Reklama

pátek 12. října 2018

Levicové téma světa – objektivní nutnost

Miroslav Polreich
12. 10. 2018
Je po volbách a nejenom v Čechách má výsledek dosti jednoznačnou tendenci. Tradiční levicové strany se propadají až do nenávratna. Tendenční politologové mají jednoznačný pohled. Svět a tím i elektorát se změnil. Přesto si myslím, že věc a svět není tak jednoduchý, pokud zvážíme příčiny hlubším pohledem.


Politické, tím myslím objektivní podmínky světa, ale ani v jednotlivých zemích, nemají možnost se měnit tak snadno. Přiznejme za této situace jen jednu skutečnost. Volby prohrály jen současné „levicové“ strany. Ztratily hlavní nosné myšlenky, když ne ideové, tak odpovědnostní k předním problémům dnešního světa. Prostě „téma“ které před nimi stojí. Strany byly zbyrokratizovány svoji strukturou, ale i vnitřním životem, kde se vytratil prostor pro kritické myšlení jako podmínky pro hledání cest k řešení současných problémů. Tím přišly i o perspektivu a objektivní reakce na tento stav se zcela zákonitě odvrací a hledá se samovolná cesta formováním nových uskupení. Prozatím bez jednoznačného ukotvení. Jsme ale jen v přechodném období.

Již jsem se zmínil o složitém postavení tradičních ideologií a předsevzetí. Podívejme se proto na to, kde jsou nyní stálé objektivní hodnoty, jaké máme nyní nosné téma, na které společnost musí reagovat a jak je politologicky zařaditelné.

Předně je třeba si uvědomit, že žijeme v globalizovaném světě, není třeba ho věcně charakterizovat, ale pochopit konečně bychom ho již měli. Je to o „globální odpovědnosti“ a ta nemá alternativu. Dnes je to dokonce v existenčním zájmu lidské společnosti. Čí je to téma, individualistické pravice jednotlivců či specifických mocenských uskupení a firem? Není třeba pochybovat, ta odpověď je jednoznačná. Je to téma objektivních potřeb, ne hledání cest, ty jsou známé, ale její organizační zajištění. Nejedná se o malé zadání, ale podmínky jsou dávno stanoveny, i když naráží na společensky neodpovědný individualismus.

Předně tento nejistý globalizovaný svět musí mít a žít v podmínkách míru a to není snadné zadání. Je to ale hlavní a podstatné téma levicových sil. Jaká je cesta? Není nová, již dobře jsme měli nakročeno. Naposledy v devadesátých letech, a uvědomujeme si tu, ne zcela marnou snahu, tento objektivní vývoj zastavit. Jak v transformaci postbipolárního světa, pochopitelně „východních“ zemí, tak i chápající reakci ostatních teritorií, zvláště USA a jejich odpovídající tendenci po celosvětovém řešení. Pro nechápavé je nutno připomenout zájem i této mocnosti o demilitarizaci a vytvoření pevných vazeb s Ruskou federalizací a bezprecedentnim odzbrojováním. V dnešním, zmanipulovatelném světě, úkol až neskutečný. Nebylo tomu, jak uvádím, však vždy tak. Jsme vedeni k zapomínání. Zvažte nedávnou minulost a vzpomeňme na „řádění“ i naší „malé“ pravice, třeba kolem Hradu s útoky proti tak nebezpečnému vývoji v USA (jsou to zrádci – hoši ústy Havla) s docela úspěšnou snahou po koordinaci svých teorií s ostatními post komunistickými státy.

Přirozená levicová tendence hledala cestu propracováním v tehdejší době nosných „Opatření důvěry“ (dnes u nás sprostá slova), jejíž zásady byly již kodifikovány, stejně tak důraz na zásady Charty OSN, ale i na jediný závazek smlouvy NATO i zásad OBSE jako možné alternativy. Současné bezpečnostní otázky nás opět přinutí k oživení, či politickém auditu plnění těchto závazků. Organizační prostor zde máme i my a ostatní „malé“ země, které by právě zde měly mít svoji prioritu. To je objektivní stav věci a není vyhnutí mimo katastrofický scénář, ke kterému směřují jiné, než levicové myšlenkové proudy.

Toto téma má svoji nevyhnutelnou sílu vzhledem ke své společenské odpovědnosti za samu existenci země. Jak jinak, je to jednoznačně trvalé levicové téma.

Zahraničně politické zasazení a pochopení stavu světa je podmínkou i dalších otázek, které mají v sobě levicový náboj. Nemám zde dostatek prostoru pro jejich rozbor, který by vedl k uvědomění si podstaty věci, ale myslím, že to není ani mnoho potřeba, protože jsou to otázky, které neladí jen s rozumovým přístupem, ale dají se vysledovat i citem.

Jedná se předně o udržení a ovlivňování životního prostředí, ve kterém musíme žít a nebo také z existenčního pochybení žít nemusíme vůbec. Může někdo se přiklánět k názoru, že to není přední téma levice, nebo jsme všichni podnikatelé, kteří nemusí koukat napravo ani nalevo? Ale nebuďme tak úzkoprsí. Vždyť i nosné humanitní filozofické teorie světových myslitelů nevznikaly jen z nuzných poměrů. Ba často naopak.

