Reklama

pátek 26. října 2018

Poděkování…

Ladislav Žák
26.10.2018 VašeVěc

Mám takový pocit, že celé té kampani věnované stému výročí vzniku a následnému průběhu společné české a slovenské státnosti chybí jedno prosté poděkování.

Rád bych proto poděkoval Slovákům za krásných pětatřicet let, které jsem s nimi mohl prožít ve společném československém státě. Bylo to krásné, vzájemně inspirující a produktivní partnerství.

Jsem rád, že po zániku společného státu toto partnerství nejen přetrvává, ale dále se rozvíjí…

Tož, milí Slováci, děkuji, děkuji, děkuji…
43 komentářů :

 1. Připojuji se!!! Slováci i nadále zůstávají mému srdci nejbližší. Rozdělení jsem nikdy nepřijal, přesto si dnes myslím, že je dobře , že jdeme každý svou cestou. Zůstávejme věrnými kamarády.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak kluci, mne jste přirostli k srdci natolik, že jsem zde v ČR zůstal a vychoval jsem pro naši společnou republiku 2 děti, kteří se cítí být čechama. Rozpad republiky jsem obrečel a těm, kteří rozhodli o nás bez nás to do konce života neodpustím, včetně prezidenta společného státu který v kritické době utekl z postu a tím zradil svou přísahu.
   ST

   Smazat
  2. Jen bych ještě doplnil, že řada z těch, kteří nesou přímou odpovědnost za rozpad Československé republiky dnes slaví 100 let. Některé akce a prohlášení od těchto lidí mi připadají morbidní, mnohí by se meli kát spíše než slavit. ST

   Smazat
  3. 13:22
   Pamatji šacování na D1 při přejezdu hranic mezi 93 a 95.
   Tehdy jsem doufal, že tu hranici zavřeme jako sanitární kordon proti blbosti.

   Naši pohraničníci si ťukali na čelo, na slovenské straně jsem s favoritem čekal hodinu, s renaultem safrane s řidičem dvě hodiny.
   Snad si mysleli, janošíci, že jim něco dám.
   Na Tálech s malými dětmi jsem se blížil kriminálu, cukalo to se mnou jít do auta pro kladivo.

   V Praze jsem samozřejmě znal usměvavé (slovenské) bohémy, s kterými bylo možno diskutovat do rána, ti se ale nikdy na Slovač nevrátili.
   Buď začli vystavovat v Paříži, nebo jsou furt zaseklí v Praze.

   Vím kam chodí, ale nezajdu.
   Ne z nacionálních důvodů.
   Na ty, jak říká starý Wachek, sere pes.

   Smazat
  4. Bohužel Slovensko v dobách před 2. světovou válkou díky Hlinkvo a Tissovi podlehlí nacismu (kterému se pro změkčení pravdy říká fašismus. A ten nacismus se zakořenil tak hluboko do myslí aspoň katolické části Slováků, že ztratili i soudnost, když se pak znovu po převratu 1989 trhli od Česka. Prožil jsem hulvátství Hlinkovců 14. 3. 1939 a pak znovu po r. 1989.

   Smazat
  5. A proc se slovaci ve velkym mnozstvi cpou zase cecech ? A proc slapka vasaryova dostala za ukol besnit na nas a kdyz neni co , tak aspon ze nekde nasla smeti !!

   Smazat
  6. Zakladni problem je, ze nevi co chteji a tak chteji ze zavisti a komplexu menecennosti vsechno a jeste vic.
   A nikdy nemaji dost.

   Smazat
 2. Domnívám se, že Masaryka a Štefánika nevedla při návrhu státu nějaká láska, ale rozum. Snažili se vytvořit životaschopný a národnostně stabilní stát. Češi podpoří Slováky vůči Maďarům a Slováci zase Čechy, vůči Němcům. Etnicky jsme si byli a jsme si blízcí. Také se domnívám, že tento úkol ČSR plnila.
  Problém byl v rozdílných úrovních ekonomiky. Už jsem ten názor někde uváděl, Koruna byla nejspíš nastavená na efektivitu průmyslových Čech. Slovákům za to byly udělovány dotace, nám Čechům známé pod názvem „penězovod“. Něco podobného, se děje dnes v EU, kde to je Německé Euro, versus zbytek Evropy.
  Takže ta ČSR ekonomika, byla nejspíš národnostně necitlivá a způsobovala národnostní napětí. Bohužel naši politici to nedokázali vyřešit a zvolili vlastizrádné rozdělení, bez referenda. To bylo absolutní selhání těch politiků.
  V současnosti tyto ekonomické animozity neexistují a etnická blízkost zůstává, takže si jsme, mezi jinými národy, nejbližší, jak ukazují různé průzkumy.
  Výročí 100let od založení ČSR, by nás mělo vést k přemýšlení, jestli ten Masaryk a Štefánik neměli více rozumu, než současní politici. P.K.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. "Koruna byla nejspíš nastavená na efektivitu průmyslových Čech. Slovákům za to byly udělovány dotace"

