Reklama

.

.

pondělí 15. října 2018

Jaroslav Bašta: Jak se množí agenti

Ruští agenti, kteří neměli čas Skripala s dcerou otrávit
-rp- a Jaroslav Bašta
14. října 2018 PrvníZprávy
Ve středu pozdě večer jsem byl pozván do vysílání České televize do pořadu Události komentáře s tím, že se bude mluvit o nejnovějších odhaleních v kauze otrávení Skripalových Novičokem a o výrazném poklesu popularity prezidenta Ruské federace Vladimíra Putina.
Pro jistotu jsem prolétl ruské servery, zda nepřinášejí k oběma otázkám nějaké nové zásadní informace. Nezklamaly mé očekávání, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jaroslav Bašta.


V tom prvém případě petrohradský internetový časopis Fontanka obsáhle citoval z českých zdrojů o návštěvě dvou obviněných ruských agentů vojenské rozvědky plukovníka Anatolije Čepigy alias Ruslana Boširova a Alexandra Miškina alias Alexandra Petrova v České republice v roce 2014. Byl jsem zvědavý, jak se Fontánka (či spíše její informátoři) vypořádá se zjištěním amerického analytika George Beebeho, který na základě informací publikovaných Brity udělal časový snímek pobytu obou ruských rozvědčíků v Salisbury, a vyšlo mu z něho, že namazat tu kliku u Skripalových Novičokem před jejich odchodem z domu prostě nemohli, protože by se tam nedostali včas.

Fontanka zmíněnou logickou mezeru vyplnila originálním způsobem – zveřejnila identitu třetího agenta, Sergeje Fedotova, zatím bez jeho občanského jména a vojenské hodnosti. Má mít také pas série 64 a jeho číslo je blízké číslům pasů obou dvou obviněných. Měl být v roce 2014 v České republice jako oni dva, v době kdy se zde nacházel Skripal, aby školil českou kontrarozvědku, jak poznat ruské agenty. Fedotov minimálně třikrát navštívil Londýn, pokaždé v březnu (2016, 2017), naposledy letos 2. 3., tedy ve stejný den jako Boširov a Petrov, avšak jiným letem. 4. 3. 2018 však všichni tři nasedli do stejného letadla na zpáteční cestu do Ruska. Podrobnosti o tom, kde se Fedotov v ty dny pohyboval, Fontance známy nejsou, přesouval se nezávisle na těch dvou, které zachytily kamery. Takže se v kauze otrávení Skripalových můžeme těšit na další díl detektivního příběhu s novými pikantními podrobnostmi o tom, jak snadno se dají najít tajní agenti ruské Zpravodajské služby Generálního štábu (dříve GRU).

Mám k němu několik poznámek: obecně platí, že kdo zradí jednou, klidně to zase zopakuje. Propuštění Sergeje Skripala z vězení tedy nemuselo být jen humanitární gesto, ale závazek, že své pochybení napraví prací pro vlast. Jsou-li Boširov a Petrov opravdu Hrdinové Ruské federace Čepiga a Miškin vyznamenaní za záchranu ukrajinského prezidenta Janukoviče, pak by fungovali spíše jako záchranáři než zabijáci. Na špinavou práci jsou příliš staří a profláknutí.

Independent: Případ Skripal? Celé je to nepřesvědčivé a nepravděpodobné

Pokud se týkalo druhého tématu v televizním pořadu, tedy výraznému poklesu popularity prezidenta Vladimíra Putina, tak jasnou indicií, že současný vládce Kremlu situaci nepodceňuje, může být článek předsedy Ústavního soudu RF Valerije Zorkina v Rossijskoj gazetě. Vyzývá v něm ke změně ústavy, která by pomohla naplnit její článek 7 o sociálních právech občanů. Zorkin varuje před tím, že velmi podobný pocit nerovnosti a sociální nespravedlnosti, který panuje dnes, před více než sto lety vedl k revolucím roku 1917.

Řešení kupodivu vidí ve změně politického systému, v tom, že by opozice měla nejen slovo, ale také sílu prosadit své myšlenky. Proto navrhuje vznik systému dvou stran, podobný tomu americkému, ale „efektivnější“. Podle jeho názoru takovéto politické uspořádání dovoluje „formulovat politickou vůli základních sociálně-politických sil jak v masách, tak mezi elitami“. Ústava Ruské federace se naposledy změnila před 25 lety za Borise Jelcina po rozstřílení budovy ruského parlamentu v říjnu 1993.

Když jsem si ten článek přečetl, napadlo mě, že tzv. populistické režimy a politici dokáží dobře reagovat na společenské dění. Pokles popularity prezidenta Putina totiž způsobil odpor občanů k penzijní reformě, kterou považují za nespravedlivou...


