Reklama

čtvrtek 11. října 2018

Kam kráčí levice

Zbyněk Fiala
11.10.2018 VašeVěc 
Nejsme sami, kdo si klade tuto otázku po volbách, ve kterých tradiční levicové strany prakticky vymizely ze scény. Francouzský levicový digitální týdeník l´Obs (dříve Nouvel Observateur) se pokusil vytáhnou šest hlavních ohnisek současných bojů progresivců. Předkládám to s pár doplňujícími poznámkami.

https://www.nouvelobs.com/politique/20181003.OBS3337/revenu-de-base-cause-animale-decroissance-les-6-chantiers-de-la-gauche.html


Základní příjem

Právo všech členů společnosti dostávat bez dalších podmínek určitou částku. Některé prvky přejímají i liberálové, jako „negativní daň“ Miltona Friedmana, která se nakonec uchytila. Je to státní příplatek pro příjemce mzdy, která je menší než stačí pro slušnou obživu (menší než stanovený limit). Jiné názorové proudy vycházejí z vyhlídky rozpadu industriální společnosti, ve které je práce vytlačována roboty (společnost post-industriální), a umožňuje tak přesměrovat energii lidí na obnovu životního prostředí a zanedbaných vztahů. Část levice to odmítá jako šidítko, které odvádí pozornost od kolektivních bojů a posiluje individualismus. Představitel francouzské levice „nepodřízených“ Jean-Luc Mélenchon varuje před uváznutím v pasti chudoby.

Obnova občiny

Výraz občina nebo komunitní vlastnictví (commune) je běžnou součástí různých hesel, ale málokdy je chápán v teoreticky zpracované podobě, za kterou dostala americká profesorka Elinor Ostromová roku 2009 Nobelovu cenu za ekonomii. Vyvrátila představu, že každý zdroj, který nepatří státu nebo nebyl privatizován, skončí bezohledným vydrancováním. Zkušenosti tradičních rybářských nebo pasteveckých společenství ukázaly pravý opak a představují příklady odpovědné participativní správy, která zajišťovala udržitelnost zdroje. Volné užívání společných statků našlo nové příležitosti v podobě wikinomics (postup otevřené spolupráce a volného užívání, který byl poprvé rozvinut nad projektem wikipedie) a dalších internetových platforem, včetně elektronických alternativních měn. Největší optimisté v tom vidí přísliby postkapitalistického světa, umírněnější pohled vítá příležitost pro oživení sociálního a solidárního podnikání, ale pro hrstku skeptiků jsou to jen hračičky na okraji dění.

Opak růstu

Sílí hlasy těch, kdo si myslí, že „udržitelný růst“ je protimluv. Hospodářský růst naráží na fakt, že Země je jen jedna a nelze ji přifouknout. Důsledky se vrší. Nejde jen o nějaké „zlomy“, jako měl být ten ropný, který zatím vyznívá spíše jako příval produkce, pro kterou klesá uplatnění. Klimatické změny hlásí, že Země přestane sloužit jako náš domov, pokud přečerpáme kapacity atmosféry a moří pro ukládání našich uhlíkových odpadů. Většinu fosilních paliv proto budeme muset nechat v zemi. Musíme zastavit obrovskou extinkci druhů, pro kterou marně hledáme v minulosti srovnání. Zabili jsme život v půdě a vystavili ji erozi, jejíž příkopy jsou kanály, kterými vypouštíme vodu z krajiny jako když z vany vytáhneme špunt. Je čas přiznat, že život má větší prioritu než zisk. Ekonom Herman Daly doporučuje ekonomii ustálené úrovně (steady-state economy). Z jiného úhlu k tomu přistupují zastánci jednodušších dostupných technologií (low-tech). Ohlas dostávají výzvy k dobrovolné skromnosti. Kritici mluví o planém romantismu, který si neuvědomuje sociální důsledky hospodářského poklesu.

Práva zvířat

Téma vstupuje na velkou scénu, dokonce už se objevil návrh funkce „veřejného ochránce práv zvířat“. Víc se toho ví o etologii a také se častěji seznamujeme prostřednictvím dokumentárních filmů s prostředím průmyslového chovu a jatek, takže veřejnost má větší představu, o čem je řeč. Je to konfliktní téma, protože proti posilování práv zvířat vystupují ti, kdo v tom vidí oslabování práv člověka. A proti křídlu „welfaristů“, kteří usilují o zlepšení podmínek hospodářského chovu, stojí „abolicionisté“, kteří jsou zásadně proti „vykořisťování zvířat“.

Identita

Další zamotaný problém, ve kterém vstupují do hry rasa, třída a pohlaví. Běžná je situace chlapa, který si doma vynutil dominanci, ale venku je utlačován kvůli barvě kůže, ale jen do doby, než se prodere do vedení banky. Tradiční levice by se soustředila na obranu práv pracující třídy, ale posunutí „identity“ do centra levicové debaty tuto funkci levice oslabilo. Nicméně už boj feministek nás poučil, že republikánský ideál rovnosti naráží i na jiné než třídní překážky. To nasvítilo i jemnůstky jako eko-feminismus, oceňující zvýšenou citlivost žen k problémům životního prostředí.

