Reklama

středa 3. října 2018

Položení života za národ

Jiří Jírovec
3. 10. 2018
Co mi to říkáte? Že šel bych zas? Rád? Odpověď čekáte? Nasrat, jo, nasrat!! Karel Kryl, Píseň neznámého vojína. Představa položení života za vlast či národ je populární v dobách, kdy nehrozí proměňování slov v činy. Doby, kdy se král rubal v čele svých vojsk, byť poloslepý, jsou dávno pryč. Když se ve Vietnamu bojovalo o Ameriku (tuhle pitomost možná nikdo neřekl, ale když se může v Kábulu bojovat o Prahu, tak proč ne...), tak se budoucí president J.W. Bush ukryl do bezpečí domácí letecké základny.


Boj v americké armádě bývala čest svěřená jen občanům. Jenže těm se do válek nechce a tak bylo toto privilegium rozšířeno na držitele zelené karty. A obecně na chudáky rekrutované na parkoviští obchodních center. Války přece jenom nejsou pro slušné lidi.

Vůdcové časem zesrabovatěli. Kdepak mávající špalíry a státníci v otevřených limuzínách. Nejmocnější muži světa soupeří, kdo ho má větší a delší - tedy auto, váhu opancéřování, a možná zásobu krve, kdyby došlo na transfuzi v terénu. Paranoja ochranek dosáhla takového stupně, že Trump měl v Helsinkách dvě identická auta, která u hotelu zajela do stanu, aby se nedalo zjistit, jestli jel v prvním a nebo ve druhém.

Vraťme se ale na domácí půdu. Který politik by posloužil jako příklad a stanul v první řadě lučištníků, kopiníků a jinách rekrutovaných a riskoval svůj život? Možná nějaký pirát, protože ti slibují "Popereme se za vás". Vynechat můžeme zloděje a obchodníky s chudobou a konec konců i generály a jiné šajby zlidšťující válku čistotou uniforem a nablýskaností metálů.

Pokládání životů maji v pracovní náplni vojáci, tedy profesionálové.

Co, ale řadový občan? Ten žádnou přísahu nepodepsal a může se ptát: Co z Česka vlastně stojí za obětování života. Hranice, které prakticky neexistují, bohatství, dávno patří někomu jinému, majetek a sídla několika nejbohatších nebo králikárny na sídlištích?

Možná zbývá mateřský jazyk, pokud za něj budou plédovat poslanci, kteří správně zauvnímali hrozící nebezpečí.

Máme obětovat život kvůli historii, kterou jsme si částečně vymysleli a tu modernější potlačujeme. Máme bojovat kvůli Řípu, medu a strdí pod ním? Možná ano, vypráskali jsme přece odtamtud předcházející milovníky sladkost. Těžce nabytou zem nenecháme padnout cizákům. Jenže kterým? Germánům nebo Slovanům?

Patří nám Dukovany, Temelín a Karlštejn. A co dál? Nejspíš dědictví Švejka "Nesřílejte, jsou tady lidi".

Máme i Cimrmana. Výrok z jeho hry, Dobytí Severního pólu, je pro dobu žádající si oběti velmi případný. Náčelník, Čech Karel Němec rozhodne, že až na pól dopraví, alespoň posmrtně, dvoučlennou americko-českou výpravu profesora McDonalda a jeho poručíka Berana:

Jsme sami na pokraji sil, ale postupme tu oběť. Svažme je dohromady, ať se Fištenskému lépe nesou.

30 komentářů :

 1. Jefim Fištenskij je bývalý šéfredaktor Lidovin Novin......

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dnes placený administrativou USA. A tohohle demagoga, nenávistníka a spindoktora zvou do ČT jako "nestranného politologa". No nejsou k zulíbání, ty televizní svi-ně?!

   Smazat
 2. Někdo musí hájit s nasazením života také dluhopisy v ČNB, co jsou tam místo zlatého pokladu.

  OdpovědětSmazat
 3. Víš co, Jírovec ?
  Musím se hodně ovládat, aby mě David nesmazal.
  Ale jedno ti řeknu : jméno Karla Kryla raději neber do úst, starej se o sebe a o tu kanadskou díru, kde žiješ a nemontuj se do naší české kotliny !
  Buď tak laskav!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. trosku asi menecennej, ze?

   Smazat
  2. 23:12

   Vy máte na jméno Karla Kryla copyright?

   Smazat
  3. Víš co, 23:12?
   Musím se hodně ovládat, abych tě neposlal, tam kam patříš. Ale i ty máš právo na názor, ikdyž blbej a ubohej...

   Smazat
  4. Vy Češi si neberte do huby Karla Kryla a nedělejte z něho Čecha. Karel Kryl se hlásil k Moravskému národu a ta česká kotlina je jen od Aše po naší Vrchovinu po česku Vysočinu.

