Reklama

.

.

úterý 30. října 2018

Jaroslav Bašta: Kdo táhne Českou republiku na východ

Jaroslav Bašta
- rp -
30. 10. 2018  PrvníZrpávy
Minulý týden jsem byl v Moskvě na konferenci, která se věnovala vzniku Československé republiky z pohledu českých, slovenských a ruských historiků a diplomatů, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jaroslav Bašta.


Každá ze zúčastněných stran referovala o sto let starých událostech ze svého vlastního úhlu pohledu, ale k žádné kontroverzi nedošlo, naopak zazněly velmi zajímavé příspěvky k málo známým událostem. Inu, vědci a diplomaté mají v popisu své práce povinnost vyslechnout druhou stranu a debatovat o případných rozporech. Tím se velmi pozitivně odlišují od politiků, zejména pak některých.

Shodou okolností ve stejné době probíhala v Poslanecké sněmovně debata o návštěvě jejího předsedy Radka Vondráčka v Ruské federaci. Jak už je v Čechách (a zvláště v Praze) zvykem, předcházela jí emotivní (a dezinformační) mediální kampaň ze strany opozice. Se zájmem jsem si proto přečetl stenografický záznam z jednání parlamentu. Nad tím, co v něm zaznělo, kroutím hlavou ještě dnes.

Naše oficiální vztahy s Ruskou federací (když odečtu návštěvy prezidenta Miloše Zemana) jsou poněkud chladné, jak ukazuje frekvence návštěv na nejvyšší úrovni. Český ministr zahraničí byl naposled v Moskvě před třinácti lety, předseda Senátu před jedenácti, předseda Poslanecké sněmovny před deseti. Pravda, premiér Petr Nečas navštívil Ruskou federaci před pěti lety, ale krátce po jeho návratu vtrhlo na Úřad vlády policejní komando, a jeho vláda padla.

To byl možná jeden z důvodů, proč Vondráčkova návštěva vyvolala takové emoce mezi opozičními politiky a s nimi sympatizujícími médii. Základní námitka zněla jasně – S Rusy se nemluví! Předseda Státní Dumy Vjačeslav Volodin i Valentina Matvijenko, předsedkyně Rady Federace, se navíc nacházejí na sankčních seznamech kvůli anexi Krymu. Toto bylo základní téma všech námitek, které pan předseda Sněmovny velice trpělivě a kvalifikovaně vyvracel. Mimo jiné poukazem na opakované návštěvy svých protějšků z Německa, Francie a Nizozemí.

Jiří Paroubek: Rusožrouti ve sněmovně ostrouhali

Argumentace jeho kritiků v zásadě zněla tak, že tam neměl jezdit, a když už tam byl, měl požadovat omluvu za novičok, Krym, válku na Ukrajině, sestřelené letadlo a hlavně za rok 1968, protože jak uvedl pan poslanec Lipavský (Piráti) „my jsme byli Ruskem nebo Sovětským svazem, pardon, Sovětským svazem okupováni, byla nám sem dovezena nesvoboda...“ Když tyto požadavky z úst pana předsedy Sněmovny v Moskvě nezazněly, tak ta návštěva měla přihrbený, lokajský charakter (pochopil-li jsem výroky pirátského poslance správně). V podobném duchu se nesly také projevy poslankyně Langšádlové (TOP 09).

Přiznám se, že po přečtení celého stenozáznamu jsem měl neodbytný pocit, že něco takového jsem už zažil, slyšel, případně četl. Před lety v Kyjevě, na jednáních Nejvyšší Rady, ještě předtím než proběhla „Revoluce důstojnosti“ a občanská válka. Projevy poslanců marginálních extremistických stran se tehdy vyznačovaly podobnou neznalostí historie, neskrývanou rusofobií a nesly v sobě spoustu emocí, z nichž nejsilnější byly pýcha a nenávist. Jak to dopadá, když podobná politika uspěje, ilustruje dnešní Ukrajina velmi názorně.

