Reklama

.

.

neděle 28. října 2018

Názor – učebnicový příklad podprahové manipulace

Pavel Kalenda
28. 10. 2018
Moje žena dostala darem roční předplatné časopisu Týden a já, když jsem po práci, tak do něj občas nakouknu, abych se dočetl, jaké jsou jiné než levicové názory. Řada článků spadá do kategorie objektivní pravicové žurnalistiky, ale v posledním čísle 43/2018 jsem se opět setkal se zcela zavádějící propagandou. Bylo to v článku od Romana Casada „Zabij si svého novináře“.


Článek navazuje na vraždu Jána Kuciaka na Slovensku a porovnává nebezpečnost práce žurnalistů v různých zemích. Hned v perexu se píše: „Vedle nebezpečné válečné oblasti v Afghánistánu a Sýrii je novinářská profese nejrizikovější v Rusku a Mexiku“. Tak jsem byl zvědav, jaké argumenty použil autor pro srovnání nebezpečnosti práce novináře v Rusku s ostatním světem, a pomyslel jsem si, že mohl třebas sáhnout do „nedávné“ minulosti a ukázat na popravu Zinověva a Kameněva nebo na vraždu Anny Politkovské, za kterými jistojistě stojí vládnoucí nedemokratický režim v Rusku. Nemýlil jsem se, autor ukázal na 58 novinářů, zabitých mezi lety 1992 a 2017 (průměrně 2,3 ročně) a do tohoto počtu zahrnul i Pavla Šeremeta, jehož auto vybuchlo v Kyjevě v roce 2016 a dodnes se nevyšetřilo, kdo za jeho smrt může, protože kritizoval jak Putina tak Porošenka (Wikipedie).

Casadovu větu z úvodu o tom, že druhá nejrizikovější země pro novináře je Rusko, pak na konci jeho článku zcela popírá tabulka Počet novinářů zavražděných ve světě v roce 2018, která ukazuje následující:

1) Afghanistán – 13,
2) USA – 6,
3) Mexiko – 6,
4) Jemen – 5,
5) Indie – 4,
6) Brazílie – 3,
…..
17) Slovensko - 1.
Tedy mezi 17 nejrizikovějšími zeměmi v roce 2018 pro novináře se Rusko vůbec nenachází, ale zato tam figuruje na prvních dvou místech USA, kdy američtí novináři působí jak v Afghánistánu tak doma v USA a dokonce „pomáhají“ i v sousedním Mexiku v boji s drogovými kartely.

Podle žebříčku nejnebezpečnějších zemí pro novináře zveřejňovaného americkou neziskovou organizací Committee to Protect Journalists, která se již od roku 1992 zabývá sběrem dat ohledně ohrožení svobody a života novinářů po celém světě, je Ruská federace s 58 zavražděnými novináři sedmou nejnebezpečnější zemí světa pro mediální profesionály. Je pouze možno říci, že v rámci Evropy je na tom Rusko nejhůř, nikoli však světově. (Zdroj: Demagog.cz, ČT)

Když by věta z perexu zněla „Vedle nebezpečné válečné oblasti v Afghánistánu a Sýrii je novinářská profese nejrizikovější v USA a Mexiku“, byla by zcela objektivní a vyvážená i při průměrném počtu dvou zabitých novinářů v Rusku za posledních 25 let, protože Rusko by se v tabulce dostalo až na 7. pozici, tedy pár míst před Slovensko, o kterém si nikdo nemyslí, že se tam novináři zabíjejí jak na běžícím pásu jako v USA nebo Afghánistánu.

Nejobjektivnější by však bylo srovnání počtu zabitých novinářů přepočítané buď na počet obyvatel, nebo na počet novinářů v dané zemi. Myslím si, že pak by se dostala do popředí i Česká republika s jednou dokonanou vraždou novináře (Václav Dvořák) a jednou doloženou objednávkou vraždy (Sabina Slonková), za kterou šel do vězení Karel Srba. Pak by se asi Rusko posunulo z prvního místa v Evropě za Bulharsko nebo Kosovo a možná i za Dánsko (Peter Madsen).

Upadající bruselská říše potřebuje ke svému přežití budovat „obraz nepřítele“ a servilní novináři se snaží, co jim síly stačí, aby do této role vecpali Rusko. Každá (i podprahová) manipulace je k tomu dobrá.

P.S. Dovětek.

Nejen podprahová manipulace dnes evidentně funguje. Mail zaslaný s tímto článkem v příloze byl smazán někde cestou mezi serverem volny.cz a mailboxem adresáta na centrum.cz, kam nikdy nedoputoval. Nebyl ani mezi spamy a zpět odesílateli nebyla doručena ani zpráva o jeho nedoručení (z jakýchkoli důvodů). Jak je vidět, některé adresy jsou pro režim, který se připravuje na útočnou válku s Ruskem, velice nebezpečné.

16 komentářů :

 1. Mate pravdu.....Je toho vazne moc

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ano autor má naprostou pravdu. Ale fakta a dějny se vskutku ohýbají tak vrbové proutí.
   Václav

   Vymazat
  2. Václav Dvořák, já tady čtu vyděrač-opravář.
   Na NR se zase vydává za topiče-dokumentaristu.

   Topí cizími argumenty, s kterými si neví rady.
   Škoda, že Tonda Běla už není.

   Naposledy sem ho viděl v hotelu Tichý na merendě, Jarda Kořán to ved.

