stalinců vytvářel.

Zdeněk Mlynář - podivná, pečlivě zašifrovaná postava ze zákulisí Srpna 1968 či Listopadu 1989 představující jeden z hlavních klíčů k porozumění nejnovějším českým dějinám.

Je jich samozřejmě mnohem více, ale ve srovnání s nimi byli lidé jako Jan Masaryk či Zdeněk Toman, kteří dostali od českých filmařů přes svoji zjevnou marginalitu přednost, jen čičmundové české historie. Nedostali ji ovšem ani lidé, kteří v našich dějinách sehráli skutečně positivní roli, včetně Husova stoupence a někdejšího pražského arcibiskupa (později exkomunikovaného papežem) Konráda z Wechty, či Václava Kleycha, litomyšlského rodáka a osobnost z řad českých nekatolíků z první poloviny 18.století nebo Františka Palackého a mnoha jiných, dnes už téměř neznámých osob, kterým vděčíme za to, že česká společnost ještě existuje. Zdá se, že není ani naděje na to, že by se nějaký z domácích film ařů by byl schopen - vzhledem k jejich odborné nekompetenci - podílet se na důvěryhodné, kritické a přitom objektivně rozpracované reflexi role takových extrémně negativních fenoménů jako byla a je česká katolická církev, bez níž je Temno v našich dějinách zcela nesrozumitelným jevem, nebo jako je zrod a vývoj českého bolševismu spojený s četnými problematickými jevy a taky postavami z dějin české společnosti. Tedy to, čemu se obecně říká “český totalismus“.

Za této situace by bylo nejlepší asi doporučit, aby český film se zatím problematice naší minulosti co nejvíce vyhýbal. Asi by se měl soustředit jen na pohádky a komedie toho typu, jaké se točily v době protektorátu.

43 komentářů :

 1. Co to je za čičmundu a člobrdíka?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Není to prostě blbec, na rozdíl od tebe.

   Vymazat
 2. Další várka nesmyslů od Čermáka. Tentokrát vynalezl stalinský sionismus. Čermáku, nejsou voni trockista?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vazeny zvante v okruhu sveho sveta neb vite jak se rika velke hovno,na rozdil od p Cermaka A k tomu sionismu Stalina ,on byl pravdepodobne nejvetsi intrikan ,dovedl ony zidovske frakce bojujici proti sobe mistrne vyuzit aby se likvidovali mezi sebou a diky tomu vedl partaj dle sveho tak dlouho do doby nezli odhalil zidovske spiknuti prakticky vsude v lido demo statech a pozadal vlady o likvidaci Nezli stacil je zlikvidovat doma oddelali ho stejne .Zidy byl obklopen a zidi ho oddelali

   Vymazat
  2. Novotny voni asi nevedej co Trockista je ,ze ??Jinak by tak pitome nekecali

   Vymazat
  3. Jiři Weil :Moskva -hranice.Tem ,co se tak divi pojmu stalinsky sionista doporucuji k precteni.Roman z roku 1937.Misto pitomouckeho vyskakovani a kritice zasveceneho članku se trochu vzdelejte.Napr.neco o sionizmu .Pak hodnotte.

   Vymazat
  4. Nočním hlídačům 2:57 a 4:58
   Nechci se hádat, ale definovat sionistu jako intrikána je myšlenka přímo nebetyčná.
   Místo výkladu Stalinovy politiky, kterou evidentně neznáte, byste se mohl pokusit vysvětlit nám hlupákům, jak se například mohla jedna, Vašimi slovy frakce, převtělit do kompletního předsednictva „československé“ vládnoucí strany.
   Trockismem se rozumí úsilí o permanentní světovou revoluci. Zatímco stalinismus je mrtev, trockismus je všude vůkol, mudrlanti. A vyznačuje se nálepkováním stalinismem.
   A propos, Vy snad víte, pánové, kdo a s jakým posláním povolal mladého Slánského do služby naší společné vlasti?
   Pan Čermák opravdu není historik. Sepisuje jen mnohomluvné nálepky. Nazdar

   Vymazat
  5. 8:01
   Naprosto souhlasím. Článek skvělý a hlupáci se mohou přetrhnout v dehonestování autora kteréme většinou nesahají ani po kotníky.
   Václav

   Vymazat
  6. Václava mám nejradši
   Tomu žádnej nestačí
   Václava mám nejrači
   Protože je kus

   Vymazat
 3. Téma zcela jistě zajímave. A zejména závěr blogu (poslední dva odstavce) by mohla řada příznivců historických filmů, či serálů, sdílet. Skutečností ale je, že současná generace tvůrců "růžových tanků" má a ještě dlouho bude mít k "nové vlně 60. let" daleko.

  OdpovědětVymazat
 4. Tak to je slavný celibát nemůže fungovat mužské pudy jsou silnější je to tam samí pedofil. Oni nemůžou točit něco z České historie to by musely ukázat jak nám neustále němci a rakušané šlapali po krku. Tak jsou schopní natočit film o vlajce a říci že to byly vlastenci v protektorátu.