Problematika sociální odpovědnosti je samozřejmě levicové nosné téma, ale nemá již dávno jen třídní přístup má i humanitární náboj. Nepodceňujme sebe jako člověka. Toto vědomí nás však nemůže demobilizovat.

Závěr je snadný a může si ho udělat každý sám. Naivní, dosti negramotné jásání, že levice a její tradiční zadání není téma a ona odchází do nenávratna je velmi daleko od reality a objektivních potřeb naší současné společnosti. Nelze však popírat složitost našeho vývoje. Zde se věcně odvolám na problém v pozadí, na který mne upozornil jednoznačně Zbigniew Brzezinski „ je však společnost natolik inteligentní aby si to uvědomila?“

Nabádá k zamyšlení, ale i k práci, a to zrovna ON.

56 komentářů :

 1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Á, páter zase perlí.

   Smazat
  2. 13:01 Jaký páter ? Blbec to je !

   Smazat
  3. Pane P. Radosto, váš příspěvek do diskuze je plný ironie a nenávisti. Zesměšňujete i ty, kteří si to nezaslouží.

   Smazat
  4. 13:08
   Myslíte Polreicha?
   Ten měl všechno vyřešené už v roce 1967.
   Co si budeme povídat, já taky.

   Věděli jsme s klukama u piva, že lidstvo nezachrání postupné ustupování tupým hladovým masám třetího světa.
   To by byl konec velmi špatný pro VŠECHNY.

   Už tenkrát jsme viděli úsvit kybernetického věku a věděli jsme, že k centrálnímu mozku lidstva ani k slpavnění vodopádů mezi jihem a severem to nevede.

   Jen k fízlování, což koneckonců statistici s tužtičkou a plachtou uměli dávno.
   Dnes se Polreich snaží oět vykročit v těch prvních, stále pluťákových řadách.
   Jenže kde?

   Smazat
  5. jeďte se poradit do Jerusaléma, to vám pomůže.
   Když ne do nebe, tak rozhodně do pekla. Tam patříte společně s Kalouskem, Klausem, Sobotkou a ostatníma vobřezanejma soudruhama.

   Smazat
  6. Intelygenty si porad hrajou na levycy a pravycy, jynak bi nemely o cem dokola cmarat vsude...
   Takoviho vod ynteligence nevodezenes..

   Smazat
  7. Nesahej mi na Mosheho ,on tak hezky vysvetluje -pomaloucku

   Smazat
 2. Bohužel nemohu souhlasit. Nic nám nepomohou jakékoliv dosažené dočasné sociální výdobytky, pokud neuchráníme politický prostor, v němž je budeme moci nadále chránit. O ten politický prostor se teď vede nejpodstatnější bitva.

  Bohužel teď existuje jen jedno jediné hlavní téma. Tím je obrana, aktivní obrana, před korporatokracií. Která už teď má v rukou téměř všechny prostředky nutné k bezohladnému vládnutí. Ve smyslu: bez ohledu na kohokoliv kromě vlastníků korporací. Jediné co ještě nemají, je celosvětová spolupráce korporátních a dalších vládnoucích skupin.

  To je hlavní a možná už jen jediný poslední důvod, proč ještě není vše ztraceno a proč musíme stát na straně téměř kohokoliv stojícího v opozici proti západu, ve smyslu všech nezápadních mocí a protizápadních struktur, proti západní korporátní imperiální moci.

  Nezaměňovat ale prosím s organizovanou likvidaci evropské společnosti s pomocí cizích kultur, protože to je naopak proces západní korporátní imperiální mocí přímo organizovaný.

  OdpovědětSmazat
 3. Každý, kdo sleduje pozorně českou politickou scénu a nejen tu, by mohl být toho názoru, že všeobecně řečeno s panem Brzezinskim v odpovědi na jeho otázku toto.
  Jen její menší část. A i ta si onoho uvědomnění není plně vědoma. A ručička hodin, značící začátek apokalypsy, už je v poloze za minutu dvanáct.

  OdpovědětSmazat
 4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Honolulu protože využíváte a jste součástí těch co tu zkázu způsobují tak je to jak v tom historickém výjevu: Proč ty lidé stále volají dejte nám chleba? Rádce říká mají hlad a nemají chleba. Královna říká: tak proč nejedí koláče. Proto nemůžete situaci ve světě nikdy pochopit.

   Smazat
  2. To je vidět na Číně. Emerickej Trumpeta z toho má bobky.

   Smazat
  3. Sveta znalý,ale špatně,proč se hroutí Venezuela,protože jim šlape na krk USA.
   Trump přišel pozdě na trůn,celý svět se brání platit USA dluhy a jejich rozmary.USA si musí prožit něco takového,jak to dělají mnoha státům a právě i Venezuele.