- - -

17 komentářů :

 1. Pripad Skripal je soucasti cilevedome kampane demonizovat Rusko.

  OdpovědětVymazat
 2. Andor Šándor dovede případ Skripal vysvětli. Pozvali ho k mému překvapení do rádia.

  OdpovědětVymazat
 3. Co když Putinovi agenti neměli za úkol namazat Skripalovi kliku, ale Terezce Květnové schody, aby z nich spadla s velkým rachotem? Je sama kost a žádné maso. Tak se zdá, že Putinovci mažou schody hodně lidem i v České republice.

  Proboha, jen ať tu zdegenerovanou opozici v Rusku nepouštějí k lízu. Diskuzní pořad 60 minut ukazuje, co jsou to za zrůdy. Oni by Rusko rozdali jako naší disidenti.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 21:19 Dopadlo by Rusko hůř než za jelcina celé by ho roztrhali na kousky.

   Vymazat
 4. Pravdepodobnejšie je, že MI_5 kazí meno Sí aj ej... nevyhovuje nadnárodným klanom vystúpenie z EU... a tak hovadia Májovú...

  OdpovědětVymazat
 5. Opozici vyžeňte do USA a Londýna !

  OdpovědětVymazat
 6. Posloucham na FOX " news"zvaneni o tom ze arab ktery s evyparil na zastupitelstvi SA v Turecku s easi vyparil jako para neb Sulman a nikdo nevi nic a TV SA pravila ze fake news o tomto Icidentu budou vysetreny a siritele potrestani Kam az lidska zrudnost a lharstejnstvi nema proste obdoby To je hnus hnus a svinstvo co se dnes deje
  A trump lze s nimi a lavyruje aby si jeste vice posral pozici neb polovina propagandy je shit o prosperite a mzdach atd

  OdpovědětVymazat
 7. Vše nasvědčuje, že ČR je zapleten do zpravodajské hry. Už se to všechno vleče příliš dlouho a pořád nenáme oficiální údaje, kdo ty zpravodajce vlastně platí i když to všichni víme.

  OdpovědětVymazat
 8. !!! POZOR - CENZURA !!!

  !*!*!*!*! ВНИМАНИЕ - ЦЕНЗУРА !*!*!*!*!

  Soudruzi, opět na sajtách Nové Republiky řádí agenti CIA a Mossadu!
  Opět se ztrácejí příspěvky, dobré internacionálně-vlastenecké, 100% levicové příspěvky nás komunistů a putinistů!!

  TO JE CENZURA, ODPORNÝ NÁSTROJ EUROAMERIKY A BURŽOASIE !!!!!

  Prosím soudruhy z redakce NR, aby NEPRODLENĚ zvýšili svou revoluční bdělost a ostražitost!!!
  Vzkřikněme kolektivně do tváří těch pravičáckých zakuklenců z 5. kolony své revoluční NO PASARÁN!
  Jinak nepřátelští agenti zesílí, časem převezmou vládu nad naší MILOVANOU Novou Republikou, a udělají z tohoto dosud 200% SPOLEHLIVÉHO orgánu KSČM a Velvyslanectví Ruské federace pravý opak: hlásnou troubu kapitalismu a demokracie!!!

  Snad vám nemusím vysvětlovat, soudruzi, jaký JEDINÝ trest je za takové trestuhodné selhání v boji proti fašismu a Euroamerice.
  Myslete proto hlavou, ano?
  A NIKDY nepouštějte ze zřetele naše heslo: Se soudruhem a soukmenovcem Davidem v čele VPŘED, za svobodu slova pro každého roduvěrného Čecha a Rusa, čili každého komunistu a putinistu!

  Děkuji Vám předem, drazí soudruzi, a nyní vložím zpět svůj příspěvek z 15. října 22:21.


  P. Radosta

  OdpovědětVymazat
 9. „Oтлично, товарищ Bašta!“

  To by zvolal sám Veliký Putin, Budiž Jeho Jméno Pochváleno, kdyby si přečetl výše uvedenou VYNIKAJÍCÍ analýzu soudruha a soukmenovce Bašty.
  Leninu žel, Veliký Putin, BJJP, si tento článeček zřejmě nepřečte, neboť má SPOUSTU práce – musí vést Veliké Rusko svou přepevnou rukou směrem ke šťastným zítřkům, přes rozbouřené vody současnosti.
  Kdo ty vody rozbouřil?
  No přece dědiční nepřátelé nás Západoasiatů, nás roduvěrných Čechů a Rusů, nás komunistů a putinistů: Euroameričani, sionisti, křesťani a jiní podobní. HANBA JIM, VÁLEČNÝM ŠTVÁČŮM!

