Reklama

úterý 16. října 2018

Petr Žantovský: Času je málo a voda stoupá

Petr Žantovský
16.10.2018 Literárky
Některá témata se do veřejného diskursu neustále vracejí jako neodbytná, a jak se zdá, skoro i neléčitelná infekce. Například debata o veřejné službě v médiích.
Laskavý čtenář si možná ještě vzpomene na tzv. televizní stávku v zimě roku 2000-2001, kdy se tamní zaměstnanci rozhodli vzít věci do svých rukou, vyhnali z ČT její regulérní vedení a vysílali pirátsky tak dlouho, až jim to parlament, s gatěmi svlečenými sto mil před brodem, laskavě legislativně posvětil. Tehdy řekl jistý Schwarzenberg nesmrtelnou větu: „Česká televize patří těm, kteří v ní pracují." Nesmrtelnost této věty si připomínáme od té doby neustále, a to zejména, avšak nejen tehdy, když si tu televizi zapneme a chvilku na ni s nelíčeným údivem hledíme.

Avšak zopakujme si to: nikdy nic není poprvé, všechno se v nějaké podobě vrací, a tedy i téma veřejnoprávních médií. Sáhl jsem tedy do svého tučného archivu; mám hloupý – a programové zapomnětlivce velice rozčilující – zvyk: žádnou informaci, která se v budoucnu může hodit, nevyhazovat. Nu a odtamtud jsem vyňal záznam jednoho semináře, který v květnu 2004 pořádal odborný server Česká média v prostorách Ministerstva kultury. Tématem toho semináře byla „Regulace elektronických médií". Šlo samosebou o regulaci nejen technického rázu – přidělování kmitočtů, ale především o regulaci obsahu. Tedy o zákony, které se regulací zabývají. Které regulaci zavádějí nebo zamýšlejí zavádět (či po nich tak politici občas, vždy s onou vtíravou infekční repeticí, volávají) s důvodem či záminkou zabránit negativním vlivům zvenčí médií. Zpravidla se v takové souvislosti mluví o ochraně občanů, protože regulační úsilí pak vypadá důvěryhodněji a vznešeněji.

Jak si regulaci médií představuje, řekl tam tehdy explicitně ctihodný publicista Karel Hvížďala. Zcela bez varování opustil tématické vymezení (aspoň to tak vypadalo), a přednesl obšírnou přednášku na téma potřebnost veřejnoprávních médií. Zprvu mi dlouho unikal důvod tohoto tématického úskoku, či souvislost, jaká by měla být dávána mezi samu existenci médií veřejné služby a fenomén regulace elektronických médií. Hvížďala se kriticky pozastavil nad kacířskou myšlenkou (její kacířskost je však, jak se zdá, časově i regionálně relativní: tuto myšlenku uvedli v život na Slovensku novým zákonem už v roce 2010), že potíže s definicí veřejné služby by se daly rázně vyřešit transformací hybridní, vágní veřejnoprávní ČT do subjektu rozpočtového, tedy odtaženého od politického vlivu a financovaného procentem z HDP, postaveného pod kontrolní gesci Nejvyššího kontrolního úřadu a jinak fungujícího výhradně na bázi manažerského, nikoli politického řízení. Což ostatně dlouhodobě považuji za jedinou cestu, jak ČT efektivně osvobodit od snah politiků ovládat ji z jedné či druhé strany, jak ji vymanit z otroctví Poslanecké sněmovny, která utahováním či povolováním poplatkových šroubů staví ČT do permanentní existenční nejistoty. Tedy totální politické závislosti. „Zestátnění" ČT vidím jako jedinou cestu k dosažení ideové nezávislosti ČT, a o to přece ČT ve všech těch revoltách a horách frází přece šlo!

