Reklama

středa 24. října 2018

Hrušínského „Čehona“ kontra „Pilčan“ Hrušínský

Jiří Baťa
24. 10. 2018
Principál Divadla na Jezerce, Jan Hrušínský, v souvislosti s oslavami 100 let od vzniku Československa si nemohl odpustit kontroverzní politicko-společenský komentář. Pojem „čecháček“ se mu již zřejmě omrzel a tak si, svým osobitým způsobem, vymyslel staronového protagonistu „Čehona“. Ten mu má posloužit k osobním narážkám na výroky nebo činy prezidenta Zemana, o čemž svědčí jeho slova : „Čehonovi z čista jasna začali vadit muslimové, uprchlíci ze Sýrie, i malí sirotci, kterých se do Čech prý valí stovky milionů. Říkal to prezident, tak je to pravda. V Parlamentních listech psali, že uprchlíci jsou nečistí,“ drze až posměšně přirovnal Hrušínský prezidentova slova vč. slov redakce PL.cz k nacistické propagandě na Facebooku. Chce tím zřejmě provokativně přirovnávat prezidenta Miloše Zemana k iluzornímu „Čehonovi“, ve kterém vidí staronového protagonistu pro českou malost. Chce-li však pan Hrušínský poukazovat na Zemanovu malost, pak není od věci poukázat na Hrušínského ubohost a morální pokleslost. Lze sice chápat, že pan Jan Hrušínský je od kosti komediant s vrozeným (žel s ne příliš vydařeným) talentem pro humor a satiru, nicméně tyto jeho laciné „herecké“ projevy či výkony patří spíše na divadelní prkna, než je používat ve veřejném prostoru, notabene s nekalým úmyslem cílit na osobu prezidenta republiky. Nepochybně si však svým „Čehonem“ šplhnul u stejně smýšlejících kolegů z pražské kavárny.

Nejen pan Hrušínský však může nebo je schopen (za jistých okolností) vymýšlet virtuální postavy, ale i obyčejný příslušník „lůzy“ může mít schopnost podobně uvažovat. Jestliže si pan principál Hrušínský uměl vytvořit, resp. vydedukovat Čehona s využitím historie vzniku Československa, není problém si podobnou virtuální figuru vytvořit ze samotných slov pana principála. Pro lepší porozumění nutno zmínit, že podle toho, jak se pan Jan Hrušínský okázale vychloubal , že „Pilného občana Čehona hrál v roce 1938 v Osvobozeném divadle můj dědeček, herec Rudolf Böhm-Hrušínský, tatínek mého slavného tatínka...“ tak mj. zmínil, že pánové Voskovec a Werich ve hře „Pěst na oko“ použili verš z rakousko-uherské hymny: „...čeho nabyl občan pilný“, čímž prý vlastně stvořili onoho Čehonu. Pravda, moc smyslu to nedává, ale v podání dua W+V to mělo ve hře svůj význam. K něčemu podobnému, zcela nevědomky, dal podnět i sám pan principál Hrušínský když se chlubil svým předkem (chlubit se svým zadkem by bylo poněkud nepatřičné) slovy, že : „Pilného občana Čehonu hrál...“. Tímto citátem vlastně (z mého tvůrčího pohledu) Čehonovi dal vzniknout virtuálního kolegu „Pilčana“ ( viz pilného občana).

Jak výše zmíněno, principál Hrušínský se (poněkud nezvyklým způsobem) rozhodl okořenit a rozkošatit slavné výročí vzniku Československa o virtuální postavu Čehona, aby se jeho prostřednictvím mohl nekorektně trefovat do jím nenáviděného prezidenta Zemana. Pilný občan, resp. „Pilčan“ pan Jan Hrušínský nejenže se svými nechutnými invektivami ztrapňuje a společensky odkopává, ale současně dokazuje svou pokleslou intelektuální morálku, kam je až schopen klesnout v zájmu udržení svého (státem dotovaného) Divadla na Jezerce, svého jistě ne skromného životního standardu a také, aby se (z komerčních důvodů) zalíbil a držel oponentní basu s trotly pražské kavárny a řadou dalších prominentních sluníčkářů. „Pilčan“ Hrušínský se jistě neztratí, bude dál pilně provokovat, urážet, věrně sloužit havloidní a západní ideologii, bojovat za prý ohroženou bezbřehou demokracii, liberalismus, klientelismus, lidská práva a také za dotace pro svůj kulturní stánek.

