Reklama

.

.

středa 31. října 2018

Přichází den další války. Z Ankary zní čerstvá ozvěna dávného Hitlerova "Es kommt der Tag! "

Jana Maříková
31. 10. 2018
Před dvěma dny jsem zveřejnila článek o ostřelování města Kobání v oblasti, které se říká Rojava - západní Kurdistán, na severu Sýrie. Útočila turecká armáda, jak je v této oblasti minimálně od zimy zvykem. Erdogan se někam podívá, uvidí teroristy a nařídí útok. Kupodivu se to nikdy netýká teroristů z tzv. Islámského státu - to jsou kámoši, kteří léta dodávali ropu. Není to ani An-Nusra - tzv. umírnění džihádisté - ti už jsou dávmo tureckými spojenci. Erdogan je v tomto velmi politicky nekorektní a pod pojmem "teroristé" vidí pouze Kurdy, repektive jejich Lidové obranné jednotky (YPG), zahrnuté do širšího svazku Syrských obranných sil (SDF). Tedy jednotky, které proti teororistům v našem pojetí - militantům IS - bojovali a bojují. S velkými ztrátami na životech. Ono se to tady moc neví, mluví se o nich jako o separatistech, ale oni brání svou zem - Kurdistán - Rojavu. Tam žili po staletí, dříve než přišli Arabové a Turci.

Wikipedie praví, že "většina dnešních Kurdů se považuje za potomky Médů. Staromédské slovo „kur/kurd“ je výrazem pro slovo „silný“. I v dnešní době se dá toto slovo i s jeho původním významem nalézt v jednom z kurdských dialektů. Kurdský archeolog prof. Syies tvrdí, že Médové jsou kurdskými kmeny, které sousedily s asyrskou říší. Na své dnešní území dorazili zhruba v druhém tisíciletí před naším letopočtem." To kdyby se někdo divil, proč tak urputně tvrdí, že země je jejich, a že za ni budou bojovat a umírat.

Tenhle odskok do historie jsem neudělala jen tak pro nic za nic. Spousta lidí mi neustále píše, že Kurdové jsou zlovolní sepratisté, ničící jednotu Sýrie. Není jejich vinou, ale vinou vítězných velmocí 1. světové války, že Kurdistán neexistuje a oni už sto let bojují za přežití.

Další častá námitka je, že se "spřáhli" s Američany, když měli jakousi blíže nespecifikovanou nabídku autonomie od Asada. Jednak Asad nemůže sám o sobě nic nabízet - vždyť ho nepozvou ani na jednání o jeho vlastní zemi. A druhak jsem žádné podrobnosti této nabídky nikdy nezjistila a moji kurdští přátelé mě ujišťují, že nikdy neexistovala. Dobrá, nejsou nezaujatí, ale doufám, že někdo z kritiků si dá tu práci a text dohody o autonomii mi obstará. Spojili se s Američany, protože jinou nabídku neměli a už sto let jim jde o krk. Tak to vidím já. Že jimi Američané manipulují podle svých zájmů, už je věc jiná. Brzy se ostatně ukáže, zač americké přátelství stojí. Nikdo jiný totiž už Kurdům nezbyl.

Druhý den po slavném summitu o sjednání míru v Sýrii na půdorysu Rusko-Německo-Francie-Tuecko začal Erdogan ostřelovat pozice YPG v syrské Rojavě. Dnes, na pravidlené "masírce" vrchoných členů své Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) vyslovil hrozbu přímého útoku na území pod správou kurdských sil podporovaných Američany. Zaznamenala jsem to opět na Facebooku u svých přátel v Německu.

Předseda kurdské obce v Německu Ali Ertan Toprak k nejnovějšímu vývoji napsal: "Evropané vsadili při údajném mírovém procesu v Sýrii na Erdogana.
Erdogan nyní útočí na sílu Syrských obranných sborů - SDF /YPG/YPJ, které bojovaly proti IS na straně Západu nejúčinněji.
To by mohlo znamenat, že Kurdové přivedou válku do Turecka. Mír a stabilitu nelze dosáhnout tím, že se spoléháme na nespravedlivé režimy, jako je například v Turecku. Mír a stabilita mohou existovat pouze tehdy, pokud bude kurdská otázka řešena mírumilovně a demokraticky.
Erdogan chce válku, protože viděl, že Západ mlčí a nechá ho vést jeho nezákonné války proti Kurdům jejich technologiemi - technologiemi NATO."Jeho informace potvrzuje i Robert Dupuis. „Turecký prezident Tayyip Erdogan oznámil bezprostředně hrozící útoky své armády na kurdské pozice v severní Sýrii. Ten bude veden i na východ od řeky Eufrat, řekl Erdogan v úterý. Tam jsou kurdské obranné jednotky jednotky (YPG) a američtí vojáci aliance v boji proti teroristické organizaci "islámský stát" (IS)", uvedl Dupuis.

Tato konstelace, aliance YPG s USA, zatím bránila turecké vládě v útoku na kurdské síly východně od Eufratu, neboť takový krok by přivedl Turecko do otevřeného konflitu se Spojenými státy. Ve svém každotýdenním projevu k vládnoucí AKP v Ankaře ale Erdogan nyní oznámil: „Zničíme teroristické struktury východně od Eufratu. Dokončili jsme naše přípravy, plány a programy. "Již o víkendu Turecko ostřelovalo kurdské pozice v Sýrii. "Brzy začneme větší a efektivnější operaci," řekl Erdogan o nadcházejících útocích.

Turecko klasifikuje YPG jako odnož 'teroristické' organizace PKK, která je aktivní především v jihovýchodní Anatolii. Ve Washingtonu jsou YPG na druhou stranu ceněny jako místní účinná pomocná síla proti IS a na rozdíl od PKK nejsou na seznamu teroristických organizací. Od roku 2016 Turecko zahájilo útoky proti YPG ve dvou kampaních a vyhnalo je z oblastí pod kurdskou kontrolou v důsledku kolapsu syrského státu. Erdogan si opakovaně si stěžoval, že Washington YPG dodává zbraně, a vyzval Američany, aby se s Tureckem spojili proti Kurdům."

Faruk Firat upozornil na to, že Erdogan vyhlásil válku SDF ( Syrským obranným silám) apřinesl další hrozový citát tureckého prezidenta: " : "Naše přípravy jsou dokonány! Jednoho večera udeříme!"

