Reklama

úterý 16. října 2018

Humboldtova univerzita v Berlíně zřizuje Šaríja institut. Za státní peníze bude pro mešity připravovat imámy.

Jana Maříková
16. 10. 2018 hu-berlin.de/inst-islam-theol
Nejstarší berlínká vysoká škola - Huboldtova univerzita - otevírá Islámský institut. Má jít o muslimskou obodbu teologické fakulty, na níž studují budoucí křesťanští kněží. Do vzniku instituce, která bude připravovat budoucí imámy a učitele islámského náboženství, investuje jen město Berlín minimálně 13,8 milionu Eur. Ve vedení institutu zasedli představitelé extrémně konzervativní formy islámu. "V německém tisku je nová universitní složka ironicky označována jako Šárija institut".


Na slavné Humboldtově univerzitě v Berlíně vzniká "Šaríja institut". Po otevření největší německé mešity v Kolíně nad Rýnem v době návštěvy tureckého prezidenta Recepa Tayipa Erdogana je to další v řadě mnohých náznaků, že Německo se zcela podvoluje agresivním formám politického islámu. Už mnohokrát jsem čerpala z německých zdrojů. Cicero, Online magazín pro politickou kulturu přináší mnoho zajímavého. Tentokrát mě upoutal článek Tobiase Maydla "Nový berlínský Šaríja isntitut. Tři islámské spolky, reakční názory a spousta peněz od státu - to jsou ingredience pro nový Islámský institut na Humboldtově univerzitě v Berlíně." Mají se tam prý vzdělávat imámové a učitelé islámského náboženství. Autor článku dodává, že "ale většinu muslimů nereprezentují."

Článek popisuje vznik institutu, jehož radu budou podle znalkyně islámu Rity Breuer tvořit "velmi konzervativní spolky, orientované na šaríju". Mezi členy rady nejenže nebude ani jeden moderní profesor islámské teologie, ale liberální muslimové budou vůbec vyloučeni z působení institutu.

Vedení univerzity se zdá, že tři spolky - Islámská berlínská federace, Centrální rada muslimů Německa a Islámské společenství šíitských německých obcí (IGS) budou německé muslimy reprezentovat dostatečně. Centrální rada Muslimů přitom prý reprezentuje necelé jedno procento v německu žijících muslimů a asi 75% tamějších muslimů o ní "v životě neslyšelo". Tolik expertka na islám Rita Breuer.

Dodává ještě, že ve vybraných spolcích vůbec nefigurují liberálně smýšlející muslimové a muslimky, žijící v Německu. A tím pádem se ani nebude konat tolik potřebné ukotvení liberálního islámu na akademické půdě. Žádné zohlednění svobody, rovnosti, demokracie a lidských práv. Ještě horší to bude s posunem islámu k hodnotám, slučitelným s německou ústavou.

Islámský institut se téměř jistě bude ubírat přesně opačným směrem, k politickému islámu, reprezentovanému už dnes spolkem "Turecko-islámský svaz instituce pro náboženství, registrovaný spolek" (DITIB) přímo řízeným z Turecka, jehož v mnoha ohledech skandální otevření mešity v Kolíně je ještě v živé paměti. I díky tomu, že starostka Kolína při něm nesměla promluvit, protože je "jen" žena.

Studentský parlament je proti vzniku Islámského institutu. Dosud ale nenalezl sluchu nebo narazil jen na ty, kteří věří slibům těchto spolků. Berlín chce do roku 2022 investovat do Islámského institutu 13,8 milionů Euro. Jak asi bude tento institut naplňovat myšlenku svobody vědeckého bádání, když představitelé zmíněných muslimských obcí, kteří budou v radě institutu sedět, už dnes kritizují liberální islámské vědce a potlačují jejich názory? A cožpak teprve ti, kteří z něho vzejdou jako imámové a učitelé náboženství? Na jejich záverečných vysvědčeních bude pečeť Humboldtovy univerzity...

Rita Breuer zakončuje svou úvahu: "Tady vůbec nejde o otevřený teologicko-akademický diskurs, ale jednoznačně o konzervativně reakcionářský názorový monopol. Jde především o to, marginalizovat liberální muslimy a pronásledovat každou kritiku islámu."

Romantické představy o islámu jakožto součásti života v demokratické a svobodné zemi se svobodou náboženství zdá se, konečně berou za své i v Německu, které do této doby ústy většiny svých politiků zarputile odmítalo, že by s islámem mělo jakýkoli problém. Ale po sérii posledních událostí, radikalizaci německých Turků právě i díky imámům v mešitách spolku DITIB, jejich jednoznačnému příklonu k tureckému nacionalismu a nikoli naposledy i díky aktivitám spolků jako jsou již zakázaní Osmani Germánie, se zdá, že dochází k pochopení reality. Že islám ve své militantní podobě, která utlačuje i své vlastní bratry ve víře, pokud nejsou "ti správní muslimové", není slučitelný s německou ústavou, s hodnotami, ve kterých jsme si zvykli žít a o které můžeme až překvapivě rychle přijít.