Participace

Nové technologie usnadňují spoluúčast na rozhodování. Kvůli častějšímu hlasování třeba o participativním rozpočtu nebo k otázkám, které by si zasloužily referendum, už netřeba běhat na náměstí nebo do největší haly ve městě. Internet mnohé usnadňuje, i když nenahradí přímé setkávání lidí. Může však sloužit jako nástroj organizace komunity a mobilizace nad nejrůznějšími výzvami. Někde uvažují také o tom, že nahradí volby losováním, aby zabránili reprodukci elit ve volebním systému (ty se opakovaně nominují navzájem). Ale podobné jevy se mohou objevit i v participaci, když podněty dávají stále ti samí, nadsazuje se naivně role konsensu a debata depolitizuje, takže se přeruší zásadní společenské spory, které mohly přinést řešení.


- - -

75 komentářů :

 1. Česká levice je vyřízená bohužel jsme nuceni volit pravičáky to se týká SPD i ANO.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Šmankote, vy jste nucen volit ANO? Jaký gauner vás nutí dělat takovou špatnost?

   Vymazat
  2. Levice zdaleka není jen nějaká partaj, levice zahrnuje společenské třídy, tak jako pravice. A tak každý svého štěstí strůjce.

   Vymazat
  3. Jenže skutečná pravice, která jediná může zajistit zdravou společnost, dnes stojí mimo zákon. Na Západě se liberálně-konzervativní levice (kvazipravice) přetahuje o moc se židohumanisty (neomarxisty). V bývalém socialistické bloku je však stále ještě nutné počítat s vlivem klasických marxistických partají a frakcí a lžidohumanisté si zde jen pozvolna budují své postavení. Podstatou veškeré levice je rovnost. V čem se různé levicové směry od sebe mnohdy zásadně liší je pojetí rovnosti. Skutečná (absolutní) pravice je generální reakcí proti levici. Pravice odmítá všechny formy rovnostářství. Čistokrevný pravičák tedy musí v prvé řadě odmítnout rovno-právnost!

   Vymazat
  4. Je nutné podotknout, že komunistické hnutí se staví proti všem buržoazním stranám „pravice“ i „levice“, proti parlamentarismu, odborářství a všem silám, které udržují sociální smír! Aby mohla vést své války, musí buržoazie eliminovat proletariát jakožto třídu, tj. jako aktivní sílu, jako stranu. Proletariát musí být rozložen na lid, aby pak tito občané mohli být verbováni dohromady s jinými občany pod jakoukoliv vlajkou, která skrývá ohavnou tvář kapitalismu: vlajka antifašismu nebo fašismu, pokroku nebo reakce, demokracie nebo totalitarismu, vlajka dobytí životního prostoru nebo národního osvobození, obrany civilizovaného Západu nebo antikolonialismu,... Když se hromadí mrtvoly, když jsou civilisté stejně jako armáda mrzačeni tříštivými pumami, když umírají v uprchlických táborech - vždy se tak děje ve jménu míru, svobody, demokracie, socialismu atd.

   Vymazat
  5. 9:27 Volil jsem SPD a ANO je též nepřítel pro havloidy.

   Vymazat
  6. 10.17 ANO je jistě nepřítel havloidů, ale i všech neprivilegovaných, je to kroužek založený multimiliardářem, který rozhodně není lidumilem. Volba ANO není rozumnou volbou, tedy pokud člověk nezastává nějaké významné místo v Babišově impériu.

   Vymazat
  7. 10:36 Zatím je Babiš proti migraci pokud u toho zůstane tak nám nic jiného nezbude než ho volit. SPD totálně vyhořela u voleb jedinou věc co jsem četl v předvolebním boji byly jejich noviny to bylo vše žádné plakáty setkání s občany . Lepší Babišovo impérium než chalífát. Pokud se SPD nevzpamatuje tak dopadne špatně.

   Vymazat
  8. 11:08 Babiš už mnohokrát jasně dokázal, že dovede něco slíbit, nebo něco říct a na druhý den udělá něco úplně jiného. Agenda ANO je tak cele strukturovaná. ANO jsou korporátní populisté v přesném významu toho slova. ANO si nechce nikoho rozhádat a na tom buduje svou popularitu. Ale jakmile dojde na nutnost rozhodnutí, rozhodnou se tak, jak velí páni na západě. To je zjevné a tím jsem si zcela jist. ANO není žádná pozitivní strana. Je to soukromý projekt jednoho boháče, nic jiného a čím dřív to lidi pochopí, tím líp pro celou zemi. ANO jsou jen relativně lepší, než lidovci, TOP, či ODS, ale člověk by měl každopádně preferovat levici. A když žádná nebude, pak třeba Okamuru, ale Babiš nic, opakuji nic negarantuje.

