Reklama

.

.

úterý 30. října 2018

Německu nebude nechybět Merkel, chybí mu vize

Radim Valenčík
30. 10. 2018 blog autora
Tak nám odchází Merkel. Pomalu, ale jistě. Vlastně již dlouho, připomenu jak to probíhalo:
Vloni:
Nejčastější reakce, jakou jsem zaznamenal, je: Netěšte se, přijde někdo horší.

To je velmi pravděpodobné. Kdysi jsem četl knížku o dvou černoškých kmenech, jeden moderní, druhý zaostalý: Když se bílí ptali příslušníků zaostalého kmene, jak hodnotí svého náčelníka, vyjádřili se velmi negativně. A to nemáte proceduru, jak ho nahradit? – ptali se bílí. Máme – odpovídali příslušníci kmene –, když na to přijde, můžeme ho i sníst. Tak proč to neuděláte? – vyzvídali bílí dál. Protože se u nás traduje, že když je náčelník špatný, tak ten, co po něm přijde je ještě horší.

Problém Německa není v tom, že mu bude chybět Merkel. Problém Německa je, že mu chybí vize. Bez té nemůže být lídrem EU. Bez ní může napáchat hodně škod, ještě větších, než napáchala a možná ještě napáchá během svého politického umírání Merkel.

Teď se budou zájemci o nástupnictví mezi sebou předhánět v servilitě vůči globální moci, kterou v EU Merkel zastupuje. V logice věci budou svoji ideovou prázdnotu a z ní vyplývající slabost demonstrovat silnými slovy "ty-ty-ty", nebo dokonce "bu-bu-bu" na neposlušné členy EU. Budou rychle pohasínat jako nedávno ambiciozní Martin Schulz z SPD.

V této situaci se nabízí velký prostor pro postupnou emancipaci zemí středounijního prostoru. Historicky opodstatněná politika obrany, resp. emancipace může částečně vizi nahradit. Ale jen částečně a z hlediska historického vývoje krátkodobě.

Skutečná emancipace musí být založena na důsledném chápání její všetrannosti, na jejím spojení se sounáležitostí (aby zemi neohrožovalo rozevírání nůžek mezi bohatými a chudými, ale naopak, aby čerpala z možnosti vnitřní vertikální mobility) a na jejím spojení s ekonomickou efektivností (aby se rozvoj schopností lidí stával zdrojem zvyšování inovačního potenciálu společnosti, dynamizoval ekonomický růst a směřoval jej ve prospěch člověka). Mimo jiné v tomto směru je velmi aktuální odkaz velkého Němce, o kterém jsem nedávno psal, viz:

http://radimvalencik.pise.cz/6223-jak-porozumime-marxovi-kdyz-chceme-porozumet-1.html
http://radimvalencik.pise.cz/6227-jak-porozumime-marxovi-kdyz-chceme-porozumet-2.html
http://radimvalencik.pise.cz/6229-jak-porozumime-marxovi-kdyz-chceme-porozumet-3.html
http://radimvalencik.pise.cz/6230-jak-porozumime-marxovi-kdyz-chceme-porozumet-4.html

Pokud jde o vizi, je aktuální zejména 2. část, pokud jde o to, že musíme pochopit nejen to, co Marx přinesl, ale také to, v čem se mýlil (což je dnes zvlášť důležité), je aktuální 4. část.

Na závěr můj názor: Změna, kterou prožíváme, je velmi hluboká. Srovnatelná s průmyslovou revolucí, která dala vzniknout novému ekonomickému sektoru – průmyslu. Ten zásadně změnil člověka i svět kolem nás. Změna, o kterou jde nyní, je ještě výraznější a komplexnější. Týká se života člověka. Ekonomika, která se rodí, nezmenší roli člověka, ale naopak, zásadním způsobem zvýší poptávku po jeho schopnostech, po rozvoji jeho schopností, po jejich uchování. Dominantní roli bude hrát nově vznikající odvětví, které bude sloužit plnému rozvoji a uchování schopností člověka, odvětví rodící se ze stávajících zárodků, které se vyvinuly v předcházející společnosti, jejíž ekonomika byla založena na průmyslu a jeho přímých efektech v oblasti spotřeby, která však neumožňovala plnou přeměnu spotřeby ve svobodný rozvoj schopností. Místo toho postupně začala v důsledku svého setrvačného vývoje degenerovat, vytvářet různá omezení pro rozvoj schopností člověka, omezovat vertikální dynamiku a dokonce dala vzniknout různým formám ekonomické a následně i sociální segregace.Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/6292-nemecku-nebude-nechybet-merkel-chybi-mu-vize.html

