Reklama

pondělí 1. října 2018

Jaroslav Bašta: Čeho bychom se měli obávat?


Jaroslav Bašta
1.10.2018 PrvníZprávy
To je název pozoruhodného sborníku 150 esejů předních světových vědců, který uspořádal John Brockman, zakladatel nadace Edge, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jaroslav Bašta.Odborníci se v nich vyjadřují k otázkám budoucnosti naší civilizace, které je znepokojují. Škála jejich obav je skutečně široká a pojednává o problémech, na které občas s hrůzou pomýšlíme – třeba o riziku zničující jaderné války až po hrozby, na něž jsme až doposud nepomysleli, protože je neznáme.

Protože v tomto podzimním čase všude v naší republice zuří volební kampaň, zaměřil jsem se na několik příspěvků, které pojednávají o politice, volbách a moderních technologiích. Vyplývá z nich jistá útěcha, že nejen my žijeme v totálním blázinci.

Haim Harari si všímá nezamýšlených a náhodných důsledků používání moderních technologií na politiku. Ačkoliv se náš svět stal komplikovanějším a řešení problémů časově náročnější, často přesahující dlouhá desetiletí, časový horizont politiků na Západě málokdy přesahuje horizont příštích voleb, tedy čtyři roky. Zároveň rozsah jejich poselství veřejnosti se z původních 140 stránek v 19. století a 140 řádek ve století dvacátém zkrátil na Trumpových 140 znaků. Obsahová stránka sdělení ustupuje vizuálnímu dojmu, totéž platí o znalostech a schopnostech politiků. Když to doplní médii obsedantně prosazovaná transparentnost, která mimo jiné znamená téměř povinné zveřejňování utajených a důvěrných informací. H. Harari se dokonce obává, že v budoucnu budou politici nuceni ve jménu transparentnosti zveřejňovat výsledky a fotografie své poslední kolonoskopie. Když sleduji zájem novinářů o zdraví našeho pana prezidenta, začínám obavy pana Harariho plně sdílet. Důsledkem toho pak je, že schopní a úspěšní lidé se vstupu do politiky vyhýbají.

Bruce Parker (jinak specialista na tsunami) si všímá, jak veřejný prostor ovládla povrchnost, která prosazuje emoce místo logiky, sebestřednost místo tolerance a schopnosti vydělat peníze místo pravdy a porozumění. Přestože oficiálně chceme, aby zvolení úředníci byli inteligentní lidé, kteří se starají o to, co je nejlepší pro národ (nebo celý svět), volené administrativní pozice (a to na všech politických úrovních) jsou jediné, které na kandidátech nevyžadují splnění jiných kritérií, než je minimální věk. Nepotřebuje mít vysokoškolský titul ani předchozí úspěšnou kariéru. Jen musí přesvědčit lidi, aby je volili. Nejsnáze pak uspějí neinformovaní či přímo hloupí kandidáti, budou-li mít dostatek peněz na velkoplošné plakáty a krátké klipy, v nichž se stylizují na filmové hrdiny.

Andrew Lih si všímá fenoménu, kolem kterého se u nás již také rozvířila velmi vášnivá debata, tedy sociálních médií. Výmluvný je titulek jeho příspěvku: „Je nová veřejná sféra... Veřejná?“ Píše mimo jiné o Facebooku a Twitteru. Na rozdíl od našich zkušeností jej neznepokojuje cenzura, ale nemožnost něco na něm zpětně nalézt. Konstatuje, že Facebook je ze své podstaty soukromý, takže něco na něm hledat a zkoumat téměř nelze, a to ani pro autory svých vlastních příspěvků. To, že ve své české verzi se stal eldorádem udavačů a samozvaných cenzorů, už je jen ta pověstná třešnička na dortu.

Svůj výběr z četby esejí bych zakončil varováním Franka Wilczeka, nositele Nobelovy ceny za fyziku, který se obává, že promarníme skvělé příležitosti, jež nám nabízí současný rozvoj vědy. Analogie nachází v pádu říše Západořímské, protože tehdy také došlo k odklonu duševního úsilí od vynalézání k vykořisťování, oslabení nepřetržitým válčením a zvyšující se (importovaný) náboženský fundamentalismus. Tehdy zavinily dlouhou dobu temna, a totéž nám hrozí dnes.


(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)

12 komentářů :

 1. Nesouhlasím s názorem Bruce Parkera, že volení zástupci lidu nemusí mit vysokoškolský titul, který má dneska už kdejaky eunuch. Stačí se podívat na našeho pána Fialu. To je přehlídka titulů vpředu i vzadu, kde mu chybí jenom PPk, Lmn, BLB...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vysokoškolský titul má dnes kdejaký šlemil. Navíc, když trváte na vysokoškolském vzdělání politiků:

   Dal byste si operovat srdce Kalouskem, který je vysokoškolsky vzdělaný chemický technolog, navíc ve svém rychle se rozvíjejícím oboru dekády nepracující?