   Vymazat
  9. 11:59 Také jsem napsal pokud zůstane u nebrání migrantů ale máte pravdu ještě zůstanu u SPD.

   Vymazat
  10. 11:59Myslím, že Babiše volit prostě nelze. Korporátní technokracie je to opravdu poslední, co nám chybí. A třebaže se nyní skutečně jeví ANO jako lepší, než ODS, či TOP, je ze stejné stáje prosazovatelů zájmů jednotlivců a jejich zisků.

   Vymazat
  11. SOCIÁLNI STÁT,KTERÝ CHYBI V ÚSTAVĚ JE VÝMYSL PRAVICE,

   a plati U SOUSEDŮ,kteři prosrali válku a dali si ho k sobě,když se z jejich ruin ještě kouřilo, skoro 9 EUR na hodinu,ted to ještě betonovým hlavám pravice natlouct do jejich kedluben a at to začnou prosazovat hned jako nyni už skvělá nepolitická OSV,která to má hned jako prvni bod NÁRODNIHO PROGRAMU a uvidite ten tanec,když se přidáte k jejimu NÁRODNIMU PROGRAMU viz vlevo nahoře VIZE BUDOUCNOSTI MODŘANY,tak přestaňme rajtovat na mrtvých oslech a požadujte to po mrzkých kapitalistech BEZ přivlasků,tedy bez mantinelů a to ve dne v noci!

   Vymazat
  12. Zadna levice neexistuje to jsou jenom obezlicky , pohadkova divadylka pro idioty a inteligenty,
   ABY VEDELI KAM SE MAJI OHNOUT, na zaplneni jejich bezmocne prazdnoty je to fasismus na vsech stranach , agresivni totalita , ktera utoci 24 hod. denne.
   A vyucujese a cpe se to do nich se na skolach vseho druhu , pomoci ideologii a falesnych historiii , vedecky vytvorenych za ucelem zakryvat skutecnost a fakta..Aby vedeli a nebyli pomyleni ,
   KOMU presne MAJI SLOUZIT A JAK...
   A odkud pak dostanou greslicky za odmenu..

   Vymazat
  13. Napriklad Germanska Socialni Demokracie , jinak delnicka strana kterou vsichni delnici a pracujici na svete dali duveru a mela vetsinu v Reichstagu IHNED SOUHLASILA a dala duveru S cisarovi Wilhelmovi , aby zacal I.sv. valku a zmasakroval miliony prave pracujicich...Kolosalni zrada pak nasleduje dodnes v mnozstvi dalsich odpornych lzi a podvodu.. Socialni Demokracie a dalsi zrudne vyhonky pak jsou neco stejneho jako byla Hitlerova socialisticka NSDAP , jenom se trosku jinak pretvaruji...jejich je velka monstrozni ochota slouzit..Mocnym. A za kazdou cenu. Jenom se jim poruci jak a kam se maji VOHNOUT !!!
   Treba dnes Demokrati v USA.

   Vymazat
 2. Levice má jeden jediný "metaúkol" a to je realizace práva na život s co největší absencí utrpení pro co největší počet bytostí. Tudíž i pro Afričany, Araby, prasata, nebo krávy. Pravá levice stojí na straně neprivilegovaných. Proto je škoda, že u nás žádná levice neexistuje a je tu jen pár osob s levicovým smýšlením. Snad se to jednou změní k lepšímu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Požadavek rovnoprávnosti je v podstatě základní levicové dogma, jehož smysluplnost nelze prakticky nijak rozumně obhájit.
   Proč bychom se měli všichni rodit se stejnými právy, když se přirozeně nerodíme rovní téměř v ničem? Levičáctví (ve všech jeho podobách) se projevuje jako duševní společenská choroba, která vede k jejímu postupnému úpadku. V pokročilém stádiu ji již nelze vyléčit.

   Vymazat
  2. 9:35
   Bezprostředně po porodu jsme si všichni naprosto rovni - naprosto odkázáni na pomoc zvenčí.
   Záhy však nastupuje nerovnost, např. v kvalitě té pomoci. I to je úkol levice, zajistit všem narozeným bytostem aspoň srovnatelnou kvalitu péče.

   Podle mě vykazujete znaky vážné duševní poruchy spíše vy. Celý úspěch lidské civilizace na této planetě je postaven na "levičácké" spolupráci a vzájemné pomoci. Jako individualisté bysme s naší tělesnou výbavou neměli šanci ani slézt ze stromů.

   Vymazat
  3. 9:56 máte stopro pravdu. Říkat, že protože tady neexistuje žádná rovnost, tak jít proti tomu je duševní porucha, to je stejně chorobné, jako nepřitopit si, když je zima. Nesnažit se mírnit nedostatek a utrpení, právě to je nanejvýš chorobné. A ještě chorobnější je tento zlý stav obhajovat.

   Vymazat
  4. 9.35 Jste úplně mimo, rovnoprávnost, rovnost v debilních vykonstruovaných právech je konstrukt debilního liberalismu a pravice. Marxismus a levice vychází z EMANCIPACE lidských bytostí a nikoli z nějaké rovnosti vymyšlených debilních liberálníchz práv. S liberální rovností práv si každý může tak akorát vytřít pr*del, když téměř všichni jsou neemancipovanými otroky parazitů a svojí blbosti.