Pilčanův boj je bohužel, nikoli v zájmu spoluobčanů, ale v zájmu sebe samého a lepších lidí, kterými je už dnes Pilčan obklopen (např. senátorem Drahošem a pod.). Dříve se takovým lidem říkalo „snaživci“, „horlivci“, dnes v rámci nové doby to jsou však „podržtašky, přizdisráči, vyžírky“ apod. V jednom má „Pilčan“ Hrušínský pravdu: slavný byl nejen jeho dědeček, ale hlavně táta. Obávám se ale, že by s projevy svého synáčka nejen nesouhlasil, ale snad by jej také nejspíše, lidově řečeno, nakopal do pr.ele. Zatímco ON si svou slávu poctivě odpracoval, synáček se o ni jen marně snaží svou užvaněnou hubou pilného občana, alias „Pilčana“.

31 komentářů :

 1. Hrusinsky rad neco vnucuje.Mel by se zivit jako podomni prodavac

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pro Pilčana Hrušínské je možná přiléhavější název pro tu krysu jménem Hruhovno...

   Smazat
  2. řekněme po pravdě že někteří protekční synkové se nepoveli. Lépe by bylo kdyby je máma při porodu zasedla. I když možná se to stalo a mají pochroumaný mozek.
   Václav

   Smazat
  3. jestli přijdou k moci zase jini pani tak nemuže byti pochyb že neherka od narozeni a slavny tim že se narodil v udajně slavne rodině komediantu jinak jeho nevykony v každem komunistickem blijaku stoji určitě za to aby sevědělo jak neherec ma spravně vypadat když ani tatiček podle mě moc herec nebyl viz zfilmovane bolševicke analy kdy se učastni každe bolševicke filmove propagandy

   Smazat
  4. vozejček a od vesnice k vesnici a co si vycinkaji tak ještě zdanit aby s vědělo že jsou schopni se uživit a bez současneho komunismu pro takoveto netahla nam zabaleneho do propagandy že bez dotaci by ta jejich kultura zahinula a že ozvat se proti nim znamena byt nepřitelem statu

   Smazat
  5. tady už leta letouci chybi přiroda to že se někdo narodi jako bohač neznamena že bude bohaty do smrti stejně jako když se maradonovi narodi deset děti tak ani jedno nemusi byt tak slavne jako maradona sam a to je připad i mladeho hrušinskeho ktery mi přijde že asi tak nějak vynucuje uctu za to že je otcuv masanek viz jeho bratr nemazanek co hraje v každemser ialu na všech americkych stanicich co se tvaři že jsou čezke něco jako všechny naše nenaše kuplandy

   Smazat
 2. Píseň o Čehonovi ze hry Pěst na oko znám dodnes zpaměti, protože jsme ji v mém dětství měli doma na gramofonové desce. Čehona není symbolem malosti, tedy úzkoprsosti a nedostatku velkorysosti, ale symbolem podlézavosti každé nové vrchnosti "že se točí jako holub na báni..."
  "On zrodil se,když na lipanské pláni český lid prohrál a zvítězili páni, už jako kojenec dovedl volat sláva onomu prsu, které více mléka dává, a to mu zustalo...., Čehona nechce umřít vkleče, tak vkleče žije, katu brousí meče..., i Čehona staví chviličku malinkou barikádičku, jen co ho lidi zočí a už nám mizí z očí..., kdo to tam sedí, pod zadnicí křeslo, Čehona Václav, zas ho to vyneslo..." Takový charakter měl Werich na mysli, tedy kariéristu, kam vítr, tam plášť. Je tedy od pana Jana Hrušínského trapné nepochopení této smyšlené postavy a už vůbec je mimořádně hloupé označovat Miloše Zemana jako "čehonu", neboť ten jde naopak převážně proti proudu. Chápu, že se Hrušínský chce zavděčit, aby zůstal tím čím je, neboť stojí a padá s dotacemi a tedy těmi, kdo je rozdávají. Takže čehonou je naopak Hrušínský sám, neboť jeho prezentované názory přičítám spíše vypočítavosti než jeho vlastnímu přesvědčení...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To není z hlavy V+W, ale daleko staršíuž za c,k, Rakouska
   Polovina jsou slova hymny
   Čeho nabyl občan pilný
   A pokračuje lidová tvořivost
   To mu erár sebere.