   No nevím, mzdy byly tabulkové a ty byly všude srovnatelné. A rohlík stál 30 haléřů v Aši jako v Košicích.

   Smazat
  2. Anonymní26. října 2018 13:56
   Ač neekonom, použil jsem paralelu z Eurozóny, na které se ekonomové shodují.
   To, že stál rohlík stejně, neukazuje na správné nastavení, neboť hned mě napadá otázka, byl i plat stejný v Aši i Košicích? Měly slovenské firmy stejnou produktivitu jako české, byla infrastruktura na Slovensku rozvinutá jako v Čechách, byla kvalita trávení volného času na Slovensku a v Čechách stejná? Přitom jsem přesvědčen, že pro vyrovnání Čech a Slovenska dělaly socialistické vlády více, než kterékoliv jiné.
   Navíc se domnívám, že to ani není správná cesta. Každá krajina má svůj charakter a není žádoucí všechny rovnat do stejné latě. Ale co by mělo být v rovnováze je, když přijede jeden např. na dovolenou ke druhému, aby se necítil jako chudý příbuzný. Tedy měla by existovat nějaká parita kupní síly. Ale to, jestli jeden pracuje v lese a jiný v hutích, není třeba vyrovnávat. P.K.

   Smazat
  3. Anonymní26. října 2018 13:56
   Nějak jsem se rozepsal a přehlédnul Vaši námitku, že zboží i mzdy byly shodné.
   Nejspíš to tak nebylo a ta parita kupní síly byla v Čechách vyšší. Anebo byla vyšší v Praze a Slováci jezdili jen do Prahy a podle toho hodnotili celé Čechy.
   Anebo jenom prostě měli ten středoevropský mindrák vůči těm, kteří žijí západněji od nich. To není záležitost materiální, ale psychologická, to si musí každý srovnat v hlavě sám. P.K.

   Smazat
  4. 14:43

   K nám do západních Čech občas jezdili příbuzní ze Slovenska a jako chudí příbuzní si myslím nepřipadali. A to jsme prý dostávali nějaké mzdové bonusy, jakožto osídlenecké obyvatelstvo pohraničí převážně zemědělského charakteru, kam se moc lidé nehrnuli.
   Ale inspiroval jste mě a nahlédl jsem tedy do statistiky z roku 1985. Na Slovensku skutečně byly ve většině odvětví hospodářství průměrné mzdy nižší, ale celkem zanedbatelně. V průměru činila mzda v ČSR 2996,-Kčs; v SSR 2887,-Kčs. To myslím není takový skok, aby se jeden cítil jako král a druhý jako žebrák.
   V dnešní EU jsou ty rozdíly nesrovnatelně větší.

   Smazat
  5. Takže mi potom prosím, vysvětlete, co se jim pořád nelíbilo? P.K.

   Smazat
  6. Nevím o kom mluvíte. Komu se co nelíbilo? Pamatuji si situaci před rozdělením, jako vojáka Československé armády de mne v Bratislavě ptali, jestli češi obsadí Slovensko. Asi tam někdo rozšířil zvěsti o takovéto možnosti. Tehdy jsem tu dámu ujistil, ze nic takového se nechytá.
   Mne jako přesvědčeneho občana Československa zaráží, proč nebylo referendum? To by řeklo, kdo chtěl rozdělení. Já jako slovenský občan Československa jsem to nechtěl a také se nikdy nedozvím kdo to vlastně chtěl?!!!
   Tak bratři Češi, já smutním za Československem a myslím, že současné oslavy čehosi jsou morbidní. Já si připomínám 25 výročí úmrtí Československa, byl to a bude můj rodný stát, ať si kdo chce co chce říká.
   ST

   Smazat
  7. 15:59

   Na to se budete muset zeptat Slováků, já to nevím.

   Smazat
  8. 20:18: Referendum? A akú otázku by si v ňom sformuloval?