   Smazat
  4. Někdo se všemožně snaží, aby se ta Venezuela zhroutila. Tak jako se snažilo zhroutit Kubu a nakonec i celý Východní blok. A kdo se dnes hroutí?

   Smazat
  5. 1308
   Když si na vás jak široké, tak dlouhé lehnou Spojené státy, vypustíte duši taky, mudrci.

   Smazat
  6. Anonyme 18:03 - proč to píšeš? Copak nevíš, že porno je na tomto serveru zapovězeno?!

   Smazat
 5. 13:08 Ty, prdele z vnitřku znalý šuline. Pokud si na někoho došlápne USA, tak se nutně musí hroutit. Obzvláště, pokud okolní sousede jsou USA podřízení. Venezuela není ostrov jako Kuba, která to objetí pruhovano hvězdičkové krajty přežila.
  USA může existovat pouze díky PETROdolaru. A může jim hroutit
  celý svět. Nebýt této nepochopitelné výsady, tak jsou USA bezvýznamnou zemí, jako ta Venezuela.
  Není potřeba mluvit o "levicových" ideologiích. Spíš o normálnosti a lidství. Ty pravicové ideologie nic takového
  neznají.

  1938

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Co je na tom divného, nějak přece to oběživo vytvořené "kvantitativním uvolňováním" krýt musí ...
   http://zlatnictvi.net/video-americky-sen-drsny-animovany-film-americka-centralni-banka-fed/
   A Kalda spolu s Topolem měli onehdá dobrý nápad, jak zachytit ty "pravičáky", kteří prozřeli a identifikovali ODS jako zločineckou organizaci ...
   Jelikož lidé nejvíce volí nezávislé starosty, nebylo nic jednoduššího než založit Starosty a nezávislé a pro mladé "rebely" Piráty - miliardáři tato uskupení zasponzorují s podobnou ochotou jako kdysi duceho bojové svazky, už jen ta rovná daň jim stojí za to ...
   www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Michal-Rusek-Jak-Pirati-a-guru-oklamali-volice-508826

   Smazat
  2. V současné době, kdy dochází k přímému ohrožení českých národních zájmů, už není čas ani důvod hovořit a psát o levici nebo pravici.
   Cestou ke změně je vytvoření dobrovolného, nezávislého a neziskového společenství občanů a právnických osob, kterým není lhostejný současný hospodářský a morální stav našeho státu.
   L.S.

   Smazat
 6. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Marx si musel vydělávat na živobytí také jako pisálek v novinách, tak není divu že psal to co dělalo noviny lépe prodejnými.
   Z hlediska té doby měl pravdu o těch vyjmenovaných slovanských národech z jejichž politikou a národními vůdci pohrdal (u nás Palacký a spol, kteří byli z jeho hlediska pouhými populistickými buržoazními nacionalisty).
   O těch židech je to kravina, kterou mu někdo přibásnil. Marx byl po otci křesťan -protestant a část jeho nejdůležitějších teoretických statí je antisemitských.

   Smazat
  2. 14:50 zaujímaví článok, ale ten čo to písal nepozná ani nemohol poznať dušu slovanov.
   Slovania sú najstarší národ v Európe vyšli z Aríjcou, kultúrne boli na tom o stupienok ďalej. A keď Slovanom vnútili kresťanstvo, tak tí misionári boli prekvapení, že slovania to už dávno poznali čo im oni zvestovali v tej dobe.

   Možno už vtedy Ježiš hovoril svojím účeníkom, že krasťanstvo šírte všade vo svete, ale ku Slovanom nechodte.
   Toto varovanie však nerešpektovali, cieľom christianizácie v Slovanských zemiach bolo obohatenie sa na nových ovečkách a nie šírenie božej pravdy.
   Až Slovania zo Solúňe to pochopili, a prišli zvestovať učenia, narozdiel od Frankov, ktorí pozerali na zisk z krstou.
   Potom tí západný kresťania išli šíriť kresťanstvo do Ruska, a to aj napriek tomu, že už boli dávno christianizované z Konštantinopolu. Preto si svoju zlosť vybili na Konštantinopoli v 1204.

   Smazat
  3. 15:46 Je to tak, ta poslední věta je shit na eN-tou! Marx nesnášel židy a Židy neuznával. Napsal o nich reálně něco docela jiného ZDE! - https://www.marxists.org/cestina/marx-engels/1843/101843.htm

   Smazat
  4. Marx který Židy jako neuznával a o "národech" vůbec v pozitivním smyslu nepsal, neboť je považoval za přechodnou, třídní kategorii naopak o židech píše toto:

   "Křesťanství vzniklo z židovství. A znovu vyústilo v židovství.
   Křesťan byl od začátku theoretisujícím židem; žid je tudíž praktickým křesťanem, a praktický křesťan se znovu stal židem.
   Křesťanství překonalo reálné židovství jen zdánlivě. Křesťanství bylo příliš vznešené, příliš spiritualistické, než aby odstranilo surovost praktické potřeby jinak než únikem do nebes.
   Křesťanství je sublimovaná myšlenka židovství, židovství je sprosté využití křesťanství, ale toto využití se mohlo stát všeobecným teprve tehdy, až křesťanství jakožto hotové náboženství theoreticky dovršilo sebeodcizení člověka sobě samému i přírodě.
   Teprve tehdy mohlo židovství dosáhnout všeobecného panství a učinit z odcizeného člověka, odcizené přírody zcizitelné, prodejné předměty, vydané na pospas zvůli sobecké potřeby, čachru.
   Zcizování je praxe odcizení. Jako člověk, dokud je nábožensky zaujat, dovede zpředmětňovat svou podstatu jen tak, že z ní dělá cizí fantastickou bytost, tak se může za vlády egoistické potřeby prakticky uplatňovat, prakticky vyrábět předměty jen tak, že jak své výrobky, tak svou činnost podřizuje nadvládě cizí podstaty a dává jim význam cizí podstaty — peněz.
   Křesťanský egoismus blaženosti se ve své dovršené praxi nutně převrací v židovský egoismus těla, nebeská potřeba v pozemskou, subjektivismus v zištnost. Nevysvětlujeme židovu houževnatost z jeho náboženství, nýbrž naopak z lidského základu jeho náboženství, z praktické potřeby, z egoismu.
   Protože se reálná podstata žida všeobecně uskutečnila, zpozemštila v občanské společnosti, nemohla občanská společnost žida přesvědčit o neskutečnosti jeho náboženské podstaty, která je právě jen idealisovanou představou praktické potřeby. Podstatu dnešního žida najdeme tedy nejen v Pentateuchu nebo v talmudu, ale i v dnešní společnosti, a to ne jako abstraktní, nýbrž jako naprosto empirickou podstatu, ne jako omezenost žida, nýbrž jako židovskou omezenost společnosti.

   Jakmile se společnosti podaří zrušit empirickou podstatu židovství, čachr a jeho předpoklady, je žid znemožněn, protože jeho vědomí už nemá předmět, protože subjektivní základ židovství, praktická potřeba, se zlidští, protože se zruší konflikt mezi individuálně smyslovou a druhovou existencí člověka.
   Společenská emancipace žida je emancipace společnosti od židovství."

   Konec citace. Napsal K. Marx na podzim roku 1843
   Po prvé otištěno v časopise
   „Deutsch-Franösische Jahrbücher“ 1844
   Podpis: K a r e l M a r x

   Smazat
  5. Pisatel ze 14:50 cituje totální krávoviny! Už ten styl je Marxovi naprosto cizí, natož pak obsah! Text typu - cituju:

   "Preto Slovania nemajú právo na existenciu. Triedy a rasy sú prislabé na to, aby sa prispôsobili novým životným podmienkam. Preto musia uvolniť cestu. Musia zahynúť v revolučnom vyhladení. Národné štáty preto musia byť eliminované a musí byť vytvorený nový človek. My židia sme cudzinci. Žid nemôže byť nikdy lojálny Nemec, ani Francúz či Angličan. A ktokoľvek by nazval cudziu zem svojou domivinou je zradca Židovského národa"

   ... mohl napsat leda nějaký spoluautor Sionských protokolů z carské Ochranky, který se za Marxe vydával, i když spíš jde o pozdější padělek, tipuju něco až z 20. století ...

   Smazat
  6. Ale uvedený článek v Neue Rheinische Zeitung z 31. 12. 1848 existuje, ovšem je koncipován zcela jinak! Nejde vůbec o žádnou "národní lojalitu Židů", právě naopak, jde o kritiku slovanského nacionlismu - cituji:

   "„Nyní víme, kde jsou nepřátelé revoluce: ve slovanských provinciích Rakouska a v Rusku. Žádná fráze, žádné ujišťování o demokratické budoucnosti těchto zemí nám nezabrání, abychom je nepokládali za naše nepřátele. Nesmiřitelný boj, válka do posledního dechu proti Slovanům, zrádcům revoluce, vyhlazení, bezohledný terorismus; ne v zájmu Německa, ale v zájmu revoluce. Budoucí světová válka odstraní z povrchu zemského nejen reakční třídy a dynastie, ale též zpátečnické národy ... „Tyto umírající národnosti se pokusily využít všeobecných zmatků r. 1848 k vybudování dávno ztraceného politického stavu z r. 1800. Dějiny tisíce let jim ukazují, že tento vývoj zpět není možný. Skutečnost, že celý prostor východně od Labe a Sály byl kdysi obsazen podobnými Slovany. Ukazuje na historickou expanzi a současně na materiální a intelektuální moc národa německého, která podmanila své staré východní sousedy, vsála je a absorbovala. Tento sklon k absorbci (poněmčení) byl vždy jedním z nejmocnějších prostředků, kterým byla Němci na východě tohoto kontinentu rozšiřována západní kultura. Jak mohou (Slované) očekávat, že se dějiny vrátí zpět o tisíc let, aby uspokojily několik souchotinářů obývajících Němci ovládané a obklopené prostory, kteří neměli od nepaměti pro kulturní záležitosti jiný jazyk než němčinu a kterým chybí základní předpoklad národní nezávislosti: samostatnost, počet a uzavřená země?"