Pro vyznavače oficiálních státních tiskových zdrojů přikládám citát tErdogana od turecké tiskové agentury Anadolu: "Nedovolíme, aby nejprve potopili Idlib a pak celou Sýrii v ohni a krvi, nesmíme dovolit provokace syrského režimu a vzkříšení ISIS! Nezastavíme se a také nedovolíme teroristickým skupinám (SDF) aby ničili východní břehEufratu! "

Erdogana cituje i agantura Al-Masdar: "Jsme připraveni rozdrtit teroristickou strukturu na východ od Eufratu! Dokončili jsme přípravu tohoto problému a v blízké budoucnosti zaženeme teroristické organizace (SDF) velkým a efektivním útokem do kouta. "

Strašlivě to připomíná jednoho šílence s knírkem pod nosem. Jako říšský kancléř na stadionu v Norimberku vyřvával ke svým příznivcům a do rozhlasu : "Es kommt der Tag...." A pak šel podespat zákony, podle nichž šly miliony lidí do plynových komor.

Erdogan je obdivovatelem tohoto diktátora a nijak se tím netají. Jeho rodina celou dobu s IS obchodovala. A najednou útočí na ty, kteří proti IS skutečně bojovali, a háže je do jednoho pytle s celým světem uznanými teroristy. Džihádisty v Idlíbu si ale pečlivě hlídá, aby jim nebylo ublíženo.

A Evropa mlčí a mlčí i její hodnoty. A co Američané?

Washington vyjadřuje znepokojení nad tureckými útoky na Kobání.

Americký zvláštní zmocněnec pro řešení války v Sýrii James Jeffrey v rozhovoru pro Sky News řekl, že "USA jsou znepokojeny tureckými útoky na lidové obranné jednitky YPG/YPJ v Kobání a vyzývají k spolupráci mezi Washingtonem a Ankarou, aby se vyhnuli podobným útokům v budoucnu".

Když poslouchám Erdogana, nezní jako někdo, kdo chce spolupracovat. Výsledek se dozvíme, obávám se, až příliš brzy. Erdogan má v rukávu několik trumfů. Od čerstvě podepsaných miliardových kontraktů s německými firmami po nově až půl miliónu Afghánců, které může kdykoli vypustit do Evropy. Jak můžete vybudovat mír s někým, kdo chce válku, to tedy nevím. A čím víc se blíží ohlašovaný útok, tím víc vidím istanbulský summit jako špatnou kartu pro Evropu - ale i pro Rusko. Nestabilní Evropa nebude dobrý soused a na jihu Ruska žije mnoho turkotatarských národů a kmenů, které bude Erdogan chtít získat pro svou novoosmanskou říši.

49 komentářů :

 1. To tady nepište. Pro místní pitomce je je Erdogan hrdina, který ustál pokus prej Američanů o puč.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Opět nic nechápeš, žádné překvapení.

   Vymazat
  2. No nic dobrého je tam nečeká, Asad v brzkých hodinách či dnech zaútočí na ty teroristy umírněné teroristy v Idlibu a ve stejný okamžik rozjede svou akci Erdogan proti jeho teroristům Kurdům. Jsem jen zvědav co bude dělat Trump s jeho jednotkami které brání Kurdy.Ona i Čína mobilizovala svou námořní flotiku a je odhodlána k boji s Trumpem v Jihočínském moři, je to jejich oficiální zpráva. Docela děsivý konec osmičkového roku že.

   Vymazat
  3. 1:02

   Milý pitomče, vše je daleko za obzorem vašeho chápání. Kéž by byl svět tak jednoduchý, abyste děje v něm dokázal pochopit i vy.

   Vymazat
  4. 8:55
   Ano, svět je složitý. To jen místní pitomci jako vy vidí za každým hnutím listu spiknutí tajných služeb USA.

   Vymazat
  5. 9:43

   Milý pitomče, můžete prosím doložit, že vidím "za každým hnutím listu spiknutí tajných služeb USA"?
   Předem velice děkuji.

   Vymazat
  6. 9:43, nejen CIA, naivo, na tom území jsou nacpaní úúplně všichni. Vždyť v Západním tisku o tom běží spousta vtipů podobně jako za komárů, kdy byl ještě SSSR. Každý tam má svoje zájmy. Rusko podrželo Sýrii a snaží se o nové kontakty. USA angažovali ISIL a dnes k nim koupili Kurdy. Rusko získalo Írán a zdá se že přetáhli Turky, USA Saúdy, Katar a Izrael, a teď se o ně perou s Rusáky.

   Ono je hodně hloupé arogantně někomu hrozit, jako USA Íránu a Sýrii, které následně napadnete nebo posadíte pod sankce, když tyto země vzápětí můžete potřebovat. Dosazování loutek je sice účinné, a po tzv. volbách dokonce i legální a zdánlivě demokratické, jenže v době internetu a stoupajícího vzdělání můžete na totéž hodně rychle zahučet.

   Rusko je mnohem slabší. Vojensky i ekonomicky. Ani SSSR nebyl tak výkonný jako Západní blok, ale Rusko dnes je mnohem menší. Ovšem strategie win-win smíchaná s pečlivě volenou korupcí ušitou na konkrétní kulturní prostředí, a sebevědomí bez arogance, dokáže oslovit i staré vazaly Ameriky.

   Vymazat
  7. 1:02 -vidím - vše je na mě špatně - počínaje psaním a konče charakterem...;)

   Vymazat
  8. Naopak, pí Maříková = dobře.

   Vymazat
  9. Paní Maříková, zde nejde o Vaší osobu, nevydírejte.
   Svět je hřištěm velmocí, které hrají o moc. Nyní u příležitosti 100 let republiky, bych viděl s Kurdy jistou paralelu. Naši zakladatelé, byli během války na straně vítězných mocností. Ale to by zdaleka nestačilo. Oni dokázali přesvědčit ty vítězné mocnosti (na názoru poražených nezáleželo), že je pro udržování jejich moci výhodné, vytvořit Československo. To, že je zde takový a takový lid s takovou a takovou tradicí, to je jenom omáčka pro publikum. Rozhodují pouze mocenské zájmy.
   Kurdové, stejně jako Češi, jsou trávou na bojišti, to ale to neznamená, že by měli rezignovat. Což u Kurdů asi nehrozí. Takže hodně štěstí, v objevování nějakého inteligentního vůdce, jako byl Masaryk. P.K.