Proto si myslím, že u nás opravdu existují politici, kteří nás nenápadně táhnou na východ. Není to ani do Ruska, ani do Číny, ale do země, kde vládnou oligarchové, a kde se lidé mají každý rok hůř a hůř. Politika zastánců války ani jinak končit nemůže. Zatím jsou u nás v opozici...


- - -

17 komentářů :

 1. Nemecky obchod s Ruskem letos vzrostl o 25% (sankce,nesankce)......Takze jsme opravdu jen za trouby

  OdpovědětVymazat
 2. Tak dlouho jsme šli a šli na východ, až jsme došli na záchod.
  A i když jsme už na záchodě, teda na západě, tak nás zamkli na tři západy, aby jsme náhodou neodešli.
  Ještě že tu máme dost hajzlpapíru. Z dovozu. Ze záchodu, teda západu.
  Stejně by mě zajímalo, jak to je, kdybych si vytřel prdel
  Ruským hajzlpapírem.

  OdpovědětVymazat
 3. Pan Jaroslav Bašta výborně a k věci. Dík

  OdpovědětVymazat
 4. Poslankyně Langšádlová je vůbec hvězda. Zejména nezapomenutelné je její fanatické vzývání prevntivního jaderného útoku proti RF z jara 2015 ve vysílání ČRO1. Dlouhodobě je evidentní že projekt US neconů s názvem IQ09 narazil na Čecháčkovské permannetní kverulování a nasunutí trojského koně do systému parlamentní demokracie nevyšel. A to je v tomto případě opravdu dobře. Otázkou však je v co se přemění piráti. Protože jak sami zdůrazňují, jsou stranou globální. Tedy s globálními cíly, úkoly a vlivy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "Zejména nezapomenutelné je její fanatické vzývání prevntivního jaderného útoku proti RF z jara 2015"
   ===================
   Lžeš. A kdo lže ten i krade. Jako Straka. Nomen omen.

   Vymazat
  2. Vážený příteli. To, že jste to neslyšel není můj problém. Pokud budete mít zájem lze dohledat její exposé na youtube. To, že o něčem nevíte totiž neznamená, že to neexistuje. Vaše invektivy vůči mé osobě nemíním komentovat. Vypovídají totiž o vás a ne o mně a také zřejmě o nějaké bolístce, které jsem se nechtěně dotkl. Jelikož Vás osobně neznám, tak mi nepřísluší Vás hodnotit. S úctou. Karel Straka

   Vymazat
  3. Strako, ještě jednou, lžeš. Právě že jsem dobře slyšel co Langšádlová řekla.

   Vymazat
  4. 😆😆😅😅😅😆😆. Ale, no tak. Hájíte neobhajitelné.

   Vymazat
  5. Hloupý, prolhaný Strako, tady je přesná citace včetně odkazu ze kterého pochází:

   "Podle místopředsedkyně TOP 09 Heleny Langšádlové by mělo jít případně NATO kvůli obsazenému Pobaltí do války s Ruskem, i jaderné. „Ano, bylo by to naší povinností. Byl by to boj i o naši svobodu,“"

   https://www.parlamentnilisty.cz/politika/poslanecka-snemovna/Nedelame-si-srandu-Ptali-jsme-se-politiku-zda-by-mela-jit-CR-do-jaderne-valky-proti-Rusku-jak-o-tom-hovoril-general-Pavel-Zde-jsou-odpovedi-377187

   Takže, lháři a pohádkáři Strako, o žádném "preventivním jaderném útoku" a fanatickému vyzývání k němu nemůže být řeči. Langšádlová byla spolu s jinými požádána o okomentování slov Generála Pavla, zda v případě, že by Rusko napadlo členy NATO by je měli ostatní členové NATO bránit.

   Vymazat
  6. 20:48, Langšádl určitě nic nehezkého o Rusku neřekla neboť je milovnice pelmeňů, sibiřské bani a obdivovatelka ruského presidenta. Ona pouze řekla: "...jaderná válka proti Rusku by byla naší povinností a bojem i za naši svobodu.."

   Co je na tom špatně? Svoboda a demokracie, pravda a láska, pomocí jaderných zbraní.