   Vymazat
  5. 10.35, je to tak, s právy je možno si tak maximálně vytřít zadek, pokud tedy nejsou již v moderní digitální podobě. Liberálové a pravičáci operují s právy, protože právo nakonec nemusí znamenat vůbec nic.

   Vymazat
  6. Levice žádá r o v n o s t š a n c í !!!

   Vymazat
  7. 16:59
   Máte naprostou rovnost šancí nechat si uříznout přirození.
   Již od 4 let.
   Pojišťovna to zaplatí.
   Levice dosáhla zenitu.

   Všechny v blogu uvedené obludné vymaštěniny mají stále svéhlasatele.
   Můžete se zrovnorávnit se svým psem.
   Ale bude vás váš pes živit?
   Kravka to dělá a je proto levičáky nenáviděna.

   Vymazat
  8. Ano a těmi jsou třeba uprchlíci. To ostatně potvrzuje i jeden konkrétní neomarxista na levicovém portálu A2larm? Cituji:

   "Když hovořím o proletariátu, používám tento termín nikoli v parodickém výkladu marxismu-leninismu, ale ve smyslu, který představil Marx ve své knize Německá ideologie. A tyhle dva významy se zatraceně liší. Proletariát Německé ideologie není označení konkrétní masy lidí, nemá tedy substanční význam. Proletariátem Marx označuje uměle vyvolanou duchovní chudobu a nedostatek lidství, který vede k zániku starého stavu společnosti a vzniku takového stavu, který stav proletariátu odstraňuje. Proletariát je tedy principem, který může vést, nezávisle na historickém období či geografické poloze, ke změně společenských poměrů. Ještě jednou: nejedná se o substanční pojem, nemůže být proto spojován jen s jednou konkrétní sociální skupinou. V druhé polovině 19. století bylo v Evropě a Americe proletariátem dělnictvo. Nikoli proto, že mělo nějaký proletářský gen, ale protože bylo na nejnižším stupni společenského žebříčku. Dělníci 19. století bojovali o své přežití a jak říká Marxův slavný bonmot, neměli kromě svých okovů co ztratit. Dnes mohou smutně slavnou roli proletariátu zaujmout právě třeba uprchlíci. Ne proto, že to je mé zbožné přání, ale protože nemají kromě svého života co ztratit.

   Pokud uprchlíky označím za proletariát, jde tedy o čistě deskriptivní označení, které mi má pomoci v chápání sociální reality. Neznamená to, že sami uprchlíci se musí za proletariát považovat, ani že budou sdílet mé politické názory. Nebo že se případný zvrat poměrů ve společnosti musí odehrát pod rudou zástavou a směřovat k jakékoli formě kolektivismu či posílení demokracie."
   Zdroj: https://a2larm.cz/2016/05/o-cem-se-doopravdy-nesmi-mluvit/

   Vymazat
  9. No a co? Proč tak dlouhý citát z webu, který je známý jako slepá ulička levičáctví?

   Levice je proti válce, proti vykořisťování lidí, proti společenskému parazitizmu.

   Dnes ale nejde o osu pravo-levo, ale o obranu naší civilizace. Když ji neubráníme, nebude žádné pravo-levo, ale temno na mnoho staletí, šaríja, džihád a sekání hlav.

   Pak budete na spory pravo-levo ještě s láskou vzpomínat.

   Vymazat
  10. 5:30 I to je lež! Komunismus není proti válce! Pouze proti imperialistické válce, a to je sakra rozdíl! - http://gci-icg.org/leaflets/proti_valce.htm

   Vymazat
 3. Kam kráčí levice, to je každému přece jasné do PRDELE,PRDELE.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. JE TOMU TAK PROTO,ŽE OBČANÉ SI MYSLI,ŽE VŠE ZA NĚ

   někdo vyřidi a chtěji se mezi sebou do té doby bít ostrými myšlenkami a když přijdou domů zjisti,že jim kdosi vykradl kapsy a začnou u flašky piva a tv

   HUDROVAT,ŽE SVĚT JIM NEPŘEJE!

   Přidejte se pod svůj Národni program OSV viz nahoře vlevo vize BUDOUCNOSTI PLAKÁT MODŘANY nebo bude z vás placka a menšiny vám většině BUDOU poroučet až do doby než jim zmalujete pusy do všech jejich duhových barev a ne že ne,ANO!

   Vymazat
  2. ČŠR,ČESKÁ ŠKOLA REBELŮ OSV VÁM OVČANÉ NABIZI

   NZP ve výši skoro 10 000 korun ,které vyplácela slavná KSČ než ji vycinkali a nahradili neschopnou KSČM,která se dělá hloupá,že o tom nic nevi!

   Vymazat
  3. Promiňte, jsem pamětník, ale že by KSČ někomu vyplácela 10.000, to jsem tedy nezaregistroval. Poučte mne, prosím!