   Vymazat
 2. dovolím si oponovat, "na území pod správou kurdských sil podporovaných Američany", a ono je to přesně obráceně, Američany nelegálně okupované území Syrii, kterým pomáhají udržoval tuto okupaci Kurdové. Nikdo kurdské území jako samostatné neuznal, a také doufám, že ani neuzná, takže Kurdové vlastně provádí docela obyčejnou a podlou vlastizradu, za kterou by si zasloužili být postaveni ke zdi. Tak, jako tvrdíme my o bývalých Sudeťácích, přesně to samé dnes provádí Kurdové. Proč tedy nespolupracují Kurdové se Syřany na vyhnání ISIL ze Sýrie? Oni opět pracují obráceně, pracují s USA na vyhnání Syřanů ze Sýrie, tedy jinými slovy vyhnání Arabů z teritoria Sýrie tak, jak to učinili Američané v Kosovu se Srby. Dále bych si dovolil oponovat, že Kurdové bojovali proti ISIL. Ty příslušníky ISIL tam navezli do Sýrie přece Američané, tedy chápete toto propojení? Kurdové dnes oficiálně kamarádí s těmi, co jim na jejich teritorium navezly jejich nepřítele, ale nekamarádí se s těmi, se kterými byli od začátku na stejné lodi, tedy Syřany, kterým šlo o osvobození jejich vlastního teritoria. Naštěstí Franci a Německo si uvědomily, že v Sýrii už válku prohráli, a jediné, co mohou dosáhnout svou podporou ISIL, je to, že budou na kousku území Sýrie podporovat další konflikt mezi Kurdy a Syřany to s tím negativním efektem, že se budou nadále starat o prokrmování syrských emigrantů v Německu. To je vedlo k tomu, že začali uplatňovat rozumnou politiku, aby se situace v Sýrii konečně uklidnila a Syřané už konečně táhli domů. Ted´ na podporu války s Sýrii dojela Merkelová. Paní Maříková, vy tu obhajujete neobhajitelné, a já to řeknu zcela otevřeně, Kurdové jsou poslední silou, která dnes Američanům zbyla v tomto teritoriu, aby zde mohli opět rozdmýchat válku, to je naprosto jasný fakt. A jak je to obvyklé u USA, tito opět našli v kurdských řadách pár těch, co se nechávají od USA uplácet penězi. Takže, když to tak shrnu, Erdogan sice dělá nelegální práci v Syrii, ale pro budoucnost tohoto teritoria naprosto prospěšnou. Ti, kdo to celé prokaučovali, byli Kurdové.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Máte pravdu. Kurdové s masakry civilního obyvatelstva Sýrie už začali právě v Rožavě a dělají špinavou práci za ISIL, jejichž předáky USA začínají stahovat za hranice. Podobně je tomu v Idlíbu, který Američané chtějí uhájit jako štít Rožavy.

   Vymazat
  2. 3:50,6:10
   Naprostý souhlas

   Vymazat
  3. 3:50 Jeden z mála reálnych popisov situácie, nezaťažených fanatickým obdivom, ako u autorky, ktorá tu predvádza akurát tak mieru zbožšťovania Kurdov a nie mieru svojich vedomostí a nestrannosti. Nehľadiac na to, že Turecko nedovolí Kurdom urvať mu územie, Kurdi sami si akúkoľvek možnosť vlastného štátu znulovali týn, že sú od začiatku spojencami tých, čo tú vojnu vyvolali a roky živili a toto nezakryje ani fanatická autorka svojimi citovými výlevmi. Nikdy sa ani slovom nezmienila o tom, čo si museli vytrpieť a ešte stále trpia obyvatelia Sýrie a Iraku, tí, ktorí ani nezdvihli zbraň, vždy len ľutuje Kurdov, ktorí takýto problém nemajú a v plnej miere sa podieľajú na vraždení, mučení či terorizovaní obyvateľstva. Tak nech sa potom nečudujú. Aký požič, taký vráť, že, p. Maríková?

   Vymazat
  4. 8:25, Američani to dělají s Kurdy chytře. Napřed v prvotním chaosu obsadí významná (většinou ropná) území. Pak to prohlásí za tzv. Kurdistán. To samé udělali v Iráku. Kurdistán je vágní území, výborně se hodí na to, aby se posouval právě tam, kde se to hodí.

   Pak vyhledají nějaké tam žijící Kurdy a nabídnou tamním předákům směšný podíl na zisku. A oni, většinově prostí lidé, pak pro USA udělají všechno. Pokud ne, nastoupí jiní předáci. Pokud by někdo protestoval, vyřídí si to mezi sebou pěkně po bolševicku.

   USA jsou v tomto ve výhodě, jim stačí území, kde můžou těžit ropu, v podstatě jen ochrana ropných věží a transportu. Tím financují hlavní činnost a tou je rozvrat Sýrie. Něco zničit je mnohem snadnější než vybudovat, to hravě zvládne i opice.

   Pobavila mě v článku zmínka o Médii. V několika předchozích diskusích se mnohokrát mluvilo o nejasnostech ohledně tzv. Kurdistánu a zde ejhle, bojovnice přispěchala na pomoc. To mi připomíná třeba Maďary, kteří sebe označili za středoevropské Skythy s tím, že oni utvářeli zdejší kulturu ještě dávno před vstupem římských legií. Zábavné. Skythove mluvili keltským dialektem a Maďaři jsou většinově genotyp R1a.