   Konec citace.

   Smazat
 7. Komunisti jsou cílevědomě likvidováni. Dejte tam Skálu, Grebeníčka, Semelovou a vyhrají volby. Tohle Kalouskovo "béčko" co je vede, je nevolitelné.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Skalu bych nechal lamat kamen v kamenolomu:-)

   Smazat
  2. Soudruhu, dejte si tam soudruzku Pelikanovou. Stejne vsichni davno patrite do blazince:-)))
   https://www.prazskyden.cz/socialisticka-recitatorka-pelikanova-sklizi-dodnes-jen-posmech-jeji-zivot-byl-smutny-a-tragicky-skoncil

   Smazat
  3. 17:09 Hm, třeba zrovna soudružka Semelová ukázala svůj volební potenciál naposledy minulý týden. Kandidovala jak v komunálních, tak i v senátních volbách.
   Její výsledky si najdi sám, ať vidíš, co píšeš za voloviny.

   Smazat
  4. pozdě si se probudil soudruhu, pozdě

   Smazat
 8. Velká dilema nad "levicí". Přitom je to tak prosté. Pokud má člověk co žrát, kde spát a v zimě si může zatopit, tak nepotřebuje žádnou "levici ani pravici". Nemyslím tím ruce. Ty jsou potřebné obě.
  Proto, pokud není hospodářská krize, výroba se rovná odbytu,
  tak se buržoust snaží pomocí t.zv. demokracie a voleb, udržet
  svou moc nad společnosti. Má oproti takovému "socíku" co
  jsme tady měli dříve, velkou výhodu. Nemusí se snažit aby se
  lidé měli všichni dobře, či blbě, jak pro koho, ale stačí
  necelá polovina ovčanstva, aby měl klid. Jako teď u nás, kde
  panuje "velká spokojenost", hlavně u jedinců spjatých s kapitálem, různých "podnikatelů" či podnikavců, lichvářů, u nás speciálně restituentů, kteří nabyli majetky, když na "západě" takové nabytí není možné, jelikož stát tam nic nemá.
  Značná podpora je i ze strany církví, které své ovečky vedou
  tam, kde "pán" potřebuje a lidovci k tomu.
  Problém nastane za krize. Tam už spokojených valem ubývá, kapitál musí z důvodu udrženi "pořádku" a pro klid buržousta
  posílit represivní složky, aby pomocí pendreků, slzného plynu
  ci skotských střiků, udržel nespokojence na úzdě.
  Tyto hrátky ale jsou demokratické a nepůsobí pohoršení, na
  rozdíl od doby nedávno minulé, kde lehká masáž je dnes probírána u jistého bývalého policajta, jako válečný zločin.
  Takže to chce zatím klid. Nelkejme nad ztrátami údajné levice, zvané ČSSD, která žádnou levicí není a nebyla. Holedbá se svou stočtyřicetiletou tradicí, jenž socani za
  c.a k. rakousko-uherska byli o něčem jiném. Už po ustavení
  RČS (Republiky československé) si pospíšili a jejich tehdejší
  předáci se dali plně do služeb nové české buržoasií, vzešlé
  samozřejmě z té c.a k., kde se učili pilně jak s pracujicími
  zacházet. Co to je ta dnešní ČSSD, nechci ani zmiňovat. Její
  hlavní poslání je gender, příjem pijavic ze světa, obrana
  pijavic domácích a hlavně obhajoba "atlantické" spolupráce
  v boji proti kapitalistickému Rusku. Jaký to paradox, když
  kapitalismus je pro ně nezbytností.
  No a naší komunisté. Ať tak či onak, jediná skutečná levice,
  bohužel (fujtajbl) s chromou levou rukou. Lká se hlavně nad ní, jenže. Co jako ti komunisti mají jako dělat ? Stavět barikády, zapalovat auta, rozbíjet výklady ? Nebo snad něco
  slibovat, když nejsou u vesla, či spíš u hlavního koryta (kormidla). Jejich doba ale příjde a na tu se musí připravit,
  aby je zase nepředstihli buržousti s nějakou NSDAP po česku.
  Zatím vítám, že podpořili toho "trestně stíhaného", zřejmě navždy, agenta KGB,STB a Grůůů. Babiše. Jinak jsme to jeho zlo tady měli násobné, pokud by se dostal k lízu opět Kalousek, jeho melodyboys se stanem a stará zlodějská parta
  z oděs.