  OdpovědětVymazat
 5. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. honolulu proc nejdes psat na aeronet? tam te mazat nebudou a lidem se to bude libit co pises tamejsi diskuse jsou na urovni koukni na to je to budto aeronet nebo ae news .vc

   Vymazat
  2. oprava .cz

   Vymazat
 6. Tady mladé holky dobře ideově zpracovány polským kraďouskem:

  https://cz.sputniknews.com/svet/201810128238278-Polsko-osvetim-hajlovani/

  OdpovědětVymazat
 7. Autor Čermák příliš věří svému vidění světa a je na ně pyšný, což ovšem vůbec neznamená, že má být na co!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 0:44 13:10
   Neřekl bych, že autor je na něco pyšný. Pojmenovává věci tak jak je o tom přesvědčen. Nevím, co je na tom špatného. Nemusíte s ním přece souhlasit.
   Václav

   Vymazat
 8. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 9. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 10. Zajímavé by taky byly obrázky z historie squadry okolo finančního konsorcia po Bílé Hoře, která totálně rozvrátila hospodářství Českého království, způsobila státní bankrot a přitom se maximálně napakovala (Waldštejn, Karel I. z Lichtenštejna, Michna z Vacínova, Jan de Witte, vše pod odborným vedením židovského spekulanta Jakuba Basewiho). Ale silně by to připomínalo jinou squadru z jistého ústavu, která způsobila prakticky totéž o tři a půl století později, takže se v tom hrabat nebude mít nikdo odvahu.

  OdpovědětVymazat
 11. Rudolf Slánský – prototyp sériového zločince, který ve funkci ústředního tajemníka KSČ řídil to, čemu se někdy říká Únorové vítězství pracujícího lidu. Hlavní představitel stalinského sionismu, který dříve, než jej semlel vražedný mlýn, který pomáhal sám roztočit, podepsal nepočítaně rozsudků smrti nad politickými odpůrci režimu, který zde pod kuratelou Beriji a jiných stalinců vytvářel - Saltzmann - člen 15 členného UV KSĆ - z toho 13 člčnov ktorých srdce a mešec hralo za nový Izrael, jeho kamarádstvo so Simonom Peresom, jeho kalorné za podpis k žiadosti o vycestovanie, jeho odstúpenie trhu so sklom v USA a Nemecku istým jewis skupinám, jeho zabíjanie tých čo sa proti nemu vzopreli, veril, že v mene odplaty za holcaust môže všetko, do poslednej chvíle neveril, že existuje tá moc ktorá by ho mohla s celou partiou pokoriť, život si nezachránil - povedal číslo kont a skončil, rezignoval ... nemal na výber,

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Oni řeknou nakonec čísla kont všichni, nakonec.

   Vymazat
  2. Naprosto spravne ,vyztizne hodnoceni onech sycaku kteri byli s prikladnou rychlosti odsouzeni a poveseni za hrdlo do vydychani jejich smrduteho dechu,v 56 rehabilovani diky Chruscovovi ktery sam oportunista a zid ,odrovnal Beriu vraha ,proste neormal mezi nimi ,stejne jako dnes zidi z Israele si vyjizdeji na vrazdeni tzv.nepratel Israhelu podobne jako posledni vylet beduinu pod ochranou juesej kde kritika onoho despotickeho systemu v SA proste za pomoci noziku a rucnich pilek rozporcovali a vyvezli v kufrech zpet domu .Pritel USA a nejvetsi pritel rozvedky z SA sefa CIA jez vypadal jako koci co mrtvoly vozi

   Vymazat
 12. tak jak kolaboroval soustružnik u soustruhu tak kolaboruji i kavarenski povaleči s každym režimem ktery si zmanipulovani vovčani vyberou a režizeři a jina přidružena sebranka historicki nebyla nikdy vijmkou a neni duvod pro by měla byt v současnosti obvzlaště když je za každeho režimu bohatě dotovana kvuliva doučovani a směrovani tupich vovčanku tim směrem ktery zrovika globalně frči o nějake historicke pravdě ktera nikdy neexistovala si tak nějaky pisalek ale i celkově mužeme nechat zdat tak jak generace minule i budouci

  OdpovědětVymazat
 13. Autor Čermák nabádá, aby filmaři nefalsifikovali naši historii, leč sám se v charakteristice našich bývalých dějinných osobností dopouští podobného přestupku.
  Neodpustil si totiž jejich nepřípadné nálepkování, zřejmě odtržené od dějinného kontextu, a vnitro- i mezinárodních podmínek, v nichž tyto osobnosti žily, pracovaly, tvořily, rozhodovaly ...
  Doufám, že příští filmaři nepůjdou ani v dnešních a ani Čermákových šlépějích.
  Ne Ed. Beneš, to spíše Čermákovo pokřivené vidění některých čs. dějinných osobností je nanejvýše sporné a tendenční ...

  OdpovědětVymazat
 14. Krásným příkladem prznění dějin katolickou církví,
  je film ,,Jan HUS,,*

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To zprznila především autorka scénáře Kantůrková a pak jindy docela schopný režisér Svoboda. A samozřejmě dramaturgie ČT Praha, setrvale v katastrofálním stavu.