   Dal byste si provést transplantaci jater vysokoškolsky vzdělaným stavebním inženýrem?

   Co se nastěhovat vedle chemičky, kde byl ze dne na den nahrazen odborný v oboru vzdělaný, zkušený středoškolsky a vysokoškolsky vzdělaný, nebo v oboru vyučený personál vysokoškolsky vzdělanými teology vaší církve, faráři, biskupy, politology zaručeně mainstreamového proudu, a dalšími akademiky, třeba profesorem Drahošem řídícím frakční destilaci ropy a hydrokrak...

   Nemusím být vysokoškolsky vzdělaným člověkem, aby mi ZKOŠENOST A SELSKÝ ROZUM (i když nejsem sedlák) nařídil hodit rodinu, doklady a pár cenností do auta a upalovat a upalovat do co nejdál...   Smazat
  2. PS k 11.13 NA NÁVĚTRNOU, NEŽ JIM TO, CO SE JIM SLOUČÍ, UNIKNE NEBO VYBOUCHNE.

   Smazat
  3. Stavební iňžinýr aspoň ví, že každá roura musí někam vést nebo na něco navazovat.
   Jinak by vám to městnalo, odpady.
   V podbřišku.
   Až by se to provalilo ven.

   Šít navíc umí každej trouba a nechává se to asistentům, proto ty jizvy vypadaj tak nechutně.
   Držku mi v noci na Karláku šila mladá doktorka (byl jsem mužný a statný a vedl s ní filozofické řeči v naději, co se z toho vyvine) tak akorát po promoci, tak jí valili ty noce, že byla mladá; plastickým stehem, nic není vidět.
   Kolega, který to tahal se podivoval, kdo si dal tu práci.

   Aneb nesuď knihu podle obálky, jak říkají anglosasové.
   V Book ofh the month clubu měly všechny knížky obálku, taky byly drahé. Tenkrát mi to nevadilo, dneska tu za velké peníze vydávají samé omyvatelné, nebo jako paní Vodňanskou i brožovaně.

   Šlemil je česky šlemijl, německy schlemihl.
   Jiddiš to samý, jen se zlomyslným nádechem.
   Němci tvrdí, že si to vymyslel Adalbert von Chamisso, na jehož náměstí měl jakýsi Srb lokál, kde dělali úžasnou jehněčí kýtu.
   Už tam (stále se opakující rys postmodernismu, když je něco dobré, hned to zmizí) není.
   Jak na to Soros přinde.
   Jandu tam němečtí švůláci zavedou a ten to napráská.

   Hydrokraken Drahoš se na vás koukne svejma nulkama brejlema a už vás vezou.
   Na rozdíl od kvalifhikovaného Bašty mi ten totální blázinec vadí a tíží mě na duši.
   Už vod Bamberku, kdy jsem pochopil, že nejen Lájos Bács je velkou podporou naší republiky (u téhle používám spisovně malé R) v zahraničí.
   Žádnej velkej špión nebyl, bejt to Američani, vzali by pár maniků a chladírenskej vůz.
   Mít to tak blízko.
   Jinak by to moh bejt Emil, co se měsíc nemyl.

   Smazat
 2. Co si lidé zvolí to budou mít každý si může sehnat informace o tom komu dá hlas.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Koukám na to přeloženě a hlavou nahoru a dolu a co.
   Kam bych doxrdele chodil.
   Stejně báby dycky dou a ten muj lístek vyndaj.
   Znaj mě třicet let, já je taky.
   Urnu maj rozlepenou a prokurátora nkdo nevolá.
   Proč taky.

   Smazat
  2. 16:33 Tak troch postiženej, ale nevadí, on to za tebe hodí někdo jiný

   Smazat
  3. KOUKAM JAK KAZDEJ Z AUTORU VI VSECHNO DALEKO VIC NEZ JINY. SKODA ,ZE PORAD JEN VEDI..a z kancelare nevylezou...

   Smazat
 3. Čeho bychom se měli obávat, já bych řekl - hlavně tebe -

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 10:27 Ať žije slepičí rozum pěstovanej v nejlepších tradicích havlistického lhaní s finanční podporou EU.

   Smazat
 4. Nevím čím to je, ale obvykle koho volím, ten se do vlády nedostane, meaximálně se do vládní koalice dostane, ale sliby nesplní, protože mu to koaliční partneři nedovolí. Tak kde dělám chybu ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V prvém případě se o chybu na vaší straně asi nejedná. Tedy pokud chcete zvolit zastupitele svých zájmů a ne "flexibilního" oportunistu. V druhém jste naletěl.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.