   Vymazat
  4. Dobrej a vystiznej priklad je levicova lidova Demofasisticka Fasistu v USA , Clintonu atd..
   EU sluzebna demodiktatura pod Bicem Islamistu..
   OSN pozvalo saudi Arabii na PREDSEDNICTVI VYBORU PRO LIDSKA PRAVA osn...NEUVERITELNEJ USPECH ,INVAZE A OKUPACE eu MILIONY AFROARABU A sAUDI NEVEZMOU ANI JEDNOHO !!!a NOVINARE PREJ ROZREZALI PILKOU NA jejich VELVYSLANECTVI v Turecku..

   Vymazat
  5. Yntelygent a Janda se vzdycky Vohnou...
   Vas Josef Svejk.

   Vymazat
 4. Svět kulturně degeneruje a intelektuálové nejsou ani schopni pochopit změnu, kdy od hospodářských revolucí přešel vývoj v kulturní revoluci.
  Levice a pravice jsou pojmy náležící hlavně k období hospodářských revolucí, ideologií levice je marxismus s hospodářskou participací, kolektivismem a svobodou omezenou povinnostmi vůči kolektivu, ideologií pravice je liberalismus s hospodářským parazitismem, individualismem a neomezenou svobodou.
  Kulturní revoluci, která trvá už padesát let dominuje liberální ideologie svobody ve všem a individualismus, a to v přirozené kultuře civilizace způsobilo úpadek, dekadenci a degeneraci.
  Marxistická ideologie, která úspěšně vyřešila dělnickou otázku, v kulturní revoluci nezvládla vyřešit "kolektivní participativní kulturnost" a otázku vždy progresivních a v době zahájení kulturní revoluce v šedesátých letech liberálních intelektuálů, kteří v kulturní revoluci dominovali.
  Dnešní doba permanentní kulturní revoluce je proto charakterizována polaritou kulturního liberalismu (který nechápaví intelektuálové nazývají neomarxismem) a kulturního konzervatismu.
  Dnešní modernistická levice i pravice zblbla kulrurním liberalismem, proti tomu se musí sformovat kulturní konzervatismus tradiční levice i pravice.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Píšete zastaralé pindy. Takhle se pravice a levice jen těžko rozliší.

   Levice chce rovnost šancí pro všechny!
   Levice nechce válku!

   To je základní.

   Vymazat
  2. 17.03 To co píšete chtějí všichni z levice i pravice, jsou to obecné proklamace hlásané pro zajíbení se davu.
   Od 9.53 je napsána analýza současného stavu, kdy se politika vykládá zastaralými pindami o levici a pravici, a proto politika nechápe a neumí reagovat na situaci v které se nalézá naše civilizace.
   Správný pohled na současnost je jako na konflikt liberalismu a konzervatismu, nikoli konflikt zblblé levice a zblblé pravice.

   Vymazat
  3. To je omyl! Protože kulturní marxismus (tedy neomarxismus) dává jasnou odpověď! Tedy překonat "falešné vědomí" a přivést masy na to "jedině správné, tedy revoluční vidění světa" ... dovedeno do ad absurdum - když pár buziků dostane právo adoptovat děti, je to "společenský pokrok" stejně jako když věda umožní aby muži mohli rodit! Ale nejprve je nutné společnost zpracovat natolik, aby se pro ní tyto zvrhlosti proti přírodě staly akceptovatelnými! O tom to je. Práce bude zlikvidována robotizací, takže boj za osvobození od ní už nebude obsahem komunismu! Tím se stane boj za totální likvidaci "vykořisťovatelského společenského systému" a jeho nahrazení sociální utopií bez přežitků antagonistické společnosti jakými jsou rodina, národ, vlast, rasa, pohlaví, náboženství apod.

   Vymazat
  4. Ten vámi citovaný "neomarxizmus" nemá s levicí nic společného. To si jen někteří ideologové pravice vymysleli, aby strašili lidi a odvraceli je od opravdově levicových programů a mohli levici exemplárně dehonestovat.

   Vymazat
  5. 5:34 To je omyl! Protože kulturní marxismus (tedy neomarxismus) dává na Otázku marxismu - tedy dilema jestli "základna" stojí před "nadstavbou" či naopak, jasnou odpověď! Tedy překonat "falešné vědomí" a přivést masy na to "jedině správné, tedy revoluční vidění světa" ... dovedeno do ad absurdum - když pár buziků dostane právo adoptovat děti, je to "společenský pokrok" stejně jako když věda umožní aby muži mohli rodit! Ale nejprve je nutné společnost zpracovat natolik, aby se pro ní tyto zvrhlosti proti přírodě staly akceptovatelnými! O tom to je. Práce bude zlikvidována robotizací, takže boj za osvobození od ní už nebude obsahem komunismu! Tím se stane boj za totální likvidaci "vykořisťovatelského společenského systému" a jeho nahrazení sociální utopií bez přežitků antagonistické společnosti jakými jsou rodina, národ, vlast, rasa, pohlaví, náboženství apod.