   Smazat
 3. Bože, přemýšlejte.
  Jasně, že bylo za 1. republiky Slovensko zaostalejší krajinou a tudíž muselo být dotováno. Ale pomalu, ale jistě se na Slovensku podařilo rozjet průmyslovou výrobu, která měla i strategický význam. Ocelárny v Košicích, strojírny v Martině, obuvnický průmysl v Partizánském... atd.
  Je logické, když zvážíme, že jsme byli jedna ucelená země složená s více národů abychom nedělali rozdíly a tím i nespokojenost. Peníze tekly tam, kde to bylo potřebné.
  Tahle industrializace ještě nebyla ukončena, když se v Praze začalo cinkat za tenhle prašivý systém zvaný demokratůra.
  Do čela jsme si zvolili vlastizrádce a ti už dílo dokončili dle dnešního obrazu.
  Co dnes ta svoloč vlastně chce slavit, když celkové trvání Československa, jako suverénního a samostatného státu, trvalo pouhých 68 let, z toho 44 let za tolik nenáviděného socialismu.
  J.C.

  OdpovědětSmazat
 4. Ten kdo napíše, že slovensko bylo "krajinou" by měl dostat valaškou mezi parohy.
  Děkuji pane Klausi, že jste nás té černé můry a bezedné finanční díry zbavil.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 18:40
   Co..., mluvíš z vlastní zkušenosti? No, následky tomu nasvědčují.

   Smazat
  2. Valaškou jsem prozatím žádnému čoboloidovi kotrbu nenakřápl, takže do tvého dutého kokosu tě musel natřít někdo jiný.

   Smazat
  3. No, valaškou by mal dostať autor tejto somariny, nie medzi parohy, ale medzi nohy, aby nemohol plodiť ďalšie kreatúry! Pri takýchto kreatúrach sa nemožno diviť, že Slovensko sa osamostatnilo. Uráža ten čo nemá argumenty. Ono to asi bolo značne inak - aj za prvej ČSR, aj za tzv. socializmu... Chceli ste spoločný štát - ale za akých podmienok? Kolónie ste si mali vybojovať v Afrike!

   Smazat
 5. Slováci nesnáší Čechy. To je realita ... Měli jsme tehdy tu pasteveckou krajinu nechat Maďarům. ...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je celkem nízké procento zamindrákovaných blbů, pro něž je přenesení zodpovědnosti za svůj životní neúspěch na "Čehůny" jediným, čeho jsou schopni.
   Jinak mám zkušenost spíše s přátelskými lidmi. Pokud je nějaký problém, tak to vypadá na pocit méněcennosti nebo ublíženectví, že Češi se mají přecijen lépe. Zpravidla ne intenzivnější, než se to občas projevuje u Moravanů.
   To je asi ten častý jev u lidí dole, kteří těžce nesou, když se má někdo o trošinku lépe než oni. Ale nedovolí si ani vzhlédnout k těm skutečně nahoře, natož vůči nim projevit nějaký odpor. To je holt jiná liga, tu je lépe držet v úctě. Syndrom otroka.

   Smazat
  2. Dnešním "pravdoláskařům s rétorikou plné nenávisti a lži, se nedá vysvětlit, že existovali i přátelské vztahy...

   Smazat
  3. Slováci nesnáší Čechy, to je ale blábol! Já jako Slovák jsem četl knihy v češtině od útlého dětství a nikdy jsem to nepovažoval za problém, kromě pár neznámých slov, které nejsou stejné, např. kmín-rasca a pod. Prosím příště mluvte za sebe, já Vás také neuražím! V každém národě se najde hlupák, u Vás, protože nevěřím že jste Čech to asi apriori nemůže platit!

   Smazat
 6. Zastupuji na Zemi vesmírné civilizace už dvacet jedna let.

  Jsme daleky děkování za návštěvu francouzského prezidenta E.Macrona a německé kancléřky A.Merkel v Česku při příležitosti, respektive z důvodu 100. výročí vzniku Československa. Je nám známo, že důvodem této jejich snahy o vztah nejen s Českem ale v případě Macrona i se Slovenskem, je naše faktická existence na Zemi, nás vesmírných civilizací a naše platná smlouva s těmito dvěma státy O válečné podpoře, z roku jejich okupace 1968. Proto ani nejsme překvapeny, že se i rozhodli, oba tito vrcholní státní představitelé, přetrvat v Česku nad míru jejich návštěvního plánu, v případě francouzského prezidenta už oficiálně až do zítra, ačkoliv právě už zítra mají oba urputná jednání v Turecku.