   Vymazat
 3. Žasnu nad naivitou článku, který upozorňuje nad proradností demokratického západu a přitom demokratický západ nikdy jiný nebyl. V Sýrii byli ve velkém vyvražďování křesťané a demokratický jejích vrahům dodával zbraně, včetně nás. Demokratický západ ve velkém zve do Evropy muslimy, kteří otevřeně říkají prosazují, že jakmile jich bude většina, v ten moment s námi zatočí a pozabíjí nás původní obyvatele Evropy. Připomínám, že islám je v Japonsku zákonem zakázán s odůvodněním, že to je fašistická ideologie. Demokratický západ v čele s Merkelovou totálně degeneruje. Na demokratický západ platí jenom tvrdá síla zbraní. Jenom co svinstva ve světové politice nadělala Británie, která i v současné době s myšlenou kauzou Skripal vystupňovala hysterii proti Rusku. A Kurdové? Vždyť demokratický západ jim nasliboval první poslední a pak po první světové válce se na ně z vysoka. Každý kdo si s demokratickým západem začne na to tvrdě doplatí. My jsme se taky nepoučili a dnes demokratickému západu lezeme tvrdě do zadní části. V sobotu jsem měl možnost hovořit s Němci o imigrantech a zjistil jsem, že v rozhovoru mezi čtyřmi očima na Merkelovou nadávají kvůli migrantům jak je to strašné, jak migranti vysávají peníze ze sociálních rozpočtů a oni nedostanou ani tolik co migranti, kteří neodvedli pro Německo žádnou práci a jak se strašně zvedla zločinnost v Německu a ženy nemůžou vycházet po 20 hodině ven. Jakmile přijde k rozhovoru někdo třetí okamžitě sklapnou a drží hubu a bojí se jeden druhého. To je ten demokratický západ, kam my se snažíme stůj co stůj nacpat nevěda, že oni námi hluboce pohrdají a my dopadneme, jako už několik krát, jako ti Kurdové.

  OdpovědětVymazat
 4. Kurdové přece bojují i sami proti sobě, kromě toho se dozvídáme, že na svých územích vyhánějí jiné...myslím stále, že kdyby byli jednotni - a to nejsou - stát by už dávno měli, za situace, kdy se nebyli s to dohodnout s Asadem, když on byl v úzkých, prostě už na území Sýriie těžko významnou autonomii získají.
  dotaz na text dohody o autonomii není solidní, byl to jen návrh, na který Kurdové nereagovali, jak by mohla být dohoda, když se nejednalo?
  O tom, že Turecko chce vyvolávat konflikt, chce získávat cizí území, nikdo nepochybuje, podle mne nikdo ani nepochybuje o tom, že turecký režim se stále více přibližuje v brutalitě k vlastním tomu saudskoarabskému, že je to režim náboženský a násilný, že spojit se s Tureckem znamená vypěstovat si nepřítele...nakonec jeho násilí proti tureckým Kurdům i násilí jeho předchůdců bylo vždy světem akceptováno.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. S Tureckem se spojíte tehdy, pokud je potřebujete, tady přeci o žádné principy nejde. Jestli se stane nepřítelem...? Turecko se během posledních 250 let kolébalo z jedné strany na druhou, bylo využíváno, převážně Británií, a myslelo si, že dělá samostatnou politiku. Momentální spojení s Ruskem je jen na bázi osobních kontaktů Putin - Erdogan, pro vzájemné vztahy hodně udělal zastřelený Karlov a peníze ruských turistů. Jinak se nemůžou ani cítit.

   Vymazat
 5. Pani Marikova ,to jako Asad nemuze nic slibovat , pokud ho neprizvou k jednani o jeho zemi ...? Jako , kto by ho mel prizvat ? Staty se zapadnimi hodnotami ? Nedejte se vysmat !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No tak s Asadem jedná Rusko a to se formátu účastnilo a má i jisté výsadní postavení, to nikdo nezpochybnil. Takže i tady píše autorka trochu manipulativně... J.

   Vymazat
 6. Zato Amerika , ktere nema co pohledavat v Syrii slibila Kurdum autonomii ,ne snad , ze by jim zalezelo na Kurdech samotnich , jednoduse potrebuji zlegalizovat svuj pobyt Syrii , pres Kurdskou samospravu . To je to nac upozornovalo Rusko ,ze v Syrii se nebudou vytvaret nejake samostane pokusy o autonomii .Prozatim je to tak , ze nik krome Asada neni opravnen neco slibit Kurdum . Ale ti se dali na spatnou stranu !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 6:55 Přesně tak souhlas.

   Vymazat
  2. No protože nechat si urvat ku území po vyhrané válce, byť pod ušlechtilou záminkou odměny chrabrým Kurdům, by znamenalo odměnu pro poražené USA a spol., neboť by mávnutím proutku získaly přesně to, oč usilovaly, když tuto zbytečnou válku vyvolaly. Jaký vítr by potom nabral jejich Kurdistán, o tom jistě není pochyb... J.

   Vymazat
 7. Ještě bych dodal pár poznámek. Kurdové se tváří, jako by se jich netýkal kurdský terorismus v Turecku. Pokud jde o počet obětí tohoto kurdského terorismu v Turecku, mám dojem, že se to číslo pohybuje něco kolem 45 tis. lidí, kteří doposud zařvali díky tomuto kurdskému terorismu. Erdogan byl první z tureckých předsedů vlád, který si dovolil veřejně jmenovat země, které dodávají zbraně kurdským teroristům v Turecku. Ano, jsou to USA a Německo, to už se v Turecku dobře ví. To byl také jeden z důvodů, proč měl být Erdogan zavražděn, všichni předsedové vlád v Turecku věděli, kdo ty zbraně k zabíjení Turků Kurdům dodává, ale nikdo si to nedovolil vyslovit veřejně. Všichni věděli, že jsou za tím Američané, ale všichni hráli tu pokryteckou hru s USA na "přátelství". Až Erdogan tu hru na tichou poštu pokazil, a řekl to hlasitě. Do doby pokusu o rozval Sýrie neměla Sýrii problém s kurdským terorismem, to se ale zřejmě má ted´změnit, a Američané, když už tu válku v Sýrii prohráli, využijí nejspíš kurdských teroristů v Sýrii k tomu samému, k čemu je využívají v Turecku. Takže oni si nakonec Syřané uvědomí, že jsou s Erdoganem na jedné lodi. Výhoda je jen ta, že v Sýrii už to bude jednoduché identifikovat, kdo ty zbraně kurdským teroristům tam dodává a Asad se nebude muset s USA srát a bude to moci říci na plnou hubu. Všichni ti, co melou o tom, jak je Erdogan nedemokratický, neví, o čem hovoří. Nepřátelství Kurdů a Turků, nepřátelství Turků a Arménu, nepřátelství Turků a Řeků, nepřátelství Šítů a Sunitů, to jsou všechno nepřátelství na život a na smrt, a do toho byla armáda prošpikovaná agenty CIA, kteří byli připraveni na povel ze zámoří udělat puč a vymáchat Erdoganovu demokracii v krvi, tak jako v 80, létech to provedli turečtí generálové. Je tady dobrý příklad již z minulosti s předsedou turecké vlády Menderesem, kterého na pokyn z USA turecká armáda z postu předsedy vlády dopravila do basy a pak i před popravčí četu, a to jen za to, že se chtěl vykašlat na USA a údajně začal jednat se SSSR. To jsou všechno skupiny, kterým když trošku povolíte, tak si začnou v jeden moment vzájemně řezat krky v Turecku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. S těmi dodávkami zbraní Kurdům v Sýrii a podpoře Kurdů na území svého spojence Turecka víme, že v tom má prsty Amerika. Ale Rusko se také snažilo přetáhnout kurdský živel na svou stranu. Mnohokrát s nimi rokovali, podepsaly se dohody. Rusko mohlo garantovat jejich práva v rámci Sýrie. Značná část Kurdů souhlasila, bohužel značná část dohody servala, protože ti zas byli v žoldu USA. To není jednotná entita.