   Vymazat
 2. Jj, v podstatě můžete být rád, že zatím ještě je svoboda po projevu. Seznámky se sice vytváří (jak vidno z článku o nedoručeném mailu i na základě elektronického sběru dat), ale to je přece ta pravá nefalšovaná demokracie - liberální.
  Pěkně jsme jim do toho propagandistickéhos stroje švihli volbou Zemana vidle.
  Jen by hošky a hošíci libodemo měli vědět, že ty seznámky může vést i druhá strana.
  Jen na okraj - z lidodemo do libodemo, to sme si opravdu zacinkali do vlastního hnízda. Zarím to vypadá tak, že ti, kterým lidodemo připadalo moc demokratické se chopili vlády a tak už máme, co jsme chtěli -libodemo.

  OdpovědětVymazat
 3. https://drive.google.com/folderview?id=1AuCqNv7f1XpSjDL_ItBG9brXLN9kNrTl

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Odkaz ne tyto soubory uložené v zipu na uložto.c jsem posílal panu Davidovi včera, jestli došly nebo ne, nevím, každopádně žádná odpoveď. Přitom je, jak doufám, pohled Zdeňka Mahlera na dnešní dobu a ohýbání historie nejen v souvislosti s dnešním výročím, více a více aktuálnější. Doporučuju začít poslechem přednášky o Boženě Němcové, je to nejen o ní...

   Vymazat
  2. Díky, ale jenom
   https://drive.google.com/drive/folders/1AuCqNv7f1XpSjDL_ItBG9brXLN9kNrTl
   B. Němcová2 nelze stáhnout.

   Vymazat
 4. Pane Kalenda a jak by mimochodem počty vycházely kdy během 3 let bylo cíleně zavražděno na Ukrajině 6 ruských novinářů.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na Ukrajině jsem byl v době těsně po Majdanu 2014 a vím, jak se tam tvářili na ruské novináře. Začínal jsem proto hovory vždy v angličtině a teprve, když se ukázalo, že jsme schopni se domluvit jen ruštinou, tak jsme na ní přešli. Přesto i mě jednou držel jeden docent na fakultě pod krkem za kravatu poté, co jsem prohlásil, že "věda nezná hranic a že musejí spolupracovat i s Rusy". Kriminalita na Ukrajině je mnohem větší než v Rusku zejména proto, že vyřizování si účtů s Rusy, fašismus a pokračování banderovských tradic jsou tolerovány státní mocí, která se chce zalíbit USA a EU. Většina lidí na Ukrajině už dokonce ví, že půjdou na Rusa v první linii a proto dnes cvičí spolu s NATO v Norsku 50 000 vojáků.
   Pavel Kalenda

   Vymazat
 5. Dnes jsem v televizi zaslechl něco o "nacistických a komunistických zločinech". Proč si někdo dovoluje toto nerovné srovnání. Skoro v ničem to nesedí. Na území České republiky bylo možná kolem milionu komunistů, kteří měli samozřejmě v drtivé většině rodinu. Když něco takového v televizi nebo rozhlase slyší, mávnou rukou nebo si to velmi dobře zapamatují. Nemusí zrovna komunisty volit, ale nenávist se v nich bude velmi pravděpodobně střádat, aby vypukla, až ta nelidská hovada, lidské zrůdy zeslábnou a budou bezbranná. Na jejich místě bych měl strach, že to s nimi může dopadnout špatně.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Každej nakonec dostane co zaslouží, ne - http://novysmer.cz/index.php/historie/2679-budape-1956

   Vymazat
 6. noviczech
  ...opravdu, tyto tak zvané křesťanské politické strany, takzvané jakoby ludumilné, se vyznačují jediným, LŽÍ A PODVODEM. Nemají strach z budoucnosti? Že se jim to může jednou vše vrátit na jejich hlavu zpátky? Máme dost starých moudrých přísloví a ...jeden německý vědec řekl, že "neumře člověk, aby nedostal ještě zde za živa 'odměnu' za to co zde na této Zemi dělal. Rád bych toto zažil.
  ...můj názor: a co když ta skutečná odměna pak nás čeká na " druhém břehu "..?

  OdpovědětVymazat
 7. A co Saudové? Ti vám nic neříkají?
  Nedávno, snad ani ne týden jsem četl o likvidaci novinářů v Saudské Arábii.
  Sice krátký článek, ale ne zrovna dobré počtení, co do způsobů likvidace.

  Odkaz bohužel nepřikládám, prostě si už nevzpomínám kde jsem to četl. Ale cosi mi říká, že to bylo na Hlavných Správách. Jestli to tam není ani v historii, tak se omlouvám

  OdpovědětVymazat
 8. Ano, říkal jsem si, že tam řádí nějaký aktivista cenzor, neboť jsem v Týdnu měl několikrát smazaný "neaktivistický" příspěvek, který byl v rozporu s jeho názory.

  OdpovědětVymazat
 9. Já jsem měl za komunistu pěkné dětství a hlavně perfektní zdravotnictví . Táta byl řadový komunista , strejda na Slovensku takové . Novinářise vraždili jen na západě . 1945 - 1989 počet
  zavražděných novinářu :
  ZSSR : 0
  POLSKO: 0
  ČSSR. 0
  MLR. : 0
  DDR. : 0
  Atd, všichni 0
  Demokracie povolila otěže vrahům , ekonomickỷm zmrdům , šmejdům.

  OdpovědětVymazat
 10. No jo se nedivte přeci nebudou psát jak si někdo demokraticky mastí kapsy.

  OdpovědětVymazat