  1938


  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. jaké dilema nad kriminální mafií a partou dobrose rů

   Smazat
  2. V prosperující společnosti se mají uspokojivě i ti s relativně nízkými příjmy. Pokud jde o práci – nic jako automatické právo na ni neexistuje. Napřed po něčem musí být přirozená poptávka, která nějaké produktivní místo dokáže skrze útratu zákazníka zaplatit. A samozřejmě musí existovat i dostatek schopných lidí takové pracovní místo vytvořit. Taková je realita – pracovní místa nelze jen tak vyčarovat, protože si někdo usmyslí, že na ně existuje „právo“. Ale opět – nakonec zase jen v dynamických kapitalistických ekonomikách je nejnižší nezaměstnanost a práci (produktivní) má skoro každý a je i dost peněz pro ty, kteří jsou zrovna nezaměstnaní.
   Udržet nadšení je dle mého názoru v totalitě nemožné. Když lidem nařídíte jen prostě posvátně věřit jedinému správnému světonázoru a znemožníte jim o něm diskutovat nebo pochybovat, tak se to nakonec změní v pokryteckou šaškárnu jako každá totalita. Národní jednota se dá udržet prostě jen vhodnou migrační politikou a nacionálním étosem. Produktivita se ve státně-direktivně řízené ekonomice nikdy neudrží.
   Obecně represe a emigrace elit Německo poškodily – odešli mnozí vědci, umělci a spisovatelé, i když to obecně nebylo tak hrozné. Třeba v Rusku to bylo mnohem horší. Byli mezi nimi i Židé, ovšem jak jsem řekl, já je neodsuzuji kolektivně, takže i odchod mnohých byl pro Německo podle mě ztrátou.
   Samozřejmě odchod některých vyloženě protinárodních elementů mezi elitami – to byli hlavně marxisticky orientovaní intelektuálové a často Židé – nebyl z hlediska národních zájmů špatným krokem. Ti pak v USA vytvořili podvratnou Franfurtskou školu.

   Smazat
 9. když si nedáte říci, že jste troubové po dobrém, tak se nechte poslat do prd...
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Vit-Klima-Volici-falesnou-levici-nepotrebuji-a-volit-ji-nebudou-555159

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Autor Klíma kritizuje Filipa, že podpořil Babiše. Filip na tom byl jako my ostatní, kteří jsme volili Zemana. Zeman podpořil bombardování Srbska a znovu zavedl kapitalismus. Za jeho činy bychom ho volit neměli, ale dostali bychom Drahoše. Babo raď.

   Smazat
  2. Anonymní 0:09

   Asi tak.
   Komunistům se vyčítá, že "vyměkli", že "zesociálnědemokratičtěli". To je pravda, ale proč se to stalo? Protože nemají a neměli pro radikalismus dostatečnou podporu lidí. Proletáři volili tu ODS, tu ČSSD, tu US, tu Bursíkovo "Zelené", tu Věci (ne)veřejné, tu Ano, tu Piráty,... Pak když to nejde podle představ, nebo se to valí do průšvihu, tak volají "Co dělají komunisté? Proč nebojují?"
   Třeba by bojovali, ale jaksi nemají čím. Voliči jim nedali podporu, neposkytli jim zbraně. A to se pak opravdu špatně bojuje "s pár klacky proti rozestavěným kulometům". A tak se to obejde plamennými proslovy či obstrukcemi ve Sněmovně, ale není síla, která by zabránila pravici prosadit své.

   Smazat
  3. 8:07, je velmi pokrytecké křičet, že za všechno mohou komunisti. Mám podezření, že to slyšíme od těch, co ve svém životě selhali a lidi strašným způsobem poškodili. Komunisty až za hrob nenáviděli fašisté. Socani se chlubili prolhaně, že jsou levice, ale lidem nadělili kapitalismus s terorem exekutorů. Jen velké množství komunistů v bezpečnosti a armádě zabránilo pravici a socdem se chovat jako fašisté v Německu za Hitlera.

   Levice je u nás zničena na generace. Změnit se to může jen po velkém otřesu v Evropě. Platí, že každý se musí umět postarat sám o sebe. Jestli se nebudou volit komunisté, dojde ještě k většímu propadu. Slavná socdem má jediný cíl vyškrábat se ke korytu a hrabat. Kdo má možnost porovnat své postavení s odpovídajícími pozicemi na Západě, ten ví, jak nám všichni demokraté lhali a co s Českem udělali. Dal bych si pozor také na všechny ublížené, kteří by rádi zase měli moc nad jinými.

   Smazat
 10. Levice je totalita, takže levicové/totalitní strany, souhlasí s totalitní politikou EU. Vůbec je netrápí, že EU vede evropské státy k likvidaci, jsou spokojené, že je totalita na postupu.
  Takže od tzv. levicových stran, nelze očekávat řešení problémů dneška. P.K.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. P.K Přesně tak souhlas.

   Smazat
  2. Na základě toho, že v současnosti všechno to, co vypadá jako levice skutečně jen vypadá jako levice, stejně jako presstituti vypadají jako novináři a prodejní politici jako demokratičtí politici, na základě toho nelze tvrdit obecně, že levice je totalita.

   Pokud se nepodaří zase prosadit demokracii jako zdroj rovnováhy mezi davem a elitáři, nemá smysl mluvit o levici, ale ani o pravici.
   Vždy to bude jen kvazi-levice nebo kvazi-pravice nebo kvazi-cokoliv, jako zástěrky totalitní korporatokracie.