   Smazat
 4. Je take dulezite vedet ,ze potomci /deti/ bohacu a elity do valky nemaji pristup. Vzdy se udelaji prislusne zakony , ktere je vyjimaji z vojenske povinnosti.
  Tak napr. synove farmaru nemusi do valky protoze vyrabi potraviny. To je v poradku a kazdej bohac , kterej jeste nema farmu si ji okamzite zakoupi pro svoje deti.
  Takovejch prikladu je hodne , take studium na drahych skolach je zpusob jak se nemusi do valky , kde se probuh strili. A snad nechcete aby jejich deti prisly k urazu. Na to jsou vzdy deti VASE !! Na to nezapomente...

  OdpovědětSmazat
 5. O tom cim disponuje ochrana presidenta jen kratce: 2 letadla A1, obe jdou do vzduchu po sobe aby klamaly nepritele nejmene 3 helikoptery Marine 1 ktere prevazi pred presidentem zvlastni dopravni letadla 2 autenticke limisiny pro klamani nepritele sto lidi prohlizi v retezci letistni plochu pred a po pristani A 1 ,utajeny pocet ostrelovacu vsude kolem auto kolona se sklada z otevrenych combi kde sedi u kulometu strelci- hodina letu jednoho letadla stoji 200 tisic a to jsou zverejnena facta kolik toho nevime je asi zancne vic je to temer jako fikce ve filmu neuveritelne

  OdpovědětSmazat
 6. Klasickou válku už si v Evropě moc neumím představit. Za svým národem ještě jakž takž stojí Němci(v některých spolkových zemích), ale co zbytek Evropy? Kdo by bránil svou vlast, která nám byla "zprivatizována" a v níž jsme jen trpěni jako výrobní jednotky, jako tažný dobytek? Kdepak, pokud bude válka, tak bude občanská, nebo za použití zbraní hromadného ničení.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bombardovani Jugoslavie neni tak daleko a Doneck mame taky vedle .To vsechno je Evropa.

   Smazat
  2. Obojí především občanská válka(válka v rámci jednoho státu), byť živená zvenčí.

   Smazat
  3. pozri tu:
   https://www.hlavnespravy.sk/obcania-z-celeho-slovenska-hlasia-ze-na-vychod-jazdia-vlaky-plne-americkych-tankov-kto-dovolil-preco-o-tom-mainstream-neinformuje/1536278

   a to trvá už cca tri roky

   Smazat
 7. no potom čo sledujem isté TV a jeho majiteľa, preberám si aj naše privatizácie, tak mi došlo, nebyť tu NATO - tak je tu mela, a brať si Kryla a jeho nadčasové slová ako jasnozrivú veštbu, je to pre niekoho rana, že mal pravdu a my sme zabudli, aj na Fučíka ... bolo nám to treba ?

  OdpovědětSmazat
 8. Kdo je Čech a nemá hlavu vymazanou současnou propagandou, nepotřebuje si pokládat takto stupidní otázky. Stát, země, národ a jazyk je jako byt, pokud vás z něj vyženou, tak budete jako cikáni. Nad čím tady emigrant Jírovec přemýšlí?
  Být připraven položit život za národ ještě neznamená, že ten život položím. Jde o sílu ducha, ne o to se někde nechat zbytečně zastřelit, jak o tom kvákal chcankář Kryl. Boj probíhá na mnoha frontách, v první řadě o naše mozky, o politickou suverenitu, o ekonomickou nezávislost atd. Máme obrovské množství práce. Kolik lidí tady pobíhá s vymazaným mozkem? Musíme bojovat za ty, kteří nedokáží prorazit režimní propagandistickou bariéru. Musíme bojovat o naše děti, protože ty nám byly doslova uneseny ideologickým Barnevernetem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Proč si Židi založili vlastní stát a střeží si ho jako oko v hlavě? Asi proto, že to bylo tak báječný, žít bez vlastního stát, že?

   Smazat
  2. Židi ukradli cizi uzemi.Navic Žide nejsou narod,je to spolecenstvi nabozenske.Fanaticke jako ISIS.

   Smazat
  3. 15:19

   "Nemyslete si, vy hovnivárové, vy líní krávové a bagounové, že vám už tahle vojna skončí na
   tomhle světě. My se ještě po smrti uhlídáme, a já vám udělám takovej vočistec, že z toho
   budete jeleni, vy svinská bando.`"

   Mezitím Baloun, který jsa v úplném zoufalství stále myslel, že se jen nyní o něm povídá,
   že se všechno týká jeho, pokračoval ve své veřejné zpovědi: "Ani Klokoty proti mé žravosti
   nepomáhaly. Přijde žena s dětmi z pouti a už začne počítat slepice. Schází jedna nebo dvě.
   Ale já jsem si nemohl pomoc, já jsem věděl, že jsou v domácnosti potřeba kvůli vejcím, ale
   vyjdu ven, zakoukám se na ně, najednou vám cejtím v žaloudku propast, a za hodinu už je
   mně dobře, už je slepice vobraná."