Z následující diskuse jsem příliš nepochopil, proč je Karel Hvížďala (a mnozí jemu podobní) takovým odpůrcem myšlenky nezávislé rozpočtové televize. Jejich argumentace se točila v tradičním kruhu: „potřeba veřejné služby", „poptávka veřejnosti po takové službě" atd., což jsou pojmy sice hezky vypadající, ale zcela prázdné. Co už je veřejnějšího, než stát? Stát, který si veřejnost platí k uspokojování svých potřeb a poptávek, které mu nejsou s to obstarat soukromí dodavatelé? Proto se občan vzdává svých daní, protože z nich právě je hrazena (mimo mnohé jiné a podstatnější) jeho potřeba veřejné služby. Žádná obecně, a tedy nutně nepřesně definovaná a vlastně jakékoli voluntaristické kroky umožňující poplatková televize není zárukou, že nebude zneužita. A to, i když by se případně (ovšem pravděpodobnost toho je za dnešního stavu věcí rovna méně než nule) management, dokonce i sami zaměstnanci snažili o sto šest.

Nakonec z diskuse vyplynul jediný závěr: většina odborníků Hvížďalova typu si regulaci představuje jako vliv na obsah. Ten vliv ale nesmějí uplatňovat zlí politici, nýbrž hodná veřejnost. Kdo však je tou hodnou veřejností, jsme zatím nikdy od nikoho jasně neslyšeli. Je to jistě Karel Hvížďala, byl to tehdy ale jistě i Vladimír Železný, ta veřejnost. Je to bezpochyby Andrej Babiš, Tomio Okamura, Miroslav Kalousek, Vojtěch Filip, je to (k nelibosti mnohých) i Petr Štěpánek, jsme to my všichni. Kde v tolika protivách najít společný jmenovatel? Nevím. Nikdo neví. Proto je tolik chaosu kolem postavení médií veřejné služby.

Přitom o definici společného jmenovatele se netřeba starat. Ten vzejde sám na základě rovně odevzdaných občanových daní. Občan dá velice rychle najevo, zda je se službou, na kterou si platí své daně, spokojen. A pakliže ne, dá svou nespokojenost najevo. Protože jde o jeho daně. Nějaké poplatky mu za žádný projev nevole nestojí: ty prostě nezaplatí, protože tím nic moc neriskuje, a to ani kdyby zákon na jejich výběr byl sebepřísnější.

Oč tedy jde tolika rozumbradům, debatujícím o veřejné službě a její nazastupitelnosti? Přece o osobní vliv na obsah této služby, především na obsah vysílání. Kdekdo z účastníků těch diskusí si osobuje právo vědět lépe než jiní, který pořad je, či není hoden vysílání. To je jistě špatné.

Závislost ČT a médií veřejné služby obecně na takto subjektivně vyslovovaných a s různou mírou osobní moci prosazovaných dojmech a názorech na to, co občan potřebuje, a co nikoli, zlikviduje jedině vyvázání těchto médií z rukou politiků, které pracují buď viditelně (skrze legislativu), nebo neviditelně, ale zřetelně (skrze spřátelené redaktory). A také z rukou Vševědů, kteří těmto loutkovodičům jejich práci vlastně zjednodušují, protože jí dodávají vnější lesk, odér významnosti a ideologickou argumentační munici. Tím se ovšem stávají spoluviníky procesu ochočení médií. To však už není regulace, nýbrž cenzura.

To je ovšem samosebou téma namnoze přesahující titěrný a vlastně zástupný rámec daný obrazovkou veřejnoprávní televize. Téma, které přitápí pod kotlem, v němž se mají co nevidět do jednoho uškvařit všechny nežádoucí mediální jevy a projevy, dnes zejména internetové.

Když se tak dívám do toho svého tučného archivu, vždy mě znovu přepadne tísnivé zjištění: můžeme si za to sami. Za všechno. Fakt, že jsme jim tehdy „dali" tu Českou televizi, dnes v důsledku otevírá dveře cenzuře na webu. Všechno už tu bylo a všechno navzájem souvisí. A ještě jedna věta se mi vnucuje: času je málo a voda stoupá...

- - -

24 komentářů :

 1. JESTLIŽE PRÝ PLATI,ŽE TV PATŘI TĚM,KTEŘI V NI PRACUJI

  proč si na ni ty penize nesloži sami.Mohou jim přispět i z politické třidy Šmejdů,kterou VÝHRADNĚ PODPORUJI a tak riskuji,že jejich lhanim zdemolované volby vůbec platit nemusi.

  Řvali bychom smíchem,kdyby se někdo z nich zmýlil a dal na sklo NÁRODNI PROGRAM OBČANŮ VOLIČŮ S NEPOLITICKOU OSV.