   Smazat
  3. 23:01 Ty jsi opravdové PaKo. Podobná PaKa se producírují na "parlamentkách". Tady jedna perla.
   Jistá "osmiprocentní myš" konstatovala, že "socialismus" je ve světě dávno mrtvý, všude se "prudce" zvýšila životní úroveň, dokonce i chudších vrstev, a o nějaké "přerozdělování" nemá nikdo zájem. Jistý "bývalý Jung" přidal něco čemu nerozumím, :O. Byť jsem taky bývalý mladý. Asi ten Jung je opravdu Jung.
   No a k věci. Ten "osmiprocentní" se zřejmě domnívá, že ta "prudkost" v životní úrovní, která nastala pro všechny, bude nejen navždy, ale bude se ještě "prudce" zvyšovat. Tento exemplář, zřejmě lichvář, nudící se a proto tak rád dávající svá moudra, zapomněl, že větší polovina lidí má PŮJČKU, spíš několik. Že milion lidí je beznadějně zadlužen díky
   "prudkému" zvýšení životní úrovně. Že miliony lidí nemají svou střechu nad hlavou, ba ani tu nájemní, na kterou tak "prudce" nemají.

   1938

   Smazat
  4. Vláďa z Brna13. října 2018 3:18
   Všeobecně s Vámi souhlasím. Vše je zmatené, dříve jednoznačné pojmy, byly znehodnoceny zavedením dvojznačnosti, nebo nejednoznačnosti. Demokrat je nazýván extremistou, totalitáři sami sebe označují za demokraty.
   A potom je zde výraz „levice“ a její stoupenci. Historicky je chápána, jako ochránci příjmově slabých. V současné době, enormně stoupající produktivity a automatizované výroby, bych ochranu viděl ve spravedlivějším rozdělování přínosů, té vysoké produktivity, tedy v odstranění enormního rozevírání příjmových nůžek, mezi majiteli peněz a pracujícími, nebo v době automatizace, mezi majiteli peněz a ostatními.
   Tomu brání současný liberální systém, který dává majitelům peněz hodně práv a málo povinností a také likviduje roli státu, privatizováním a zpoplatňováním funkcí státu. Společně se stávajícím finančním systémem, vedou svět ke kastovnictví, tedy do středověku.
   Kritizuje to snad levice? Nikoliv, pokládá to za levicové. Pokud levicový myslitel bez politické funkce, která by mu přikazovala jistou sterilitu vyjadřování, v článku uvede:
   „Předně je třeba si uvědomit, že žijeme v globalizovaném světě, není třeba ho věcně charakterizovat, ale pochopit konečně bychom ho již měli.“
   „Předně tento nejistý globalizovaný svět musí mít a žít v podmínkách míru a to není snadné zadání. Je to ale hlavní a podstatné téma levicových sil.“
   potom z toho mám pocit, že současný politický směr, který se označuje „levice“, řešení nepřinese. Přijímá současný způsob globalizace, jako neměnnou skutečnost. P.K.

   Smazat
  5. Anonymní13. října 2018 10:47
   Viz 12:51
   P.K.

   Smazat
  6. Ad P.K.
   Ještě bych Vaši poslední větu mírně rozšířil ve smyslu, že současný mainstream mediální, politický a v některích kruzích společenský je zcela prosáklý a ve vleku korporátně protlačovaných ideí, a především proto většina společnosti, nejenom „levice“, "přijímá současný «způsob» globalizace jako neměnnou skutečnost".

   Smazat
 11. 23:34 těžko pochopit, že takový rozpor s realitou,jakou je popletenina z 23:01 můžete pochválit.

  OdpovědětSmazat
 12. Kdo je kdo podle toho, co o sobě říká je naprosto zavádějící. Čert aby se v těch lžích vyznal. Paradoxně jen u komunistů máte jistotu, koho volíte. Podařilo se jim zajistit práci a životní jistoty pro každého. Provokují tím neohrabané lenochy dosud, kteří je až za hrob nenávidí.

  OdpovědětSmazat
 13. !!! POZOR - CENZURA !!!

  !*!*!*!*! ВНИМАНИЕ - ЦЕНЗУРА !*!*!*!*!

  Soudruzi, opět na sajtách Nové Republiky řádí agenti CIA a Mossadu!
  Opět se ztrácejí příspěvky, dobré internacionálně-vlastenecké, 100% levicové příspěvky nás komunistů a putinistů!!

  TO JE CENZURA, ODPORNÝ NÁSTROJ EUROAMERIKY A BURŽOASIE !!!!!

  Prosím soudruhy z redakce NR, aby NEPRODLENĚ zvýšili svou revoluční bdělost a ostražitost!!!
  Vzkřikněme kolektivně do tváří těch pravičáckých zakuklenců z 5. kolony své revoluční NO PASARÁN!
  Jinak nepřátelští agenti zesílí, časem převezmou vládu nad naší MILOVANOU Novou Republikou, a udělají z tohoto dosud 200% SPOLEHLIVÉHO orgánu KSČM a Velvyslanectví Ruské federace pravý opak: hlásnou troubu kapitalismu a demokracie!!!