   Vymazat
  7. No já bych pro jadernej úder byl! Ale až po likvidaci Chujlostanu. Na russáckej šrot postačí i dobře udělanej prak! Jenže je tam horší voříšek - takový level 2, a to tenhlencten bohatýr s tou lopatou na 1 minutě a 12. sekundě - https://www.youtube.com/watch?v=I1ImlHGLPj0

   Ale když mu seženete pravou sibířskou pěnu do koupele, do minuty bude na zádech kopat nožičkama! Pak teprv přijde nejvyšší level č. 3! Tedy samotný Putler! A ten umí karatééé! Na toho bude muset nastoupit asi i Chuck Norris a ne sám! Ale až ho skolí, pak už t bude brnkačka a i náký to jádro se tam může zkusit, na ty zbylý z toho videjka:)))

   Vymazat
  8. 15:51 No chlapče, nejsem takovej optimista co se týká toho jádra! Moc pochybuju že to na tu pakáž z toho videjka bude účinkovat! Vždyť je to samej Kostěj Nesmrtelnej:)))

   Vymazat
 5. Tedy za idioty jsme už bezmála 30 roků. Kapitál si namastil u nás kapsy biliony korun a má nakročeno v tom pokračovat. Tedy jakápak svoboda, jen otroctví práce. Ovšem otroctví především našich politiků - tedy politických loutek - kvůli přesnosti - v rukou kapitálu, tedy pro přesnost - zahraničního kapitálu. Volby volky nevolky jsou zase jen exhibicí eunáckofilů a demokracie zůstává dále nedobytnou. Kdo prosím vás je odpovědný za to, že český volič se má rozhodovat mezi více jak 2 stovkami politických stran a hnutí, Kdo je odpovědný za totálně neprůhlednou politickou scénu, nejen její zkorumpovanost? Mají ještě někde takovou srandapolitickou loutkohru? Nejsme aspoň v tomto směru rekordmani. Češi, dměte se pýchou, kolik partají potřebuje Německo, Anglie, USA. Tak vidíte, aspoň v blbosti jsme nejlepší na Světě. To by stálo za pomníky a oslavy! Den blbosti lidu českého a stačil by jako památný den, ani volno a zavřené hypermarkety nepožadujme!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. U našich vzorů na Západě to mají daleko fikaněji udělané, jejich "národní fronta" se skládá ze dvou partají a tím je vše podstatně jednodušší. Voliči na střídačku volí jednu nebo druhou partaj a nemusí se rozptylovat čekáním na spásu. Prezidenta si zvolí toho, který je nejbohatší a je to. To je ta pravá demokracie jak má být.
   Ne jako ta totalitní Národní fronta, poskládaná ze všech možných stran, spolků a organizací, včetně zemědělců, družstevníků, požárníků, zahrádkářů, myslivců, filatelistů a spousty dalších. Z toho ta zrůdná antidemokratičnost přeci úplně čiší, jak jsme to jen mohli strpět.

   Ale jak vidno, stále jsme se ještě dostatečně nepoučili, stále ještě nejsme dost demokratičtí. Teprve až nám přijdou v obálkach jen demokratické dva volební lístky, ODS a TOP-09, pak teprve budeme si moci říci, že naše dlouholeté úsilí bylo naplněno, teprve budeme těmi pravými demokraty. Jako naši západní vzorové.

   Vymazat
 6. Vážený pane Bašto odpovídám na Váš dotaz:
  Stejní kteréni, kteří nás před hadrákem hnali na západ.
  Pardon, tito jsou stení jenom převlečení.
  Václav

  OdpovědětVymazat
 7. Snad volby nevyhrají Husákovi děti stále žijí a takové hajzly volit nebudou.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ad 23:30 Husákovi děti volby vyhrávají, vždyť to jsou ti, kdož byli odkojeni tou nejprimitivnější kapitalistickou propagandou již jako dospívající a podlehli ji stejně, jako Hitlerjugend nacismu. Tedy Husákovi děti tvoří základ ODS, TOP 09, starostů.... A přesto jim neříkám tak sprostě, jak 23:30. Jo mladí lidé jsou náchylní věřit blbostem a za kapitalismu s propracovanou goebbelsovštinou tomu není jinak.

   Vymazat