Reklama

.

.

čtvrtek 11. října 2018

Pesticidy se vyskytují ve více než polovině vod v Česku - (Tak na co máme normy?)

Radek Novotný
11. 10. 2018   Outsidermedia
Chcete vědět, jak je to s pesticidy ve vodě? Co se měří? Jak se „řeší limity“? Zda je prioritou správy vody zdraví lidí nebo zisky soukromých firem?
Zde je VIDEO a odpověď na vaše otázky:

Obecně platí toto: Pesticidy jsou více než v polovině vod v ČR – problém neřešíme. Zákonné limity pesticidů pro pitnou vodu jsou:
* 0,5 µg/l celkové pesticidy (suma všech)
* 0,1 µg/l pro jednotlivé pesticidy (tj. 0,0001 mg/l)

Zákonné limity ovšem o ničem nevypovídají. Vliv koktejlu pesticidů a léčiv v pitné vodě na lidské zdraví není prozkoumán a navíc je lze zvýšit na základě žádosti provozovatele a hygienické stanice vydají výjimku.

Konkrétní příklad? Téměř 50.000 občanů Zlína a obcí na Zlínsku LÉTA pilo vodu, ve které byly vyšší hodnoty pesticidních látek!

Rozhodnutí hyg. stanice č.j. KHSZL 01887/2016

Prý to není zdraví škodlivé!
Proč tedy máme nějaké limit?

Občan reagoval takto:
Volně se to dá přeložit tak, že koncern do nás se souhlasem Krajské hygienické stanice valí trojnásobné množství pesticidů než je stanoveno Vyhl. MZ ČR č. 252/2004 Sb. a ještě za to inkasuje miliony vyváděné mimo republiku namísto toho, aby peníze investovala do technologií na zlepšení parametrů vody.

A primátor Zlína tomu sekunduje. Proč Vak neinvestoval do Úpravny vod? Protože neměl peníze, neboť politici odsouhlasovali koncernu nehorázné zisky z vodného a stočného a na investice nezbylo. Důvod je v tom, že místo svých investic, preferoval vysoké zisky koncernu.

Kolik takových příkladů v ČR existuje, to nikdo neví!

- - -20 komentářů :

 1. Nepořádek (bordel) je v tom, že ti kteří zákony tvoří, tak je sami nedodržují. A to zcela vědomě!

  Ale pozor! Trestají tvrdě ty, kteří byť i nevědomky zákony porušují (nezalost zákona neomlouvá)!

  Vidí v tom někdo nějaký rozdíl?

  OdpovědětVymazat
 2. Zajímavé je, že dnes v rádiu vysílali zprávu z Francie, že vzniká podezření na vodu v souvislosti s oblastmi, kde se rodí více defektních dětí. Myslím si,že je to závažné téma, které by okamžitě měla řešit EU, místo klecí pro slepice, česel včel či bez dotykových baterií. Nemá-li EU (naší poslanci v EU), tak ať to řeší náš parlament !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Myslím, že je třeba řešit i zrušení klecí pro slepice. A ne že ne.

   Vymazat
  2. Pane Bačo, jste snad slepice?

   Vymazat
  3. anonymní 18.41: česlo je součástí žaludku. Včely vstupují do úlu česnem.A pak ještě česle - to jsou zábrany, aby větve a jiné neplechy nevstupovaly do náhonu. Včely česlo nemají a česle nepotřebují - ani v EU.

   Vymazat
 3. Nebude to pravda, "zelení" proti tomu neprotestují.

  OdpovědětVymazat
 4. Stačí mít jenom šikmé oči a dokážete rozpoznat Satana, Čína zvítězí, Kalouskové a Zaorálci je nepoškodí.

  OdpovědětVymazat
 5. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 6. Článek si všímá až "koncovky", v níž je voda znečištěna. Patrně by bylo moudřejší podívat se i na (nad)spotřebu agrochemikálií ve dnešním zemědělství (nazývaném farmařením).
  Vždyť jen selektivních herbicidů se u nás na pole ročně vystříká na 100 tis. tun!
  Bodejť by se to po nějaké době neprojevilo i na kvalitě spodních vod! A jak ministerstvo zemědělství, tak i ŽP jsou v klidu. Babiš (ANO_bude_líp) přece tu řepku pro svůj business nutně potřebuje ...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Babiš si řepku nevymyslel, ale ber to z toho lepšího konce, blbci se přestanou rozmnožovat.

   Vymazat
  2. Nejen blbci.

   Vymazat
 7. Socialismus měl normy na vše kapitalisté jen koukají na svoji kapsu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 22:22 děte někam se socialismem.Po tureckém hospodaření té doby se budeme vzpamatovávat ještě hodně dlouho.Svádět vše na dnešni dobu je nesmysl,zem jako taková je filtr a pomalu se vyplavuje to,co do ní bylo léty dáváno a dodává i dnes.Jen tak mimochodem,jak vy hnojite svoji zahradku?Přírodním hnojivem,nebo tím svistvem.

   Vymazat
  2. Jedině granulemi přírodní nelze použít v zahrádkářské osadě.