  Snad vám nemusím vysvětlovat, soudruzi, jaký JEDINÝ trest je za takové trestuhodné selhání v boji proti fašismu a Euroamerice.
  Myslete proto hlavou, ano?
  A NIKDY nepouštějte ze zřetele naše heslo: Se soudruhem a soukmenovcem Davidem v čele VPŘED, za svobodu slova pro každého roduvěrného Čecha a Rusa, čili každého komunistu a putinistu!

  Děkuji Vám předem, drazí soudruzi, a nyní vložím zpět svůj příspěvek z 12. října 12:51.

  P. Radosta

  OdpovědětSmazat
 14. Národní Vůdce stojí nad levicí i pravicí!

  Soudruh a soukmenovec Miroslav Polreich je plačka přímo DOKONALÁ. Kdybych se chystal brzy umřít, nedožít se návratu nepřemožitelné Armády Ruské federace a našich slovanských socialistických výdobytků do naší vlasti, tak bych si ho sjednal jako plačku na svůj pohřeb, za přiměřenou odměnu.
  Ano, s.s. Polreich zaspal dobu: Dnes se vracejí staré krásné časy, kdy národní Vůdce sjednocuje celý národ, bez ohledu na rozdíly mezi vrstvami obyvatelstva.

  Samozřejmě: Pokud nějaká nepřizpůsobivá individua či vrstvy – neřkuli celé třídy obyvatelstva – se staví proti sjednocení národa pod národním Vůdcem, tak ti ostatní, ti přizpůsobiví, udělají s nepřizpůsobivými krátký proces.
  Viz národní sjednocení pod Nesmrtelným Leninem, Velikým Stalinem, a nejnověji pod Velikým Putinem, Budiž Jeho Jméno Pochváleno.

  Takže, drahý, nicméně zaostalý soudruhu a soukmenovče Polreichu, přestaň plakat, a chop se myšlenky i díla: Veliký Putin, Vůdce všeho Slovanstva, má v naší vlasti dva náměstky – naše národní Vůdce Miloše a Babiše. Jim můžeš věřit každičké slovo, je můžeš následovat, kamkoli Tě povedou.

  Ano, my lid PLNĚ věříme našemu Milošovi a našemu Babišovi, že nás převedou přes rozbouřené vody našeho odchodu z NATO a EU, že nás dovedou zpět k tamtomu na Východě mocnému dubisku.
  A pak nám bude zase dobře, pak zase budeme chránění před běženci a zrádnými emigranty, před muslimy, křesťany a sionisty. A tančit, tančit se bude všude!

  Ale bez vás, voliči, to nedáme. Proto volte našeho Miloše, ANO a KSČM, ve všech příštích volbách, až do nastolení reálného putinismu na celém světě.

  Ať žije náš prezident Zeman! Ať žije náš předseda vlády Babiš! Ať VĚČNĚ žije Veliký Putin!

  P. Radosta

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Radosto,to je fofr,asi jseš důchodce,protože máš fůru volného času, na rozdíl od normálních lidí trpíš grafomanií neboj se tato diagnóza neni smrtelná, ale může narušit tvůj metabolismus a odstartovat jiné horší diagnózy. Hochu, poraď se s lékaři.

   Smazat
 15. Jako spolubydlící pacienta Radosty, mám radost, že má i on radost a tak mu radostně tleskám. Moje duševní choroba není tak pokročilá jako Radostova a z čehož mám radost. Radosta je sice na tom moc špatně, ale má radost že může radostně kopírovat svá velkodíla, a dokonce je umět poslat s radostí
  na zdejší stránky.

  P.Smutný Psychiatrická léčebna Bohnice

  OdpovědětSmazat
 16. Umřela nám další "levice". Novinky, alias Rudé právo, pak Právo. Přestali s diskusí na svým sračkách, které okupoval
  nějaký Mitro a pché. Čtenářstvo je moc nechápalo, dávali jim mínusy, ani nějaký Procházka nepomohl.
  Tak jsem ty "Novinky" poslal do koše. Ani si ti pitomci v jejich velíně neuvědomují, že to uvítá většina. Byla to jen ztráta času číst ty sračky jak jako články, tak diskusi.

  OdpovědětSmazat
 17. 13:13 je to složitější. Šéfredaktor byl odsunut do ekonomicky nevýznamného postavení, novinářů se skutečnými znalostmi je mezi mladšími znatelný nedostatek, potřeba získat inzerci, aby se noviny vůbec uživili a mocenské poměry ve státě snad ani jiné výsledky neumožňují. Tak tam máme Peheho, který blouzní mimo realitu v mezích mírného pokroku, infantilně žvatlajícího Jelínka, kárajícího Koukala co usiloval o svobodu pro svoje počínání, aby vykoledovat současný nemravný režim. Ale přecejen, krom jednostranného zpravodajství s více nebo méně zavádějícími titulky typu Blesku, najdou se v Právu texty autorů, které v ostatním celostátním tisku nenajdete. Jen proto to Právo stále ještě beru. I když to u mnohých společenské stigma.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.