Reklama

úterý 2. října 2018

Od srpna 69 k listopadu 89 a volby v říjnu 2018

Radim Valenčík
2. 10. 2018  blog autora
Uveřejnil jsem před několika dny, v logice věci zařazuji do seriálu do volbách:
Poměrně velký rozruch způsobilo zveřejnění průzkumu CVVM (což je celkem renomovaná agentura), který proběhl od 8. do 20. září a zapojilo se do něj 1037 respondentů. Zde jsou jeho výsledky:
Zveřejnit průzkum těsně před volbami je vždy riziko. Agentura riskuje, že utrpí její pověst. Pokusím se na její tzv. "průzkum" reagovat – a také riskuji svoji pověst. Uvidíme, kdo dopadne lépe.
CVVM má pochopitelně výmluvu. Může říci – hovořili jsme o průzkumu voleb do Sněmovny. To je ovšem chabá výmluva. V současné zpolitizované době se do výsledku komunálních voleb výrazně promítne afinita voliců k jednotlivým stranám. A promítne se do nich ještě jeden důležitý aspekt. Negativní volba voličů ve vztahu k některým stranám, aby si tím vynutili změny v jejich reprezentaci a v pojetí politiky, kterou provádějí (to pocítí zejména ČSSD a částečně i KSČM).
Na výsledku prezentovaném CVVM je zarážející zejména velmi nízkých odhad SPD (můj odhad výsledku je více než dvojnásobně vyšší). Částečně to lze vysvětlit tím, že SPD je mediálním mainstreamem ostrakizovanou stranou a část voličú se obává přiznat, že by ji volilo. Tento efekt dříve nejvíce pociťovala KSČM, která vždy oproti průzkumům v reálných výsledcích "poskočila". Do určité doby.
Ale ani tento efekt nevysvětluje to, co CVVM předvedlo. Navíc není zřejmé, zda se skutečně jedná o "průzkum" (jak je uvedeno), nebo o "volební model". Osobně si myslím, že se jedná spíše o manipulaci s cílem ovlivnit výsledek komunálních voleb. Aby totiž volby dopadly tak, jak CVVM uvádí, muselo by dojít k hodně velké manipulaci s volebními lístky i při počítání hlasů. Už s ohledem na to, jak jsou obsazeny kandidátky. Musela by to být manipulace v rozsahu, který asi u nás není reálný. Uvidíme.
Takže připomenu výsledky a vyjádřím se k tomu, jak to vidím z hlediska svého standradního modelu já. Za týden můžete porovnat.

CVVM                                                          Můj odhad výsledků

(výsledky průzkumu do Sněmovny):         v komunálních volbách:
ANO               30 %                                                   25 %
ODS                14 %                                       ↓          8 %
Piráti               13 %                                       ↑          13 %
ČSSD              12 %                                       ↓↓        4,5 %
KSČM             10,5 %                                   ↓↓        4,5 % (ale před ČSSD)
SPD                5 %                                        ↑↑↑      12, 5 %
KDU-ČSL      4,5 %                                      ↑          5,5 %
TOP                4 %                                                     2 %
STAN             4%                                          ↑          5 %
Uvidíme, zda dojde k souboji agentur a zda se objeví další pokusy o manipulaci s voliči.
(Pokračování)
Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/6169-od-srpna-69-k-listopadu-89-a-volby-v-rijnu-20.html

8 komentářů :

 1. Kašlu na průzkumy nic jiného nezbývá než volit SPD.

  OdpovědětSmazat
 2. Radime, TY nevodhaduj.
  Všichni vostatní tajemníci ÚV SSM jsou dneska finanční magnáti.

  OdpovědětSmazat
 3. Zajímavé, přikláním se k názoru autora článku.

  OdpovědětSmazat
 4. V komunálních to bude tak o 2% u každého nižší a zbytek budou nezávislí. A Praha,ta bude jak utržená ze řetězu, tam to bude šílené.

  OdpovědětSmazat
 5. Občan je zmaten. Našemu vzoru, USA, stačí 2 partaje, Británie jich má v akci stejně, jen u nás musíme mít na 140 "stran" a na 180 "hnutí". Tedy co Čech, to politruk? Bez politruků ani ránu! Představte si, že by u nás byly 2-3 strany, poslanců 100, senátorů 0, byrokratů polovina: ušetřilo by se kolem 80 miliard, tedy jeden každý občan by mohl dostat na vánoce dárek 8 tisíc Kč. Vím, že Kč je asi 8 haléřů někdejší Kč socíku, ale i těch osm stovek by bodlo. A co víc! Kapitál by měl k dispozici asi sto tisíc práce schopných, jen by měl potíže je naučit pracovat. Stěžujeme si na "nepřizpůsobivé povaleče", ale v čem jsou jiní výše zmínění.

  OdpovědětSmazat
 6. Přátelé je třeba volit ANO aspon 40%,aby dostali ,pak bude lépe

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Také, ač jsem levicový volič, bych si přál vládu jedné strany, neb hned vím, kdo vládne blbě a když nic, tak se poučím, že příště mám volit někoho jiného. Takto se jeden "koaliční" vymlouvá na druhého atd.... Volme ANO, ANO, ANO, prověřme tuto partaj a když to nevyjde, pošleme ji do háje.

   Smazat
 7. Trochu odbočím.Uvědomujete si jak je ta naše exposlankyně Jourová praštěná a padlá na hlavu.Je potřeba Jourová zajít k chocholouškovi.Ona ta hlavička získala z roku 1968 instinkt pro okupaci a td.Ty kr--o nebezká vždyť ti byly 4 roky.Oni ti okupanti v tancích stály na Václaváku a slavní Pražáci si trhali košule a stavěli hrudě řvoucí střílej,házeli Molotovi koktejli.Kdyby ti vystrašení vojáci Ruska,Polska,Maďarska,Německa byly okupanti volové tak stačil jeden z vojáku spustit kulomet a bylo prázdno na dvorku Pražském.Amík by to udělal bez řečí,což dokázal již v tom roce 1968.Vesnička Milai ve Vietnamu.Stačí oslové?A trollové a historičtí blbové blejte,poblejte si své boty ,idioti.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.