Reklama

.

.

neděle 28. října 2018

Hra končí? Co rozhodli ohledně Sýrie lídři "čtverky" na summitu v Istanbulu?


Alexandr Žirnov, Arťom Fjodorov
29. 10. 2018 360tv
Čtyřstranný summit vůdců Turecka, Ruska, Německa a Francie o řešení syrského urovnání se konal 27. října v Istanbulu... Vladimír Putin, Angela Merkelová, Tayyip Erdogan a Emmanuel Macron znovu potvrdili, že jsou rozhodně nakloněni svrchovanosti, nezávislosti a územní celistvosti Sýrie, jak je uvedeno v závěrečném komuniké. "Jednání v multilaterálním formátu probíhala ve věcné atmosféře. Rád bych podpořil názor našich kolegů a poděkoval vedení Turecka za organizaci této společné práce", ocenil práci summitu ruský prezident Vladimír Putin.


V textu závěrečného dokumentu zdůraznili vedoucí představitelé čtyř států potřebu "zajistit rychlý, bezpečný a neomezený přístup humanitárních organizací na celé území Sýrie a okamžitou humanitární pomoc všem, kteří ji potřebují s tím, aby bylo zmírněno utrpení syrského lidu". V této souvislosti vyzvali "mezinárodní společenství, zejména OSN a jeho humanitární instituce, aby zvýšily pomoc Sýrii".

Hlavy zúčastněných států zdůraznily své pevné přesvědčení, že vojenské řešení pokračujícího konfliktu v Sýrii neexistuje. Lze jej vyřešit pouze prostřednictvím jednání v rámci politického procesu.

"Všichni účastníci setkání se dohodli na hlavních bodech: dlouhodobé stability v Sýrii lze dosáhnout pouze politickými a diplomatickými prostředky v plném souladu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN 2254 a s přísným dodržováním zásad jednoty, svrchovanosti a územní celistvosti arabské republiky", cituje agentura RIA Novosti slova Vladimíra Putina.

Budoucnost Sýrie určí Syřané
Ruský prezident dodal, že samotní Syřané musí určit budoucnost své země. V tom spočívá zásadní ruská pozice. Právě v této souvislosti se na summitu posuzovalo sjednocení úsilí v rámci formátu Astany a tzv. "malé skupiny". To by pomohlo zahájení reálného politického procesu v Sýrii, přitáhlo by k němu větší počet zájemců a konstruktivních představitelů syrské společnosti.

K tomu, zdůraznil ruský prezident, musí být vytvořeny určité podmínky. Jednou z nich je spuštění politického procesu pro vytvoření ústavního výboru a zahájení jeho práce. Vytvoření takového výboru musí probíhat korektně ve vztahu k legitimní vládě Sýrie. Dvě části orgánu - opozice a Damašku - jsou již zformovány. Je nezbytné koordinovat zastoupení společenských organizací. Putin vyjádřil naději, že ústavní výbor začne pracovat do konce roku 2018.

Francouzský prezident Emmanuel Macron prohlásil, že to, jaký bude v Sýrii politický systém, je záležitostí syrského lidu, ale je třeba mu pomoci zajištěním podmínek pro hlasování...

Německá vůdkyně se připojila k názoru svých kolegů, že konečného řešení syrské krize lze dosáhnout pouze politickými prostředky pod záštitou OSN.

"Skutečnost, že se podařilo dohodnout se na společném komuniké o důležitých otázkách, ukazuje, že existuje společná vůle problémy řešit", uvedla Merkelová.

Otázka Idlibu

Putin poznamenal, že míra násilí v Sýrii výrazně klesla, ale odstranění radikálních prvků v provincii Idlib zůstává důležitým úkolem. Rusko doufá, že turecká strana zajistí co nejdříve stažení opozice z demilitarizované zóny.

"V případě, že by radikální prvky bránily řešení tohoto úkolu a budou provádět ozbrojené provokace z idlibské zóny, Rusko si vyhrazuje právo poskytnout účinnou podporu rozhodným činům syrské vlády k odstranění tohoto ohniska teroristického ohrožení", uvedl Putin a poznamenal, že Turecko dělá všechno, co je možné, aby stáhlo opoziční síly ze zóny deeskalace.