  Náš vliv, nás vesmírných civilizací, náš význam, respektive, je obrovský a lze ho nyní dobře pozorovat. Jsme rozhodnuty udělat z V4 světovou velmoc válečně i ekonomicky nejsilnější na planetě, protože naše vesmírné zbraně jim a zároveň i naše vědecké informace, umožní především trojici států PCS (Polsko+Česko+Slovensko) dominovat natolik, že se jim budou Francie i Německo klanět a prosit o přijetí k jednání. V případě Maďarska je skutečným problémem jeho nacionalismus a záleží jen na Maďarech, zda jim bude umožněno podílet se spolu s námi na jejich budoucnosti. Stále platí, že striktně vylučujeme spolupráci těchto států s Rakouskem, protože by jejich spojenectví ztratilo jakýkoliv smysl a stále platí i naše doporučení o přijetí Slovinska (Slovinsko) do jejich spolku V4.

  Sto let vlastní nezávislé existence má určitý právní význam pro nás vesmírné civilizace a tak i pro všechny státy světa, protože my jsme těmi, kdo skutečně rozhodují. Blahopřejeme.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Československo vzniklo po porážce Německa jako francouzský protektorát/kolonie. Tak proto jsou zde, chybí jen Habsburské. Jak smutné a morbidní slavit umrlce, kterého jsme zabili!

   Smazat
  2. A jak vypadá realita oprávněnosti těch oslav očištěná od oslavných blábolů se můžeš podívat tu! - https://www.youtube.com/watch?v=B-oTS2XulNU

   Smazat
 7. Polovinu své pracovní činnosti jsem pracoval po celém ČSR mohu potvrdit že blbců je v obou státech skoro stejně. Vyjimku tvoří Praha a Bratislava. Tam se počet degenerátů zvyšuje. Na Slovensku je problém Bugárovců. Nic a mikdo je nezmění.

  OdpovědětSmazat
 8. Co se stalo ,to se stalo.Rozdělení státu bylo obrovskou chybou obou národů. Dle mého názoru Češi dělají obrovskou chybu vůči Slovákům,že vystupují jako starší bratři,což nám bratrství stále ve škole vštěpovali do paměti.Slováci o žádné bratrství nikdy nestáli.Chovejme se jako dobří sousedé a standartně. Co jsme si to jsme si.Dobré účty dělají dobré přátele.Kdo chce v Česku studovat a naopak ať si studium zaplatí.Takové společné nostalgické cesty presidentů vidím jako špatnou komedii.Co jsem napsal potvrzuje přítomnost Slováků v každém pražském obchodu, lékárně, stavbě, restauraci atd. Závěr je takový,že zázrak po osamostatnění se na Slovensku nekonal.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale ani v Cechach ne.Byla to obrovska hloupost rozbit vetsi statni celek,kdyz se treba naopak Nemecko spojovalo

   Smazat
  2. Primátor Prahy, předseda vlády ČR...
   Slovensko - zázrak se nekonal, nenávidí nás o to víc.
   To opravdu nikdy nebyli nejsou a nebudou naši bratři, ale máme některé společné zájmy, proč netáhnout za jeden provaz.

   Smazat
 9. Pre mňa smutné diskusné príspevky. Patrím medzi tých Slovákov, ktorí obdivovali český národ za jeho inteligentný humor, nádherné romány alebo zmysluplné texty piesní. Na českých filmoch sa zabávali a plakali celé generácie - filmy s Burianom a Werichom, Menšíkom alebo Kopeckým nás po celé roky zabávali. Uprednostňovala som zahraničné filmy s českým dabingom - až po dnes. Keď spieva Marie Rottrová, Karel Gott, Helenka alebo aj Waldemar, je mi smutno, do plaču. Skončila nám mladosť alebo bohaté kultúrne obdobie? ....Naopak, my ďakujeme Vám. Za Karla Plicku,ktorý objavoval svojím fotografickým aparátom ľud Slovenska, jeho zvyky a radosti, za Josefa Odrážku, ktorý bol spoluzakladateľom prvého detského časopisu na Slovensku, svojimi ilustráciami obohatil detské knižky, ktoré dodnes čítajú naše deti a vnuci, ako Ferdo mravenec alebo Smelý Zajko ...Českému národu zostaneme vďační za učiteľov, vďaka ktorým sme sa naučili pekne po slovensky. Veď vaši učitelia, "zapadlí vlastenci" urobili kus vlasteneckej práce v prospech Slovákov. Dali ste nám vzdelanie, ktoré nám bolo tisíc rokov odopierané. S Vašou pomocou bolo Slovensko do roku 1990 slušnou a celkom peknou krajinou......Aj mne je ľúto, že sa náš spoločný štát rozpadol. Ničota prišla zo Západu. A zapredanci dali prednosť bohatstvu.Mk , čiže Majka / Dúfam, že sa neozve anonym a nenazve ma slovenským pablbom....ale vy, slušní Češi,po slovensky Česi, za to nemôžete..:-)/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jsem Čechoslovák, protože jsem se narodil v Československu. Zdravím na Slovensko.

