Reklama

pondělí 1. října 2018

Osmdesáté výročí: Až nápadné analogie s naší dnešní situací

Jaroslav Bašta
1. 10. 2018
V letošním roce, v němž oslavíme zanedlouho sté výročí vzniku nezávislého Československa, dnes vzpomínáme na jednu z nejtragičtějších kapitol moderní české historie, osmdesáté výročí mnichovské schůzky čtyř představitelů tehdejších evropských velmocí – Francie, Velké Británie, Itálie a Německa. Jak oni sami tehdy deklarovali, sešli se proto, aby jednali o míru pro celou příští generaci. A libovali si, jak nízkou cenu za tak bohulibý skutek musí zaplatit – Československo odstoupí svá pohraniční území Německu.


Oficiálně se ten dokument nazýval Mnichovská dohoda, u nás v Čechách ho známe spíše jako Mnichovský diktát či Mnichovskou zradu. Prezident Beneš a československá vláda společnému nátlaku nepřátel a svých spojenců podlehli, takže více než milion československých vojáků připravených zemřít v boji za svou republiku nakonec nebojoval, odevzdal pohraniční opevnění a stáhl se do vnitrozemí.

Druhá světová válka tak vypukla o necelý rok později a trvala šest let. Na jejím konci jsme se sice ocitli v táboře vítězů společně s Francií a Velkou Británií, Mnichovská dohoda byla označena za neplatnou od samého počátku, ale pachuť zrady zůstala. Také kvůli našim zavražděným spoluobčanům. Málo se ví o tom, že procento padlých důstojníků československé armády, která v roce 1938 nebojovala, bylo vyšší než třeba u Poláků, kteří měli největší ztráty. Ti naši zahynuli na popravištích či koncentračních táborech za účast v odboji. Také proto Mnichov znamenal takové národní trauma.

Po roce 1945 jsme z toho v rámci možností vyvodili několik závěrů. Odsunem českých Němců, kteří si říkali sudetští, jsme odstranili hlavní příčinu krize roku 1938. Také jsme si našli nové spojence, což se v roce 1968 ukázalo jako velmi nešťastný počin. Nejhorší však bylo, že jsme zcela nezměnili svou politickou reprezentaci, která nás k tomu Mnichovu dovedla. Týká se to především prezidenta Edvarda Beneše, který své spoluobčany téměř dvacet let ubezpečoval, jak je bezpečnost Československa zajištěna spojeneckými závazky. Mnichov ukázal jejich skutečnou hodnotu, protože naše odhodlání bránit svou vlast bylo nejen Adolfem Hitlerem, ale také našimi spojenci chápáno jako drzý akt agrese a ohrožení míru v Evropě.

Vidím až nápadné analogie s naší dnešní situací, kdy jsme stále ubezpečováni, že naši bezpečnost garantuje článek 5 Severoatlantické smlouvy, který v podstatě nikoho k ničemu příliš nezavazuje. Před více než osmdesáti lety jsme měli mohutnou moderní armádu odhodlanou bránit svou vlast. Dnes máme expediční sbor, který oficiálně bojuje za zájmy našich spojenců z NATO, ale občas v rámci aliančních operací chrání uranové doly v Mali, či měděné v Afganistánu, které patří Číně. Kdyby nám hrozilo něco doma, dopadlo by to stejně jako v roce 1938, jen by se ta armáda nemusela odnikud stahovat, protože obrana České republiky mezi její úkoly nepatří.

To je nejspíš ten hlavní důvod, proč se oficiálně osmdesáté výročí Mnichovské zrady příliš nepřipomíná. Stejně jako se ještě hlubším mlčením přejde 80. výročí německé okupace 15. března příštího roku. Tradice kapitulantství a kolaborace s nepřítelem se naše politická reprezentace a média nezbavila ani po osmi desetiletích.

20 komentářů :

 1. Pane Bašto, komunisté vybudovali dost solidní plnohodnotnou armádu. Vy jste ji museli zničit a zredukovat na desetinu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. BAŠTA DO KRIMINÁLU!

   Smazat
  2. Jaké starostě.
   Karl IV. taky dobejval venetské hrady a o jeho fotrovi ani nemluvim.
   Jenom špatný geologický průzkum zabránil tomu, aby někde mlátil chudáky Němce kvuli uranu.

   Joachimsthal im Erzgbirk.
   Je někde v Němcích, jak chodí Rübezahl, ne?

   Smazat
 2. Jdi do prdele schweine scheisse untermensch!!!!!

  OdpovědětSmazat
 3. Chci, aby tady byl konečně normální stát - PROTEKTORÁT! Kromě R-U normální funkční země.

  Chci aby tady byli normální lidé, chci aby se konečně pustili do země imigranti, kteří nám pomůžou tuhle sebranku jako je na NR konečně umlčet. Jděte odsud pryč a už se nikdy nevracejte!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bože ,pošli té ho blbečka do pekel, může si tam velet čertíkům !!!

   Smazat
 4. 21:11
  CHCEŠ KANDELÁBR NEBO KULKU V KOBYLISÍCH TY UNTERMENSCH KOLABORANTSKÁ????!!!!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tobě lopatkou mezi kulky.