   Smazat
 9. Pane 9:56 přesně tak a je spousta těch co prohlédly ale nic na tom nemění že pomáhaly aby jsme byly v tomto zdegenerovaném zvrhlém stavu. Proto vyzívám exulanty a cinkače dejte se do práce a v prvních liniích.

  OdpovědětSmazat
 10. No... o tomhle jako bývalý voják, od té armády Husákovské až po tu NATO, často přemýšlím. Za co bych bojoval? Za koho? A proč? Nepůjdu proti Rusům, protože nevěřím a nikdo mě nepřesvědčil, že nás ohrožují. Nepůjdu do Afghanistánu, protože nikdo mě nepřesvědčil, že u Kábulu se bojuju za Prahu. Nepůjdu nikam jako stafáž a kanonefutr po boku Američanů bojovat za zájmy nadnárodních monopolů. Tak tedy bránit tuto zemi? Bránit haly Amazonu? Bránit nějaký pahorek se solární elektrárnou? Bojovat za nějaké Bakaly, Štětiny, Jandy?
  Teď to možná vyzní pateticky, ale nevím jak líp to vyjádřit. Ano já tu zbraň do ruky vezmu. Až někdo ohrozí českou mámu, lhostejno zda je to unuděná podnikatelská panička kdesi v satelitu, nebo upachtěná mamina v pokladně supermarketu, které v podvečer sledují šílenou růžovku, nebo Ulici. Půjdu se bít za toho českého sviště, který mě ráno v autobuse neskonale sere, protože neumí pozdravit. Půjdu bránit i ty babky, které mě v krámu vytáčejí k nepříčetnosti, když vozíky zablokují uličku a sdělují si jak je loupe v kříži. Půjdu bránit i když ateista i ten náš kostel nad vsí, protože v něm je moje, naše historie. Půjdu bránit naše hodnoty. Hodnoty rodiny tvořené mámou, tátou a dětmi. Hodnoty uložené v knihách. Hodnoty předávané našim ,českým, jazykem. Hodnoty naší historie vycházející z židovsko-křesťanských tradic. Protože pokud bychom případnou válku přežili, to je jediné co nám zůstane a bez čeho se neobejdeme a na co můžeme navazovat a v čem pokračovat.
  PS: Nejsem členem žádné politické strany. Nejsem věřící ve smyslu žádné věrouky. Nejsem nacionalista, rasista, xenofób a já nevím co ještě, nebo čím by mne mohl někdo na základě této úvahy nazvat.
  Jsem prostě normální Čech.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní4. října 2018 10:30
   Téma Vašich úvah, je nejspíš věčné. Částečně se s touto zemí neztotožňujete, částečně ztotožňujete. Něco podobného cítili Češi také v R-U armádě, za I.SV. Navíc u nich to nebylo akademické téma, ale na základě těch úvah, museli nějak jednat. Jedni se rozhodnuli dezertovat, nebo se přidat k protistraně, jiní se rozhodnuli položit život za mocnáře. Obojí, pro to měli své argumenty. Jistě podobně, se museli také rozhodovat lidé, když museli volit, zda jsou kališníky, nebo papeženci.
   V současné době, jako řešení pro ty, kteří jsou již na takové úrovni, že si tyto otázky kladou, vidím v jejich větším zapojení do politického dění v zemi. A v tom dění prosazovat takové zásady, které by jim umožnily považovat tuto zemi za vlastní. P.K.

   Smazat
  2. Az na ty zidovsko-krestanske tradice.Maji na svedomi nejhorsi masakry v dejinach.Ty si racte strcit nekam.

   Smazat
  3. 15:22
   S tím arabským ksindlem jsou si FIFTY-FIFTY,jasno?!

   Smazat
  4. Lépe bych to nevyjádřil, jako 10:30. Vcelku nemáme pro koho bojovat, než za rodinu. Ale nejsem si jist, zda by o to všechny rodiny stály. Zatím vymíráme, rodina je na vedlejší koleji, státní i podnikové jesle a školky byly úspěšně kapitálem rozkradeny za podpory zkorumpovaných sloupů státu. A vůbec proti komu bojovat, proč být na straně agresora a být okupantem? Je to horší, než Gordický uzel.

   Smazat
  5. len či bude s čím bojovat. Na Slovensku kdeakí kramári a regáloví dokladači z marketu už sklady NZ rozpredali za facku (a za veľké sprepitné) Saudom a emérickým kravochlapcom. A tí nimi vyzbrojili ISIL v Sýrii.

   Smazat
 11. Tak to je jsme jen kolonií německa a za západní „hodnoty" bych nehnul ani prstem.

  OdpovědětSmazat
 12. Zloba závist zášť, strach a svár, totálně ovládly tuto zemi. Ťěžko si lze představit takovou rozeštvanou populaci bojovat za nějaké vyšší hodnoty. Ti tak jedině mezi sebou navzájem o osobní prospěch. Takhle jsme dopadli...

  OdpovědětSmazat
 13. Za některé lidi bych bojoval, a také bych bojoval proti některým, kteří si to zaslouží.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.