Sami liberální němečtí muslimové mají značný problém s přístupem německých politiků k islámu a zejména v případě německé levice kritizují, že to, co u německých občanů považují "lefties"za Zlo, tedy nacionalismus a náboženskou intoleranci, u lidí s migračním původem nevidí.

Ali Ertan Toprak, jeden z představitelů Kurdské německé obce, uvedl k tomuto článku na svém profilu: "Neznám žádnou zemi, která tak podporuje své nepřátele, jako je Německo"

Jak pravil filosof, obhájce otevřeného myšlení a otevřené společnosti Karl Popper: "Neohraničená tolerance musí nutně vést k vymizení tolerance. Když rozšíříme bezmeznou toleranci až k těm, kdo tolerantní nejsou, když nejsme připraveni bránit společnost tolerance proti jejich útokům, budou ti tolerantní zničeni, a tolerance s nimi. Musíme proto vyhlásit, ve jménu tolerance, že nebudeme tolerovat intoleranci."

Kde jinde by se tyto myšlenky měly bránit, než na akademické půdě? Ale ta už není to, co bývala... Ve jménu politické korektnosti jsme si zakázali kriticky myslet a říkat nahlas své názory. Agresivní nositelé "jediného správného" názoru opanovali veřejný diskurs. Německo zašlo, zdá se, už příliš daleko.

34 komentářů :

 1. Sakra! To už je docela blízko, že? A ta pátá kolona u nás. No máme se na co těšit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A o co jako jde? Theologické fakulty v Otčině už dekády za daně ateistů učí pohádky ... ať již na kněze, nebo na rabíny. Tak budou i domácí Imámové. Lepší, než Rijádští... pravda, ne moc, jenom o trochu.

   Smazat
  2. Celkem by mě zajímalo, co na to říká nacistické prase z článku o Ukrajině. Ten, který se domníval, že tohle je speciální "nordický" plán Macrona a Merkelové, kteří vychovávají islamisty na boj v Rusku. Toho Macrona, který se lepil na černé chlápky... vlhká kůže, tělo na tělo...

   Není nic horšího, než tupý agresivní nacista - ten by se Pravému Sektoru hodil. Apropos, byl ohlášen?

   Smazat
  3. 22:12 Pravý sektor je legitimní strna ukrajinského lidu, ty rudej chcípáku! A brzy se ujme v Kyjevě vlády! Pak jim budeš zmrde rudej vydán k exekuci! Se podívej co takovej xind po zásluze dostane! - http://novysmer.cz/index.php/historie/2679-budape-1956

   Smazat
 2. Do videnske filharmoni nesmely byt prijimany zeny jeste ve 21.stoleti.V Česke to bylo stejne az do roku 2000.Francouzske zeny mohly volit o 20 let pozdeji nez turecke.Kazdy rok je v Čechach zabito muzi (českymi )okolo stovky zen.Tak prestante lhat o islamu a vyhodach nasi úzasne evropske civilizace.Cisla umucenych a zabitych nasich ceskych deti českymi rodici presahuji stovky rocne.Nase slavna -prizpusobiva (!) kultura je opravdu nadrazena?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bagoun16. října 2018 23:31
   „Nase slavna -prizpusobiva (!) kultura je opravdu nadrazena?“

   Naše kultura má svoje přednosti a své nedostatky. Největším nedostatkem je, liberály prosazovaná tolerance k netolerantním. To musíme napravit, tento extrémní liberalismus odstranit. P.K.

   Smazat
  2. 23:31 Tak vy tu říkáte, že do České filharmonie nesměly být přijímány ženy až do roku 2000? Fakt jako? Tak to jim asi tu možnost účinkovat v Čf zařídil sám pan prezident Havel, ne? A jestli nevidíte rozdíl v tom, co někde zákon zakazuje a jinde dovoluje, tak tedy nevím. Islám v některých případech dovoluje zabít ženu, nebo vlastní dítě (dospělé) zcela legálně. Tak já se domnívám, že u nás je to trestný čin.

   Smazat
  3. Ad e23:31 Nepřehlédl jste, že pokrok zavedl svými reformami Atatürk a právě sekularizací. Odklonil stát od islámu a asi věděl proč. Možná vám uniklo, že díky nové vlně islamizace lze opět ukamenovat ženy. Nelze tvrdit, že naše civilizace je úžasná, ale zabití kohokoliv je zločin a ten ta naše civilizace dle zákona potrestá na rozdíl od islámu,kde je tento čin povolen. Zabití bezvěrce islámu je naopak záslužný čin. Nic nelze nadřadit, stačí si přečist korán a náš trestní zákon, když někdo zákony nedodržuje, není to chyba naší civilizace, ale jeho.