12 komentářů :

 1. Nikdy mně nenapadlo, že budeme nad Angelou plakat a vzpomínat na staré časy, kdy to s ní stálo za houby, i když je to asi v duchu schválnosti života. Dotaz: Proč je třeba mít zmíňovanou vizi? Dosavadní vize evidentně za moc nestála, a kdyby nebyla žádná vize, třeba by to bylo lepší. A mám pocit , že poctivá práce pro rodinu, stát, ekonomiku je docela slušná a důstojná vize. Nebo to vidím špatně?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vize je dívání se do budoucnosti, vy se do budoucnosti nedíváte, nelze proto určit jestli to vidíte špatně nebo dobře.

   Vymazat
  2. No,Merkelová už odchází 10 let,a to sama!!!!,ona to dělá vědomně,akorát teď ví,že už nikoho neoblbne,dělají to ti hochštapleři,kterých máme plné všechny sudy,i u nás,je to samý darebák,nejhorší,že je vybírají podle toho,který nic neumí,nic nedokázal,tedy ani nic neudělal,zato 10x tolik škodil..to jsou ty jejich kritéria!!!!!!

   Vymazat
  3. DOCENTE VÁLEČNIKU,DOPORUČTE PANI MERKELOVÉ

   aby začala svěže pracovat na svém Národnim programu jako to dělá ČR nepolitická Společnost voličů,která si bere za přiklad našeho bývalého presidenta Havla,aby se PRÝ přestal v hrobě obracet jak větrák a objevil se zase mezi námi!

   Vymazat
 2. Mám obavu, že meklice tady bude i po třetí světové. Je to Němka, ale křížená a navíc z DDR, což zaručuje vyšší level
  odolnosti jak proti A bomb, tak i následné neobyvatelnosti
  následkem radioaktivity.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pak je asi příbuzná s těmahle!:))) - https://www.youtube.com/watch?v=I1ImlHGLPj0

   Vymazat
  2. 16:10 Jó chlapče, tak na tyhle platí jediný! Pravá sibiřiská pěna do koupele! Jinak nic na světě! Kdepák ňákej rádioaktivita:))).

   Vymazat
  3. oprava: rádioaktivista ...

   Vymazat
 3. Pane Valenčíku, jako v minulých dobách Německu chybí pud sebezáchovy. V posledním století dvakrát se štěstím přežili a dnes díky plodosti mohamedánek přijde konečné řešení. Čert vem germány.
  Václav

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nóó,nevím,když jsme jejich kolónie na odpad,....vykopat všechny keltské památky,vyhrabat s popela,zachránit,co se dá,odprosit se Rusku,poslat jim tam Kalousky na převychování a uvědomit si,že za socialismu jsme byli stát a měli konečně svobodu,....samozřejmě né takovou,že se všechno rozkradlo a každý si dělal co chce....TO JE SET SAKRA ROZDÍL,tak už občanům nelžete !!!!!!!

   Vymazat
 4. Jsem rád že bude pryč a nebude nám vnucovat pošahanou pravdolásku.

  OdpovědětVymazat
 5. 1) Merkelová nikam neodchází - ještě bude škodit tři roky a její houževnatost napovídá, že to ještě hraje na co kdyby...
  2) Shodila ze sebe stranickou zodpovědnost a teď aby se její strana postarala o nárůst voličských hlasů, ale ona si myje ruce, ona nic

  3) léta kopala kolem sebe, aby vykynožila všechny potencionální politické konkurenty, takže následník bude asi opravdu ještě větší blb než byla ona, ale bude mít co dělat s následky její politiky = pro nás z bláta do louže

  OdpovědětVymazat