   Smazat
  2. O Čehonovi a o tom, jak to slovo vzniklo z hymny, psal také Karel Čapek. Jde o podobný druh humoru, jako když císaři Franz Josefovi říkali "Procházka". Prý na základě článku v novinách, doplněném fotografií císaře, jak se prochází na mostě. Popisek pod fotkou zněl "Procházka na mostě".

   Smazat
  3. Kdyby nedostal dotace, tak chcípe. Promiňte mi tento výraz. Další perla: poslanec Lipavský /Piráti/ prohlásil na adresu Vondráčka: „Váš přístup k Rusku není úplně rovný, je lokajský,“ a jak se poslanec chová?

   Smazat
  4. Vono se to ale neujalo a tak proc vo tom psat a sahodlouze. Kdyz autor nema nic tak by mel mlcet.
   A nevyzvanovat se porad..

   Smazat
 3. Me by zajimalo, jestli by nektery z tech, co spilaji Zemanovi, dovedl vlastnimi slovy vysvetlit, co jim na nem vadi.

  OdpovědětSmazat
 4. Tenhle odporný člověk tak může držet hubu herec byl bídný. Mám s tou kreatůrou 3 filmy ale nedívám se na ně protože tam hraje on.

  OdpovědětSmazat
 5. Vyjadřovat se k "panu hrušinskému" je pod úroveň slušného občana. Jeho otec byl vskutku výjimečným hercem. Ale to nedává jeho synovy výjimečný práva. Ne každý syn je hoden slávy otce. Každý si svoji slávu musí zaslužit sám.
  Václav

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Souhlasím s Vámi, tento člověk se až moc často, dovolává své maminky a svého tatínka. Přitom možná jejich názory zná méně, než jejich žijící vrstevníci, či kolegové. P.K.

   Smazat
  2. Znal jsem staryho Hrusinskyho a to byl predevsim Clovek ty nejvyssi kvality ! Divadla meli vysokou a svetovou uroven az do nich nalezli tyhle ...Taky mame umelce dnes ktery upatlaji sochu Havla ty jeho,ale pod to musi napsat vo koho jde protoze z tech vytvoru to neni poznat. Zbytek nalez do kancelari , kde je urednic tak 90% a kdyz se stav snizi musi se doplnit, protoze hodne zerou.
   Pak je problem,ze musi pohnout teba 2x za den levou rukou. PRIPAD ROZTRHANY HALENKY.
   v USA ZNAMY Uz stoLET NEJMIN. Ale drive to vsude odzyvali..
   Tak urednice se sroti /riotuji/ aby nemusely pohnout levou rukou. Pak prijdou odstranit dalsi prace urednic. Ty se zsi yz tam prijde zadatale dostane vyplnit asi sto podminek. Jako v pohadce o kouhoutkovi a slepicce. A nakonec ursad PRESTANE FUNGOVAT A urednicim to vyhovuje.....
   Ale kdyz se sef jednou z tech nesmysly vzbouri a odepre vyhovet ? Beda. Navede se hezka sekretarrka /stary a volezly abbe by to neverili u soudu ani media/ a ta vleze sefovi do kancelare roztrhne si halenku a zacne kricet :Pomoc, znasilneni"!!!
   Policie pribehne a media "dsoudi "zlocince do vezeni odkud musi prokazovat svoji neviny. Okamzite je vyhozen z prace.!! A na jeho misti prijde feministka..Urad pak nefunguje ani trochu.