  To by byl pak správný opiči cirkus a všechny opice by vyleťely ven přimo na prcak!

  OdpovědětSmazat
 2. Res publica-věc veřejná....Takže zestátnit....Pryč od poplatků...Pro tisíce sociálně slabých určitě cesta k úlevě. Když spočítate dohromady poplatek za tv a rozhlas, pro takového invalidního důchodce to představuje docela slušnou sumu.....Já bych šel ještě dál a zrušil i poplatky za internet....Konečně je to také elektronické médium a navíc-máte tam řadu placených služeb za přečtení a spoustu reklam.......

  OdpovědětSmazat
 3. Problém ČT pramení právě proto, že:
  1. ČT platí a živí povinně občané, i když s jejím vysílaným obsahem nesouhlasí.
  2. ČT si uzurpovali pracovníci ČT na čele s ředitelem a podřídili si ke své potřebě tzv. fraškovité televizní rady.
  Navíc ČT tzv. formou "sponzorů" si vesele inzerují firmy, podniky, výrobce..., vnucují občanům reklamy a zase reklamy, tedy podvodem obcházejí vlastní regule. ČT je státem ve státě a je hrozbou pro korektní spolužití občanů. ČT je prolhaná "až na půdu", manipuluje s občany, je to jakýsi novotvar göbbelsovského ministerstva propagandy v podání Kavčích hor!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Výsledky voleb jsou u nás z velké míry ovlivněny právě Českou televizí. Oni to vědí, politici to vědí a naštvaní občané s tím hnout nemohou. Dobře vymyšlený systém.

   ČT je hrobařkou demokracie!

   Demokracie začíná tam, kde končí signál ČT!

   Leo

   Smazat
  2. Pane Leo, čt nemůže pohřbívat něco, co tu není.

   Štefan

   Smazat
  3. Reklama schovaná za tzv. Sponzoring je produktem PS a navíc odpudivé biomasy.

   Smazat
  4. 9.57 ČT jako celku si nesmírně vážím, za jeho vynikající zpravodajství. Chápu proruská individua, že jim chybí tak, jako za komanču první věta zpráv ZOVJETZKY ZVAZ, to už nikdy nebude. Musíte se s tím smířit.

   Smazat
  5. ad. 10:38. Jak je komu libo, po chuti jeho sluchu a zraku. Goebbels prorážel nacismu cestu v Angriffu, goebbels ČéTé proráží cestu euroatlantickému nacismus zase svým Mein Kampf II. K tomu aby člověk hájil pravdu stačí být demokratem, ale kde že ta demokracie kdy byla??? Dnes první věta v ČéTé proto zní: v božském USA masovém vrahovi lidstva.....

   Smazat
 4. Společný jmenovatel pro všechny netřeba hledat. aprozradím vám v čem je. Společným jmenovatelem nás všech je naše společné bezpečí.

  Štefan

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Štefan Přesně tak nevyměníme ho za nějaké pomatené liberální hodnoty.

   Smazat
 5. 11:09 tuším, že nynější předseda bezpečnostního výboru (za ANO) kdysi prohlásil, že pravda začíná tam, kde končí signál ČT. Kvůli této větičce ho málem nezvolili za předsedu komise :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 13,03
   Ale pravdu nepopiratelně měl a má!.-)

   Smazat
  2. 13,03
   Ale pravdu nepopiratelně měl a má!.-)

   Smazat
  3. 13:03 : Tušíte špatně. Předsedou BBV sněmovny je Radek Koten za SPD! Další znalec poměrů české politiky...

   Smazat
 6. Hloupého Borka poslala ČT do Izraele. Co takhle Václava Moravce poslat třeba do USA nebo do jiné ....le? Dříve se říkalo, že Lenin je v Ječný, dnes to platí o Moravcovi. Patří mu snad ČT? V každé normnální firmě je přece nutná elementární úroveň rotace kádrů. ČT je nějakou výjímkou? Když zahlédnu jeho brejle, přepínám, už jsem na něj poněkud alergický :-)