Slova ruského vůdce byla potvrzena tureckým prezidentem Tayyipem Erdoganem.

"Nadále spolupracujeme s Ruskem ohledně Idlibu, máme zde 12 pozorovacích stanovišť. Turecko převezme radikální skupiny pod kontrolu a Rusko převezme odpovědnost, že režim nebude útočit na území dohodnuté v sočinském ujednání. Těžká technika se stahuje. Naše oddělení, zpravodajské služby pracují společně. Návrat 60 tisíc uprchlíků do Idlibu je velkým úspěchem, blahopřeji panu Putinovi a chci mu za to poděkovat", řekl prezident Turecka.

Francouzský prezident konstatoval nepřípustnost vojenské operace v Idlibu, protože její uskutečnění by mohlo vyvolat novou vlnu uprchlíků. Zároveň řekl, že hlavní prioritou v Sýrii je boj proti teroristům.

"Naše vůle spočívá v tom, aby se pokračovalo v boji proti terorismu, a víme, že všechny prováděné operace jsou plně v souladu s humanitárním právem", řekl Macron.

Kancléřka Angela Merkelová uvedla, že vedoucí představitelé Německa, Francie, Ruska a Turecka se zavázali, že v Idlibu budou dlouhodobě zachovávat příměří.

"Máme povinnost udělat všechno, aby nedošlo k dalším humanitárním katastrofám. Dobrou zprávou bylo, že Turecko a Rusko dokázaly 17. září koordinovat práci na příměří v Idlibu. Dnes jsme se zavázali, že uděláme všechno, aby přerostlo v pevné a trvalé příměří", uvedla Merkelová.

Budoucnost nového formátu jednání

Podle Erdogana může formát čtyřstranného summitu o syrském urovnání za účasti Ruska, Turecka, Německa a Francie pokračovat.

"Budeme sledovat okolnosti, pokud se ukáže, že je užitečný, pokračování je zcela možné. Nejedná se o zamrzlý projekt a stejně jako Astana může být stejného druhu, který bude vyžadovat pokračování", řekl.

Vladimír Putin poznamenal, že ačkoli nemluvili o nové schůzce představitelů Ruska, Francie, Německa a Turecka, rozšíření účastníků urovnání by bylo pro Sýrii užitečné.

"Pokud jde o schůzku, zatím jsme se o tom v tomto formátu nedomlouvali, ale všechno je možné. Domnívám se, že rozšiřování možností, počtu účastníků, kteří se zúčastní procesu urovnání, je prospěšný", řekl Putin.

Humanitární pomoc

Ruský prezident také navrhl, aby byla podpořena ruská iniciativa ohledně uspořádání mezinárodní konference o problémech syrských uprchlíků. Na summitu strany dospěly k potřebě rozšířit samotný pojem "humanitární pomoc", čímž měly na mysli dodávky zdravotnického zařízení, léčiv, obnovu infrastruktury a zásobování vodou.

Tayyip Erdogan uvedl, že i Evropská unie musí splnit své finanční závazky na pomoc syrským uprchlíkům.

"Suma 33 miliard dolarů, vynaložených na syrské uprchlíky, svědčí o našem odhodlání jim pomáhat, u nás jsou tři miliony uprchlíků", připomněl turecký vůdce.

Naděje na ukončení konfliktu

Podle novináře, specializujícího se na mezinárodní události, Abbáse Jumy, první, co bije do očí ve zprávách o summitu, je složení jeho účastníků.

"Sestava, kterou vidíme, je nejjasnějším důkazem, že astaninský formát zůstává nejúspěšnějším. V jeho rámci se řeší syrský problém", řekl.

Juma připomněl, že všechno začalo tím, že se Rusko, Turecko a Írán sešly a "rozhodly se jednat, nikoli přešlapovat na místě". Jedná se o tři země, které opravdu ovlivňují události, probíhající v Sýrii. Dlouho však byla snaha tento formát ignorovat a jeho rozhodnutí na Západě nenacházela odezvu.