   Smazat
  3. 0,03
   Také jsem měl rád starého Hrušínského. Ale nedávno jsem slyšel vzpomínku jednoho jeho hereckého kolegy, tuším, že to byl Sovák, kterému měl právě Hrušínský zaříznout konec jeho herecké kariéry.
   Také vstup starého Hrušínského do politiky po sametu byl pro mne dost velkým překvapením. A ne zrovna příjemným. Měl jsem ho totiž za charakterního člověka.

   Smazat
  4. "vstup starého Hrušínského do politiky po sametu"
   však také tento starý Hrušínský potom psal, jak byl po 1990 v parlamentu zhnusený. Kdekdo že tam postupoval pro své zájmy. A ne že by tam byl potěšený.

   Smazat
 6. Hrušinský psal dopis fotrovi o tom
  jak komunisté začínají ovládat republiku a derou se k moci .
  Komunální volby vyhráli fetkky , buzny a Pražská kavárna .
  Za mlada jsme te měli rádi , ale na stará kolena nestrkej sosák do politiky . Potřebuješ almužničku na divadlo , tak běž somrovat a nelez do řiti těm kteří rozdělují dotace .
  Tátovi nesaháš ani po kotníky .

  OdpovědětSmazat
 7. U pilčana Jana Hrušínského, alias Červíčka, je jedno souhláska navíc. Já bych ji klidně vynechal.

  OdpovědětSmazat
 8. Tenhle Hrušínský - to je na rozdíl od táty lidskej ksindl nacucanej nenávistí k Zemanovi...Hovado,co umí pouze urážet.Zřejmě permanentně vožralej...Ale k mocipánům se lísá,kunda jedna,dotace mu nesmrděj...Je to podřadný herec a lidská kurva!!

  OdpovědětSmazat
 9. !!! POZOR - CENZURA !!!

  !*!*!*!*! ВНИМАНИЕ - ЦЕНЗУРА !*!*!*!*!

  Soudruzi, opět na sajtách Nové Republiky řádí agenti CIA a Mossadu!
  Opět se ztrácejí příspěvky, dobré internacionálně-vlastenecké, 100% levicové příspěvky nás komunistů a putinistů!!

  TO JE CENZURA, ODPORNÝ NÁSTROJ EUROAMERIKY A BURŽOASIE !!!!!

  Prosím soudruhy z redakce NR, aby NEPRODLENĚ zvýšili svou revoluční bdělost a ostražitost!!!
  Vzkřikněme kolektivně do tváří těch pravičáckých zakuklenců z 5. kolony své revoluční NO PASARÁN!
  Jinak nepřátelští agenti zesílí, časem převezmou vládu nad naší MILOVANOU Novou Republikou, a udělají z tohoto dosud 200% SPOLEHLIVÉHO orgánu KSČM a Velvyslanectví Ruské federace pravý opak: hlásnou troubu kapitalismu a demokracie!!!

  Snad vám nemusím vysvětlovat, soudruzi, jaký JEDINÝ trest je za takové trestuhodné selhání v boji proti fašismu a Euroamerice.
  Myslete proto hlavou, ano?
  A NIKDY nepouštějte ze zřetele naše heslo: Se soudruhem a soukmenovcem Davidem v čele VPŘED, za svobodu slova pro každého roduvěrného Čecha a Rusa, čili každého komunistu a putinistu!

  Děkuji Vám předem, drazí soudruzi, a nyní vložím zpět svůj příspěvek z 25. října 2:30.

  P. Radosta

  OdpovědětSmazat
 10. Neměl bys tolik pít, drahý soudruhu a soukmenovče Baťo!

  Vážně, úplně bez legrace: Ne každému dala Velebná Matka Příroda takové zdraví z pravé ruské nerezové oceli jako našemu národnímu Vůdci Milošovi – tomu neškodí ani kouření, ani oceán naší české Becherovky.
  Zato Ty …

  Ty, i když máš před očima text oné hymny „… čeho nabyl občan pilný… „ a zároveň i její „vtipnou“ variantu „… čehona byl občan pilný… „, tak nechápeš a blábolíš.
  Navíc blábolíš PÍSEMNĚ na sajtách naší milované Nové Republiky, čímž děláš opravdu medvědí službu, jak Straně, tak našemu národnímu Vůdci Milošovi.