  OdpovědětSmazat
 7. Žantovský, ten prdelo lízač sprostého dementa EMANA z hradu.!Tebe asi moc štve, že tě nezvou do ČT, TA TAKY NENÍ PRO TAKOVÉ ZMRDY JAK JSEŠ TY, ALE POUZE PRO VYBRANOU SPOLEČNOST. Zkus to třeba na Barandově, tam pozvou každeho vola, včetně toho kašpara z hradu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A co ty jsi zač? Kdo tě naučil psát a kde ji vzal počítač? O slušném chování jsi také neslyšel, že... A co je to argument a diskuze nevíš, co? Tak se spakuj a vrať se mezi své. Tady, mezi slušnými lidmi, nemáš co pohledávat.
   Vlastimil Národník

   Smazat
  2. 18:47 To bude putlerprd! Tedy jeden z místních užgryndaných čechomužiků - pravidelných to konzumentů výblitků lžidavida a lžidvořáka z NR, ty kremloidní posránku jehož zdechlej fotřík pjel kdysi v rámci družby s DDR spolu Merkelkou ve sboru pionýrů: "Buď vsjegdááááááááá búúúúúúúúúděěět něěěěěba, buď vjegdááááá búúúúúúděěět sóóóónce ..." :)))))

   Smazat
  3. 18:47 Národníku, a co ten tvuj hradní sprosťák, když do světa vykřikuje něco o ZMRDECH, JAK SI MUŽE NEJVYŠŠÍ OSOBA VE STÁTĚ NĚCO TAKOVÉHO DOVOLIT? Ale to vám ze zaplivané hospody je celkem jedno, jste stejní dobytkové jako on. Bylo velkou chybou a hloupostí lidí jako ty , že ten nevychovanec prolhanej, byl znovu zvolen.

   Smazat
  4. 10;33
   ZATÍM CO POSERPLÍNA A UDAVAČ HAVEL,OBA VĚČNĚ ZLITÝ A SPROSTÝ JAK DLAŽDIČ BYLI JAKO GUT-JARKOVSKÝ VIĎ TY CARDO RETARDO???!!!!!!☺☺☺☺

   Smazat
  5. 17:54 a 18:47 Vezmi mokrý hadr na podlahu a vymyj si s ním hubu a pak ho znovu namoč a nafackuj si s ním, ty primitive.

   Smazat
  6. 12:02 Pane nemocchytrý, teď jste jim to tedy nandal, ty si vem použity toaleťák a trochu se s ním pomuchluj, přijdeš jistě na jiné myšlenky. A JINAK, TO CO PÍŠEŠ ASI VLASTNÍ ZKUŠENOST CO.

   Smazat
  7. 10:52 Asi tak, rudá tlamo, tvůj zajebanej komoušskej fotr v tesilovým saku s nevkusným hadrem místo kravaty a smradlavejma haxnama v trapnejch východoněmeckejch mokasínách se dost hřál přízní velkejch rudejch soudruhů a ty taky si se těšil na teplý místečko co po něm zdědíš a náhle do toho přikvačil ten vandrák chrchlavej v ošuntělých džínách, vytahaným svetru s flaškou v ruce a udělal ti pořádnej rejhanec přes plány, co? To se frustrátskej smrade nedivím že z toho máš celoživotní trauma - Havel v každý větě!!!!!☺☺☺☺

   Smazat
 8. Je to marné, je to marné, ...
  Tuhle zemi napraví až krize biblických rozměrů, nebo pořádně krvavá lázeň. Většina lidí přinejmenším připouští, že veřejná média nepracují tak, jak by pracovat měla. Přesto nedokážou vyvinout efektivní tlak na politiky, aby s tím něco udělali. Jednotlivci navrhují bojkotovat koncesionářské poplatky, nebo tato média rovnou zrušit. Přitom by stačilo "jenom" tlačit na politiky, bez ohledu jaké příslušnosti, a podmínit jejich případnou volbu nápravou.
  Připadá mi, že ne my voliči, ale politici určují, jaké jsou naše problémy. Většina nám podsouvá nutnost boje s ruskou agresí, nutnost větší integrace EU a další bláboly, přičemž přinejmenším ignoruje naše obavy z případného přísunu migrantů, ignoruje nastupující cenzuru a ideologický výplach námi placených médií.
  My musíme určovat, co nás trápí a co námi volení zástupci budou řešit. A to je jim třeba neustále opakovat.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.