   Vymazat
  6. Omlouvám se za neúplnou citaci z 22:40, která byla určena soudruhům zasvěceným do marxismu více než jen zcela obecně na základě výuky na základních školách v Občanské nauce za minulého režimu ...

   Vymazat
  7. 8.42 Pane Omyle, to vaše překonální "falešného vědomí" je dovedené ad obsurdum liberalistické osvobození člověka pomocí debilních liberálních práv zavedených do přirozeného systému realizované právním linberalismem juristických debilů na globální i podřízených úrovních.
   Ty vaše citace pomatených liberálních debilů z franfurtské školy, kteří nepochopili co to je emancipace člověka v reálném životě by nikdy marxistu nenapadly. Pro liberály se tyto debilní myšlenky staly východiskem k ještě větší debilitě zaváděné do jejich liberálního systému.

   Vymazat
  8. Celý ten liberální koncept "vlády práva" místo vlády člověka nad svým vlastním osudem je nejhorší zotročující blud, kterému podlehla Západní civilizace.
   Člověk je debil, který si nedokáže sám vládnot, a proto přenechává vládu parazity vymyšlenému právu, to je obsah bludu "právního státu" a "mezinárodního právního řádu OSN".

   Vymazat
  9. 10:00 Nemám s tím problém. Neřeším co by napadlo či nenapadlo marxistu. Jen vysvětluji co je neomarxismus, který nenahrazuje klasický marxismus, ale je rozvinutím Marxových idejí - neomarxisté se odvolávají na jeho knihu Německá ideologie. Tam stojí, že cílem revolučního procesu je odstranit krom materiální i duchovní bídu společnosti a za ní Marx považuje existenci "společenských páriů". V dobách kdy žil těmito vyděděnci, tedy proletáři, byli chudí nádeníci, tzv. dělnická třída. Dnes ovšem vymizeli, zákon je zakázal (bez pracovní smlouvy sepsané dle zákoníku práce je zaměstnávání lidí ilegální, dětská práce je dokonce zcela nezákonná) a i bezdomovec dnes v popelnicích nachází větší bohatství než v Marxově době nacházeli děti dělníků u nedělního stolu v jejich nuzných brlozích na okrajích průmyslových měst. S příchodem sociálního státu chudoba materiální ses stala marginální natolik, že boj proletariátu ve smyslu "osvobození dělnické třídy" zcela ztratil svůj předmět! Takže kdo v moderní době zaujal ono postavení "párie" na společenském dně? No např. po emancipaci toužící ženy, barevní přistěhovalci, homosexuálové, transvestité atp. atp. O tom je neomarxismus - o boji za práva těchto menšin, za jejich pozvednutí na úroveň běžné normy, a co horší ... možná i nad ní. Tedy ve smyslu že "já jsem černý a jsem gay, kdo je víc!"

   Vymazat
  10. 16.57 Marx rozlišuje mezi proletariátem, schopným lidské emancipace a lumpenproletariátem, ničeho neschopnou lidskou spodinou. Framfurtští liberální úchylové četli špatně Marxe, a ti co čtou ty jejich blbosti z nepochopení ty blbosti stále opakují.

   Vymazat
  11. 17:47 A revoluční proletáři zase rozlišují mezi ranným, revolučním Marxem a pozdním Marxem - reakcionářem a měštákem, když se hlásí k tomuto! - http://gci-icg.org/czech/komunismus2.htm#kdyzhori

   Vymazat
  12. Na myšlenkách Karla Marxe jako dříve na myšlenkách Ježíše Krista se všichni přiživují, aniž by tyto velikány dostatečně pochopili.
   Kdo tyto velikány správně nepochopil, nemůže být považován za vzdělance, ale je pouhým rozumujícím intelektuálem.

   Vymazat
  13. 9:02 Blbost! Ten ty názory za svůj nedlouhý život sám tolikrát změnil, že si sotva mohl sám sobě rozumět! Svýho ultrakomunistickýho zeťáka a autora základní bible komunismu Právo na lenost, Paula Lafarguea na konci života dokonce obvinil z nemarxismu!

   Vymazat
 5. Západní „demokracie" v akci:

  http://svobodnenoviny.eu/svedsky-novinar-ktery-pise-o-nasilnostech-migrantu-je-v-ohrozeni-zivota-policie-odmita-pomoci/
  http://svobodnenoviny.eu/padesat-proti-dvema-italsti-migranti-zautocili-na-policejni-dustojniky/
  http://svobodnenoviny.eu/assad-toto-je-duvod-pro-hysterii-kolem-idlibu-usa-evakuuji-teroristy-isis/
  http://svobodnenoviny.eu/globalni-pakt-osn-o-migraci-zrejme-odmitne-take-rakousko-a-dansko/
  http://svobodnenoviny.eu/studenti-v-nemecku-jsou-nyni-nazyvani-za-kritiku-migrace-nacisty/
  http://svobodnenoviny.eu/zadatel-o-azyl-brutalne-znasilnil-dite-ktere-ho-ucilo-nemecky/
  http://svobodnenoviny.eu/bulharska-reporterka-ktera-odhalovala-korupci-v-eu-byla-brutalne-zavrazdena/
  http://svobodnenoviny.eu/genderove-normy-v-realite-islandska-skola-nabada-chlapce-aby-si-lakovali-nehty/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  2. Pán nadával a dehonestoval, a to bez důkazů či pádných argumentů. Pán byl smazán.