   Horší je, že Kurdské milice začali vybíjet nekurdské obyvatelstvo na území s ropou, které USA označili za svoje a svévolně předali jakože Kurdům. Něco podobného udělali v Iráku okolo Mosúlu.

   Co se týká konfesí: spor Sunna vs Šíija vypukl nedlouho po Mohamedově smrti a jednalo se samozřejmě o vliv a majetek. Je to staré, s tím USA nic nemají. Ale protože rvačky o totéž trvají do současnosti, můžeme vidět pozoruhodné koalice. Například Írán na straně sekulární Sýrie, které vojensky pomáhají také sunnitští Palestinci a šíitské milice Hizballáhu, to vše přikryto sunnitským Tureckem. A na druhé straně šíitští Kurdové, kteří se v podstatě připojili k fanatické sebrance DAIŠ, většinově sunnitské, v bojích proti armádě vlastní země placeni USA. S nimi v jednom šiku wahhabisté Saúdi a Izrael.

   Vymazat
  2. Jenže v Turecku, je to tak asi 20 let zpátky, na hotelu ve městě Samsun tenkrát Sunité pozabíjeli dost brutálním způsobem více než 20 Šítů a pořád se to tam promílá v Turecku, takž ti kdyby mohli vzít revanž, tak ho rádi za to vezmou. Šítů je ale v Turecku jen tak asi 10%, takže jsou podstatně slabší komunitou, které si musí něco nechat líbit se skřípějícíma zubama.

   Vymazat
  3. 12:46, šíité v Turecku jsou většinou tzv. Kurdi.

   Vymazat
 8. Tak snad naivní ani paní autorka být nemůže, že žádá předložení písemných návrhů od Asada směrem ke Kurdům. To jako on dá písemně něco, pak to Kurdové v nějakém širokém fóru prodiskutují, popřemýšlí a dají zase víceméně veřejně písemné stanovisko? Takhle si představuje asi politiku osazenstvo v pražské kavárně. A že Asad s nikým nejedná a nikdo nejedná s ním? Opravdu? Méně emocí a více racionality a objektivity. Ono je sice dobré slyšet i druhou stranu, ale ne emocionální výlevy a jednostranné dojmy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Petra P. byla podobná bojovnice za chálífát Ičkerija, kde se lidé prodávali na náměstích jako ovce, a nejvýnosnějším byznysem byly únosy zahraničních pracovníků. Rusko bylo donuceno platit výkupné. V pár případech se ukázalo, že usnesení a únosci jeli v byznysu spolu.
   Petře samozřejmě nepřekáželo, že chálífát byl ovládán Saúdy, že pro Západní ropné společnosti zde byl hotový ráj, zatímco běžný Čečen nebo Rus žil v totální bídě, a že běžný člověk ze Západu, který měl dost peněz, si mohl zaplatit odstřel nebo podřezání Rusa. Taktéž ji nevadilo, že chálífát Ičkerija mínil rozšířit svou bohulibou působnost minimálně po celém Rusku, podobně jako ISIL.

   Jen paní Maříková není tak aktivní jako Petra, ta se do toho vložila celou svou duší i tělem.

   Vymazat
  2. Já bych to paní Maříkové neměl nějak za zlé, prostě jenom trochu ujíždí při hájení dobré věci, o kterou se bere léta. To se člověku snadno stane - kor když to zrovna nevypadá a vyhlášení demokrati, humanisti, eurohodno(s)táři a jiná pakáž to hází bobek, což by ovšem nemělo být překvapivé. A přirovnávat Kurdy přes všechny chyby a nevyhnutelné přehmaty k chálífátům by bylo opravdu silně nespravedlivé. Dělají co umí a jsou v až tragické situaci ne nepodobné fracouzskému odboji ve Vercorsu nebo řeckým ELAS - vybojovali si území, zavedli nějaký řád, třeba po někoho sporný, ale nejspíš lepší než všechno, co je široko daleko kolem, a teď by to měli tak nějak odpískat. Kaže nedivím se, že se jim to nelíbí, ale povinností jejich vůdců je uhrát co nejvíc pro ty, které vedou.

   Vymazat
  3. 11:04, já jsem Kurdy k chálífátu neprirovnával, to jste si špatně přečetl. Já jsem porovnával dvě Češky hájící muslimskou komunitu.

   Problém s Kurdy je ten, že dnes už v Sýrii není válka na pořadu dne, na rozsáhlém území. Je dobojováno, všichni jsou unaveni. Poloporažený DAIŠ stáhl své bojovníky na jedno místo nebo vyvezl, domácí unavení "rebelové" se vzdali, a teď se Sýrie se všemi se všemi svými nešťastnými obyvateli snaží budovat nový mírový život.

   A do toho přijde USA s novými posilami; tentokrát ne internacionálnímu zabijáky, ale domácími, tureckými a iráckými Kurdy ochotnými vykonávat špinavou práci DAIŠ proti vlastním spoluobčanům, a znovu hrozí eskalací války.

   Problém p. Maříkové je ten, že ona tohle násilí, v podstatě sektářské, propaguje s mimořádným emocionálním nábojem.