"Dnes ale vidíme, že Merkelová a Macron seděli u jednoho stolu s Putinem a Erdoganem a že ve čtyřech diskutovali otázky, které jsou dnes pro Sýrii nejdůležitější", řekl novinář.

Co se týče otázky Idlibu, je zde podle jeho názoru situace stále složitá a nepřehledná.

"Vidíme nárazníkovou demilitarizovanou zónu, ultimátum Turecka, které Putin opakoval dvakrát, což znamená, že je to opravdové", řekl Juma.

Pokud Turecko nedokáže upokojit militanty v Idlibu, soudí expert, budou se tím zabývat ruské VKS. Nakolik se turecké straně podaří něco podniknout, ukáže čas, ale zatím jsou jejich úspěchy nevelké. Nárazníková zóna je důležitá pro bezpečnost okolního uzemí, ale neodstraňuje hrozbu teroristů, kteří zůstávají v Idlibu, nechystají se složit své zbraně, bojují spolu navzájem a provádějí teroristické činy. Erdogan dosud nedokázal světu předvést významný pokrok v této záležitosti. Juma se domnívá, že v rámci tohoto summitu byly nejspíše diskutovány cesty, jak se vypořádat se vzniklou situací.

"Je zřejmé, že všechny strany mají svůj vlastní zájem. Pro Turecko je velmi nevýhodné komplexní řešení situace vojenskou cestou. Erdogan výslovně uvedl, že je nutné diplomatické úsilí. Turci velmi potřebují, aby zůstali jen jejich bojovníci. Macron mluvil obvyklým způsobem o tom, že Asad musí odejít. Nicméně skutečnost setkání čtyř vůdců vyvolává naději na ukončení konfliktu v dohledné budoucnosti", uzavřel expert.

"Vyčistit" Idlib

Politolog, prezident vědeckého centra Institut pro Blízký východ, Jevgenij Satanovský, je přesvědčen, že pouze vyčištění Idlibu od teroristů strategicky ovlivní syrskou otázku.

"Idlib je skládka odpadu všesyrského rozsahu, kde je koncentrována drtivá většina teroristů. Jedná se o poslední rezervu, poslední naději některých západních zemí a Saúdské Arábie, nemocných myšlenkou na svržení Asada", řekl.

Otázka Idlibu, zdůraznil expert, je důležitá jak pro Turecko, tak pro rusko-turecké vztahy. Jedná se o součást komplikované, dlouhé hry o více chodech, v níž se smísila diplomacie, vojenské a protiteroristické úsilí.

"V tomto ohledu je samozřejmě summit důležitý", uzavřel expert.


Zdá se, že hra skončila

Politolog a specialista na Blízký východ Mais Kurbanov připomněl, že setkání vůdců čtyř států probíhá v Turecku poprvé od začátku války v Sýrii. Je to Istanbul, který vážně ovlivňuje situaci v Idlibu, kde hlavním problémem pro civilisty zůstává koncentrace teroristů, kteří brání jejich návratu do vlasti. Je to nebezpečí nejen pro Turecko, ale také pro Evropu.

"Evropané už pochopili, že nemá smysl se orientovat při řešení syrské otázky na USA. Spojené státy jsou příliš daleko a cítí se bezpečně. Proto dříve nebo později musí být dosaženo dohody o mírovém urovnání v Sýrii. Je pravda, že Západ trval na nepřítomnosti představitelů Íránu na summitu, i když astaninský formát jednání o Sýrii byl vždy úspěšný. Díky těmto jednáním bylo v Sýrii dosaženo velkých úspěchů", uvedl expert.

Vladimír Putin, zdůraznil politolog, znovu akcentoval otázku toho, co od začátku navrhoval celému světu - podpory legálně zvoleného prezidenta země.

"Ale oponenti i nadále vyjadřují nesouhlas a přání konat, jak chtějí. Stejně, jako když rozvraceli Irák a Libyi. Stejný scénář byl připraven i pro Sýrii, ale všechny dlouhodobé snahy o odstranění Asada byly neúspěšné. Zdá se, že hra končí", řekl Kurbanov.