   Vymazat
  3. 7:42
   Zajímavý názor. Socialismus byl podle Vašeho pohledu zvěrstvo .... nu, já bych jen zmínil možnost porovnávat jednotlivá zřízení dle událostí ve stejném čase a dobových souvislostí. Můžete si dát na misku vah třicátá léta, čtyřicátá, padesátá atd. a pokud se Vám bude dařit, přidejte vliv na budoucí vývoj a následné události.
   Mě vyšlo, že byť nebyl přechod k pokusu zavést socialismus u nás bez velkých pochybení, ve výsledku nemohu souhlasit pouze z hanlivými hodnoceními. V dnešní době, kdy společnost je "rozežraná" a nechá si doslova "kálet" elitami na hlavu je každá myšlenka, neladící s hlavním proudem, odsuzována, degradována, zatracována atd.
   Historie nám ale v budoucnosti nastaví zrcadlo a já cítím, že hodnocení dnešního stavu moc pozitivní nebude. Jsme slepí, tupí atd. a tak nevidíme dál než na dveře od lednice. S tím souvisí dlouholetá ignorace problému se znečištěním vod. To platí prakticky pro všechny obory lidské činnosti.
   Co se týká vody, je vcelku patrné, jakým směrem by se hospodaření a ochrana měla ubírat, ale to by zásadně neladilo všem a tak počkáme na dobu, kdy bude už skoro pozdě a nebo po dvanácté. Mezitím jako jedno z prvních vyskočí řešení ... zdražit.
   ABC

   Vymazat
  4. 9:20 nevim jak vy,ale pamatuji silnice"utopenê"v polich a čistou pitnou vodu v potučcich a ŕekãch. Jistè positivni po všech tëch letech to hned tak nebude,vždyť se dodnes dodëlavá to co mèlo bÿt dávno hotovo,viz sračkarny v kaźde obci atd.Pravda řeky jsou dnes už čistčį,pole se pomalu začinaji zvedat nad silnice tzn nebude tŕeba tolik chemie.Že to bude nèco stát no za blbost se plati,né? Vemte jen laguny v Ostravë a to neni konec...

   Vymazat
 8. To samé je s požáry pneumatik, ledniček, televizorů, skládek a pet odpadů atd. po celé ČR.

  Před kamerou u požáru hygienik nebo mluvčí hasičů, či velitel zásahu. Za ním ČERNÝ hustý kouř, "zavřete okna!".
  Minulý týden u nás hořela skládka pet, televizí a jiného odpadního sajrajtu, před tím shořely na skládce tisíce pneumatik, nad městem černý mračno!

  A v ČT, vykutálenci: "V místě měření (!) k žádnému zdraví nebezpečnému ohrožení nedošlo?". Výsměchy všem lidem v místě požárů, nikdy nic škodlivého do ovzduší neunikne!

  A my jsme byli nuceni utěsnit okna na MAXIMUM, dráždivý puch ke kašli, podrážděné průdušky na vzdálenost 5km od ohniska (záměrná likvidace plamenem!). Viník nikdy nepolapen!!!

  Zdraví Ramón

  OdpovědětVymazat
 9. Zásadní chyba je v českých zákonech. Strategické suroviny, což voda nepochybně je, by neměli ze zákona nikdy být vlastněny soukromým subjektem a už vůbec ne cizincem. Co není zakázáno , je dovoleno....ten kdo podepsal smlouvy o prodeji vody by měl už dávno sedět a jeho majetek měl být zabaven na náhradu škod.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přimluvím se za další zákon : u nových výrobků, ať tuzemských, či z dovozu prověřit jejich nezávadnost nejen bezprostřední(zdravotní), ale i budoucí pří jejich likvidaci. Stanoveni limity ohrožení zadat ne úřednikům,ale autorizovaným zkušenám s podporou VŠ a nebát se nadlimitní škody zákonem zastavit. Dnes díkybohu omezujeme igelity,ale kapka rtuti v úrodné zemině je ještě vetší průšvih. Bylo by vhodné začít co nejdříve,pole působnosti je široké a bude se rozšiřovat (nejen syntetická hnojiva, baterie i do elektroaut, solární panely možná i úsporné žárovky...) Funguje-li STK u aut, tak by to neměl být neřešitelný problém. Politickou oporu a iniciativu by měli dát Zelení a odborníky (VŠ) ty máme. Penize by se též našly (omezit nové pomníky včetně laviček, cyklostezek, skatebordovišť a předražených aqaparků-na to bude čas, až budeme žít v bezpečném prostředí). Jestli jsme našli garanta nad JE v paní Drábové,které bezmezně věřím, tak pro dozor nad slušným chováním k přiroďě svěřme panu Cílkovi. Co vy na to ?

   Vymazat
 10. Hlavním důvodem je nezřízené používání pesticidů v zemědělství. Pesticidy se dostávají do spodních vod a odtud pak do vody pitné. Jsou však nejen ve vodě, ale i v produktech, které jsou pesticidy ošetřeny. Jejich rezidua pak do sebe dostává koncový konzument právě z kontaminovaných potravin. Různá nařízení EU na to, jak má správné ovoce nebo zelenina vypadat pak velkoproducenty nutí k většímu používání pesticidů a pěstování GMO rostlin. Kolik té chemie pak za svůj život dostane každý z nás - ať už ve vodě nebo v potravě - lze jen stěží odhadnout, ale budou to kvanta. Právě tyto chemikálie jsou původci rakovin a dalších civilizačních chorob. Je potřeba hnojit přednostně organickými hnojivy a využívat stávající možnosti biologické ochrany rostlin, případně hledat nové. Jenže přechod na zdravější zemědělství by nedovolila lobby výrobců umělých hnojiv a pesticidů, která je jistě právě v ČR poměrně dost silná; všichni jistě dobře víme, kdo je velkým producentem těchto výrobků.

  OdpovědětVymazat