   Vymazat
 9. Hranice v tomto prostoru (a nejen v něm) vytvořili anglosasové z cílem, aby zde bylo neustálé napětí. Je to podle klasické poučky: Rozděl a panuj. To, že Kurdové se nyní s anglosasy spřáhli a bojují po boku ISIL a podobných zločinných uskupení proti sekulárním státům z nich dělá verbež a nikoli bojovníky za svobodu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Horší je, že ISIL jsou hrdlořezové, sebranka z celého světa, Kurdové jsou národ tam žijící po staletí, celá společenská struktura. ISIL můžete, vlastně musíte vybít, nejlépe každého jednoho z nich. Je to škodná, poškozené kusy, s nimiž nemůže být žádného slitování.

   Jenže u Kurdů tohle udělat nejde. Rusko se snažilo vyjednat dohody pro život v zemi zvané Sýrie, USA je zkorumpovalo. Rozdílný přístup je vidět na Čečně. Středověký chaos 90.let v porovnání se současností.

   Vymazat
 10. Ještě možná takhle: ono nejde ani tak o tu morálku - tu v politice moc nehledejte, a v té evropské vzhledem k Sýrii, Iráku, Turecku už vůbec. Stejně z pohledu Kurdů nejde ani tak o to, jestli určité kroky či události byly či nebyly "nečestné a nesportovní", namátkou pakt s Amerikou, etnické čištění některých oblastí nebo čistě vnitrokurdská občanská válka před několika lety. Nebo zda jsou morálně ospravedlnitelné teroristické metody Kurdů proti nesporně brutálnímu tureckému režimu. To jsou věci, ke kterým zkrátka dochází a těžko to soudit. Otázka spíš stojí, jestli to teď kurské vedení hraje dobře, a to tak aspoň zvenčí vůbec nevypadá. A samozřejmě bylo by směšné jim radit a nemají to jednoduché. Morální odsudky zlých erdoganů a spol to ale neřeší.

  To je jak naše spory o Mnichov a Beneše. V září 38 už bylo celkem fuk, kdo je hodný. Ale republika měla ve výsledku tolik a tolik mužů ve zbrani, takových a takových tanků, letadel, nedostavěných pevností, nějaké vztahy s velkou částí vlastního obyvatelstva, se sousedy a se spojenci. A tyhle předpoklady se léta zpátky vytvářely a najednou Mnichov a rozhodni se. Kurdové ještě asi nejsou úplně u toho svého Mnichova, ještě pořád hrajou o předpoklady, jak to v tom jejich Mnichově dopadne. A třeba kurdská sázka na Ameriku je v tomhle podobná československému spoléhání na Francii.

  Asadovy nabídky vůči Kurdům, i za účasti Rusů, probírala třeba Tereza Spencerová. Asi to nebylo žádné žúžo, ale mělo by to své výhody. Za prvé by jednali ve shodě s pořád ještě legitimní vládou pořád ještě suverénního státu. Jak se to prý ještě občas povídá i v OSN a dokonce i v EU. No a Rusové, kteří v regionu hrají o svou důvěryhodnost, pokud by garantovali jakoukoli dohodu, by prostě nemohli tolerovat její porušení. Z tohoto pohledu by bývalo pro Kurdy logické jednat tvrdě, vydírat, ale nakonec se radši s Asadem dohodnout a po Rusech chtít veřejně záruky. Erdogan by musel minimálně mlčky souhlasit. Tohle neudělali. Nejspíš proto, že by taková dohoda určitě zahrnovala uzavření hranice s Tureckem a fakticky odepsání vzájemné podpory Kurdů z Turecka a ze Sýrie. A zatímco syrští Kurdové by asi měli něco jako autonomii, Kurdové z Turecka by pořád měli prd. Takže pochopit se to nechá, ale jestli je to správné rozhodnutí kurdského vedení ??

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 10.43 , dobry nazor , keby sa Kurdi dali do jednania s Asadem /a on je OSN potvrzen jako legitimni predstavitel Syrie/,Rusko mohlo prevzit garanci za jeho
   prisliby . USA potrebuji ustavit Kurdskou autonomii ,ktera jim umozni zustat v Syrii naporad na zadost Kurdu .

   Vymazat
 11. Vidím, že Erdogan má v Česku početné vojsko....takový Blaník, jehož rytíři vždy vyjedou, když Maříková napíše článek....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Paní Maříková, tak tady jste už otevřeně nefér. Poctivě jsem si pročetla všechny komentáře, jsou slušné, věcné, chytré a nikdo tu Erdogana neobdivuje, ale hodnotí události v širším kontextu, Vy jenom z pohledu Kurdů, což Vám nikdo neupírá, ale jak vidíte, mnoho lidí s tímto subjektivním pohledem na věc nesouhlasí. Situace je mnohem složitější, než popisujete. Mně osobně je líto každého slušného Kurda, jakož i Syřana a válka je vždycky nešťastná věc. A Kurdové se postavili na stranu poražených, za peníze a vábivé sliby. Ano, chtěli využít historický okamžik, kdy po takovýchto událostech se někdy utvářejí nové státní celky, nakonec my sami to dobře známe, ale nevyšlo to. Je tam příliš mnoho silných hráčů na jedné hromadě a já vůbec považuji za obrovské štěstí, že Sýrie se snad už začne ubírat k míru a pak už bude všechno lepší, snad i pro Kurdy, když budou rozumní. Jinak, Erdogana velmi nemám ráda, ale... J.

   Vymazat
  2. Dobrý den, paní Maříková: prošel jsem si komenáře shora, a projevy sympatií k Erdoganovi jsem tam snad až na jedinou výjimku opravdu nenašel. Ona možná výjimka se týká komentáře, který zmiňuje "rozvrácení Erdoganovy demokracie".

   Jen pro pořádek.

   Ostatně chápu, jak se Kurdové a jejich sympatizanti musí cítit a že si to nezaslouží. Takových národů a populací je na světě víc. Já jim to taky nepřeju. A je zajisté v povaze lidské přirozenosti, že při konfrontaci s utrpením oběti, které nemohou nijak pomoci, se mnohým jinak zcela normálním lidem ulehčí, pokud mohou část zavinění klást na její stranu. Známé racionalizace stylu "můžou si za to sami" případně "ale co, stejně je to všechno jedna pakáž". Ale opět, neřekl bych, že zrovna tohleto tady převažuje. Na zdejší poměry bych řekl, že je ta debata až ukázkově racionální.