   Smazat
  2. 2:51 Nemá nic takovýho! Jde pouze o těkavý prd v pravidelnejch pauzách vypouštěnej z lejnolíhně tohodle Ugrofína - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/291912_original.png

   Smazat
 5. To nás Hitler vzal pod svoji ochranu v 1938 a v Březnu 1939 před bolševiki,viď sme to probírali ve škole na hodinách dejepysu s naší učitelkov dejepysu.

  OdpovědětSmazat
 6. Co sem 21:35 psál,nepsâl sem AN 21:11,já jenom reflektuji tuhleto generaci nebo co to sme,nemúžem za to co nás učilu ve škole po 89 jiné jako učili dúchodce do 89 a co je to absurdní???

  OdpovědětSmazat
 7. 21:11,zmlkni na dobro,na děláni šaška sem zde já! a nešpiň diskusi.Když chceš musulany a Afgánce seber si je domů k sobě ale do Bohnic nám je jich zde netahej.Pepek Vyskoč.

  OdpovědětSmazat
 8. Pan Bašta vyjádřil to, co všichni duševně zdraví Češi vnímají.

  OdpovědětSmazat
 9. Ve spojectví s SSSR jsme byli vyspělá průmyslová soběstačná země , bez dluhů , nezaměstnaných , bezdomovců ! Teprve kapitalisti stát zničili , rozkradli , zadlužili !

  OdpovědětSmazat
 10. Jo přesně tak na ČSLA jsem byl hrdý na žoldáky v cizích službách ani náhodou.

  OdpovědětSmazat
 11. Pan Bašta krasomluvně řeční, přičemž se tváří, jako by minulý režim vůbec nebyl a ničeho nedosáhl. Mlčky přechází fakt, že se podařilo vybudovat silné hospodářství a silnou armádu. On se nedokázal zařadit. Já jsem také nedosáhl závratných funkcí a moci nad jinými. Dělal jsem to, co bylo třeba. Pracoval jsem ve výzkumu a nikdo mne nijak ideologicky neřídil v tom, co mám na strojích zlepšit, aby byly lidem užitečnější a pracovaly ekonomičtěji. Nevím proč bych o tom měl mlčet a za svou práci se stydět.

  S minulým režimem by se měl pan Bašta vyrovnat a přiznat, že v mnoha věcech režim, který dal Baštovi postavení, o kterém se mi v minulosti a teď ani nesnilo, naprosto ve srovnání s komunisty selhal. Předpokládám, že NR nečtou jen lidi jako on, ale hlavně ti, co mají za sebou něco užitečného jak v minulosti, tak teď. Obrození není můj problém. Nic jsem nepokazil, mně by stačilo bez převratu normálně žít, aniž bych musel kvůli své kariéře něco ničit.

  Píši všeobecně. Vzhledem k mému věku už jde jenom dožít. Pořádně bych si rozmyslel vyzývat k obrození za chyby, kterých by se měl dopustit. Nezvonil jsem a kazisvěty jsem nikdy nevolil.

  OdpovědětSmazat
 12. Procentické porovnání obětí v ČSR a Polsku je nutné upravit o skutečnost že naprostá většina polských důstojníků ze země uprchla a nechala vojáky napospas svému osudu. Skutečností je že Češi nebojovali a ve většině kolaborovali s režimem. Český odpor nebo odboj byl jeden z nejméně viditelných v Německem okupovaných územích. Výroba se zde navyšovala a lidé si užívali dobré platy a dostatek práce.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 8:18 Nemáte pravdu.

   http://svobodne-radio.cz/2018-09-30-studio-beta-80-let-od-mnichovske-zrady/

   Smazat
 13. Kdyby kterákoliv vláda po roce 1946 (kdy začalo být známo, co dokáže jádro;-) mínila obranu naší Otčiny doopravdy, musela by budovat a vybudovat nezávislé nukleární síly, jako to učinily a činí všechny vlády Izraele PRO ERETZ.

  Klasické pozemní síly pak mají za úkol nepustit nepřítele k vlastním jaderným arzenálům dříve, než bude jejich obsah doručen nepříteli.

  I kdybychom byli neutrální, početně i logisticky silnější armády sousedů by si tu stejně dělaly za války co by chtěly, byly by jaderně na našem území ničeny protistranou - a kdyby i ne, spad by nás při současné 100% absenci CO a potřebných materiálů zlikvidoval.

  Takže nemít armádu větší, než Vatikán, by nám ušetřilo spousty peněz na důchody a pro nemocné děti. Možná bychom sbíralI pro německé firmy v NĚMECKU VÍČKA OD JEJICH PRODUKTŮ pro jejich příživné nebílé vetřelce.

  OdpovědětSmazat
 14. Pana Baštu nechci hanit. Ale vadí mi na něm a také na mnohých jiných, jejich skálopevnost v úspěch v případě obrany státu před vpádem Wehrmachtu. "Milion československých vojáků".
  Takže milion opravdových čechů, bojechtivých a odhodlaných, to určitě nebylo. Těch "občanů" ČSR, německé, maďarské, sloveneské, polské národnosti a jiných "čechů", by ten milion silně zredukovali. Ani každý voják se mnohdy neztotožňoval
  se svým státem, ve kterém, hlavně v dobách krize, bídy , hladu a beznaděje, tento stát nenáviděl. Ne snad stát, ale
  tu vládnoucí třídu, něco podobného, se všemi známými znaky jako dnes. Naštěstí pan Bašta neuvedl to "opevnění". Co by něco ze středověku.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.