Politolog poznamenal, že Západ mluvil hodně o míru i dřív, ale i nadále podporoval teroristy, pomáhal jim zabíjet syrské občany a nedělal nic pro obnovení mírového života. Chce se doufat, že tentokrát sliby nebudou plané, do Sýrie přijde mír a uprchlíci se budou moci vrátit domů.

Překvapení pro oponenty Ruska

Grigorij Trofimčuk, předseda Expertní rady Nadace pro podporu vědeckého výzkumu "Studio euroasijských ideí", poznamenal, že čtyřstranný summit v Turecku o syrském urovnání byl v mnoha ohledech neočekávaný.

"Především pro oponenty Ruska. Některým z nich, pokud budeme mluvit obrazně, vypadla zbraň z rukou", řekl.

Nicméně expert zdůraznil, že je třeba pokusit se použít všechny formáty, které mohou pomoci v otázce přechodu od války k míru v Sýrii. Německo a Francie jsou kolegy Ruska ještě v dalším komplikovaném procesu, ukrajinském. Hostitel summitu, Turecko, je přímo zapojen do politických a diplomatických procesů, týkajících se syrského urovnání, a je členem všech bloků s ruskou účastí.

"Proto je možno složení účastníků nazvat optimálním. Je vhodné nejen pro diskusi o aktuálních problémech, ale také pro jejich vyřešení", říká Trofimčuk.

Poznamenal, že během jednání bylo dosaženo dohody i o ekonomickém urovnání v Sýrii. Přechod od války k míru bude vyžadovat poměrně značné výdaje.

"Rusko nepřetržitě připomíná, že je připraveno vyjednávat na toto téma se všemi stranami, které také usilují o proces politického urovnání v Sýrii", uzavřel expert.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

30 komentářů :

 1. Macron jako obvykle vic mluvi nez mysli:-)Jinak nebylo by lepsi,kdyby zrusili protisyrske sankce,kdyz uz maji tolik reci o "humanitarni pomoci"?

  OdpovědětVymazat
 2. Kdyby jsme měli nějakým zázrakem možnost vidět a slyšet, co si skutečně myslí.
  Ale ono by to vlastně asi až tak velké překvapení nebylo. Ve své podstatě přesně opačně, než co říkají nahlas.

  OdpovědětVymazat
 3. Mne u toho napadá něco jiného,Erdogan měl něco splnit do určitého datumu,to se mu nepodařilo,tak si na svou obranu,pozval k jednání Merkelovou a Macrona.
  Stejně je to k ničemu,když tito poskoci USA něco domluví a stejně to bude jinak.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nu jednali a jednali , ale nikdo se ani nezmínil o tom , že by USA jako hlavní příčina této syrské tragedie měli ze Sýrie vypadnout .Dokud tam tito budou , nic se nezmění a mohou dál jednat a jednat ...

   Vymazat
  2. vladimír hricák Přesně tak podporovatele džihádu válku projeli.

   Vymazat
  3. 7:23, USA odnikud padat nebude, jelikož získali nejvýnosnější oblast Rojavu. Tím může držet pod krkem celou syrskou ekonomiku, a to velmi závažně, protože v Rožavě je nejen ropa, ale hlavně VODA. Bez vody nefunguje ani Izrael.

   Vymazat
 4. Pomahat v tomto stadiu Syrii , povazuji zapadni krajiny , za nezadouci pomoc Asadovi , proti kteremu brojili od zacatku valky . Vzdyd slo o to dosadit toho praveho cloveka do vedeni Syrie , ktery by sel po ruce zapadu .A neustale doufaji , ze prijde clovek z opozice a vypoklonkuje Rusko z oblasti !

  OdpovědětVymazat
 5. Tomu co říku Makaron a Makrela a jiní podobní z..di nelze věřit. Makaron chce podpořit svobodné volby. Kdo tomu chcípákovi věří je na úrovni strážmistra z Putimi.