   Bylo by zajímavé, kdybyste spíš reagovala na některé konkrétní momenty. A ve vší úctě a respektu: pokud se budete vymezovat tak, že Kurdové jsou ti jediní hodní a komu se to nelíbí, je Erdoganův jezdec, tak samozřejmě lidi spíš odradíte.

   Pokud bych to měl napsat zcela brutální a pro leckoho asi neakceptovatelnou zkratkou, tak Kurdům dneska chybí někdo jako Stalin (Castro, Churchill, Bismarck), který ať je jaký chce, správně zhodnotí situaci a za každou cenu prosadí, co je třeba. Zato malých Trockých tam bude asi spousta.

   Vymazat
  3. 12:04, s tou ženskou to je těžké, ale s těmi vulgarismy mě dorazila. Nevím, jestli je opravdu tak tupá a neví, že tzv. Kurdové jsou něco jako Čečenci v rukách manipulátorů, že je používají jako beranidlo a o žádná jejich práva se tady nejedná, nebudou mít žádnou zemi, že budou sloužit na to, aby podobně jako militantní v Čečně umírali za zájmy někoho jiného.

   Je směšné, že tzv. Kurdové nejsou jeden národ, ale nesourodá směs různých kmenů klanů, většinově šíitského vyznání, mluvících částo velmi odlišným jazykem, kdy si členové těchto kmenů řekli, že jsou "Kurdové". Asi něco podobného, jako když Zeman o sobě prohlásil, že se cítí být Keltem a Klíma tvrdí, že je Židem.

   V Sýrii konečně válka možná skončí a tahle ženština doufá, že její proteženti v pozadí s Američany to tak nenechají a válku znovu rozpoutají. Takového fanatika jsem ještě neviděl.

   Vymazat
 12. Kurdský problém. Leví, středoví, pravicoví. Protiameričtí, ani sem ani tam, proameričtí. K tomu tradičně,
  náboženství, roztroušenost po světě a náchylnost k úplatkům.
  A co nato Jekta ?

  OdpovědětVymazat
 13. I Kurdové si zaslouží svůj pohled, vážení i nevážení oponenti. Já mám své zdroje přímo na místě nebo velmi dobře informované v Německu - jak jste na tom se zdroji vy? Já stojím na straně slabších, vždycky jsem tak činila a i nadále budu, ať už mě kdokoli nazve pitomou, naivní, neznalou nebo personou non grata....Kurdové nejsou na ničí straně. Jsou na své straně.Někomu vadí, že jsou marxisti, někomu, že jsou s Američany. Nejvíc vadí, že vůbec jsou a zrovna tam, kde je ropa a cement a voda. Až tak jednoduché to je.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Myslím, že trochu utíkáte z věcné argumentace, paní Maříková.

   Že máte odpovídající zdroje informací Vy, to je dobře, ale to se přeci předpokládá, proto taky o daném tématu píšete články - kvalifikované a zajímavé, říkám za sebe, a díky za ně. Že takové zdroje nemají Vaši čtenáři, to snad soudný člověk předpokládá taky, takže ptát se na to je, dovolte, jak to říci, poněkud nadbytečné.

   Že se má pomoct slabšímu, by se s Vámi asi shodla většina čtenářů NR. Tedy aspoň doufám. Poznámka byla spíš taková od srdce, takže není úplně fér to pitvat, ale: Princip je jasný, praktickou aplikaci je kolikrát těžko zdůvodnit. Je třeba na Donbase ten slabší Ukrajina proti Rusku, nebo lidové republiky proti Ukrajině ? Já sám si samozřejmě odpovídám za bé, ale proč ? - poctivě řečeno proto, že Ukrajina jsou prostě fašouni. Logicky to není úplně pořádku.

   Mně osobně z relaztivního bezpečí Čechistánu se třeba zamlouvá, "že jsou Kurdi marxisti", ale jestli to těm Kurdům pomůže z hlediska splnění jejich národních aspirací ?? Nevím. Spíš bych řekl, že ne (přál bych si, aby ano), ale to je furt úvaha z rychlíku , v mém případě doslova, a "nezaložená na informačních zdrojích".

   Obdobně že "jsou s Američany" - pomohli si tím nějak? Bude jim to ještě něco platné a proč ?

   A vy si o tom něco myslíte, či Vaše zdroje ??

   JT

   Vymazat
  2. Já se nemusím hájit. Napsala jsem, co si myslím.A já si myslím, že Erdogan je nebezpečný diktátor, varianta Hitlera, jehož nepokrytě obdivuje a podle jehož ústavy napsal tu svoji. A že kdo si myslí, že bude něčí spojenec, je blázen a politický idiot, nikoho nevyjímaje. A oběovat Kurdy a ještě jim za to dát vinu je jistě lákavé. Je zajímavé, že všechny ty obhájce Asada a ruské politiky tady nenapadne, že chamtiví Kurdové mohou být vybiti a vyhnáni Erdoganem, což bude děsně príma, ale Erdogan pak dá Rojavu zpátky Asadovi? WTF?

   Vymazat
  3. WTF? QED. Nešlo o napadání, spíš podnět k diskusi, hájit se je nadbytečné. Každopádně díky za článek.
   JT

   PS: Samozřejmě že to co píšete je reálná, ač odporná varianta. Pravděpodobná už proto, že se i v moderních dějinách opakuje. Otázka zněla, zda kurdské vedení - pokud je řeč o reálpolitice, a ne o tom, kdo bude hrdinou in memoriam - udělalo správnou volbu.

   V druhém plánu se nabízí otázka, proč by doktor Asad, kterému jde koneckonců taky pořád o krk, nebo i Rusové nebo Íránci teď měli s kurdskou reprezentací dál nějak moc počítat. Myslím jaký racionální důvod a motivaci by pro to měli mít Třeba existuje, a bylo by to dobře, já ho neslyšel.