   Smazat
  2. Ládislave, jako i předchozí zdravič jsem Čechoslovák, neb jsem byl kdysi Made in Czechoslovakia.
   Dobrá značka, ale nejsem nostalgický ani nikoho nezdravím.

   Slováci nám potřikráte řekli Zapuzuji Tě, Zapuzuji Tě, Zapuzuji Tě a jen nakvrdlí tomu nerozumějí.
   Dvacet let jsme jim platili +20% nad jejich podíl na SR, aby si postavili pod Tatrou vily.

   V předchozích etapách jsme je naučili číst, počty se naučili u žida. Taky silnice, telegrafní sloupy a dráty jsme jim přes Slovač natahali.
   Všechno marně.

   Vede se jim líp, protože je Němci maji rádi.
   Netuší, jak to opláčou.

   Smazat
  3. Však nerev bratček, nerob nam tuna ostudu! Ved sa nám teraz vedie lepši ako všetkým týmto závistným a zbabelým čeHúnom! Ked naši dedovia bojovali za Európu,tak ti jejich chujskí dedkovia dýchali kakao aby nemuseli budovat spoločnú budúcnost v ramci kulturných národov lebo rovno sypali piesok do heinkelovských motorov - zbabelci zákerný! Preto my sa im možeme iba smiat dnes a zazpievať si tu našú! - https://www.youtube.com/watch?v=FbKdjzqWIA0

   Smazat
  4. BRATČEK, si obyčajný idiot, ktorý sa dostal na stránku, kde sa web Vaša věc poďakoval Slovákom. Síce neviem za čo, lebo takých debilov ako si ty, bratček, je tu dosť. Hanbím sa za teba. Bratia Češi, buďte radi, že ste sa od nás oddelili, nestojíme za poďakovanie. Veľa šťastia. MK, Majka

   Smazat
  5. A ešte opravu k môjmu predchádzajúcemu príspevku : Jedná sa o Jaroslava Odrážku...MK, Majka

   Smazat
  6. P.S.No, neviem to po sebe zmazať, tak prosím o opravu: Jaroslav Vodrážka...!!!Ďakujem

   Smazat
 10. Rozděl a panuj, to je pro ovládnutí slovanů mimořádně efektivní metoda už celé věky. Zajímavé, že jsme tak nepoučitelní.
  Třeba takoví Němci - také federace malých států s podobnými jazyky a kulturou. Nedá se říct, že by se lidé z jednotlivých spolkových zemí nějak zvlášť milovali, ale všichni chápou, a to včetně územně i hospodářsky nejvýznamnějšího Bavorska, že jejich silná pozice plyne z jednotného Německa, že sami by sotva dosáhli významu umožňujícího určovat pravidla aspoň sobě, natož pak jiným.
  Vedle toho stojí v kontrastu rozpad Československa, Jugoslávie, Sovětského svazu. I když té Jugoslávii se přecijen muselo "trošku" pomoci.
  Pak si máme budovat nějakou hrdost a respekt u jiných...

  OdpovědětSmazat
 11. Všetci, čo sa tu zamýšľate nad rozpadom "spoločného" štátu, radšej venujte pozornosť faktu, že celý ostblok je kolóniou Západu. To je základný problém ako Jánošíkov, tak aj Pepíkov.
  A prestaňte už kydať na Tisa. Nezdrhol ako Beneš. Mohol ísť trebárs do Vatikánu. Komu by to ale na Slovensku pomohlo?

  OdpovědětSmazat
 12. Tak to byla zrada na Československém národě je špatné že jsme rozdělení.

  OdpovědětSmazat
 13. Nechapete, ze to vse bylo krapet jinak? Pro obe strany?
  Projizdel jsem x-1000 stran z jedne i druhe strany.

  Pohled z SK i CZ se trochu lisi, no zaklad je jedno:
  Co je stezi darovano, se nepuli...... jinak zanika.

  Dal je na vas, my udelali vse....

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.