  Takže s.s. Baštovi poděkujme alespoň my obyčejní smrtelníci: Díky Ti, drahý soudruhu a soukmenovče, za Tvoji odvahu, rozum a sílu. Přidal jsi blankytu do křídel míru!
  Ano, my všichni roduvěrní Češi a Rusové víme, že zrádného psa Skripala buď nikdo neotrávil (jen se mu dělalo špatně z anglických patoků - ginu, whisky, falešného rumu z cukrové třtiny …), nebo ho otrávil Bond, James Bond – aby mu zabránil v kajícném návratu do Matky Ruské Vlasti.

  Každopádně: Hrdina Ruské federace, soudruh plukovník Анатолий Владимирович Чепига byl v zapadlém anglánském městečku Salisbury jako prostý turista, smotreť na tamní ponurou anglánskou katedrálu.
  Ano, jakákoli souvislost s pobytem tohoto prostého ruského turisty s otravou zrádného, k potupné smrti odsouzeného psa Skripala je čistě náhodná. A Bašta! Tedy vlastně „basta“!

  „Není člověk, není problém.“ (J. V. Stalin)

  P. Radosta

  OdpovědětVymazat
 10. Ti dva Ruští přiteplení agenti přijeli do Salisbury, chtěli navštívit kulturní památku, ale protože zmokli, tak se vrátili do hotelu a druhý den odletěli zpátky k taťkovi putinkovi. Během té návštěvy se čistě náhodou dostali do blízkosti Skripala, och jáká to vše náhoda. Když se Ruská reporterka zeptala na jejich pravá jména, tak opět zalhali.Britové jim během krátké chvíle oznámili jejich pravá jména. Rus lže, lže LŽE.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 9,08
   HELE TY PRAVDOMLUVNÁ NÁDOBO PLNÁ SRAČEK ZMLKNI A JDI SI OMALOVÁVAT,NA VÍC NEMÁŠ A TADY TĚ NIKDO OBDIVOVAT NEBUDE!!!!!!!!!.-)))))

   Vymazat
  2. 9:08, zřejmě máš víc informací než MI6, Scotland Yard a celá kamarila na Downing Street 10 dohromady.

   Ačkoliv Skripal měl na baráku kameru, ňák jsme žádné obrázky dvou mazačů klik z ní neviděli. Ani ze spousty dalších kamer, třeba na budově banky Barclays, nebo spoustě dalších městský kamer, které v poho dohledáš na gůglu.

   Tak nás nenapínej a prozraď, kde a kdo ty Skřípaly skřípl? Hlavně nezapomeň, že P&B v té době už skoro dvě hoďky šoustali štětku na hotelu v Londýně. A taky by mě zajímalo, jak vypadala dekontaminace tamního hotelu, jelikož v Salisbury to bylo úúúplný pozdvižení. Jednou z toho vytěží turistický majlant.

   Vymazat
  3. 11:37 Zato tebe obdivuje celej ansámbl místních užgryndaných čechomužiků - pravidelných to konzumentů výblitků lžidavida a lžidvořáka z NR, ty kremloidní posránku jehož zdechlej fotřík pjel kdysi v rámci družby s DDR spolu Merkelkou ve sboru pionýrů: "Buď vsjegdááááááááá búúúúúúúúúděěět něěěěěba, buď vjegdááááá búúúúúúděěět sóóóónce ..." :)))))

   Vymazat
 11. Stokrát ohřívaná polévka - je únavná a nezajímavá.

  OdpovědětVymazat
 12. 10:53 Ta polévka, je vyrobena z velice kvalitnich britských surovin, o kterých se rusum muže pouze zdát.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jenom jestli je z ruské strany zájem vařit taková svinstva. A taky pravda, Rusko nemá pod palcem světová mééédia. Musím uznat, že to je pravá, dlouho budovaná, kvalitka. Kvalitka pro méně náročné na na mozkové procesy zvané myšlení. Holt Ukrajina a její Babčenko je minimálně o čtyři ligy níž.

   Už se těším na pokračování telenovely "Novičok", jelikož maso ve službách USA, britská SAS, opět hloupě uvízla, tentokrát v Idlíbu, a profláklo se i "chemické bombardování zločinným Asadem".

   Kdyby MI6 + její roztrubovadlo "Bellingcat" nedisponovala podporou zmrdů okolo plátku Novaja Gazeta resp. Fontanka, dopadl by celý tyjátr jako ten ukrajinský s Babčenkem. Takže vlastně aféru "Skripal" skutečně vařili taky Rusáci. O to větší kvalita.

   Vymazat