   Vymazat
  4. Nevážená Maříková, že tady tupě prosazujete sektářské násilí, neodpovíte na argumenty, ale hlásáte jakousi bezvýhradnou "kurdskou pravdu" a "kurdská práva" bez ohledu na ostatní, že vzýváte k násilnému rozbíjení států a stavíte se chladně k masakrům pokud se netýkají vašich miláčků, to už jsme si zvykli. Ale že tady plivete vulgarismy na nešťastné obyvatelstvo země, která je už sedmý rok ve válce a kde školou povinné děti za celý svůj život nic než válku neviděly, že se cynicky pošklebujete tomu, že jsou vražděny v sektářské válce za práva jakéhosi vyvoleného národa Kurdů, jehož militantní v podstatě nastoupili na místo DAIŠ v boji za zisky nadnárodních korporací, to je odpuzující. Jste odporná. Jaký rozdíl je mezi vámi a Madeleine Albright?

   Já jsem dosud Kurdy (kdo všechno to je ?) akceptoval i s jejich klady a chybami, prostě normální "národ", který má tu smůlu, že dvě země, kde žil v míru s miliony dalších lidí, se díky "peacemakerovi" spoza Atlantiku propadly do války. Do této doby byli tzv. Kurdové jedněmi z válkou poznamenaných komunit Sýrie. Jenže rozvrat se nepovedl a tak USA přesměrovali finanční prostředky, a namísto DAIŠ povolali "kurdské oddíly", které začaly s výkonem špinavé práce nájemných zabijáků za ně.

   Já bych ten jejich postoj i chápal, jsou to pěkné peníze a válka člověka poznamená, ale když čtu tu vaši exaltovanou obhajobu jakýchsi jejich nadstandardních práv, dokonce i na zabíjení nevinných, v poslední době cítím při slově "Kurd" odpor. Díky vám. Gratuluji.

   Vymazat
  5. Tak nám to všetkým Jana Maříková vytmavila!
   .
   Tak pekne po boľševicku!
   Kto nejde s ňou, je nepriateľ, hodný guľky do hlavy (tí miernejší by mohli ísť na doživotie do gulagu!)
   .
   Len nechápem NAČO niekto píše verejne, keď odmieta verejnú diskusiu o svojich slovách??
   .
   Autorka napísala traktát --
   jednostranne
   neobjektívne
   často iba na základe vlastných dojmov
   plný citových výlevov a explicitných predpokladov, na ktoré ani raz nedala dôkaz.
   .
   p.s.: Poprosil by som Autorku aby dodala zmluvu (najlepšie preloženú do nemčiny) ktorou uzavreli USA a Kurdi - Nárok Kurdov na nezávislý Kurdistán.
   .
   Pokiaľ to autorka nedokáže doložiť -- ČO v jej traktáte je vlastne pravda? Keď jedinou, utkvelou a obsedantnou myšlienkou je to, že Kurdi NEMALI inú možnosť ako dať sa do služieb USA.
   A páchať zverstvá, vojnové zločiny a genocídu na nekurdskom obyvateľstve Sýrie a Iraku.
   .
   Ďakujem za dodanie tej zmluvy --- inač vás nemôžeme považovať za nič iné, iba hysterickú ochránkyňu Kurdov, bez ohľadu na čokoľvek.
   .
   p.s.2:
   ....
   a poprosil by som p. Autorku, aby dodala svoje články na podporu Asada a jeho Sýrie ... veď ako tvrdí, vždy píše v prosech slabších .. a Asad a jeho Sýria boli v istom okamihu tými slabšími, že áno???

   Vymazat
 14. Já jen abyste pochopili, co NATO je zač. S tureckou armádou jsou armády NATO jako by spojenci, přitom, USA dodává zbraně kurdským teroristům, takže občas vyletí do vzduchu turecké bojové vozidlo třeba s 24 vojáky. Ale i když víte, že to zlo pochází od USA, je proti slušnosti třeba říci, "poslouchej, ty můj spojenče, minulý měsíce mi tu tebou dodanými zbraněmi zabili 20 mých vojáků, není ti to ale vůbec hloupé, říkat, že jsi mým spojencem?", Tak toto říci, to není slušné v rámci NATO. Toto porušil až Erdogan a napálil to, jak to je. K tomu jako příklad, Turecko pronajalo kus svého území pro základnu USA /NATO v Turecku a zrovna z této základny se organizoval puč proti Erdoganovi, jehož cílem bylo Erdogana voddělat. Takže tzv. spojenci, jejíž bratrství drží pohromadě jen to, že mohou společně zabíjet v cizích zemích (Srbsko, Afganistanm Sýrie atd.). Naštěstí Erdogan už dobře ví, s kým má tu čest, že celé NATO je spolek podrazníků, jímž velí ten arci podrazník.

  OdpovědětVymazat
 15. Erdogan se nakonec zachoval nejčestněji ze všech kvůli saudskému novináři Kašakčimu, na rovinu všechno čestně řekl lidu, jak to bylo, odkryl téměř všechny informace a nehrál tu žádnou komedii o tom, že přece nemůže narušit obchodní vztahy se Saudy apod. Požádal Saudy o vydání vrahů do Turecka,aby je mohl soudit. Vidíte, jak se všichni zde v Evropě a v USA kroutí, aby nemuseli říci na rovinu, že to bylo odporné, a že si Saudové za to zaslouží pěkný výprask. Erdogan, když ho zbavíte propagandistického balastu ze židozednářského tisku, tak je daleko rovnější chlap, než Merkelová, Makron a Trump a všichni ti Dánové, Holand´ané, Norové atd. Vrchol pokrytectví bylo na Ukrajině, když se tito podrazáčtí Evropané domluvili s Janukovičem jeden den a druhý den ho podrazili. Toto by Turci neudělali a vidíte, Evropané se za to ale vůbec nestydí. Věřte, že já vím, o čem mluvím.

  OdpovědětVymazat
 16. Pani Marikova , jednoduse moslimske krajiny potrebuji diktatora , kde v moslimske zemi je demokrat ? Snad trochu v Jordansku .Je to v naturelu moslimskych krajin , jsou kruti a nektere deje si vysvetluji po sariji .Kdyby tyhle krajiny nemeli diktatori , delali by presne to , co delaji v EU , nebo EU zatim neporozumela , neni mozne zavadet v moslimskych krajinach zapadni kulturu a tuhle chybu delaj zapadni krajiny desetileti . Takze,Erdogan to dela dobre !

  OdpovědětVymazat