  OdpovědětVymazat
 6. Asad tam nebyl, tedy ,,O nás bez nás" jako v Mnichově.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jen jsem nepochopil, jaké území na tomto jednání od Sýrie odtrhli, když to jednání označujete za druhý Mnichov. Můžete upřesnit?

   Vymazat
  2. 10:05, prozatím jim nepatří provincie Idlíb, neovládají všechno kolem Daraá a myslím, že i Tantfu, kde je malá báze USA, ale hlavně a to především, nemají pod svým vlivem Rožavu a to je mimořádně závažná ztráta. Tu jim taky čmajzli USA.

   Je to bohaté území, a já se obávám, že to už nevrátí. Nejspíš se tam budou Američani snažit vybudovat, (podobně jako okolo Mosúlu), jakési tzv. "Kurdské území", které budou plně ovládat a které bude sloužit jako základna placených hrdlořezů v oblasti, tentokrát možná na kurdské bázi. Maříková Mattisovi složí oslavnou kantátu.

   Vymazat
 7. Zděšení na "mejsntrýmové" politické české loutkové scéně - Jak si mohla Merkelová a Macron dovolit setkání s Putinem a Erdoganem? Určitě na to neměli povolenku z černého domu ani z hexagonu. Tak tedy soudí naší političtí krtci, zalezlí po země a olizující zadečky "militantních" žížal. A navíc ten závěr! Sýrie celistvá, neparcelovaná pro dobro EU kapitálu! Neslýchané! Dopřát Sýrii mír, když MÍR je záhubou kapitálu! Co naplat, EU si musí vybrat, buď migranty, nebo rekonstrukce našim velkým bratrem rozvrácené Sýrie do podoby Německa po 2. světové válce. Jen nesmí přijít zase nápad s bratrskou pomocí, jakou poskytujeme v Afganistanu! Tedy vycvičit a vyzbrojit zase nějaký ten Taliban, jak se zadařilo tak skvěle učinit USA. Jo, Afganistan, pro ně hrdinové jsou pro nás teroristé a naopak pro nás hrdinové jsou pro ně teroristé. Jak z toho ven?

  OdpovědětVymazat
 8. Zřejmě tam rozhodli o expanzi Erdogana do Sýrie a severního Iráku. Tomu říkám mírové řešení jak noha.

  OdpovědětVymazat
 9. Tento článek mi připomíná kecy Gustáva Husáka o úspěších socialismu v době kdy nebyl nikde k dostání hajzlpapír. Pár hodin po odletu Putina,Macrona a Merkelové začali Turci bombardovat vesnice kolem města Kobání odkud Kurdové vyhnali Islámský stát. To je to mírové řešení? To je respektování územní celistvosti Sýrie?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kunšteku, i ty Brute ? Jak známo, dříve se nedováželo
   nic, co bylo doma. Ani pasti na myši. Tehdy vyhořela
   výjimečně papírna, což při dnešních dvaceti požárech denně, nebyl špatný průměr.

   Vymazat
  2. 15:47 Ten příměr se vám moc nepovedl. Dnešní mladí by byli štastní, kdyby místo nadbytku hajzlpapíru měli nadbytek pracovních příležitostí s možností získání bytu. To byly ty Husákovy "kecy".

   Vymazat
 10. Jana Maříková29. října 2018 15:57

  Poněkud mi v tom komuniké chybí zmínka o tom, kdy Erdogan stáhne svoje vojenské jednotky z okupovaného Afrínu, což je také Sýrie. Ale to asi čekat nemůžu, když se právě chystá zabrat další území v severní Sýrii.Řekněme, že Rusko uplatnilo svoje velmocenské ambice, ale nevydávejme to za nějaké vítězství pro syrský lid. Kurdové bojovali proti IS a spousta jich padla. Teď jsou na odpis, protože je "podporují Američané". No, podporují - ale pořádné zbraně proti turecké armádě jim nedají. Takže budou bojovat dál - jsou na to zvyklí. Proti komukoli, kdo si uzurpuje právo na jejich zem, ať už to je IS nebo Erdogan s podporou Ruska.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. je mi jich líto paní Maříková. Ale jako my volili špatnou stranu U nás to byla v r. 38 Anglie a Francie a v r. 89 opět západ. A pokaždé jsme si natloukli hubu. Proto je lituji. Jsou stejně bezradní a hloupí jako my.