  Asi pořád nechápeš svůj blábol, že?
  Zkusím vysvětlit: Při poslechu oné písně může neznalý posluchač opravdu slyšet, od 2:26, „Čehona byl občan pilný“ místo „… čeho nabyl občan pilný …“.

  Je to prostě něco podobného, jako když slyšíš v jinak NÁDHERNÉ revoluční písni poněkud nesrozumitelný verš „Přiložte, puškyklíci!“, zhruba od 0:14.

  Kontrolní otázka: Kdo že jsou ti puškyklíci, vyzvaní k přiložení?

  Jestli tento rébus nerozluštíš, tak si z toho nic nedělej, nevěš hlavu ani sebe.
  Každopádně však: UŽ NEPIJ!
  Děkuji Ti předem jménem dělnické třídy.


  P. Radosta

  OdpovědětSmazat
 11. OBA Hrušínští - primitivní antikomunisti a antirusisti!

  Drazí soudruzi a soukmenovci, vzpamatujte se!
  Už několik z vás napsalo pitomosti typu „mladý Hrušínský nesahá starému ani po kotníky“ apod.

  Ve skutečnost je jeden za 18 a druhý za dvacet bez dvou: Prostě dva primitivní antikomunisti a antirusisti, s nimiž by každý z nás komunistů a putinistů rád udělal krátký proces!

  „Učit se, učit se, učit se!“ (V. I. Lenin)

  P. Radosta

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. MÁŠ LI BOL, VEM RADOSTOL ! Nejlepší laxativum pro radostné vysrání.

   Smazat
  2. 19:04 Vidíš, reakční maloburžujský šosáku, už jen při pouhém čtení úvah s. s. Radosty sereš volejovej mogul! Co teprvá z tebe poteče až ti přečtem rozsudek před šibenicí, na jejímž ráhnu budeš po právu viset?

   Smazat
  3. 21:51 Hledá se někdo, kdo čte soudruhovy spisy. Hlaste se zde !

   Smazat
  4. 22:13 David s Dvořákem prý tajně připravují vydání sebraných spisů V. V. Putlera a jejich čtení bude pro členy NR povinné! Tak se máte vy souzi nečtivý na co těšit! :))))))))))

   Smazat
 12. Když to autor psal, v tu dobu se bouřila galérka naší sněmovny a senátu, že nebyla pozvána na Hrad na oslavy. Popravdě není co slavit, ukradená a vykradená ČR, soudobý protektorát Böhmen und Mähren v obojku a na vodítku Bruselu ku prospěchu Grossdeutsches Reich, to moc k slavení není Tedy ti, co buď dřívější pozvání na nějaké oslavy na Hrad odmítli, nebo je zneužili k nechutným demonstračním exhibicím. se mohou dívat ta goebbelsovskou ČÉTÉ. Považuji za správné, nenutit pozváním myslí chudé a hulvátstvím přebujelé k návštěvě Hradu. Jenže oni se nyní nemohou svým sprosťáctvím zviditElňovat a o čem pak mají medializátoři kafrat a co ta naše nabohá ČETÉ, když nebude moci natáčet DIVADÉLKO souboru blbců. Ostatně si myslím, že i ta, svými ovladači zmanipulovaná ČÉTÉ, by měla zůstat ve svém potentovaném hnízdě mezi kafkami.

  OdpovědětSmazat
 13. Ten princ hrušák je spíše cyp, jak pal a to z principu.

  OdpovědětSmazat
 14. Stalinista Baťa nikdy nic nedokázal, proto v každém jeho žvástu někoho pomlouvá, hlavně herce.Tragická postava tohoto plátku.Tydy ty vrány sedí jedna vedle druhé David,Baťa,Dvořák,Žantovský.....,odporní patolízalové Ruska.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.