   Vymazat
 15. Hm, hezké.
  Ale kdo skutečně ZNÁ historii? Vždyť dnes už polovina lidí nezná ani naši minulost před 30 lety, čehož se úspěšně využívá pro její přepisování. A to je zachycena vedle nedokonalé paměti lidí i v psané, zvukové a obrazové formě.

  Kdo dnes ví, jak to bylo před stovkami a tisícovkami let, když informace se většinou předávaly ústně(známe asi všichni hru na tichou poštu), těch málo zápisů prováděli vítězové a mezitím proběhlo spousta falzifikací.

  Víme leda tak velké hovno a můžeme se jen shodovat na příbězích, které se nám(a hlavně vládnoucí moci), momentálně budou nejvíce líbit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Historii zná každý kdo vlastní historické
   písma...
   Pravoslavná církev Československá*

   Vymazat
  2. Tak na to bych moc nespoléhal. Zvláště když počátky pravoslavné církve u nás lze nalézt až v 19 století.
   Ale ani kdyby církevní počátky sahaly až k neandrtálcům, nebyly by pro mě z výše uvedených důvodů důvěryhodné.

   Vymazat
  3. ...Miloš zeman dostal od pana Putina
   právě tak cenný dokument,
   že tentýž uchovávaný u nás jako poklad,
   obsahoval sotva polovinu ...co se nehodilo, katolíci spálili.
   Teto dokument pochází z knihovny Pravoslavné církve*

   Vymazat
  4. Pravoslaví nám přinesli Cyril a Metod. Žádné 19. století!

   Vymazat
  5. 19:15
   Vy víte o nějakém písemnictví pravoslavné církve v českých zemích z dob příchodu Cyrila a Metoděje? Nemluvě o tom, že Pravoslavná církev Československá , jak píše "Unknown", vznikla pochopitelně až v 20. století.
   Pravoslavní věřící píší toto: "Počátky skutečného obnovení pravoslavné církve v Čechách, na Slovensku a Podkarpatsku spadají do druhé poloviny 19. století."

   Vymazat
 16. V komentářích se objevuje zpochybnění termínu 'stalinský sionismus'. Ti "pomýlení" by asi měli vědět, že za Stalina platil v zemi zákon, podle nějž antisemitismus (i v jeho verbální podobě) mohl být potrestán až smrtí! Ty bláboly současných židovských kahalů, že Stalin byl antisemita a židé jeho obětmi jsou skrz-naskrz vylhané! Stačí si přečíst Solženicynových 200 let pospolu. A to se židů Solženicyn ještě mnohokráte zastává. (Shrnuji: Nejprve židé utopili Rusko v alkoholu, pak v krvi.)

  OdpovědětVymazat
 17. "mýtus bitvy na Bílé hoře už zjevně dlouho nevydrží, ale také proto, že v údajném moravském pluku prakticky nebyli přítomni žádní Moravané. Nejen proto, že šlo přece o žoldnéře najaté za peníze moravských protestantských stavů hlavně v Sasku a v jiných německých a rakouských zemích."
  Peníze často na 1. místě, takže Moravané = protože žoldnéři placení moravskou šlechtou, vychází.
  Bitva na Bílé hoře měla mimořádně velký Osudový význam, jak naznačuje i trestání popravami na náměstí.

  OdpovědětVymazat
 18. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 19. "Soudruzi" Hurvinci, vase veskere blaboly jsou neplatne, protoze zde mate bolsevickou cenzuru !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V sobotu ci v nedeli
   at prsi ci snezi
   Blondyna ze Smichova
   u toho furt lezi
   mele svoje blbiny
   neb ji strasi ve vezi
   nemysli na zradla lzici
   TRumpa ona ma v palici

   Vymazat
 20. Pochopení západní duchovní a kulturní historie, která vytváří osu historického vývoje západu je závislé na pochopení dialektiky Mojžíš - Ježíš - Marx jako teze, antiteze, syntéza. Všechno co z této osy vybočuje, jsou slepé uličky historie.

  OdpovědětVymazat
 21. Proč tu zveřejňujete takové bláboly???

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Když rozumující intelektuálové blábolí o historii, mohli by si uvědomit, z čeho vychází výklad historie opravdových vzdělanců.

   Vymazat
  2. Historická věda se dopracovala k ornačení období 17. století, Bílé hory, Třicetileté války atd, jako "krize 17. století".
   A čeho to byla krize, nebyla to náhodou krize duchovní a kulturní? Křesťanské náboženství versus židovský mamon, feudálové a církev versus měšťanstvo a mamon?

   Vymazat
 22. Argument, že v pluku poraženém na Bílé hoře nebyli téměř žádní Moravané je nesmysl. Na Bílé hoře, s porážkou tohoto pluku, byly poraženy i zájmy, které sledovali moravští páni. Byly zájmy moravských pánů ve shodě se zájmy českých Stavů? Do jaké míry, ano nebo ne, pane Čermáku? Co je nanejvýš sporného na "figuře" prezidenta Edvarda Beneše? Jaké jiné možnosti měl tehdejší český státník? To se to po stu letech mistruje, že?

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.