   Vymazat
  3. Pane Dvořáku děkuji jsem rád že jste ho smazal.

   Vymazat
 6. "sociální důsledky hospodářského poklesu" zmiňované v článku jsou MEGALEŽ.

  Tak jako jsou "malé lži", pak třeba nějaké střední a velké, tak tohle tvrzení je lež nejtěžšího kalibru.
  Nikdy nikomu nevěřte, že na něco "nejsou peníze". Zejména v tzv. "západním světě" a v kapitalismu.

  Peněz je dost, ale jsou na nesprávných místech.

  Hospodářský pokles je realivní pojem opírající se o nemocné, úchylné, neoliberální paradigma "růstu růstu". Světa plného úroků, a úroků z úroků, kterými si exponenciálně mastí kapsu nejbohatší miliardáři.
  To pro ně a jejich vidění světa je jiný směr vývoje hrozbou. Ne pro nás, obyčejné lidi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Omluva za překlep - samozřejmě mělo být "relativní pojem".

   Vymazat
 7. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 8. Česká levice v podstatě neexisuje viz zaprodanci Filip a spol a blbec Bohuš s partou dementů je toho důkazem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak ji musíme zvednou z popela, stejně jak to udělali naši prapradědové, když zakládali sociální demokracii.

   Vymazat
 9. musi to byt těžke byt levičak a mit dvěstě tisic měsičně a k tomu ještě sem tam nějaky uplatek řidiče zdarma stravu a byt jakbysmet do prace nastupovat jen když se mi chce a budou nějake prebendy ale potom je snadne zjištěni že takovy levičak je jen hubu otevře všechno jen ne volitelny a tajenka je hotova jak řikavali naši mili zapadni němci za protentokratu ajn cvajn

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Co jsi tou zmateninou chtěl naznačit? Že máš v hlavě bramboračku? Prosím, vysvětli.

   Vymazat
 10. Quo vadis levice ? Nenuťte mě k odpovědi,nesnáším sprostá slova. Proč se tak stalo ? Nevím, ale její rozpad zasáhl celý svět. Nikdo ji nezničil, sama asi dobrovolně zvolila eutanazii. Nemá program, chybí jí osobnosti a sama se zamotala do svých dogmat. Ignorovala světový pokrok, když ztrácela dech,snad ho chtěla brzdit. Nejhorším hříchem je, že přestala myslet na obyčejné lidi a její proletariát odešel do ďějin.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Staré levicové strany, které řídily aktivní členové z lidí práce ovládli intelektuálové zblblí liberálním pozlátkem blahobytu.
   Lidé tvůrčí práce si nechali ukrást levici zahálčivými pomatenými intelektuály.

   Vymazat
  2. doplňení 15.21 pro kontrolu pravopisu
   strany tvrdě řídily členové a měkce je ovládli intelektualové

   Vymazat
  3. Levice samozřejmě nikam nezmizela. Zmizela však jednota a ti, kteří by ji vedli, kteří by formulovali a prosazovali její zájmy.

   Vymazat
 11. Ještě že jsem voličem pravice.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud žijete z práce jiných, je to samozřejmě logická volba. Ale pokud jste snad jedním z těch přemnoha lidských zdrojů živících se vlastní prací, volících své řezníky, pak už vám nezbývá než nechat si vytetovat na čelo "ULTRABLB".

   Vymazat
  2. 13:36 Tak se podívejte na výsledky voleb, ať vidíte, kolik pracujících lidí asi volilo levici.

   Vymazat
  3. Anonymní 18:43

   Vím, s tetováním "ULTRABLB" na čele to nekoresponduje a je to veliká škoda. Hned by člověk věděl s kým má tu čest a neztrácel by s ním čas.

   Vymazat
  4. No řeknu vám to asi takhle - jestli někoho, kdo dává lidem práci, nazýváte řezníkem, pak byste to tetování měl nosit vy.

   Vymazat
  5. Anonymní 1:07

   Asi se rozpláču dojetím z neskonalé dobromyslnosti pravičáků, kteří přeci "dávají lidem práci" a vůbec pro ně nejsou nutnou nákladovou položkou k dosahování zisků. Vážně, už tonu v slzách a líbám nohy pracovníků firmy najaté k "optimalizaci provozu" a stanovení způsobů, jak vytěžit zaměstnance ještě efektivněji.
   Nicméně, narozdíl od vás si nemyslím ani to, že politická reprezentace, snad vyjma Babiše, "dává lidem práci".
   Vám by to měli na kebuli vytetovat tučně a ze všech stran.