   Smazat
  4. 23:31
   Zaprvé ukaž nám ty stovky umučených českých dětí ročně. Zadruhé píšeš tady o trestných činech, které společnost netoletuje a stíhá jejich pachatele, a ne o nějakém rysu kultury, ty demente. Zatímco v článku jde o hnus, který chtějí radikální muslimové prosazovat jako zákonný a jediný správný. Jaké IQ potřebuješ na to, abys to pochopil. Ani 80 nemáš?

   Tidehunter

   Smazat
  5. Podobným způsobem lžidavidi a lžidvořáci v Rusku během jediného století svého teroru proti ruským lidem zabili až 300 milionů zejména Rusů! 70 milionů přímo, 230 milionů právě tímto popsaným způsobem!

   Smazat
  6. Anonymní 7:32

   Nebylo to spíše 300 miliard? Jen se podívejte na pana Davida či Dvořáka, těm by přeci nestálo nějaké pármilionové vraždění ani za námahu. Vždyť to jsou rozené stroje na zabíjení, ve vteřině vyvražďující středně velkou vesnici.

   Smazat
  7. Od roku 1970 hrála v České filharmonii harfistka Renata Kodadová. To ukazuje, kde zde lže.

   Smazat
  8. Kde se líhnou hlupáci jako vy? Nastupovala jsem jako druhá žena v České filharmonii,“ vzpomíná harfistka Barbara Pazourová, která v orchestru působí od roku 1985.

   Smazat
  9. 8:31 Ale prdlajs! Ruský genius, známý chemik Mendělejev na počátku 20. století vypočítal, že pokud Ruské impérium půjde cestou reforem nastolených premiérem Stolypinem, bude mít na konci 20. století 596 milionů obyvatel a největší ekonomiku světa. A maj hovno! 300 milionový populační manko! Na území současných parchanátů pokrývajících cirka území Impéria dnes nežije ani 300 milionů obyvatel a jejich ekonomika je na úrovni banánových republik ...

   Smazat
  10. 19:16, víš, debile, to by tam nesměli přijít takoví parchanti jako tvůj dědek a pradědek spolu se svými germánskými conquistadory a usilovně na snížení populace popracovat. Ale vymstilo se jim to, narodil ses jim ty, retardovaný spratek.

   Smazat
  11. 22:05 Ruso zažili germánští uškujnici! Bez nich by tvý negramotný drevljanský prapředci dodnes žili jako soby pasoucí Evenkové, předci indiánských lovců bizonů! Takže to že vůbec umíš něco napsat je i zásluhou těch conquistadorů (a mmch. rohy na přilbách neměli, to je vyfantazírovaný, stejně jako "čestnost" prérijních rudokožců) ...

   Smazat
  12. oprava: "Rusko založili" - sorry ...

   Smazat
  13. P.S.: to "manko" vzniklo po neslavném pádu Ruska a jeho přeměně na kagal SSSR v roce 1917. Samozřejmě že Putler se postaral taky! Jen za něj ubylo Rusů celých 7 milionů a z těch co zbyli nadělal (t)Rusy! - https://www.youtube.com/watch?v=I1ImlHGLPj0

   Smazat
  14. 8,02
   RETARDOVANÁ ZDECHLINO W.WILSONA!!!!!!!KOLIK MILIÓNŮ LIDÍ MAJÍ NA SVĚDOMÍ USSA OKUPANTI JSI TY PYČO NEGRAMOTNÁ ZAPOMĚL NAPSAT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   Smazat
  15. 8:08 Za prvé, nejsem tenhle tvůj kolaborantskej präsident - https://media.novinky.cz/770/707702-gallery1-p06du.jpg

   A za druhé -
   USSA - https://en.wikipedia.org/wiki/USSA

   je buď studentská asociace a taky ještě spolek snowbordistů, což ale nestudovaný a negramotný rudoprd znát nemůže, páč snowboard viděl leda z dálky, když se jeho vypouštěč vypravil na podvodn(ý)í výlov amfór!!!!!!!.-DDDD

   Smazat
 3. Poslali jsme studenta na semestr do Turecka. Když se vrátil, vyprávěl, že tam chlapci nejraději studují náboženství, zatímco dívky preferují techniku, jako například konstrukci turbín. Žádný strach, Turci se chovají v Německu jako doma.

  OdpovědětSmazat
 4. odluka státu od církve.
  Zvonka to vyzerá, jako U Nás - církve mají majetek, stát jim financuje i protistátní propagandu, nejen opravy kostelů.