   Vymazat
  2. 19:08, víte, ona to je taková bojovnice za Kurdy, ostatní jí netankují, podobně jako Petra P. svého času za Čečence. Co tam po nějakých křesťanech, Drúzech, Jezídech.., ať je bere čert.

   Petra ovšem přiložila ruku (a nejen ruku) k dílu, a v Čečně vedla své bohulibé aktivity, převážně prostřednictvím "Člověka v tísni". Prý tam vedla nějakou školku, která ovšem sloužila kromě jiného i jako sklad zbraní pro islamisty dodávané přez Saúdy a z Ukrajiny, za což si vysloužila kopanec do zadku. Kromě oné ruky Petra P. přiložila k dílu i jinou část těla, neboť se tam provdala.

   Paní Maříkové je taky putna, že ona země, kde je už sedmý rok krutá válka a kde zahynula spousta lidí, se nazývá "Sýrie", tedy země syrských občanů, a ne jen Kurdů. Proti ISIL bojovali všichni a zemřeli tam taktéž Íránci a Rusové, ale ona vidí jen Kurdy. Jen jejich práva, ostatní ji nezajímá.

   Dokonce svého času požadovala, aby ruské síly riskovaly své životy a porušili vojenské dohody se všemi stranami, a to na podporu nesvorných kurdských skupin v Afrínu. Těch, které si se všemi dohodami vytřeli řiť a vzali prachy od Amíků. Přitom nebere v potaz, že v té oblasti nežijí jen Kurdové. A ani samotní Kurdové nejsou jednotné společenství.

   Tohle vše je bááječná zpráva pro destruktora typu CIA, který tak může vnášet chaos, kamkoliv se mu zlíbí. Teď momentálně podporuje ČÁST Kurdů, jelikož jim to vyhovuje. Bude-li tu nutné, kopne je do prdele, tak jako už mnohokrát předtím. Člověk by se až zeptal, za koho a proti komu to vlastně p. Maříková bojuje?

   Vymazat
  3. 19:08 - kromě nadávek by nějaký argument nebyl?

   Vymazat
  4. 1:49, žádnou nadávku tam nevidím, argumenty jsou o příspěvek níž.

   Vymazat
 11. já jsem byl onehdy tak nakloněn, až jsem spadl na hubu

  OdpovědětVymazat
 12. Hra makrely končí asi jako u Gorbačova. Pos...la co mohla a teď odstoupí a nechá po sobě spoušť.

  OdpovědětVymazat
 13. Tak tenhle článek, to je naprostá bomba. Náhle mi tady najednou chybí kvičení Rusofobních prasat. Vypadá to, že Putin má v ruce takové trumfy a dokopal účastníky k této schůzce i když se jim to asi moc nelíbí a je možné, že budou chtít opět zradit, pokud jim to okolnosti a Rusové dovolí. Lepší dárek k pokračování sta let naší státnosti naše republika snad ani nemohla dostat a tento překvapivý vývoj vzbuzuje velké naděje v této rozhárané a nebezpečné době. Očekávám opožděné kvičení...Aottj.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to dobrý začátek, ale aby to nebylo jako u Cimrmana Po mne příjde nový a ten nebude sentimentální. A PŘIŚLA VÁLKA!

   Vymazat
  2. o jakém stoletém výročí státnosti mluvíš?
   To mi připomína manželství které se několikráte za trání života rozvede.

   Vymazat
 14. Jediné pozitivum – neúčast USA. Zásadním negativem je neúčast alespoň Asáda. Nějak mi to připomínalo Mnichov – „o nich bez nich“. Naprosto katastrofální je vnímání Turecka ostatními účastníky. Jeho pyšné sliby byly jen opiem. Evropa nemá proti Turecku ani „ochranné látky“, nadtož účinnou obranu proti jeho excesům.

  OdpovědětVymazat