   Vymazat
  6. 13:36 ty vole. Pokud míníš komunálky, tak ty nemaj
   s velkou politikou moc společného. Ve volbách jasně zvítězila "levice", v současném provedení a la "šlechetný miliardář". A že je Babiš levičák, říká
   nejen Kalous ale i Fijalka, či ten s tím malým stanem. Navíc je honěný pravicí, je agent STB,KGB a grůůů, což jsou jasné znaky levičáctví. Jen mě na
   něm mrzí, že to popírá. Kdyby to nepopíral, skončili by komunisti dojednoho u něj. I s Filipem. V ksč by zůstal jen Dolejš. Ono, kdyby žil Gott z lesa, tak
   pokud by nebyl milionář, tak taky hovno.

   Vymazat
  7. 23:12 Jako lichvář, musíš ! Kdyby náhodou přišel nálet komárů, tak budeš moct zvolit jen doly.

   Vymazat
  8. 13:55

   Pokud to co jste napsal myslíte skutečně vážně, pokud nemáte (hodně)upito, tak jste vůl že vám není pomoci. Už byste se tedy měl objednat do tetovacího salónu, bude tam nával.

   "Babiš je levičák", to může říct jen těžký cynik nebo blb.

   Vymazat
 12. !!! POZOR - CENZURA !!!

  !*!*!*!*! ВНИМАНИЕ - ЦЕНЗУРА !*!*!*!*!

  Soudruzi, opět na sajtách Nové Republiky řádí agenti CIA a Mossadu!
  Opět se ztrácejí příspěvky, dobré internacionálně-vlastenecké, 100% levicové příspěvky nás komunistů a putinistů!!

  TO JE CENZURA, ODPORNÝ NÁSTROJ EUROAMERIKY A BURŽOASIE !!!!!

  Prosím soudruhy z redakce NR, aby NEPRODLENĚ zvýšili svou revoluční bdělost a ostražitost!!!
  Vzkřikněme kolektivně do tváří těch pravičáckých zakuklenců z 5. kolony své revoluční NO PASARÁN!
  Jinak nepřátelští agenti zesílí, časem převezmou vládu nad naší MILOVANOU Novou Republikou, a udělají z tohoto dosud 200% SPOLEHLIVÉHO orgánu KSČM a Velvyslanectví Ruské federace pravý opak: hlásnou troubu kapitalismu a demokracie!!!

  Snad vám nemusím vysvětlovat, soudruzi, jaký JEDINÝ trest je za takové trestuhodné selhání v boji proti fašismu a Euroamerice.
  Myslete proto hlavou, ano?
  A NIKDY nepouštějte ze zřetele naše heslo: Se soudruhem a soukmenovcem Davidem v čele VPŘED, za svobodu slova pro každého roduvěrného Čecha a Rusa, čili každého komunistu a putinistu!

  Děkuji Vám předem, drazí soudruzi, a nyní vložím zpět svůj příspěvek z 11. října 13:29.

  P. Radosta

  OdpovědětVymazat
 13. Zbytečný článek, navíc s chybami

  Drazí soudruzi a soukmenovci z redakce Nové republiky! Proč zaplevelujete sajty našeho milovaného masmédia takovými zbytečnými články? Copak nemáte k volnému použití dost kvalitních a informativních textů v ruštině?!
  Tohle je opravdu zbytečné – koho z nás roduvěrných Čechů a Rusů, čili nás komunistů a putinistů zajímají potíže žabožroutské potažmo euroamerické „levice“? Vždyť všichni OPRAVDU pokrokoví lidé jasně vidí maják, a jdou za jeho světlem. Tím majákem, tím jasným světlem nad rozbouřenými vodami současnosti je samozřejmě Veliký Putin, Budiž Jeho Jméno Pochváleno.
  Ano, kdo věrně jde za Velikým Putinem, kdo podrobně studuje Jeho spisy a vystoupení, ten nemá pochyby ani strach – jako my všichni komunisti a putinisti.

  Navíc to ODPORNÉ plevelné slovo „progresivců“ …
  Jak něco tak NECHUTNÉHO můžete vůbec publikovat? Vždyť každý ví (přinejmenším každý proletář, aspoň trošku znající češtinu, žabožroutštinu a dějiny mezinárodního dělnického hnutí), že žabožroutský výraz „progressiste“ překládáme jako „pokrokář“, případně – méně pejorativně - jako „pokrokový člověk“.
  Ach jo.

  „Učit se, učit se, učit se!“ (V. I. Lenin)

  P. Radosta

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. P.Radosto, moje omezené IQ, nechápe hloubku vašeho úsudku. Vysvětlete mi prosím "polopatě" vztah mezi "žabožrouty" ( Francouzi ) , pokrokovým člověkem a V.I.Leninem.

   Vymazat
 14. Je jedno, který idiot je ussáckým náčelníkem, jestli Trumpeta nebo Hitlery. Svině v pozadí si tu svou vždycky prosadí.

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.