  OdpovědětSmazat
 5. To je jako když za mnou někdo přijde, že mě jde podříznout, tak mu nabrousím nůž.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ostrým nožem to prý méně bolí a jde to rychleji... Když nemáte bachor na to, abyste ho tou kudlou po nabroušení zakuchnul, či mu obřezal páteř pod bradou VY, vraťte mu kudlu a modlete se: "Ježíšku, jdu k tobě já beránek bezbranný, hloupý... chystej pravověrným muslimům na nebesích grilovačku...

   Smazat
 6. nemusime až do hitlerova hlavniho stanu když tohle svinstvo mame doma od dob cisaře pana ktery si take platil kazatele jedine pravdy a věštitele kteři dneska maji jen trošinku jine tituly nedovedu si představit že by tuto tradici dnes někdo chtěl zrušit akdyby nahodu tak sem vleti cela evropska unie i s donaldem chranit stare pořadki

  OdpovědětSmazat
 7. Jiří Jírovec17. října 2018 8:17

  Řešení je jen jedno: poslat všechny pánbíčkáře ke všem čertům.

  Náboženství není nic jiného než nástroj k ovládání společnosti pomocí cukru a biče. Šizuňkové v pozadí říkají ovládaným to samé: buď se budete chovat podle pravidel, která jsme my, zástupci boha (kterého si vymysleli) pro vás určili a nebo se budete po smrti topit ve sračkách. Když nás poslechnete, bude vás čekat věčné spasení.

  Jde o systém, který byl doveden k dokonalosti zavedením jednoho boha. V toho věřiti budeš. Koncentrace moci do jednoho místa byla výhodná, protože umožnila vnést do hry princip všemohoucnosti a vševědoucnosti.

  Bůh se stal předobrazem velkého bratra - všechno ví a všechno vidí. Ten katolický k tomu má svoje špicly na zemi, které jakoby svázal principem zpovědního tajemství a zároveň jim dal právo udělovat rozhřešení. Ovečka se musí ve zpovědnici přiznat, takže církevní moc ví o všem co se na farnosti šustne (možná čti: šoustne) a podle toho může jednat.

  Jan Nepomucký, se prý dozvěděl při zpovědi něco tak ošklivého, že to komusi sdělil a tak mu vyřízli jazyk a neschopného dovolávat se pomoci boží utopili ve Vltavě. Jeho přítomnost na mostech je nejen falešným symbolem předstíraného nezájmu církve o klíčové informace, ale hlavně překážkou, abychom se ptali kolik těch jazyků nebylo vytrženo, přestože promluvily.

  Všechna náboženství obměňuji základní principy získání a udržení moci. Cíl je stejný, jen cesty jsou rozličné. Katolíci i protestanti mají jednoho boha a přesto si dávali do držky způsobem, který jim mohou teroristi s koránem v ruce jen závidět.

  A bude se to (dál) řezat, lze parafrázovat Švejka. Kvůli symbolům a místním zvyklostem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pane Jírovec, když vyměníte ve svém příspěvku slovo náboženství za slovo "církev a s ním spojená světská moc" tak to bude odpovídat realitě. Zneužívání náboženství církvemi k světským kontrapokrokovým (kontrarevolučním) účelům se táhne celými dějinami. Dnes je to to samé se zneužití marxismu ve formě jakéhosi neomarxismu ke kontrarevoluci proti marxistickému levicovému pokroku.

   Smazat
  2. Stejné mínění měl i bolševik za socialismu.
   Dle mého názoru obrovská chyba.
   Pravoslavná církev Československá,
   vždy byla na straně lidí a aktivně bojovala
   a bojuje proti fašizmu a zneucťování
   státní suverenity a práv.
   Oproti církvi katolické, která fašizmus generuje...
   Moudrá společnost potřebuje mít duchaplnost*

   Smazat
  3. 10:26 Nic proti tvým bláhovým myšlenkám, ale zda pravoslavná nebo levoslavná, všechno jen kšeft.
   Možná i za tvé peníze.

   Smazat
  4. Nic proti tvým bláhovým myšlenkám, všechno jen kšeft.
   Můžeš být konkrétnější ve svých normálních myšlenkách*

   Smazat
 8. Také německý ministr řekl že jejich budoucnost je islám. Ale v ČR to nechceme!

  OdpovědětSmazat
 9. Pokud se navrátí do svých zemí a budou tam šířit Marxovo a Humboltovo učení, proč ne.

  OdpovědětSmazat
 10. Je nejvyšší čas začít budovat pořádnou armádu, obnovit a dobudovat pohraniční opevnění z let 1936 - 38 a a uzavřít spojeneckou smlouvu s Ruskem. K tomu ale potřebujeme jinou vládu.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.